Inloopavond WZ-Vlaanderen Milieu in begroting Van Beinum bouwt kerk Sint-Annaland Vakantiebij belclub is groeiende Provincie Zeeland Visserijdag en zeeonderzoek Enquête GGD over gezondheid Donderdag 20 oktober 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 42/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 14 00 infocentrum@zeeland.nl WCT Milieu Saneringsplan Coentjesweg ong. te Oud-Vossemeer Volgend jaar wordt op de provinciale begroting zo'n dertien miljoen euro uitgegeven aan het milieubeleid. Provinciale Staten De vakantiebijbelclub van de Hervormde Gemeente in Sint-Annaland is groeiende. In het Trefpunt aan de Ring kwamen dinsdag 91 kinderen van 6 tot en met 12 jaar sa men, woensdag liep het al tegen de honderd. Maar vol gens Silvia Lammers van de v.b.c. is ook de groep van 'rand- en buitenkerkelijke' kinderen die naar de jaarlijkse activiteiten komt, groeiende. Het thema is Onderstebo ven. Abdij Nieuws Gebiedsplan en ecologische hoofdstructuur in de schijnwerpers Donderdag 27 oktober, 19.30 uur, wordt in het Ledeltheater in Oostburg een inloopavond geor ganiseerd. De onderwerpen zijn de voort gang in de uitvoering van het gebiedsplan West Zeeuwsch- Vlaanderen en het streefbeeld Ecologische hoofdstructuur. Vanuit de gebiedscommissie is er voorlichting over de kavelruil, waterdunen, de natuurcompensa tie voor als in het gebied wordt gebouwd (rood voor groen), de aanleg van natuurvriendelijke oevers en er is organisatorische informatie. Voor de verwezenlij king van de Ecologische hoofd structuur wordt inzicht verschaft in de diverse gebieden die onder handen worden genomen. De avond begint om half acht met een toelichting van voorzitter M. Kramer van de gebiedscom missie. Namens de provinciale werkgroep natuurontwikkeling wordt informatie verschaft door medewerkers J. Beijersbergen en J. de Moree van respectievelijk de provincie Zeeland en de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Dat zal rond acht uur zijn. Daarna is voor beide onderwerpen gelegenheid tot individuele discus sie met de diverse deskundigen. In de zaal zijn informatieborden, waarbij steeds iemand beschik baar is voor nadere toelichting. Zo zijn er leden van de gebieds commissie en medewerkers van de diverse instanties, zoals het waterschap Zeeuws-Vlaanderen, de gemeente Sluis, de provincie en DLG. De zaal van het Ledeltheater, Ledelplein 17, Oostburg, is vanaf 19.00 uur geopend. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 11 augustus 2005 de ont- werp-beschikking betref fende de bodemverontrei niging op de locatie Coentjesweg ong. te Oud- Vossemeer gepubliceerd. Naar aanleiding van deze ontwerp-beschikking is een zienswijze ontvangen. Gedeputeerde Staten heb ben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op deze locatie ernstig is en hebben met het sane ringsplan van de heer C.A.M. van Treijen te Nieuw-Vossemeer inge stemd (artikel 29 en 39 Wet bodembescherming). De beschikking ligt van 21 oktober tot en met 1 december 2005 ter inzage bij de directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Mid delburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkda gen 's morgens van 9-12 uur, 's middags of 's avonds na telefonische afspraak (0166-668200 tst 13). Belanghebbenden die naar aanleiding van de ontwerp beschikking een zienswijze naar voren hebben gebracht of belanghebben den aan wie redelijkerwijs niet verweten kan worden dat zij geen zienswijzen hebben ingebracht, kunnen binnen deze termijn beroep tegen de beschikking instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Gedurende de behandeling van het beroep kan op grond van artikel 8:81 van de Algemene wet bestuurs recht, juncto artikel 36 van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening worden inge diend. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De beschikking treedt 2 december 2005 in wer king, tenzij binnen die ter mijn een verzoek om een voorlopige voorziening is gedaan. In dat geval treedt het besluit niet in werking, voordat op dat verzoek is beslist. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toe lichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot mevrouw S.M. van Baal (tel. 0118-631722). In en om de vismijn in Vlissingen wordt zaterdag de eerste Dag van de Zeeuwse Visserij gehouden. Tussen tien en vijf uur kan iedereen aan de Binnenhaven (vlakbij het station) in formatie opdoen over moderne en traditionele manieren van visvangst, onderzoeken naar nieuwe manieren van oester- en mosselkweek en ver schillende visbereidingen. Moderne vissersschepen zijn te bezichtigen, verder ligt een traditionele hoogaars afgemeerd. Ook in Yerseke kunnen belangstel lenden in de zee zaterdag terecht. Verschillende onderzoeksinstituten zetten van elf tot vijf uur de deuren aan de Korringaweg open: Het Ned. instituut voor ecologie, het Centrum voor estuariene en mariene ecologie, het Ned. instituut voor visserijonder- zock en het Centrum voor schelp- dieronderzoek. Kinderen kunnen er zelf allerlei proefjes doen. Woensdag 26 oktober wordt een expertmeeting belegd om inzicht te verschaffen in de manier, waarop gegevens worden gebruikt voor de maatschappe lijke kosten-batenanalyse voor de Westerschelde Container Terminal (WCT). Met de bijeenkomst lost gedepu teerde drs. H. van Waveren van ruimtelijke ordening zijn belofte in die hij gedaan heeft tijdens een informatiebijeenkomst in septem ber. De vraag was hoe het onder zoeksbureau Ecorys, dat de maat schappelijke kosten- en batenana lyse namens de provincie uitvoert, met de diverse gegevens omgaat die beschikbaar zijn vanuit andere onderzoeken. Een medewerker van Ecorys en deskundigen rond de plannen voor de Westerschelde container- terminal gaan met elkaar in dis cussie over de achtergrondinfor matie die is benut om de kosten en baten te kunnen doorrekenen. Wie meent vanuit specifieke des kundigheid over de WCT een bij drage te kunnen leveren aan de expertmeeting wordt gevraagd contact op te nemen met de afdeling communicatie van de provincie, telefoon 0118- 631634/631396. Deelneming door anderen dan deskundigen is niet aan de orde. Voor algemene informatie over de WCT-plannen komt na de voltooiing van de maatschappelijke kosten- en batenanalyse een algemene informatiebijeenkomst. Daar is iedereen welkom. De bijeenkomst zal te gelegener tijd in AbdijNieuws worden bekendgemaakt. Het gaat dan vooral om de kosten van de milieuvergunningen voor en -controles bij bedrijven, het hergebruik van afvalstoffen, energiebeperking en onderzoek van het zwemwater. Gezond en veilig Gezondheid en veiligheid zijn de twee belangrijke uitgangspunten in het milieubeleid. Bij de verlening van vergunningen wordt dan ook gekeken hoe bedrijven zo schoon mogelijk kun nen produceren en hoe zij hun reststoffen het best kunnen her gebruiken of afvoeren. Door allerlei regels in de vergun ningen op te nemen, wordt ver vuiling voorkomen. Er wordt gewerkt aan het digitaal toegankelijk maken van gege vens. Enerzijds is dat handig voor de bedrijven, die dan allerlei for mulieren van de provinciale site kunnen halen. Anderzijds kan iedereen zien welke voorwaarden de provincie aan een goed milieu stelt. Nadat de vergunningen zijn ver leend, zorgen provinciale mede werkers voor controle op de bedrijven. De inspecties kunnen aangekondigd en onverwacht worden uitgevoerd. Waar bedrij ven zich niet aan de voorschriften houden, worden zij aangeschre ven en in volhardend afwijkend gedrag van de vergunning kan het