Heipaal is mijlpaal voor centrum de Schutse in Oud-Vossemeer Italiaanse jachtcultuur ergert de Thoolse vogelwachters Nieuw subsidiebeleid verenigingen vertraagd 'Hangvlot' voor jeugd moet betaalbaar zijn Havendam openstellen Nuis: Kwetsbare groepen mogen niet tussen wal en schip vallen Misstap van veldwachter Wat wij hier vertroetelen schieten ze daar 'naar beneden College op viersprong door verdeelde raad Rug rechten Een hangvlot voor de jeugd. Dat zou in Sint-Annaland een oplossing zijn voor jongeren die nu geen plek heb ben om samen te komen. Dat idee opperde J. Rijnberg van café Havenzicht maandagavond tijdens het politiek café van de VVD in Sint-Annaland. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Onder grote belangstelling is donderdag door burge meester W. Nuis en Corian van Klooster het eerste gat geboord voor de heipaal van het nieuwe dagactiviteiten centrum de Schutse aan de Coentjesweg in Oud-Vosse- meer. De heipaal is een mijlpaal, zei Nuis. De stichting tot verzorging van verstandelijk gehandicapten, uitgaan de van de Gereformeerde Gemeenten in Kesteren, krijgt nu vaste voet op Tholen. Naar verwachting kunnen de deelnemers er over een jaar hun intrek nemen. Donderdag 6 oktober 2005 Winkels Schoner Betrokken Verborgen Plaatje 7 Putters, rietgorzen, pimpelmezen, visdieven, zomertalin- gen en futen. Het is maar een fractie van wat de zes vo gelspotters van de Vogel werkgroep Natuurvereniging Tholen zaterdag aan zich voorbij zagen trekken. De groep stond, gewapend met verrekijkers, een auto en een windscherm op de dijk tussen Burgh-sluis en de Speel mansplaten Elk jaar doet de werkgroep mee met de in ternationale vogelkijkdag van de Europese vereniging Euro Birdwatch. Een instelling die wil weten hoe het er in Europa met de vogelstand bijstaat. Op die manier kan worden beoordeeld of er maatregelen moeten worden genomen om zaken te verbeteren of aan te passen. Want het voornaamste doel van Euro Birdwatch is het bescher men van vogels en hun leefgebieden. Verenigingen en andere gebruikers van gemeentelijke accommodaties zullen tot volgend jaar moeten wachten tot er duidelijk is hoeveel subsi die ze krijgen. Het college van burgemeester en wethouders kan het voor de nieuwe raadsperiode niet rond krijgen. Dat komt omdat de fracties in de raad er over verdeeld zijn. Dat bleek donderdagavond in de ge- gen van de tarieven wordt het ge meenteraad toen J.P. Bout (CDA) vroeg of het voorstel nog voor de begrotingsbehandeling behandeld kan worden. Dat bleek niet het ge val. Wethouder M.A.E. Velthuis leg de uit dat het college met de op dracht van de raad worstelt. „Het is zoeken naar een raadsmeerderheid. We hebben geen eenduidige signa len uit de raad. We staan op een kruispunt met vier richtingen." Het subsidiebeleid wordt onder de loep genomen door de 'controller' op doelmatigheid en rechtmatig heid, legde ze uit. „Daar is dit jaar nog voor nodig, maar het is aan de nieuwe raad om de lijnen voor het nieuwe beleid uit te zetten." Bout stelde vast dat het naar 2006 wordt doorgeschoven, maar ook dat er ondertussen aan het beleid ge sleuteld moet worden. Hij wees op de 2800 euro die de stichting Uit op Tholen krijgt voor de bijdrage in transportkosten, een eenmalige te gemoetkoming. Bout vroeg zich af bij welke 'subsidietrekkers' nog meer gerepareerd moet worden. De wethouder zei dat het maar om 'incidentele reparaties' gaat. Het zijn volgens haar geen grote groe pen en ook geen grote bedragen. Bout wilde nu weten hoe de andere fracties aankijken tegen het formu leren van een nieuw beleid. Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) kijkt het CDA vooral naar de subsidies aan de verenigingen, maar moet er ook gekeken worden naar de accommodaties. „Door het stij- bruik ontmoedigd. Het beleid voor de voorzieningen moet er in mee worden genomen." Bout was het daar mee eens. De verlaging van de subsidies en het verhogen van de huur van de ac commodaties is voor de verenigin gen een probleem, zei hij. „Dat gaat me aan het hart. Er mogen geen on gelukken gebeuren." Volgens P. van Belzen (CU) sneed Bout een gevoelig punt aan, maar verschillende fracties gaven eerder geen steun aan het amendement van het CDA om de verenigingen te ont zien, omdat het college het beleid tegen het licht zou houden. Bout wil er mee terug komen maar vroeg of hij de zaak ook in de com missie bestuurszaken kan bespre ken. K.B.M. Saris (VVD) kon zich vinden in de uitleg van de wethou der. Bout betreurde de opstelling van de liberalen. Hij wilde juist de rug rechten in het belang van de verenigingen, maar volgens Van der Linde gaat het vooral om de porte monnee. M.J. Klippel (SGP) vatte het pro bleem samen: „Als wij als raad dui delijk waren geweest, dan was het college er wel uitgekomen." Volgens Velthuis kan het nieuwe be leid in 2007 worden ingevoerd. Bout noemde het heel vervelend dat de raad het niet eens is. „Daar lijdt onze samenleving onder." Genodigden hebben goed zicht op het schroeven van de eerste paal van de Schutse aan de Coentjesweg in Oud-Vossemeer. Ze haakte in op een opmerking van H. Bruijnzeel die aan de toog het po litieke debat aanhoorde. „Er is wei nig voor de jeugd te doen. Vroeger stonden ze vaak buiten. Onder het bushokje. Kan er geen afdak komen met vuilnisbakken?" Volgens mevr. Rijnberg is de jachthaven prachtig. „En we hebben een mooi strandje, maar jongeren worden weggestuurd. Je zou voor de jeugd een vlot moeten maken net zoals dat in Bruinisse is gedaan." E. Frigge-Hogesteeger (VVD) die de discussie leidde, noemde een 'hang vlot' als variatie op de hangplek voor jongeren. Het zou bij het strandje kunnen, zo werd voorgesteld. Maar wethouder W.C. van Kempen vroeg zich af of dit technisch wel haalbaar zou zijn. „Het moet wel op een verantwoorde manier gebeuren. VERVOLG VAN VVD A. van Ast ergerde zich de troep aan en op de loskade van de haven. Hij wees onder meer naar de vissers boot die ligt te roesten aan de kade. Maar volgens Van Kempen behoort die niet tot de gemeente. „De boot ligt er voor het quotum. Maar we doen ons best om de oude boot er weg te krijgen." Ook H. van Maaren had opmerkingen over de haven. Hij pleitte voor een vrije toegang tot de havendam van de watersportvereni ging. „Wij hoeven niet op de stei gers te komen, maar we zouden toch graag daar willen wandelen." Van Kempen vond dan Van Maaren een punt had. „Het terrein is van de watersportvereniging. We zijn hier nog niet over uitgediscussieerd." L. Polder vroeg of er nog ruimte is voor de binnenvaart, maar wethou der Goossen zei dat er geen han delsactiviteiten meer plaatsvinden, maar dat de binnenvaartschepen er wel in de winter kunnen afmeren. Dirigent P. van Broekhoven van het Schorrekoor pleitte voor een tribune in de dijk langs de haven van Sint- Annaland en in Tholen. „Een zitje in de dijk zodat er een natuurlijk amfitheater ontstaat, niet overdekt. Het zijn mooie plekken om er con certen te houden, voor koren, orkes ten, maar ook voor het optreden van een dansgroep." Goossen noemde het een leuke suggestie. Hij wees erop dat de haven van Tholen 'ook op de schop gaat' net als de haven van Sint-Annaland. „De opslag gaat uit de haven, het wordt recreatie. En we kijken of we Tholen aan kunnen laten haken bij de kring van vesting steden." S. Westdorp wees op het sterke ver enigingsleven in zijn