Prijsstunl Eenvoudige uitleenposten en bibliobussen in zes woonkernen Open huis Verkeershinder door werken bij Thoolse brug Bewoners Ten Ankerflat verhuizen kort voor sloop Boekenuitleen in stand houden met extra subsidie 400 OCCASIONS Herbenoeming burgemeester Bliksembezoek bestuur Iwawa Wereldnieuws bij vakantiebij belclub Donderdag 20 oktober 2005 61e jaargang no. 48 Altijd meer dan www.autoteam.nl Dagelijks activi-tijd voor wonen... www.bcc.nl Nieuwe voegen en deklaag in twee weekeinden Gestraald Vijf mille vergoeding voor kosten verkassen Kleiner Trekpaarden zien bij Ko Brooijmans Een werkgroep uit de gemeenteraad adviseert om in Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint-Philipsland kleine bibliotheken te handhaven. Om dat te betalen zou de gemeente de subsidie jaarlijks met 30.000 euro moe ten verhogen, terwijl het bibliotheekbestuur 55.000 euro moet bezuinigen. Eventueel kan een bibliobus Oud-Vos- semeer, Poortvliet en Stavenisse gaan bedienen, waar mee nog eens 21.000 euro gemoeid zou zijn. Meer subsidie Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op I juli volgend jaar heeft burge meester W. Nuis zijn eerste ambts termijn er op zitten. In een gesprek met de commissaris van de koningin heeft hij kenbaar gemaakt, voor her benoeming in aanmerking te willen komen. Kwam de gemeenteraad daar voorheen nooit aan te pas, sinds 2001 geldt een andere procedure. Nu moet de raad uiterlijk 1 maart met een aanbeveling komen, die door een commissie uit haar midden is voor bereid. Als vice-voorzitter van de ge meenteraad is P. van Belzen voorzit ter van die commissie. „Het is voor het eerst dat de gemeenteraad om een mening wordt gevraagd bij een herbenoeming", zegt Van Belzen die eerder Van der Munnik en Bae- rends als burgemeesters meemaakte. Nieuw is trouwens ook dat de frac tievoorzitters gedurende de ambts termijn functioneringsgesprekken voeren met de burgemeester. „Dat is kennelijk een gevolg van de invoe ring van het dualisme." dus komt u vandaag óf morgen? vrijdag 21 en zaterdag 22 oktober achter de schermen vanaf 13.00 uur Alle deuren gaan voor u open. De kantoren, de magazijnen, het atelier, de expeditie, ledereen is welkom! Cursus WoonStijlWijzer dinsdag 25 oktober en donderdag 27 oktober m.m.v. Hennie Bosman Waar anders dan bij Interieur Paauwe vinden de cursisten van Hennie Bosman zo'n brede collectie van meubelstijlen? Nergens! Vandaar dat de module WoonStijlWijzer in Zonnemaire plaatsvindt. ps/CRto*' i Kijk voor mcir untawtkrigtn ctrini 10 nu t Geen verkoop eon Handelaren en me». I p Advertentie LM. I L 1 WHIRLPOOL C0N0ENS0R00ER AWZ650; grote vulopening. RVS hommel, 150 minuien Hmer. Zaterdag en zondag en het weekeinde daarna moeten automobilisten rekening houden met verkeershinder bij de Thoolse brug vanwege werkzaamheden aan de toevoerbanen naar de brug. De voegen moeten worden opgeknapt en er komt een nieuwe deklaag op. Rasenberg We genbouw uit Krabhendijke begint in opdracht van rijkswaterstaat aan de Halsterse kant, volgende week is de Thoolse zijde aan de beurt. Het gaat om de hoofdrijbaan, maar De Neve vindt het vervelend dat er op zondag gewerkt moet worden. „Maar we willen en moeten ook zo weinig mogelijk overlast voor de weggebrui kers veroorzaken. Op zondag is het gewoon het rustigst. Doordeweeks is het aanbod van auto's veel groter en zou de overlast ook veel groter zijn. We moeten het snel en tegen een lage prijs doen. Zijn we vijf minuten over tijd, dan moeten we 5000 euro beta len. Veel mensen weten dat niet. Het luistert allemaal heel nauw." ook om de parallelweg en niet om de b<x)gbrug zelf. De voegen in de zoge heten aanbruggen zijn slecht en die nen van nieuwe rubbers te worden voorzien. Daarbovenop komt ook nog een slijtlaag. Aan de Halsterse kant wordt over ongeveer 100 meter lengte het bestaande asfalt verwijderd, aan de Thoolse kant over een lengte van bijna 300 meter. Daar komt een nieu we deklaag op. Rasenberg moet het werk in korte tijd uitvoeren, legt commercieel manager C. de Neve van het bedrijf uit. „Tij dens het werk huren we de weg van rijkswaterstaat voor 300 euro