Roep om samen te werken aan méér zorgwoningen bij opening Schutse Pfïl! door Soos met feestelijk tintje in Ons Huis 'Het wordt tijd dat we naar Tholen verhuizen' Uitzendbureau in voormalig café Markt ///mHEIJNEN Half jaar cel voor Tholenaar Centrum wil pand van Bijl in Poortvliet Huurverhoging 25 mille gaat niet meer door Zwanger Donderdag 13 oktober 2005 61e jaargang no. 47 WWW E-TECHNOLOCIE llcrelsestraal 121 Heerle tel.: 0165-30405» Nieuw zorgcentrum Sint-Annaland gaat werken aan kwaliteitslabel Het nieuwe zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland is gisterenmiddag officieel geopend. Met toespraken in het atrium van de Vroonhof, het aanbieden van cadeaus en de onthulling van een kunstwerk. Verschillende sprekers noemden de noodzaak voor nóg meer zorgwoningen in Tholen in verband met de vergrijzende bevolking. Schepper S3 www.bcc.nl Vernieuwend project Boekje Drukke welkomstavond nieuwe inwoners „Het wordt tijd dat we naar Tholen verhuizen. Daar krij gen we zeven loketten en kunnen de wachttijden voor de burgers verkort worden." Hoofd publiekszaken P.C.J. Nelen zei dat dinsdag tegen de nieuwe inwoners van de gemeente tijdens de rondleiding op de jaarlijkse wel komstavond in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Maar liefst 85 nieuwkomers bezochten de bijeenkomst. Flexexpress koopt Timeless in Tholen Het enige tijd geleden gesloten café Timeless op de Markt in Tholen wordt een uitzendbureau. Flexexpress heeft het pand gekocht van de familie Rijnberg te Sint- Annaland. Omwonenden hebben bij de gemeente ge klaagd over overlast van het café en gevraagd om de ho- recabestemming van het pand te halen. Petitie Deze week a-B OOK DE CONSUMEN TENBOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Z» consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING Eendrachtbode, de Tnoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 51-jarige M.A.S. uit Tholen is gisteren door de rechtbank in Mid delburg veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar wegens mis bruik van zijn stiefdochter. De officier van justitie eiste twee weken geleden tijdens de zitting achttien maanden celstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte de ten laste geleg de feiten -misbruik, ontucht cn mis handeling - bewezen, maar kwam toch tot een lagere straf van een half jaar. S. had zich al onder behande ling laten stellen na het begaan van de feiten. Hij krijgt een proeftijd en moet zich onder toezicht stellen van de reclassering. Café 't Centrum aan de Markt in Poortvliet heeft belangstelling voor de aankoop van de voormalige aard- appelhandel Bij! op de hoek Paas- dijkweg/Lageweg. Uitbater Hans Goudzwaard vindt dat punt een ideale plek voor zijn horecabedrijf, dat op zaterdagavond een trekpleis ter is voor de jeugd van het hele ei land. „Voor het geluid is het daar beter en voor het parkeren, en we zitten daar ook mooi in het zicht. Er zijn ideeën om wat van het pand te maken. We proberen wat te onder nemen. Met de makelaar zijn enkele gesprekken geweest, maar er zijn nog een heleboel onzekerheden", aldus Hans Goudzwaard. Kees Bijl bevestigt dat er interesse is getoond. „Het is nog heel pril. Bij de gemeente is het verzoek in be handeling. We hebben al eerder een aantal gegadigden gehad, waaronder de gemeente zelf." 't Centrum kwam onlangs in het nieuws vanwege een dwangsom van de gemeente, maar Hans Goudzwaard benadrukt dat dit ab soluut niet gebaseerd was op klachten van omwonenden. „Het betrof alleen de overschrijding van de decibellen volgens de wet naar aanleiding van geluidmetingen in januari en juni." Inmiddels hebben b. en w. besloten bij een ander horecabedrijf, Hof van Holland in Tholen, een dwang som van 2000 euro in te vorderen wegens een na de aanschrijving ge constateerde overtreding. De voorgenomen huurverhoging van gemeentelijke accommodaties gaat eenmalig in 2006 niet door. Daar door ontstaat een gat van 25.000 eu ro in de gemeentebegroting. B. en w. komen op korte termijn met een voorstel bij de