Concordia pakt uit met koor en solisten rond het thema musical Kwekerij met 5000 wietplanten in varkensstal ontdekt na brand Er wordt wel meegedacht en meegeleefd Geen soepelere regels voor vrijwilligers kerk Jeanne Gaakeer bijzonder hoogleraar op Erasmus Groot aggregaat in schuur wekt argwaan bij politie Subsidie voor NPV-Tholen Donderdag 3 november 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De musical staat centraal bij muziekvereniging Concor dia in Tholen. Druk wordt er gerepeteerd voor het the maconcert 'Musicals in concert' op 12 november. De try- out in Heinkenszand, afgelopen zaterdag, verliep in ieder geval goed, zegt trompettist Arnold van Bavel. „We we ten nu waar de mindere punten zitten die nog extra geoe fend moeten worden. En waar de vermoeidheid toe slaat." Kees van Dis Jeugdorkest Juristen moeten nadenken over taal die ze bezigen Overstap De politie heeft zaterdag een hennepkwekerij met 5000 planten ontmanteld in een voormalige varkensstal aan de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk. De politie ontdek te de kwekerij toen de brandweer bezig was met het blussen van een uitslaande brand in een van de andere schuurtjes op het terrein op de hoek van de Provinciale weg en de Haakweg. Brief verkoping Gereformeerde Gemeenten Zeeuwse historie valt in de smaak Ook op Calvijn fietslampen defect Appelflappen Meegevallen Terwijl de orkestleden hun plaat sen zoeken in de - eigenlijk te krappe - repetitieruimte in de voormalige kleuterschool aan de Oudelandsepoort. is dirigent Mar cel Hartendorp in een andere zaal met een groepje blazers aan de gang. Zij oefenen het nummer Edelweiss uit 'The sound of mu sic'. met de jonge Geeke Deurloo als zangsolistc. Concordia zocht hiervoor een meisje en vroeg Gee ke. „Ze zit helemaal niet op een koor, maar vindt dit geweldig om te doen. Ze durft het ook", vertelt moeder Jacoline Deurloo. Als het zingen achter de rug is, gaan Har tendorp en de blazers naar het gro te orkest. Dat begint met Jesus Christ Superstar. Het idee voor een themaconcert is een paar jaar geleden ontstaan. „Een aantal mensen binnen de ver eniging wilde een ander soort con certen, met andere muziek", legt Arnold van Bavel uit. Sindsdien organiseert Concordia het ene jaar een kerstconcert en het andere jaar een themaconcert. Pop en filmmu ziek zijn eerder aan bod geweest. Een dergelijk themaconcert is voor de vereniging een grote aanpak, geeft bestuurslid Hans Bruins aan. Op 12 november is het niet alleen Concordia dat te beluisteren zal zijn in Meulvliet. Het Markiezaats Musicalkoor uit Bergen op Zoom werkt mee, evenals bariton Kees van Dis uit Tholen. Een mix van muziek en zang dus, waarop de liefhebbers van musicalmuziek ge trakteerd worden. De contacten waren redelijk snel gelegd. Van Dis zingt en dirigeert bij het Smal- stads mannenkoor, maar meerdere gezinsleden musiceren bij de Thoolse muziekvereniging. En van het musicalkoor, in 1999 opge richt, komt een aantal van de der tig leden van Tholen. „Voor ons is dit ook leuk, want er is een selectie musicalnummers die leuk is om met harmonie uit te voeren", vertelt mevrouw Melse-van Geel uit Huij- bergen. Ze omschrijft het koor als een jonge, enthousiaste club, waar nieuwe leden welkom zijn. Charles van der Veeke is de dirigent. Voor de uitvoering heeft Concor dia het orkest aangevuld met muzi kanten van zusterverenigingen, omdat bepaalde secties onvoldoen de bezet zijn. „De hoorngroep, daar kunnen we nog wel drie men sen gebruiken", geeft Van Bavel aan. „En ook bij de bassen en bari tons is versterking welkom." Dat er minder voor deze instrumenten wordt gekozen, komt volgens de Tholenaar omdat ze meer bij klas sieke muziek passen. Dit in tegen stelling tot trompet en saxofoon. Zelf is Van Bavel een beetje 'mu- ziekgek'. De trompettist speelt waar hij maar kan, zit in een big band en een popband. „Ik ben be gonnen met privéles bij Pierre van Broekhoven en zit nu op les bij Frank van der Poel die in de