Meeste hinder van licht op sportvelden Verdachte bekent ontucht met stiefdochter in Oud-Vossemeer Paardenwelzijn last van dumping 'Meer dynamiek met lichtreclame op gebouw' Twee-onder-een-kapwoning in een 'soort herenhuis' Eis achttien maanden celstraf, waarvan zes voorwaardelijk Informatiebus over depressie CDlLLJlCTJJil mLiMS Doré 18 cent „Stond je met je wortelen. Was het paard al naar de slager" Donderdag 6 oktober 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Welstand wijst klok Delta Glass Tholen af Een uitgelezen plek voor een lichtreclame. Directeur M. Bierens van Delta Glass uit Tholen was er van overtuigd dat de klok met temperatuursaanduiding boven op zijn bedrijf aan de Deltaweg voor wat 'schwung en dyna miek' zou zorgen op het bedrijventerrein, maar de wel standscommissie stak daar maandag een stokje voor. Proverko bouwt twintig huizen Klipper Proverko uit Goes gaat twintig woningen bouwen aan de Klipper in de wijk Vroonstede in Sint-Annaland. De welstandscommissie gaf maandag groen licht aan het ontwerp van architect J. Dieleman die eerder het ontwerp voor de uitbreiding van het woonzorgcentrum Ten Anker in Tholen maakte. Milieufederatie stelt top 5 Tholen samen Het openbaar ministerie eiste donderdagmiddag in Mid delburg 18 maanden gevangenisstraf, waarvan zes voor waardelijk in de ontuchtzaak tegen de 51-jarige M.A.S. uit Tholen. De man werd er van verdacht zijn stiefdoch ter te hebben misbruikt, ontucht te hebben gepleegd en haar te hebben mishandeld. De feiten vonden plaats toen het meisje nog onder de zestien jaar was. Verdachte be kende de feiten en toonde spijt. De Stichting Paardenwelzijn Na Gedane Arbeid in Oud- Vossemeer krijgt steeds meer verzoeken om paarden ter verzorging op te nemen. Die vragen komen van zowel manegehouders als van particulieren. Maar met verkeer de motieven. Het gaat de eigenaren niet zo zeer om het welzijn van het paard als wel dat het dier, waarvan de aanbieders weten dat het wat mankeert, voor een habbe- krats willen lozen. Welkom-avond nieuwe inwoners Niet vertoond Winst Geschrokken Vrolijk Flinke pets Subsidie Zware last Nierstichting Brandwonden De sportvelden van Sint-Philipsland en Poortvliet staan op nummer 1 in de top 5 van de lichtbronnen die op Tholen als hinderlijk ervaren worden. Dat blijkt uit het lijstje van de Zeeuwse milieufederatie (ZMF) die een campagne voert onder het motto laat het donker donker. Het sportveld van Oud-Vossemeer heeft volgens de ZMF als enige goede belichting. De verdachte pleegde de ontuchtige handelingen toen het gezin nog in Oud-Vossemeer woonde. De ontuchtige handelingen speel den zich af in 2001 en 2002 toen het gezin nog in Oud-Vossemeer woonde. Het begon toen het meisje dertien jaar was. Ze deed aangifte nadat de man haar had geslagen. S. werd door de politie opgepakt en zat twee dagen in voorlopige hech tenis. Verdachte is al twee jaar on der behandeling. Dat feit werd her haaldelijk aangehaald door ver dachte en zijn advocaat, maar de officier van justitie J. Valente vond dat S. straf verdiende omdat hij het 'leven van het meisje verwoest had.' Op de vraag van de rechter hoe het zover heeft kunnen komen, zei ver- Bierens wil de klok met de verlichte letters en de temperatuuraanduiding bovenop het blok plaatsen dat op het gebouw staat. Goed te zien van af de brug, komend uit Halsteren, zo legde hij uit. „Het gaat niet zozeer om de verbintenis met Tholen want de klanten komen van elders, maar het is wel een prachtige locatie om er verlichting aan te brengen. Het geeft een beetje schwung aan het bedrijventerrein en het past ook in het