Oud-leerlingen zijn goed terecht gekomen Woning uit brochure past niet aan vijver Dirigent Riedijk: 'Hoor je nou hoe netjes die mensen zingen' Poortvlietse boerderij wijkt voor huizen Net als Berlijnse muur, goed voor souvenirsjagers OZB-nadeel is veel lager Voordeeldagen bij De Graaf Biofilter voor varkensstal Ten-Ankerkoor draagt bij aan levensvreugde bewoners Donderdag 13 oktober 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 T. Viergever vreest sloop wandschildering Kansen nihil Kunnen ze het dan toch leuker maken In nieuwbouw Vroonstede in Sint-Annaland Een huis laten bouwen uit een brochure van een project ontwikkelaar is mogelijk, maar is niet voor elke plek ge schikt. Dat bleek maandag in de welstandscommissie toen A.H. den Ouden uit Sint-Annaland met een aantal voorstellen kwam voor de bouw van een huis aan de Klipper naast de vijver in de nieuwbouwwijk Vroonstede in Sint-Annaland. 'Heer wees mijn gids'. Lied 569 uit de bundei van Jo hannes de Heer klonk maandagmiddag in de recreatie zaal van Ten Anker ter ere van Izaak Riedijk. De dirigent uit Sint-Maartensdijk werd in het zonnetje gezet omdat hij 25 jaar leiding geeft aan het dameskoor van het zorg centrum in Tholen. Levensvreugde Broodmaaltijd Waterschap bant bestrijden uit van onkruid met gif Thoolse scholen betalen via Terneuzen De muurschildering van Peter Alma in het Markiezaatcollege en het glasraam van Lex Horn in Sint-Maartensdijk gaan verloren nu het ROC heeft laten weten dat er geen plaats is voor het kunstwerk in de nieuwe school in Tholen. Het college stelt de raad voor om het kunst werk 'om niet' aan de familie van Alma ter beschikking te stellen, maar die ziet geen kans om het werk op eigen kosten weg te halen en elders onder te brengen. De familie Alma voelt zich met een kluitje in het riet gestuurd. Oud-lcraar T. Viergever betreurt het ook dat de muurschildering verloren dreigt te gaan. „Het wordt net als met de Berlijnse muur. De souvenirsjagers komen er op af." Viergevers is echter ook bang dat er andere elementen met de sloop van het gebouw zullen verdwijnen. Zo wijst hij onder meer op de steen van de eerste steenlegging aan de buiten muur aan Onder de Linden. Verder wijst hij er op dat ook door de fusies die de afgelopen jaren hebben plaats gevonden, de belettering Burgemees ter Bouwense zoals de zelfstandige lts heette voordat het de Thoolse scho lengemeenschap werd, is verdwenen. „Maar dat niet alleen. Kunstschilder Ben van Rooij kwam elk jaar bij te kenles demonstraties geven. Er han gen werken op school. Gaan die naar de zolder?" Viergever rekent het alle maal tot het erfgoed van de school en de gemeenschap, maar vreest dat er weinig aandacht aan wordt besteed. Volgens Viergever ontbreekt de wil om het kunstwerk te behouden. Hij vergelijkt de zaak met de muurschil deringen van de (omstreden) schilder Kimpe die verloren zouden gaan bij de afbraak van gebouwen in Middel burg. „Het zijn werken met een chris telijke boodschap. Die zijn toch vorig jaar door de christelijke scholenge meenschap als decoratie in het nieu we gebouw ondergebracht." Volgens Viergever zou de muurschil dering ook in het nieuwe gebouw van het ROC passen. „De vakrichtingen die op de muurschildering staan uit gebeeld, zoals timmerman en teke naar zijn er wel. Alleen minder speci fiek. Het is wel een stukje geschiedenis. Als het weg is, komt het niet meer terug. Het werk heb ik zien ontstaan. Het sprak me wel aan. Er hebben ondertussen twee generaties naar gekeken." Het college stelt in het advies aan de raad dat er risico's kleven aan het ver plaatsen. Maar dat gelooft Viergever niet. Het kan volgens hem in drie stukken gezaagd worden, zoals vol gens de familie ook door adviseur Crèvecoeur is aangegeven. Het college wijst er ook op dat er vooraf 'geen reële kostenbegroting van de totale operatie' gemaakt kan worden. De familie Alma vindt dat het college verzuimd heeft om een kostenbegroting op te vragen. Terwijl in het rapport namen van bedrijven