Cliëntenraad niet op oude voet verder Veertien Natres-vrijwilligers en zes wespensteken bij kerkelijke actiedag Adriaan Hoek hoopt van orgel spelen zijn beroep te maken Verburgh Open huis in Krammersluis Opbrengst van 13.500 euro voor Rehobothkerk Tholen Jonge Tholenaar wint Feike Asma orgelconcours in Ede De cliëntenraad van de afdeling sociale zaken moet op zoek naar een aantal nieuwe leden. Burgemeester en wethouders willen de dames E.E. Sjouke en M. van Ee- kelen en de heer J.A. Duine slechts tot 1 januari a.s. be noemen omdat ze niet meer tot de doelgroep behoren. Ze zijn namelijk niet langer uitkeringsgerechtigd. Donderdag 15 september 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De actiedag van de Gereformeerde Gemeente Tholen heeft zaterdag 13.500 euro opgeleverd. Het geld is be stemd om de schulden af te lossen die zijn gemaakt voor de bouw van de Rehobothkerk, zegt Colinda de Heer van het activiteitencomité aflossing Rehobothkerk. Pompje Veel jonge gezinnen Bevrijding Bloeddruk Band wisselen Bose 3 21 GS digitaal home entertainment systeem Gezonde durf Urenlang soms zit Adriaan Hoek uit Tholen thuis achter het orgel, of beluistert orgelmuziek. Het instrument is zijn grote hobby en hij hoopt er ooit zijn brood mee te kunnen verdienen. Onlangs won de 15-jarige het Feike Asma orgelconcours in zijn leeftijdscategorie. Rijkswaterstaat houdt zaterdag open huis bij de Krammersluizen in de Philipsdam. Tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's middags worden bezoekers onder meer rondgeleid door het hart van de sluis, de zogenaamde galerij. De Krammersluizen zijn uniek omdat tijdens het schutten zoet en zout water gescheiden wordt. In de gale rij zijn honderden wandopeningen die met regelbare schuiven deze zoet-zoutscheiding mogelijk ma ken. Verder zijn er diverse presentaties en kan er een bezoek worden ge bracht aan het bedieningsgebouw en het pompgebouw. Het complex en de omliggende natuurgebieden zijn vanaf de uitkijktoren goed te overzien. Bezoekers kunnen parke ren bij de uitkijktoren. Met deze dag wil de dienst een be ter inzicht geven in haar werk. Ook in Kapelle (steunpunt hoofdwegen) en Terneuzen (zeesluizencomplex) wordt open huis gehouden. Het is een landelijke actie. In heel hel land zijn bijna vijftig objecten en projec ten gratis te bekijken. De cliëntenraad moet opnieuw be noemd worden omdat op 1 januari 2005 de Verordening cliëntenpar ticipatie Wet werk en bijstand in werking is getreden. De raad zelf. die acht leden telt, wil de huidige samenstelling voortzetten omdat er een doorontwikkeling plaats vindt. Dit jaar wordt voor het eerst spreekuur gehouden en er is een werkplan en een huishoudelijk re glement opgesteld. De raad mag 9 leden tellen en volgens de veror dening moeten er daarvan 6 uit de doelgroep van de afdeling sociale zaken komen. Deze regeling is in heel Zeeland het uitgangspunt. In de Thoolse cliëntenraad zaten vijf vertegenwoordigers van de doelgroep, maar de genoemde drie (de dames Sjouke en Van Eekelen cn de heer Duine) vallen daar niet langer onder. De verdere samen stelling op dit moment is: J. van Akkeren namens FNV, W. Lind- hout namens Ango, mevrouw A.M.M. Kwaak namens Anbo, mevrouw P.P.M. Rijsdijk en R. Berm namens de uitkeringsge rechtigden. Burgemeester en wet houders vinden een brede verte genwoordiging uit deze laatste categorie gewenst, omdat de cliën tenraad dan van binnenuit infor matie krijgt over hoe cliënten de Wet werk en bijstand ervaren. Op grond van de nieuwe verorde ning worden leden van de cliën tenraad voor drie jaar benoemd. Het gemeentebestuur wil dat met vijf van de acht leden ook doen (met terugwerkende kracht vanaf 1 januari). Maar voor drie leden zou het lidmaatschap op 31 de cember van dit jaar moeten eindi gen. In de resterende tijd kunnen zijn hun kennis overdragen aan de resterende óf nieuwe leden. Verder kan er de komende maanden bin nen de doelgroep actief gezocht worden naar kandidaten voor de cliëntenraad. De gemeenteraad beslist op 29 september over het voorstel. Het zal Jantje Kunst (6) uit St.