Modern gemaal in industrieel monument symbool waterstrijd Proficiat Waterschap Zeeuwse Eilanden M t Sturm en Dekker BV BS- Schults AF Drie grote polders Drie grote polders bij Oud-Vossemeer blijft in stand met het nieuwe gemaal Drie grote polders te Oud-Vossemeer mm Schilders Waterschap Zeeuwse Eilanden AANNEMERSBEDRIJF MESU B.V. ud van Bouwend Nederland Al meer dan 60 jaar, de klant centraal. HOFMEIJER MECHANICS Donderdag 29 september 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Oeverzwaluw 20.000 stenen Als gezworene Jacob Mol uit Sint-Maartensdijk op een knop van het bedieningspaneel drukt, begint de elektri sche pomp in het gemaal Drie grote polders de zaak va cuüm te trekken. Het lawaai verstomt op het moment dat het zover is en het water weggepompt wordt. Het diesel gemaal in de Hikkepolder te Oud-Vossemeer is vervan gen door een uiterst moderne machine. SCHOTELWEG 6, 4333 GS MIDDELBURG Telefoon (0118) 61 30 98 Telefax (0118) 63 93 46 Nieuwbouw Verbouw Onderhoud GARANT Restauratie Machinaal timmerwerk are we Het adres voor: Sloopwerk Machineverhuur Grond- en straatwerk Leve ring gebroken puin Asbestsanering Boor- en zaagwerk Tel.: (0118) 59 13 40 Wij verzorgden de sloopwerkzaamheden van Noordweg 38 Postbus 25 4356 ZG Oostkapelle Tel.: (0118) 59 27 20 Fax:(0118)59 13 43 7W VAKMANSCHAP VOOR WATERBEHEERSING EN INDUSTRIE! Gespecialiseerd in werktuigbouwkundige service en onderhoud van roterende werktuigen, ten behoeve van industriële installaties. Aan bovengenoemde installaties kunnen door Hofmeijer Mechanics, zowel op locatie als in de goed geoutilleerde werkplaatsen in Enschede en Biervliet, de volgende werkzaamheden worden uitgevoerd: Demontage Montage. Reparatie. Onderhoud. Revisie. Nieuwbouw. Uitlijning middels laserapparatuur. Beproeven en in bedrijf stellen van installaties. Engineering, inspectie en advisering kunnen onderdeel zijn van deze werkzaamheden. Achterstraat 6 5324 JK Ammerzoden Tel. 073-5991388 Fax 073-5992829 van harte gefeliciteerd waterschap Zeeuwse Eilanden met het nieuwe gemaal Drie grote polders Aanemersbedrijf J. van den Brand grondverzet - transport loonbedrijf Pastoor van Weerdtstraat 16 5395 TH Teeffelen Tel. 0412-481439 Fax 0412-481861 Gebiedsgezworene Mol (rechts) en dijkgraaf Gosselaar maken de gedenkplaat zichtbaar aan het herbouwde gemaal in de Hikkepolder. stijl is een kleinere aanbouw gereali seerd die dienst doet als kantoortje en keukentje. Het oude gebouw stond uit het lood en ook dat is her steld. ..Het bleek funderingen te heb ben als een atoomkelder", aldus de dijkgraaf. De pompcapaciteit van het gemaal is uitgebreid van 90 naar 135 kubieke meter per minuut. Het ge maal, dat nu volledig elektrisch is en aangesloten wordt op de hoofdpost zodat het op afstand bediend kan worden, symboliseert volgens Gos selaar dat het waterschap altijd veel belang heeft gehecht aan het bestrij den van wateroverlast. Drie grote polders kan bij extreme overlast worden ingezet om circa 1250 hectare poldergebied af te kop pelen van gemaal Eendracht bij Tho len. Daardoor kan het water sneller afgevoerd worden, bovendien hoeft de capaciteit in Tholen vooralsnog niet aangepast te worden. Samen met gebiedsgezworene Jacob Mol maakt Gosselaar vervol gens de oude stichtingssteen zicht baar door een blauw doek weg te trekken. 'Stoomgemaal Drie Groote Polders. Gesticht anno 1900 onder het bestuur van W.H. van Gorsel, dijkgraaf, F.J. Ampt, M.A. Douw, L.M. Friderichs, gezworenen en J.M. de Graaff ontvanger-griffier. Ingenieur-architect W. Brandsma Joh.z.'staat daarop te lezen. Vóór die steen is een doorzichtige kunststof plaat aangebracht met een tekst in witte letters die de historie van het gemaal beschrijft. Mol is bijzonder verrast, daarop zijn naam terug te vinden. Volgens de dijkgraaf heeft de Tholenaar zich erg ingezet om het gemaal te behouden. Daarom ook mag hij de pomp in werking stellen, op aanwijzingen van mede werker Leen Andriesse die de pol der- en rioolpersgemalcn op Tholen onder zijn beheer heeft. Mol wijst op de graafwerkzaamhe den die vlakbij aan de gang zijn. In het kader van de verkaveling heeft het waterschap 2,4 hectare grond bij de Hikse Kreek verworven. Die wordt afgegraven om méér water berging te creëren en daarbij wordt tevens een wal voor oeverzwaluwen aangelegd. Met de extra berging wordt ingespeeld op de mogelijke gevolgen van een