Amerikaans bedrijf kiest Tholen voor nieuwe vestiging Energieweg oficiat Allied Mineral Products met de nieuwe fabriek in Tholen Schipper OAZ t GefeliciteerdJ Allied Mineral Products Europe B.V Allied Mine ral Products Europe met 21 personeelsleden DEURLOO Wij realiseerden de bordessen voor het machinepark en de inpakmachines ABN AMRO Tholen/Bergen op Zoom feliciteert directie en medewerkers van iyvoB Accountants, fiscalisten, bedrijfs- en organisatieadviseurs Ondernemen doe je samen met hun nieuwe bedrijfshuisvesting ABN AMRO maakt meer mogelijkook op Tholen. ABNAMR0 Donderdag 22 september 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Zou de Europese vestiging in Gdansk in Polen of in de buurt van Rotterdam komen? Lang hield het Amerikaan se moederbedrijf het geheim, maar het werd Tholen. Aan de Energieweg in Tholen is het gloednieuwe bedrijf Al- lied Mineral Products Europe verrezen dat - de naam zegt het al - heel Europa en zelfs daarbuiten gaat bedie nen van vuurvast materiaal voor de metaalindustrie. Met 21 personeelsleden waarvan er vijftien in de Thoolse vestiging is het team er klaar voor om de markt verder te veroveren. Mooie aanwinst Dagdienst AANNEMINGSBEDRIJF Paul Deurloo Energieweg 17 4691 SE Tholen Tel. 0166-607025 Fax. 0166-607026 E-mail: p.deurloo@tip.nl www.schipperoaz.nl Slabbecoornweg 9 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602102 Fax 0166-604257 Tholen ligt tussen de havensteden Rotterdam en Antwerpen. Het is een van de redenen waarom voor Tholen is gekozen. De nieuwe vestiging doet niet alleen in opslag van de ma terialen, maar neemt ook twee pro ductielijnen in gebruik. Met de ad ministratie en de boekhouding onder e'én dak, is Allied Mineral Products Europe een zelfstandige firma waarvan de aandelen echter voor de volle honderd procent in Amerikaanse handen zijn. Directeur Koos Heijboer uit Tholen speelde zeker een rol in hel bepalen van de definitieve vestigingsplaats, maar zijn inbreng was niet doorslagge vend. zegt hij bescheiden in zijn kantoor op de verdieping van het be drijf. Buiten wappert de bedrijfsvlag naast de Europese, er is nog plaats voor de Nederlandse vlag. De hoofdvestiging Allied Mineral Products ine. staat in Columbus in Ohio (VS). Het produceert vuurvas te materialen die onder meer ge maakt worden voor de bekledig van ovens die gebruikt worden voor het smelten van ijzer en aluminium. Met nevenvestigingen in Texas, Tianjin in China en Johannesburg in Zuid-Afrika bestrijkt de onderne ming belangrijke markten in de we reld. Tholen is de nieuwe loot aan het concern. De productie van het materiaal dat in korrelvorm naar de afnemers gaat, gaat nu ook in Tholen gebeu ren. Hel bedrijf bestaat uit een kan toor van 250 m2 en een grote hal van 3500 m2 waarin het magazijn is ondergebracht, plus de twee produc tielijnen. Heijboer: „De productie is nieuw voor ons. We willen sneller kunnen leveren. Als het materiaal vanuit Amerika of China moet komen, kan dat acht weken duren. Maken we het hier dan wordt de levertijd aanzien lijk korter. De ontwikkeling van de machines gebeurt in de vestiging in Amerika, en word geleverd vanuit China, Amerika, Duitsland en Italië. Tot vorig jaar september was er ge durende 6 jaar in Milaan een fabriek die heel Europa bediende, maar deze joint venture is verbroken. De Italiaanse en Amerikaanse bedrijfs cultuur pasten niet bij elkaar. Toen het bedrijf gesloten werd hebben we een jaar lang met aanvoer uit Ame rika en China en extra opslag de klanten kunnen bedienen, maar toen is ook het besluit gevallen voor een nieuwe vestiging in Nederland." Drie jaar geleden startten de Ameri kanen een onderzoek naar de beste locatie. „De ruwe grondstoffen komen voornamelijk uit China en Brazilië, dus moest de vestiging dicht bij een haven komen. Gdansk was gunstig maar Rotterdam deed ook mee. Het bleek dat de aanvoer van schepen met goederen uit China