'Die koekjes zijn verschrikkelijk lekker, ik koop ze expres niet' Toekomstvisie biedt ruimte voor extra woningbouw in woonkernen Muziekfestival smalstad voortaan in stichting Voedingsvoorlichting Allévo in Thoolse supermarkt Apart voorstel voor scholen Snorvliegen aan Turkseweg Cappella zingt Bach en Schütz in Grote Kerk Donderdag 20 oktober 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Gezond eten. De bladen en kranten staan er vol van en bijna dagelijks hoor je er op radio of tv over. Het houdt de mensen duidelijk bezig. Gratis voedingsvoorlichting, door een diëtiste van Allévo, in de plaatselijke super markt slaat dan zeker aan zou je denken. Niet dus. Slechts zes mensen geven zich op en de helft daarvan komt niet eens opdagen. Zonder afmelden. Schijf van vijf Bewegen Light In de toekomstvisie Bestemming Tholen staat dat in woonkernen huizen gebouwd mogen worden voor ten minste de natuurlijke groei. Dat woord 'tenminste' biedt volgens zowel de gemeenteraad als burgemeester en wethouders ruimte voor méér woningbouw, bleek vorige week in de commissie bestuurszaken. Daar werden de resultaten besproken van het dorpsbezoek aan Poortvliet. Speelterrein Obstakels trottoirs Dorpsbezoek Poortvliet krijgt volgende maand vervolg in Stavenisse Slagvaardig Rode sauzen Bestuur wil ook klassiek element open lucht Verruiming Concept L 32 Verburgh Diëtiste Ellen Sprangers kijkt er al niet meer van op. Voor eenzelfde bijeenkomst een tijdje geleden in Sint-Annaland bestond zelfs geen enkele belangstelling. En dat men sen zomaar wegblijven, maakt ze ook op haar spreekuur mee. „Dan zijn ze bijvoorbeeld niet afgeval len." In de kantine van supermarkt Cl000 in Tholen zitten drie dames die we'l in voeding geïnteresseerd zijn. De speculaasjes op tafel raken ze niet aan. Ook uw verslaggever niet trou wens, want die heeft deze dag al twee gebakjes achter de kiezen. De vetwijzer geeft aan, dat zo'n heer lijk speculaaskoekje fout is: er zit verzadigd vet in, hoewel niet in gro te hoeveelheden. Maar verzadigd vet verhoogt het cholesterolgehalte in het bloed, waardoor je meer kans loopt op hart- en vaatziekten. Het gaat deze avond niet zozeer over wat gezond is en wat onge zond, maar over wat je het béste kunt nemen, legt Ellen uit. En daar bij is het opletten bij het boodschap pen doen, want wat er op de verpak king staat klopt lang niet altijd. 'Ontbijtkoek met 0% vet' wekt de suggestie dat die koek minder vet is dan andere. „Maar in geen enkele ontbijtkoek zit vet." Het gezondst is het om gevarieerd te eten. De 'schijf van vijf' kan daarbij een hulpmiddel zijn. Voedingsmid delen die de basis vormen voor een gezonde voeding, staan er op in groepen verdeeld. Wanneer je dage lijks iets neemt uit elk van de cate gorieën, krijg je alle voedingsstof fen binnen die je nodig hebt. Naast variatie is het ook belangrijk om niet teveel te eten. Een volwas sen man heeft aan 2500 kilocalo rieën per dag genoeg, voor een vrouw is 1900 kcal voldoende. Om een idee te geven: een boterham is 85 kcal, een appel 60, een glas volle melk 95 (halfvolle melk 70 kcal). Voor vlees(waren) bijvoorbeeld is 100 tot 120 gram per dag de aanbe volen hoeveelheid; op een boterham leg je ongeveer 15 gram vlees. Of vis niet gezonder is, vraagt een van de dames. Dat blijkt relatief. Vis be vat veel onverzadigde vetten en is om die reden één tot twee keer per Diëtiste Ellen Sprangers bespreekt de informatie op het etiket van een pak vanillevla met Joke Capelle, Rianne v.d. Dorpel en Heieen Walpot (v.l.n.r.). Rechts stagiaire