Leden geven dure vestigingen van Rabobank nog niet prijs Ledenvergadering gaat verdwijnen Rabobank LEDENCERTIFICATEN 3 Acht personeelsleden uit Sint-Maartensdijk naar Tholen Lagere belasting is gunstig in 2005 en 2006 Resultaten beter met minder personeel uitgifte Financieel voordeel voor onze leden Het is tijd voor de Rabobank. Donderdag 13 oktober 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De leden van de Rabobank Tholen hechten nog aan de aanwezigheid van een bankvestiging in iedere woonkern. „Dat is wel een hele dure aanwezig heid", concludeerde voor zitter A.RM.M. van Gurp woensdagavond tijdens de algemene vergadering in de Wellevaete te Sint-An- naland. Met rode en groe ne kaarten peilde het be stuur de mening van de 63 leden en 38 medewerkers en met name die laatste groep wilde de werkgele genheid van het balieper- soneel en de persoonlijke dienstverlening aan met name oudere inwoners handhaven. Om de hoek Langer zelfstandig Brabantse link Groter klankbord Nieuw elan met bredere klankbordgroepen voor grotere betrokkenheid Ledenvoordeel Directeur weg Lokaal betrokken Herkozen De resultaten van de Rabobank Tholen zullen dit jaar en ook in 2006 aanmerkelijk beter zijn dan vorig jaar. Die prognose gaf waarnemend-directeur M.C.J. Mathijssen tijdens de algemene vergadering op basis van de gege vens over het eerste halfjaar van 2005. De nettowinst van 960 mille benadert bijna het totale jaarresultaat van 2004 met 1.082.000 euro. Mathijssen noemde dat laatste ener zijds teleurstellend gezien de stijging van de brutowinst met 7%, maar de belasting roomde heel wat af. Mooie stijging Verzekering 22% Zwanger Trots 'een uitstekend alternatief voor obligaties en spaarrekeningen' Kenmerken in het kort: - Rendementsbasis: gemiddeld effectief rendement 10-ja^J extra opslag:0,25% - Het rendement wordt iedere 3 maanden opnieuw vajtge: Zo profiteert u van stijgingen van de kapitaalmafktijpffte. - Rendement wordt als dividend per kwarta^uit gekeerd. - Flexibiliteit: maandelijks verhandelbaar, ikj - Uitgifteprijs: EUR 50,00 per certificaat^dus^en opslag!). - Inschrijving is gemaximeerd tót 250.000,-). .#^1 - Kosten: er wordt geen aankoop: aars Staat ge-teltö aatsleningen us variabel. rtificaten per lid van de bank rovisie en geen bewaarloon in rekening De inschrijving Staat open tot uiterlijk 21 oktober 2005, maar kan eerder worden gesloten. Voor u hebben wij de folder en het prospectus met daarin alle producteigen schappen op onze kantoren klaarliggen. Rabobank Tholen Beleggingsadviesteam onderdeel van afdeling Private Banking www.rabobanktholen.nl Aan de kant van de personeelsleden gingen er dan ook veel meer rode kaarten omhoog. „Er is een ge mengd beeld, ongeveer de helft rood en de andere helft groen. U denkt er heel gemêleerd over. Het is in elk geval duidelijk iets anders dan bij de twee andere vragen", zei de voorzitter, waarbij groen de duide lijke overhand had. De Thoolse bank maakt altijd met trots melding van de aanwezigheid in vrijwel alle dorpen, waar andere banken zich hebben teruggetrokken of hun dienstverlening sterk hebben beperkt. Maar gebouwen die slechts 1 dag per week voor een spreekuur worden gebruikt, zijn moeilijk ren dabel te maken. Daarom zoekt het bankbestuur naar oplossingen zoals in Stavenisse, waar het pand in de Poststraat (naast woonzorgcentrum Elenahof) aan Castria Wonen werd verkocht en waar een ruimte in het verbouwde pand wordt gehuurd. In Sint-Philipsland wordt naar een soortgelijke oplossing gezocht, maar dat is na het afhaken van de kinderopvang nog niet gelukt. In Oud-Vossemeer en Poortvliet wil de Rabobank ook van de eigen kanto ren af. De bedoeling is om huur- ruimten terug te krijgen in het nieu we dorpshuis de Vossenkuil