dorp. Hij noemde het belangrijk voor de saamhorigheid. „De politiek zou daar meer oog voor moeten hebben en meer voorwaarden moeten scheppen. Volgend jaar vieren Ac celerando het 125-jarig bestaan en WHS het 75-jarig bestaan. De eer ste week van juli wordt een feest- week. Dat is een goede uitstraling voor ons eiland. Voor de gemeente een stimulans om er wat voor te doen. Alles is welkom." L. Rijstenbil uit Oud-Vossemeer brak een lans voor het bevorderen van het toerisme. Hij betreurde het dat er niet langs het Schelderijnka- naal gefietst kan worden en dat er op Tholen nog geen fietsknooppunt Het is waar dat de ruimte voor de jeugd beperkter is geworden. Maar zo'n vlot moet ook betaalbaar zijn." Mevr. Rijnberg stelde ook de slui tingstijden aan de orde van de hore ca. Nu gaan de cafés om twee uur 's ochtends dicht. Een uurtje later zou beter zijn, ze zei. Ze werd gesteund door W. Dunki Jacobs die er op wees dat het uitgaan van het café dan veel geleidelijker gaat dan nu het geval is. Om twee uur moet iedereen naar bui ten en dat levert een groot aantal mensen op straat op die naar huis gaan of naar andere uitgaanscentra waar de cafés en disco's tot vijf of zes uur open zijn. Maar zowel wethouder W.C. van Kempen (CDA) als VVD-raadslid K.B.M. Saris gaven aan, dat er geen steun voor is in de raad. is (aangesloten bij landelijk fiets routes). Van Kempen meldde echter dat er voor dit fietsknooppunt geld beschikbaar is en dat de provincie voor de bewegwijzering zorgt. De gemeente zal dan vanaf 2007 er ex tra geld voor het onderhoud aan be steden. Hij kreeg een klein applaus je voor deze toezegging. G. van den Heuvel vroeg wat de VVD dacht van de opstelling van de PvdA om het kerkgebouw aan de Ring in Sint-Annaland gemeen schappelijk te laten gebruiken door leden van de PKN en Hersteld Her vormde Gemeente. Hij vond dat er met de bouw van een nieuwe kerk aan de rand van het dorp 'enorm' beslag werd gelegd op de open ruimte. Volgens C. van Dalen-Doe- leman zou het beter zijn om beide groepen in één gebouw te houden. Dat zou beter zijn dan dat er aan de rand van het dorp een 'futuristisch gebouw' verrijst. Goossen betreurde de gang van za ken. „De PKN heeft meer scheu ring teweeg gebracht dan eenheid. Maar als overheid kun je daar niets aan doen. Wij moeten het bestem mingsplan er voor aanpassen. Maar de scheiding der geesten is compleet." Ook Van Kempen be treurde de kerkscheiding in het dorp. „Maar het is een feit. We gaan als overheid er niet over in discussie treden. Dat is ook een gevolg van de scheiding tussen kerk en staat." A. Gunter (onder meer lid van Ac tiva en OOT) stelde dat onderne mers 'te veel door de strot wordt geduwd.' „We worden wel als vol waardige gesprekspartner be schouwd door de gemeente. We praten mee, maar vervolgens wordt uiteindelijk ons doel niet be reikt." Frigge stipte in dit verband de openingstijden van de winkels aan. „Zouden die niet uniform moeten zijn?" Gunter was het daar wel mee eens, maar ondernemers kunnen dat zelf bepalen, zei hij. De pauze voor de leden van het koor was ten einde. De kelen wa ren gesmeerd. Ze hadden hun zeg je gedaan. Toen de deur naar de zaal weer gesloten was, ging de discussie bij de VVD verder. Het koor hief het zoveelste lied aan van de avond: „Ze heette Bloody Mary en was de schrik der zee." Het was nog een hele toer voor Nuis en Van Klooster, (een deelnemer van de Schutse uit Arnemuiden) om in de cabine van de heimachine te ko men. In en om de bouwput stonden hier en daar plassen water door de regenval die nacht en het was mod derig. Bovendien moesten ze ook op "Maar dat wil niet zeggen dat dat ook overal gebeurt", weet voorzit ter