Mari nierskapel speelt." The Phantom of the Opera, Miss Saigon, Chess, West Side Story, The Lion King en Mamma mia zijn musicals waaruit Concordia muziek speelt. In het eerste blok zitten bovendien drie nummers uit Porgy and Bess van Gershwin, met in twee Van Dis als solist en in het derde nummer Van Bavel. Daarna volgt een blok waarin het musical koor wordt begeleid. En tenslotte is er een blok waarbij het jeugdor kest van Concordia meedoet. Van Bavel: „Daar willen we ook het Geeke Deurloo zingt Edelweiss, begeleid door blazers van Concordia. publiek bij betrekken, dat mee la ten zingen." Nederlandstalige nummers uit Hameien en Ja zuster, nee zuster staan in dat slotdeel op het programma, maar ook werk van Abba, terwijl het slotnummer 'Everybody needs sombody' is van de Blues Brothers. Een kleine twee uren wordt er gemusiceerd. „Een aantal stukken is eigenlijk nel een tandje te hoog voor ons. Maar dat is juist de uitdaging en ik moet zeggen dat het ons goed af gaat", zegt Arnold van Bavel. De muziek- commissie had de keuze van de werken vrij snel gemaakt, maar vervolgens moest er geschrapt wor den om binnen een bepaalde tijds duur te blijven. Lastig, vindt Van Bavel. Hij vindt wél dat de jeugd - en die is er heel veel bij Concordia - het goed heeft opgepakt. „Ze zijn gemotiveerd. En we staan iedere keer weer te kijken hoe ze ermee omgaan. Musicalmuziek is natuur lijk prachtig om te spelen." Maar ook op een andere manier worden de leden bij de organisatie van het concert betrokken. „De jongeren hebben één dag in de herfstvakantie besteed om samen posters in elkaar te knutselen voor de aankleding van de zaal tijdens het concert. Een idee van de activi teitencommissie". zegt Van Bavel. „Je moet er lol aan beleven, dat is belangrijk." 'Musicals in concert' begint om acht uur en de zaal is open vanaf half acht. Oud-inwoonster van Sint-Annaland prof. mr. dr. Jeanne Gaakeer is bij zonder hoogleraar rechtstheorie aan de Erasmus universiteit Rotter dam geworden. Onlangs aanvaardde ze de functie met het uitspreken van een rede over Tijdelijk recht. Ze werkt drie dagen aan de faculteit, maar blijft ook als deeltijd rechter verbonden aan de rechtbank in Middelburg. Nadenken over het gebruik van taal in concrete gevallen is volgens Gaa keer dringend noodzakelijk was de boodschap van haar oratie. Taal door juristen gebezigd heeft volgens haar steeds gevolgen in het leven van mensen. Prof. mr. Dr. Gaakeer (1956) houdt zich vooral bezig met de verhouding tussen recht, taal en literatuur. In haar oratie ging ze verder in op het aspect taal in het recht. Juristen kunnen leren van literaire werken, zo betoogde ze. Gaakeer pu bliceerde er in 2000 het boek Recht op verhaal over, 'een eerste stap in de wereld van het recht aan de hand van literaire werken.' Haar oratie is ook in boekvorm verschenen. Binnen de rechtstheorie bestaat een stroming (afkomstig uit de Verenigde Staten) die zich bezighoudt met taal en recht, de recht- en litcratuurbewe- ging (law and literature). Die richt zich op de rechtstheoreti sche problematiek van de taal van het recht in ruime zin en op de overeen komst tussen recht en literatuur. In beide gevallen is taal het instrument. In de richting (recht-als-taal) wordt dit nader onderzocht, in de andere richting (recht-in-literatuur) wordt de vraag behandeld naar de rechtstheo retische betekenis van de literaire weergaven van juridische thema's. Door deze studie is inmiddels een 'canon' tot stand gekomen van lite raire werken, romans, toneelstukken en poëzie met een juridisch onder werp. Gaakeer zette de richtingen nader uit een. Ze richtte de aandacht op de ge volgen voor de juridische opleiding, het wetenschappelijk onderzoeken en de beroepsbeoefening van juristen. De leidende gedachte is dat wat juris ten met taal doen steeds gevolgen heeft in het leven van mensen en dat juristen, om in hun beroep goed te functioneren, een veelheid van con texten en perspectieven moet kunnen onderscheiden