beleid van de gemeente voor meer dynamiek." Bierens wees er op dat het zeker 's avonds goed te zien zal zijn. „Want als je dan de brug overkomt is het aardedonker." Maar de commissie bleek helemaal niet geporteerd te zijn van het voor stel om de lichtreclame aan te bren gen. Voorzitter H.J. Groenewegcn van de commissie had al moeite met het bouwelement bovenop het fa brieksgebouw. Hij noemde dat 'welstandshalve bijna onaanvaard baar.' De lichtreclame zou dat ele ment alleen maar versterken. „Het kan wel op een andere plaats waar het recht doet aan het gebouw, maar niet er bovenop." Volgens Bierens had dat echter geen zin. Praktisch het hele terrein is om geven door hoge bomen, de klok De nieuwbouw maakt deel uit van de tweede fase van de nieuwbouw wijk. De woningen komen te liggen aan twee doodlopende straatjes die eindigen op een watergang. De twee-ondcr-een-kapwoningen en enkele vrijstaande huizen krijgen grote dakvlakken en overstekken. Dieleman heeft gekeken naar het ty pe woningen dat in de jaren twintig werd gebouwd en nu weer erg in trek zijn. De vrijstaande woningen komen aan het water. Volgens de architect zien de twee- onder-een kapwoningen er als 'een soort herenhuis die in twee gedeel ten is verdeeld'. Om de verscheide nheid tot uiting te laten komen, krij gen de huizen volgens Dieleman in de projectmatige opzet hier en daar verschillende kleuren. De vrijstaande woningen zien er hetzelfde uit, met een kap met een overstek, maar wel a-symmetrisch. Ook het trappenhuis wordt zicht baar aan de buitenkant. Dieleman benadrukte dat van te vo ren duidelijk zal zijn hoe de huizen er uit komen te zien. Hij beant woordde daarmee een vraag van ar chitect T. Jansen die bang was dat er De top 5 is samengesteld met hulp van de achterban van de ZMF, ster renliefhebbers en andere 'vrienden van de nacht' die in de loop van het project de milieufederatie op hinder lijke lichtbronnen wezen. Opvallend genoeg wordt de tweede plaats ingenomen door de lichtkoe pels van de kassen bij Rilland-Bath en bij Steenbergen. Die zijn volgens M. Ernst van de ZMF op grote af stand te zien. Op nummer 3 staat ge maal Loohoek aan de Schelphoek- weg in Poortvliet. Ook daar kwam een klacht over. In Oud-Vossemeer zijn de schijnwerpers op de Neder lands hervormde kerk aan de Ring 's avonds een bron van ergernis. Tenslotte hebben mensen ook last van de industriële verlichting van General Electric in Bergen op Zoom. „Licht is nu eenmaal grens overschrijdend." Met het publiceren van de lijst wil de ZMF het thema lichthinder op de politieke agenda plaatsen. De ZMF wil dat er slimmer en zuiniger wordt omgegaan met verlichting. Er zou een beleid ontwikkeld moeten wor den voor het behoud van een donke re nacht. Een donkere nacht is be langrijk voor het welzijn van mens en natuur. Het gebrek aan duisternis kan volgens de ZMF het bioritme van mens en dier verstoren. Het is volgens Ernst maar een 'korte inventarisatie', maar valt het wel op De jaarlijkse welkom-avond voor nieuwe inwoners is deze keer op dinsdag 11 oktober. Het gemeente bestuur nodigt daarvoor de inwo ners uit, die tussen oktober vorig jaar en september dit jaar in de ge- zou vanaf de weg niet zichtbaar zijn. „Omdat het wat hoger staat, zie je het beter. Dal maakt het juist zo grappig." Maar Groenewegcn kon er niet van overtuigd worden. „Dat is nog niet vertoond. Als we dit toestaan, dan moeten we alle bedrijven met zulke aanvragen, honoreren. Dan kunnen we het niet uitleggen waarom het niet kan." Bierens vond het jammer dat de commissie het plan afwees. „Het is een aardigheidje, een beetje een ge miste