Tessy Ruygrok. Er is volop informatiemateriaal verkrijgbaar over gezonde voeding. week aan te raden (ook de vettere vis). Maar qua eiwitten verschillen vlees en vis nauwelijks van elkaar. Bij de aanbevolen hoeveelheid vlees - totaal 100 tot 200 gram - is daar om de nierbelasting van belang. Vet is een heet hangijzer als het gaat om gezond eten. Vet betekent im mers extra calorieën. In bak- en braadproducten blijkt 80 tot 98% vet te zitten. Vooral met verzadigd vet - meestal dierlijke vetten - is het oppassen. Laat dat nou ook in kaas zitten, daarom zit dat tegen woordig wat in het verdomhoekje. Maar 30+ of zelfs 20+ kaas kan heel goed. „Ik vind 30+ niet te eten", roept een van de dames. Smaken verschillen natuurlijk. Er is trou wens een handig ezelsbruggetje om het verschil in vet te onthouden: verzadigd is verkeerd, onverzadigd is ok. In vloeibare vetten komt deze laatste soort voor en daarom zijn die ook gezonder dan harde, niet smeer bare vetten. Er is allerhande foldermateriaal van het Voedingscentrum beschikbaar, met informatie over goede en ge zonde voeding. Stagiaire Tessy Ruygrok deelt het nodige uit. Zo is er de gewichtsmeier, de zogenaam de BMI-test (body mass index). Als je je lengte afzet tegenover je ge wicht, komt daar een bepaalde waarde uit. Die geeft aan of je op gewicht bent, of juist te zwaar of te licht. Ook de omvang van de taille is daarvoor een indicatie. Een goed gewicht is belangrijk, want overge wicht leidt tot gezondheidsrisico's. En overgewicht wordt in onze wel vaartsmaatschappij een steeds gro ter probleem. Naast gezond eten is daarom voldoende bewegen van be lang, geeft Ellen aan. „Minimaal een half uur per dag. En dan niet op je gemak wandelen, maar een beetje doorlopen of -fietsen." Het praatje komt dan al snel op de auto. Als ze binnen Tholen ergens moeten zijn, laten ze de auto staan en pakken de fiets, zeggen Heieen Walpot en Rianne v.d. Dorpel. „Behalve als ik in de winkel veel flessen moet ha len", vult Joke Capelle uit Oud- Vossemeer aan. Ellen neemt vervolgens de informa tie op verpakkingen onder de loep. De opsomming van ingrediënten in een product blijkt een bepaalde volgorde te hebben: hoe eerder het genoemd staat, hoe meer er van die stof in zit. Zit er in een product geen vet, dan lijkt dat gezonder. Maar staat suiker bij de ingrediënten op de tweede plaats, dan zal het pro duct beslist een behoorlijk aantal ki localorieën tellen. De aanduiding 'light' is niet be schermd, vertelt de diëtiste. „Light betekent dat er van een bepaalde voedingsstof 30% minder in zit." Ze geeft een voorbeeld. In 100 gram pringles light zit 25 gram vet, tegen 38 gram in 'gewone' pringles. Maar de light-versie heeft wél meer kool hydraten. eiwitten en voedingsve zels, zodat het aantal kilocalorieën per 100 gram maar 78 lager uitkomt (488 tegen 556). Overigens is ze geen 'calorieënteller', zegt Ellen. Etiketten op de verpakking bieden informatie over de samenstelling van voedingsmiddelen. Tijdens het dorpsbezoek legden de inwoners wensen op tafel voor extra woningen voor zowel jongeren als ouderen. De gemeenteraad zal zich moeten uitspreken of in woonkernen voor méér dan de natuurlijke groei gebouwd mag worden. Naast Poort vliet zijn dat Stavenisse, Oud-Vosse- meer en Anna Jacobapolder. Op de vervolgbijeenkomst in het dorp toonden alle fractievoorzitters zich daar voorstander van. In de commis sie wilde burgemeester Nuis weten of de raad wil afwijken van wat in Bestemming Tholen staat. Maar vol gens CDA en PvdA botst de wens voor meer