E Smeekschrift voor behoud bibliotheek in Sint-Annaland Frigge maakt rentree, Saris en Hoek naar onverkiesbare plaats Pfijsdoorbraak r-mga Oplevering Maartenshof maand later dan gepland Kanjer van pompoen krijgt plaatsje in de woonkamer 400 OCCASIONS Wethouder Goossen voert voorlopige kandidatenlijst VVD aan Nuis onthult kunstwerk in nieuwe Schutse Donderdag 6 oktober 2005 61e jaargang no. 46 Altijd meer dan www.autoteam.nl !Zuv Niks mis mee Bewoners bellen straks via centrale Castria Wethouder F.J. Goossen uit Anna Jacobapolder voert de voorlopige kandidatenlijst van de Thoolse VVD aan voor de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar op 7 maart. E. Frigge-Hogesteeger uit Oud-Vossemeer staat met stip op de tweede plaats ten koste van fractievoorzitter K.B.M. Saris uit Poortvliet die pu samen met GJ. Hoek uit Sint-Maartensdijk in de gemeenteraad zit. Saris staat op de vijfde plaats, maar is wel van plan de strijd aan te gaan om hoger te eindigen. Frigge maakt haar rentree. Zij heeft na een periode van 'retraite' weer zin om de Thoole politieke arena te betreden, zo zei ze maandag tij dens het politiek café in Havenzicht in Sint-Annaland. Mager Dutour Geerling nieuw bij Castria Dagelijks activi-tijd voor wonen... Werkgroep voor speelterreinen Of het de grootste is die op Tholen is gekweekt, durven ze niet te beweren, maar Jan en Jojanneke Geluk uit Poortvliet vinden de pompoen uit hun volkstuintje wel een kanjer. De vrucht weegt maar liefst 42,4 kilogram. Geluk moest de pompoen met een kruiwagen naar zijn auto rijden, want door het gewicht en de omtrek in de lengte van 1,80 meter en 1.40 meter in de rondte, is het gevaarte niet makkelijk te vervoeren. "izói 4-A Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ontdek The Middle Aziatische invloeden zijn weg te denken uit het Paauwe is daarom een ontstaan waar al deze samengebracht: The Middle Een winkel in een winkel. Zot pend en klaar om ontdekt te mpire Ontdekkingsrei aziatisch Marco Meubilair dat geïnspireerd is op de Aziatische sfeer heeft tijdelij minente plaats. Op het TTIBP3HW langs de special door de sho' stukje Zijderoute! VANAI OKTOBER Start Sony Show, De grootste SONY flatscreen-shop van ZW-NId. De Sony-V en Sony-W series zijn zojuist geïntr bewonderen. Hlf een nóg grotere vooi In beeld en gelui vormgeving en functie. OKTOBER Eilandgevoel dat voelt góed- Kent u het eilandgévoelTWellicHt wordt dat verduidelijkt of versterkt door de verschillende ziteilanden die Interieur Paauwe exposeert - V.A. JÜB OKTO De Woonmodes van 05/06 dagelijks vanaf 19 oktober In een viertal opstellingen presenteert Interieur Paauwe de oktober- woon modes. Verschillende stijlen IrfflerPT volledig gedecoreerd! In een oog opslag ontdekt u uw favoriete stijl in de nieuwste woonmodes. I Zonnemaire To H H www.interieur-i Juf Els Overbeeke van de School met de Bijbel uit Sint-Annaland heeft dinsdag een smeekschrift aangeboden aan het gemeentebestuur voor behoud van de bibliotheek in het dorp. Wethouder mevrouw Velthuis was in b. en w.