Gemeente heeft taak behoud monumenten Mooie monumenten met gastvrije mensen op Tholen 'Kerken maken vast onderdeel uit van het leven op Tholen' Matige opkomst bij eerste kinderstadswandeling Ik woon vlakbij de kerk, maar was er nooit geweest Doopvont Archivaris vond boekje over Thoolse kerken lastige opdracht Donderdag 15 september 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Tal van publicaties verschenen er - sinds zijn eersteling 'Prentenkabinet van Tholen en Sint-Philipsland' in 1974 - de afgelopen decennia van de hand van gemeentearchi varis Hans Zuurdeeg. Maar nooit was hij, gezien het on derwerp, bij de verschijning zó zenuwachtig als bij de presentatie van 'Kerken op Tholen en Sint-Philipsland', bekende Zuurdeeg vrijdag in de Grote Kerk. „Het is pri ma gelukt", verzekerde burgemeester W. Nuis, die het eerste exemplaar in ontvangst nam. Bedevaart Levend archief Beulszwaard Verrassing Kerken weerspiegelen gedrag mensen Niet alleen voor het rijk, maar ook op provinciaal en ge meentelijk niveau ligt er een taak bij het behouden van ons cultureel erfgoed. Burgemeester W. Nuis zei dat vrij dag in de Grote Kerk in Tholen aan de vooravond van open monumentendag. Voorzitter W.A. Blaas van de heemkundekring Stad en Lande van Tholen vroeg aan dacht voor de jonge monumenten. En hij wierp de vraag op of het budget voor instandhouding van gemeentelijke en subsidiëring van particuliere gebouwen niet aan herij king toe is. Breder gebruik Jonge monumenten Für Elise Improvisaties „Het was leerzaam en leuk", zegt de 25-jarige lerares Marjolein v.d. Vlies uit Sint-Annaland, die zaterdag per fiets monumenten in vijf dorpen bezocht. Ook scholier Adriaan Quist uit Scherpenisse, leerling van het Calvijn college in Goes, behoorde tot de jeugdige belangstellen den op de Thoolse monumentendag. Hij moest een werkstuk maken voor school en koos daarvoor de Maar tenskerk in Sint-Maartensdijk. Voor het tweede jaar op rij ver scheen van de hand van de Thoolse gemeentearchivaris een boekje ter gelegenheid van de open monumen tendag. Was vorig jaar de vesting Tholen het onderwerp, dit keer zijn de gebouwen van de kerkgenoot schappen onder de loep genomen. Het initiatief ging uit van de burge meester en gemeentesecretaris S. Nieuwkoop, in een gesprek met voorzitter W.A. Blaas van de heem kundekring. Stad en Lande van Tholen tekent sinds drie jaar voor de organisatie van de open monu mentendag in de gemeente Tholen. In het 68 pagina's tellende boekje worden 34 kerken beschreven. Drie daarvan, merkte de archivaris op, ontbreken in de gemeentegids: de Hersteld Hervormde gemeenten van Tholen en Sint-Annaland, en de Ge reformeerde Gemeente Sint-Philips land. „Ik hoop dan ook dat ik er geen heb overgeslagen", zei Zuur deeg tot zijn gehoor van gemeente en kerkbestuurders, vrijwilligers van de monumentendag en overige genodigden van Thoolse organisa ties. Zijn informatie over de kerkgebou wen haalde de schrijver uit het ar chief en uit publicaties van kerkge nootschappen. Ook van een aantal websites maakte hij dankbaar ge bruik. Zuurdeeg ging ter plaatse de gebouwen bekijken en maakte, ge- Vrijdag meldde zich een bij zondere bezoeker in de Grote Kerk in Tholen. Een bejaarde man uit Vlaardingen maakte vijftig jaar geleden als koper smid het achtkantige deksel voor de doopvont. „Het is des tijds uit één stuk geslagen", vertelde hij koster Chr. Don ken. Met zijn kleinkinderen kwam de man naar de kerk om hen het werkstuk te laten zien en op de foto vast te leggen. holpen door zijn