Tamboerkorps wint eerste prijs Brandweer brengt huisbezoek 'Niemand van ons weet wie de wijkagent voor Stavenisse is' Brandpreventieweek in het kader van elektrische apparatuur Creabeurs Goes Donderdag 10 november 2005 EENDKACM I BODE, DE THOOLSE COURANT 11 Nagelkerke beste Vertrek ds. Blom Koekactie succes VZOS verrast Geluk Terug naar de jaren '70 Provincie geeft Betho 19.500 euro voor bedrijfsvervoer Drie Grote Polders Brandweerman Arco Kunst hurkt op zolder voor de was droger. „Hoe vaak maak je het pluisfilter schoon?" vraagt hij aan Cecilia Elenbaas, bewoonster van de Sint- Annalandse woning. Maximaal na iedere vier wasbeur ten, is het antwoord. De brandweerman knikt tevreden, in dit huis wordt goed nagedacht over brandpreventie. Bekroning voor speculaas bakker Van der Maas Psalmzangavond Brandoorzaak 1 Kanonnen Kleine beurs Wildeman Het tamboerkorps van de Oud-Vosscmeerse muziekvereniging OVM heeft zaterdag tijdens het drumconcours van de Koninklijke Federatie voor Muziekverenigingen in sporthal Onderdak in Zierikzee de eerste prijs in de derde divisie gewonnen. De jury gaf voor de twee werken 82,25 punten. Te weinig om te kunnen promoveren, want dan hadden het er 85 moeten zijn. Twee jaar geleden startte het korps opnieuw met deelname aan con coursen. Na veel maanden voorbe reiden hoopten de achttien muzi kanten met dit concours in een hogere divisie te komen. Tijdens verschillende optredens waar de concoursstukken ten gehore werden gebracht, ontving het korps veel po sitieve reacties. Na een laatste loop repetitie op het terrein voor Odéon, waar de laatste maanden vele uren werd geoefend, was het tijd om naar Zierikzee te vertrekken. Hoewel ontspannen werd ingespeeld, be gonnen langzaamaan de zenuwen toch op te spelen. Om half twee kon het korps aan het optreden begin nen. Na de opmars en presentatie aan de jury en aan het publiek werd eerst het stilstaande nummer 'Surp rise' uitgevoerd, onder leiding van instructeur Sjaan v.d. Boom. Tam- boer-maïtre Hans Vroegop leidde het tamboerkorps door het marche rend gedeelte van de wedstrijd met het nummer 'Marche spectaculaire'. Na de afmars moest enkele uren ge wacht worden op het oordeel van de jury. De deelnemers uit Oud-Vosse- meer besloten deze tijd te gebruiken om het stadje Zierikzee te bezoe ken. Om half zes marcheerden vijfen twintig deelnemende korpsen de zaal binnen voor de prijsuitreiking. Aangezien het korps uit Oud-Vosse- meer als achtste had opgetreden, moesten de muzikanten vol span ning wachten op de uitslag. De ont lading was groot, toen de deelne mers hoorden dat zij met 82,25 punten een eerste prijs hadden be haald. Voor het stilstaand werk kreeg het korps een beoordeling van 79,5 punten en voor het marcherend gedeelte had de jury 85 punten over. „We zaten heel dicht tegen promo veren aan, helaas haalden we net niet voldoende punten", blikt Hans Vroegop van het tamboerkorps te rug. Plaatsing in een hogere divisie is alleen mogelijk bij een minimaal gemiddelde van 85 punten. Toch was het een resultaat waar iedereen zeer tevreden mee was, gezien de (op concoursgebied) onervaren ploeg. „Volgend jaar proberen we het gewoon opnieuw", meldt Vroeg op. VERVOLG VAN PAGINA 2 R. Gebraad en J. Uijl hebben tijdens de onderlinge competitie van biljart vereniging 't Centrum in 18 beurten de kortste partij gespeeld. C. Nagel kerke scoorde het beste gemiddelde van 3,26 en J. van Dijke behaalde de hoogste serie van 16 caramboles. R. Elings zag kans om in de laatste beurt met een serie van 9 caramboles remi se te spelen tegen W. Bijl. De uitslag aan het eind van competitie was als volgt: W. Bijl-R. Polderman 4,58-10; J. van Dijke-R. Elings 10-9; L. Bijl-M. Hage 10-7,14; R. Elings-S. de Wit 10-9,71; R. Poot-A. Schot 10- 6,30; A. Burgers-M. Uijl 2,95-10; J. Uijl-R. Eelenbaas 7,18-10; J. Goud- zwaard-J. Uijl 