- Philipsland een zorg zijn. Hij is die dag het eerste slachtoffer dat zich tijdens de kerkelijke actiedag rond de gebouwen van Van der Harst op het Thoolse industrieterrein Wel gelegen bij de EHBO-post meldt nadat hij door een wesp is gesto ken. Brullend van de pijn door een steek vlak achter zijn rechter oor, trekt zijn moeder hem richting hulpverlener Wim Kot. Die heeft zo snel niets anders bij de hand dan een lapje met koud water en kijkt of de angel er nog in zit. "Bijen laten hun angel na een steek zitten, wespen nemen hem weer mee", legt hij uit. Jan krijgt van de EHBO-vrijwilli- ger een bekertje water, maar het leed is nog niet geleden. Het slachtoffertje blijft huilen en heeft inmiddels een aantal belangstel lenden om zich heen verzameld. Een andere deskundige mengt zich in het gezelschap en constateert dat de angel er nog in zit. Goede raad is echter niet duur. Een afgevaardigde van de EHBO wordt richting de stadskern gestuurd om bij een drogist voor een paar euro een pompje te kopen waarmee snel en effectief angels en ingespoten bijen- of wespengif kunnen wor den verwijderd. "Want", voorspelt Wim Kot, "gezien de broeierige temperatuur, het gebrek aan wind en de talrijke kramen met zoetige etenswaren kan het nog wel eens druk worden." Dat blijkt bij de stand van de eier koeken en die van de Zeeuwse bo lussen en het daartegenover gele gen koffieterras. Wespen zoemen bij tientallen vrolijk over de gevul de plastic zakken. Kopers staan te griezelen en bij sommigen is het kippenvel op de armen te zien. De mevrouw van de bolussen blijft er laconiek onder. Ze pakt de lek kernij in een servetje en roept gui tig: "Bolussen zonder wespen." Ook haar collega van de eierkoe ken trotseert de geel-zwart ge streepte bangmakertjes. "We wui ven ze wel weg", zegt ze. "Maar", geeft ze wel toe, "het is lastig voor het publick". "Nee, ik denk dat de organisatie niet gedacht heeft aan wespenvangers of iets dergelijks." Uiteindelijk blijkt de schade mee te vallen. Kot, die de EHBO-stand bemande als hulpverlener namens de Gereformeerde Gemeente: "Zes wespensteken hebben wij behan deld. De anderen die waren getrof fen, kwamen niet naar de EHBO- stand." En dat valt mee als het gaat om duizenden bezoekers aan het ter rein en in het pand van het Van der Harstteam, een van de bedrijven die de actiedag Financieel steunen. Er staan zo'n tachtig kramen klaar om belangstellenden een interes sante dag te bezorgen. Alle activi De stichting Keep them Roling laat niet alleen oude legerjeeps rijden, ook de aankleding van de bemanning is aangepast aan die tijd. Hier een jonge 'soldaat'in een binnengevechtstenue uit de jaren '50. Heel andere geluiden uit de kraam tegenover hem. Daar staat Jolanda Braam op een podium dat op een vrachtwagen is gebouwd. Straks gaat daar de openbare veiling van oude spullen van start, maar eerst geeft zij een concert. Uit de luid sprekers klinkt orgelmuziek. Een jongeman regelt het geluid en Jo landa speelt de solopartij op haar De veiling van spulletjes uit grootmoeders tijd bezorgt veilingmeester Kees den Uil zoveel werk dat zijn zoontje Nathan hem komt helpen. Kees houdt intussen een petroleumstelletje omhoog. teiten staan in het teken van de be vrijding en de centjes zijn bestemd voor het bouwfonds van de Reho bothkerk. "Een prachtige kerk", vertelt Gerard Bruijnzeel uit Tho len, "maar daar rust een flinke hy potheek op en die zal een keer moeten worden afgelost." Bruijnzeel was zaterdag een van de vrijwillige verkeersbegeleiders die het massaal