Muziek- en zangleerlingen doen met Rock Promises podiumervaring op Niet alleen veiligheid eisen maar zelf ook veiligheid geven 'Molenstraat straks echte woonstraat' Praet'uusje Stavenisse wordt veel besproken Initiatief Dré Hamers en Ester v.d. Linden enthousiast ontvangen Oppassen met modder op weg Raad benoemt cliëntenraad Burgemeester Nuis bij opening van beurs bij Bosters Eerste paal in Poortvliet laat op zich wachten door defecte machine Donderdag 13 oktober 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Show De klappen kwamen dit keer niet van een heistelling, maar van een confettikanon. Vrijdagmiddag werd het startsein gegeven voor de bouw van nieuwe woningen aan de Molenstraat in Poortvliet. Als alles meezit, wor den ze over een klein jaar opgeleverd. Vijf typen Zorgen Ze willen beginnende gitaristen en zangers podiumerva ring laten opdoen en hopen stiekem dat hun initiatief leidt tot het ontstaan van meer bandjes. „Wat dat laatste betreft, is ons project nu al geslaagd'', zegt Dré Hamers uit Oud-Vossemeer. Samen met Ester v.d. Linden uit Sint-Philipsland heeft hij een avond georganiseerd waar hun leerlingen optreden met een professionele band. Op 22 oktober is het zover in het Wagenhuis in Nieuw-Vos- se meer. Rockintro's Veiligheid is business ge worden. Burgers roepen dat het veiliger moet wor den, maar spelen zelf ook een rol. En de gemeente moet soms beleid maken voor zaken die alleen lan delijk spelen. Een brand kan geblust worden met een glas water, behalve als het een pan vet betreft. Burgemeester W. Nuis opende vrijdagmiddag de veiligheidsbeurs bij het 30-jarig bestaan van Bos- ters-Van Wezel in Oud- Vossemeer. Gestolen Tears of Blood publiekslieveling Amendement CU verworpen met 10 tegen 8 Beetje flauw wordt iets verteld over hun leeftijd, hobby's, waarom ze muziek maken en wat ze van de avond verwach ten." Muziek van Within Temptation, Linkin' Park. Guns 'n Roses, Anouk en Josh Stone zal volgende week te horen zijn. Ester: ..Er treden men sen op van alle leeftijden. De jong- sten, van 7, 8 jaar, komen het eerst aan bod. Zij spelen rockintro's. En zo werken we naar een finale toe." Er zijn beslist geen gemakkelijke nummers gekozen, legt ze uit. „Je moet de leerlingen iets geven waar ze zich in vast moeten bijten. En ze leven er dan ook echt naar toe." Ze zijn enthousiast over het komende rockfestival, ervaren Dré en Ester. De generale repetitie, van negen tot vijf intensief oefenen, is goed verlo pen. „Het leuke was dat daar men sen elkaar troffen die van elkaar niet wisten dat ze met muziek bezig zijn." Doordat tijdens de optredens de ba sis van Bootleg op het podium blijft. ligt er een solide basis onder de nummers. „De band heeft ook heel goed naar de originele tracks geluis terd. Soms zijn er voor bepaalde leerlingen dingetjes aangepast, het is zodoende écht maatwerk gewor den." Dankzij de inzet van een pro fessionele band kunnen de leerlin gen zich concentreren op het neerzetten van een show, geeft Ester aan. Zij neemt dat aspect mee in haar lessen. „Ze moeten om leren gaan met aandacht van een pu bliek." Een goede kant van dit project vin den beide muziekliefhebbers ook dat de musicerende leerlingen naar elkaar leren luisteren. Hamers: „Dat is erg belangrijk." Beiden ervaren ze dat de belangstelling om zelf mu ziek te maken alleen maar toe neemt. Daarom ook juichen ze het alleen maar toe dat er meer bandjes komen. „Muziek is emotie en ook vaak