en woonzorgcentrum Poorthove. „We wachten nog op duidelijkheid rond het mogelijke medegebruik door an deren, maar we blijven dichtbij- bank. Dichtbij in de zin van betrok kenheid, dichtbij in de letterlijke zin van bereikbaarheid." De stelling die het bestuur voorlegde was, dat een goede bereikbaarheid (van één centraal kantoor voor heel Tholen) en afhandeling via telefoon en internet belangrijker is dan aan wezigheid in iedere kern. „Ondanks de nog steeds toenemende deelname aan internetbankieren, blijven klan ten een bankkantoor om de hoek op prijs stellen", zei Van Gurp. „die wens zal wel afnemen naarmate niet- De Rabobank aan de Brugstraat/Eendrachtsweg in Tholen wordt intern verbouwd, zoals dat in verband met nieuwe veiligheidseisen eerder in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland is gebeurd. Bovendien verhuizen er 8 personeelsleden van de afdeling bedrijfsvoering uit het overvolle kantoor Sint-Maartensdijk naar Tholen. De geldautomaat krijgt een andere plaats. internetters tot witte raven gaan be horen, maar dat duurt nog even. Voorlopig zijn we nog in iedere kern op de een of andere wijze aanwezig en hebben we ook in 2004 de nodige aanpassingen aan interieur en facili teiten gezien." De kantoren Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland zijn al vernieuwd en nu gaat Tholen op de schop. Vooral intern, want aan de gevel in de Brug straat mag weinig gebeuren in ver band met de eisen die aan een beschermd stadsgezicht gesteld wor den. Architectenbureau Archicon uit Goes, die ook de aanpassingen in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland heeft ontworpen, is deskundig op be veiligingsgebied. De verbouwing in Tholen wordt aangegrepen om de ruimtenood in Sint-Maartensdijk op te lossen. De afdeling bedrijfsvoe ring o.l.v. Ad Smout gaat in 2006 vanuit Sint-Maartensdijk naar Tho len, waar de bovenverdieping van het kantoor aan de Brugstraat en Een- drachtsweg weer een permanente be stemming krijgt. Het gaat om 8 me dewerkers die verhuizen. „In Sint-Maartensdijk krijgen we daar door een beetje lucht en dat is brood nodig", aldus Van Gurp. De stelling ,de stem van een lid van Rabobank Tholen telt' kreeg via een groene kaart instemming van de aanwezigen in de Wellevaete. Het zelfde gold voor de derde stelling: liever in één stap naar een bank met de gewenste maat in plaats van via fusies van tijdelijke aard. De beoog de fusie met de Rabobank Steenber gen is van de baan, want het is waar schijnlijk dat Steenbergen zich aansluit bij de fusie van de Rabo- banken Halsteren en Bergen op Zoom in het voorjaar van 2006. Dan blijft Roosendaal over, de Zuidwest hoek (Hoogerheide) en Tholen. Vol gens de Thoolse bankvoorzitter spe len zich in West-Brabant 'heuse spiegelgevechten' af rond enerzijds de wensen van de lokale banken en anderzijds de mening van het Rabo- hoofdkantoor. Van Gurp filosofeerde dat er nog verder geschoven zal wor den, want noch de nieuwe bank Ber gen/Halsteren/Steenbergen, noch de bestaande bank Zuidwesthoek, noch Rabobank Tholen hebben een om vang die leidt tot een comfortabele bank die qua personeelsbezetting, kwantitatief en kwalitatief en wat klantenpotentieel betreft, voldoet aan de nieuwe norm. „Wij kiezen voor een definitieve stap, dus niet na de recente fusie Sint-Annaland/Tho- len voor een tussenoplossing met bijvoorbeeld Steenbergen, maar één die ons meteen brengt waar we wil len zijn. Als dat betekent, dat we nog een paar jaar zelfstandig moeten blijven, dan doen we dat. We kunnen ons dat permitteren. Niet alleen om dat wij dat vinden, maar vooral ook naar de mening van Rabobank Ne derland. Het mag echter niet ten kos te gaan van het uiteindelijke resul taat." Het bankbestuur realiseerde zich