Wintervoorraad stro verloren bij brand in Sint-Annaland Nuis: potentie arbeidsmoraal en Thoolse cultuur verder benutten Castria op koers met huurders met goudkaart 60 brandweerlieden 20 uren in actie aan Oude Zeedijk Digitale tv Auto's vernield na oriëntatierit Meer samenwerking nodig van bedrijven en overheden Donderdag 15 september 2005 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT 13 Door nog onbekende oorzaak is bijna de hele winter voorraad stro van stierenmester A.C.J. de Wilde aan de Oude Zeedijk te Sint-Annaland zaterdag bij een brand verloren gegaan. De politie doet geen onderzoek naar het ontstaan van de brand omdat er geen aanwijzingen zijn voor brandstichting. „Toen we aankwamen, stond de he le hoop met stro ook al van voor tot achter in brand", zegt brandweercommandant J. de Feijter, die alle vijf blusploegen inzette. De brandweer was 20 uren in actie. De vele honderden balen stro gingen verloren, maar de schuur werd behouden en de bijna 200 stieren hoefden niet geëvacueerd te worden. Ellebogenstoom Kraan en shovel Halve ploegen Veearts Kankerbestrijding Tegenstrijdige verklaringen na dodelijk ongeluk Subsidie voor verkeersles scholen 50 jaar Betho Kansen pakken Eén loket Prinses Maxima Hypotheekaftrek Dc familie De Wilde ging vrijdag nacht om half één naar bed en toen was er nog niets te merken van een beginnende brand. Een passerende automobilist zag echter om half twee vuur in dc grote hoop met stro, zo'n zes meter van de grote schuur met daarin bijna honderd stieren. De Sint-Annalandse brandweer Werd gealarmeerd voor een binnen brand. maar liet bij aankomst direct de collega's van Sint-Maartensdijk waarschuwen. Ook de brandweer van Stavcnisse werd opgeroepen, gezien dc vlakbij gelegen schuur en de aanwezigheid van nog twee stal len met stieren daarachter. Er wer den voorbereidingen getroffen om bijna 200 dieren te evacueren. Dc veewagen van slagerij C. Slager en nog een tweede veewagen werden bij de boerderij in gereedheid ge houden, maar het plan hoefde niet in werking te treden. „De geringe windkracht (0 tot 1en de gunstige richting (van dc schuur af, richting het dorp) hebben hier zeer zeker po sitief bij gewerkt. Wc hebben erg veel geluk gehad, want de stieren konden natuurlijk beter op hun plek blijven", zegt De Feijter. Buurman Van der Spek had in zijn schuur, een eindje verder aan de Oude Zeedijk, al een noodopvang voor de stieren gemaakt en ook dc veiling was voor deze calamiteit beschikbaar. Met de brandweercommandant zegt ook Addie de Wilde dat hij nog ge luk heeft gehad. „De strobalen wa ren afgedekt met plastic met daarop autobanden, zodat er niet veel zuur stof was voor het vuur, anders was de hele schuur weggeweest." De landbouwer denkt niet dat er sprake is van broei omdat het vuur aan de buitenkant van de hoop bij een grote boom zou zijn ontstaan. De stam is zwartgeblakerd en ook de bladeren zijn aangetast. Voor de brandbestrijding was heel veel water nodig en de nabij gele gen brandkraan was daarvoor on voldoende. De watergang, 250 me ter verder aan de andere kant van de Oude Zeedijk, was echter ideaal. Daarvoor werd de tweede wagen van Sint-Annaland met de dompel- pomp ingezet, die al rijdend hele dikke slangen automatisch uitrolt. „Het was prettig dat het voor ons zo kort bij was", zegt De Feijter. „De watertoevoer was magnifiek. Bij de dompelpomp zit ook een water kanon en een tweede waterkanon hebben we 's nachts in Sint-Philips- land opgehaald." De brandweer heeft bij fouragehandcl Oudesluijs in Sint-Maartensdijk al twee bran den met stro meegemaakt, zodat het recept bekend was. „Heel veel elle bogenstoom: uit elkaar