een uitlaatklep", zegt Ester. De twee verwachten veel van het rockfestival Rock Promises in het Wagenhuis. De uitvoering begint om acht uur en publiek is welkom. Er is vrij entree. Het boren van de eerste paal kon vrij dag niet doorgaan door een technisch mankement. Er zijn in ons land maar twee machines die palen van 23 me ter lang de grond in kunnen boren. Uitgerekend het apparaat dat naar Poortvliet moest komen, was kapot en wachtte op onderdelen uit het bui tenland. De verwachting was, dat die er na het weekeinde zouden zijn, zo dat nog deze week inderdaad begon nen kan worden. Als alternatief drukte wethouder W.C. van Kempen vrijdag met de bak van een kraantje een plastic pijp de bodem in. Uit een goudkleurig kanon klonken vervolgens drie knallen en spoten kleurige confetti en slingers de lucht in. Toekomstige bewoners, mensen uit de buurt, gemeentebe stuurders en -ambtenaren, medewer kers van Castria Wonen en van Mar- saki sloegen het tafereel gade. Veertien huizen - in vijf verschil lende typen - gaat De Kok bouw- groep hier neerzetten voor Marsaki, de projectontwikkelingspoot van een aantal Zeeuwse woningcorpora ties. Naar een ontwerp van Sturm architecten uit Roosendaal worden negen levensloopbestendige huizen gebouwd, waarvan zeven voor de verhuur. De beide hoekpanden zijn koophuizen, evenals drie te bouwen schakelwoningen en twee twee-on- der-een-kaphuizen. Ook komen er acht garages bij. Inmiddels zijn twee woningen verkocht door Hop mans Geense makelaardij, twee andere zijn in optie. De verhuur ge beurt door Castria. Het totale pro ject heeft de naam Onder de Molen gekregen, naar de op een steenworp afstand gelegen molen De Korenaar. Projectleider R. de Baar van Marsa ki vertelde de aanwezigen dat hij in oktober 2001 door Castria-directeur J. Kloet is benaderd om de moge lijkheden voor een bouwproject in Poortvliet te bekijken. Er zijn de af gelopen jaren diverse plannen ge maakt en opnieuw bekeken. De hui zen verrijzen op de plek waar het garagebedrijf Niemantsverdriet heeft gestaan én een rijtje wonin gen. „Die huizen (ze dateerden van 1958 - red.) waren technisch nog goed, maar woontechnisch niet", zei Kloet. Daarom is gekozen voor sloop en nieuwbouw, in plaats van renovatie. Het is een zogenaamd ISV-project, stedelijke vernieuwing. „We zullen eraan moeten wennen dat projecten meer tijd vergen. Plan ningen van zes a zeven jaar in plaats van driejaar." Kloet bedankte de voormalige be woners van de huizen, die moesten verhuizen. „Ze woonden er vaak lang en dan is zoiets toch ingrij pend." Het project aan de Molen straat past wat hem betreft prima in de ontwikkeling die de woning bouwsector doormaakt. Namelijk de bouw van levensloopbestendige woningen, iets wat tien jaar terug nog als 'gek' werd bestempeld. Vol gens Kloet zal er door de vergrij zing een tekort aan dit soort wonin gen ontstaan. „Dat baart ons zorgen." Hij ging ook in op de kritiek van minister Dekker van volkshuisves ting dat woningcorporaties te wei nig bouwen. „Binnenkort levert Castria Maartenshof in Sint-Maar tensdijk op, de Vijfhoek in Tholen is begonnen, nu starten we in Poort vliet en er komen nog tien projec ten. Dus, minister Dekker, de Cas- tria-productie komt eraan. Het gaat gebeuren." Wethouder W.C. van Kempen stelde dat je er niet bent met alleen het te- rugbouwen van huizen. De aankle ding van de omgeving is voor de leefbaarheid belangrijk. De inwo ners hebben aandacht gevraagd