en het effect van hun keuzes moeten kunnen overzien. Gaakeer betoogde dat de rellexie op de inzet van taal in concrete gevallen dan ook dringend noodzakelijk is. Ze was tussen 1990 en 2000 voltijds verbonden aan de faculteit der rechts geleerdheid. Vijfjaar geleden maakte ze de overstap naar de rechterlijke macht. Sinds mei is ze weer terug op de faculteit waar ze hoorcolleges ver zorgt voor de vakken inleiding tot de rechtswetenschap en het integratie vak, plus het keuzevak rechtstheorie. De vlammen kwamen boven het dak uit van het schuurtje aan de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk waar de kwekerij werd aangetroffen. Het was volgens de politie een pro fessionele kwekerij. Er zijn vijf tot zes containers met planten en licht- apparatuur verwijderd en naar de ge- meentewerkplaats op het bedrijven terrein aan de Nijverheidsweg gebracht. De brand in het schuurtje van ongeveer 30 vierkante meter, is vermoedelijk ontstaan door overbe lasting van een aggregaat. De politie kon geen aanhoudingen verrichten. De panden, waaronder ook een voormalige kippenschuur, plus een aantal bijgebouwtjes zijn verhuurd. De huurders waren niet aanwezig. De brandweer uit Sint-Maartensdijk werd rond één uur van vrijdag op za terdagnacht gealarmeerd. Toen de brandweer arriveerde stond de schuur al in lichterlaaie. De vlam men sloegen boven het dak uit. In het schuurtje stond de aggregaat die nodig is om de lichtbakken voor de kweek van de plantjes van stroom te voorzien. Ook werd in een van de kippenschuren een grote voorraad diesel aangetroffen, als brandstof voor de aggregaat. De brandweer slaagde erin deze te scheiden van de brand. De brandweer kon water be trekken uit een brandkraan aan de overkant van de weg. Het was niet nodig om extra water aan te voeren. De vlammen werden met hoge druk- spuiten bestreden. Vanuit de aggregaat liepen stroom kabels naar de oude varkensloods die ongeveer op 5 /6 meter afstand staat. Bij inspectie van de schuren ontdekte de politie toen de hennep kwekerij met ongeveer 5000 plan ten. De brandweer is tot vijf uur be zig geweest met nablussen. Zaterdagochtend heeft de blusgroep van Stavenisse en Sint-Maartensdijk geholpen met het verwijderen en op ruimen van de plantjes en de kweek- installatie. Ook wanneer winst geen doel is, moet de voedselveiligheid worden gewaarborgd. Voor vrijwilligers van kerken of andere goede doe len worden geen soepelere regels gehanteerd. Dat schrijft het be stuur van de bond van vrouwen verenigingen der Gereformeerde Gemeenten aan de plaatselijke verenigingen. Creatieve ideeën en het inhuren van professionele za ken zijn nodig om de verkoping te kunnen blijven organiseren. In het belang van voedselveiligheid wordt de verkoop van bederfelijke eet- en drinkwaren aan banden ge legd. Waar (burgerlijke) gemeenten het nog niet verboden hebben, wordt volgens het bondsbestuur streng ge controleerd. .Veel particuliere verkopers beschik ken niet over de kennis, vaardigheden en middelen die vereist zijn voor het veilig bereiden, behandelen en verko pen van bederfelijke eet- en drinkwa- ren. Zo wordt voedsel vaak onvol doende gekoeld, niet hoog verhit en in de openlucht bereid, terwijl dit uit sluitend is toegestaan in speciale be drijfsruimten.' Particulieren moeten werken volgens een voedselveiligheidsplan, de hygië- necodc. Daarin staan wettelijke re gels vermeld. Tijdens controle kan worden gevraagd volgens welk voed selveiligheidsplan er gewerkt wordt en hoe de controles zelf zijn uitge voerd en geregistreerd. Een aantal voorschriften vat het bondsbestuur samen: Het bereiden van bederfelijke eet- en drinkwaren mag uitsluitend in een bedrijfsruimte. Het is verboden om eet- en drinkwaren in de privékeuken te bereiden en die vervolgens te ver kopen. Bederfelijke eet- en drinkwaren moeten altijd worden bewaard op de wettelijk voorgeschreven tempera tuur. gekoeld bewaren beneden de 7 graden (kipdelen max. 4 graden) of warm bewaren boven 60 