halen, afkoe len en uitrijden", geeft dc Thoolse brandweercommandant aan. „Het ging om hele grote, stevige pakken en dat vergt gewoon veel tijd. We zijn dan ook twintig uren met deze brand bezig geweest." Loonbedrijf gebr. Den Engelsman uit Poortvliet werd om half drie 's nachts gebeld om te helpen bij het uit elkaar halen en afvoeren van de strobalen. Met een shovel en twee tractoren met aanhangwagen reed men naar de Oude Zeedijk. Gebr. Hage uit Scherpenisse bleek een kraan met een geschikte grijper te hebben om de balen uit elkaar te trekken. Nadat de twee water kanonnen waren losgekoppeld, werden zes handstralen ingezet om de uit elkaar getrokken strobalen af te koelen. De shovel pakte het natte stro op en laadde het op een aan hangwagen, waarna het achter de schuur op een perceel stopppelland van De Wilde werd uitgereden. Naast de schuur was het één water massa met stro. De stieren in de schuur hielden zich rustig bij al dat geweld van af en aan rijdende ma chines. Dc stieren waren voor het evacu atieplan al wel losgemaakt en Ad- die de Wilde was ook beducht voor het veranderen van de windrichting, want dan zou de rook naar de die- Sint-Philipslandse brandweerlieden zaterdagmorgen in actie bij de bestrijding van de strobrand bij de familie De Wilde vanaf de Oude Zeedijk in Sint-Annaland. ren toe waaien met alle risico's van verstikking. „Daarom hebben we sproeistralen ingezet om de rook te mengen", geeft dc Thoolse brand weercommandant aan. Op de Oude Zeedijk stond de brandweerwagen van Sint-Anna land, die vanaf de afrit naar de boerderij met drie stralen een ideale bluspositie had. Aan de ach terkant stond Sint-Maartensdijk met twee stralen opgesteld en ook vanuit een aardappelveld werd nog geblust. De wagens bleven staan toen de bemanning werd afgelost. Sint-Philipsland nam op de Oude Zeedijk de positie van Sint-Anna land over (beide ploegen hebben hetzelfde type brandweerwagen), Tholen kwam aan de achterkant in de plaats van Sint-Maartensdijk en had even een spoedcursus nodig omdat de brandweerwagens ver schillen. De hele brandbestrijding verliep echter goed. Geen persoon lijke ongelukken en geen defect materiaal. Waren er 's nachts zo'n vijftig brandweerlieden uit Sint-Anna land, Sint-Maartensdijk en Stave- nisse aan het werk, tussen zes en acht uur vertrokken er diverse men sen in verband met andere ver plichtingen. „Als alles uitligt, hoef je ook niet met zoveel mensen te blijven", legt De Feijter uit. „We hielden daarom 25 mensen over. En om de eerste drie ploegen rust te geven, hebben wc om acht uur Tholen en Sint-Philipsland met elk negen man laten komen. Die zijn tot twaalf uur gebleven, waarna de eerste drie ploegen weer terugkwa men. Niet volledig, omdat we met halve blusploegen konden volstaan. Die bleven vier uren aan het werk, waarna ze werden afgelost. Stave- nisse is half vier ingepakt, waarna Sint-Annaland en Sint-Maartens dijk overbleven om 's avonds het karwei af te maken, 's Middags hadden we al zoveel mogelijk schoongemaakt en ingepakt en toen het zaterdagavond begon te onweren, vonden we het ook ver standiger om te stoppen. Er was toen niet veel meer van de stapel over." Sint-Maartensdijk rukte om negen uur in, Sint-Annaland ging zaterdagavond om half tien terug naar de kazerne. De provincie ruimde toen de wegafzettingen op die in de nacht van vrijdag op za terdag aangebracht waren op de Oude Zeedijk, de doorgaande ver binding van Sint-Annaland naar Oud-Vossemeer. Het verkeer werd omgeleid via de Kleine Dijk en de Oostweg. Burgemeester W. Nuis stelde zich 's nachts op de hoogte van de brand en overdag kwam wethouder K.A. Heijboer nog een kijkje