Rendiergewei op kasteelterrein uniek Varkens Nee geen gelijk van provincie Sint-Annaland wint brandweer wedstrijd Verhuizen raadhuis naar Tholen probleem bezetting in smalstad Eerste lesavond Rode Kruis in kantine van gemeentewerkplaats Kogelgat in raam boven deur verenigingsgebouw ZLM M0T0RVERZEKERINC? Luisterliedjes Miel Cools in Poortvliet Geen nieuwe vrijwilligers brandweer op demo Oud-Vossemeer Donderdag 13 oktober 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Studie archeologische vondsten smalstad In het archeologisch materiaal dat in de jaren zestig uit de grond is gehaald op het voormalige kasteelterrein in Sint- Maartensdijk zijn een paar unieke vondsten aangetroffen. Een stuk gewei van een rendier en een aantal proenen uit de steengoedproductie, noemde archeoloog Hans Koopmanschap donderdag bij een lezing in Sint-Anna- land voor de heemkundekring en het streekmuseum. Geheimen Bierbrouwerij Illegaal bouwen varkensstal Britt Vrijwilligerswerk over de landsgrens De verhuizing van het gemeentehuis van Sint-Maartens dijk naar Tholen zet de bezetting van het korps in de smalstad overdag op scherp. Nu springen twee beroeps krachten van het gemeentehuis in als de blusgroep over dag over te weinig spuitgasten beschikt. Zitten de ambte naren straks in Tholen dan komt de bezetting overdag in de smalstad in gevaar. De brandweer zoekt dan ook vrij willigers voor Sint-Maartensdijk, maar ook voor Tholen- stad zelf. Nagebootst Rood pak Ingreep roep voor ntrum enoeg' Schuurtje in brand op de Pluimpot Verhalen van hulpverleners watersnoodramp Van Vossen voor straatwerk laagste De oefenpoppen voor de herhalingscursus reanimatie liggen op de vloer. De cursisten van het Rode Kruis zijn er klaar voor. Het is de eerste lesavond in de gemeente- werkplaats aan de Nijverheidsweg in Sint-Maartensdijk. Donderdag verhuisden de spullen voor de lesavond van het verenigingsbouw aan de Radda Barnenstraat naar het nieuwe onderkomen. Koopmanschap werkt de opgraving uit en hij stelde dat er nieuwe in zichten over Middeleeuwse kastelen in Zeeland verwacht mogen wor den. Het onderzoek en de beschrij ving van de 5115 scherven en onge veer 50 kilo botmateriaal is voor de helft gereed. De archeoloog wil uit eindelijk komen tot een publicatie over het voormalige kasteel van Sint-Maartensdijk. Hij vertelde de veertig belangstellenden dat er in feite sprake is van drie kastelen door de tijd heen: de donjon (woon toren) uit de 13e/14e eeuw, de oude burcht uit de 14e/15e eeuw en ten slotte het complex uit de 16e/18e eeuw. De meest tot de verbeelding sprekende eigenaren ervan waren Frank van Borsele en Jacoba van Beieren in de eerste helft van de 15e eeuw. Via vererving kwam het kas teel eind 16e eeuw in het bezit van de Oranjes. In de jaren 1965-1968 is in drie pro jecten onder leiding van professor J. Renaud de opgraving uitgevoerd on der de vlag van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek (ROB). Omdat in bepaalde delen van het gebied lukraak wat zoek- sleuven zijn gegraven en de opgra ving is gestaakt toen het beschikbare budget op was, verwacht Koopman schap dat het terrein nog steeds ge heimen herbergt. Geofysisch onder zoek van een paar jaar geleden (in verband met de uitbreiding van Maartenshof) heeft dat ook aange toond. „Zeker op de voorburcht zit er nog het nodige dat bescherming verdient", aldus de archeoloog. Overigens is het vondstmateriaal ternauwernood behouden gebleven. Renaud bewaarde het thuis en vatte begin jaren negentig het idee op om zijn schuur op te ruimen. In Zeeland kreeg men daar lucht van en