6,90-10; R. Polder- man-R. Gebraad 5,37 -10; C. Nagel- kerke-R. Polderman 10-9,02; C. Goudzwaard-A. Schot 10-5,93; J. van Dijke-S. de Wit 10-8,29; R. Poot-M. Uijl 10-6,67; W. Bijl-R. Elings 10-10. In het artikel over het aannemen van het beroep van ds. J.G. Blom naar Nieuwleusen werd per abuis de leeftijd van 60 jaar vermeld, maar dat kroonjaar hoopt de in 1946 ge boren predikant pas 17 augustus 2006 te bereiken. Hij is hier ook nog geen zes jaar, want op tweede pinksterdag 4 juni 2001 deed ds. Blom intrede als 44ste predikant in de toen nog Hervormde Gemeente en inmiddels Hersteld Hervormde Gemeente. Sint-Philipsland De christelijke scholengemeen schap Prins Maurits in Middelhar- nis kan terugkijken op een succes volle koekverkoopactie ten behoeve van financieel geadopteerde kinde ren in India, Haïti en Guatemala. De netto-opbrengst was 10.000 eu ro. Dankzij de kopers van de koe ken ontvangen deze kinderen het komende jaar weer voedsel, kleding en onderwijs via een betrouwbare Nederlandse hulpverleningsorgani satie met overheidskeurmerk. Zangvereniging VZOS heeft vrijdag een gelegenheidsconcert gegeven in de Sint-Martinuskerk in Halsteren. Voorzitter Henk Geluk en zijn vrouw vierden in het naastgelegen Raedt- huys hun 25-jarige bruiloft. Via een dorpsomroeper werd het bruidspaar met genodigden na de receptie naar de kerk geleid, waar het koor hen ver raste met een concert. Het orgel werd bespeeld door Leen Heijboer uit Sint- Maartensdijk en Anja Neele droeg een gedicht voor. Na afloop bedankte een ontroerde voorzitter de zangver eniging voor het indrukwekkende concert. Muziekvereniging Concordia zal na intensieve voorbereidingen vrijdag 25 november een eindejaarsconcert ge ven onder de titel 'Back to the 70's'. Begin dit jaar stelde Concordia een commissie samen, die tot taak had een concert te organiseren met de al lure van eerder groots opgezette con certen als Promise 2000 en het Con cert of the century. Tijdens het eindejaarsconcert zal Concordia de sfeer schetsen van de jaren zeventig. Het programma is breed opgezet, waarbij veel muziekgenres de revue zullen passeren. Plaatselijk bekend en onbekend talent werd bereid gevon den mee te werken aan deze gebeurte nis. Veel herkenbare muzikale hoog standjes van Queen, The Police, Dire Straits en Fleetwood Mac, zullen voor de bezoekers ten gehore worden ge bracht. Kaarten voor dit concert zijn vanaf 18 november uitsluitend te ver krijgen bij Bloemtique Creafleur aan de Voorstraat 39. De provincie betaalt de sociale werk plaats de Betho in Goes een dubbel tje per 10 reizigerskilometers. Voor 1.950.000 km eigen vervoer in 2006 betekent dat totaal 19.500 euro. Het geld komt uit de pot subsidieregeling stimulering bedrijfsvervoer. De pro vincie verwacht van de Betho voor 1 mei 2007 de eindafrekening, verge zeld van een overzicht van het aantal gerealiseerde reizigerskilometers en een daarop betrekking hebbende ac countantsverklaring. VERVOLG VAN WATERHEFFING Het gaat om zaken als versnelling en verbetering van de gezette steen bekleding en verbetering van het grasbeheer op de dijken, waarmee de dijken worden versterkt. Ook het verbreden van een aantal wegen ter verbetering van de verkeersveilig heid is een aandachtspunt, en het aanpassen van de zuiveringen op Schouwen en Tholen. Ook in de gemeente Tholen worden maatregelen getroffen om water overlast tegen te gaan. In Sint-Phi- lipsland heeft het waterschap 317.000 aangevraagd voor de aanleg van extra waterberging in combinatie met natuurvriendelijke oevers langs de Luysterkreek. In de begroting 2006 wordt hiernaast een aanvraag ingediend van 150.000 voor de aanleg van drie stuwen, waardoor in het westelijk deel van Sint-Philipsland een hoger peil kan worden gehandhaafd. Er is een sub sidie toegekend van 50.000. Ver der wordt de duiker in de Molen dijk bij Oud-Vossemeer