Vrouwenvereniging zoekt naar oplossing voor strenge warenwet Wethouder Heijboer voert lijst SGP aan Gemeenteraad in Tholen volgzaam Drachtige Fanny met benen in zout water Wij zijn u graag ter plekke weer van dienst Thuis bereiden van advocaat en appelflappen is taboe "00% 400 OCCASIONS 7 Donderdag 3 november 2005 61e jaargang no. 50 Altijd meer dan www.autoteam.nl Ambtenaar impuls Kopers raadhuis Bestuur platform Dagelijks activi-tijd voor wonen... De slaatjes bij de vrouwenvereniging Waakt en Bidt in Scherpenisse gaan als warme broodjes over de toonbank. Het is een van de geliefde artikelen die donderdagmid dag in het verenigingsgebouw verkocht worden en be langrijk bijdragen aan de opbrengst van 4200 euro. Sta* Duvekot: Er is een groot vertrouwen Wethouder K.A. Heijboer voert de kandidatenlijst van de SGP aan voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Het bestuur en de fractie hebben hem onlangs op num mer 1 geplaatst. Dat zegt voorzitter J.W. Duvekot van de gemeentelijke kiesvereniging van de SGP. Dualisme is een papieren tijger Deze week Restauratie molen woonestate.com Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de se Courant en het Advertentieblad. erdag. 30 05 556, Giro 12 44 07 15,65 per halfjaar, 28,75 per 9,10 per jaar, allemaal incasso. 1,-. ffifiayggvertenties vogr dinsdag 16.00 uur. vertentieprijsls 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Om de projecten voor de impuls van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse vlot te trekken en te begeleiden, moet er een extra ambtenaar aangesteld worden. Net zoals dat is gebeurd voor het uitvoeren van de structuurvisie ha ven Sint-Annaland. Dat is de reactie van het sociaal economisch platform Tholen op de plannen. Wethouder F.J. Goossen is het daar mee eens: „Wil je dat serieus doen, dan is dat niet onlo gisch. Het is een project van jaren." Er zijn ook andere reacties binnenge komen. Van de Doordrammers en van de familie Schot-Oudesluijs, voor de komst van Aldi. De presentatie van het rapport vindt plaats op donderdag 17 november in Haestinge om half acht. Er zijn meerdere gegadigden vtxir de overname van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Dat bevestigt wet houder F.J. Goossen. Deze week is met een ondernemer gesproken die een 'basisplan' heeft ingediend. Het bedrijf gaat nu uitrekenen wat de kos ten zijn van het uitvoeren van het plan. „Er zit enige progressie in," zegt Goossen, „en er is een wachtlijst." Peter Hendrikx uit Tholen is George de Leeuw uit Sint-Maartensdijk als voorzitter opgevolgd in het bestuur van de stichting platform leefbaar platteland Tholen. Secretaris is Els Figge-Hogesteeger uit Oud-Vosse- meer en penningmeester Hilbert Brinkman uit Sint-Maartensdijk. Het bestuur beheert het multifunctioneel centrum aan de Kastelijnsweg in Sint- Maartensdijk. Els Frigge zat al eerder in het bestuur. Het bestuur zoekt nog twee leden ter versterking. dus komt u vandaag óf morgen? Bolus Bonus-dag iat«rdag 5 november tot 17.00 uur Traditiegetrouw: bolussen smullen en profiteren van de gratis 6e stoel bij een eethoek. Er is genoeg nieuws om u aan te verlekkeren I Het Winterslapen, slaapadvies v.a. za 12 november In de winter slaapt u heel anders dan in de zomer. Hoogste tijd om u goed voor te laten lichten door onze gespecialiseerde adviseurs. Ontdek hoe verkwikkend slapen kan zijn. Woonwijzer workshop Lichtwijzer woensdag 16 november, 10.00 uur Hennie Bosman vertelt u alles over de mogelijkheden van verlichting. De showroom van interieur Paauwe toont immers alle