toen zijn de vondsten opgehaald en naar het provinciaal depot in Middelburg gebracht. Tachtig procent van het materiaal is roodbakkend - heel veel Bergs - aar dewerk. Dat komt niet uil de vroeg ste periode van het kasteel (voor 1400) en juist daarover zouden de ar cheologen meer willen weten. Tóch is er wel iets: één 13e eeuwse rood- bakkende Vlaamse scherf, laat 13e eeuws grijsbakkend aardewerk en wat materiaal uit de Maasvallei (voor 1250). Bijzonder noemde Koopman schap de proencn die zijn gevonden. „Die werden bij de productie van steengoed gebruikt, in bakovens tus sen de gestapelde potten. Maar in ons land is nooit steengoed gebak ken, proenen zijn hier dan ook nooit gevonden." Een stuk van het gewei van een rendier is eveneens een voor Nederland unieke vondst. Het bot materiaal wordt aan de rijksuniversi teit Groningen bestudeerd. Waar Koopmanschap nog vraagte kens bij plaatst, is de 'ontdekking' van de restanten van een bierbrou werij. „Ik ben nog niet overtuigd dat die daar is geweest, waarschijn lijk betreft dit een overkluizing van iets." Ter sprake kwam ook het be schermen van archeologisch waar devolle terreinen en daarbij uitte de archeoloog zijn bedenkingen over de aanleg van een parkeerterrein zo als nu bij Maartenshof gebeurt. „Het is niet zo dat de bodem dan niet verstoord zou worden, want door die aanleg verandert de grond waterstand en dat heeft gevolgen voor wat er in de bodem zit." Bij een controlebezoek op 2 september heeft een milieu-inspecteur van de provincie geconstateerd dat er niet gebouwd wordt aan de uitbrei ding van de varkensstallen van Britt b.v. tussen Tholen en Oud-Vosse- meer. Gedeputeerde staten zien dan ook geen aanleiding om handha vend op te treden, lieten ze Varkens Nee weten. Daarop heeft de stichting niet meer gereageerd. De stichting Varkens Nee heeft tus sen 5 april en 17 juni van dit jaar vier keer vastgesteld dat er bouwac tiviteiten waren aan de Groene- of Hokseweg. Vier keer is de gemeente gewaarschuwd, maar die trad alleen legaliserend op en niet handhavend. Om dat te veranderen, schreef Var kens Nee in juli een brief aan de provincie. Mevrouw E. Geluk licht te dat vorige maand namens de stichting toe in de raadscommissie ruimte, die zich er vervolgens kri tisch over uitliet. De gemeente schreef Varkens Nee in augustus dat het bouwen in strijd met de vergunning op 5 april was geconstateerd, waarna de varkens houder twee dagen later is gesom meerd om te stoppen. Sindsdien is er wekelijks door gemeenteambte naren gecontroleerd. Op 15 augus tus werd vastgesteld dat Britt geen bouwactiviteiten had ontplooid. Datzelfde concludeerde de provin cie op 2 september, hoewel die eveneens waarnam dat er een start was gemaakt. Op 16 september berichtte de pro vincie Varkens Nee, dat het verzoek om handhavend op te treden werd afgewezen omdat er geen aanlei ding toe was. Dit mede, omdat ge deputeerde staten de milieuvergun ning voor Britt inmiddels hebben vastgesteld. De stichting kon binnen twee weken bezwaar maken, maar heeft dat niet gedaan. Sint-Annaland heeft zaterdag in Sas van Gent een regionale brand weerwedstrijd gewonnen. In het Zeeuws-Vlaamse kwamen 32 ploegen in actie, verdeeld over twee wedstrijdbanen. Sint-Annaland speel de met tien andere ploegen op baan B. De melding was: brand in de gemeen tewerkplaats van het Belgische Zelza- te. Bij aankomst bleek de blusgroep dat er ook een ongeval was gebeurd in de loods. Iemand die een autowrak aan het lossen was, kreeg dit wrak bo venop zijn lichaam. De brand werd door een tweede voertuig aangepakt, waardoor de wedstrijdploegen zich op de gewonde konden richten. Sint-An naland stabiliseerde eerst het wrak, waarna met hefkussens uit het voer tuig van de brandweer van Zelzate het slachtoffer bevrijd werd. Na afloop bleek Sint-Annaland de an dere Zeeuwse ploegen achter zich te hebben gelaten. De winnende ploeg bestond uit bevelvoerder Leo Mossel man, pompbediener Johan Vroegop, technisch team Tom van Iwaarden en Erik-Jan van Driel, gewondenverzor ger Johan Knuist en veiligheidsman Hans Burgers. 