Drie prijzen op topconcours Verenigingen in de knel met verkoop van eten en drinken Hobbykip mag niet vrij rondlopen Themacentrum met helder woonprofiel Prijsdoorbraa JOa n Anna maakt Jasper wegwijs Accelerando rijkelijk beloond met goede muzikanten HEIJNEN Gift van ton nieuwe kerk Graffiti spuiten Zwanger Donderdag 27 oktober 2005 61e jaargang no. 49 Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-3(14050 Bromfietser loopt schouderletsel op Dorpshuis nieuwe stijl Scherpenisse Riool Vossenkuil „Jullie worden beroemd", voorspelde Accelerando-voor- zitter Jack Westdorp. Tijdens de repetitie van de konink lijke fanfare in Sint-Annaland huldigde hij dinsdagavond drie leden. Albert van Driel en Anne de Graaf hadden op het topconcours in Leerdam een eerste prijs behaald en Sophia de Jonge nog een tweede prijs. Reden voor een serenade in de Sakofahal en waarderende woorden. Regels Voedsel- en warenautoriteit Streekproducten Maatregel uit angst voor vogelgriep Drie kippen vlogen een boom in en kwamen er niet meer uit. Maar de rest van hun pluimvee wist de familie Ph. Hoek uit Sint-Maartensdijk maandag te vangen. De die ren zijn in de nachthokken gestopt. Op praktisch heel Sint-Philipsland en in de kuststrook van Tholen moeten mensen die hobbymatig pluimvee houden, er voor zorgen dat hun dieren niet in contact kunnen komen met trekvo gels of de uitwerpselen ervan. Rammegors Kansen Bouman-Potter in Poortvliet Woonboulevard Poortvliet van Bouman-Potter heeft met het thema wonen een helder profiel. Behoud van dit hel dere profiel is belangrijk voor de verdere ontwikkelings kansen. Er moeten aan de Paasdijkweg daarom geen winkels komen die niet passen binnen het thema wonen. Dat staat in de detailhandelsstructuurvisie Midden- en Noord-Zeeland. Deze week OOK DE CONSUMEN TENBOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE ZfeconsumMtMfids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Hersteld Hervormde Gemeente in Sint-Annaland heeft een gift van 100.000 euro ontvangen voor de bouw van de nieuwe kerk aan de F.M. Boogaardweg. Dat zegt E.W. van Vossen van de bouwcommissie. ,.Dat is ook meegedeeld aan de le den bij de presentatie van het plan." De bouwsom zal volgens Van Vos sen om en nabij de miljoen euro lig gen. „Het exacte bedrag is nog niet bekend, maar wc denken dat het ze ker wel boven het miljoen uit zal ko men." De bouwcommissie gaal nog met architect Van Bcijnum uit Amc- rongen rond de tafel om het ontwerp nog wat aan te passen. „Het wordt wat kleiner omdat wc willen bezui nigen. Het gebouw wordt gespie geld in verband met de aanleg van het parkeerterrein tussen de kerk en de aula van de begraafplaats. En de welstand wil dat het grote raam aan de zijkant wat kleiner wordt." Aan de gepresenteerde hoofdvorm (schuurmodel) verandert volgens Van Vossen echter weinig of niets. Een 19-jarige bromfietser uit Tholen heeft dinsdagmorgen vermoedelijk schouderletsel opgelopen en diverse blauwe plekken. Hij reed om kwart voor acht op de Eendrachtsweg te gen een betonnen voet die op zijn weghelft op de rijbaan lag, waardoor de jongen viel. Hij liet zich door een arts behandelen. De bromfiets is waarschijnlijk total loss. B. en w. bekijken de mogelijkheid om in Scherpenisse een dorpshuis nieuwe stijl en een nieuwe sportzaal te bouwen. Tot nu toe was alleen sprake van de bouw van een woon- servicecentrum. maar nu de Gouden Leeuw op de Markt is afgevallen voor de huisvesting voor ouderen, wordt alles weer opnieuw tegen het licht gehouden. Het gaat om een 'doorstart' aan de Laban Deur- loostraat van het project investe ringsbudget stedelijke vernieuwing. Bij het multifunctioneel centrum in Oud-Vossemeer (Vossenkuil en se niorenwoningen) wordt een geschei den rioolstelsel aangelegd. Het he melwater wordt via een aparte buis afgevoerd naar een waterberging. Burgemeester