Oogst is wisselend en de honden hebben veel werk in het veld Glooiing zeedijk biedt onvoldoende bescherming voor Sint-Maartensdijk Acht vrijwilligers erbij voor hospice 'Slaafs volgen van het college' Stankoverlast door olielek Boekenmarkt: 1106 euro Donderdag 3 november 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het is de laatste drijfjacht van de middag. Wim van Doorn staat zaterdag langs de Engelaarsdijk in Poort vliet en geeft het startsein aan de drijvers om het veld met mais en groenbemes- ters in te lopen dat naast zijn woning ligt. Het is een van de drie fazantenjach- ten dit jaar. Het seizoen is sinds 15 oktober geopend. Tweede fazantenjacht dit seizoen bij familie Van Doorn in Poortvliet Minder dekking Jacht voorbij Donateursavond Vrienden Schutse Als thuis blijven in de laatste levensfase niet haalbaar is, wordt de hospice als prima alternatief ervaren. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vrijwillige palliatieve termina le zorg (VPTZ). Regiocoördinator Jacqueline Heijboer vertelde dat donderdag op de jaarlijkse donateursavond van de Vrienden van de Schutse. De bijeenkomst stond in het teken van de palliatieve zorg. Presidium De steenglooiing op 3,5 kilometer zeedijk bij Sint- Maartensdijk biedt onvol doende bescherming te gen zeer zware stormen. De stenen zijn te licht en voldoen niet aan de vei ligheidsnorm. Het water schap gaat de glooiing volgend jaar verzwaren. Met nieuwe betonzuilen en gekantelde Haring- manblokken. Voelsprieten Vermaas-kamer De acht jagers staan met hun gewe ren aan de buitenzijde van het per ceel. Ze staan op scherp om de fa zanten die door de drijvers wordt opgeschrikt en verjaagd, uit de lucht te schieten. Het gaat vooral om de hanen, zegt Van Doorn. In het jar gon van de jagers worden het fazan tenkokken genoemd. De poelen, de fazantenhennen, worden zoveel mo gelijk gespaard om het wild in stand te houden. De dieren profiteren van de beschut ting van de hoge maisplanten. „De dekking is hier nog zwaar. Ze zijn er niet makkelijk uit te krijgen." Van Doorn spreekt uit ervaring. Plots vliegen er vanuit de hoge mais fazanten op. Soms een haan, mak kelijk te herkennen aan de lange staart en de donkere veren. Soms een hen, kleiner en licht van kleur. Ze vliegen de weg over, tussen de jagers in. Van Doorn legt aan en schiet, de vogel valt in de slootkant. Andere dieren vliegen juist de hoogte in. Tussen de hoge bomen door die als erfbeplanting dienen. Ze ontvluchten of leggen het loodje. Maar sommige fazanten blijven in het perceel. Ze vliegen als het ware de drijvers vooruit en landen weer tussen de planten om zich te ver schansen. Of vliegen naar de plek waar de drijvers al gepasseerd zijn. Zo blijven er fazanten op het per ceel achter, precies zoals Van Doorn voorspeld had. De jagers schieten ook niet altijd raak. En op de hennen wordt minder vaak geschoten. De jachthonden, 'springers en staanders', zijn in hun element. Ze zoeken het geschoten wild op en brengen het naar hun baasje. Appor teren heet dat. Sommigen zijn be smeurd met modder uit de sloot. Het veld bestaat uit een akkerrand met verschillende planten, dan een baan met mais. Binnen in het per ceel staat groenbemesting. Met ver schillende soorten kool zoals blad rammenas. „Dit veld blijft er de he le winter zo bijliggen om het wild te behouden," legt Van Doorn uit. De jagers op de Engelaarsdijk staan in de berm. Niet echt gemakkelijk want op dit uur van de