toegestroomde publiek een plekje gaf op het nabijgelegen weiland. Hij toont zich verheugd dat het kerkbezoek in Tholen toe neemt. "Er zijn in Tholen veel jon ge gezinnen bijgekomen en de nieuwe wijk zorgt voor steeds meer aanwas." Intussen wijst hij de soms filerij- dende automobilisten de juiste par keerplek. "Het is heel druk", con stateert hij al om een uur of elf. "Ik denk dat er al ongeveer 150 auto's op het weiland staan. En dat ter wijl we pas een uurtje open zijn." Hij verwacht niet dat er veel par keerproblemen ontstaan. "Dat komt omdat we ook het parkeerter rein van de meubelzaak van Van Houte mogen gebruiken." De kramen en activiteiten tijdens de actiedag verwijzen naar de be vrijding van Nederland, zestig jaar geleden. Dat begint al bij de in gang. Tientallen oude legervoertui gen van de vereniging Keep Them Rolling (KTR) staan gepoetst en gespoten te wachten op het pu bliek. Een zevendorpentocht moest de KTR onder de aandacht bren gen en wie wil mag een ritje mee maken in een open jeep, een trans portwagen of op een oude leger- molor. Kinderen hebben intussen hun vaak kleine blonde koppies in schutkleuren laten verven en zitten pontificaal naast de eigenaar van het voertuig als de stoet de poort uitrijdt. Veel bekenden langs de kant na tuurlijk. "Ha Lenie". Lenie zit te glimmen in de open jeep en heeft kennelijk fans langs de kant. Een mannetje van een jaar of veertien is gekleed in 'binnengevechtste- nue'en heeft een helm op met een netje er overheen. Hij kijkt niet op of om, maar lijkt op alles voorbe reid. Wim de Vos zwaait de stoet la chend weg. De Vos staat tijdens de actiedag met een huifkar op het terrein. Voor een euro kan er een tocht worden gemaakt. "Normaal doen we drie ritten in een uur. Nu maar twee. De belangstelling is nog niet zo groot. Er zijn de laatste weken al veel activiteiten geweest waarbij huifkartochten konden worden gemaakt", probeert hij de tegenvallende interesse te verkla ren. De Shetlanders die voor de kar staan, zo verwacht hij, zullen niet temin aan het einde van de dag wel behoorlijk moe zijn. Naast zijn kraam staat die van de EHBO en daar zit Marieke van Laar. Voor twee kwartjes meet ze de bloeddruk van wie het maar wil weten. Zo snel en goedkoop ben je nog nergens geholpen, denkt me nigeen. Ook uw verslaggever is nieuwsgierig. Hij komt op de druk van 130/80. "Is dat goed of moet ik direct naar de dokter", is de vraag. "Nee hoor. Wat de bloed druk betreft, mag u doorgaan zoals u het nu doet", vindt Marieke. "Als er iemand tussen zit met een te ho ge bloeddruk krijgt hij of zij een voedingsadvies mee en de tip om even langs de huisarts te lopen." Als het gaat om de bevrijding en om militaire activiteiten kom je niet om de Nationale Reserve (NatRes) heen. Een onderdeel van de Koninklijke Landmacht dat zich heeft gespecialiseerd in de beveili ging van burgerlijke en militaire objecten. Stratenmakers, notaris sen, ambtenaren en ondernemers combineren een normale baan met een militaire loopbaan, staat er in de folders die le luitenant en pelo tonscommandant Kees Griep uil Krabbendijk met gulle hand uit deelt. "In Tholen hebben we negen vaca tures", geeft hij de noodzaak van de reclame tijdens de kerkelijke actiedag aan. "Op vier mei zijn we actief bij de dodenherdenking. Maar ook hielpen we bij de vuur werkramp in Enschede en tijdens een overstroming in Nijmegen. President Bush zou nooit een be zoek aan Nederland hebben ge bracht (oorlogskerkhof Margraten - red.) als we niet met z'n allen van de NatRes, 4000 man, de beveili ging langs de weg op ons hadden genomen." Aan het einde van de dag blijken 14 mensen zich te hebben opgege ven voor een informatieavond. "Dat zijn serieuze gegadigden. Als er na een medische keuring bij voorbeeld nog vijf overblijven, zijn we dik