per rij strook per uur. Dat willen we zo kort mogelijk houden. Auto's mogen niet langer dan twintig minuten gehinderd worden. We mogen alleen de weg op als er minder dan 600 auto's over de brug rijden. Uit tellingen blijkt dat er in het weekeinde, vanaf zaterdagmid dag drie uur minder dan 600 auto's per uur over de brug komen. Vanaf die tijd wordt het verkeer ook omge leid. Op maandagochtend om zeven uur moet het klaar zijn, maar we den ken dat we zondagavond al rond ne gen uur klaar kunnen zijn." Uit een overzicht van de provincie bleek uit tellingen vorig jaar oktober er op werkdagen gemiddeld 16.000 voertuigen per etmaal over de hoofd rijbaan de brug over te gaan. Op za terdag waren dat er ruim 13.500, op zondag 8058. Het rubber wordt uit de voegen ge haald, daarna worden de voegen ge straald. Na het aanbrengen van het nieuwe rubber en de epoxylaag moet de voeg drie uur drogen. „Daar ontkomen we niet aan." Het vervan gen van de voegen gebeurt het eerste weekend, het vervangen van het as falt het tweede weekend. Er wordt steeds met twee ploegen gewerkt. Volgens de Neve zijn er wel 40 tot 50 man in touw, aan- en afvoer van materiaal inbegrepen. Het verkeer dat over de Thoolse brug komt en naar Tholen moet, wordt omgeleid via het Stenen Kruis, het verkeer voor Oud-Vosse- meer wordt via Poortvliet (Kadijk) omgeleid. Ook het uitgaand verkeer wordt omgeleid via de parallelweg. De werkzaamheden gaan niet door als het slecht weer is. De 47 bewoners van de Ten Ankerflat in Tholen willen ze lang mogelijk in hun woning blijven. Dat blijkt uit gesprekken tussen Castria Wonen en de SRVZ met de bewoners over de verhuizing naar de tijdelijke on derkomens aan de Prinses Beatrixtraat. Dat is nodig omdat de flat vol gens planning in maart wordt gesloopt voor nieuwbouw. Het verplaatsen van de tijdelijke units van de Schutse in Sint-Annaland voor de huisvesting van de bewoners vindt volgende maand plaats en begin de cember. Eind deze maand gaan Cast ria en SVRZ met de bewoners over leggen over de verhuizing. Volgens vestigingsleider E. Dutour Geerling van Castria kunnen bewoners aange ven of ze allemaal tegelijk willen ver huizen of apart. „Als ze samen willen verhuizen, dan kan dat met één ver huisbedrijf bijvoorbeeld. Ook wordt er dan gesproken over het opslaan van spullen zoals meubels en wasmachi nes. Het opslaan is gratis. We zullen ook nagaan of de bewoners nog zelf standig willen koken en of we de tele foonaansluiting collectief kunnen re gelen." De bewoners krijgen een vergoeding van 5000 euro voor de kosten van de verhuizing. Dat geldt voor het verhui zen van de flat naar de tijdelijke wo ningen en straks voor het verhuizen naar de nieuwe flat. „Dat bedrag is wettelijk vastgesteld. Dat zou ook gel den voor een gezin met twee kinde ren. Dus het is een aardig bedrag. maar het blijft natuurlijk heel verve lend dat ze moeten verhuizen. De ge middelde leeftijd is achterin de zeven tig" De bewoners gaan ook tijdelijk klei ner wonen. Nu beschikken ze over een woonruimte van 40 vierkante me ter, aan de Prinses Beatrixstraat krij gen ze 27 vierkante meter woonruim te, inclusief douche, wc en keukentje. „De noodzaak om spullen op te slaan is er. Zo zullen ook de wasmachines en wasdrogers worden opgeslagen. Daar is geen plek voor." De verhuizing zal pas plaats vinden kort voor de sloop van de flat. „Dat hebben de bewoners ook duidelijk aangegeven. Ze willen zo lang moge lijk in hun eigen woning blijven." Volgens de planning kan in maart met de sloop worden begonnen. Castria en SVRZ gaan steeds samen met de be woners praten. Namens Castria voe ren Dutour Geerling en K. Steijns, de gesprekken, namens de SVRZ C. van Popering en E. Klaasse. Burgemeester Maskicwicz en ge meentesecretaris Dzieniszewski van de Poolse stad Iwawa brengen van daag een bliksembezoek aan Tholen. Toerisme, recreatie en cultuur staan op de agenda. De Polen willen praten over de uilwisseling van sportploegen, een jazzfestival met Thoolse bands in Iwawa en uitwisselen van cultuurui tingen zoals koninginnedag. Van Thoolse kant zijn gespreksonderwer pen: de voor mei en september ge plande orkestuilwisselingen, de werk wijze binnen de stedenband, ontwikkeling van beide ambtelijke or ganisaties, de verkiezingen en het toe risme. 