dag, rond drie uur. half vier. komt er veel ver keer langs op de openbare weg. Er kan niet altijd geschoten worden en dat betekent dat er ook nogal wat fa zanten weg kunnen vliegen. Voor de jagers is op deze familie- jacht in totaal 500 ha. jachtgrond rond Poortvliet beschikbaar. Het is al sinds 1952 dat de familie Van Doorn hier actief is, zegt Wim van Doorn. „Je bent natuurlijk altijd af hankelijk van de boeren die toe stemming geven om op hun land te jagen. Vandaag doen we ongeveer 80 ha. Vanochtend en vanmiddag. Het is de tweede fazantenjacht dit jaar. Veertien dagen geleden hebben we 18 fazanten geschoten. Er was nog veel dekking. Niet alle aardap pelen en suikerbieten waren ge oogst. Vandaag zullen we er wel meer hebben omdat er nu minder dekking is." Zijn voorspelling komt uit. Tegen vier uur blaast Van Doorn de jacht af. De jagers nemen hun buit mee. Ook de honden worden nog aangespoord om fazanten uit het veld te halen. Overal komen jagers en drijvers met honden tevoor schijn. Een groepje van vijf jongens uit Poortvliet (Arne van Dijke, Joey Hage, Cas en Thimor Heijboer, en Joris Polderman) heeft de jacht ge volgd en loopt met Jan van Doorn mee die een fazant meedraagt die door Wim van Doorn is geschoten. Iris Kodde zit met haar hond Ran- nock, een springer spaniel, in de berm bij de oprit. Rannock heeft een hen stevig in de bek. Het geschoten wild wordt op de grond uitgespreid. Twee drijvers, Simon de Wit uit Poortvliet en Emiel van Dongen uit Tholen ('se cretaris van het drijversgilde'), leg gen alle kokken en alle poelen bij elkaar. Keurig op een rij. Er is ook een haas geschoten en geheel onver wacht komt een van de jachthonden met een kip, een verwilderde haan. aanlopen. Die maakt het tableau, zoals dat heet, compleet. De honden zijn moe. Ze gaan liggen om uit te rusten. En maken dan ongewild deel uit van het tableau. Hun taak is vol bracht. De jacht is voorbij. Wim van Doorn blikt terug op de dag. Hij vertelt dat het weer heel goed is geweest en dat er 's ochtend niet zo veel wild is ge schoten vanwege de hoge groenbes- meting om sommige percelen, 's Middags was de oogst wisselend, zegt hij. „Maar in de dichte groen bemesting kwamen de fazanten er niet uit. De honden hebben veel werk gehad." Van Doorn bedankte de drijvers met de honden die de he le dag aan de jacht hebben meege daan. Maar ook de 'geweren'. Hij benadrukte dat er 'veilig' is gescho ten, zodat er 'nogal wat hennen kon den doorvliegen.' Het is nu aan de jachtopziener om te melden hoeveel stuks wild er ge schoten is. Han van Vossen uit Sint- Annaland telt wat er is uitgespreid. Hij is vier jaar geleden Toon de Wit uit Poortvliet opgevolgd. De jagers staan aan de ene kant van het ta bleau, de drijvers aan de andere kant. Van Vossen meldt dat er 48 stuks wild is geschoten: 32 fazan tenkokken en 15 fazantenpoelen en één haas. Dan is het tijd om de dag af te ron den. Het is een ceremonieel dat bij elke jacht terugkomt. Jan van Doorn zet zijn jachthoorn aan de mond en blaast 'het wild dood'. Een van de Belgische gasten. S. wild op. Iedereen is stil en kijkt voor zich uit. Het is een plechtig moment. Dan volgt het eindsignaal. Van Doorn blaast 'jacht voorbij.' Als dat is gebeurd, wordt er geapplau disseerd. Maar dan is het nog niet voorbij. Van Vossen wordt gevraagd het wild te verdelen. Voor de jagers is er een koppel fazanten, voor de drijvers één fazant. Van Vossen pakt de fazanten uit het tableau en