-vergadering, zodat haar secretaresse het smeekschrift in ontvangst nam. „Wc hebben al eerder actie gevoerd voor behoud van deze voorziening en tijdens een kringgesprek in groep 6 opperden leerlingen het idee om een smeekschrift te schrijven. Die term begrijpen ze beter dan het woord peti tie en vanuit de geschiedenisles is het smeekschrift der edelen uit 1566 be kend. De gemeente verzekerde ons, dat er serieus naar ons smeekschrift gekeken zal worden." Het kringgesprek kwam op gang naar aanleiding van een krantenartikel over de mogelijke sluiting van de biblio theek in Sint-Annaland. Er werd hef tig gediscussieerd en de kinderen be sloten er een actie aan vast te knopen. Iedere leerling van groep 6 schreef een smeekschrift voor b. en w., dat werd bekrachtigd door een handteke ningenactie onder de 176 leerlingen. Ook de meesters en jutten tekenden. „Een dorp zonder bibliotheek gaat te rug naar de prehistorie", zegt Els Overbeeke. „Dat kan gewoon niet. Sint-Annaland moet zijn bibliotheek behouden." Vertegenwoordigers van de beide ba sisscholen hebben maandag een ge sprek met wethouder Van Kempen en ambtenaren gehad over de nieuw bouw en de mogelijkheden voor een brede school, inclusief de bibliotheek. „Beide scholen willen de bibliotheek zien te behouden, dus het mooiste is een bieb bij de nieuwe scholen", zegt directeur G.T. Bril van De Casem- brootschool. „Kinderopvang erbij blijkt erg duur te zijn en voor de rest is er misschien alleen een mogelijkheid voor een logopedist. De peuterspeel zaal zit bij de Wellevaete, maar als ba sisscholen zijn we al blij met de bibli otheek", aldus Bril. Knopen zijn er echter nog niet doorgehakt. Het gaat heel langzaam en over vier weken wordt er verder gepraat. Ook de Dorpsgemeenschap Sint-An naland blijft ijveren voor behoud van een permanente bibliotheek. Het be stuur van de bibliotheekstichting wil die vervangen door een bibliobus die drie uren per week naar het dorp komt. Een delegatie raadsleden heeft een bezoek aan de Sint-Annalandse bieb gebracht, waarbij bestuursleden van de Dorpsgemeenschap benadruk ten, dat het niet alteen om een ruimte gaat waar je een boek kunt lenen. De bibliotheek heeft ook een sociale functie. Dat was deze maandagavond goed te zien. Het was tot verrassing van de raadsleden opmerkelijk druk, maar de personeelsleden achter de ba lie spraken over een normale avond. Met 42.500 uitleningen per jaar (er zijn 17.000 boeken e.d.) zijn er 850 uitleningen per week; 35,2% van de Sint-Annalandse bevolking komt re gelmatig in de bibliotheek. „Die cij fers en de drukte van die avond waren redenen temeer om de permanente bieb te behouden en niet te vervangen door een bibliobus, die in Zeeuws- Vlaanderen niet voldoet", zegt be stuurslid André van Ast van de Dorps gemeenschap. „Want wat gebeurt er met een bibliobus bij slecht weer wan neer je maar korte tijd hebt om een boek uit te zoeken. Het krantje lezen of gewoon een gesprek schieten er dan helemaal bij in! Een basisvoorzie ning als een bibliotheek mogen we niet opgeven. Als Dorpsgemeenschap zijn we over het huidige gebouw aan de Kloosterstraat ook dik tevreden. Een grote ruimte met een goede par keergelegenheid. Kortom: met de bieb is niks mis." Volgens Van Ast is be houd van de bibliotheek één van de speerpunten van de Dorpsgemeen schap, die eind oktober besproken zal worden met de leden. De nieuwe bewoners van het woonzorgcentrum Maartenshof in Sint- Maartensdijk kunnen vanaf begin december in hun woningen. Dat is een maand later dan gepland. Woensdag bekeken zo'n honderd bewo ners en belangstellenden de woningen tijdens de 'meetdag' van Castria Wonen en Marsaki b.v. Alle nieuwe woningen zijn verkocht en verhuurd. Alle bewoners worden straks aangesloten op een nieuwe telefooncentrale. Huurders en eige naren krijgen de rekening van