gemeenteraad, hoe dit tekort volgend jaar en in de meerja renraming moet worden opgevan gen. Het college laat de huurverho ging achterwege omdat de herijking van het subsidiebeleid niet gelijktij dig kan plaatsvinden. Bij loskoppe ling van huur- en subsidieverhoging zouden er verenigingen in de proble men kunnen komen en dat vinden b. en w. niet terecht. De in maart nieuw te kiezen gemeenteraad zal uiterlijk in mei de herijking van het subsidie beleid rond hebben. Overigens wor den de zwembadtarieven volgend jaar wel met 10% verhoogd. Burgemeester W. Nuis kreeg bij de onthulling van het kunstwerk op het dakterras hulp van de 88-jarige mevrouw W. Rijnberg-Geluk die op de afdeling Landzicht woont. Wat zich in het atrium afspeelde, werd gefilmd en was voor de bewo ners van het zorgcentrum op een groot scherm te volgen. Voor de openingshandeling gingen de geno digden naar het dakterras, waar bur gemeester W. Nuis het doek weg trok voor een tien meter breed raampaneel. Hij werd daarbij gehol pen door voorzitter Klippel, Ha- bion-directeur Vrije en bewoonster mevrouw Rijnberg-Geluk. Het glas kunstwerk heeft als thema 'De Hee- re zorgt'. Kunstenaar Arie v.d. Spek uit Oud-Beijcrland verbeeldde dit met gelijmde stukjes glas die onder meer bloemen en vogels vormen. Directeur P.W. Kok verwelkomde tal van genodigden bij de opening. In zijn toespraak noemde hij 'conti nuïteit en vernieuwing' de kern woorden. „Continuïteit in zorg, christelijke identiteit, naar ik hoop in sfeer, het eigen gezicht en niet in het minst in betrokkenheid van be stuur, medewerkers en vrijwilli- zijn is vooruit zien! KRAAMZORG^^£NT ADMINISTRATE pcutrbevwtó"! Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl dt Ui OM# ft B0SE 3-2-1 DVD HOME □NEMA SYSTEEM Home Onema uit slechts Iwee luidsprekeisl Ongekende sensatie. Geschikt voor DVD-video, AM/FM met RDS, CDR/RW en MP3 op CD. Speciaal ontworpen luidsprekers zorgen voor een breed, ruimtelijk geluidsbeeld van surtound-geluid. Cccn .«wc w )mkm cn «bi I an l -b Advertentie I.M. gers." Kok keek naar parallellen met het verleden, de opening van De Schutse in 1968. Hij noemde de aanwezigheid van W. Geluk uit Tholen als enige nog in leven zijnd lid van het eerste stichtingsbestuur. Verder wees de directeur op de be langstelling die er 37 jaar geleden was voor een glas-in-loodraam. „Toch wel opmerkelijk dat we ook deze middag een kunstwerk van glas mogen onthullen en bewonde ren." De directeur noemde het goed dat er woorden van dank werden gespro ken. Maar de diepste kern mocht niet ontbreken. Kok vertelde ooit een lezing te hebben bijgewoond van iemand die jaren in Afrika werkte. „Hij deed daar de ervaring op dat de bevolking bij de bouw van een imposant bouwwerk zoals een brug eerst dacht aan de Schepper die de wijsheid en de kracht gaf om mensen in staat te stellen tot grote dingen. Terwijl wij westerlingen, wanneer we iets zien dat indruk maakt, meteen denken aan de perso nen die eraan hebben meegewerkt." Kok las enkele verzen uit Psalm 127 en ging voor in gebed. De bouwperiode was een boeiende tijd waarin uitstekend is samenge werkt, keek de directeur terug. Hij noemde de bezwaarprocedure in verband met de biotoop van molen de Vier Winden, waardoor het oude gebouw een half jaar leeg bleef staan alvorens de sloop kon begin nen. „Achteraf kan gesteld worden dat alle vertragingen voor het uit eindelijke resultaat niet slecht zijn geweest: nieuwe inzichten, met na me op het terrein van kleinschalig wonen, konden meegenomen wor den." Het resulteerde in een 'ook bouwtechnisch vernieuwend pro ject'. Kok liet het ongemak voor de bewoners niet onvermeld: zij moes ten twee keer verhuizen, wat span ning en zorg gaf. „Het is voorbij, u mag vanmiddag het resultaat be wonderen." Aan de F.M. Boogaard- weg staat een modern, uitstekend geoutilleerd zorgcentrum naar de ei sen van deze tijd. Ten aanzien van intensieve verzorgingshuiszorg en wonen, verpleeghuiszorg in de vorm van kleinschalig wonen voor de menterende ouderen, hospicezorg en dagverzorging voor