verruimd om wateraanvoer voor de aangepas te Drie Grote Polders te garande ren. Voor deze werkzaamheden wordt 200.000 gereserveerd. De open waterberging nabij gemaal Drie Grote Polders wordt met 2,4 hectare vergroot. Het werk is eind 2005 gereed. De uitvoeringskosten worden geraamd op 181.000. Naast het beschikbaar stellen van 150.00, is tevens een subsidiebe drag van 31.000 toegekend aan het project. De vernieuwing van het gemaal heeft al plaatsgevonden. De aanpassing van de krooshekreiniger (kosten 60.000) zit in het budget van 210.000 verrekenend. Dit be drag is echter onvoldoende voor een automatisch werkende kroos hekreiniger. In 2006 zal worden on derzocht wat een geschikte oplos sing is. Gedacht wordt om de krooshekreiniger pas in 2007 te plaatsen. Het waterschap trok in 2004 127.000 uit voor onder zoek van afvoergebied Eendracht/ Kadijk. Het opstellen van een be knopt beleidsplan is nodig om de maatregelen van gemaal Drie Grote Polders, de berging Hikse Kreek en koppelduiker Molendijk te verant woorden. In 2006 zal een gebieds- plan worden opgesteld voor alle af- voergebieden van de gemeente Tholen. Waterschap Zeeuwse eilan den stelde in 2002 al een bedrag van 227.000 beschikbaar voor het gebiedsplan Sint-Philipsland. Dit gebeurde in samenwerking met de provincie, gemeente en andere bij het waterbeheer betrokken par tijen. In het gebiedsplan zijn onder meer maatregelen opgenomen die nodig zijn om de waterhuishouding aan te passen. Er wordt in de begro ting 2006 350.000 gereserveerd voor de rioolwaterzuiveringsinstal latie (rwzi) Tholen. De installatie moet worden voorbereid op uitbrei ding van de biologische capaciteit. Deze uitbreiding is nodig, omdat de Thoolse installatie het afvalwater afkomstig uit de huidige rwzi uit Sint-Philipsland moet kunnen ver werken. Ten slotte werd dit jaar be gonnen met groot onderhoud aan de sluisdeuren in Stavenisse. In de be groting van 2004 werd 91.000 opgenomen voor het vervangen van de versleten houten sluisdeuren door onderhoudsvriendelijke kunst stofdeuren. Samen met brandweerman Sjaak Steijn zal hij nog vijf andere huizen inspecteren. In het kader van de jaarlijkse nationale brandpreventie week konden inwoners van de ge meente Tholen zich opgeven om de elektrische apparatuur in hun huis door de brandweer na te laten kij ken. „Er hebben zich in totaal elf 'gezinnen voor de controle aange meld. Dat lijkt misschien wat wei nig, maar dat valt op provinciaal ni veau erg mee," vertelt Arco Kunst. In geheel Zeeland hadden slechts 55 mensen behoefte aan een brandvei ligheidscontrole. „Dat is ook het grootste probleem. Mensen denken altijd 'het zal bij mij wel goed we zen', terwijl dat niet het geval is." Aan de hand van een controlelijst Ewoud van der Maas uit Sint-Anna- land heeft de beste gevulde specu laas van Zeeland. Tijdens de wed strijden om de Zeelandtrofee in Goes kwam de bakker van 30 deel nemers als beste uit de bus. „Een lichtpunt in het zware weer waarin onze branche verkeert", zegt Van der Maas. „Met zo'n bekroning weet je dat je bij de top behoort. We doen er ons best voor en dan is het aangenaam wanneer je in de prijzen valt. Met al onze medewerkers zijn we dan ook trots op de beker die we hebben ontvangen." De zes leden tellende jury gaf drie achten voor bakaard, kleur en vul ling en twee zevens voor uiterlijk en eeteigenschappcn. Niemand kon verder aan die 38 punten tippen. De 30 deelnemers, onder wie van Tho len ook Cock Leijs uit Sint-Maar tensdijk, moesten een rozijnen brood, zachte witte bollen en gevulde speculaas inzenden. De Zeelandtrofee ging naar bakker Hir- des uit Krabbendijke, die ook een fi liaal heeft in Poortvliet en met het rozijnenbrood als eerste uit de bus kwam. Koppejan uit Meliskerke won bij de witte bollen. Ewoud van der Maas bereidde zich goed voor door de vakwedstrijden