provinciaal bestuur dwang maatregelen opleggen. Voor het komende begrotingsjaar wordt gemeld dat een actieplan fijn stof moet worden opgesteld. Bestaande vergunningen moeten te zijner tijd dan aan de nieuwe eisen worden aangepast. Ook wordt gewerkt aan een inventari satie van de geluidsbelasting van industrie. Op basis van metingen kan worden bepaald hoe groot - v gptiglfi vl Ook volgend jaar wordt verder gegaan met bodemsanering geluidzones rond industriegebie den en individuele bedrijven moe ten zijn. Op bodemgebied wordt doorge gaan met sanering van vervuilde grond. Deels voert de provincie dat zelf uit, op andere plaatsen zijn andere partijen daarvoor ver antwoordelijk. De provincie con troleert dan alleen. Zwemwater Het provinciaal bestuur heeft een taak in het bewaken van de kwa liteit van het zwemwater. Vanaf het vroege voorjaar tot in het late najaar worden - door rijkswaterstaat en de waterschap pen - monsters genomen van het open zwemwater. Waar de kwa liteit niet aan de normen voldoet, moet de provincie een zwemver- bod instellen. De toestand van het buitenwater wordt bekendge maakt via de website van de pro vincie. Eventuele zwemverboden worden daar ook gemeld. En natuurlijk worden zulke verboden ook via de media bekendgemaakt. De provincie controleert zelf de zwembaden. Aan de hand van de uitkomsten van die controles kun nen de eigenaren van de baden worden gedwongen maatregelen te nemen, bij voorbeeld in ver band met toevoeging van chloor of de pompcapaciteit. Ook hier geldt steeds dat gezondheid en veiligheid moeten worden gewaarborgd. Inzien De programmabegroting 2006 is in te zien in het provinciaal informatiecentrum en op www.zeeland.nl. De begroting kan voor negen euro worden gekocht bij het pro vinciaal informatiecentrum, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400, e-mail infocentrum@zee- land.nl. De openingstijden van het centrum zijn: werkdagen van half tien tot half vijf. ■■■■■■■■■Zeeland Tijdens de vergadering van Provinciale Staten van 7 oktober werd er onder andere gesproken over: Ontwikkelingsschets 2010 Schelde-estuarium Met het Derde Memorandum van Overeenstemming hebben Nederland en Vlaanderen gezamen lijk kaderstellende besluiten geno men over de uitvoering van de Ontwikkelingsschets 2010 Schelde- estuarium. Kern van de visie is de inzet op een integrale ontwikkeling van het Schelde-esturarium op het gebied van veiligheid tegen over stromingen en transportrisico's, bereikbaarheid van de haven van Antwerpen en natuurlijkheid. Gesproken wordt over de rol van de provincie bij de uitvoering van het totaalpakket aan maatregelen en het convenant dat de provincie met het rijk gaat afsluiten. Provinciale Staten stemmen in met: het convenant rijk-provincie en de kaderstellende notitie waarmee deze rol duidelijk ingekaderd wordt. Daarmee wordt Gedeputeerde Staten gemandateerd deze rol op zich te nemen en daaraan uitvoe ring te geven binnen de kaders uit het convenant en de kaderstellende notitie. Amendement ingediend door de leden Heijning (WD), Van Beveren (CDA) Roeland (SGP) en Luijt-Verheij (PvdA) inzake de Ontwikkelingsschets Schelde-estuarium 2010, wordt voorgesteld om het ontwerp besluit gewijzigd vast te stellen. De wijziging betreft de uitgangspo sitie. Hierbij wordt om de estuarie ne natuur te realiseren de benodig de 600ha verkregen door middel van vrijwillige medewerking van grondeigenaren. Het amendement wordt aanvaard. Voor het amendement stemden de leden van de fracties: WD, CDA, SGP en PvdA. Beleidsvisie externe veiligheid De provinciale commissie Omgevingsbeleid (PCO) heeft de provincie geadviseerd over de beleidsvisie externe veiligheid. Het college van Gedeputeerde Staten heeft besloten dit advies over te