Cas tria. Bj de uitbreiding aan de Bloe- menlaan gaat het om 32 woningen, zeventien koopwoningen en vijftien huurwoningen. De huurprijs is ge middeld zo'n 450 euro per maand. De prijzen van de koopwoningen variëren van 150.000 euro tot 219.000 euro. Volgens de nieuwe vestigingsmanager E. Dutour Geer- ling van Castria Wonen voorziet de uitbreiding van Maartenshof in een behoefte. „De mensen waren ook heel enthousiast toen ze voor het eerst een kijkje mochten nemen in hun nieuwe woning." De nieuwbouw bestaat uit een- twee- en drie bouwlagen. Zowel huurders als kopers worden ver enigd in een vereniging van huisei genaren. Doel is om onder meer zorg te dragen voor het beheer van de gemeenschappelijke ruimtes en de gemeenschappelijke belangen van de eigenaren te behartigen. Er is nog geen bestuur voor samenge steld. De toekomstige bewoners wa ren vooral nieuwsgierig naar de da tum van de oplevering. Dat wordt begin december, zegt Dutour Geer- ling. ZIF. VERDER PAGINA 23 Wethouder F.J. Goossen (eerste rij tweede van links) zingt mee op de repetitie van 'het Schorrenkoor in café Havenzicht. Naast hem links H. Bungener, rechts H. van Maaren, Th. Rijnberg en Jan Koevoets. De VVD wordt na het tussentijds af treden van M.K. van Gorsel-de Ou de uit Oud-Vossemeer weer flink opgeschud. Saris kwam in oktober vorig jaar in de raad om de plek van mevr. Van Gorsel in te nemen en heeft het erg naar de zin in zijn functie als volksvertegenwoordiger. Hij werd meteen fractievoorzitter. En moet nu volgens de VVD-selec- tiecommissie al het veld ruimen voor mevr. Frigge die in 2002 de raad verliet omdat het haar vanwege werk en persoonlijke omstandighe den te veel werd. „Ik ben in retraite geweest. Ook moest ik voor mijn werk een vrij zware opleiding doen. Het was niet te combineren. Maar het is toch weer gaan kriebelen. Ik put er energie uit, zegt de 60-jari- ge Vossemeerder. Op de definitieve kandidatenlijst in 2002 stond ze op de 20ste plaats. Ze maakt dus nu een grote sprong. Frigge was een populair raadslid. Ze zat twee perio des in de raad van Tholen (en daar voor drie jaar in de raad van Halste ren) en schuwde de discussie niet. Ze werd zelfs in 2000 voorgedragen voor de verkiezingen van beste raadslid van Nederland. Ze werd tweede. Voor Saris is het nog geen gelopen race, zegt hij. „De leden moeten er zich nog over uitspreken en we heb ben nog ruim vijf maanden te gaan voor de verkiezingen waarin de VVD zich nog beter kan profileren. Ik wil die strijd voor de tweede plaats wel aangaan. Iedereen moet vechten voor een plaats. Saris is te spreken over de manier waarop het bestuur en de fractie de burgers opzoeken. De VVD gaat meer de boer op door met een kraam op de braderieën te staan en het publiek aan te spreken, en door regelmatig een politiek café te hou den. Café Havenzicht was de derde op rij. Hij hoopt dat dit ook zijn vruchten gaat afwerpen op de stem computer volgend jaar. Saris kwam onverwacht in de ge meenteraad, toen de eerste drie kan didaten van de liberalen uit de raad vertrokken waren, onder wie dan Goossen als wethouder. Saris stond vijfde op de kandidatenlijst en volg de mevr. Van Gorsel op, die plotse ling opstapte. „Ik ben als tussen paus aangetreden terwijl ik nooit had gedacht dat ik raadslid zou wor den. Nu zit ik er al bijna een jaar. Het is ook nog steeds een uitdaging. Wethouder Goossen heeft zijn draai als wethouder wel gevonden, maar hij zou ook