kans." Hij wees erop dat 're clamemensen' het juist een goed idee vinden, maar volgens Groene- wegen kijken architecten er heel an ders tegenaan. Volgens architect T. Jansen is de plaats voor de reclame op het dak niet logisch. Het zou onderdeel uit moeten maken van de bestaande re clame van het bedrijf. „Nu is het niet geïntegreerd." Maar Bierens zag er niets in om het op een andere plaats aan te brengen. Op het aanbrengen van de letters van het bedrijf op de gevel had de commissie geen opmerkingen. van te voren allerlei wijzigingen aangebracht worden die ten koste zouden gaan van het ontwerp. Voorzitter H.J. Grocnewegen had verwacht dat bij de opzet van het plan de huizen wat losser op de ka vel konden worden gebouwd, maar Dieleman lichtte toe dat hij volgens het bestemmingsplan gebonden is aan een rooilijn. Daardoor wordt het straatbeeld vrij strak, vond Groenewegen. Maar volgens ambte naar J. Fase maakt de knik in de straat het beeld minder strak. Vol gens Groenewegen maakt dat echter niets uit: „De volumes bepalen de straatwand." De voorzitter noch de andere twee leden van de commissie, waaronder burgerlid L. Deurloo, hadden moei te met het ontwerp. „Welstandshal ve volkomen aanvaardbaar," zo luidde de conclusie. Deurloo noem de het een pluspunt dat de twee-on- der-een-kapwoningen er anders uit komen te zien dan nu gebruikelijk is. „Ze staan altijd gespiegeld, maar dat beeld raken we hiermee kwijt." Het parkeren vindt plaats op het ei gen terrein, maar aan de doorgaande straat komen twee parkeerhaventjes. dat veel mensen zich ergeren aan de felle lampen bij sportvelden. „Vaak wordt ook de omgeving in het licht gezet. En is het licht in de verte te zien. Bij het sportveld van Oud-Vos semeer is geschikte armatuur ge bruikt. Daarmee wordt alleen het veld verlicht." Volgens Ernst kan een goede arma tuur waarmee een goede afstelling kan worden bereikt, veel schelen. Maandag houdt de ZMF in samen werking met de provincie een workshop met bestuurders over ver antwoord toepiassen van openbare verlichting. Doel van de bijeen komst is om er voor te zorgen dat duisternis wordt behouden en het energiegebruik beperkt wordt zon der dat verkeersveiligheid en sociale veiligheid in het geding komen. Er zijn ook deskundigen die uit komen leggen op welke manier er winst valt te behalen uit het toepassen van de juiste belichtingstechniek. De ZMF benadrukt dat het onder werp lichthinder onder de bevolking leeft. Uit een onderzoek vorig jaar van het onderzoeksinstituut Alterra uit Wageningen blijkt dat ruim 50 procent van de ondervraagden uit onze provincie aangeeft dat zij het belangrijk vindt dat het in hun direc te woonomgeving donker wordt. meente Tholen zijn komen wonen. Zij krijgen een presentatie over de gemeente en een rondleiding door het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk. Het VVV, de bibliotheken poli tieke partijen zijn aanwezig om de nieuwe inwoners te informeren. Ook over vrijwilligerswerk en de stedenband van Tholen met Iwawa is informatie te krijgen. Dumpen noemde Marga Balemans dat afgelopen zaterdag tijdens de rommelmarkt in de manege "Vos- maer" in Oud-Vossemeer. De manege was die dag het middel punt van de verkoop van zolderspul len, van kinderspelletjes en van line- dancing. Het in groepsverband ritmisch uitvoeren van bepaalde dans passen op country- en western mu ziek. Het liefst gekleed in cowboy laarzen en een cowboyhoed. De aanbieders van 'foute' paarden worden door Balemans vakkundig af gehouden. "Het gaat vaak om paarden die kreupel zijn of een of andere aller gische ziekte hebben. Die dieren zijn dan