en wethouders heb ben besloten dit zo snel mogelijk uit te voeren. Het scheelt aanzienlijk in de kosten als het nu vóór de bouw van het complex wordt uitgevoerd. De jeugd van Sint-Philipsland kan de jongerencontainer op de haven weer volspuiten met graffiti. Burge meester en wethouders hebben daartoe besloten. De graffiti was na de brand, en het schoonmaken en het herstellen van de container bijna helemaal verdwenen. De kosten be dragen 225 euro. zijn is vooruit zien! RRAAMZORG^^^ENTADMINISTRATlE Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-maii: info@spkez.nl Sophia de Jonge (links), Anne de Graaf en Albert van Driel werden dinsdagavond door Accelerando gehuldigd wegens hun prestaties op het topconcours in Leerdam. ..Jullie behoren tot de allerbesten van Nederland", zo prees de Acceleran- do-voorzitter de drie muzikanten. „Alleen al het feit dat je uitgenodigd wordt voor zo'n topconcours is een overwinning voor jezelf. Onze vereni ging is wat dat betreft ook rijkelijk be loond, want Accelerando is de enige Thoolse muziekvereniging met deel nemers op topconcoursen." Voor de 45-jarige Albert van Driel is het al een beetje traditie, want die ver overde zaterdag voor de vierde keer een eerste prijs. Hij speelde in Leer dam op zijn besbas Vocalise in de der de divisie. De andere twee muzikan ten deden voor het eerst mee en dat kostte de 33-jarige Sophia de Jonge slapeloze nachten. De zenuwen speel den zodanig mee, dat zij op haar waldhoorn met de Suite voor hoorn in de vierde divisie een tweede prijs kreeg met 77 punten. De jongste deel nemer, de 12-jarige Anne de Graaf, verzamelde op haar bugel in de jeugd- divisie 80 punten met de uitvoering van Vega. „We hebben elkaar ge steund", vertelt Albert van Driel. „Ook al kom je voor de vierde keer, zenuwachtig ben je nog altijd voor zo'n topconcours. Je voelt de krie bels." De drie muzikanten zijn voor het topconcours uitgenodigd op basis van hun prestaties in 2004. „Wc beho ren tot de top drie van Nederland", zegt een trotse Van Driel. „Jullie heb ben echt een fantastische prestatie ge leverd. Wat ons betreft, zitten jullie al in de Idols-finale", lacht de Accele- rando-voorzitter. Accelerando maakt zich op voor dc opname van een cd en dat is voor het eerst in het bijna 125- jarig bestaan, dat in 2006 uitgebreid gevierd zal worden. De cd zal 103 mi nuten lang worden, waarvan een half uur originele fanfarecomposities en 25 minuten populaire nummers. Ook de slagwerkers en de samenspeel- groep komen aan bod. Voor de sa menstelling van de cd is naast dirigent Steven Wiché de muziekcommissie ingeschakeld, bestaande uit Bram Boon, Corina en Albert van Driel, Bram en Petra Goedegebuure, Mar- tijn Krijger, Carla Westdorp, Lauw Walhout en Johan van Vossen. Zelf thuis advocaat maken voor een verkoping. Tientallen jaren was het de normaalste zaak van de wereld. Maar de Voedsel- en warenautoriteit (Vwa) gooit roet in het eten. Op braderieën, vrij markten en verkopingen dienen verenigingen de warenwet en de drank- en horecawet na te leven. De bereiding en verkoop van etenswaren en (zwak-alcoholi- sche) dranken wordt aan zoveel regels gebonden, dat verenigingen er met de beste wil van de wereld niet aan kunnen voldoen. Het ver enigingsleven, en daarmee de leef baarheid van het platteland, wordt erdoor bedreigd vindt de SGP die vragen stelde aan burge meester en wethouders. Overkoepelende organisaties wijzen hun leden op de gevolgen van het be leid van de Vwa. Bijvoorbeeld de vrouwenvereniging in Scherpenisse, de woonplaats van SGP-fractievoor- zitter M.J. Klippel, kreeg er een brief over. „Het verenigingsleven wordt met verregaande eisen geconfron teerd. Wie etenswaren wil uitstallen, moet ze koelen. En bijvoorbeeld het koken van advocaat is fini", lichtte hij dinsdag toe in de commissie bestuurs zaken. Het