in Zuid- Holland te bezoeken. „Je probeert immers zo hoog mogelijk te scoren. Daarom doe ik elke zes weken ook mee aan de vrijwillige kwaliteits controle van het Nederlands Bakke rij Centrum. Ik streef altijd naar een goede smaak en voor de gevulde speculaas heb ik een oud recept ge bruikt. Voor de consument is zo'n goede beoordeling ook belangrijk", aldus Ewoud van der Maas. Het comité van Woord en Daad or ganiseert zaterdag om half acht een psalmzangavond met bovenstem in de Hervormde Kerk te Scherpenis- se. Hervormd predikant ds. E. Ver sluis uit Sint-Annaland verzorgt de opening en meditatie. Mannenkoor Door Eendracht Verbonden uit Sint- Annaland onder leiding van C.J. van der Slikke en orgelist L. Heij boer verlenen hun medewerking. De collecte is bestemd voor een ge zondheidszorgproject in Bangla desh. De netto-ophrengst zal ver dubbeld worden door het ICCO. Iedereen is welkom. lopen de brandweerlieden met de bewoonster door het huis. Er wordt begonnen bij de verlichting in de kamer. Halogccnvcrlichting, ook met 12-Volt lampjes, kan zeer warm worden. Door langdurige verhitting van meubels en gordijnen kunnen deze spontaan in brand vliegen. Bij een verlaagd plafond moet de warmte goed weg kunnen, voldoen de ruimte tussen plafond en ver laagd plafond is dus noodzakelijk. De familie Elenbaas heeft dit echter prima geregeld. Het valt Sjaak Steijn wel op dat de televisie in de woonkamer op stand-by staat. Hoe wel brand door opgewarmde televi sie-onderdelen en opgehoopt stof voornamelijk voorkomt bij de oude re toestellen, adviseert hij om 's avonds het toestel toch helemaal uit te schakelen. Dat scheelt ook in de energierekening. „Bij aanschaf van een nieuwe televisie verhuist de ou de vaak naar de kinderkamer, terwijl het risico bij deze apparaten juist het grootst is," legt Steijn uit. Ook bij computers die continu aanstaan, is de gevaarlijke combinatie van warme onderdelen en stof aanwe zig. „De computer zetten wij na ge bruik altijd uit," vertelt Cecilia Elenbaas de brandweerlieden. Haar zoontje Jens van 1,5 jaar oud loopt aandachtig met de inspectie mee. In de keuken hebben de inspecteurs weinig op- of aanmerkingen. De vetfilter van de afzuigkap wordt met regelmaat grondig gereinigd, waar door een vlam in de pan niet vlug zal omslaan in een grote keuken brand. Ook het koffiezetapparaat, de magnetron en cv-ketel bieden geen aanleiding tot het geven van meer advies. De inspectie verplaatst zich naar de schuur in de achtertuin. „We zijn deze week tijdens onze controle in schuren geweest waar de situatie gewoon zeer gevaarlijk was. Men sen laten de bedradingen in hun wo ning aanleggen door een erkend elektricien, maar proberen vaak zelf de verlichting in hun schuur aan te sluiten. Bij dit gezin is het allemaal prima geregeld," licht brandweer man Kunst toe. Op zolder loopt het gezelschap ten slotte naar het elektrische apparaat dat de meeste branden veroorzaakt: de wasdroger. De hete lucht en stof die vrijkomt tijdens het droogproces is de ideale combinatie voor brand. Naast het tijdig schoonmaken van het wasfilter (maximaal na iedere drie wasbeurten), is het ook belang rijk dat de luchtafvoerslang van de droger eenmaal per jaar stofvrij wordt gemaakt. „Door een verstopte slang raakt de droger oververhit en kan brand ontstaan," aldus Kunst. Verder adviseert de brandweer om een wasdroger eens in de vijf jaar grondig van binnen schoon te laten In de Zeelandhallen in Goes vindt 11 tot en met 13 november de groot ste creabeurs van Zuidwest-Neder land plaats. Ditmaal kunnen de be zoekers materialen bij zo'n 150 standhouders bezichtigen. Het jaar lijks terugkerend evenement biedt de mensen een enorm assortiment van prachtig zelfgemaakte artikelen, gevormd uit de meest uiteenlopende materialen, zoals klei, papier, stof en natuurlijke producten. Door win keliers, fabrikanten