'Grenzeloos vrijwilligerswerk' is het thema van de jaarlijkse vrijwilli- gersavond, die dit keer op 25 no vember in Sint-Maartensdijk wordt gehouden. Daarom wordt er over de grens gekeken: Dodi-Dodi laat dan sen zien uit verschillende landen, in een modeshow wordt kleding uit di verse culturen getoond en plaatselij ke organisaties informeren over wat ze doen aan vrijwilligerswerk over de grenzen heen. De cabaretière, ac trice en columniste Funda Müjde - van Turkse komaf - belicht het vrij willigerswerk vanuit een andere hoek en op een eigentijdse manier. Verder treedt het Smalstads man nenkoor op. Een film laat zien hoe divers het vrijwilligerswerk in Tho len is, en deze film is net als vorig jaar gemaakt door leden van de jeugdraad. De avond is bedoeld om alle Thool- se vrijwilligers in het zonnetje te zetten. Er wordt ook weer een vrij williger van het jaar gehuldigd, als mede een - jeugdige - vrijwilliger van de toekomst. Voor beide catego rieën kunnen tot 4 november kandi daten aangemeld worden bij het ser vicebureau Voor Elkaar van de gemeente. Miel Coolsde pionier van de Vlaam se troubadours, is terug van wegge weest. Vrijdag 21 oktober staat de in middels 70-jarige liedjeszanger in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet met zijn programma 'D'r was toch nog iets?!' Cools voelt zich, na te hebben gewor steld met zijn gezondheid, als herbo ren. Zijn stem heeft niets aan kracht en timbre ingeboet. In zijn program ma brengt hij niet alleen klassiekers, zoals 'Boer Bavo', maar ook nieuwe nummers. Voor een aantal schreef hij zelf de teksten. Thema's van Cools' luisterliedjes zijn de liefde, sociaal en gagement en de geneugten van het le ven. De voorstelling begint om kwart over acht. Toegangskaarten zijn te koop bij de VW in Sint-Maartens dijk. boekhandel Dieleman in Tholen, of aan de zaal. Het veelal jonge publiek had goed zicht op de verrichtingen van de brandweer tijdens de demonstratie op het terrein van Bosters van Wezel in Oud-Vossemeer. Zaterdag hield de brandweer een demonstratie op het terrein van Bos ters van Wezel in Oud-Vossemeer. Er dienden zich geen nieuwe vrij willigers aan. Maar volgens brand weercommandant J. de Feijter zijn die wel nodig voor de blusgroepen van Sint-Maartensdijk en Thoien. „Het punt is de bezetting overdag. Het aantal mensen van het korps dat in het dorp aanwezig is, neemt af. Als er overdag vanuit Sint-Maar tensdijk wordt uitgerukt dan sprin gen de beroepskrachten Sjaak Ste- ijns en Arco Kunst van de gemeente bij als er minder dan zes man zijn. Die twee raakt de blusgroep in 2007 kwijt als het gemeentehuis naar Tholen verhuist. We moeten nu al zorgen dat er dan genoeg mensen zijn. Als we nu mensen kunnen vin den dan kunnen die nog hun oplei ding voor 2007 afronden. Dat is wel nodig. Dit is zo'n gevolg van de ver huizing van het gemeentehuis naar Tholen." Aan de andere kant komen er in Tholen straks weer meer beroeps krachten bij die in kunnen springen als daar overdag een tekort zou drei gen. Maar volgens De Feijter speelt hier een ander probleem. „We heb ben in Tholen een duikteam