woningbouw daar niet mee. „Wél met wat de provincie wil, maar inbreiding is volgens mij in Poortvliet wenselijk", zei M.A.J. van der Linde. Wethouder Van Kem pen zei dat er door het woordje 'ten minste' in de toekomstvisie ten aan zien van de woningbouw 'wat rek' zit. D66 noemde het programma wonen voor heel Tholen 'te mager'. De extra woningbouw werd door de inwoners gekoppeld aan het voort bestaan van de buurtsuper. Uitge zonderd CU en VVD vinden de raadsfracties dat de gemeente een taak heeft bij het in stand houden van de laatste (levensmiddelen)win- kel in een dorp. Burgemeester en wethouders zouden in het eerste kwartaal van volgend jaar met een notitie moeten komen waarin de mo gelijkheden aan de orde komen. „Het is een taak van de inwoners zelf. Blijven ze klant, dan blijft de winkel open", meende P. van Bel- zen. Verloopt een winkel deson danks, dan moet de gemeente mee denken over een oplossing, zei Van der Linde. „Meedenken is een stuk vrijblijvender dan meebetalen", re ageerde Van Belzen. Wethouder Heijboer kondigde aan dat er be sprekingen komen met Castria Wo nen en ondernemers over dit punt. Een onderwerp dat in Poortvliet ook aan bod kwam, was speelterreintjes. Ruimere openstelling van de speel tuin op het terrein van de School met de Bijbel én een voorziening voor de oudere jeugd zijn de wensen. Zeven inwoners gaven aan, best in een werkgroep mee te willen denken over de speel voorzieningen. De ge meenteraad zou willen dat die werk groep de opdracht krijgt om met ad viezen te komen. „Dat loopt niet helemaal parallel met de werkwijze zoals we die nu hanteren", reageerde wethouder Velthuis. Zodra in een woonkern een plek is gevonden waar een speel- voorziening zou kunnen komen, wordt altijd overleg gevoerd met de jeugd én de betrokken bewoners. Wat de wethouder betreft, kunnen de inwoners die zich aangemeld heb ben, betrokken worden bij plannen voor Poortvliet zodra die aan de or de zijn. Over de speeltuin bij de School met de Bijbel gaat wethou der Van Kempen overleg voeren. De raad zou kunnen uitspreken dat uit het beschikbare budget in 2006 een speelvoorziening in Poortvliet gerealiseerd wordt. Dat moet dan wel een goed afgewogen besluit zijn met het oog op andere woonkernen, stelt de projectgroep. De wethouder had er moeite mee: „Poortvliet moet toch niet opeens bovenaan de lijst komen?" Ze hield de commissie voor dat de raad stevig heeft bezui nigd op speelvoorzieningen, waar door er nog maar eens in de twee jaar een project uitgevoerd kan wor den. Velthuis wist dat in de gemaak te planning Sint-Annaland als eerste aan de beurt komt. Wanneer Poort vliet gepland staat, kon ze niet zeg gen. De CU wilde in ieder geval geen uitstel. Tijdens het dorpsbezoek zijn een flink aantal zaken aangekaart die als 'uitvoeringszaken' worden betiteld. Niet allemaal bleken ze uitvoerbaar. In ieder geval gaat de werkgroep ge handicaptenbeleid de obstakels en onduidelijke op- en afstappen in trottoirs in kaart brengen. Eventuele aanpassingen wordt meegenomen in de rapportage van uit te voeren werkzaamheden, zei wethouder Goossen. Ten aanzien van de licht masten in trottoirs, zegde hij een plan van aanpak toe in uiterlijk het tweede kwartaal van volgend jaar. Over gevaarlijke kruisingen wordt de commissie besloten geïnfor meerd. Ten aanzien van het vervangen van verouderde gymtoestellen in de gymzaal overleggen b. en w. nog dit kwartaal met de gebruikers. En bij de herinrichting van de Stoofstraat - die voor volgend jaar is gepland - zal een andere plek gezocht worden