Cees Luijsterburg van de Vo gelwerkgroep uit Tholen. Hij was onlangs in Venetië en Corsica. En wat hij daar zag, tart elke beschrij ving. "In Italië schieten ze de vo gels die wij hier vertroetelen met tienduizenden uit de lucht. Ze schieten met hagelpatronen van twintig millimeter op vrijwel alles wat vliegt. De mooiste vinken, noem maar op. En wat ze er mee de hoge rups van het voertuig klim men. Corian kon in de cabine plaats nemen, Nuis bleef buiten op het rooster 'balanceren,' zich vasthou dend aan een rand van het dak. Het publiek bestaande uit deelne mers, hun ouders en genodigden had goed zicht op de activiteiten doen? Ze vreten ze op." Luijsterburg en naar zijn zeggen de hele schare aan vogelvrienden die Nederland rijk is, ergert zich groen en geel aan deze vorm van jagen. "In die streken waar ik ben ge weest is ongeveer zeventig procent van de bevolking tegen de vogel jacht. En in Europees verband wordt er wel gelobbyd. Maar het helpt niet. Het is vechten tegen de bierkaai. Net als in Frankrijk zijn in Italië de voorstanders van de vanaf de strook grond naast de tent die op het terrein was geplaatst. De zon scheen en het was helder weer. In het nieuwe gebouw is straks plaats voor 45 deelnemers. Er komt een vleugel voor kinderen (vanaf twee jaar) en een vleugel voor vol wassenen. Voor de volwassenen wordt niet gesproken over dagbeste ding, maar over werken. Er is een bakgroep, een tuingroep, een hout- bewerkingsgroep en een wasserij. Er komt ook een kinderboerderij op het terrein. De fruitbomen die er nu nog staan, worden na de oogst over enkele weken gerooid. Volgens Nuis is het boren van de ga ten wat rustiger en behoedzamer dan het slaan van de eerste paal. Hij hoopte dat het op deze manier leg gen van een fundament ook symbo- jacht sterk vertegenwoordigd in de regering." Luijsterburg heeft tijdens zijn reis door Italië zelf kunnen zien wat er van de vogelstand over is. "Je ziet er haast geen vogel vliegen op het vaste land. In Corsica huren de vo geljagers een bootje. Dan worden de trekvogels al boven zee afge schoten. Dat is gemakkelijker dan ze te schieten als ze boven land vliegen." Volgens Luijsterburg vinden de Italianen de vogeltjes een lekker nij. "Daarnaast schieten ze voor de sport de roofvogels uit de lucht." Volgens de Tholenaar is er wel een antilobby aan de gang en wordt de positie van natuurverenigingen steeds sterker. "Maar dat er wat verandert? Dat maken wij niet meer mee." Dat komt volgens hem omdat de vogeljacht voor steeds meer men sen financieel binnen bereik is ge komen. "Vroeger had alleen een herenboer geld om een geweer te kopen. Tegenwoordig zijn de in komsten zodanig dat iedereen er gemakkelijk aan kan komen." Volgens Luijsterburg merk je die Italiaanse praktijken nog niet bij lisch mag zijn voor de bestemming van het gebouw en de wijze waarop het gebruikt zal worden. Het was een hele waaghalzerij geweest om in de machine te komen, zei hij te rugkijkend op de toer die hij en Co rian moesten maken. Voor de Schut se was de eerste heipaal volgens de burgemeester een mijlpaal in de tot standkoming van een 'schitterend onderkomen voor de deelnemers aan de dagactiviteiten. Hij bracht het bestuur van de stichting en alle aanwezigen namens het college en de raad de gelukwensen over. Maar blikte ook even terug. In mei 2002 werd de tijdelijke voorziening aan de Veerstraat geopend. Toen liet het college van burgemeester en wethouders weten dat ze het perma nente onderkomen liever in Tholen- het tellen van de vogels aan de Oesterdam. Nog steeds komen er uit Afrika vooral zwaluwen en roofvogels om in dat gebied te broeden. "Dat komt omdat de bio toop hier erg goed