klimaatverande ring. scoorde hoog op de aangelegde lijst van bouwwerken die als bouwval aangemerkt werden", aldus Gosse laar. Het najaar van 1998 wordt een om slagpunt in de bestrijding van water overlast, geeft de dijkgraaf aan. „Toen was ik samen met staatssecre taris De Vries op Tholen, en elders in de provincie, om de gevolgen te bekijken van de enorme waterover last. Akkers die onder water stonden, huizen die vol liepen." Het wegpom pen van overtollig water is niet lan ger het credo. Nee, er moet geantici peerd worden op mogelijke wateroverlast. Er worden noodpom- pen aangeschaft, de capaciteit van gemalen wordt doorgemeten en eventueel vergroot, en er wordt ge keken naar mogelijkheden om méér water te bergen. Bij het bestrijden van de overlast in 1998 blijkt Drie grote polders het gemaal bij Tholen prima te kunnen ontlasten. Het markante gebouw is meegeno men bij een inventarisatie van 'jonge' monumenten, maar komt niet op de uiteindelijke lijst. De schoorsteen ontbreekt immers en de stoommachine is er ook niet meer. Maar bestuurders en ambtenaren van het waterschap proberen ondanks dét om het gemaal te behouden. Dat lukt uiteindelijk in het kader van het landelijke beleid waterbeheer 21e eeuw, geeft Gosselaar aan. Het 'in dustriële monument' is met 20.000 stenen en 2000 dakpannen praktisch opnieuw opgebouwd. De oorspron kelijke bouwstijl is gehandhaafd. Het ketelhuis is gesloopt, in dezelfde onderzoek is gedaan naar het aan pakken van de wateroverlast op Tholen. De aangedragen oplossing was een stoomgemaal (met een pompcapaciteit van 60 kubieke meter water per minuut), wat voor de 1105 hectare van Oud-Vosse meer 49.000 gulden (22.235 euro) zou kosten. In 1901 is het in ge bruik genomen, het was het eerste stoomgemaal op het eiland Tholen. De machinist verdiende 500 gulden per jaar, had drie vrije dagen, maar moest een tientje boete betalen als er iets mis ging met de peilbeheer- sing, diepte de dijkgraaf op uit het archief. In 1957, als het buiten werking wordt gesteld, is Drie grote polders het laatste nog functionerende Zeeuwse stoomgemaal. Het water schap Tholen verkoopt het in 1960 - voor een bedrag van 3000 gulden - voor afbraak aan de gemeente. Datzelfde jaar wordt de 21 meter hoge schoorsteen neergehaald. Het gemaal de Eendracht bij Tholen blijkt de wateroverlast bij Vosse- meer echter onvoldoende te kunnen bestrijden. En dus komt het ge bouwtje van Drie grote polders terug aan het waterschap Tholen, dat er in 1965 een dieselgemaal in realiseert met een pompcapaciteit van tien kubieke meter per minuut (per 100 hectare). De helft van de kosten worden gedragen door de ruilverkaveling. Het gemaal blijft een hulpgemaal, dat alleen bij ex treme wateroverlast wordt ingezet om de Eendracht te ontlasten. Dit blijft zo na de vorming van het grote waterschap Zeeuwse Eilan den, het gebouwtje staat te verkom meren achter de kanaaldijk. „Het Medewerkers van het waterschap Zeeuwse Eilanden zijn op prinsjes dag uit Sint-Maartensdijk en Mid delburg naar de oostkant van Tho len gekomen, waar tegen de dijk van het Schelde-Rijnkanaal het ka rakteristieke gebouwtje van het ge maal staat. Met een bus arriveren ook de bestuurders: de hoofdinge landen die de commissie waterbe heer vormen, dijkgraaf W.A. Gosse laar, de Thoolse gebiedsgezworene Mol en hoofd waterkeringen J.A. Dees uit Tholen. Volop belangstel ling dus voor de officiële ingebruik name van het verbeterde gemaal. Niet alleen de techniek is ver nieuwd, ook bouwkundig is het uit 1900 daterende bouwwerk grondig opgeknapt. Daarmee is het defini tief behouden, want de afgelopen 45 jaar stond het verschillende keren op de nominatie om gesloopt te worden. In zijn praatje gaat dijkgraaf Gosse laar terug in de tijd: 1882 toen er de voor waterberging vergrote Hikse Kreek is een wal aangelegd voor oeverzwaluwen. A DE ERKENDE BRL 50» J V» vca' rL. 5 Deltastraat 4 Postbus 23 4300 AA Zierikzee T: 0111-414 065 F: 0111-417 295 E: info@schultsschilders.nl I www.schultsschilders.nl HOFMEUER MECHANICS Hofmeijer Mechanics b.v. Tinsteden 22 7547 TG Enschede Telefoon 053 - 4 283 284 Fax: 053-4 283 293 E-mail info@hofmeijermechanics.nl NEDERLAND OA B V ISO 9001:2000 Revisie en aanpassing van gemaal Cadzand - Cadzand Bad Aannemingsbedrijf HUUB VERLOUW BV Grond-, weg- en waterbouwkundige werken «r

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 8