volgens de eigenaren niet meer geschikt om mee te rijden en ze kos ten een hoop geld. De medische kos ten zijn vaak hoog. Als wij op die aan vragen zouden ingaan, was de stichting al failliet geweest." Samen met de dierenbescherming in Bergen op Zoom en met hulp van die renarts en beschermheer Frans Scu- rens uit Steenbergen wordt gepro beerd het kaf van het koren te schei den. Tot dusverre is dat aardig gelukt. De Stichting heeft met hulp van spon sors en van vrijwilligers de verzorging van twee paarden op zich genomen. Johnny van 32 jaar en Bonny van 30 jaar. Ze zijn ondergebracht in de ma nege Vosmaer van de familie Van En gelen. Dat Balemans in Oud-Vossemeer te recht kwam is puur toeval, zegt ze. Ze is Limburgse en komt oorspronkelijk uit Kerkrade. Vandaar verhuisde ze naar Steenbergen en ging paardrijden. "Als hobby. In Noord-Brabant. Maar in die manege ging het er hard aan toe. Vooral voor de dieren. Een paard dat niet voldeed, ging direct naar de slager. Ik heb het meegemaakt dat ik regelmatig op hetzelfde paard reed. Dat ging prima. Naar mijn gevoel mankeerde het dier niets. Sta ik op een bepaald moment met een zak wortelen in m'n hand voor dat paard, blijkt het inmiddels te zijn geslacht. dachte dat hij naar haar werd 'toe gezogen'. En dat het voortkomt uit de behoefte aan genegenheid. Hij had sex gekoppeld aan genegen heid, zei hij. De man erkende dat dit pas duidelijk werd toen hij in therapie was gegaan. „Je weet dat je iets verkeerds doet, maar het werd me na twee jaar pas duide lijk." Verdachte heeft volgens de verkla ring van de dochter gezegd, dat ze niets van de ontuchtige handelin gen aan anderen mocht vertellen, maar S. kon zich dat niet herinne ren, zo zei hij. De stiefdochter had echter verklaard dat ze niet gestraft Nou vraag ik je? Zoiets doe je toch niet? Een paard dat zo trouw is, datje verzorgt, waar je van houdt, dat breng je toch niet naar de slager?" Via vrienden kwam ze in Oud-Vosse- meer terecht. Nou ja, terecht. "Ik kon de manege niet vinden. In Oud-Vos- semecr heb ik het aan diverse mensen gevraagd, maar ik kon het niet vinden. Uiteindelijk kwam ik helemaal in Poortvliet uit. Daar zei een boer: je moet zus en zo rijden. Bij de molen en daar verder. Uiteindelijk heb ik het bedrijf gevonden." Daar werd ze rondgeleid door Wilma van Engelen. "Een heel plezierige ontvangst. Vooral door de paarden. Het viel gelijk op hoe vrolijk die paarden keken. Heel relaxed. Dat zie je aan zo'n beest. Dat straalt vrolijk heid uit. Al die hoofdjes naar buiten. Geweldig." Balemans besloot haar 13-jarige merrie Pagesa aan de zorgen van de familie Van Engelen toe te vertrou wen. Tot het noodloot daar toe sloeg. "In 2001 werd er hier mond-en- klauwzeer geconstateerd. Een zeer besmettelijke en vaak dodelijke dier ziekte. De familie Van Engelen had ook schapen. Die hadden het en die moesten worden geruimd. Een enor me strop. Niemand mocht op het erf komen. Vanwege dat besmettingsge- zou worden als hij aan haar mocht zitten. Maar dat heeft M. nooit met haar besproken, zei hij. Bleef het aanvankelijk bij strelen, later ging S. een stapje verder, zo bleek uit de verklaring van het slachtoffer die de rechter voorlas. De verdachte ontkende dat hij haar binnengedrongen was. Wel gaf hij toe dat zij hem moest betasten. In mei 2003 werd het teveel voor het meisje. Toen haar stiefvader haar weer had betast, had ze geroepen dat ze hem zou slaan als hij het nog een keer zou doen. S. was daar van geschrokken, zei hij. „Vanwege het geweld." Het was ook de aanleiding voor het meisje om van huis weg te lopen. Vervolgens heeft S. haar toen ge