deelt ze uit. Het wild dat over blijft, wordt naar de boeren ge bracht die hun land voor de jacht hebben opengesteld. De jongens Finland, haalt met haar hond het mogen helpen om de fazanten aan de haken te hangen voor het ver voer. Dit zijn drijvers of jagers in spe. Van Doorn is tevreden. „We schie ten niet al het wild dood zodat er ook nog voor anderen wat over blijft. De verstandhouding met de buurjagers is goed. Ons veld is aangesloten bij de wildbeheer eenheid Tholen. Dat is een voor deel omdat je dan samen afspra ken kunt maken. Nu krijgt het veld weer een maand rust. Per seizoen doen we drie fazantenjachten. Op hazen jagen we pas in december." Jager Jan van Doorn wordt begeleid door (v.l.n.r.) Arne van Dijk, Joey Hage, Cas Heijboer, Joris Polderman en Thimor Heijboer. Na de jacht praten de jagers nog wat na, Willem van Doorn (Dzn) links en zijn oom Wim, op de rug gezien. De Zeeuwse brandweer en politie heeft sinds donderdag meer dan 60 klachten over stankoverlast binnen gekregen. De stank werd veroor zaakt door een lekkende olieopslag tank in Beveren in de Antwerpse haven. Er is ongeveer 40 miljoen li ter ruwe olie weggelekt. De wind waaide de olielucht richting Tholen, de Bevelanden en Schouwen-Duive- land. „Alle olie is nu weggepompt. Met een schuimlaag op de bodem De boekenmarkt van de stichting ontspanning gehandicapten heeft zaterdag in Scherpenisse 1106 euro opgebracht. Dat is bijna 300 euro meer dan vorig jaar. In Ons Huis aan de Langeweg was het aanbod van duizenden tweedehands boeken weer groot: Mevrouw A. Bolier van de stich ting: „De belangstelling was goed. Je moet niet vergeten dat er uitleen- VERVOLG VAN DUALISME Op dit terrein zou de raad zelf hoor zittingen kunnen organiseren en de communicatiemogelijkheden beter kunnen benutten. Het 'kernen-den ken' zou, 34 jaar na de gemeentelij ke herindeling, nog steeds een be lemmering vormen om de gemeenteraad als echte volksverte genwoordiging te zien, concludeert Van Strien uit de gevoerde gesprek ken. Praktisch alle voorstellen voor com missies en raad komen in Tholen van het college. Informatiestromen zijn niet anders dan vóór de dualise- ring. En veel raadsstukken nodigen te weinig uit tot het maken van een keuze, aldus Van Strien, die tegelijk vaststelt dat weinig raadsleden zich daar aan storen. Hij pleit voor meer startnotities, zoals voor de scholen bouw in Sint-Annaland. Van den Donker noemt het 'slaafs volgen van het college'. „Terwijl het anders zou moeten." Volgens hem was de bedoeling van het dualisme dat keu zes helder zouden worden voor de raad. „Maar het gebeurt nog te vaak dat ik denk: oh, heb ik dat beslist?" Ook Klippel realiseert zich dat de meeste initiatieven van het college komen. „Maar als de raad tevoren de kaders heeft aangegeven, kan dat ook gewoon." Dat het ook wel an- wordt eventuele stankoverlast tegen gegaan tijdens de saneringswerk zaamheden," legt de heer R. Janssen van de afdeling milieu van de pro vincie Zeeland uit, „doordat de windrichting draaide, is de stank overlast sinds vrijdagochtend zeer beperkt." Petra van Vossen van de gemeente Tholen beaamt dat vooral donderdag klachten binnen kwamen over de olielucht: „Er zijn tientallen klachten bij de gemeente binnenge komen over de stankoverlast. Enkele meldingen over de olielucht kwa men 's nachts binnen." Er waren geen nadelige gevolgen voor de volksgezondheid. posten dicht gaan en dat het ook duur is om nieuwe boeken te ko