graden. In de openlucht mogen eet- en drinkwaren uitsluitend vanuit een marktkraam of iets soortgelijks ver kocht worden. Deze kraam moet - met uitzondering van de voorkant - volledig afgesloten zijn met schoon, winddicht zeildoek, en zo ingericht dat deze eenvoudig schoongehouden kan worden. Als het nodig is om onverpakte eet- en drinkwaren met de handen aan te raken, moet er een voorziening aan wezig zijn om de handen goed te kunnen wassen. Het bondsbestuur benadrukt dat op een 'vrijmarkt' ook niet alles is toege staan. .Iedereen die voedsel bereidt voor derden moet zich aan de wette lijke eisen houden. Bij controle wordt de warenwet gehandhaafd en kan een proces-verbaal opgemaakt worden wanneer iets niet in orde is. Voor vrij willigers van kerken en andere goede doelen worden bij de uitvoering van deze handhavingstaak geen soepelere regels gehanteerd. Ook wanneer winst geen doel is, moet voedselvei ligheid gewaarborgd zijn. Voor parti culieren is het nagenoeg onmogelijk zich volledig aan de genoemde regels te houden. Weet dus waar u aan be gint.' aldus het bondsbestuur. 'Het verhaal van Zeeland', een overzicht van de Zeeuwse geschie denis geschreven door Jan J.B. Kuipers en Robbert Jan Swiers, is bekroond met de Zeeuwse boeken prijs. De jury koos de winnaar uit zes nominaties, in totaal waren 43 titels ingestuurd voor de prijs. De uitreiking gebeurde in Gent, de Vlaamse stad waar 55 jaar geleden het Zeeuws Tijdschrift is opge richt. Dit tijdschrift nam. samen met de Zeeuwse Bibliotheek, het initiatief voor de boekenprijs. De winnaars kregen een cheque van 2500 euro. Ook een ander Zeeuws boek dat het verleden als onderwerp heeft, is in de prijzen gevallen. 'Zeeland 1950-1965' kreeg de prijs van de Zeeuwse boekhandel. Auteur Jan Zwemer nam de bijbehorende dui zend euro dinsdag in ontvangst, bij het begin van de Week van het Zeeuwse Boek. Bij de fietscontrole donderdag ochtend op het Calvijncollege in Tholen noteerde 3VO bij 32 fiet sen ondeugdelijke verlichting. Er kwamen 157 fietsen naar de con trole. Oud-fietsenmaker G. Vis be keek ze nauwkeurig op remmen, verlichting, reflectoren, handvat ten, stuur en trappers. Van de 157 waren er 108 goed (70 procent), aan 48 tweewielers mankeerde het een en ander (30 procent). Twee fietsen werden geheel afgekeurd. Aan de verlichting haperde het vaakst wat (32 keer), maar ook de bel bleek lang niet altijd te rinke len: 22 keer. Bij enkele fietsen mankeerde er wat aan de remmen en aan de ach ter- en zijreflectie. De percentages komen overeen met die van het Markiezaat college in Sint-Maar tensdijk. De Nederlandse patiëntenvereni ging eiland Tholen krijgt 1500 eu ro subsidie van de provincie voor het vernieuwen en verbeteren van de vrijwillige thuiszorg. De NFV streeft naar het bevorderen van de deskundigheid van het bestuur, van de coördinatoren van de vrijwillige thuiszorg, maar ook van de vrijwil ligers. Bovendien wil de NPV het aantal vrijwilligers vergroten. Volgens de provincie sluit de aan vraag aan op de doelstelling over vernieuwing van het vrijwilligers werk in de sociale zorg. Het gaat om het bevorderen van deskundig heid van het bestuurlijk kader van vrijwilligersorganisaties zodat ze beter in kunnen spelen op de nood zakelijke vernieuwingen. Het be drag is bedoeld voor de periode van 1 oktober dit jaar tot en met 30 juli 2008. VERVOLG VAN WARENWET Maar er is ook speelgoed te koop, handwerk (sokken, schorten, baby- goed), cd's en boeken en in de hal is een hoek met tweedehands spul len ingericht. Er zijn bloemen en planten, de hele wand van de zaal is gevuld. Voor de kinderen is er een grabbelton, voor de jongens en meisjes apart. Die komen rond half vier, vier uur als de school uit is. Bij de vrouwenvereniging van de Hervormde kerk in Sint-Philips- land ligt in de grote zaal van dorpshuis de Wimpel een groot pa pier op tafel waar anders allerlei etenswaren worden verkocht. De tekst luidt: .Wij willen, op uw ver zoek voor u maken en eventueel