zijn genoemd die daar ervaring mee hebben, stelt dochter Sinja Alma in een reactie. In het advies aan de raad stellen b. en w. dat de familie bereid zou zijn te on derzoeken of het kunstwerk met fi nanciering van derden elders aange bracht kan worden. De familie laat weten dat de kansen daarop nihil zijn. Ook heeft de familie geen middelen om het kunstwerk elders onder te brengen. „Het lijkt er op dat ze de wandschildering aan ons terug willen geven, maar het is raar, want het is niet van ons. Het lijkt een mooi ge baar, maar anders gaat het gewoon in de puin." Het stoort de familie dat het rapport niet aan de gemeenteraad is aangebo den, maar dat was volgens raadsgrif- fier A. van der Sandc ook niet afge sproken. „De familie heeft nu weer gereageerd. Dat schrijven komt met het rapport bij de ingekomen stukken op de agenda van de raadsvergade ring. En wordt ter inzage gelegd. Of het ook op 3 november op de agenda komt, is nog niet bekend. We hebben namelijk ook nog een begrotingsbe handeling." De afschaffing van het gebruikers deel van de onroerende zaakbelas ting (huurders betalen volgend jaar niets meer) heeft een minder nadelig effect voor de gemeente Tholen dan eerst werd gedacht. Het nadelige saldo door de afschaffing blijkt na compensatie door het rijk ruim 23.000 euro. Dat valt aanzienlijk la ger uit dan de gemeente verwacht had. De te verwachten mindere opbrengst algemene uitkering uit het gemeen tefonds over 2005 bedraagt voor Tholen 43.806 euro. Het jaar 2004 daarentegen liet onlangs een meer opbrengst zien van 62.906 euro, dat in de eerder dit jaar vastgestelde jaarrekening is verantwoord. Per saldo is er een eenmalig voordeel van 19.100 euro. VERVOLG VAN PHILADELPHIA Er waren indertijd twee afdelingen. Er was een A- afdeling met 30 tot 35 leerlingen en een B- afdeling met tien leerlingen. Nu zijn het scheldwoor den, maar toen werd nog gesproken van imbecielen en debielen, legt Don ker uit. „Ik was op de hoogte van het werk van Philadelphia. Toen ik op school begon ging ik met het hoofd van de school, Jan Dorenbos, naar de verga deringen van Philadelphia. Op die manier leerde ik de structuur van de zorg in elkaar zat en hoe dat opgezet kon worden." Het B- lokaal was een grote ruimte waar op de bewuste zaterdagen de spullen werden klaargezet. „Het ging toen en het gaat nu ook nog om kin deren met hele verschillende niveaus. Maar deze kinderen kun je niets leren als je ze niet van haver tot gort kent. Kinderen konden toen snel worden toegelaten. Maar in 1975 kwamen de kinderdagverblijven, onder meer in Bergen op Zoom. Die roomden de laagste niveaus af. Het bijzonder lager onderwijs werd speciaal onderwijs en verhuisde naar de Veste in Tholen." Donker woonde in Sint-Maartensdijk. Zijn vrouw stond ook voor de klas op dezelfde school. Eerst als invalster, la ter als vaste kracht. Ze herinnert zich nog dat er op schoolplein een hoge schutting stond om de kinderen van de A- afdeling te scheiden van de B- afdeling. „Voor ouders was het moei lijk te accepteren dat hun kind in de A- afdeling in contact kwam met kin deren in de B- afdeling." Donker vertrok naar Brielle waar hij een baan kreeg op een school voor zeer moeilijk lerende kinderen (z.m.l.k.). Het contact met Thoolse leerlingen en de soos raakte hij kwijt. „Ik wilde hier niemand voor de voe ten lopen. Zoiets moetje afronden. Ik had het ook ontzettend druk. Ik had er ook geen tijd meer voor, tot vijf jaar geleden, toen ik weer heb kunnen bij praten." Donker ontmoette oud-leerlingen, maar herkende ze niet direct, zegt hij. „Tot ze zich gingen bewegen. Aan het bewegingspatroon herkende ik ze. Bijzonder leuk om ze weer te zien. Speciaal voor vanavond heb ik een se lectie gemaakt uit de dia's die ik uit die periode heb gemaakt." Donker deed later voor zijn studie pe dagogiek een onderzoek naar de leer lingen die de b.l.o. hadden verlaten. „Het was namelijk eindonderwijs. Uit het onderzoek bleek dat de arbeidset hos hoog is. Oud-leerlingen zijn