vaar. Er stonden twee paarden. Die mochten niets doen. En ook die dreigden het slachtoffer te worden." Om een lang verhaal kort te maken: Marga Balemans, Els van de Meij- den en Christa Gakeer togen ter no taris en richtten een stichting op die de dieren van een wisse ondergang moest redden. De stichting werd bij de Kamer van Koophandel geregistreerd, er werden sponsors gezocht, vrijwilligers bena derd en de dierenbescherming uit Bergen op Zoom zegde medewer king toe. Balemans heeft de indruk dat een deel van het publiek er geen idee van heeft wat er voor komt kijken om twee paarden in leven te houden. "Je moet daarvoor gemiddeld per jaar per paard 3000 euro uittrekken. Daarvoor hebben de dieren een dak boven het hoofd, eten. medische be geleiding en verdere verzorging." De Bergse dierenbescherming vond het initiatief zo waardevol dat ze niet alleen alle medewerking toezegde, maar ook beloofde de verzorging van een paard, in dit geval Johnny, te be talen. Niet alleen de sponsors brengen geld en goederen in het laatje. Ook de mensen die in de manege rijden, les- krijgen, een paard verzorgen of ge woon als hobby hand en spandiensten verlenen, zien elke dag die bus met die gleuf in de binnenbak hangen. smeekt om met haar moeder te pra ten omdat hij vond dat weglopen van huis niet de juiste oplossing was. S. was bang dat het nu uit zou komen, zo zei hij op een vraag van de rechter. Toen ze weer terug was gekomen, ging het volgens de rech ter weer mis. Het meisje liep weg, ging naar Bergen op Zoom en werd opgevangen door de jeugdzorg. De Tholenaar verklaarde dat er al lang spanningen waren. Dal ze laat thuis kwam, naar vrienden ging die 'de grenzen opzochten' en steeds 'minder wilde luisteren.' „Nu weet ik wel waarom ze weg wilde." De man wordt ook beschuldigd van mishandeling. Hij zou haar hebben geslagen. Volgens hem was het een 'flinke pets' geweest nadat hij de deur van haar slaapkamer eerst had ingetrapt om de telefoon af te kun nen pakken waarmee ze volgens verdachte veel te lang belde. Toen de rechter hem voorlegde dat de stiefdochter had verklaard dat ze meerdere klappen had gehad, gaf S. dat ook toe. Het was voor het meisje aanleiding om aangifte te doen bij de politie. Ze had er zelfs blauwe plekken aan overgehouden. Volgens S. heeft hij zijn stiefdoch ter 'duizend keer excuses' aange boden. „Maar de jeugdzorg voor spelde dat er een periode zou komen dat ze heel boos zou wor den." Volgens de rechtbank zou er bij het meisje op aangedrongen zijn de aangifte in te trekken. S. zei dat zijn vrouw dat heeft geprobeerd, omdat de dochter 'iedereen triom fantelijk' ging bellen toen hij opge pakt was. „Dat snap ik wel." S. had deze kwestie ook niet met de thera peute besproken. Dat verbaasde de rechter: „Wiens leven is hier nou verwoest?" S. erkende dat dit het leven van zijn stiefdochter is. Verdachte vertelde dat er weer con tact is tussen zijn stiefdochter en haar moeder. En dat ze had gezegd dat ze zich schuldig voelde dat ze aangifte had gedaan. „Maar ik heb gezegd dat ze daar goed aan heeft gedaan." De dochter kon door de problemen haar middelbare school niet afma ken en verklaarde dat een deel van haar jeugd is afgenomen. S. noem de dat verschrikkelijk. Hij werd er echter ook op gewezen autoritair te zijn. Ook zijn stiefzoon zou door S. geslagen zijn. Verklaren waarom hij steeds zijn stiefdochter seksueel benaderde, kon S. niet. „Het is een soort reflex. De macht van de verslaving. Zoeken naar wat je vroeger gemist hebt." Maar de "En dat brengt elke maand een leuk financieel resultaat op", zegt Bale mans. Verder is er eenmaal per