tevreden." dwarsfluit. Fluit is van oudsher een muziekinstrument dat vaak in pro testantse erediensten wordt ge bruikt. De klanken die de jonge vrouw voortbrengt, klinken aange naam en nodigen uit tot het kopen van de cd'ljes die aan haar voeten liggen. Niet alleen de NatRes en Keep Them Rolling geven aan dat het om de bevrijding gaat, ook in diverse kramen hangen verwijzingen naar de gruwelijke oorlogsjaren. Soms simpel, zoals een stuk karton in de kleuren van de Nederlandse vlag met daarop een zak snoep, soms ook met gevoel voor geschiedenis. Zo hangen in de kraam met Zeeuwse babbelaars foto's die de landing in Normandië onder de aandacht bre- gen. De muziek die uit de luidsprekers komt, maakt plaats voor Kees den Uil. Binnen de gemeente is hij voorzitter van de Plus 16 vereni ging. Voor vandaag is hij veiling meester. Aan hem de taak om spul letjes uit grootmoeders tijd aan de gulle man of vrouw te brengen. "Een kinderstrijkplankje voor twee euro?" Geen reactie. Dat voorspelt niet veel goeds, zie je Kees den ken. "Kom mensen. We weten alle maal waarvoor we hier zijn. Een oud dominospel. Tweeëneenhalvc euro. Wie biedt." Het toegestroomde volk voelt zich kennelijk aangesproken. "Vijf... Zeven... klinkt het uit het publiek. Voor acht euro verwisselen de ste nen van eigenaar. En dan begint het te lopen. Kees, intussen geassisteerd door zijn twee jaar oude zoon Nathan, houdt een ouderwetse koffiemolen om hoog. "Om zelf koffie te malen. Compleet. Helemaal heel. Met de ze molen heb je geen last van ho gere rekeningen van Delta. Wie biedt zeveneneenhalve euro?" De kreet 'Delta' is niet aan dove mansoren gezegd. Uiteindelijk in vesteert een bezoeker 25 euro om in de toekomst stroom te sparen. Op de wagen waar zonet nog de dwarsfluitiste stond, ligt van alles en nog wat. Zoals een zaaibekken. Voor 2,50 euro is deze zinken teil te koop. "Is 't ie lek? Ga eens kij ken!" beveelt een bezoeker zijn zoon. "Als je wilt, kun je er in zwemmen", grapt Kees. De bezoeker mag na talrijke bie dingen het bekken uiteindelijk voor 30 euro meenemen. Na afloop van de veiling (op brengst circa 700 euro) gaat menig bezoeker naar huis om te worden afgelost door een nieuwe ploeg be langstellenden. Ze kijken onder meer bij uitgeverij De Ramshoorn. Veel titels van boe ken die je niet zo snel in de etalages van de reguliere boekhandel ziet liggen. De Kerk op adem. Of: Op wekking tot Reformatie, om maar wat te noemen. En wat te denken van de Bijbel voor een tientje. Om de hoek staat Willem Zoete- meijer met een stopwatch in de hand. Willem vertegenwoordigt Autobedrijf Tholen uit Bergen op Zoom en bezoekers mogen laten zien hoe snel ze in geval van een lekke band, een wiel kunnen ver wisselen. Rond de middag hebben circa dertig mensen de strijd met wiel en kruisdopsleutel aangebon den. Willem hanteert de tijdmachi ne en een medewerker houdt de stand bij. Op het schoolbord naast de auto staan de beste tijden. Piet Klippcl deed er 54 seconden over om vier bouten los te draaien, het wiel er af te halen, een ander wiel er op te zetten en de bouten weer vast te zetten. Een vrouw uit het publiek wil haar krachten met die van de mannen meten. Ze gaat op haar hurken zit ten en zwaait toch wat onhandig met de sleutel. Niettemin oogst ze bij de omstanders succes omdat ze dat karwei toch maar aandurft. Plotseling begint ze te kreunen en te steunen. "Wat is er", vraagt Zoe- temeijer bezorgd. Kramp blijkt de oorzaak van het geluid. In drie mi nuten en dertig seconden heeft ze de bouten los en het wiel er af. Een schouderklopje van deze en gene en de dame in kwestie lijkt toch te vreden met het resultaat. Uiteindelijk blijkt met 43 secon den Arnold Klok 11 seconden sneller dan Klippcl. C.P. Burger is derde met 55 seconden. Jolinda Bout deed er namens de dames 112 seconden over, vóór