en importeurs worden diverse workshops en de monstraties verzorgd voor de bezoe kers, die vervolgens hun eigen cre atie kunnen maken. Dit jaar wordt veel aandacht besteed aan de sie raden en kralen van allerlei materia len, vormen en kleuren. Het ROC Zeeland afdeling welzijn is aanwe zig als kinderopvang voor kinderen tot 10 jaar. De beurs is geopend op vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. maken door een vakman en de dro ger niet te laten draaien wanneer er niemand thuis is. De kans dat in wasmachines brand ontstaat, is een stuk kleiner, maar niet geheel uitge sloten. Het strijkijzer dat op de strijkplank op de zolder staat, trekt de aandacht van brandweerman Kunst. Hij atten deert mevrouw Elenbaas op het ge vaar van gebroken bedradingen. „Het snoer van een strijkijzer be weegt enorm veel. Daardoor is de kans op een breuk erg groot. Men sen rommelen vaak even wat met het snoer en dan springt het strijkij zer weer aan. Het niet vervangen van een beschadigd snoer kan lei den tot enorme steekvlammen", waarschuwt de brandweerman. De inspectie tijdens de brandpre ventieweek heeft naast bewustwor ding en het attenderen op mogelijke gevaren ook tot voorkoming van brand geleid. Tijdens een controle bezoek vonden de mannen bij één van de woningen een lekkende cv- ketel op zolder. „De bewoner was slecht ter been en had lange tijd niet naar de ketel omgekeken. Door de controle konden wij gelukkig op tijd reageren", aldus Steijn. Ruim 80 procent van de bezochte woningen was in het bezit van een blusdeken, een opmerkelijk hoog aantal. „Daaruit blijkt dat mensen toch bewust bezig zijn met brand preventie." De familie Elenbaas is in het bezit van rookmelders en een brandtrap. Toch krijgt zij het advies om ook een blusdeken aan te schaf fen. „Tijdens de feestdagen zetten mensen graag sfeerkaarsjes op tafel. Met kleine kinderen in de woning is een ongelukje snel gebeurd. Bij een eventuele brand zijn vlammen met een blusdeken snel geblust. De de ken kan ook goed van pas komen bij een vlam in de pan", vertelt Steijn. De brandpreventieweek duurt tot zaterdag. Via de website www.brandtest.nl kunnen mensen een thuistest uitvoe ren. VERVOLG VAN STAVENISSE De Rijke pleitte ook voor meer poli tie in het dorp. „Er is dan wel een wijkagent maar als ik hier aan jullie vraag wie dat is, dan weet ik zeker dat niemand dat weet." Het bleef in derdaad angstig stil. „Waar zijn de goede tijden dat we nog eens achter na werden gezeten door de politie? De politie zou zich ook eens op school bekend moeten maken. Mijn zonen waren tien jaar oud toen ze voor het eerst een agent in levende lijve zagen", zei hij tot hilariteit van zijn groepsgenoten. De grootste voorstanders voor uit breiding van de recreatie waren in de groep bij Boulogne te vinden. Daar Bleken er 35 voorstander van de groei van de recreatie. Maar als eis werd dan wel gesteld dat de rust gewaarborgd moet worden. En dat de groei beperkt moet blijven. Bij de groei moet gezocht worden on der de doelgroep van rustzoekers. Het mag geen tweede Rcnesse wor den. Eén lid van de discussiegroep onthield zich van stemming. Verder werd er voor gepleit het zandstrand- je opnieuw op te spuiten. Stavenissenaars nemen er genoegen mee dat er minder voorzieningen zijn dan in het stadje Tholen, bleek uit de stemming over deze stelling. Wel werd voorgesteld om de op brengst van de onroerende zaakbe lasting (ozb) te oormerken. Dat wil zeggen dat opbrengst van de ozb uit Stavenisse ook voor Stavenisse be stemd zou moeten worden. Aan de andere kant werd er op gewezen dat Stavenissenaars ook gebruik maken van voorzieningen in Tholen, bij voorbeeld van de school voor voort gezet onderwijs. Een ander heikel punt bleek het ver trek van de bibliotheekvoorziening uit het dorp. Met minder voorzie ningen dan in Tholen kunnen de in woners