daarbij, dat het op korte termijn niet doorgaan van een fusie een langere periode van onzekerheid met zich meebrengt. Rabobank Nederland wil een evenwichtig netwerk van 150 lo kale banken die logisch aansluiten op hun omgeving en op maat gesneden dienstverlening kunnen bieden aan al le klanten. De behoeften en wensen van de klanten blijven zich wijzigen, de concurrentieverhoudingen veran deren en de broekriem van de regel geving wordt steeds weer aangehaald. Van Gurp blijft voor wat de fusiemo gelijkheden naar West-Brabant kij ken. „Door onze geografische ligging, omgeven door water aan alle kanten, op de grens van twee provincies, zijn de opties niet zo vanzelfsprekend. Met onze Zeeuwse collega's hebben we natuurtechnisch schitterende, maar wegentechnisch lange verbin dingslijnen. Bovendien hebben we voor wat betreft het marktgebied een overduidelijke link met West-Bra bant." Volgens Rinus de Korte uit Tholen moet het bestuur strategisch het juiste moment afwachten.' Met de verwachte, aanmerkelijk betere cij fers in 2005 wordt de uitgangsposi tie voor de Rabobank Tholen vol gens hem ook beter. „We liggen goed op koers", stelde voorzitter Van Gurp. De jaarlijkse algemene ledenver gadering van de Rabobank Tho len heeft zijn langste tijd gehad. Die verdwijnt wanneer het zoge naamde directiemodel wordt in gevoerd. Daarin staat een meer- hoofdige, professionele directie onder toezicht van een raad van commissarissen. Die raad wordt uit de leden benoemd. Tot het mo ment van een komende fusie - met welke bank is nog onzeker - blijft echter alles bij het oude. De algemene vergadering in de Wellevaete werd woensdagavond een gezellige bijeenkomst met ge bak bij de koffie, een wijnproeverij na de droge stof en een cadeautje bij de uitgang toe. In hetzelfde gebouw ging het er een paar jaar geleden veel heter aan toe. Ook nu was er een directeur vertrokken, maar dat werd voor zoete koek aanvaard. Het bestuur kreeg nog wel rode kaarten te zien, maar die hadden alleen een signaalfunctie en het groen van doorgaan was in de meerderheid. Alleen Rinus de Korte uit Tholen, altijd goed voor een kritische noot, was gepikeerd over een te magere sponsoring voor een schippersstich- ting. Voorzitter Tom van Gurp wist ook deze klip te omzeilen met de toezegging dat het in breder ver band bekeken wordt. Van Gurp zei de invloed van de le den bij invoering van een toekom stig directiemodel stevig te willen verankeren door de vorming van een ledenraad. Die raad neemt een groot aantal taken van de ledenver gadering van nu over. In het nieuwe model beslist de ledenvergadering alleen nog over opheffing van de lo kale coöperatie of het uittreden uit de Rabobankorganisatie. De voorzitter zei de werkwijze van het bestaande model te willen ver beteren door aanscherping van de kwaliteiten en een grotere betrok kenheid van de leden. Eind 2004 waren er 2540 klanten lid van de Rabobank Tholen, 150 meer dan in 2003. Inmiddels staat de thermome ter op 2750. „Belangrijker dan het aantal is de kwaliteit van de betrok kenheid en ook op dat gebied heb ben we in ons gebied leuke stappen voorwaarts gezet", zei Van Gurp. Hij wees op de klankbordgroepen nieuwe stijl, waarin het aantal leden is uitgebreid, zodat nu iedere woon kern uit het werkgebied vertegen woordigd is. Daarnaast is gepro beerd iedere beroepsgroep te laten participeren. „De eerste ervaringen met de drie nieuwe groepen (parti- culierer;, bedrijven en coöperatie) zijn bijzonder hoopgevend", zei de voorzitter. „Een nieuw elan, leuke discussies, verfrissende ideeën hel- pen directie, bestuur en medewer kers om een nog betere dienstverle ning op te tuigen. Om de vaart erin te kunnen houden, kent het nieuwe reglement een beperkte houdbaar heid van ieder