zoon Arthur, fo to's. Het boekje biedt zowel exteri eur- als interieurfoto's, plaatjes van orgels, klokken en grafmonumen ten. Op het omslag prijkt het 16e eeuwse Tien-Gebodenbord uit de Grote Kerk in Tholen, op de achter kant de 15e eeuwse luidklok uit Scherpenisse. Zuurdeeg schrijft in zijn inleiding over de Nehalennia-altaren uit de Romeinse tijd, het oudst bekende religieuze erfgoed uit onze streek. In de zevende eeuw bracht de Ierse monnik Willibrordus het christen dom naar Zeeland. De vroegste ver melding van een Thoolse geestelijke is te vinden in een oorkonde uit 1203: Baldewinus van Scherpenis se. Bij de restauratie van de Grote Kerk in Tholen zijn restanten ge vonden van een omstreeks 1360 ge sloopte kerk en dat zijn de oudste sporen van een kerkgebouw die op Tholen zijn aangetroffen. Beelden storm en reformatie beschrijft Zuur deeg eveneens. Het protestantisme kreeg niet meteen vaste voet op Tholen, want nog in 1595 gingen inwoners van Sint-Maartensdijk op bedevaart en ook na 1600 werd van af de kansel over de 'papen' ge klaagd. De orgels en oude begraaf plaatsen krijgen aandacht in zijn boekje. Wal de beschrijving van de kerkgebouwen en kerkelijke ge meenten betreft, merkte Zuurdeeg op dat hij 'geen goede oplossing heeft gevonden voor de naamgeving van de hervormde en gereformeerde kerken die in 2004 al of niet zijn overgegaan naar de Protestantse Kerk in Nederland'. „Toen hem het verzoek werd ge daan om dit boekje samen te stellen, reageerde Hans Zuurdeeg op de van hem bekende wijze: zonder veel woorden. Maar enkele weken gele den kwam hij toch met enige trots Wapens, oorlog en gevangenissen spreken altijd tot de verbeelding bij kinderen. Dat bleek ook zaterdag weer met de eerste kinderstadswan deling, die ter gelegenheid van de Open Monumentendag door de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen werd georganiseerd. Hoe wel het aantal deelnemende kinderen achter bleef bij de verwachtin gen, was de interesse bij wie meeliep groot. „Het moet duidelijk nog groeien", aldus stadsgids Lianne van Voorst-Verhage die 's ochtends een vijftiental kinderen mocht verwelkomen en 's middags slechts drie. Het verzamelpunt van de kinder stadswandeling lag bij de kanonnen die bij het vorig jaar uitgegraven deel van de veste staan opgesteld. Daar vond ook het officiële startsein van de monumentendag plaats. On der het toeziend oog van gemeente archivaris J. Zuurdeeg en W. Blaas, voorzitter van de heemkundekring, werden de twee kanonnen in gereed gebracht voor wat letterlijk het startschot van het evenement kan worden genoemd. De beide kanon niers F. Boogaart en G. Craushaupt hebben vergevorderde plannen om een historische vereniging in Tho len in het leven te roepen. Die Ver eniging Levende Historie Tholen zou de paraplu moeten worden voor het oude schuttersgilde dat beiden willen heroprichten. Ook andere ac tiviteiten, zoals bijvoorbeeld het af schieten van de kanonnen met de monumentendag, zouden onder die vereniging kunnen vallen. Craus haupt wil het een en ander nog na der afstemmen met de heemkunde kring. Samen met Boogaart werd het nodige werk gemaakt van het startschot. Met een wisser werden beide kanonnen gereinigd. Vervol gens werd het zwarte kruit in het af fuit gebracht en het bijbehorende stro met een ram aangestampt. Zon der stro geen explosie, legde Craus haupt later ook aan de kinderen van de stadswandeling uit. Nu volgden wel twee flinke klappen, tot ontzag van de kinderen die werd aangera den om de vingers in de oren te stoppen. Kogels