wel leven, maat dat de 'bieb is weggehaald' was velen een doorn in het oog (de uitleenpost werd ver vangen door een bibliobus, die ver volgens wegens bezuinigingen niet langer het dorp aandoet). Hoek vatte het zo samen: „Je moet hier geen bieb weghalen om in Tholen een grote nieuwe bibliotheek te bou wen." Ook hier werd instemmend met een applaus op gereageerd. Bij de inwoners leeft sterk de ge dachte dat het gemeentebestuur Tholen-stad bevoordeelt. In de grote groep van Boulogne kwam dit ook naar voren. Ook hier werd betreurd dat de bibliotheekvoorziening uit het dorp is verdwenen. „Mensen zijn wel realistisch maar willen bieb, bank. postagentschap en scho len behouden. De toekomst is onze ker maar belangrijk is dat er een winkel, een school en een huisarts blijven. Tholen wordt alsmaar voor getrokken. Er werd gewezen op het prachtige wandelpad in Tholen langs de haven, maar hier wordt het pad over de dijk langs de haven door gras overwoekerd. Er is gepleit om het schelpenpad te asfalteren." Moeilijker lag het bij het maken van keuzes. Kiezen tussen een dorpshuis handhaven of een lager onderhoudsniveau van de straten? Dat is geen keuze, was de reactie. M. Geuze begreep er niets van. „Als er in Tholen een mooi brugge tje gebouwd mag worden met twee kanonnen, dan mogen hier de stra ten wel beter worden, zeg." Geuze voorspelde dat mensen van Stave nisse het niet zullen pikken als het onderhoud van de straten achteruit gaat, terwijl er 'in Tholen een nieuw gemeentehuis van 20 mil joen' wordt gebouwd. Ook H. Vermaas (oud-raadslid) vond de stelling niet reëel. „Zou je met deze stelling ook in Tholen durven aankomen? Ik weet zeker van niet. Dan moet daar Meulvliet weg om de straten te verbeteren." Een andere inwoner stelde dat hij liever een dorpshuis gehandhaafd zag dan het onderhoudsniveau op een lager peil gebracht. „De straten worden toch wel gemaakt als ze ka pot gaan", zei hij. Wel wees hij op het toenemende onkruid op de stra ten. Maar Klippel legde uit dat be strijden met gif niet meer van deze tijd is. En dat er in Europees ver band gestreefd wordt naar een duurzaam beheer. De stemmen staakten hier. Ook in de andere groepen was er veel kritiek op de stelling. M. van Prooijen vroeg zich af hoe iemand zo'n stelling kan bedenken. Ook in deze groep van Hoek staakten de stemmen. In de grootste groep had de heer De Ruijter veel kritiek op de stelling. Hij noemde het een kromme stelling omdat er gekozen moest worden tussen een dorpshuis en een lager onderhoudsniveau van de straten. Raadsgriffier A. van de Sande maakte er toen 'beter onder houdsniveau' van. 22 bewoners wa ren voor het dorpshuis, 14 voor de straten. Het dorpshuis werd gezien als bin dend element. En de straten liggen er dan wel niet pico bello bij, als er maar geen asfalt in de Voorstraat wordt gelegd. Ook werd de bewoners de keuze voorgelegd tussen een dorpshuis of een laatste school. Iz. Geuze vroeg zich in de groep van Boulogne af of die school dan bedoeld is voor ge meenteraadsleden. En bij sommige stellingen wilde hij beide kaartjes gekruits (groen en rood) in de lucht steken. In de groep van Klippel werden 14 stemmen uitgebracht. Twaalf kozen voor het behoud van het dorpshuis. Bij de andere groep werd unaniem voor de 'laatste school' gekozen. Ook in de groep van Boulogne was daar een meer derheid voor: 27, tegen 14 voor het dorpshuis. Over de stelling om wat extra's te doen voor mensen met een hele kleine beurs of meer subsidie te ge ven aan verenigingen, was de meer derheid voor steun aan de minder draagkrachtigen. Als die namelijk meer kunnen besteden, dan zullen ze ook eerder geneigd zijn om ver enigingen te steunen, was de rede nering. In één groep konden de bewoners onderwerpen aankaarten die te ma ken hebben met de openbare ruim te. De groep met zo'n 35 inwoners was groot. Het werd