ouderen met een ondersteunende zorgvraag. Van de keuze voor een nieuwe in stellingskeuken en het concept van gekoppeld koken heeft De Schutse geen spijt, aldus Kok. „Juist waar bewoners door leeftijd en beperkin gen ten gevolge van lichamelijke of geestelijke problematiek al zoveel moeten inleveren, is een kwalitatief goede en smakelijke maaltijd enorm belangrijk." Kijkend naar de toekomst zei de di recteur dat de politiek het de zorg sector niet gemakkelijk maakt. De vergrijzing en de strengere kwali teitseisen zijn factoren van beteke nis. „De Schutse hoopt in 2006 het bronzen label voor de zorg te gaan behalen, mede door de introductie van een geheel nieuw kwaliteitssys teem." Politiek, woningbouwcorpo raties en zorginstellingen zullen de handen ineen moeten slaan om te zorgen voor een voldoende aanbod van zorgwoningen. De zorgvraag in de centra zal intensiever worden, zei Kok. „De aanvullende zorg en de verpleeghuiszorg zal uitbreiden, willen wij blijvend voldoen aan de gestelde zorgvraag. Wij zijn daar klaar voor." De Schutse wil zowel naar binnen als naar buiten haar identiteit uitdra gen. Uitdragen dat de Bijbel, het Woord van God, richtinggevend is voor het handelen binnen de zorg- praktijk, zei bestuursvoorzitter M.J. Klippel van de Stichting protestant se bejaardenzorg eiland Tholen en Sint-Philipsland. Hij las een gedeel te uit de Bijbel, Mattheüs 6 - de bergrede, om aan te geven wat de vogel, wolken, bloemen en gras op de uitnodiging te maken hebben met De Schutse. Hij lichtte dat nader toe en kwam tot de uitspraak dat de Kerk des Heeren veel meer zou moeten uitstralen dat de boodschap van de Heere Jezus vandaag de dag nog net zo geldt als toen Hij deze uitsprak in de bergrede. ZIE VERDER PAGINA 17 Het was druk in de burgerzaal. De jaarlijkse welkomstavond trok meer bezoekers dan anders. Waar schijnlijk omdat het eerder in het jaar wordt gehouden en omdat de stad Tholen flink groeide. Er waren dan ook nogal inwoners uit de nieuwbouwwijken Stadszicht en Waterfront. Zij hadden ook van te voren nogal wat vragen over hun wijk ingediend. Nelen sprak de nieuwe inwoners toe in de hal van het gemeentehuis en wees er op dat er maar twee lo ketten beschikbaar zijn voor het aanvragen en afhalen van paspoor ten en rijbewijzen. En dat de wachttijden in de zomer, als veel mensen op vakantie willen en een paspoort aanvragen, kunnen oplo pen tot drie kwartier. Door de grote drukte kan het er ook erg warm worden omdat er geen ventilatie in de hal is. Dan is het volgens Nelen geen pret je om in de bedompte ruimte te moeten wachten. Hij voorziet dat dit probleem in het nieuwe ge meentehuis verholpen zal zijn om dat er dan zeven publieksloketten komen in één grote open ruimte. Over de bestemming van het huidi ge gemeentehuis is nog niets be kend. Een nieuwe inwoonster van Sint-Maartensdijk betreurde het dat er geen hotel/restaurant in komt. Burgemeester W. Nuis vond dat ook spijtig, maar vertelde dat er eind deze maand weer een vervolg gesprek komt met een projectont wikkelaar. Wethouder F.J. Goossen bevestigde dat. Er zijn volgens hem meerdere kandidaten, maar het kost veel tijd om voor kandidaat-kopers uit te zoeken wat haalbaar is. „Wil je van het nieuwe gedeelte woningen bou wen, dan moet er heel wat bere kend worden. Het gebouw is als een kantoorruimte gebouwd, niet als een woonruimte. En gezien alle eisen van isolatie komt er heel wat bij kijken. Maar we blijven erbij dat het oude gedeelte met de bur gerzaal en de raadzaal een publieke functie moet krijgen. Dat mag geen woonhuis worden." Zie ook pagina 17. Vierenhalf jaar geleden begon Flexexpress in een huurpand aan de oostkant van de Markt. Het heeft daar drie verdiepingen in ge bruik. Het pand aan de overzijde op de hoek met de Venkelstraat is ruimer en springt ook meer in het oog, zegt Kirsty Gillis van het Thoolse uitzendbureau. „We bre ken het café volledig uit en kun nen straks alles op de begane grond houden. De verdieping knappen we op en verhuren we als appartement." Gillis hoopt in maart