voor de verlichte plattegrond die nu bij de Gereformeerde Kerk staat. Simpel verplaatsen gaat niet, er moet een parkeerplek bij gemaakt worden en in verband met de ver lichting een kabel liggen, aldus de wethouder. Ten aanzien van de huis artsenpraktijk, die nu in 't Ouwe Raed'uus zit dat voor sommige mensen slecht toegankelijk is, meld de mevrouw Velthuis dat ze in no vember met de huisarts overleg heeft. De tijdens het dorpsbezoek geuite wens om tractoren gewoon via de provinciale weg te laten rijden - in plaats van door de Stoofstraat - kan volgens Goossen niet gehonoreerd worden: „Tractorverkeer is daar wettelijk niet toegestaan." Evenmin verdwijnen de wegversmallingen in de Paasdijkweg. En het door inwo ners geconstateerde lage onder- houdsniveau van straten, trottoirs en groenstroken is een keuze ingege ven door geldgebrek. Wat de onvol doende verlichting achter 't Ouwe Raed'uus betreft, wijst andere infor matie uit dat de verlichting wél vol doet. Ten aanzien van het openbaar vervoer wordt gesteld dat de teletaxi voor iedereen toegankelijk is. Meldingen van overlast door hang jongeren bij de Gereformeerde Kerk zijn aan de politie doorgegeven. Dat er weinig activiteiten zijn voor meisjes in het dorp, kan door de in woners aangekaart worden bij de jeugdwerker van de gemeente. En als antwoord op de vraag naar een meldpunt voor activiteiten om zo spreiding ervan te bevorderen, wordt naar het overzicht op de web site van de gemeente verwezen. Twee zaken die verband houden met het bestemmingsplan, kunnen niet al in de eerstvolgende vergadering van de commissie ruimte - eind no vember - aan bod komen, zei wet houder Heijboer. Het betreft de plek van transportbedrijf De Groen bin nen de bebouwde kom en de toe komstige ontwikkeling van het be drijventerrein. Ook de problematiek van de hondenpoep kan niet in de eerstvolgende commissievergade ring besproken worden. „We wer ken aan een notitie hierover voor èl- le woonkernen", zei wethouder Goossen. De commissieleden toon den zich tevreden over het verloop van het dorpsbezoek, waarmee Poortvliet de primeur had. Op 8 no vember komt Stavenisse aan de beurt. J.J.P.A. Boulogne (ABT) vond naar aanleiding van de erva ringen in Poortvliet wel dat er meer ruimte moet komen om simpele za ken op te lossen, omdat de inwoners het anders niet begrijpen. Ook Pv- dA'er Van der Linde pleitte voor een slagvaardiger optreden bij de uit voering van openbare werken. „We moeten uitvoeren wat we voorgeno men hebben." Van Belzen vatte sa men dat er een zichtbaar resultaat voor de inwoners moet zijn omdat anders de geloofwaardigheid van de gemeenteraad op het spel staat. Liever geeft ze aan welke inspan ning het kost om de calorieën te ver branden van iets wat je hebt gege ten. Een boterham vergt bij voorbeeld 20 minuten wandelen, een kroket 38 minuten en een gevul de koek 60 minuten. Dan gaan de dames de winkel in, om producten in de schappen te be kijken. Eerst naar de boter en olie. Het drietal krijgt een mandje en moet om de beurt een product zoe ken met een bepaald vetgehalte. Dat is nog niet zo eenvoudig. Bij de melkproducten wijst Ellen erop dat een donkerblauwe verpakking duidt op volle melk, lichtblauw is halfvol en groen is mager. Dan de vla, die blijkt het nodige verzadigd vet en suiker te bevatten. De magere va riant wordt door Heieen als 'nepvla' afgedaan. Ze vindt die waterachtig smaken. Rianne heeft thuis al eens de proef op de som genomen met chocoladetoetjes: geblinddoekt proeven welke het lekkerst is, om te zien of dure toetjes