betekent volgens de SGP een flinke aderlating voor veel vereni gingen, omdat ze uit de verkoop van etens- en drinkwaar een belangrijk deel van hun inkomsten halen. Ze dra gen bovendien met hun activiteiten wezenlijk bij aan de leefbaarheid van het platteland. „De verenigingen zijn de smeerolie van de samenleving. Met al deze regels draai je iets de nek om dat we zouden moeten koeste ren", aldus Klippel. Burgemeester W. Nuis was het met hem eens dat het optreden van de Vwa een beetje afbreuk doet aan het verenigingsleven. „Maar voedselvei ligheid is belangrijk. De Vwa contro leert in opdracht van het ministerie van volksgezondheid, ze heeft als taak het handhaven van onder meer de warenwet." Nuis had vorige week op een fancyfair gehoord van de con troles door de Vwa. „De gemeente heeft daar geen greep op, dc controles worden niet aangekondigd. De Vwa vraagt ons om een jaaroverzicht van activeiten als fancyfairs, braderieën en markten." Op haar website meldt de organisatie dat voor vrijwilligers van kerken, sport- en muziekverenigingen en andere goede doelen bij de uitvoe ring van de handhaving geen soepele re regels gehanteerd worden. Ook niet als winst geen doel is. Op grond van de algemene plaatselij ke verordening is de verkoop van zelfgemaakte hapjes niet verboden en daarom heeft de gemeente ook geen contact gezocht met verenigingen, zei de burgemeester in antwoord op één van de vragen van de SGP. Die wilde weten of het gemeentebestuur verenigingen faciliteiten kan bieden. „Dat is knap lastig. Dan moet u den ken aan het beschikbaar stellen van koelvitrines voor bederfelijke waar", zei Nuis. De staatkundig-gereformeerden vin den dat de regels van de Vwa op ge spannen voet staan met de verbrede landbouw - nieuwe economische dragers en ontwikkelen streekproduc ten - en daarop een nadelige invloed kunnen hebben. De burgemeester zag daar een aanknopingspunt om er in het college van b. en w. over te spre ken. De gemeenten Borsele en Noord-Beveland hebben over dit as pect al een brief naar de minister ge stuurd. Wat de SGP betreft volgt Tho len dat voorbeeld. Landbouwminister Veerman heeft de maatregel, die maandag van kracht is geworden, genomen om verspreiding van de vogelgriep te voorkomen. De gebieden in de foe- rageer- en rustgebieden voor wilde watervogels en een zone van één ki lometer daarbuiten worden door de minister als hoogrisicogebieden aangemerkt. Daarbinnen moeten verblijven van hobbypluimvee afge schermd worden. Dat betekent een afdak aanbrengen of de zijkant af schermen met gaas of netten, óf de dieren binnen houden. De bebouw de kommen zijn van de maatregel uitgezonderd, omdat trekvogels daar volgens vogeldeskundigen nauwe lijks een verblijf- of foerageerplaats zoeken. Wie er hobbypluimvee houdt, wordt wél geadviseerd om gepaste maatregel te treffen: handen wassen na contact met de dieren, voorkomen dal mest wordt ver spreid en zorgen dat de hobbydieren niet in contact komen met pluimvee van commerciële bedrijven. Inmid dels probeert de minister bij de Eu ropese Commissie toestemming te krijgen voor het vaccineren van de hobbydieren. Dc algemene inspec tiedienst van het ministerie contro leert het naleven van de maatregel en licht de mensen voor. De familie Hoek woont aan de Ho- geweg, buiten het dorp. Ze werkt loyaal mee aan de ophokplicht. „De kippen zitten nu binnen, maar eigen lijk kan dat niet in die hokken", zegt mevrouw Hoek. „We moeten nog een stukje erf afzetten met gaas zo dat ze daar kunnen lopen." Ze vraagt zich af of de maatregel niet te over dreven is. Weet ook niet wat de men sen bij haar in de buurt doen, want ook daar lopen kippen, eenden en ganzen rond. Drie jaar geleden speelde dezelfde problematiek. „Toen deden we de kippen iedere ochtend in de stal en 's avonds brachten we ze naar de nachthokken. Dat was een heel