mogelijke stijlen. Reserveer (0111 401318) en steek u licht op! Loop tegen de lamp (die u zoekt) lichtshow vanaf 16 november Alle verlichting overzichtelijk bij elkaar. Samen met de nieuwste modellen. Bij Interieur Paauwe vindt u de lamp die u zoekt. Staand en hangend, modern en klassiek, sfeervol en praktisch, helder wit en kleurrijk. Adviesbrigade de hele maand Daar gaan ze weer, de mannen en vrouwen van de adviesbrigade. Op pad met meetlint, camera, schetsboek en brochures. Om bij u thuis de sfeer te proeven, wensen te noteren, te adviseren en te meten. Nodig ze uit voor een vrijblijvend bezoek op 0111 401318. r\t\jdvo<* «wonen Zuidweg 20A Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl M. Goedegebuure (links) brengt een nieuwe voorraad slaatjes op de tafel bij M. van der Slikke in het verenigingsgebouw aan de Schoolstraat in Scherpenisse. Het is iets minder dan vorig jaar. Maar of dat komt omdat er nu geen zelfgemaakte advocaat verkocht mag worden, is niet te zeggen. Een deel van de opbrengst gaat naar de kerk als bijdrage voor de uitbrei ding van gebouw aan de School straat, een ander deel gaat naar de zorg voor gehandicapten. Bij de hervormde vrouwenvereni ging in Sint-Philipsland kunnen be zoekers zaterdag advocaat, rook worsten, bessensap en jam bestellen. Voorbeelden staan in potjes of flessen uitgestald op de tafel, maar dat werkt niet, zo is de conclusie aan het eind van de mid dag. Toch valt de -opbrengst van 3175 euro mee. Het is zelfs iets meer dan vorig jaar. De verenigingen worstelen met de vraag hoe ze verder moeten nu de regels van de Voedsel- en waren autoriteit steeds strenger worden. De vereniging Waakt en Bidt kreeg in het voorjaar een brief van het bondsbestuur waarin de voorschrif ten van de Voedsel- en waren auto riteit (Vwa) en de keuringsdienst voor waren worden uitgelegd. De vereniging van de Hervormde Ge meente in Sint-Philipsland kreeg het ook via het hoofdbestuur te ho ren. Er mogen thuis in de keuken geen bederfelijke etenswaren worden NOV NOV Zie elders in de Eendrachtbode COMPAQ DESKTOP PC AMD Sempron 3000+. 256MB werkgeheugen, 80GB harde schijf, double layer brander, 128MB shared videokaart, exclusief monitor. bereid voor de verkoping als er niet gewerkt wordt volgens een voed- selveiligheidsplan, een zogeheten hygiënecode. In die code staan alle zaken beschreven waaraan moet worden voldaan om producten vei lig op de markt te brengen. Etens waren moeten ook gekoeld wor den. Er wordt gecontroleerd door de Vwa op de handhaving van de wa renwet. Donderdag vond er bij Waakt en Bidt geen controle plaats maar de strengere wetgeving houdt de gemoederen wel bezig. En dat niet alleen bij de vereniging in Scherpenisse, zo liet fractievoorzit ter M.J. Klippel van de SGP vorige week weten in de commissie be stuurzaken. Het heeft grote gevol gen voor de verenigingen die jaar lijks verkopingen houden. De leefbaarheid staat er zelfs mee op het spel, stelde hij. Op braderieën, vrijmarkten en verkopingen moe ten de verenigingen de warenwet en de drank- en horecawet naleven. De 300 slaatjes bij Waakt en Bidt worden voor 75 eurocent verkocht, goed voor 225 euro. Mevrouw M. van der Slikke van de vrouwenver eniging maakt ze elk jaar: „Het zou een ramp zijn als de slaatjes niet meer verkocht kunnen worden. Het is juist een artikel waar we veel winst op hebben. De verse sla, de wortelen en de eieren die erin wor den verwerkt, worden dikwijls door de leden geschonken. Daar hebben we geen kosten aan. We doen het al twintig jaar. In het be gin maakten we er 150, de laatste