is. Er zijn vol doende insecten en het milieu is hier de laatste jaren aanzienlijk verbeterd. Er komen hier steeds meer vogels omdat het water scho ner is. Daardoor zijn er meer amfi bieën, zoals muggen en andere in secten en larven." De vogelaars zien de laatste jaren ook een 'explosieve groei' van de blauwe reiger. Ook het gevolg van een schoner milieu. "Vroeger zag je ze alleen in de buurt van Tho- len-stad. Nu nemen onze vogel- spotters, we zijn met zijn dertigen, de blauwe reiger in elke polder waar." De oorzaak van de verbetering van het milieu zoekt Luijsterburg bij de nieuwe regels voor het gebruik van pesticiden in de landbouw. "In de jaren zeventig mochten de boe ren nog DDT gebruiken. In die tijd werd alles kapotgespoten. De aan- stad zag verrijzen. Volgens b. en w. paste het centrum beter in Tholen omdat het als 'dragende kem' wordt gezien. „Wij kenden echter uw voorkeur voor vestiging in Oud- Vossemeer. Toen is ook gezegd dat de gemeente mee zou zoeken naar een locatie in Tholen. Maar als dat niet binnen een jaar zou lukken, dat we dan onze medewerking zouden geven aan de vestiging in Oud-Vos- semeer." Na de keuze voor Oud-Vossemeer kostte het nog enige tijd om het planologisch rond te krijgen. Zo moest onder meer de bestemming van de grond worden veranderd. Het trof Nuis dat binnen de zorg van de stichting voor de volwassen deel nemers over werken en niet over dagbesteding wordt gesproken. „Een begrip dat nauwer aansluit bij de ge voelens van mensen, en misschien wel juist van mensen met een handi cap. Ze kunnen op een zo volwaardig mogelijke wijze in deze maatschap pij participeren. Dat noem ik nu eens zorgvuldigheid in de zorg om men sen. Volwaardig betrokken waar mo gelijk bij werkzaamheden in de tuin, bij houtbewerking of in de wasserij. Hartverwarmend om dat te mogen constateren." Nuis betrok daarbij ook de energieke inzet van de mede werkers en vrijwilligers. Verder ging hij in op de toenemende vraag naar zorg, wonen en welzijn. Het aanbod staat echter onder grote druk. „Er lijkt wel sprake van zorgen in de zorg. Wij allen, overheid en particulier initiatief, dienen ervoor te zorgen dat welbevinden en zorg op peil blijven, hoe moeilijk dat ook kan zijn. Kwetsbare groepen en individu en mogen niet tussen de wal en het schip vallen." De Schutse gaat ook deel uitmaken van het dorp. „Dat betekent dat er ook daadwerkelijk samengewerkt moet worden. Zeker met de bewo ners aan de Coentjesweg." Nuis was blij met de goede verstandhouding tussen het stichtingsbestuur en de omwonenden. „Er wordt gesproken over een goede verstandhouding tussen het stichtingsbestuur en de omwonenden. Het overleg heeft er toe geleid dat er met boorpalen en niet met heipalen is gewerkt." Hij bedankte ook de omwonenden voor hun medewerking. Er is geen be zwarenprocedure begonnen en daar door kon de bouw snel ter hand worden genomen. „Maar veel be langrijker is dat hiermee het respect voor en vertrouwen in elkaar op een geweldige manier tot uitdrukking komt." scherping van de regels heeft de natuur op het eiland veel goed ge daan." Hij ziet dat duidelijk aan de aantal len vogels die worden geteld. Sa men met de andere vogelspotters hanteert hij een lijst waarop 110 vogelsoorten staan. Vogels die ooit in het Zeeuwse watergebied zijn gesignaleerd. En nog heeft hij daaraan niet genoeg. Tussen negen uur en elf uur in de ochtend heeft de vogelgroep diver se soorten waargenomen die niet op de lijst voorkomen. Zoals twee roodhalsfuten, en zes groenbotvin- ken. "Ook door verbetering van het mi lieu", is de overtuiging. De tellerij van het afgelopen week einde kreeg als onderwerp 'akker vogels' mee. Dat onderwerp