zitten er niet meer in de kanonnen. „Anders zouden ze met de explosie wel twee meter ach teruit rollen. Daarom staan er ook wieltjes onder de kanonnen." Craushaupt legde in het kort de ge schiedenis van beide kanonnen uit, aangevuld door stadsgids Van Voorst -Verhage. Beide kanonnen deden de laatste jaren dienst als meerpaal in de haven van Middelburg en zijn in oude glorie hersteld. Zowel het 28- ponds als het 30-ponds kanon waren oorspronkelijk bedoeld voor de ver dediging van Amsterdam. Ze zijn in 1823 in Luik gemaakt, een stad die toen behoorde bij Nederland. Vol gens Craushaupt hebben er ooit wel zo'n dertig kanonnen rond Tholen gestaan. De affuiten bij het Bolwerk zijn niet meer origineel. „Daar be taal je ook de prijs van een wagen in de goede middenklasse voor." Van Voorst-Verhage legde de geschiede nis van Tholen als vestingstad uit, en legde daarbij relaties met be staande straatnamen zoals de Jan van Blois, genoemd naar de man die in de 13e eeuw opdracht gaf om de stad te versterken. Na het bezichti gen van de kanonnen op de stads wallen ging het groepje kinderen, vergezeld door hun ouders, naar het stadhuis. Daar werd in de kelders de toenmalige gevangenis bezocht. Ook was er grote belangstelling voor het in de hal geëxposeerde beulszwaard, destijds gebruikt bij onthoofdingen. Ook de boeien en diverse martelwerktuigen spraken tot de verbeelding. Zoals de roede van justitie, een grof gesneden tak met pijnlijke uitsteeksels. Voor een van de jongens in de groep was het duidelijk. „Daar werden bandieten mee gegeseld." Ook de Gasthuiskapel en de Grote Kerk werden bezocht. Op elke plek werd iets verteld over de plaatselij ke geschiedenis en de gebouwen. Tijdens de wandeling konden de kinderen ook een puzzel oplossen. Met het verspreiden van aanplakbil jetten bij diverse middenstanders was aandacht gevraagd voor de stadswandeling. Ondanks dat viel de opkomst 's middags tegen. Van Voorst-Verhage was niet teleurge steld. „Het is de eerste keer en dus is het allemaal een verrassing. Je weet niet wat je mag verwachten. Het duurde wel langer dan ik had gedacht. Het lag in de bedoeling om een uur voor de wandeling uit te trekken. In de praktijk loopt dat flink uit." De burgemeester spitste zijn toe spraak toe op de Thoolse kerken, omdat dit jaar 'religieus erfgoed' het thema was van de open monu mentendag. Het religieus erfgoed in onze gemeente is te waardevol, te mooi en te fascinerend om er zo maar aan voorbij te gaan, zei Nuis. „De vraag hoe wij dit alles voor hel nageslacht kunnen bewaren, wordt steeds pregnanter." Restauraties kosten kerkbesturen steeds meer hoofdbrekens. „Ik hoop dat de uit spraak van de staatssecretaris van cultuur - dat investeren in monu menten hard nodig is teneinde ze vi taal te houden en te ontwikkelen - niet blijft bij een vrome wens, maar ook leidt tot concrete plannen." Omdat het erfgoed van ons allemaal is, ziet de burgemeester daar ook een taak voor zowel de provincie als de gemeente. Verder vindt hij dat monumentale kerken - juist vanwege het feit dat het erfgoed van ons allemaal is - breder gebruikt kunnen worden dan alleen om onderdak te bieden aan kerkelijke gemeenten. „Dat maakt het juist zo waardevol. Het gebouw moet worden gebruikt uiteraard, maar het mag toch ook worden be keken, bezocht en bewonderd. Wie stapt niet, tijdens een vakantie in binnen- of buitenland, een kerk die de deuren heeft openstaan binnen om deze te bewonderen." Als stenen en hout van de vaak eeuwenoude kerken konden spreken, dan