voor voldoende groen, spcelvoorzienin- gen en parkeerruimte. „Ik zeg u toe dat het gemeentebestuur daar te zij ner tijd nadrukkelijk aandacht voor zal hebben." De wethouder keek te rug naar wat er de afgelopen 45 jaar - toen kwam hij in Poortvliet wonen - allemaal is veranderd. Toen zat aannemer Krijger op de plek waar nu De Poorthove is, er tegenover stond de winkel van Zuidweg. En in de Molenstraat had je boerderijtjes van Uijl en Dcurloo, de smidse met travaille van Kesteloo, de muziek tent en het gebouw van landbouw- vereniging Ons Voordeel. In dat laatste pand kwam naderhand gara ge Niemantsverdriet. terwijl ook de meubeltoonzaal van Bouman-Potter beeldbepalend werd in de straat. Het is intussen allemaal verdwenen. „In tien jaar tijd heeft een behoorlij ke saneringsoperatie plaatsgevon den. De Molenstraat zal straks een echte woonstraat zijn", aldus wet houder Van Kempen. Ester v.d. Linden en Dré Hamers werken enthousiast aan het project Rock Promises. Onder ruime belangstelling is in de Poortvlietse Molenstraat het startsignaal gegeven voor het bouwproject Onder de Molen. Het idee voor een uitvoering op een heus podium komt van Hamers, die gitaarles geeft. Ester v.d. Linden is docente zang en gitaar. „Wij doen ook allebei optredens. Naast studie en repetitie komt er daarvoor heel wat meer kijken en dat willen we onze leerlingen laten ervaren", zegt ze. Hamers' band Bootleg werkt be langeloos aan het project mee. Dat heeft de naam Rock Promises ge kregen. Er komen 27 leerlingen op hel podium, met 19 verschillende nummers. „Het thema is 'rock' en ze hebben uit drie tot vijf nummers mogen kiezen." Bootleg heeft alle nummers ingestudeerd - het is niet hun normale repertoire - en daar voor de eigen repetities opzij gezet. Hamers vindt het fijn dat zijn mu- ziekmakkers meewerken. „En René Smout van het Wagenhuis zorgt voor een professionele geluidsin stallatie en een lichtshow. Zonder dat alles zouden we dit niet hebben kunnen doen." Hamers en Smout kennen elkaar al langer, ze begon nen ooit samen met het Borstrock- festival in Nieuw-Vossemeer. Op de avond zal Peter Vriens de presenta tie verzorgen. „Van alle deelnemers Modderige wegen in deze periode van de aardappel- en bietenoogst zijn geen vreemd verschijnsel. Dat betekent opletten voor het verkeer, want in combinatie met regen, mist of schemering kan het gevaarlijke situaties opleveren voor het ver keer. Het waterschap, als beheerder van de wegen in het buitengebied, adviseert weggebruikers om op te letten en de snelheid aan te passen. Degene die de wegen besmeurt met modder, is verantwoordelijk voor het opruimen ervan. Het water schap kan daarbij de helpende hand bicden, maar bij nalatigheid ook de weg laten schoonmaken op kosten van de vervuiler. Agrariërs wordt geadviseerd om modder van de wielen van hun voertuigen te verwijderen voordat ze ermee van de akker de weg op rijden. Ook moeten ze vervuilde weggedeelten zo snel mogelijk schoon maken. Als een verkeersonveilige situatie dreigt te ontstaan, kan contact ge zocht worden met het waterschap dat eventueel verkeersborden (snelheid 50 km/u, of slipgevaar) kan plaatsen. Het advies is ook om als agrariër weggebruikers op mo gelijk gevaar te attenderen door modder- of slik-stickers te plaat sen. Zeeuwse Eilanden waarschuwt dat de vervuiler verantwoordelijk is wanneer als gevolg van modder op de weg een ongeluk gebeurt. Er kan proces-verbaal opgemaakt worden, waarbij