pen." Volgens haar zit er nog steeds een stijgende lijn in de opbrengst. Aan het begin van de boekenmarkt is het gewoonlijk erg druk. Tegen het eind, rond half vijf, wordt het be zoek minder. Toen het licht in het achterste deel al uit was, kwam er toch nog een bezoeker die een doos boeken kocht en daarmee de grens van 1100 euro overschreed. De opbrengst gaat naar het weke lijkse ontspanningswerk in Ons Huis. ders gebeurt, daar is volgens de SG- P'er de bibliotheek een voorbeeld van. Volgens de onderzoeker is er in Tholen weliswaar een begin van ka derstelling. maar zonder een vast patroon. En de controlerende taak staat nog volledig in de kinder schoenen. Zo is het instellen van een rekenkamer uitgesteld tot het. wettelijk, laatst mogelijke moment. Van Strien adviseert om de prioritei ten die de gemeenteraad heeft afge sproken op het terrein van de be stuurlijke vernieuwing opnieuw te rangschikken. Er moet ook op gelet worden of ze tijdig uitgevoerd wor den. Dat zou een taak kunnen zijn voor het presidium, dat volgens hem een andere rol zou moeten krijgen. Nu stelt het slechts de vergade ragenda's vast. De commissievoor zitters (2 SGP en 1 PvdA), de voor zitter en de vice-voorzitter (CU) van de gemeenteraad en de griffier vor men nu het presidium. Denkbaar is dat élle fracties erin vertegenwoor digd zijn. Wat Klippel betreft, is dat niet nodig. „Er is nu eenmaal voor deze opzet gekozen. En daarnaast kennen we immers het fractievoor- zittersoverleg." Van den Donker heeft geen behoefte om in het presi dium te zitten, zegt hij. Het waterschap heeft een vergun ning aangevraagd vanwege de na tuurbeschermingswet om langs de Muijepolder, Oudelandpolder en de Noordpolder het steenbeslag te verbeteren. Het gaat om een lengte van 3,5 kilometer tussen dijkpaal 955 en dijkpaal 990. plus 50 me ter. Over deze gehele lengte is alle steenbekleding, met uitzondering van 85 meter, afgekeurd. Dat moet verbeterd worden. Daarbij staat vei ligheid bovenaan. Verder moet er gekeken worden naar de gevolgen van de werken aan de dijk voor het landschap, natuur, cultuurhistorie en 'overige belangen.' Verder is er gezocht naar een constructie van stenen met een levensduur van ten minste vijftig jaar. Onderaan de dijk worden de stenen vervangen door nieuwe betonzuilen. Dan ko men er twee smalle stroken met ge kantelde Haringmanblokken. De bekleding aan de bovenkant van de glooiing wordt vervangen door nieuwe betonzuilen. De werkzaam heden kunnen alleen uitgevoerd worden tussen 1 april en 1 oktober. Als opslagterrein voor stenen en kranen (en ander materieel) wordt het terrein langs de Gemaalweg in de Noordpolder gebruikt. Omdat de Oosterschelde een natio naal park is, moet er rekening ge houden worden met de planten en de dieren op de dijkvakken en in de directe omgeving. Er komen broed- vogels voor die binnen- en buiten dijks voedsel zoeken. Ook is geke ken naar het voorkomen van plantjes (zoals kleine zeegras, zee weegbree, schorre zoutgras, gewo ne zoutmelde, lamsoor en zeeal- sem). Het waterschap verwacht geen problemen omdat de werkzaamhe den vallen onder 'dwingende rede nen van groot openbaar belang.' De steenglooiing aan de dijk da teert uit de jaren 1975/1976 toen de dijk werd verzwaard. Voor het inrichten van de hospice bij het zorgcentrum in Sint-Anna- land is twee jaar geleden een beroep gedaan op de Vrienden van de Schutse. Dat vormde voor het be stuur de aanleiding om aan die hulpverlening