ook steeds warmer in het kleine zaaltje waar ook wethouder F.J. Goossen aan wezig was om vragen te beant woorden. Raadslid J.P. Bout (CDA) inventariseerde samen met C. van der Horst (ABT) de opmerkingen. Die waren legio. Zo vertelde een bewoner van de Stoofdijk dat er in juli en brief naar de gemeente was gestuurd over de verkeersveiligheid op de Stoofdijk en in de Voorstraat. Er wordt veel te hard gereden op de Stoofdijk. De bewoners hebben last van trillingen. En er is al vier keer een auto tegen een gevel gereden. Met alle gevolgen van dien. Het wachten is op het eerste dodelijke slachtoffer, zei de bewoner. J. Potappel sneed het beheer van het groen aan in de Schoolstraat/ Bern- hardistraat. Er zouden bomen ge rooid worden, maar dat plan loopt volgens hem al tien jaar. Een ande re inwoner maakte zich zorgen over het verkeer op de Annavosdijk naar Sint-Annaland. Daar mag tachtig kilometer worden gereden, maar er mag op deze smalle dijk volgens de spreker ook ingehaald worden. Bo vendien wordt de weg ook gebruikt door fietsers. Een andere inwoner klaagde over de Kerkstraat. Daar zijn wel snel heidsremmers aangebracht, maar het blijft volgens de inspreker één rechte weg. Hij pleitte ervoor een 30-km zone in te stellen. En er leu ke lantaarntjes te plaatsen zodat het een 'echte straat' wordt. Een bewoner van het huis aan de Jan Karelsweg wees op het verkeer dat vooral op zondag over de ver binding van de Provincialeweg naar de Annavosdijk rijdt. „Racen maar. Ik ben er zelfs al aangereden. Hoe is het mogelijk dat er op dit stuk, waar zestig mag worden gereden, ook ingehaald mag worden?" Ook de Poststraat kwam aan de or de. Daar mag komend uit de rich ting van Sint-Maartensdijk eerst vijftig worden gereden, halverwege 30 kilometer per uur, zei een be woonster van de Boswei. Vanuit de ze buurt gaan dagelijks kinderen naar school die de straat over moe ten steken (via een paadje tussen de huizen door). „Voor de veiligheid van de kinderen zou heel de straat 30 kilometer moeten zijn. Ik heb al verschillende keren de politie ge beld, maar die luistert niet". En jongeren zoeken het Van der Lek de Clerqplein op als hangplek. Volgens een van de bewoonsters rij den ze 'als gekken' rondjes met de brommer. En nu de bomen er weg zijn gehaald, rijden ze ook over het pleintje zelf. Ze laten zelfs hun au to's 'tollen.' „Het is een complete hangplek bij de bushalte die ook re gelmatig vernield wordt. Zoek een andere plek voor de jeugd." Ook was er een vraag over het praathuisje. Een inwoner kon niet begrijpen waarom het huisje door vrijwilligers wordt gebouwd. Maar dat is door een aantal bewoners zelf voorgesteld, antwoordde Bout. En ook in deze groep werd 'oom agent' gemist. Er is geen plek in het dorp om aangifte te doen. En er is moeilijk toegang tot de politie te krijgen, was de klacht. Het echtpaar De Bruin uit het Bos had twee emmers afval meege bracht van de plek bij het beeld van de wildeman dat achter hun erf (restanten van het slot) staat. Elke twee weken ruimen ze de troep op. Mevrouw De Bruin stelde voor om de twee picknicktafels dichter bij de wildeman te zetten omdat die nu in een achteraf hoek staat. Een vrachtwagenchauffeur pleitte voor een rondweg om te voorko men dat het zware verkeer over de Stoofdijk het dorp in moet rijden. Op een aantal zaken kon direct ant woord worden gegeven. Andere za ken worden in beraad genomen. Op 24 januari komt de raad terug naar het dorp om te vertellen wat er met de verschillende aanbevelingen is gedaan. De brandweerlieden Arco Kunst en Sjaak Steijn rechts) inspecteren het snoer van de strijkbout bij Cecilia Elenbaas. Het verkeer is voor een aantal bewoners (vooral op de Stoofdijk) een bron van ergernis. De snelheid zou afgeremd moeten worden, zoals deze inwoonster aangeeft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 11