straffen mogelijk zijn van maximaal drie maanden hechtenis of een geldboete tot 2275 De gemeenteraad benoemde on langs acht leden van de cliënten raad. Voor een periode van 1 jaar zijn van de afdeling sociale zaken E.E.Sjouke, J.A.Duine en M. van Eekelen benoemd. Voor de periode van drie jaar zijn benoemd A.M.M. Kwaak (Anbo), W. Lindhout (An- go), J. van Akkeren (FNV), RRM. Rijsdijk en R. Berm (beiden doel groep sociale zaken). Het instellen van een cliëntenraad is het gevolg van de wet werk en bij stand. Vanaf 1 januari 2005 is er een gemeentelijke verordening. Daarin wordt de benoeming van de raad be paald. Er waren achttien leden van de raad aanwezig. Allen steunden de voor dracht. (C. van der Horst van ABT was afwezig.) Hij deed dat door op het podium een brandje te blussen met een brand blusser. De oud-militair moest zich wel bedenken dat hij dit keer geen granaat in zijn handen had, maar een blusser want ook in de blusser moet een pin worden verwijderd, zei hij. Hij slaagde er in de vlammen na drie pogingen te doven. Nuis ging, als hoofd openbare orde en veiligheid, in op het veiligheids beleid in het algemeen. En gebruikte daarmee een stelling van het bedrijf: werken aan (brand)veiligheid is een morele kwestie. Voor de particulier maar ook voor de overheid. Sinds de vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam, staat veilig heid hoog op het lijstje. „Er is spra ke van een hausse, maar er was ook nogal wat mis. Dat is vastgesteld. De overheden gingen aan de slag. Vei ligheid werd een speerpunt. Maar veiligheid op lokaal gebied wordt als een probleem gezien. De druk op ons als gemeente is chronisch. Wat zijn de kosten die we moeten maken om het veiliger te maken.? En wat is het resultaat? Is het veiliger.? Wat zeker is, is dat we beter zijn voorbereid. Maar je kan je ook de vraag stellen wie maakt het onveilig"? De burgemeester wees in de richting van de rijksoverheid die onvoldoen de middelen beschikbaar stelt om de veiligheid op het Schelde-Rijnkanaal te waarborgen. En op het zogeheten balkonbeleid. „Na het incident met het afbreken van balkons in Maas tricht, moet elke gemeente een bal konbeleid hebben ook al is er geen enkele balkon in de hele gemeente. Typisch Nederlands. En als er in de Verenigde Staten een dijkdoorbraak is, dan ontstaat hier een discussie over de veiligheid van onze dijken." Veiligheid is volgens Nuis ook busi ness geworden. „Mensen roepen dat Burgemeester Nuis kwam op een fiets van de brandweer de hal binnengereden om de veiligheidsbeurs te openen. het veiliger moet worden. Maar bur gers spelen ook een rol. Het gevoel van veiligheid is voor ieder verschil lend. Er worden in Nederland per jaar 600.000 fietsen gestolen. Die fietsen hebben ook afnemers. De morele bijdrage aan veiligheid heeft ook tc maken met de afnemers. De ze vorm van criminaliteit is geen kleine criminaliteit. Het moet uitge bannen worden. De rol van de over heid moeten we relativeren. Wij kunnen niet alles. Dat geldt voor verkeersgedrag en voor veiligheid in en om het huis. Burgers moeten niet alleen veiligheid eisen, maar ook veiligheid geven." Nuis was kritisch op het beleid van de minister van binnenlandse zaken om de politie onder te brengen in één landelijk korps. De regiopolitie wordt dan opgeheven. „Dat werkt niet, tenzij wij meer bevoegdheden en verantwoordelijkheden en meer vrijheid van beleid krijgen." Nuis toonde zich sceptisch over het voor genomen