goed terecht gekomen en blijken er ook ge waardeerd te worden. Ze zijn goed in staat om hun taken af te maken. Dat is ook wat ze geleerd wordt. Stapje voor stapje iets aanleren. Dat heet me ook altijd bijzonder aangetrokken in dit werk. Ik heb net nog iemand gespro ken uit het prille begin die ik heb le ren klokkijken. Ze kan het nu nog steeds. Dat is prachtig." De 62-jarige Donker is drie jaar gele den met prepensioen gegaan. De uit Middelburg afkomstige onderwijzer woont nu ook weer in Zeeland en ge noot samen met zijn vrouw van het feestje op de soos. Ook oud-vrijwilligers bezochten Ons Huis. Onder hen Herman van Bem- mel die samen met enkele andere col lega's arbeidstherapeuten van Vre derust (van de houtbewerking, boek binderij en mattenmakerij) naar Sint- Maartensdijk en later naar Scherpe- nisse kwamen om hun vaardigheden over te brengen op de soosbezoekers. Van Bemmel: „Het was geheel vrij blijvend. Maar we konden ze wel sti muleren om iets nieuws te leren. Schilderen, emailleren of gipsen beeldjes maken." De therapeuten Cor Poots, Kees en later diens zoon Pieter Ton, Ad Geluk en Louis Dogge ble ven de soos lang trouw. De huisvesting verbeterde ook in de loop der jaren. In 1990 werd het ge bouw uitgebreid en kwam er een gro te bouwkeet bij. Maar die werd slecht en kon in 1996 geheel worden ver vangen dankzij een grote schenking door houtskeletbouw. De gehandicap ten konden tot 1988 niet zelfstandig wonen. In dat jaar kwam de Annewas in Sint-Annaland tot stand en sinds kort is ook het gezinsvervangend te huis de Klimroos in Tholen erbij ge komen. Om de herfstvakantie feestelijk in te luiden, kunt u van 13 tot en met 15 oktober de klantvoordeeldagen van autobedrijf De Graaf bezoe ken. Deze bekende Nissan-dealer uit Poortvliet organiseert in sa menwerking met Renault-dealer Cuelenaere tal van activiteiten. Terwijl de volwassenen zich uitge breid kunnen oriënteren bij het aantrekkelijke aanbod aan auto's, kunnen de kinderen zich uitleven met het verven van een auto. De twee dealers organiseren de show in het pand van Cuelenaere aan de Nassaulaan 6 in Steenber gen. Er zijn vele modellen van Nissan en Renault te zien met dui zenden euro's voordeel naast de twee jaar garantie en ruime finan cieringsmogelijkheden. Op de oc- casionvoorraad krijgt u minimaal 1000 euro kassakorting. Onder het genot van een hapje en een drankje rekent u uw voordeel uit. En de kinderen vermaken zich op het springkussen. Donderdag bent u van 10.00 tot 18.00 uur welkom, vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. (Advertentie I.M.) Bent u als ondernemer/natuurlijk persoon voornemens om - binnenkort - bijvoorbeeld een woning met kantoor of werkka mer te (laten) bouwen, dan kunt u op grond van een arrest van het Europese Hof van Justitie recht hebben op teruggaaf van alle door u betaalde BTW over de bouwkosten. Het Hof van Justitie heeft op 14 juli 2005 een uitspraak gedaan, waarbij hij heeft uitgemaakt dat de Nederlandse BTW-wetge- ving strijdig is met het EU-belastingrecht. Wanneer u als ondernemer/natuurlijk persoon een eigen wo ning met kantoor laat bouwen, kunt u ervoor kiezen om de ge hele woning met kantoorruimte voor de omzetbelasting als bedrijfsvermogen aan te merken; deze keuze geldt dan alleen voor de omzetbelasting en dus niet voor de inkomsten-belas ting. Tot 14 juli 2005 kon de ondernemer alleen de betaalde BTW, welke betrekking had op de kantoor-ruimte, in vooraftrek bren gen. De BTW op het woongedeelte was niet aftrekbaar. Door het arrest van 14 juli 2005 zou dat wel eens geheel kun nen veranderen. Het Hof heeft bepaald dat de Nederlandse BTW-wetgeving niet juist is. Volgens het Hof van Justitie kan de ondernemer, die ervoor heeft gekozen om de gehele wo ning met kantoorruimte voor de omzetbelasting als bedrijfs vermogen aan te merken, de volledige BTW in één keer terug vorderen. Voor het privé-gebruik (het "woongenot") dient hij dan jaarlijks een bepaald bedrag aan BTW betalen. Dit is exact dezelfde