jaar de rom melmarkt. "We hebben overal mede delingen weggehangen of in brieven bussen gestopt met de vraag dat. als mensen hun zolder opruimen, of ze dan aan ons willen denken. Wij ko men dat zelf gratis doen en nemen de spullen mee." Het aanbod varieert van boeken tot elektrische apparatuur. In een hoek van de zaal staat een antiek bed. Com pleet met onderlegger en hoofdsteu nen. Een bed dat heel wat zou kunnen vertellen. "Dat valt mee hoor", zegt een dame met een cowboyhoed. "In dat bed hebben mijn ouders. Aad en Coby van Hulsel uit Scherpenisse ze ker 20 jaar geslapen. Nee. De kinde ren zijn er niet in verwekt. Die zijn al ouder. Maar het is te koop." Volgens de stichtingsvoorzitster is er dit jaar minder opgehaald dan andere jaren. "Dat gemis vullen we op met andere activiteiten. We verkopen broodjes. Er zijn spelletjes voor de kinderen en er is voor het eerst line- dancing", wijst ze op de Small Town Dancers die onvermoeibaar en vrijwel onafgebroken op de vloer staan. Uiteraard wordt een belangrijk deel van de hal in beslag genomen door een ring waarin paarden stappen. Voor een euro maak je een ritje. Óf je gaat blikwerpen of pijltjes werpen voor 50 eurocent. Alles in goede banen geleid door 20 tot 25 vrijwilligers die het zonder subsidie moeten doen. Balemans: 'Tot voor kort kregen we van de ge meente Tholen 90 euro subsidie. Maar de subsidieregelingen zijn ver anderd en nu krijgen we niets meer." Dat beinvloedl de inzet en de ijver van de vrijwilligers niet. Ze prijzen uit volle borst hun waren aan, beleg gen en verkopen broodjes en bolus sen (van Bakker Van Oost) voor het goede doel. Dat goede doel kon uiteindelijk een bedrag van 1200 euro in de zak ste ken. "Fantastisch", vindt Wilma van Engelen het resultaat. Ook de voor zitster van de stichting kan tevreden zijn. De eerste rommelmarkt bracht 1700 gulden in het laatje. "In 2004 haalden we 1300 euro op en dekten daarmee een deel van de verzorging van de twee oude paarden. Alles bij- elkaar springen we er doorgaans aar dig uit." En wat die bereikbaarheid betreft, Wilma van Engelen vindt het alle maal wel meevallen. Zaterdag kwa men er 250 bezoekers naar haar ma nege waaronder 60 kinderen. Balemans: "Wc willen wel groeien met het aantal oude paarden dat we verzorgen. Maar dan stijgen ook de kosten. Als wij een rommelmarkt houden, doen ze dat in St. Philipsland ook." Parkeerwachter 'Izaak' vraagt een beetje ontdaan om aandacht. "We hebben bordjes met een pijl en de tekst 'rommelmarkt' langs op de openbare weg neergezet. Die zijn omgedraaid en staan nu in de richting van Sint- Philipsland. Daar ga ik dus maar even wat aan doen." rechtbank vond dat 'een theoretisch verhaal.' S. is niet eerder in aanraking ge weest met justitie. Uit het rapport dat over hem is opgemaakt bleek dat hij een 'sterke behoefte aan ge negenheid' heeft en dat er tijdens de behandeling 'veel uit het verleden naar boven is gekomen.' Verdachte bracht dat ook zelf naar voren. Volgens de behandelaar toont S. 'goede inzet' en is hij gemotiveerd, maar is de behandeling nog niet af gerond. Verdachte heeft een eigen bedrijf. De reclassering afviseerde om S. geen geldstraf, maar een werkstraf op te leggen. Een celstraf zou voor hem een 'enorme finan ciële strop' betekenen. Officier van justitie Valente noemde het dossier van verdachte schok kend. Er waren vaak signalen van wat er zich in de woning afspeelde, zo zei hij. Hij achtte misbruik, on tucht en mishandeling overtuigend bewezen. Hij had verdachte niet één keer horen zeggen dat het hem speet waarop S. onmiddellijk zijn vinger op stak om te reageren. Va