klankbordgroeplid." Leden van de Rabobank kunnen tot 21 oktober weer inschrijven op le dencertificaten, die 0,25% (vorig jaar 1%) meer rente geven dan een Staatslening van 3,25%. Vorige keer was de uitgifte met 106 ongunstiger dan de 50 van nu, maar toen was de bonus 1% tegenover nu 0,25%. De rente is variabel en wordt per kwar taal vastgesteld, vertelde hoofd be leggingen Jack Verkamman. Elke maand zijn de stukken verhandel baar. Voorzitter Van Gurp meldde dat Verkamman en zijn medewerkers ,hoog in de landelijke eredivisie' zitten. Een kwaliteitsbeoordeling van de afdeling beleggingsadvies bracht die sector in de top 5. De voorzitter noemde zijn ope ningswoord niet volledig, zonder het vertrek van directeur Chris Otto in mei te memoreren. „Verschillen van inzicht over beleid en uitvoe ring waren aanleiding om vast te stellen, dat verdere samenwerking noch in het belang van de bank, noch in het belang van Chris zelf was. Dus hebben we besloten dat ie der zijns weegs zou gaan. Chris is nu op interim basis werkzaam bij Rabobank Oudewater en wij hebben Rini Mathijssen gevraagd om even eens op interim-basis de taken van algemeen directeur op zich te ne men. Wij hebben zojuist toestem ming gekregen van Rabobank Ne derland om die invulling voor de komende periode voort te zetten. De tijdelijkheid van de huidige oplos sing heeft vanzelfsprekend alles te maken met de onzekerheid rond de duur van het bestaan van Rabobank Tholen met de bestaande grootte. We zijn Chris Otto dank verschul digd voor zijn bijdrage aan het func tioneren van de bank vanaf de fusie datum tot mei", aldus de voorzitter. Het fonds lokale betrokkenheid heeft over 2005 aan diverse vereni gingen en stichtingen met 14.750 euro het dubbele toegekend van de 6800 euro in 2004, vertelde Theo Steketee. De voorzitter van Euterpe had voor de muziekvereniging vorig jaar 5000 euro gekregen voor de aanschaf van uniformjassen en hij demonstreerde dat woensdagavond in de Wellevaete. Voor 1 december a.s. kunnen er verzoeken voor 2006 ingediend worden en in de pot loka le betrokkenheid zit maximaal 25.000 euro. Activiteiten die de leefbaarheid (cultuur, economie, on derwijs) stimuleren, komen in aan merking. „Onze ervaring is, dat goed onderbouwde plannen prima worden ontvangen", zei de voorzit ter van Euterpe. Rinus de Korte liet een ander geluid horen. Hij noemde het ,erg mager' dat een stichting voor dementerende oud-varenden maar 1000 euro had gekregen. „Dat is me als bestuurslid van die stichting ontzettend tegen gevallen, want Rabobank Tholen heeft een scheepvaartportefeuille van 50 tot 75 miljoen euro." De Korte, die bestuurslid is van de be trokken stichting, hield een warm pleidooi om meer te geven. Voorzitter Tom van Gurp (links) en de herkozen secretaris Gerrit Vos blijven nog langer de zelfstandige Rabobank Tholen besturen omdat een fusie op een wat langere baan is geschoven. Hanneke Punt vertelde, dat een aan vraag voor sponsoring was gedaan en daarvoor is het maximum 1500 euro. Voor het fonds lokale betrok kenheid gelden andere voorwaar den. Dat betreft alleen lokale ver enigingen en stichtingen. „Dan moet u ook geen schepen van elders meer financieren", vond De Korte. Voorzitter Van Gurp sprak van een nationaal belang. Hij wees erop dat Tholen met vier andere Rabobanken een consortium voor scheepvaartfi nancieringen vormt. „Samen met die vier andere banken bespreken we of er een ander bedrag kan ko men, des Rabo's waardig." Kritiek was er verder schriftelijk van de afwezige Chr. Koopman uit Sint-Maartensdijk. Hij klaagde ero ver dat banken doorgeschoten zijn naar virtuele forten en ,zich verrij ken met liefdadigheidswerk.' Koop man doelde om de acceptgirokosten die in rekening gebracht worden bij