regeling als nu wordt toegepast bij de auto van de zaak. Het zal u duidelijk zijn dat deze regeling een groot financie ringsvoordeel met zich meebrengt. Echter, de Staatssecretaris van Financiën heeft - als slecht ver liezer- inmiddels wetswijzigingen aangekondigd. Toch kan het vorenstaande voor een ondernemer financieel aantrekkelijk zijn. De ondernemer moet dan wel met het vol gende rekening houden: Hij kan alle BTW in één keer als voorbelasting terugvorderen. Voor het privé-gebruik moet hij jaarlijks een - relatief laag - BTW-bedrag betalen. Bij verkoop of overbrenging naar zijn privé-vermogen moet hij een gedeelte van de bij aanschaf teruggevor derde BTW alsnog terugbetalen. Dit gedeelte begint met 100% en neemt elk jaar met 10% af. Na verloop van 10 jaar kan hij het gehele pand zonder heffing van BTW en/of overdrachtsbelasting naar zijn privé-vermogen overbrengen. Al met al een aantrekkelijk financieel vooruitzicht, al blijft het natuurlijk wel afwachten wat de aangekondigde wetswijzigin gen precies zullen inhouden. E. T.M. GidyJansen Federatie-belastingadviseur De Rijke Partners Adviesgroep te Oud-Vossemeer Telefoon (0166) 678 250 e-mail jansen @derijke-partners. nl Hij had zijn oog laten vallen op een woning uit een brochure van een projectontwikkelaar maar de com missie vond dat het huis niet past op die locatie. Het dak van de woning zou steiler moeten om het volume meer kracht te geven. Maar de pro jectontwikkelaar had laten weten dat dit niet kan. Den Ouden had eigenlijk ook liever een modern huis gebouwd, zo bleek tijdens de bespreking. Hij kwam naar de commissie in het gemeente huis om te zien 'wat wel en wat niet kan.' Ook van de moderne woning had hij een voorbeeld meegenomen (uit een andere brochure van een andere projectontwikkelaar). Maar dat was weer té modern, zei architect T. Jan sen. „We moeten naar het hele plan kijken in de wijk. En dan past dit er niet in." Volgens voorzitter H.J. Groenewe- gen is de commissie niet tegen mo derne woningen, maar moeten ze wel passen in de omgeving. De eer ste 'standaardwoning' die Den Ou den voor ogen had, vond Groene- wegen vanwege het volume 'problematisch op de kavel staan'. „Het verdraagt zich niet in het rij tje." Hij adviseerde Den Ouden een ontwerper te vragen een 'eigentijdse woning te laten ontwerpen', maar die wees er op dat hij dan meer kos ten moet maken. Den Ouden vond dat hij eigenlijk ook te weinig ruimte mocht bebou wen op zijn kavel van 836 vierkante meter. Bovendien was daar ook nog eens een stuk van de sloot en het ta lud bij inbegrepen. Maar dat is vol gens ambtenaar J. Fase geheel vol gens het bestemmingsplan. Groenewegen wees er op hoe mooi de plek aan het water is waar Den Ouden komt te wonen. Juist door deze waterpartij. „Dit kavel snakt er naar om er wat van te maken." Den Ouden had ook gezien dat er in Vroonstede huizen worden ge bouwd met een plat dak. Zelf heeft hij niet veel ruimte op de verdieping nodig, zei hij. Den Ouden kwam met een derde mogelijkheid. Een schets van een modernere woning met een stijl dak. En dat was weer té stijl, volgens de commissie. Maar ook daar valt over te praten, zei Groenewegen. „Het hangt helemaal van het ontwerp af." Den Ouden gaat met de adviezen aan de slag maar zei te vrezen dat het op deze manier lang gaat duren. Hij dacht dat de commissie één keer per maand zitting houdt. Groenewe gen wees er echter op dat de com missie elke twee weken vergadert zodat een eventuele nieuwe schets over veertien dagen al besproken kan worden. De eerste huizen in Vroonstede zijn al onder de pannen. Wethouder W.C. van Kempen (CDA) hoopt dat het rijk biofilters voor varkensstallen verplicht gaat stellen. Dat zou de stank aanzienlijk verminderen. Dat zei hij maandag avond tijdens het politiek café van de VVD in Havenzicht in Sint-An naland. Hij beantwoordde daarmee een vraag van J. Tol uit Poortvliet. Tol vertelde dat hij op een vetsmelterij had gewerkt waar deze filters ook worden toegepast. Het werkt