beleid: „Een verandering moet wel een verbetering zijn." De burgemeester is wel te spreken over de indeling van de zogeheten veiligheidsregio's. Er komen er 25 om 'slagvaardig op te kunnen treden bij rampen en aanslagen'. Ook komt er een regiobrandweer. Over vier jaar moet dat een feit zijn. Gemeen telijke korpsen worden omgevormd tot één organisatie. Tholen gaat straks onder de kring Oosterschelde- bekken vallen. Voor vrijwilligers verandert er volgens Nuis niets, zo benadrukte hij. „Zij mogen zich straks niet verloren voelen." De afzonderlijke deskundigen wor den straks breder ingezet. De kring Oosterscheldebekkcn gaat zich rich ten op preventie. Dc reorganisatie zal niet leiden tot kostenbesparing. Maar uiteindelijk zullen gemeenten goedkoper uit zijn met deze nieuwe opzet, zo is de verwachting. De burgemeester feliciteerde Bos ters- van Wezel met het jubileum. Het bedrijf groeide omdat er een grote vraag is gekomen naar het op leiden van bedrijfshulpverleners (bhv-ers), personeel in bedrijven die eerste hulp verrichten bij brand en ongevallen. Hij haalde een uitspraak van brandweercommandant J. de Feijter aan dat elke brand met een glas water te blussen is. Dat kunnen bhv-ers in de tijd tussen het uitbre ken van de brand en het arriveren van de brandweer omdat ze goed op geleid zijn, zei hij. Maar ook burgers kunnen meer aan brandveiligheid doen. Door bijvoor beeld blusdekens aan te schaffen of brandblussers om te voorkomen dal een woningbrand zich verder uit breidt. „Het is een morele kwestie, ja, ieder speelt een eigen rol als het om vei ligheid gaat. Maakbare veiligheid bestaat niet." Directeur Koos Bos ters ging in op de uitspraak van De Feijter dat een glas water genoeg is om een brand te blussen. „Maar het gaat niet goed als je een glas water in een pan met vet gooit." Het bedrijf heeft een verjaardagska lender ter gelegenheid van het jubi leum uitgebracht. Bij elke maand staat in kort beschreven wat er ge daan moet worden bij hulpverlening, alarmering, reanimatie, verslikking, stabiele zijligging. Johan Janse van Bosters-van Wezel reikte de eerste exemplaren uit aan de vader van de directeur en diens schoonvader. De Thoolse band Tears of Blood gaat als 'publiekslieveling' door naar de Zeeuwse finale van de wedstrijd The Clash of the coverbands. In het Heart break café in Goes genoten onder meer een kleine honderd Thoolse fans van de stevige sound van de band. waarin metal- en gothic-invloeden duidelijk hoorbaar waren. Tears of Blood speelt metal, klassieke hard rock en moderne rock. Tijdens het op treden in dc halve finale, die werd ge presenteerd door Manuëla Kemp, was volgens de jury duidelijk progressie waarneembaar ten opzichte van de voorronde. De vakjury koos Over the Edge als winnaar, maar de meeste pu- blieksstemmen waren voor Tears of Blood. Beide muziekgroepen staan in de regiofinale, die op 9 december in Goes plaatsvindt. Daar treffen ze twee bands uit de andere halve finale. De winnaar mag naar de landelijke halve finale in het Amsterdamse Paradiso. Of er in het nieuwe praet'uusje in Stavenisse straks ook zoveel gepraet wordt als onlangs in de gemeenteraad is zeer de vraag. De raad steunde unaniem het voorstel om in het dorp dit najaar nog een praathuisje te bou wen voor 13.000 euro, maar was hevig verdeeld over de bekostiging ervan. De Christenunie en ABT kwamen van financiën K.A. Heijbocr maar lief zelfs met een amendement. Zij wilden worden