vijf jaren maken we er 300 per jaar. Ze worden altijd goed verkocht. We hebben er gigantisch veel winst op. Ze gaan vliegensvlug weg." De slaatjes worden 's ochtends ge maakt en gaan vervolgens in de grote koelkast in de keuken van het verenigingsgebouw aan de School straat. Kort voor de opening wordt een kleine deel van de slaatjes op tafel gezet. Elke keer als de schaal tjes bijna op zijn, wordt een nieuwe lading uit de koelkast gehaald. De vereniging heeft nu ook een ge koelde vitrine in de zaal om cake en een deel van de voorraad slaat jes uit te stallen. De zelf gemaakte advocaat is niet meer te koop. Na twee uur zijn de slaatjes van mevrouw Van der Slikke van eige naar veranderd. De verkoping ging 's avonds verder. „Ook toen was er nog veel vraag naar. maar meer dan 300 kan ik er niet maken", zegt ze. Wat voor Waakt en Bidt geldt, geldt ook voor de zangvereniging waar mevrouw Van der Slikke be stuurslid van is. „Als er straks niks meer mag, dan wordt het veel moeilijker voor de vereniging. Oliebollen bakken mag niet, maar appelflappen mag weer wel als ze rechtstreeks uit de winkel komen. Maar daar heb je minder w inst op." Op de verkoping is ook andere etenswaar te koop. Potjes met bab belaars (kokkienen), verse bloem kool en zakjes uien. De bezoekers kunnen er koffie en thee drinken met cake. Op de tafel staat een kist je waar een bijdrage in gedaan kan worden. ZIE VERDER PAGINA 5 „Er is een groot vertrouwen bij de achterban in de heer Heijboer." De wethouder stond bij de vorige ver kiezingen in 2002 ook al bovenaan de lijst. In het nieuwe duale stelsel maken de wethouders geen deel uit van de raad. Ze kunnen zelfs van buiten de gemeente aangetrokken worden. Maar Duvekot ziet die prak tijk op Tholen niet gauw tot stand komen. „Je ziet dat in de huidige po litiek, van links tot rechts, niet ge beuren. Je ziet de bestuurders toch uit een bepaalde politieke hoek ko men. Het bestuur en de fractie in de raad hebben het vertrouwen aan Heijboer geschonken." Duvekot denkt met de kandidatuur van de wethouder een sterke troef in handen te hebben. „Na de verkiezin gen neemt de grootste partij het ini tiatief in de onderhandelingen over de vorming van een nieuw college. De SGP komt daarvoor wel in aan merking. We hebben een trouwe achterban. En veel meelevende le den, ook al komen er niet veel men sen naar politieke bijeenkomsten." Op dinsdag 15 november bepaalt de ledenvergadering van de grootste fractie de definitieve lijst. Eerst vindt de zogeheten vertrouwensvergade- ring plaats tussen het bestuur en een afvaardiging van de plaatselijke kiesverenigingen. Elke kiesvereni ging levert 2 of 3 vertegenwoordi gers, de grootste afdelingen zijn Tholen en Sint-Philipsland. met ie der drie. „Wij hebben als enige partij plaatse lijke kiesverenigingen. Die kunnen hun invloed uitoefenen op de volgor de." Over de namen van de kandida ten na Heijboer, wil Duvekot nog geen mededelingen doen. Als de ver- trouwensvergadering is beëindigd, dan kunnen de leden er aansluitend hun zegje over doen. De bijeenkomst vindt plaats in het verenigingsge bouw Calvijn in Sint-Maartensdijk. Op de lijst voor de gemeenteraads verkiezingen in 2002 met twintig na men voerde Heijboer ook de lijst aan. De fractie bezet zes zetels in de raad. Nummer twee was toen P.W.J. Hoek uit Sint-Philipsland, 3 M.J. Klippel uit Scherpenisse, 4 J.M. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer. 5 H.W. van Eenennaam uit Sint-Anna land, 6 C. Koopman uit Sint-Maar tensdijk. Duvekot sloot als nummer 20 de lijst af. De dualiscring van het gemeentebestuur komt in Tholen nog niet echt goed van de grond. Een uit de kluiten gewassen uitheemse papieren tij ger in een uiterst mild politiek klimaat, is het beeld dat P. van Strien schetst. Hij onderzocht voor zijn afstudeerscriptie bestuurskunde de po sitie van de gemeenteraad, drie jaar na de invoering van het dualisme. Tholen heeft een volgzame gemeenteraad, sterk gericht op het college van burgemeester en wethouders, is één van zijn conclusies. Van Strien, zelf gemeentesecretaris van Reimerswaal, beoordeelde zeven perspectie ven. Bij drie daarvan scoorde Tholen matig en bij twee onvoldoende. Het dualisme - waarbij de gemeente raad en het college van burgemeester en wethouders ieder hun eigen ver- antw<x)rdelijkheden hebben - beoogt het lokale bestuur herkenbaarder te maken voor de burger. Verder moet de gemeenteraad er weer het belang rijkste lokale politieke forum door worden en moet het de volksverte genwoordigende functie van de raad herstellen. Maar tot die verbeteringen heeft de invoering van het dualisme in Tholen nog niet geleid. Ook niet in Borsele trouwens, de andere ge meente die Van Strien bekeek. „In theorie is het leuk en aardig, maar in de praktijk komt er niets van terecht", oordeelt D66-fractievoor- zitter J. van den Donker. „De essentie was dat de kloof tussen burger en po litiek gedicht moest worden, maar ik vind niet dat het beter is geworden." Van den Donker is niet enthousiast. Dualisme staat of valt met de mensen die het uitvoeren, zegt hij. Zijn colle ga M.J. Klippel van de SGP is posi tiever: „De wil is aanwezig, maar we worstelen er met zijn allen mee." Tóch onderkent ook hij dat het du alisme niet heeft gebracht wat ervan werd verwacht. „We zitten als ge meenteraad teveel in het gemeente huis. Het lijkt wel of ik vóór 2002 meer contact had met de burgers dan nu, terwijl ik zeker inwoners spreek." Het door de gemeenteraad geïntroduceerde raadsbezoek (dins dag is Stavenisse aan de beurt, eerder dit jaar had Poortvliet de primeur) noemt Klippel een eerste stap in de goede richting. Van Strien stelt vast dat de volksvertegenwoordigende taak nog onderbelicht is. De fractie voorzitters - de onderzoeker inter viewde ze allemaal - willen daar wel meer werk van maken, maar ervaren tijdgebrek als een probleem. „Het is deze raadsperiode veel drukker ge worden. Vooral door bijeenkomsten bedoeld om de deskundigheid van de raad te vergroten", geeft Van den Donker aan. ZIE VERDER PAGINA 9 Geeke Deurloo zingt in musical Concordia Tholen Hermen Geluk uit Sint-Philipsland: mensen helpen geeft een goed gevoel m W Judith Nell uit Sint-Maartensdijk enige vrouw bij Thools kampioenschap darten EN VERDER... Kwekerij met 5001) wietplanten in varkensstal Sint-Maartensdijk Leerlingen willen goede bibliotheek Sint-Annaland behouden RATTENLIST IS MEER DAN MUIZENLIST RATTENLIST IS MEER DAN RATTENLIST Dit nummer bestaat uit 20 pagina's B. en w. gaan zeven deskundigen benaderen om hun belangstelling te peilen voor de restauratie van de molen in Sint-Philipsland in 2006. Het bestek ligt al gereed en is goedgekeurd door monumenten zorg. uw aan- en verkoopmakelaar I Wilt u goed uw huis verko pen tegen lage kosten? Dan bent u bij ons op het juiste adres. Wij rekenen slechts Woonestate Tholen 0166-653712 tholen@woonestate.co www.woonestate.com r Zie de advertentie elders in deze krant. DELTA N.V. Advertentie I.M. Jolanda van Kolthoorn leidt Fannv in het zoute water van de Krabbenkreek bij Sint-Philipsland. Zie pagina 7. 43 4>

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1