ook lekkerder smaken. Het prijsverschil bleek nauwelijks van invloed op de smaak. Tegelijk bleken dure en goedkope soorten uit dezelfde fa briek te komen. De vraag waarom 'gezonde' varianten van een product altijd duurder zijn, dringt zich op. Ook Ellen Sprangers kent het ant woord niet. „Maar duur is niet per se zaligmakend." Waarschijnlijk be paalt de vraag de prijs en misschien zijn voor de productie meer hande lingen nodig. Bij de kaas legt ze uit dat jonge niet vetter is dan oude. En dat 20+ een stuk droger is dan 30+. Dan komen de sauzen aan bod. Daar zit erg veel verschil in, maar rode sauzen zijn beter dan witte. En hoewel mayo naise 80% vet bevat, is dat wél on verzadigd vet. Producten als yofresh en fritessaus zijn een stuk minder vet. Ook voor sladressings geldt, al dus Ellen, dat hoe helderder ze zijn, hoe minder calorieën ze bevatten. En dan naar de koekjes. Ze zien er allemaal even lekker uit. Heieen wijst een bepaalde soort aan: „Die zijn verschrikkelijk lekker, dus koop ik ze expres niet." Joke kiest voor de kokoskrans. Niet alleen bevat die meer dan 100 kcal per stuk, uitgere kend kokos bevat verzadigd - dus verkeerd - vet. Net als chocola trou wens. En het vaak als verantwoord bestempelde café noir koekje bevat - dankzij de gesuikerde laag - altijd nog zo'n veertig calorieën. Waar ook veel suiker in zit, dat zijn de bakproducten voor taarten. Daarmee is de voorlichtingsbijeen komst ten einde. De dames vonden het interessant, zeggen ze, en ze hebben toch weer het nodige opge stoken. Een vervolg op de rondlei ding zou welkom zijn. Met een hand vol folders over voeding en bewegen gaan ze naar huis. Voor de nieuwbouw van de scholen in Sint-Annaland wordt een apart raadsvoorstel gemaakt voor de raad van 8 december. Dat is nodig omdat de discussie over de 'brede school' nog gevoerd moet worden. De scho len kunnen hier op insteken. In de commissie samenleving op maan dag 29 november wordt dit onder werp behandeld. Tijdens de raads vergadering wordt ook het pro gramma en overzicht huisvesting onderwijs 2006 vastgesteld. Vanwe ge de discussie over de brede school kan dat nu niet samen in één voor stel naar de raad. J. van der Vlies uit Poortvliet krijgt van de gemeente toestemming om met zijn paramotor op te stijgen en te landen op het weiland van A. Ha- ge aan de Turkseweg 1 in Tholen. Het college geeft een verklaring van geen bezwaar af voor het gebruik van het perceel als snorvliegterrein, maar zal wel bij de provincie na gaan of het bestemmingsplan bui tengebied er voor moeten worden aangepast. Volgens het college mag Van der Vlies ten hoogste 25 dagen per jaar gebruik maken van het terrein voor in totaal 100 vliegbewegingen. Het kamerkoor Cappella Amster dam, onder leiding van Daniel Reuss, verzorgt op 11 november een concert in de Grote Kerk in Tholen. 'Requiem voor...' heet het pro gramma waarin de tijdelijkheid van het leven centraal staat. Van Johann Sebastian Bach (1685-1750) wor den 'Gottes Zeit is die allerbeste Zeit' en 'Jesu meine Freude' uitge voerd en van Heinrich Schütz (1585-1672) 'Musikalische Exequi- en'. Alle drie de werken zijn ge componeerd voor herdenkings plechtigheden van vooraanstaande personen. Terwijl Schütz met zijn vernieuwende compositietechnie ken het begin van de Barok in Duitsland inluidde, staat Bach aan het einde van deze muziekhistori sche periode. In Bachs werken be reiken de door Schütz ontwikkelde technieken hun absolute hoogte punt. De uitvoering in Tholen begint om kwart over acht. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij J. de Viet, tel. 603544. Een heistelling bepaalt, samen met de molen en de kerk, op dit moment het aanzicht van Poortvliet. Aan de Molenstraat vindt woningbouw plaats. Voor het jaarlijks muziekfestival in de open lucht in Sint-Maartensdijk is donderdag de stichting Smerdieks muziekfestival opgericht. Met de stichting hoopt het bestuur subsidie aan te kunnen vragen. Afgelopen zomer vond het eerste festival plaats, voornamelijk met popmuzikanten maar het bestuur wil ook een klassiek gezelschap contracteren. Voorzitter van de stichting is Clau dia Muller die ook actief is in de ondernemersvereniging Smalstad. „De eerste keer hebben we het vanuit de ondernemersvereniging georganiseerd. Dat is commer cieel. Inkomsten worden geboekt als winst. Als ondernemersvereni ging kun je ook geen subsidie aan vragen. Als stichting wel. Dat is ook de reden om er een stichting van te maken. Er zijn diverse fond sen voor muziek, bijvoorbeeld het Prins Bernhardfonds." Het festival begon met drie woensdagavonden, maar het be stuur wil er vier van maken. En wil er ook een klassiek element aan toevoegen, zegt de voorzitter. „Dat is wel de insteek. We gaan op verschillende plaatsen kijken wat leuk en haalbaar is. Bij een klassiek optreden gaat het vaak om veel meer mensen. De muziek moet ook op een andere manier versterkt worden dan voor een co verband." Het bestuur bestaat verder uit se cretaris Philip Wouterse en pen ningmeester Patricia Leijs. De on dernemersvereniging zal ook nauwer gaan samenwerken met het evenementencomité Smalstad, zegt Muller. „We hebben er on langs samen over gesproken. Dat is heel positief. We zijn tenslotte allebei met hetzelfde bezig: de leefbaarheid van het dorp bevor deren." Voorzitter J. de Feijter van het co mité bevestigt dat. „We hebben uitgelegd waarmee wij bezig zijn. En ook vertelt dat onze geldstro men minder worden. We proberen daar wat aan te doen door het wer ven van donateurs en bij een eve nement een bus neer te zetten waar deelnemers een bijdrage in kunnen stoppen." Het comité dat jaarlijks op de bra derie bij het springkussen op de kinderen past, liep in augustus in komsten mis omdat de braderie op een andere manier is georgani seerd. „Dat scheelde ons een paar honderd euro. Dat schoot wel een gat in onze begroting. Dat is lastig want van dat geld kunnen wij sin terklaas over laten komen. Niet dat we geen geld meer hebben, hoor. We hebben nu afgesproken dat we elkaar de helpende hand zullen bieden. Bij de kerstmarkt bijvoorbeeld, bij het opbouwen en afbreken zijn extra handen no dig." De Feijter betreurt het verder dat de raad het subsidiebeleid niet op nieuw bekijkt. Onlangs werd dui delijk dat het pas na de verkiezin gen in maart aan de orde zal komen. „Jammer, want wij zou den als comité graag een verrui ming zien. Zodat ook wij in aan merking kunnen komen voor subsidie. Nu wordt het vooral ge geven als er een exploitatietekort is, maar wij geven pas geld uit als we iets gespaard hebben." 80/66 cm High Definition LCD-scherm 16:9 HD ready (HOM-intertace >nd. HDCPi Lichtopbrengst: 450 cd/m' Contrastverhouding: 800:1 Resolutie: 1366 768 pixels CRX*Sound System, 2 speakers (2 x 2OW) leletekst 1.500 pagina s, EPG Kleuruitvoenng: Platina Pn|s: 2.499,- MET kortingsbon: 2.299,- Akhe loopt van 1 oktober tAn 30 november 2005 Vraag m de showroom naar de andere akliemodellen! L0EWE. Electronico Antwerpsestraat 12-14-16 4611A0 Bergen op Zoom Tel. 0164 23 79 40 www.verburgh.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5