van vier man, plus één in opleiding. Willen we op sterkte komen volgens de nieuwste richtlijn dan moeten we naar zes. De duikers zijn ook ge woon lid van de blusgroep die uit rukken bij een brand of ongeval. Het is de vraag of er straks vrijwilli gers zijn die willen en kunnen vol doen aan de eis om per jaar 300 mi nuten te duiken en 35 avonden te oefenen voor de gewone brandweer. In het nieuwe communicatiesys teem C2000 worden voortaan de ploegen apart opgeroepen." Een blusgroep bestaat uit zestien vrijwilligers, maar in Sint-Philips- land zijn er achttien. Twee man bo ventallig. „Daar was één vacature, maar we hebben er dit jaar drie aan genomen. Dennis de Joode werkt in ploegendienst, dus is ook vaak over dag op het dorp. Hermen Geluk werkt bij garagebedrijf Wolse en Bart Stcijn bij Van Dijke Zeeland. Dus wat vooral telt is dat iemand overdag beschikbaar is. Iemand uit Oud-Vossemeer die in Tholen werkt bijvoorbeeld kan lid worden van de blusgroep Tholen." De demonstratie is vooral bedoeld om interesse te kweken. „Bezoekers kunnen het even laten bezinken. Het waren vooral ouders met kinderen die allemaal brandweerman willen worden. Dus op langere termijn komt er wel iemand uit naar voren. Op zich is het niet erg. We willen het toch elke keer maar weer laten zien." De brandweer gaat wel bij alle be drijven posters ophaii£èn om vrij willigers te werven. „Er zijn schien toch mensen die wij n< kennen, maar die wel intcn ben." Op het terrein wordt een brfgev! nagebootst. Er zijn bij het lat vaten met gevaarlijke stoffen e?" aantal vaten gevallen. Er is een gifti ge stof ontsnapt waardoor de chauffeur van de heftruck onwel is geworden. De chauffeur van de vrachtwagen ook, maar zij is in de cabine onderuit gezakt en niet zicht baar. Sjaak van der Reest en Johan Jansen van de b.h.v. komen als eer ste aangerend (in vestje en met ver- bandtrommel) om de situatie op te nemen. Ze waarschuwen via de re ceptioniste van het bedrijf de ambu lance en de brandweer. Er is immers een man met letsel en er stromen chemicaliën uit een van de vaten. De voertuigen zijn snel ter plaatse. Er staat een aanrijtijd van vijftien minuten voor, maar vanwege het publick draaien ze binnen enkele minuten met sirene het terrein op. Koos Bosters van het bedrijf en Jaap Verwijs van de blusgroep Sint-Phi- lipsland lichten toe wat er gaande is en waar de hulpverleners allemaal op moeten letten. He slachtoffer wordt afgevoerd in de eerste ambulance. Het tweede slachtoffer door de tweede ambu lance. De blusgroep van Sinl-Phi- lipsland stelt vast om welke stof het gaat en maken een schuimblusser gereed om een schuimdeken over de vloeistof te leggen. Het zogeheten gaspakkenteam komt de vaten dichtmaken. Dat doen ze met een rubberen hamer. Geen ijze ren omdat er anders vonken kunnen ontstaan en er brand kan uitbreken. Ze hebben ook een matje bij zich om het pak te kunnen beschermen tegen scherpe punten. De mannen zijn in een rood pak gehuld met een groot scherm voor het gezicht. Ze halen lucht uit een zuurstoffles on der het pak. Ze kunnen zelf het pak niet aan of uitdoen, maar moeten daar door collega's bij geholpen worden. Bij het uitdoen van de pak ken moet degene die helpt ook een gaspak aan hebben. Ze kunnen een kwartier tot twintig minuten toe met de zuurstof in de fles en moeten dan twee uur rusten. Daarna mogen ze nog één keer worden ingezet en dan moeten ze 24 uur rusten. Het ploeg van Sint-Philipsland is een van de vijf gaspakkenteams in de provincie. Het bestaat twee jaar en is sinds een jaar actief en bestaat uit Arjan Kempeneers, Bram