was ingegeven door de Europese land bouwpolitiek die intensivering van de landbouw stimuleert. Als ge volg daarvan gaat de stand van ak ker- en weidevogels in heel West- Europa hard achteruit, meldt de organisatie. Die constateert verder dat in Nederland 17 soorten akker en weidevogels op een rode lijst staan. Dat zou betekenen dat die met uitsterven worden bedreigd. Of dat ook het geval is in andere gebieden van de wereld, daarover is nog geen informatie bekend. Luijsterburg is er niet optimistisch over. "Vooral de intensieve land bouw is de doodsteek voor veel weidevogels. We zetten wel vlag getjes bij de nesten zodat een loon bedrijf of de boer kan zien waar een nest is, maar dat zet geen zo den aan de dijk. Door de verkave ling van percelen verdwijnen er slootjes en andere beschermende objecten voor de vogels. Je merkt ook dat de koeien steeds langer op stal staan. Of helemaal niet meer buiten komen. Dat is voor de vo gels een nadeel. De boer is dan snel geneigd om te zeggen: maaien die handel." Als gevolg daarvan biedt de weide onvoldoende bescherming tegen vijanden en vallen jonge dieren ten prooi aan kraaien, reigers of roof vogels. "Je ziet het aan de aantal len. Grutto's, tureluurs, scholek sters, er komen er elk jaar minder van." Luijsterburg heeft zo snel ook geen oplossing bij de hand. "Ja. Meer natuurgebieden aanleggen. Nu heb je nog heel mooie gebie den in Polen. Daar is de landbouw nog kleinschalig. Maar als die bij Europa horen, dan gaan die men sen ook anders boeren en nemen ze de Nederlandse manier over." De vraag is, of dat erg is. "Erg? Nou ja. De meeste mensen eten er geen boterham minder om. Maar alles wat verdwijnt, is eigenlijk jammer. Straks kennen de kinderen de grutto alleen nog van een plaat je" Als de verslaggever van de Een- drachtbode de telpost nadert, heb ben de vogelspotters net een fikse bui regen over zich heen gekregen. Ze malen er niet om. "Dat spotten Nuis stipte ook nog aan hoe hij sa men met zijn vrouw elk jaar deel neemt aan de 'truckersrif van de stichting, waarbij gehandicapten mee mogen rijden in grote vracht wagens. Het was hen opgevallen dat er altijd zoveel belangstelling lans de weg was. „Dat illustreert warm te, samenhang en verbondenheid. Zie je de cliënten van zo dichtbij, dan besef je maar al te zeer dat het er niet om gaat wat hij of zij heeft, maar wat hij of zij is. Dat maakt de mens rijker." De 80-jarige dominee F. Mallan zei 'innig verblijd' te zijn met de aan bouw van het centrum. Hij hield een overdenking aan de hand van Lucas 10, vers 21 over Jezus' blijdschap, waarin Jezus de Heere dankt voor de dingen die voor de wijzen en ver- standigen verborgen bleven en geo penbaard worden in de 'kinder- kens.' Wordt er nu gesproken over deelnemers in plaats van gehandi capten, zo wordt er in het boek van Lucas gesproken over kinderkens. Daar ging echter wel het een en an der aan vooraf volgens Mallan die vertelde dat hij op de dag af 57 jaar geleden in de ambt was bevestigd. Mallan zei dat Jezus niet zo maar gekomen was in de verkondiging van de Geest, maar dat hij Zijn dis cipelen uitzond om het Woord te verkondigen. In het evangelie volgens Mattheüs vergelijkt de Heere het geslacht met kinderen die op de markten zitten. En worden toegeroepen dat ze spel letjes moeten spelen. Dat ze moeten dansen als er op de fluit wordt ge speeld en dat ze moeten huilen als op een begrafenis. Maar dat ze dat niet deden. De wijzen bleven ver borgen, de eenvoudigen werden ge openbaard. En dat is volgens Mallan de verborgenheid van het evangelie. De dominee wees er op dat we in een tijd leven van geleerdheid en wetenschap en dat de wetenschap zich zou