vol gens hem heel goed. Met het uitrus ten van varkensstallen met biofilters is 'de gemeente van een hoop ge zeur af.' Van Kempen zei er wel een voor stander van te zijn. Hij wees op de praktijkboerderij in Sterksel waar proeven worden gedaan met deze filters. „Wij willen ook van de stank af. Het gaat door de nieuwe techni sche ontwikkelingen steeds beter, maar het is geen nationaal beleid. Veehouders moeten het op vrijwilli ge basis toepassen. Ik hoop dat het rijksbeleid er komt." B. de Man van café Havenzicht stip te de overlast aan van 'zwarte vlie gen' die de laatste vier tot vijf jaar in de zomer op 'bepaalde momen ten' op het terras voor zijn zaak neerstrijken en overlast geven aan de gasten. Maar volgens Van Kempen kwam dat niet door de varkensstallen, maar van hopen onafgedekte kip penmest die op het land liggen. Advertentie I.M. Staande verwelkomden de leden van het Ten-Ankerkoor hun zilveren dirigent Riedijk en zijn vrouw met het 'Zangerslied'. In een meterslange wit met roze Oldsmobile Ninety Eight Super wer den Riedijk en zijn vrouw thuis aan de Westvest opgehaald en naar Ten Anker gebracht. Zijn dochters wachtten hem buiten op. En in de zaal hief het koor het 'Zangerslied' aan toen hij binnen kwam. De hulde was als verrassing bedoeld. Maar het was de 74-jarige dirigent gaan dagen toen hij vorige week werd gebeld door een verslaggever. En dat zijn vrouw hem vroeg om zijn nette pak aan te trekken en vertelde dat hij zou worden opgehaald, was voor Riedijk eveneens een teken dat er iets bij zonders stond te gebeuren. Maandag is de normale repetitie middag van het Ten-Ankerkoor, dat momenteel dertien leden telt. Maar de afgelopen weken waren er drie extra repetities geweest onder lei ding van Dien van 't Hart, om vier liedjes te oefenen voor de bijzondere middag. Naast het Zangerslied wer den 'Klein vogelijn' en de liederen 569 en 94 van Joh. De Heer gezon gen. In het zorgcentrum attendeer den affiches op het jubileum van Riedijk en de recreatiezaal zat dan ook vol met belangstellenden. Het koor treedt verschillende keren per jaar op in het zorgcentrum, bij gele genheden zoals de kerstviering. Daar is dan ook Maddie Hage als or- ganiste bij, zei voorzitster Margriet van Kempen van de evenementen commissie. Zij bood een attentie aan, wat even tevoren eveneens door koorlid mevrouw Speksnijder was gedaan. Namens het koor sprak ook mevrouw Bijl, die het lied 'Zingen' voorlas uit 'Kun je nog zingen, zing dan mee' Vestigingsdirecteur Mark Felius be dankte Riedijk voor zijn inzet gedu rende de afgelopen periode. „Elke maandagmiddag is de deur van De Klipper dicht en hoor ik de klanken van het koor onder de deur door ko men. Die liederen neem ik dan in de auto mee naar huis." In het nieuwe strategisch plan van de Stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) wordt welzijn en levens vreugde voor de bewoners als speer punt aangemerkt. Omdat het Ten- Ankerkoor aan die levensvreugde een bijdrage levert, is Riedijk vol gens Felius zijn tijd vooruit. Toen het in 1979 opgerichte koor van Maartenshof - waarvan hij dirigent was - een keer in Ten Anker zong, is Riedijk gevraagd om ook in Tholen de dirigeerstok te komen hanteren. Hij zei ja en doet dit inmiddels sinds 1980. Er wordt eenstemmig gezon gen uit de bundel van Johannes de Heer, alsmede vaderlandse liederen rond koninginnedag. „Het is heel wat anders dan repeteren voor een concours", geeft Izaak Riedijk aan. Het Ten-Ankerkoor is nu nog zijn enige koor, maar hij leidde tussen 1961 en 2001 kortere of langere tijd het hervormd kinderkoor, VZOS, Smalstads mannenkoor, Maartens- hofkoor en Met hart en stem in Sint- Maartensdijk, Canticum, Immanuel en Van knop tot Bloem in Tholen, Laudate Dominum in Stavenisse, Crescendo in Kruiningen en Sursum Corda in Krabbendijke. In vijf jaar tijd heeft het waterschap het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen met 94% terugge bracht. En dit jaar moet het gebruik ervan zelfs volledig tot het