verenigingen die contributies en do naties innen. „Wie de kosten ver oorzaakt, die betaalt ze", zo gaf di recteur Mathijssen het principe van de bank weer. „Rabobank Tholen heeft echter ook een sponsor- en do- natiebeleid en doorgaans krijgen verenigingen bij ons een gewillig oor." Hij wees ook op het vereni gingspakket met internetbankieren, waarmee clubs ook voordeliger uit zijn. De Rabobank organiseert 2 no vember een speciale avond voor verenigingen en stichtingen, waar nog meer informatie gegeven wordt om zo doelmatig en voordelig mo gelijk het betalingsverkeer te kun nen doen. Bestuurslid mr. G. Vos uit Stavenis se werd bij acclamatie herkozen, evenals J.J. Slager uit Sint-Maar tensdijk en J.A. Roggeband uit Oud-Vossemeer als leden van de raad van toezicht. Mevr. I. van Om- men-de Wit uit Sint-Annaland en dhr. J. v.d. Merbel uit Tholen wer den aangewezen om de notulen voorlopig vast te stellen. Na de vlot afgewerkte jaarvergade ring liet A. Kiljan van Kwast wijn kopers uit Nieuw Vennep de Rabo- leden en medewerkers nog een vijftal Spaanse wijnen proeven: twee witte, een rosé en twee rode. Hij voorzag iedere soort van een uit gebreide toelichting en met hapjes erbij genoten de aanwezigen in de Wellevaete van de gezellige afslui ting van de Rabo-vergadering. Minister Zalm eiste maar liefst 3 ton meer op van de Rabobank Tholen: 866.000 euro tegenover 568.000 in 2003. Het brutoresultaat over 2004 was echter twee ton hoger, zodat de belastingdienst ook beslag legde op een deel van de stroppenpot. Op zich een goed teken, dat het beter gaat met de klanten van de Rabobank. Er werd ook minder in de pot voor nieuwe stroppen gedaan: 1.052.000 tegen 1.142.000 euro in 2003. Mathijssen raamde in 2006 een bru towinst van 3.400.000 euro en een nettoresultaat van 1.814.000 euro. „Zo somber als ik in het jaarverslag op de foto stond, is de werkelijkheid dus niet", merkte de directeur op. De zelfstandige Rabobank Tholen kan het op eigen benen goed volhou den en weet daarbij nog Hink te in vesteren in vernieuwing van kanto ren. De beheerskosten waren dan ook dik een ton hoger dan in 2003. De personeelskosten stegen met ruim 30 mille, ondanks dat het aan tal medewerkers met 4 daalde van 80 naar 76, zei de waarnemend-di recteur op vragen van Rinus de Kor te uit Tholen. Die was ook benieuwd naar de kosten van de afvloeiing van personeel, want na vertrek van G.J. Harmsen is nu ook Chr. Otto weg, zodat de Thoolse bank twee oud-di recteuren op de loonlijst heeft staan die aan zusterbanken uitgeleend worden. Volgens Mathijssen zijn de opbrengsten van die detachering iets hoger dan de salariskosten. Rabobank Tholen heeft meer dan 327 miljoen euro via bedrijfsfinan- cieringen en woninghypotheken uit geleend aan ondernemingen en par ticulieren: 25 miljoen meer ten opzichte van 2003. „Een mooie stij gende lijn van 8%", concludeerde de directeur. Een kwart van de be- drijfsfinancieringen is uitgezet in de agrarische sector, een derde in de scheepvaart en de overige 40% in de handel, industrie, dienstverlening en overige sectoren. Ook hier lijkt 2005 boven de begroting te gaan eindigen gezien de goede marktaandelen die gerealiseerd zijn. Met de lage rente en alternatieve be leggingen is het echter moeilijk om voldoende spaargeld uit de markt te halen, al was er nog een stijging van 12 miljoen tot ruim 171 miljoen eu ro vorig jaar. Om de uitzettingen te financieren moest er 14 miljoen euro bij Rabobank Nederland worden op genomen. De solvabiliteit lag vorig jaar met 1,5 precies op de Rabonorm, maar inmiddels is het 1,51 en volgend jaar wordt er 1,54 geraamd, terwijl de lat van de Nederlandse Bank op 1 ligt. De rentewinst is met 3 ton gestegen tot 9,4 miljoen euro maar gezien de stijging van de