genoegen nemen met een raadszetel mocht de VVD niet deelnemen aan het college. „Geen enkel probleem. Dat ben ik dan aan de kiezers verplicht." Op de derde plaats staat akkerbouwer Hoek. Hij zakt op de voorlopige lijst een plaats, maar ten opzichte van de de finitieve kandidatenlijst uit 2002 stijgt hij een plaats. Vierde staat nu F. Hommel uit Oud-Vossemeer. Hommel is de p.r. man van de partij en is nieuw op de lijst. De groslijst is samengesteld door voorzitter G. Boelhouwers, vice- voorzitter M.W. de Korte en secre taris P.K.M. Stouten. Op 18 novem ber wordt de definitieve volgorde bepaald door de leden tijdens een algemene ledenvergadering. De commissie heeft met de vijf kandi daten gesprekken gevoerd. In hun voorstel worden beide zittende raadsleden Saris en Hoek gepas seerd. Maar volgens Saris is daar geen sprake van. De VVD kreeg steeds slechts twee zetels, maar Sa ris is optimistisch gestemd. „We gaan voor drie, één wethouder en twee raadsleden. Het is prima dat ze met een voorstel komen. Ik ben re alistisch genoeg om te beseffen dat de wethouder de eerste kandidaat is, maar ik sluit niet uit dat ik op de tweede plaats terecht kan komen." De opkomst tijdens het politiek café was mager. Er waren zo'n dertien aanwezigen, waarvan twee en later drie cafébezoekers. Het werd niet boven gehouden maar beneden in het cafégedeelte rond de toog. Ook wethouder W.C. van Kempen (CDA) was op de barkruk naast zijn collega Goossen aangeschoven. Het werd pas druk en levendig toen het Schorrekoor dat in de zaal naast het café repeteerde, pauze hield en in het café de kelen kwam smeren. De liberalen besloten om gewoon door te gaan met het debat. Frigge ging met de microfoon langs de zan gers die hun zegje mochten doen. P. Dekker vond dat de haven van Sint-Annaland maar niet op schoot. Hij doelde vooral op de woning bouw langs de haven. Volgens Van Kempen is er aan de haven wel al het een en ander gerealiseerd (dam- wand voor Busmariteam, steigers Enjoy Sailing), maar is de woning bouw op de haven en op het Haven plein een proces dat wel even kan duren. Hij schat dat de nieuwe in vulling van het havengebied wel 7 tot 8 jaar in beslag zal gaan nemen. Komende winter zal het project voor de Kleine Suzannapolder en het havengebied weer een nieuwe fase ingaan, zo verwacht Van Kem pen. ZIE VERDER PAGINA 7 De 38-jarige Erik Dutour Geerling uit Standaardbuitcn is de nieuwe vesti gingsmanager van het kantoor van Castria Wonen in Sint-Maartensdijk. Hij was wijkteammanager van wo ningbedrijf Rotterdam waar hij ver antwoordelijk was voor het beheer van 2500 huurwoningen in flatgebou wen. Hij is sinds mei in dienst bij Castria. Dutour Geerling volgt ma nager woonbeheer J.J. Droogendijk op. Die houdt zich nu meer met be leidszaken bezig, terwijl hij voorheen ook het kantoor in de smalstad met 17 personeelsleden aanstuurde. Die combinatie werd te veel, zegt Droogendijk. „Die functies zijn nu uit elkaar gehaald. Naast beleidsmatige zaken, geef ik nu leiding aan de beide vestigingmanagers hier en in Halste ren." Voor Dutour Geerling is de nieuwe functie een uitdaging. Hij komt uit de randstad naar het platte land, maar het is niet vreemd voor hem omdat hij zelf ook op het platte land woont. „Ik zocht naar een andere werkgever omdat ik het reizen tussen mijn woonplaats en Rotterdam beu was. Vaak stond ik in de file. Het werk is vergelijkbaar en de reisaf stand is nu maar 35 kilometer." Burgemeester