zouden zij - aldus Nuis - een verhaal door de eeuwen heen vertellen over ge loof, over liefde, over twisten, over verdrukking en over samenbinden. „Zij weerspiegelen als het ware het gedrag van mensen en de omgang met elkaar." Voorzitter Blaas van de heemkundekring wees erop dat overheidsbijdragen om monumenta le gebouwen in stand te houden over het algemeen bescheiden zijn. Zo'n gebouw draagt bij aan de leef baarheid van een plaats, is een beeldbepalend element, een oriënta tiepunt. „Eigenlijk zou iedereen aan zo'n gebouw zijn steentje moeten bijdragen. Dat is een gedachte die mij wel aanspreekt." Open monumentendagen zijn er om meer mensen intensiever in contact te brengen met hun historische, ge bouwde omgeving, zei Blaas. Hij wilde bij religieus erfgoed niet al te zeer de nadruk leggen op gebouwen van oude datum. „Kerkelijke ge bouwen van rond 1900 of van na de Tweede Wereldoorlog vertegen woordigen evengoed het religieuze erfgoed." Ook bijvoorbeeld orgels, klokken, doopvont, preekstoel, li turgische gebruiksvoorwerpen en gewaden, beelden, schilderingen en grafzerken behoren ertoe. „Ik hoop dat er voor, mag ik het de stoffelijke elementen noemen, meer aandacht komt en het onder de aandacht ge bracht wordt", zei Blaas. Hij pleitte voor een bord op de kerken met de tekst 'De kerk is open, welkom'. Of met een verwijzing naar tijdstippen dat ze open zijn voor bezichtiging of waar men terecht kan voor een rondleiding. Daarnaast vroeg Blaas aandacht voor woningen, kantoren, kerken, straatmeubilair en tekens in het landschap die niet de status van rijksmonument hebben maar wél tot ons cultureel erfgoed behoren. Die bij een opknapbeurt soms in de oor spronkelijke staat hersteld worden, maar vaker verloren gaan. „Daar mee pleit ik niet voor het behoud van alles. Nee, er moet ook veran derd en aangepast worden. Maar wél met behoud van cultuurhistori sche elementen." Daarvoor is, wat Blaas betreft, nodig dat de gemeen te beleid ontwikkelt. Dat er 'ge meentelijke monumenten' komen. Jonge monumenten zouden in kaart gebracht moeten worden als middel om ze te behouden. De heemkunde kring draagt daar op een bescheiden manier aan bij via de fotowerk groep, die elementen van het cultu reel erfgoed vastlegt. Zowel Blaas als de burgemeester be dankten de vrijwilligers die tijdens de open monumentendag zorgen dat belangstellenden een kijkje kunnen nemen in de verschillende gebou wen. Nuis formuleerde aan het einde van zijn toespraak een gedachte om bij stil te staan: „Een generatie springt niet in het oog door wat zij heeft ontvangen van het voorge slacht, maar door wat zij nalaat aan het nageslacht. Daar ligt onze taak. Tijd is daarbij kostbaarder dan geld. want tijd is onvervangbaar." Klaverblad. Stichting Het Klaver blad Zeeland te Goes krijgt voor de reguliere werkzaamheden als o.a. patiëntenvoorlichting dit jaar 956.000 euro van de provincie en voor cliëntenbeleid nog eens 111.000 euro extra. Sigrid Brinkman en Hannckc Jop- pe voorzagen de leerling van het Calvijncollege uit Goes aan de in formatietafel van de nodige inlich tingen. En behalve boekjes hadden ze ook nog stroopwafels en choco lade te koop. Van de 30 boekjes van gemeentearchivaris Zuurdeeg over de kerken werden er in de Maartenskerk 25 verkocht, naast een behoorlijk aantal foto's van de kerk, het gemeentehuis en de mo len. Niet alle jongeren waren blij. Pa trick Potter kwam met zijn vriend naar de Maartenskerk omdat hij er zich op verheugd had Sint-Maar tensdijk vanuit de kerktoren te kunnen bewonderen, maar