gedoe." De gebieden op Tholen die als risi covol zijn aangemerkt, vormen een brede kuststrook. De aanwezigheid van foerageergebieden voor vogels in de Scherpenissepolder, de karre- velden bij Tholen, de Van Haaften- polder en buitendijks in de Ooster- schelde zijn daar debet aan. ZIE VERDER PAGINA 7 Het rapport is door adviesbureau BRO uit Vught opgesteld in op dracht van de Kamer van Koophan del en mede mogelijk gemaakt door de Rabobanken, de provincie Zee land en o.a. dc gemeente Tholen. Wethouder K.A. Heijboer was bij de samenstelling betrokken met zijn ambtenaar ir. H.M. Kieviet en de raadsleden C. van der Horst, J.M. Aarnoudse en J. Oudesluijs. Verder werkte voorzitter W.J.J. Brevet van de Thoolse Ondernemers Federatie eraan mee. Woonboulevard Poortvliet wordt in het rapport in één adem genoemd met de grote Zeeuwse gemeenten als Mortiere Middelburg, Marconi- gebied Goes en Vlissingen, waar met Baskensburg-, Bunker- of KSG-terrein nog drie opties zijn voor een themacentrum. Deze the maconcentraties hebben een regio naal en bovenlokaal verzorgingsni veau en zijn bestemd voor doelgerichte, laagfrequente aanko pen. Voor recreatief winkelaanbod en boodschappenaanbod is binnen themaconcentraties geen plaats, al dus het rapport. Poortvliet komt met een verkoopvloeroppervlak van 23.300 m2 als winkelgebied sterk uit de bus. De branches huishoude lijke en luxe artikelen en wonen zijn hierdoor sterk vertegenwoordigd in een gemeente als Tholen. ZIE VERDER PAGINA 7 Joost Zielstra nieuw hoofd Ten Anker en Maartenshof Vrijwilligster Corrie de Jong: niemand heeft er meer tijd Willem Voshol houdt met miniatuurkarren Mullié levend EN VERDER... Een woestijnreis van Sint-Philipsland naar Jeruzalem Alleen Patrick Ketting bekert verder op de Waaje EEN KAMER ZONDER BOEKEN IS GELUK EEN LICHAAM ZONDER ZIEL Dit nummer bestaat uit 18 pagina's artrrm Bü$ h?GH 0 vtc* THOMSON 75 CM LCD-TV WXGA scheim mei een resolutie van 1280 x 758, Virtual Dolby Surround, 500 pagina's teletekst geheugen. 3 scart aansluitingen. i399~ Advertentie I.M. „De bedoeling is. dat Jasper van Anna leert hoe het moet in dit le ven." Ko Brooijmans treft dankbaar publiek tijdens de open dag van de stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland. De veertig be zoekers hangen zaterdagmiddag op de hoeve Candia aan de Bar- telmeetweg tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland aan zijn lip pen. Brooijmans laat zien hoe de negenjarige Anna van de Polderzicht haar anderhalfjarige zoon Jasper wegwijs maakt bij het trekken van een tractorband. Anna loopt eerst nog in de wei, maar draaft naar het hek wanneer Ko Brooijmans haar roept. Jas per staat in de stal en wordt geleid. Het inspannen kost de paarden- specialist de nodige moeite. Vooral het gareel laat Jasper zich zo maar niet omdoen. Ko Brooijmans blijft rustig. „Als je maar achter zijn ogen bent, dan gaat het wel" en zijn voorspelling komt uit. Het maken van een tweespan blijkt ook geen kleinigheid. „Het is gewoon onwennigheid", zegt Ko. „Jasper weet niet wat er ge beurt." De belangstellenden vragen de paardenman het hemd van zijn lijf. „Het ligt er natuurlijk maar aan hoe je ze het leert en wat", zo legt Brooijmans geduldig uit. „Wij komen voor dikke konten en denderende paarden", lacht een Bergse, terwijl ze haar fotocamera in de aanslag houdt. Op het stoppelveld bij de boerde rij lopen Anna en Jasper een aantal rondjes. Inmiddels komt Mar- nix van Dijke terug met Jenny (bijna 2 jaar) en de éénjarige Greta van Blijendaal die een rondje met een wagen hebben gereden. De open dag trekt 's morgens twintig mensen en 's middags komen er veertig belangstellenden af op de trekpaarden van Brooijmans. Leo Brooijmans doet met de nodige moeite een gareel om bij het jonge paard Jasper. -0

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1