's Morgens staat een bezoek aan het havengebied in Sint-Annaland op het programma, 's middags aan streekmuseum De Meestoof en de bi bliotheek in Tholen. Ook is er overleg met de stichting Iwawa-Tholen. De Poolse gemeentebestuurders zijn gisteravond aangekomen en vertrek- ken morgenochtend weer. Voorpresentatie stoffencollectie High Tea vrijdag 28 oktober aanvang 14.00 uur De voorpresentatie van de nieuwste gordijn- en vitragestoffen, m.m.v. Chivasso en Hesslein. En... heerlijke High Tea. Reserveer: 0111 401318 Wie trekpaarden aan het werk wil zien, kan zaterdag terecht bij Ko Brooijmans op boerderij Candia aan de Bartelmeetweg tussen Oud-Vos- semeer en Sint-Annaland. De leden van stichting Het Werkend Trek paard Zeeland houden een open dag van 10 tot 12 uur en van half 2 tot half 4. Afhankelijk van de weersom standigheden worden najaarswerk zaamheden uitgevoerd. 'Wereldnieuws' was het thema van de vakan- tiebijbelclub die voor de zevende keer is geor ganiseerd in Tholen. In het gebouw van de Christengemeente waren er veel nieuwe ge zichten onder de kinderen die meededen. Zij luisterden maandagmorgen naar het verhaal van de wonderbare spijziging. Daarna werd er geknutseld. „De kinderen maken een schilderij met daarop de broden en de vissen uit het ver haal dat ze vanmorgen hoorden", vertelt Erna Schot. Waren er maandag en dinsdag 94 kinde ren, woensdag deden er 120 mee. In de organisatie van de vakantiebijbelclub zit ten vertegenwoordigers van de Hervormde Ge meente, Gereformeerde Kerk en Immanuël, en van de Schuilplaats uit Bergen op Zoom. „Ge weldig dal bij zo'n activiteit de kerkmuren ge woon wegvallen. We hebben immers allemaal hetzelfde doel: het evangelie verkondigen", zegt Schot. Zij organiseert de club samen met Helmya Westdorp, Ada Luten, Joanne Rogge band, Johanna Groeneveld en Monique Begt- hel. Gisteren, op de slotdag, kwam evangelist Jan v.d. Bergh uit Rilland met een speciaal programma naar Tholen. Naast de vakantiebijbelclub was er ook een kleurwedstrijd. De winnaars zijn Sanny Heij boer (groep 1Jeroen Kruize (groep 2), Julia Groeneveld (groep 3), Julito Vega Sanchez (groep 4), Deborah Groeneveld (groep 5), Luc v.d. Berg (groep 6), Inge van Dijke (groep 7) en Bart Broere (groep 8). mm Bij de vestiging in Sint-Annaland komen Safya Barira en haar moeder (links,) en Sam Flink en zijn moeder boeken inleveren en afstempelen bij Sjany Koopman. Eind juni besliste de gemeenteraad dat in Tholen de bibliotheek ver huist van het centrum naar het ach ter Meulvliet te bouwen Markie- zaat college. Voor de rest van de gemeente werd een beslissing uit gesteld. Al sinds vier jaar geleden het beleidsplan is vastgesteld, wor stelt de raad met de toekomst van de bieb. De financiën spelen daar bij een belangrijke rol. Afgespro ken is, dat de maximale subsidie voor de openbare bibliotheek in de toekomst 550.000 euro bedraagt. Het is de werkgroep echter niet ge lukt om voor dat geld met een plan te komen. In juni werd het voorstel afgeschoten om de vestigingen (bi bliotheken in Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint-Philipsland, uitleenpost in Poortvliet en zeer bescheiden uitleen in Stavenisse) te vervangen door een bibliobus. In Sint-Annaland leidde het voorne men om de bieb te vervangen door een bus tot hevige protesten. De bi bliobus deed tot eind vorig jaar Scherpenisse en Stavenisse aan. De werkgroep, die een aantal bibli otheken bezocht en gesprekken voerde, bestond uit de fractievoor zitters M.A.J. van der Linde (Pv dA), J.P. Bout (CDA) en P. van Belzen (CU, voorzitter), en griffier A.G. van de Sande. „We hebben Poortvliet, Stavenisse, Sint-Phi lipsland en Sint-Annaland bezocht. Verder waren we in Wemeldinge, waar een doelgroepenbibliotheek is, en bekeken in Nispen het virtu ele loket", vertelt Van Belzen. De werkgroep kwam tot de conclusie dat er in alle dorpen waar nu een bibliotheekvestiging is, een voor ziening moet blijven. De filialen in Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint-Philipsland zouden kleine re doelgroepenbibliotheken moeten worden. „Bibliotheken waar ieder een iets van zijn gading kan vinden om te lezen. Maar waar geen infor matieve of zakelijke boeken uitge leend worden", legt Van Belzen uit. De doelgroepenbibliotheken moeten ondergebracht worden in een basisschool of een dorpshuis. Uit de bezoeken is de werkgroep gebleken dat vooral in Sint-Anna land en Sint-Philipsland erg veel wordt gelezen. Waar in de gemeenteraad door ver schillende fracties steeds aan het inzetten van vrijwilligers is vastge houden - hoewel de CU dat in juni onhoudbaar noemde door de op stelling van rijk en provincie - con cludeert de werkgroep dat het niet mogelijk is om in hoofdzaak met deze krachten te gaan werken. Als de CAO het toelaat om voor be paalde taken vrijwilligers in te schakelen, kan dat gedaan worden. De werkgroep realiseert zich dat dit standpunt ertoe kan leiden dat het voortbestaan van de biblio theekvoorzieningen in gevaar komt. Ook vindt de werkgroep dat eigen lijk elke woonkern een bibliotheek voorziening zou moeten hebben, waarbij de jeugd de voornaamste doelgroep moet zijn. Om één uur per week de bibliobus in Oud-Vos- semeer, Stavenisse en Poortvliet te laten komen, moet 21 mille op tafel gelegd worden. Kiest de gemeente raad hier niet voor - de bibliobus mag ook een virtueel loket zijn, door de bibliotheek te realiseren in overleg met de inwoners - dan moeten de bestaande uitleenposten in Poortvliet en Stavenisse dicht. In Anna Jacobapolder en Scherpenis se hoeft wat de werkgroep betreft niets te komen, de inwoners kun nen vlakbij terecht in respectieve lijk Sint-Philipsland en Sint-Maar tensdijk. Uit een gesprek met het biblio theekbestuur is de werkgroep dui delijk geworden dat een hoofdves tiging in Tholen én drie doelgroe penbibliotheken niet betaald kunnen worden uit de 550.000 euro gemeentesubsidie. Daarom stelt de werkgroep voor om, vanaf 2009, 580 mille beschikbaar te stellen (prijspeil 2005). De drie tussenlig gende jaren zou jaarlijks minstens 30.000 euro als overgangssubsidie betaald moeten worden. Omdat voor de jaren 2006 t/m 2009 in de gemeentebegroting 600.524 euro per jaar voor de bieb is opgeno men, zal de raad extra geld moeten vinden. Van het bibliotheekbestuur wordt gevraagd om jaarlijks 55.000 euro te bezuinigen. De werkgroep heeft daar wel ideeën over, maar vindt dat het allereerst een zaak is van het bestuur. „Het is voor beide partijen, gemeente en bibliotheek, geven en nemen", aldus Van Bel zen. Bibliotheekdirecteur W. Otterman wil nog niet op het advies van de werkgroep reageren. „We moeten in het bestuur nog bespreken wat de mogelijkheden zijn. Of dit voor stel haalbaar is." Otterman vindt het positief dat voorgesteld wordt om het budget te verhogen. „Het is duidelijk dat het niet voor 5,5 ton kan." Wat het ook wordt, dat er duidelijkheid komt is volgens de bibliotheekdirecteur het belangrijk ste. De commissie bestuurszaken praat dinsdagavond over het advies van de werkgroep, de gemeente raad neemt op 3 november een be sluit. Gerrit Coldeweijer van Schalm kwart eeuw in onderwijs Knippen en plakken op vakantiebijbelclub Sint-Annaland Richard Verkerke krijgt tips van profvoetballer Gérard de Nooijer EN VERDER... Diëtiste Allévo geeft voorlichting over voeding in supermarkt Raad moet zich uitspreken over groei kleine kernen Gemeente heeft meer personeel nodig om bedrijven te werven HET IS HET HART EN NIET HET HOOFD DAT HET HOOGSTE BEREIKT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Ontwerp u eigen karpet woensdag 2 november van 14.00 - 17.00 uur In een creatief uitdagende workshop ontdekt u met de mensen van MID waar het ontwerp van een bijzonder karpet aan moet voldoen. Het mooiste ontwerp van de middag wordt gekozen en... wellicht ooit geproduceerd! Reserveer voor gratis deelname 0111 401318 ,\tud voorval Zuidweg 20A Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl Advertentie I.M. Op de vakantiebijbelclub in Tholen gingen de kinderen onder meer met verf aan de slag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1