de toe gang naar de trap was dicht. „Ik voel me beledigd", riep Patrick, terwijl hij zich met zijn skatebord uit de voeten maakt. Marjolein v.d. Vlies, werkzaam op de Veste in Tholen, was positiever gestemd. Zij begon om twaalf uur in de hervormde kerk in Sint-An naland en Fietste via Stavenisse, Scherpenisse en Poortvliet naar Oud-Vossemeer. „Ik woon vlakbij de kerk aan de Ring in Sint-Anna land, maar ik was er nog nooit in geweest. In de vakantie stap ik el ke kerk binnen en daarom was de ze monumentendag een goede ge legenheid om hier eens te kijken. Gewoon nieuwsgierigheid, zoals ik ook in de Willibrorduskerk in Oud-Vossemeer ben geweest. Ja renlang ben ik daar in de bus langsgekomen en nu wilde ik die kerk aan de Dorpsweg van binnen wel eens zien." In Stavenisse werd Marjolein ge troffen door de inzet van de parti culiere eigenaren voor herstel van de slotrestanten aan het Bos. „Het tuinhuis en de muur, herinnerend aan de periode dat de familie Van Tuyll van Serooskercke het in Sta venisse voor het zeggen had, vond ik dat er het meest uitsprong op deze monumentendag." Sint-Maartensdijk sloeg Marjolein over op haar route omdat haar tijd beperkt was. „En Scherpenisse wilde ik in elk geval ook bezoe ken, want de hervormde kerk daar vind ik heel opvallend. Wat me opviel was, dat je overal heel vriendelijk ontvangen werd. Men nam de tijd voor je. Het was niet zo druk en je kreeg overal uitleg en de gidsen konden er lekker over vertellen. Al gauw raak je dan aan de praat." In Sint-Annaland, waar ouderling W.P. Goedegebuure de rondleidin gen verzorgde, speelde Marjolein v.d. Vlies ook nog op het orgel in de hervormde kerk, naast de vaste organisten Katie van Winkelen en Joke van 't Hof. „Zelf speel ik piano en Für Elise lukte nog wel aardig op het orgel. Het boekje van de gemeentearchivaris over de kerken heb ik ook gekocht, zodat je thuis nog het een en ander kunt nalezen. Jammer dat alle kerken die in het boekje staan niet open waren. Volgend jaar wil ik de an dere plaatsen bezoeken. In Tholen heb ik met de kunstroute al een aantal monumenten daar bezocht, maar er blijft nog genoeg over", aldus de Sint-Annalandse lerares. ,Zeer leerzaam en boeiend' C. Kwaak, rechts bij het doopvont, leidde in de Maartenskerk de bezoekers rond tijdens de Thoolse monumentendag. schreef een 81-jarig echtpaar uit Sint-Maartensdijk op de bezoe- kerslijst. Interessante, mooie ge bouwen', concludeerde een 66-ja- „Die ken ik nog wel", zegt een bezoekster van de monumentendag tegen haar buurvrouw in de consistorie van de Maartenskerk, wijzend op de foto van ds. Van Loon. De portrettengalerij van de predikanten begint bij ds. Was en eindigt bij ds. Den Hartog. rige vrouw uit Numansdorp. Een echtpaar uit Zuid-Holland kwam voor de orgels naar de Thoolse monumentendag en in menige kerk werd het orgel bespeeld of mocht de bezoeker zelfs achter de klavieren plaatsnemen. In de Maartenskerk te Sint-Maar tensdijk waren er al voor tien uur enkele bezoekers aanwezig en rondleider C. Kwaak was toen al op zijn post, zodat hij de mensen direct ook binnen liet. Hij noteer de 200 bezoekers, onder wie 50 kinderen. „De jonge generatie toonde echt belangstelling voor deze monumentendag", zegt Kwaak, die twee kleine en twee grote rondleidingen verzorgde met 4 tot 10 deelnemers. „Sommigen stelden ook vragen. En de vier or gelbespelingen van elk een half uur trokken elk 10 tot 20 luiste raars." Leen Heijboer en Vincent Verkamman lieten o.a. psalmen, gezangen en vrije improvisaties horen. De