in Rotterdam frequenter is. Ook voor het verschepen naar andere landen voldeed Rotterdam. Het is ook een grotere havenstad. Het me rendeel van de omzet gaat namelijk naar West-Europa, de Benelux, Duitsland en Skandinavië, maar de markt in Oost-Europa groeit. De keus voor de locatie viel op Zuid west Nederland, want ook Antwer pen kan er dan bij betrokken wor den." Het was echter nog lang geen gelo pen race dat Allied Minerals Europe naar Tholen zou komen. „Er is van mijn kant wel sterk op aangedron gen. Maar dat is niet de reden ge weest, wel een factor." Heijboer begon twaalf jaar geleden voor het Amerikaanse bedrijf als vertegenwoordiger. Hij was de eer ste werknemer van het bedrijf in Eu ropa. Hij begon vanuit zijn eigen woning aan de Parksingel de Bene lux te bewerken. De producten wer den naar Rotterdam verscheept. Al- lied huurde bij het transportbedrijf Malenstein in Rotterdam ook op slagruimte. „Het werk nam toe. Mijn vrouw Margriet ging meehel pen en is part-time in dienst geko men. Er kwam een Nederlandse, Duitse en een Poolse vertegenwoor diger bij en zo gingen we heel Euro pa bestrijken. Zeven jaar geleden zijn we naar het voormalige stad huis aan de Hoogstraat gegaan. Een jaar later hebben we alles samenge bracht aan de Ambachtsweg. Maar ook daar groeiden we uit ons jasje." Drie jaar geleden startte de marke- tingsafdeling van het concern in de VS het onderzoek naar een nieuwe vestiging. Heijboer was daar niet bij betrokken. „Dat was een geheime missie. Ik mocht er niets van weten. Het was nog spannend want zonder dat wij er iets van wisten zijn ze toen ook hier in Tholen geweest om het industrieterrein te bekijken. Er werd zelfs bij Van der Harst aan Welgelegen geluncht met het risico dat iemand van ons ze tegen het lijf zou lopen. Pas toen de keuze op Ne derland was gevallen, werd ik er volop bij betrokken. Er waren ver schillende mogelijkheden: een be staand bedrijfspand huren of nieuw bouw plegen." De zoektocht naar de beste oplos sing voerde door heel West-Brabant, van Moerdijk tol Etten-Leur, Oos terhout, Roosendaal en Bergen op Zoom. „We hebben ook nog naar het gebouw van de Betho gekeken, maar dat was te klein. Maar we von- we er twee want na elke productie van een bepaald produet moet de machine worden schoongemaakt. Er wordt in twee ploegen gedraaid, al leen in dagdienst. Maar er is ook al plaats vcx)r een derde lijn gereser veerd. We verwachten dat wc op een redelijke termijn ruimte te kort zul len komen, daarom kunnen we deze hal hiernaast nog een keer uitbrei den." Er zijn twee laadperrons voor vrachtwagens en er is een ruimte voor kwaliteitscontrole in de hal ge bouwd. Voor het personeel is een ruime kantine beschikbaar, plus kleedlokalen met douches. In het kantoor is naast de directieruimte een grote spreek- en vergaderkamer. Op de verdieping bevindt zich ook de computer- en archiefruimte. Naast de entree beneden is de recep tie, klantenservice en administratie gevestigd. Hoeveel de nieuwbouw heeft gekost, kan Heijboer niet zeggen. „De Ame rikanen zijn daar erg conservatief in. Zeg maar diverse miljoenen, dat is heel rekbaar." Personeelsleden van Allied Mineral Products met directeur Koos Heijboer (stropdas) en zijn vrouw Margriet. Verder v.l.n.r. André Reijerse, Mike Lewis, Jacco Bruijnzeel. Jaap Hage, Erik Uijl. Joop van der Weele, Dick Boone en Ada Boone. den de bestaande panden niet echt bij ons passen. Nieuwbouw bleek het gunstigst. Je kunt dan alles maken zoals je het wilt en het heeft ook meteen een betere uitstraling. Er was niets tegen Tholen. Goed ge legen tussen Rotterdam en Antwer pen. Bovendien is hier de grond goedkoper en op het vervoer van ruwe materialen uit China maakt de afstand van Rotterdam naar hier op de totale transportkosten niets uit. Er is ook gekeken naar werkhou ding in de regio's. Zeeland staat be kend ont zijn hardwerkende bevol king. Er waren dus sterke