mevr. Kot met 114 en mevr. Van Laar met 118 seconden. Eigenaren van het oude materiaal discussiëren met elkaar en met het publiek over de waarde van een oude jeep. Het amfibie voertuig dat in de stoet meereed vertegenwoordigde een waarde van 30.000 euro. Adriaan Hoek uit Tholen won een fraaie trofee bij het Feike Asma orgelconcours. Home cinema uit slechts twee luidsprekers* De luidspreker arrays zijn leverbaar in de kleuren grafiet en zilver Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www.verburgh.nl 'Uit het zicht te plaatsen Acoustimass" basmodule niet afgebeeld Hi-Fi. T.V. Video, Computer systemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M. - leverde in elke categorie twee kandidaten op voor de finale. Adri aan speelde het deel 'Prière a Notre Dame' uit de Suite gothique van Léon Boëllmann. Hij mocht naar de finale en moest hel opnemen tegen een eveneens 15-jarige organist. Nu moest een koraalbewerking van de in 1984 overleden Asma uitgevoerd worden. Adriaan koos voor Psalm 42. De jury beoordeelde zes onder delen: gebruik orgel/registratie, techniek, maat en ritme, interpreta tie, muzikaliteit en algehele indruk. Bij alle drie kwam Adriaan Hoek als winnaar uit de bus. 'Kan zich goed gaan ontwikkelen. Zeker met passie gespeeld', noteerde Mulder in het juryrapport. Adriaan speelde gedre ven en met gezonde durf, was de mening van de jury. Dat hij voor pu bliek moest spelen, deerde de jonge Tholenaar nauwelijks, zegt hij. Het spannendst was, dat alle finalisten op het podium moesten komen, waarna een voor een de namen van de winnaars werden opgelezen. De weduwe van Feike Asma reikte aan Adriaan Hoek de wisseltrofee uit, een kleine orgelpijp in een blok hout en daarop een plaatje met de naam van de winnaar. De prijs heeft een mooi plekje gekregen, in huize Hoek en Adriaan is zeker van plan om vaker aan concoursen mee te doen. Alle 17 deelnemers aan deze wed strijd voor jonge amateurs kregen tevoren de gelegenheid om ander half uur te oefenen op het 4-klaviers symfonische orgel in de concertzaal van Johannus Orgelbouw. De voor ronde in drie leeftijdscategorieën - 12-15 jaar. 16-19 jaar en 20-24 jaar Vanaf zijn negende speelt Adriaan mijn vader speelde, ging ik erbij zit- Hoek thuis al op het orgel. „Als ten en deed alles van hem na." Hij had er plezier in, leerde zichzelf van alles aan en besloot een half jaar ge leden op les te gaan bij Paul Hcij- boer. Daar speelt hij elke woensdag, de ene week orgel en de andere week piano. Sinds een paar maan den is Adriaan pianist in een ensem ble van Heijboer. Maar zijn hart gaat uit naar het orgel. „De muziek die je speelt, de klank, dat spreekt me aan. En het is gewoon leuk om te doen", vertelt Adriaan die in de examenklas zit van het Calvijn col lege. Op dit moment studeert hij op de Barok, waartoe de componist Bach behoort. Aan het Centrum voor de Kunsten in Bergen op Zoom volgt hij elke maandagavond een vooropleiding voor het conservato rium. Want de jonge Tholenaar is vastbesloten om van zijn hobby zijn beroep te maken. Geen moderne muziek voor Adriaan Hoek, de Franse Romantiek is zijn favoriete genre. Widor, Franck, Guilmant, Vicrne en Mendelssohn zijn componisten waarvan hij het werk waardeert. Maar ook de Ne derlandse organisten Zwart en As ma. En natuurlijk zijn idool Klaas- Jan Mulder. Dat deze musicus in de jury zat van het Feike Asma orgel concours, maakte het voor Adriaan extra spannend. De organisten Peter Eilander en Wybe Kooymans com pleteerden de jury. Zijn muziekle raar Paul Heijboer moedigde Adri aan Hoek aan om mee te doen aan het concours, dat in Ede plaatsvond. De stichting Vox Humana, die de Nederlandse orgel- en samenzang- cultuur ondersteunt, organiseerde het concours voor de tweede keer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5