nemen, evenals ambtenaar milieuzaken S.Westdorp. Namens het waterschap Zeeuwse Eilanden voerde M.D. Anemaet van water beheer een inspectie uit. Zondag hoefde de brandweer niet meer na te blussen, maar wel kwam dc veearts nog de stieren nakijken omdat sommige dieren in de open stal aan de achterkant ademhalings problemen hadden. Ze aten niet en daarom werden ze goed in dc gaten gehouden. De Wilde heeft nog twee kleinere hopen met balen stro, die los van de grote hoop stonden, over voor de winter. Vorige week waren de laat ste pakken er pas bijgezet. Een pro bleem vormt nog het opruimen van het over het land uitgereden natte stro met daartussen nog veel touw tjes. Het gaat goed met de goudkaart van Castria Wonen. De woningcorpo ratie zet vanmiddag op het kantoor in Halsteren het 3000ste goudkaart- lid in het zonnetje. Dat zijn de samenwonende huurders E. Steur en W. de Goede uit Halsteren. Castria zit op koers, want 75 procent van de huurders heeft nu een goudkaart waarmee in de aangesloten winkels korting op artikelen kan worden verkregen. Volgens voorlichter P. Bakx van de corporatie is het streven om in 2006 acht op de tien huurders van een goudkaart te hebben voorzien. „Dat zal wel lukken. De praktijk leert dat we elke nieuwe huurder die zich in komt schrijven al meteen kunnen overtuigen, maar dat we voor bestaan de huurders meer moeite moeten doen. Vooral jonge huurders, vaak tweeverdieners die zich niet zo druk maken om zo'n kaart terwijl ze er wel recht op hebben." Ook onder allochtone huurders zijn de voordelen van de goudkaart vol gens Bakx nog te weinig bekend. „Verhoudingsgewijs maken zij er minder gebruik van. We denken dat het ook een taalkwestie is. We hebben gevraagd of we tijdens de inburge- ringscursus van het ROC uitleg mo gen komen geven. Dat gaat in oktober gebeuren." Als de huurder op tijd de huur betaalt en geen overlast bezorgt, komt hij in aanmerking voor een goudkaart. Hij kan punten opbouwen door bijvoor beeld de huur automatisch te laten be talen, of lang zonder overlast te ver oorzaken in een huurhuis te blijven wonen. Per twee maanden wordt dat uitbetaald in waardccheques van 2,50 euro die in de eigen woonkern 3 euro waard zijn. Bedoeld om de leefbaar heid in stand te houden en te bevorde ren. Castria wil het systeem ook uitbrei den naar niet-huurders. „De winke liers hebben aangegeven dat het nog niet tot omzetverhoging heeft geleid. Dat is wel de bedoeling. We willen gaan bekijken of het mogelijk is met het verstrekken van zegels de actie te verbreden. Dan zou elke winkelier een deel van zijn winst op een product om moeten zetten in een aantal zegels die klanten in een boekje kunnen plakken. Maar dat is een gigantische operatie. We hebben er bij dc provin cie subsidie voor aangevraagd uit de pot voor vitaal platteland. Als het lukt. dan zal er een aparte stichting voor moeten komen." De collecte voor de kankerbestrij ding heeft in Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder 1530,33 euro opgebracht. in Sint-Annaland 2277,25 euro en in Tholen 4475,94 euro. In laatstgenoemde plaats col lecteerden de dames De Groen, Nieuwkoop en Burggraaf voor de twaalfde keer. De officier van justitie van de Bredase rechtbank zit met tegenstrijdige ver klaringen over het dodelijk verkeers ongeluk dat zaterdagavond 21 augus tus om kwart voor elf in Bergen op Zoom gebeurde. Een 39-jarige auto mobilist uit Tholen, die komende van uit de richting Roosendaal op de Randweg Noord reed richting Hal- sterseweg, verklaarde dat het ver keerslicht op groen stond toen hij kwam aanrijden. Daarna zag hij het licht op oranje springen, maar volgens de Tholenaar