het nieuwe onderkomen te kunnen betrekken. Sinds het in 2001 begon heeft Flexexpress vo lop werk gehad, zegt ze. „Dat komt door onze grote klanten kring. die behalve in Tholen ook in West-Brabant zit. En we pakken alles aan: van vragen voor een paar uren tot 20 30 man perso neel." Flexexpress is zeker van plan om het nieuwe onderkomen voor lan gere tijd te benutten. Daarmee doet het bedrijf een aantal omwo nenden een plezier, want er ver dwijnt een café van de Markt. Gil lis: „Met name de buurman van café Timeless had veel overlast. Sinds er een maand of zeven gele den een nieuwe eigenaar kwam, was het veranderd van een grand café in een discotheekachtig eta blissement." Behalve van het café hadden som mige bewoners last van jeugd die zich op de Markt ophoudt. Bewo ners aan de Markt en de Venkel straat ondertekenden een petitie en boden die aan de gemeente aan met het verzoek of de gemeente het pand wilden opkopen om de bestemming te kunnen veranderen. Ze hadden geluidsoverlast van het etablissement. Dat punt vervalt nu het uitzendbureau het pand heeft gekocht. Nog één keer geeft het café wat overlast, aldus Kirsty Gillis. Want morgenavond organiseert het uit zendbureau er een feestje voor bu ren en relaties. Idee Dré Hamers om muziek- en zangleerlingen podiumervaring te laten opdoen Nieuwe inwoners maken kennis met de Thoolse politiek Leon de Witte gehuldigd voor 400e wedstrijd in eerste elftal WHS EN VERDER... Leden geven dure vestigingen van Rabobank nog niet prijs Poortvlietse Molenstraat is straks echte woonstraat OP DE LEVENSZEE IS PLEZIER lil l BESTE KOMPAS Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Een soosavond met een feestelijk tintje. De stichting ontspanning gehandicapten vierde donderdagavond het 35-jarige bestaan van de soos in Ons Huis in Scherpe- nisse. Gezellig met elkaar wat bijpraten onder het genot van een hapje en een drankje. Maar ook met een tentoonstelling van foto's en artikelen over de soos sinds de oprichting op 4 oktober 1970. Zo'n zeventig deelnemers, oud deelnemers, familieleden en vrijwilligers haalden herinne ringen op. Er werden ook dia's gepresenteerd uit de jaren zeventig van uitstapjes die de soosleden maakten. Nu telt de soos 24 deelnemers die elke donderdag in Ons Huis aan de Langeweg bijeenkomen om koffie te drinken, een spelletje te doen of te knutselen. Er zijn acht vrijwilligers. De soos begon echter met vier deelnemers die eens per maand op zaterdag in de Toets steen, de school voor bijzonder lager onderwijs (b.l.o.) in Sint-Maartensdijk, bijeenkwa men. Het materiaal voor de soos kwam van de school. Van een aparte stichting was nog geen sprake. Het viel tot 1980 onder de hoede van de oudervereniging Philadelphia. In 1977 kreeg de soos beschikking over de voormalige kleuterschool Marijke aan de Lan geweg. Het gebouw werd gehuurd van de stichting sportgemeenschap Scherpenisse. De soos had echter nog geen eigen werktafels of spullen voor de handarbeid. Die moesten worden aangeschaft. De soos werd opgericht door G. Quaak uit Scherpenisse en het toenmalig hoofd van de Toetssteen W.G. Donker. Quaak was voor de viering door ziekte verhinderd. Donker was met zijn vrouw aanwezig en ontmoette een aantal soosleden en vrijwilligers van het eerste uur waarmee zij herinneringen ophaalden. Ook had Donker dia's meegebracht van de uit stapjes die de soos maakte, onder meer naar kust van Walcheren: „Er was behoefte aan een soos. Er was toen niets voor ernstig gehandicapten op Tholen." Donker was tien jaar aan de school verbonden. Hij begon op 1 juni 1965 en bleef tot 1 ok tober 1975. De laatste vijf jaar was hij hoofd van de school. De Toetssteen was onderge bracht in de verbouwde houten keet van de herverkaveling aan de Provincialeweg, schuin tegenover de lagere technische school (nu Markiezaatcollege). Zie verder pagina 7. Kees Moerland (links) in gesprek met W.G. Donker, een van de oprichters van de soos en oud hoofd van de b.l.o.-school de Toetssteen in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1