aangekeken, zei Van der Lin- niet dat het huisje betaald wordt uit de pol voor de leefbaarheid van de kleine kernen. Maar uit de pot met de alge mene reserve. De fracties menen dat andere woonkernen er door te kort komen. Zo is met inwoners van Poortvliet afgesproken dat er 30 mille beschikbaar is. Nu wordt er volgens CU en ABT zomaar 13.000 euro af geknabbeld voor Stavenisse. En moet Poortvliet wachten tot 2007 terwijl het voor volgend jaar bedoeld is. Ver der vonden de fracties dat niet de "ge hele bevolking' van Stavenisse is ge hoord. maar een deel. Volgens M.A.J. van der Linde (PvdA) deed de CU er veel te krampachtig over. Er was nu eenmaal voor dit jaar nog geen budget vastgesteld. „We moeten het kleine kernenbeleid nog tegen het licht houden. We kunnen nu wat geld vrijmaken zonder te veel budgettaire problemen." Maar volgens Van Belzen zat het ve nijn hem in dc staart omdat het bedrag uit de pot voor 2006 wordt gehaald. De 30 mille wordt het bedrag dat ten hoogste besteed kan worden. In theo rie wordt het bedrag van 13 mille twee keer uitgegeven. Dit jaar omdat het naar voren wordt gehaald en vol gendjaar wanneer het echt begroot is. Van Belzen vond ook dat een en an der niet volgens afspraak gebeurt. Hij noemde dat een 'communicatie breuk.' Maar ook de SGP maakte er net als de PvdA geen punt van. SGP- er H.W. van Eenennaam zei dat Sta venisse straks 17.000 euro krijgt én een praathuisje. Maar volgens Van Belzen moet de hele bevolking van het dorp nog kiezen wat er met het geld gebeurt. Volgens Van Eenen naam had Iz. Geuze al tot twee keer de wens duidelijk gemaakt 'namens dc ouderen van Stavenisse. Maar wat gebeurt er als Poortvliet met een wens van 30 mille komt, ter wijl er al 13.000 is weggeven, vroeg Van Belzen. Dan moet de wethouder de. Van Belzen was bereid hel amen dement in te trekken als de wethouder toe zou zeggen het geld voor het huis je uit een andere pot tc halen. Dat ge beurde niet. CU en ABT kregen steun van D66, VVD en CDA. J. van den Donker (D66) vond dat het budget voor Poortvliet gehandhaafd moet blijven. Daar zijn afspraken gemaakt. Door het praathuisje voor Stavenisse wordt het bedrag voor Poortvliet nu bijna gehalveerd, zei hij. Ook M. Ligtcndag-Quist (CDA) vroeg zich af wie er nu over het geld beslist: de inwoners, het college van b. en w. of de gemeenteraad. „Als we niet naar Stavenisse zouden gaan voor een kernbezoek, dan zouden we dit verzoek ook gehonoreerd hebben." Volgens wethouder M.A.E. Velthuis moet er geen sticker op dc vier keer 30 mille worden geplakt. „We moeten er vrij mee kunnen schuiven. Dit voorstel ligt voor dc hand. Er zijn in mum van tijd 200 handtekeningen verzameld. Dat is een respectabel aantal voor Stavenisse. Het staat bo venaan het lijstje. Het is een beetje flauw om te zeggen dat het verzoek niet bovenaan het lijstje zou staan." Voor Heijboer was het ook geen punt. „We kunnen er op vooruit lopen, zon der Poortvliet enige schade toe te brengen. Het wordt verrekend in de totale cyclus. Dat kunnen wij als col lege regelen." Maar daar konden de tegenstanders niet mee over de streep worden gehaald. SGP en PvdA stem den met tien zetels tegen het amende ment. CU, ABT, CDA, VVD en D66 waren met acht stemmen voor. C. van der Horst van ABT ontbrak. Het voorstel van het college om het praathuisje te bouwen werd wel una niem aangenomen. Geuze kan met zijn mannen aan de slag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5