Maartenskerk telt veel bijzon dere onderdelen, zoals de pilaar schilderingen, de grafstenen en de twee grafmonumenten: de tombes van Floris van Borssele en van Cornelis Liens, rentmeester van de Oranjes. Er kwamen bezoekers op af uit Sint-Maartensdijk, Oud-Vosse meer, Stad a.h. Haringvliet, Oss, Hierden, Tholen, Dinteloord, Mid delburg, Yerseke, Bergen op Zoom, 's Gravenpolder, Maasland, Middelharnis, Steenbergen, Ter- neuzen en Numansdorp. Kwaak keek terug op een zeer ge slaagde monumentendag. „Alles gebeurde in een ontspannen sfeer." Ook de bezoekers bleken tevreden. ,We hadden een mooie middag en troffen allemaal gast vrije mensen aan op Tholen', con cludeerde een 75-jarige bezoek ster uit Nijmegen. De Thoolse monumentendag heeft volgens voorlopige cijfers min stens 950 bezoekers getrokken, maar de gegevens waren nog niet van alle monumenten binnen bij de heemkundekring. Tholen: hervormde kerk 170, NPB 35, r.k. kerk 145, Gasthuis kapel 70, rondleiding morgens 16 kinderen. Oud-Vossemeer: Chr. Geref. Kerk 17, Ambachtsherenhuis 61. Sint-Annaland: hervormde kerk 40. Stavenisse: hervormde kerk 60. Sint-Maartensdijk: Maartens kerk 200, Rehobothkerk 30, ge meentehuis 80. Sint-Philipsland: hervormde kerk 26. de proefdruk aan mij laten zien. Dat is Hans Zuurdeeg.... je hoort of ziet hem na het verzoek niet meer, maar opeens en op tijd is het er. Chapeau voor het resultaat en hartelijk dank voor jouw bijdrage. Je vertelde mij dat je dit één van de lastigste op drachten vond van de afgelopen tijd. Maar het is prima gelukt", aldus de burgemeester, die het boekje een waardevolle aanvulling noemde op de bestaande publicaties over Tho len. Hij greep de gelegenheid aan om de gemeentearchivaris - 'het le vend archief van onze gemeente'- in het openbaar te complimenteren. Zuurdeeg bereikt in januari de pen sioengerechtigde leeftijd en zal dan afscheid nemen. „We zullen je mis sen. Als mens, als archivaris en ze ker ook vanwege je enorme parate kennis", zei de burgemeester. Nuis stelde dat de kerken een vast onderdeel uitmaken van het Thoolse leven. Bij een groot deel van de in woners is door de jaren heen de zondagse kerkgang gebruikelijk. De vaak eeuwenoude kerken vertellen hun eigen verhaal en dat van de ker kelijke gemeenten die ze gebruiken voor de zondagse samenkomsten. De burgemeester noemde het religi eus erfgoed 'waardevol, mooi en fascinerend'. Hij bedankte Zuur deeg, maar ook de heemkundekring in de persoon van voorzitter Blaas, met een attentie voor hun bijdrage aan de monumentendag. Op zijn beurt overhandigde Blaas aan bur gemeester, gemeentesecretaris en archivaris een exemplaar van het door de stichting Open Monumen tendag uitgegeven boekje 'Ge bouwd op geloof'. De toespraken in de koorkerk wer den afgewisseld door zang van het Smalstads mannenkoor. Dat bracht vier religieuze nummers en daarna 'lichtere kost' zoals koorlid J. Fond- se het aankondigde. „Wat klinkt dat mooi! Deze ruimte is er duidelijk op gebouwd om in gezongen te wor den", vertolkte Blaas de gevoelens van de toehoorders die allemaal met een exemplaar van Zuurdeegs boek je naar huis gingen. In de koorkerk waren, ook zaterdag, de in het boek je opgenomen foto's te zien in een door ambtenaar Rinus Snoep ge maakte diapresentatie. Ter gelegenheid van de open monumentendag schreef gemeentearchivaris Zuurdeeg het boekje 'Kerken op Tholen en Sint-Philipsland'. Een paar honderd exemplaren vonden zaterdag hun weg naar het geïnteresseerde publiek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7