lente: U bent nog niet een stap verder in de therapie. U kijkt nu naar de toekomst, maar de feiten hebben in het verleden plaatsgevon den. Haar leven is verwoest. Slacht offers dragen het 20 tot 30 jaar met zich mee. U heeft onvoldoende be sef wat u gedaan heeft. Hij eiste een gevangenisstraf van 18 maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk en therapie. „We moeten een gebaar maken naar de gemeenschap. Zulke dingen zijn ontoelaatbaar. U heeft haar tot seks gedwongen." Advocaat Vader, de raadsman van S„ legde de nadruk op de verkla ring van de reclassering die ver trouwen in de toekomst voor ver dachte heeft. „Hij realiseert dat zijn stiefdochter een zware last met zich meedraagt. Maar het gaat hier ook over de toekomst van slachtoffer én dader. Er is weer contact ontstaan. Als mijn cliënt een gevangenisstraf krijgt, is het over en uit voor hem. Dan heeft hij sowieso geen toe komst meer. Hij heeft de mogelijk heden aangepakt om een bedrijf te starten. Hij heeft zelf actie onder nomen om in therapie te gaan. Als hij tot celstraf veroordeeld wordt, is ook de behandeling over en uit." De advocaat wees erop dat S. ook kerkelijk actief is. En dat dit nodig is om een 'volwaardig leven' te kunnen leiden. Verdachte kreeg het laatste woord. Hij zei dat het hem verschrikkelijk speet. De Middelburgse rechtbank doet 12 oktober uitspraak. Een speciale bus die door de provin cie rijdt om belangstellenden voor te lichten over 'depressie', staat dinsdagmorgen 11 oktober op de Markt in Tholen. Depressie is hard op weg om volks ziekte nummer één te worden (de verwachting is dat het dat over 15 jaar is). Tussen de 700.000 en 800.000 mensen lijden aan een of andere vorm van depressie. Behan deling is veelal goed mogelijk. Vooral met gesprekstherapie, medi cijnen en steun vanuit de omgeving worden goede resultaten bereikt. Vaak echter rust er nog een taboe op psychische problemen. De negende nationale dag voor de geestelijke volksgezondheid, op 10 oktober, wordt aangegrepen om mensen be kender te maken met de verschijn selen van een depressie, hen voor te lichten over hoe je met een depres sief iemand omgaat en wat er aan een depressie te doen is. Een de pressie kan ernstig zijn, maar is al lerminst hopeloos, is de boodschap. De campagne kreeg als titel: Klaart het nog op...? De collecte voor de Nierstichting heeft in Scherpenisse 594,47 euro opgebracht (32 euro meer dan vorig jaar). In Sint-Philipsland was de opbrengst 652 euro en in Anna Ja- cobapolder 233 euro. In Poortvliet werd 553,88 euro ingezameld. Hier collecteerden de dames S. Scherpe- nisse-Oostdijk en H. Schol-Antho- nisse voor de tiende keer. De collectanten van de Ned. Brandwondenstichting gaan van 10 tot en met 15 oktober op pad. De jaarlijkse collecte wordt gecombi neerd met een preventiecampagne: er worden kaarten verspreid met informatie over blusdekens. De Ned. Brandwondenstichting zet zich in voor het voorkomen van brandwonden, het verbeteren van de behandeling en het bevorderen van psychosociale nazorg en bege leiding. Wie heeft er nog Doré's? Dinsdag werden er op de veiling Sint-Anna land nog aangevoerd en de handel had er nog 18 eurocent per kilo voor over ook, evenveel als voor een kilo Biltstars. Voor Bintje en Nicola werd 12 cent betaald. Dinsdag 4 oktober: Doré 18, Nico la 12, Bintje 11-12. Bildtstar 18. bonken 20, kriel 18, aanvoer 33 ton. Op de voorgrond (met hoed) Marga Balemans, voorzitter van de Stichting Paardenwelzijn Na Gedane Arbeid in de binnenbak van de manege Vosmaer tijdens de vierde rommelmarkt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 15