argumen ten om hier te bouwen." In totaal werken er vijftien mensen bij Allied Mineral Products Europe. Sinds 1 april is Heijboer directeur. Jaeeo Bruijnzeel uit Tholen is be drijfsleider geworden, hij was eerst vertegenwoordiger. Verder zijn er vier productiemedewerkers en een magazijnmeester aangetrokken (een aantal komt van een uienverwer- kend bedrijf op Zuid-Bevcland). Laborante is Mireille van der Maas uit Sint-Annaland die nel als Bruijnzeel stage liep in China en Amerika. Op de administratie en re ceptie werkt Margriet Heijboer, samen met secretaresse Eveline Boone en haar vader Dick Boone die de klantenservice onder zijn hoede heeft. André Reijerse doet de boekhouding. Er zijn twee verte genwoordigers, Centino Schreuder en Roy Streng. Ook is er een sta giaire van de Hogeschool Zeeland uit Vlissingen, Joop van der Weele, die handleidingen voor de bedie ning van de machines vanuit het Engels in het Nederlands vertaalt. En tot eind oktober werkt er steeds personeel uit Amerika op kantoor om de computerprogramma's voor het productieproces te installeren, opstarten productie en trainingen te geven over de administratie en de logistiek. In de tweede week van oktober ver wacht Heijboer met de productie te kunnen beginnen. Er zijn nu twee productielijnen. De korrels worden in trommels gemixt. Die hangen in een zware ijzeren constructie omdat het product - de korrels - ook uit zwaar materiaal be staat. Er wordt steeds 1500 kilo te gelijk gemengd. In de hal staan pallets met kleine zakjes waar ruwe grondstoffen en eindproducten in zijn verpakt. Een pallet weegt duizend kilo. „Er moet altijd één productielijn werken. We willen flexibel zijn daarom hebben Allied levert de korrels aan de metaal industrie. „We zijn gespecialiseerd in vuurvast materiaal voor vloeibaar me taalcontact. zoals we dat noemen. De klant bouwt er de wand van de oven mee op. Bijvoorbeeld wordt er vuur vast beton, na te zijn gemixt met water, achter een mal gestort en dan wordt het gebakken. Maar de korrel kan ook in droge vorm worden aange bracht en dan wordt het aangetrild zodat het zich verdicht. Zo ontstaan er keramische wanden. We leveren bij voorbeeld aan de staal- en de alumini- umfabrieken van Corus in IJmuiden en Delfzijl, aan Pechincy in Vlissin gen en aan een groot aantal andere gieterijen, vertelt Heijboer die metal- lurg is en eerder zeven jaar ervaring opdeed bij de inmiddels gesloten ij zergieterij De Holland in Bergen op Zoom. De sluiting van de gieterij in de buurgemeente staat niet op zich zelf. Het aantal gieterijen in West-Eu ropa neemt niet toe, terwijl er in Oost- Europa nieuwe fabrieken worden ge bouwd. De blik van Allied Mineral Products Europe is voor de toekomst dan ook naar het oosten gericht al zorgt West- Europa nu nog voor de grootste omzet. Rusland vormt met 2000 gie terijen een potentiële markt, zegt Heijboer. Ook de afzet naar Polen, Servië. Oekraïne en de Baltische sta ten neemt toe. „We zijn ook al actief in centraal Azië, in Azerbeidjan en Kazachstan, maar ook in Egypte. De bouw aan de Energieweg is voorspoedig verlopen, zegt de direc teur. Na de kerstvakantie zijn de hei palen de grond in gegaan. Met de aannemer was afgesproken dat het gebouw voor de bouwvakvakantic zou worden opgeleverd. „Dat is ook gebeurd. Alle lof voor de aannemer, want iedere dag dat we niet produ ceren. kost ons veel geld. De nieuw bouw is een mooie aanwinst voor het industrieterrein. Het heeft een goede uitstraling." Burgemeester W. Nuis middenhijst samen met algemeen directeur J. Tabor en aannemer C. de Jong de vlag van het bedrijf, de gemeente Tholen en de Europese vlag. e-mail: jansen.tholen@tip.nl www.jansentholen.nl Machinebouw Laswerk Verspanende bewerkingen Superfinishing walsrollen Vlamspuiten Industrieel technisch onderhoud Industriële automatisering Elektrotechnisch installateur

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 11