financieringen met 25 miljoen euro toch een gematigde toename in verhouding tot het fors toegenomen volume. De verkrap- pende rentemarge is de oorzaak. Sinds 2002 is de rentewinst met een kwart procent gedaald. „Er is nog net geen prijzenslag zoals in de su permarkten, maar de concurrentie is fors", zei Mathijssen. Rabobank Tholen wil zijn marktaandelen be houden en zoekt daarnaast compen satie in hogere provisies. De 11 stijging van de provisies (2,1 in plaats van 1,9 miljoen euro in 2003) noemde de directeur ,een mooie ontwikkeling.' Het eerste halfjaar van 2005 is de 1 miljoen overschreden, maar Mathijssen durf de voor heel 2005 niet boven 2004 uit te komen, evenmin als in 2006. „We knijpen onze handjes dicht als we stabiel kunnen blijven." Mathijs sen meldde over 2004 echter .knap pe resultaten' gezien de stijging van maar liefst 22% bij de assurantiepro visie en het overschrijden van de 500.000 euro grens bij de beleggin gen. Het stoppen van een behoorlijk omvangrijke post buitenlands be talingsverkeer deed de provisie van betalingsverkeer in het eerste half jaar 2005 afnemen. De prognoses wijzen uil. dat de verzekeringsafde lingen verder doorstoomt en in 2006 voor het eerst de grootste provisie- post oplevert met 805.000 euro, te genover betalingsverkeer 681 mille, beleggingen een wat terughouden der 485 mille en overige dienstverle ning 162 mille. Ten aanzien van de kosten meldde Mathijssen 'een gematigde stijging van 3,4%.' Voor 2005 zal er naar alle waarschijnlijkheid sprake zijn van een daling, al zijn de hulp- en ver- vangingskosten in het tweede half jaar wel hoog. „De laatste maanden zijn er namelijk 5 dames bevallen", aldus de directeur, die in 2006 een kostentotaal van 8,3 miljoen ver wacht ten opzichte van 8,6 vorig jaar. De nettowinst van I miljoen euro zal in 2006 naar verwachting 8 ton ho ger uitpakken, mede door verlaging van de belastingdruk van 34,5 naar 31,5%, wat dit lopende jaar ook gunstig uitwerkt. De bancaire pro ductiviteit, de verhouding tussen op brengsten en kosten, nam toe van 1,19 naar 1,23. (1 euro kosten resul teerde in 1,23 aan opbrengsten). Dit tweede halfjaar 2005 zat Mathijssen al op 1,30 maar 31 december raamt hij 1,26. De eis van Rabobank Ne derland is 1,30. Het balanstotaal passeert mogelijk op hele korte termijn de grens van 400 miljoen euro. „Het lijkt soms net zo moeilijk als het slechten van de 400 punten grens bij de beursin dex AEX", aldus Mathijssen. Het balanstotaal groeide van 345 met 8% naar 372 mille in 2004; per tweede halfjaar 2005 was het 387 en eind dit jaar was de prognose 393 mille. Voorzitter Van Gurp zei trots te zijn op het resultaat in 2004 met een stij ging van 18% voor belastingen. „Fi nancieel hebben we het goed ge daan." Hij vertelde dat de Rabobank haar slagkracht inzet om startende on dernemers te financieren met een spe ciale rentekorting en een platform waarbij particulieren en oud-onderne mers ook investeren. Ook met de website - de beste financiële website van 2004 - worden goede resultaten geboekt. Van Gurp was ook blij met de ruimere lokale bevoegdheden die Rabobank Nederland heeft gegeven op grond van de kwaliteitseisen voor het finan- cieringsbedrijf. De Thoolse bank mag meer zelfstandig doen, zonder goed keuring van Rabobank Nederland. „Onze bank staat", zei ook voorzit ter S. de Jong van de raad van toe zicht, Hij karakteriseerde 2004 als een jaar met weinig verrassingen. „Er is sprake van een redelijk voor spelbare situatie." De waarneming van interim-directeur Rini Mathijssen is verlengd nu de fusie met alleen Steenbergen niet doorgaat en uitgekeken wordt naar andere, nog mooiere Rabo-bruiden in de omgeving. aeteM. AV Rabobank Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13