W. Nuis opent woens dag het nieuwe zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland officieel. Hij zal een kunstwerk - een raampa- neel onder het dakterras - onthullen van de hand van kunstenaar Arie v.d. Spek uit Oud-Beijerland. Het verzorgingshuis biedt plaats aan 56 ouderen (daarnaast zijn er twee plaatsen voor tijdelijke opvang). Verder zijn er 20 plaatsen voor ver pleeghuiszorg en tien voor dagver zorging. Tenslotte is er het hospice met één plaats voor palliatieve zorg. Landzicht, Nieuwland, Oudeland, Meekrap en Molenzicht heten de af delingen. Behalve het winkeltje zijn er ruimten voor de fysiotherapeut, kapster en pedicure. Zie pagina's 9, 10. 11 en 12. dus komt u vandaag óf morgen? EN V ERDER... Bedrijfsverzamelgebouw Energieweg ideaal voor startende ondernemers WIE SPAARZAAM IS, BEHOUDT WAT HU MET VLUT VERDIENT Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Inwoners van Poortvliet moeten de gemeente adviseren over de wensen met betrekking tot speelterreinen in het dorp. Een werkgroep, waarvoor zich 7 inwoners aangemeld hebben. zou dit als opdracht kunnen krijgen, vindt de gemeenteraad naar aanlei ding van de discussies tijdens het dorpsbezoek. Daar kwamen aan de orde de openstelling van de speeltuin bij de school en (speel(voorzieningen voor grotere jeugd. De commisie be stuurszaken praat woensdag over de resultaten van het dorpsbezoek. Deze week Arjan Heijboer werkt kwart eeuw bij Vossemeerse supermarkt Bedrijfsleider Lau van 't Hof na 38 jaar Bruynzeel Keukens in de vut Joke van der Zande uit Tholen presenteert eerste dichtbundel PACKARD BELL IMEDIA5I70 Intel1 Pentium® 4 Processor 516 2.93 gHz, 1024 MB. 160 GB hordeschijf, dual layer brander. NVIDIA* GeForce"' 6200 videokaart 256 MB.6x USB 2.0, IEE1394, inclusief I7TFT monitor. EPSON ALL 11 ONE PRINTER Advertentie I.M. „Ik kreeg pas vier weken geleden in de gaten dat er een grote pompoen bij was. Hij zat helemaal verscholen onder de bladeren. En het was ook niet mijn bedoeling dat ik grote pompoenen zou kweken." zegt Geluk., maar ik vind het toch wel leuk dat hij zo groot geworden is. Zonder water te geven of extra voeding te geven. Het is puur natuur. Geluk heeft samen met zijn vrouw een volkstuintje in de Kon. Julianastraat in Tholen. Het stel woont in Poortvliet maar als Tholenaren houden ze de band met hun geboorteplaats aan. „Goed voor de sociale contacten, hè". Zij zijn er bijna elke dag wel even, zeker omdat ze er ook een paar kippen houden. Na de ontdekking van de kanjer, liet Geluk de vrucht nog een maand doorgroeien. Maar maandag was het tijd om te oogsten. „Ze geven nog wel mooi weer aan. maar het moet niet te koud worden. Dat risico wil ik niet lopen en ik geloof ook niet dat er nog een kilo aan zal komen." Geluk plantte zes stekjes van de pompoen. Met vier plantjes gebeurde niets, de twee die overbleven, groeiden uit tot mooie planten, één met een verras send resultaat. „Ook de andere volkstuinders vinden hem allemaal bijzonder. Bij vishandel Jo Schot heb ik hem toen laten wegen." In de huiskamer ligt al een pompoen, veel kleiner en ronder van vorm. De kanjer uit de volkstuin krijgt er ook een plekje. Naast de haard of voor de wandkast. Het wordt een opvallende decoratie bij Jan en Joannekc Geluk aan de Markt in Poortvliet. Een natuurlijk design. jün gn Geluk uit Pootvliet met de reuzenpompoen van ruim 42 kilo.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1