nemen, behoudens enkele punten. De beleidsvisie externe veiligheid 'Risico's InZicht' wordt door Provinciale Staten unaniem vastgesteld. Motie ingediend door het lid Van Ginkel (Christenunie), inza ke veiligheid en rampenbestrij ding Westerschelde Het College van Gedeputeerde Staten wordt verzocht: - Te bevorderen dat het recente scheepsongeval met de Fowairet op korte termijn wordt geëvalu eerd. - Ten behoeve van de Staten een notitie te verzorgen, met daarin conclusies en aanbevelingen uit de evaluaties van recente scheepsongevallen, incl. het voorgaande, en uit de onderzoe ken 'Calamiteitenbestrijding Zeeuwse Stromen' en 'Eindrapportage Rampbestrijding Westerschelderegio' alsmede andere relevante documenten. - In de notitie een overzicht te geven van de stand van zaken ten aanzien van de conclusies en aanbevelingen en van de acties die naar verschillende actoren waaronder de Rijksoverheid, zijn ondernomen. - Op basis van deze informatie met de Staten van Zeeland en eventueel andere betrokkenen op korte termijn een bijeenkomst te organiseren waarop men hierover met elkaar in debat kan gaan. De motie wordt unaniem aanvaard. Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provinciale Staten of statencommissies kunt u bekijken op de website: www.zeeland.nl onder provinciale staten. Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg De jongste deelnemers aan de vakantiebijbelclub in het Trefpunt in Sint-Annaland maken een mobile. Architect Van Beinum uit Ameron- gen is door de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland gekozen voor de bouw van een nieuwe kerk aan de F.M. Boogaardweg. „Hij kwam er qua vormgeving en indeling op basis van ons programma van ei sen zeer sterk uit", zegt voorzitter E.W. van Vossen van de bouwcom missie. „Van de vier architectenbu reaus die een schets hadden inge diend, kwam hij als beste uit de bus." De leden werden dinsdagavond in de Wellevaete ingelicht over het plan. Van Beinum heelt recent ook de uit breiding van de Oud Gereformeerde Gemeente Stavenisse getekend en hij is bezig met de uitbreiding van de Gereformeerde Gemeente Scherpe- nisse. Volgens kerkvoogd Van Vossen is het plan door de leden zeer positief ontvangen. „Het wordt geen futuris tisch, modem gebouw, maar een standaard kerkgebouw. Een schuur- model met 350 zitplaatsen in de hoofdzaal en 100 zitplaatsen in de verenigingszaal, die met een vouw wand bij de kerk te trekken is. Onder een simpele toren kom je binnen. Er komt een spits op met mogelijkheden om later een klok en een uurwerk te plaatsen. Je moet nooit verder sprin gen dan je polstok lang is. Ons maxi mum is 1 miljoen euro, inclusief in richting." Na overleg met de gemeente is er wel een wijziging opgetreden. Eerst was de parkeerplaats achter de kerk ge pland, maar die komt nu ernaast tus sen de kerk en de aula van Monuta in. Haaks op het kerkgebouw komt de verenigingszaal die grenst aan het parkeerterrein. De consistorie komt aan de achterkant, achter de preek stoel. Daarnaast is er nog een ruimte voor kinderopvang en op de zolder komt een jeugdhonk. „De welstands commissie heeft het ontwerp qua bouwvolume goedgekeurd, maar een materiaalkeuze moeten we nog ma ken, al gaat de voorkeur uit naar een antracieten dak en rode steen. We kunnen in november een definitief schetsplan maken en bij de gemeente indienen, waarna de artikel 19 proce dure gestart kan worden. Die vergt 8 a 9 maanden. Ondertussen kunnen we het plan besteksgereed maken, zodat we verwachten na de bouwvak vakantie van 2006 te beginnen. De bouwtijd is I jaar. De financiën zijn volgens Van Vossen niet aan de orde geweest. „We hebben pas een verko ping gehad die 12.000 euro netto heeft opgeleverd en die bij de rente loze leningen en schenkingen