thuisbezorgen: advocaat, rookwor sten. bessensap, jam.' Appelflappen worden niet ver kocht. „Dat zijn er anders elk jaar tachtig," zegt voorzitter L. Bree- man. Maar ook de appel- quark- en mon chouxtaarten en boterkoeken zijn niet te koop. „Alles watje nor maal voor een verjaardag maakt, hadden we hier. We hebben er best wel mee gezeten. We missen zo wel een deel van de inkomsten." De voorzitter heeft uitgerekend dat de vereniging zo'n 500 euro aan in komsten derft nu deze artikelen niet meer verkocht mogen worden als ze niet in een keuken zijn bereid die aan alle eisen van hygiëne vol doen. „We missen gewoon vijf ta fels. Alles moet in een horecakeu- ken gemaakt worden. Als je dat aan kan tonen, dan is het geen pro bleem." Bezoeker kunnen nu intekenen op de etenswaren, maar dat werkt niet, zegt mevrouw Breeman. „Mensen zien het niet staan, dan kopen ze het ook niet. Daarom hebben we voorbeelden neergezet, maar dat werkt niet." Ze betreurt het dat het niet meer mogelijk is, zegt ze. Juist deze arti kelen deden het altijd goed. „Ze zijn eigenlijk in de plaats gekomen van gebreide sokken en truien. Die zijn er nog wel maar lang niet zo veel meer als vroeger. Die tijd is een beetje voorbij. Toen zijn we in de etenswaren gegaan. Ik denk nu dat de goeden het met de kwaden moeten ontgelden." Wel heeft de vereniging onver wacht dozen met cake en boter koekjes gekregen. „Er wordt wel meegedacht en meegeleefd. Zo'n gift is voor ons alleen maar winst." De voorzitter kijkt af en toe naar de deuropening of er geen controleurs verschijnen. „Ik heb nog niemand gezien, maar ik begrijp dat ze je zo beboeten. En die boetes zijn ver schrikkelijk hoog." Ook heeft de vereniging een koel kast ter beschikking gesteld gekre gen om er slaatjes in op te slaan, roombroodjes en een taart met slagroom. Er staat ook een grote ta fel met kaas. Op de kaasboerderij gemaakt die voldoet aan de hygië- necode Mevrouw M. Verstrate maakte elk jaar advocaat voor de verkoping. Ze gebruikte er 150 eieren voor. „In eigen keuken klaarmaken is het makkelijkste. Dit is de achttiende keer dat we een verkoping houden. Ik heb het elk jaar gedaan voor de verkoping, maar ook voor de bra derie. Dat mag nu ook niet meer." De eieren worden geklopt en ver mengd met suiker en brandewijn en in een pan met heet water gezet (au bain Marie). „Tot je voelt dat het dik wordt. Er gaan steeds vijftien eieren, een halve liter brandwijn en 4,5 ons suiker in. Het duurt onge veer twintig minuten." Ze maakte grote en kleine potjes. „Ze gingen vlot van de hand. Maar de warenwet vertrouwt het niet. Bij de mensen thuis kunnen ze het niet controleren. Het is een boel flau wekul. We zouden het wel hier in de keuken van de Wimpel mogen maken of in de keuken van de Ro- zeboom, maar het was te kort dag om het te vragen. Misschien is het soms wel terecht dat er strenger naar gekeken wordt, maar ze zoe ken het wel ver. hoor." De opbrengst valt echter reuze mee. Ondanks de beperkingen. Breeman: „We zijn heel tevreden. Het is echt meegevallen. De zelfge maakte kaarten zijn bijvoorbeeld heel goed verkocht maar ook de creatieve spullen die door de da mes gemaakt zijn." De kwestie staat nu ook op de agenda van de landelijke politiek. Het verbod op de verkoop van zwak-alcoholische dranken op jaar- en streekmarklen moet van tafel. De vereniging van Zeeuwsege meenten hebben een brief aan mi nister Hoogervorst gestuurd. Ook het CDA-Tweede-Kamerlid S. Buijs stelde de kwestie maandag aan de orde tijdens het wetgevings overleg volksgezondheid, welzijn en sport. Hij vroeg de minister de drank- en horecawet zo aan te pas sen dat streekeigen producten zon der problemen tijdens jaarmarkten, proefdagen en regionale manifesta ties verkocht kunnen worden. Die zei zich wel voor te kunnen stellen dat de regels voor proefdagen wat soepeler worden toegepast. Voorzitter L. Breeman (links) helpt een van de bezoeksters in de Wimpel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5