Noort- hoek, Jan van de Berg en Maurits Verwijs. Aan het eind van de demonstratie bedankte Bosters de gemeente en de brandweer voor hun royale mede werking aan het jubileum van zijn bedrijf aan de Coentjesweg. Rode Kruis in onder gebracht kun nen worden. Wel moeten er nog stel lages in gemaakt worden. „We kon den ook aan de andere kant een ruimte huren. Die was wat indeling betreft beter, maar we vonden het toch beter om het aan deze kant van het gebouw te huren omdat het dich terbij is en ook 's avonds beter ver licht." Aanvankelijk was er sprake van dat er ook een invalidelift langs de trap zou worden aangebracht om dat de kantine en het leslokaal zich op de verdieping bevinden. De Neef: „We wilden een elektrische invalide- lift. De gemeente en het Rode Kruis zouden ieder de helft betalen, maar ook dat werd veel te duur. We gaan nu in onderhandeling met een leve rancier over een lift die we dan zelf maar naar boven moeten trekken." Het overleg met de gemeente is dit voorjaar begonnen. In de eerste op zet zou alles inpandig worden. De bus zou eerst in de machineberging gestald worden, maar tussen de trac tors en grasmaaiers was geen optie. Ook het aanpassen van een deel van de onderhoudsruimte beneden voor de bus zou een flinke ingreep bete kenen en voor het Rode Kruis te duur uitvallen. De vitrine met allerlei spullen uit de geschiedenis van het Rode Kruis zullen ook een plaatsje krijgen in de gemeentewerkplaats, zei voorzitter B. Stolk. „Die wordt beneden in de hal geplaatst onder de trap, zodat het gebouw een echt Rode Kruisuitstra- ling krijgt." Samenleving heeft Klippel vraagtekens geplaatst bij de samenstelling van de werkgroep woonzorgcentrum Scherpenisse. Die groep bestaat uit oud-wethouder J. Versluys, C.M. Kleppe en mevrouw D. v.d. Werf- Fase. Klippel - zelf inwoner van Scherpenisse - had in de werkgroep graag een bredere maatschappelijke vertegenwoordiging gezien. Hij vond ook dat er op korte termijn werk gemaakt moet worden van een plaats waar het woonzorgcentrum kan komen. „De discussie speelt al vanaf 1997 en nog steeds is er niets. De bevolking van Scherpenisse be grijpt er niets van, want het terrein aan de Laban Deurloostraat ligt al vier jaar braak." De burgemeester - die wethouder Velthuis verving - zei dat er over de locatie niet te lang meer gediscussieerd moet worden. Volgens hem was de Laban Deur loostraat 'even geparkeerd' wegens de andere optie: de Gouden Leeuw. Maar Klippel merkte op dat die op tie pas vorig jaar in beeld is geko men. Bij een brand in een schuurtje zijn zondagavond tuinspullen verloren gegaan van een echtpaar op het re creatieterrein de Pluimpot in Scher penisse. De gasten uit de buurt van Hulst, waren zelf niet aanwezig toen de brand in het schuurtje naast de caravan uitbrak. Het werd opge merkt door F. Leurentop uit Nieuw- Namen die na het douchen rond tien voor negen op weg terug was naar zijn caravan. Hij rook brandlucht op de Belgiëlei zoals het pad wordt ge noemd en waarschuwde zijn vrouw die onmiddellijk 112 belde en de campingeigenaar op de hoogte stel de. Leurentop ging zelf terug naar het schuurtje en begon met water uit de tuinslang de wanden en het dak nat te houden. Ook de campingeige naars snelden te hulp met brand blussers in afwachting van de brandweer uit Sint-Maartensdijk. Die zetten een hoge drukspuit in. Omdat de schuur gesloten bleef en er geen luchttoevoer was, bleef de brand beperkt. De spullen, een fiets, hengels en tuinmeubilair gingen na genoeg verloren bij de brand. 