komt. Budgettair moeten we alles nog op een rijtje zetten. Bij de aanleg van het parkeerterrein en de afwerking van het toiletgebouw kunnen we zelf werkzaamheid inzetten, maar de kerk wordt compleet opgeleverd. Het wordt geen cascobouw", aldus kerk voogd Van Vossen. ,.We zijn blij met het grote aantal. Zeker van de doelgroep van rand en buitenkerkelijke kinderen. Het is leuk dat ze hier naar toe komen. Vooral de groep kinderen van de openbare school wordt groter", zegt Lammers. Het was ook even afwachten welke kinderen er zou den komen gezien de scheuring in de kerk. ,,We missen wel een aan tal kinderen die nu bij de Hersteld Hervormde Gemeente zijn, maar die worden toch wel gevoed. Be langrijker vinden we die groep die niet naar een kerk gaat." Het team van de v.b.c bestaat uit 15 personen, daarnaast zijn er ook nog eens twintig vrijwilligers die meehelpen. Onder hen middelbare scholieren die zelf, toen ze jonger waren, de vakantiebijbelclub be zochten. De kinderen luisteren naar bijbel verhalen die in het teken staan van het thema. „God denkt zo an ders dan wij mensen zouden ver wachten. Als God in je leven komt, dan komt alles op zijn kop te staan. Het slaat ook op het om keren; naar Goed toe keren. Wc rennen hard van Hem weg, maar Hij wil dat we naar Hem toe ko men." In het verhaal van Jona wordt ver teld hoe de profeet opdracht krijgt om naar een heidense stad te gaan om de mensen te redden uit een poel van verderf. Maar ook wordt er verteld over de 'uitstorting van Gods Geest over de mensen.' „Het komt steeds terug in liederen en in een sketch. Het woord onderste boven komt er steeds in terug." Ook tijdens de vossenjacht die vandaag wordt gehouden wordt het thema zoveel mogelijk uitge beeld. En zondag zijn de deelne mers uitgenodigd om naar de kerk te komen waar de dominee (die de activiteiten bezocht) het thema in zijn preek verwerkt. De jongere kinderen maakten woensdag een mobile over Jona, en een kijkdoos. De oudere kinde ren, die boven zaten, maakten boekensteunen. Er was ook een muziekgroep van volwassenen met keyboard, dwarsfluit, saxo foon en gitaar, maar ook van een groepje kinderen. Willekeurig gekozen inwoners van Tholen en Sint-Philipsland die tus sen 19 en 65 jaar oud zijn, kunnen volgende week een enquêteformulier van de GGD in hun brievenbus aan treffen. Er staan vragen op over de gezondheidsbeleving van mensen. De informatie die het onderzoek oplevert, geeft de gemeente aankno pingspunten voor het lokale gezond heidsbeleid. In heel de Oosterschel- deregio (dus ook de Bevelanden en Schouwen-Duiveland) worden ruim 4700 formulieren verspreid. Daarop vragen over de gezondheidssituatie, voedingspatroon, zorggebruik en veiligheidsgevoel. De gegevens die de enquête oplevert, worden ano niem verwerkt. Omdat ook gevraagd wordt naar achtcrgrondkenmerken zoals geslacht, leeftijd, opleiding en postcode, wordt zichtbaar bij welke groepen van mensen in de regio ge zondheidsproblemen het meest voor komen, en bij welke slechtere leefge woonten of onveiligheidsgevoelens. Gemeenten, die als taak hebben de gezondheid van hun inwoners te be vorderen en te zorgen voor een ge zonde en veilige leefomgeving, kun nen met behulp van de enquêtegegevens een goed en onder bouwd gezondheidsbeleid ontwikke len. Omdat de vragenlijsten landelijk gebruikt worden, kunnen de resulta ten vergeleken worden met andere regio's in het land. Eenzijdig ongeval. Een 20-jarige Tilburgse is gisterenmorgen op Wel gelegen in Tholen met haar auto in een sloot beland. Ze kwam van de Oud-Vossemeersedijk en schrok van een auto die van rechts uit de Ambachtsweg kwam. Toen ze rem de en uitweek, reed de vrouw de sloot in. Ze bleef ongedeerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 19