vermenigvuldigen en tot veel uitvindingen zou leiden. „Maar met alle wetenschap weten wij van de verborgenheden niets af. We be grijpen het niet dat we kunnen tele foneren en faxen naar Australië. Da niël heeft het ook niet kunnen denken. Maar zien we ook het ver borgene niet in de Schepper die de aarde in zes dagen maakte. Of is het gevolg van de oerknal? Het werk van God is niet te begrijpen." Ook voorzitter dr. Ir J. A. Don van het bestuur sprak de aanwezigen toe. Hij bedankte iedereen die bij de totstandkoming van het centrum betrokken is. En over de onzeker heid die er was over de vestiging. „Maar we hebben het vertrouwen gekregen." Hij bedankte de ge meente en de omwonenden en be sloot met het zingen van Psalm 25, vers 4 en gebed. doe je omdat je van vogels houdt. Vogels fascineren. Dat blije. DJe vrijheid die ze uitstralen. Het ge voel van een vogel spotter is moei lijk te omschrijven", zegt Luijster burg. "Het is toch geweldig dat sommige soorten hier in ons_ ge bied komen broeden en dan 50Ó0 kilometer terugvliegen naar Afrika of Spitsbergen?" Het ledental van de Thoolse Vogel- groep fluctueert. Soms een paar man erbij, soms een paar er af. "Maar gemiddeld ongeveer dertjg leden. Er zitten ook een paar vrou wen bij", vertelt Luijsterburg. Hij roept naar zijn collega's. "Za gen jullie die graspieper? Is die ge teld?" Een klein vogeltje, een beetje bruin/groen van kleur met witte staartpennen, vliegt intussen snel weg. De vogelaars houden de meeste soorten moeiteloos uit el kaar. En dat valt niet mee. Want de vogels hebben in de winter vaak een andere kleur dan in de zomér. Ook jongen zien er anders uit. Of de soorten zijn haast niet te her kennen omdat ze in de herfst ovér- gangskleuren dragen. Luijsterburg: "Een meeuw is pas in het derde jaar op kleur." De club spotters uit Tholen zet in tussen de verrekijkers op scherp en ziet ze flink vliegen. Aalscholvers, bergeenden, en een kleine berg eend (dodaars) passeren met hoge snelheid de lenzen. De spotters turven dat het een lieve lust is. Dat betekent 520 aalscholverstreepjes in twee uur tijd. Uiteindelijk zal de dag 48 verschil lende soorten vogels opleveren en zijn er 3500 vogels geteld. Van alle trekvogels is de spreeuw in Neder land het meest gezien. In totaal vlogen er 167.000 over. Ongeveer de helft van het aantal getelde vo gels. Zangvogels lieten zich nau welijks zien. Dat kwam door de re gen. Aan de Oesterdam telde de werkgroep 250 spreeuwen. „Dat waren er meer geweest als we in de Scherpenissepolder waren gaan tellen", weet Luijsterburg. Wel werden er aan de Oesterdam 23 zangvogels - vinken - geteld. Luijsterburg heeft de indruk dat de groep erg op hem leunt. "Ik denk dat ik het spulletje bij elkaar houd. In steek er per week tien tot vijf tien uur in. Coördineer veel en als ik daarmee stop, ja, dan is het risi co groot dat de hele boel in elkaar bliksemt." In het jaarboekje van de heemkun dekring Stad en Lande van Tholen verschijnen vier bijdragen. Een van de verhalen gaat over de misstappen van een veldwachter uit Oud-Vossè- meer in de 19de eeuw. De andefe bijdragen gaan over het reisje in de 17de eeuw van een Van Vrijbergfie (uit Thoolse regentenfamilie) nafir Parijs, over de kaapvaart aan het be gin van de achttiende eeuw, inge zoomd op Sint-Maartensdijk en een gedicht in dialect. De Vogelwerkgroep Natuurvereniging Tholen was zaterdag op pad om vogels te tellen. Van links naar rechts: Ad Polderman uit Sint- Maartensdijk, Cees Luijsterburg uit Tholen, Leonard Ketting uit Sint-Annaland, Ge Meijnen uit Sint-Maartensdijk, A. Duijnhouwer uit Scherpenisse en A. v.d. Broek uit Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7