verleden behoren. Zeeuwse Eilanden, dat in 2001 het convenant duurzaam beheer mede heeft ondertekend, vindt dat het op dit terrein een voorbeeldfunc tie heeft. De onkruidbestrijding is door het waterschap nu heel anders georganiseerd. Distels en brandne tels worden gemaaid, rond beplantin gen wordt gewied en geschoffeld, onkruid op verhardingen wordt ver brand, geborsteld of met heet water behandeld. En rond bomen en langs afrasteringen worden houtsnippers gebruikt. In het dagelijks bestuur is afgesproken dat het mechanisch be strijden van distels en kleefkruid na drukkelijk aandacht krijgt. En als verhardingen zoals wegen en dijk trappen worden aangebracht, wordt onkruid werende verharding toege past. Dat is ook voordeliger in onder houd. Het waterschap is zich ervan bewust dat mensen de omgeving soms als 'minder netjes' ervaren als gevolg van het niet gebruiken van bestrij dingsmiddelen. Maar daar staat te genover dat het beter is voor het mi lieu, en dat het oppervlaktewater er schoner en gezonder door wordt. In Ten Anker is de 97-jarige me vrouw G. Lindhout-v.d. Ree het oud ste koorlid. „Zij zong vroeger al bij mijn vader", aldus Riedijk die de ge middelde leeftijd van het koor op 88 jaar schat. Hij complimenteerde het koor voor de vier gezongen num mers. „Ik heb jullie nu als toehoorder beluisterd en ik zei tegen mijn doch ter: Hoor je nou hoe netjes die men sen nog zingen. Je kunt jullie woord voor woord verstaan en dat is heel belangrijk." Riedijk riep in herinne ring hoe het koor in de begintijd in tal van bejaardentehuizen in Zeeland en op Flakkee optrad, wat dikwijls werd afgesloten met een broodmaal tijd. De dirigent somde dertien tehui zen op waar dat is gebeurd. Dat het koor hem verwelkomde met het Zangerslied, vond Riedijk bij zonder. „Dit lied geeft in onze fami lie veel emotie. Het is in 1974 door de voorzitter van de Zeeuwse Zan- gersbond voorgelezen op het graf van mijn vader." A.L. Riedijk was medeoprichter en 53 jaar dirigent van VZOS Sint-Maartensdijk. „Be dankt voor de fijne middag", besloot de zilveren dirigent Izaiik Riedijk van het Ten-Ankerkoor zijn dank woord. B. en w. van Tholen gaan steeds meer zaken uitbesteden en centraliseren. Het college heeft besloten om het aantal kasgeldstromen binnen de fe deratie openbare basisscholen terug te brengen. „Daardoor is een beter fi nancieel beheer mogelijk", zeggen b. en w. Bankhandelingen van mede zeggenschapsraden en ouderraden lo pen voortaan via het administratie kantoor van de Onderwijs Service Groep uit Terneuzen, waarbij de ge meente Tholen is aangesloten. Martien van der Slikke met zijn achterkleinzoon Maurice bij de restanten van zijn geboortehuis. Aan de Hogedorpstraat in Poort vliet is een karakteristiek pand uit het straatbeeld verdwenen. De boerderij van de familie Van der Slikke viel ten prooi aan de slo pershamer. De schuur en het grootste deel van de woning - die onder één dak zaten - zijn vorige week afgebroken. De rest van het huis én de hangar erachter volgen nog. Van de hangar moeten eerst asbest platen verwijderd worden. Vrijdagmiddag staat Martien van der Slikke (bijna 84) te kijken bij de restanten. „Een vreemde ge waarwording", zegt hij. Van der Slikke is in het boerderijtje gebo ren en woonde er tachtig jaar van zijn leven. „We hebben wat keren in de schuur geslapen, als er koei en moesten kalveren", vertelt de bejaarde Poortvlietenaar. Drie jaar geleden verhuisde hij naar de vlakbij gelegen woning van zijn zus en zette het boerderijtje te koop. „Er kwamen op één dag vier man op af. Krijger was de eerste." Door bouwbedrijf Krijger is een plan gemaakt voor drie woningen en tien garageboxen op de plek van het boerderijtje. Daarvoor was vrijstelling nodig van het be stemmingsplan. „In november 2003 hebben we de aanvraag bij de gemeente ingediend. In juli van dit jaar kwam de vergun ning", vertelt Gilles Krijger. De aannemer gaat pas verder als de huizen verkocht zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7