'Helpt hen! Het zijn wezen!' is de titel van een boek dal morgen (vrijdag) wordt gepresenteerd in het watersnoodmuseum te Ouwer- kerk. Er staan persoonlijke verha len in van hulpverleners tijdens de watersnoodramp van 1953. Pro vinciaal ambtenaar Anne-Marie Vinke (voormalig projectsecreta ris van de 50e herdenking) en his toricus Jan Zwemer stelden het boek samen uit reacties van hulp verleners met wie contact werd gezocht voor de viering van de dag voor hulpverleners, in sep tember 2003 in Tholen met prin ses Margriet erbij. Anekdotes en berichten over schrijnende om standigheden waarin hulpverle ners geraakten zijn voor een breed publiek ontsloten. Het boek is vanaf morgen ver krijgbaar in de boekhandel en kost 17,50 euro. In Oud-Vossemeer en Poortvliet worden verschillende straten op nieuw bestraat. De gemeente heeft het werk aanbesteed en daarbij kwam Gebr. Van Vossen te Sint- Annaland als laagste uit de bus met een bedrag van 46.100 euro. Hoogste inschrijver was Van Haaften te Stavenisse die het kar wei voor 59.000 euro wilde kla ren. De overige biedingen waren van A. Goedegebuure te Sint-An naland (49.700 euro), C.A. Scher penisse te Bergen op Zoom (51.850 euro) en Gebr. J. en P. Oomen te Sprundel (54.300 euro). De eerste lesavond voor de cursisten van het Rode Kruis vindt plaats in de kantine en lesruimte van de gemeentewerkplaats in Sint- Maartensdijk. Met koffers vol poppen en ander oe- fenapparatuur, reden de instructeurs en enkele bestuursleden naar het in dustrieterrein. Instructrice Joke de Neef bond de Rode Kruisvlag aan het hek om de nieuwe locatie te mar keren. Bestuurslid Chr. de Neef opende met een speciaal pasje de deur van het gebouw en daarmee werd de eerste stap gezet naar de de finitieve verhuizing van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland. Na 35 jaar vertrekt de vereniging uit het houten gebouw aan de Riidda Barnenstraat. Het gebouw is eigen dom van het Rode Kruis, maar de grond is van de gemeente. Volgens De Neef zal het gebouw worden ge sloopt. Het is in slechte staat. En dat niet alleen. Het gebouw wordt ook beschoten. Er zit een kogelgat in het raam boven de deur en ook in het hout naast de deur zijn putjes van kogels zichtbaar. De verhuizing van het lesmateriaal vond plaats één dag nadat het be stuur van het Rode Kruis en de ge meente overeenstemming hadden bereikt over de huur van een deel van het gebouw. „We hebben toen ook maar meteen besloten dat we vandaag hier de lesavond zouden houden." De cursisten zitten intussen aan de koffie die hier uit een automaat komt. Ze zijn maar met zijn tienen. Met de drie instructeurs zijn ze deze avond met een kleine groep. Er is ruimte genoeg. De vouwwand tus sen hel kantinegedeelte en het leslo kaal wordt opengeschoven waardoor één grote ruimte ontstaat. De cursis ten hebben ruimte genoeg om te oe fenen op de poppen die op de vloer worden gelegd. Op de tafel in de kantine legt instructrice Joke de Neef een babypop neer want ook daar kan mee geoefend worden. De Rode Kruisbus komt niet in de gemeentewerkplaats. De aanpassin gen die voor dc bus moesten worden aangebracht, maakte de huur te hoog. zegt De Neef. „Dan zouden we ongeveer de helft van onze jaar inkomsten aan de gemeente moeten betalen." Het Rode Kruis heeft nu voor de bus een ruimte gehuurd in het bedrijfs verzamelgebouw dat tegenover het leslokaal ligt. Dat is pas voor een deel vernieuwd na de brand bij MCI december vorig jaar. Volgens De Neef is hel een goede ruimte waar later ook de andere spullen van het Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. OvcrtH'i-ki: Ten Ankërweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3