een keer aandacht te besteden. VPTZ-regiocoördinator Jacqueline Heijboer coördineert sa men met Jacqueline Franssen van de Ned. Patiëntenvereniging (NPV) afdeling Tholen de groep vrijwilli gers van de hospice. Deze is 31 mannen en vrouwen sterk, onlangs zijn acht nieuwe vrijwilligers opge leid. Heijboer legde de ongeveer 45 aan wezigen uit dat palliatieve zorg uit gelegd kan worden als passende zorg voor mensen in de laatste le vensfase en hun naasten. De hulp is erop gericht de kwaliteit van het le ven zo hoog mogelijk te houden. Niet genezing is het doel, maar het bestrijden of verzachten van hinder lijke symptomen. Ook het geestelij ke aspect, angst voor de dood. ver driet om het naderende afscheid, de sociale zorg voor de naasten en zorg voor geloofsbeleving of spirituali teit, spelen een rol. Bij palliatieve zorg zijn huisarts, verpleegkundige. verzorgende, geestelijke en vrijwilliger betrok ken. Iedereen kan op zijn wijze een bijdrage leveren. Het is volgens He ijboer een kwestie van goed de voelsprieten uitsteken. Vrijwilligers vormen bij de palliatieve zorg in de Schutse een duidelijke meerwaarde. Deze groep onbetaalde hulpverle ners heeft de tijd om er gewoon 'te zijn', om aandacht te hebben voor de kleine dingen die het leven van een ernstig ziek iemand nog kunnen veraangenamen. Dat vrijwilligers zelf het werk ook waarderen, bleek uit het verhaal van Tonnie Janssen-Poot uit Sint-Maar tensdijk. Zij werkt niet alleen in de hospice, maar ook als vrijwilliger bij mensen in de laatste levensfase die thuis worden verzorgd. In haar verhaal sprak met name het open staan voor de ander aan, het stil aan wezig zijn en de verwondering om zo dicht bij een ander te mogen ko men, om dit werk te mogen doen. Palliatieve zorg kan ook thuis wor den gegeven. Daar gaat ook bij de meeste mensen de voorkeur naar uit, om thuis te sterven. De 24-uurs zorg is een voorwaarde die somS moeilijk waar te maken is. Heijboer vertelde dat ook in de thuissituatie inzet van vrijwilligers mogelijk is. Samen met de mantelzorg en de thuiszorg kan men zorgen voor de continuïteit van de zorg. De dona teurs kregen beelden te zien van onder andere hospice Calando in Dirksland, palliatieve hulpzorg op een speciale afdeling in een ver pleeghuis en in de thuissituatie. In zijn openingswoord meldde voorzitter Tjid Heijboer dat het een druk jaar was voor de bewoners en medewerkers van de Schutse en voor de Vrienden. Uit de nalaten schap van oud-bewoner de heer J.C. Vermaas is in de nieuwbouw de Vermaas-kamer ingericht: een fami liekamer met een huiselijke uitstra ling en een eigen inrichting, anders dan elders in het gebouw. Mede dankzij de donateurs kon de nieuwe rolstoelbus worden aangeschaft. En het eerder geschonken kippenhok werd verhuisd, aangepast en opge knapt. Fusie CZ en OZ goedgekeurd. De Nederlandse Mededingingsautori teit (NMa) heeft de fusie tussen CZ Groep en OZ Zorgverzekeringen goedgekeurd. CZ en OZ hebben de NMa toegezegd landelijk te blijven werken. Zij hebben verder beloofd dat inwoners in heel Nederland zich kunnen verzekeren onder de polis sen die de twee verzekeraars in Zee land en Noord-Brabant aanbieden. «imêe ih De Haringmanblokken in de glooiing langs de zeedijk bij Sint-Maartensdijk voldoen niet meer, ze worden gekanteld. Jachtopziener Han van Vossen zoekt uit het tableau de fazanten uit voor de jagers. Hoornblazer is Jan van Doorn

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9