was er nog voldoende ruimte om door te rijden. Enkele getuigen die van de andere kant kwamen, verklaarden echter te genover de politic dat het verkeers licht voor hen op groen sprong toen de auto van de Tholenaar nog overstak. Een 45-jarige fietser uit Steenbergen kwam om het leven toen die geschept werd door de Thoolse automobilist. Het slachtoffer reed op de oversteek plaats voor fietsers, komende uit de richting Marconilaan Noord. De gemeente krijgt voor dit jaar 804 euro subsidie van de provincie voor 402 basisschoolleerlingen die het schriftelijk en praktisch verkeersexa- men hebben afgelegd. Voor verkeers- educatie op het Calvijn college in Tholen en het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk ontvangt de ge meente 190 euro. Het geld is bestemd voor het schooljaar 2004/2005. De subsidie komt uit de stimuleringsver ordening verkeersveiligheid Zeeland. Het gebouw van de Betho staat al weer geruime tijd leeg. VERVOLG VAN BETHO Jansen maakt van het nieuwe ge bouw de hoofdvestiging. „Er zijn wel aanpassingen nodig, want de kantine is voor ons te groot. Maar daar kunnen we gedeeltelijk een kantoor van maken. En de werk plaats verbouwen we ook in overleg met onze personeelsleden. Omdat onze opslagruimte nu aan de over kant ligt, sparen we transportkosten uit. Nu zitten we er nog meer dan 500 meter vandaan en dat werkt toch lastiger met bijvoorbeeld het overbrengen van de lexanplaat. Ons oudste pand blijven we nog gedeel telijk gebruiken. Een ander deel zul len we verhuren, maar de aankoop van het Betho-pand zal in de toe komst zeker zijn vruchten afwer pen", aldus Siem Jansen. General Electric Plastics in Bergen op Zoom is nog steeds een grote klant van Jansen, maar ook Thoolse bedrijven als banketfabriek De Waal, Interpak en Allied Mineral be horen tot de opdrachtgevers. De Betho verdwijnt met de verkoop van het pand niet volledig uit Tholen gezien de aanwezigheid van het ho veniersbedrijf met 25 mensen. „Wij houden ook een relatie met Jansen gezien de huur van een deel van hun loods voor ons hoveniersbedrijf en er is veel werk", zegt directeur Lcenhouts. In tegenstelling tot ande re sociale werkplaatsen gaat de Be tho niet met postbezorging begin nen. „Dat ligt meer op de weg van ADZ in Vlissingen", denkt Leen- houts. Hij is meer benieuwd naar de afloop van het debat in de Tweede Kamer over de wet sociale werk voorziening op 13 oktober. „Dat kan weer de nodige veranderingen ople veren. Het sterkt ons wel in de me ning dat de sluiting van de vestiging Tholen een goede beslissing is ge weest." De Betho viert mei 2006 het vijftigjarig bestaan. „Dit markante jubileum voor de sociale werkvoor ziening zullen we niet ongemerkt voorbij laten gaan", zegt Leenhouts. Van het voor- tot het najaar staan er diverse activiteiten op het program ma met een bedrijfsbezoek, een sportdag en een feestmiddag voor het personeel. Delta introduceerde vanaf zater dag 10 september digitale televi sie. Volgens Delta comfort bv is de kwaliteit van het televisiebeeld en het radiogeluid vrij van storin gen. En dat is volgens de aanbieder een groot voordeel boven de bestaande analoge signalen die onze huiska mer binnenkomen. Behalve dat het storingsvrij is, treedt er geen verlies op tijdens het transport over het netwerk. De kwaliteit is volgens Delta te vergelijken met die van een dvd. Een ander voor deel is dat er ruimte is voor meer kanalen (zenders). Delta kan acht extra televisiezen ders aanbieden als consumenten overstappen van een analoog naar een digitaal kabelabonnement. Delta verwacht dat het zenderaan bod snel uitbreidt. De klant kan - tegen betaling - extra zenderpak ketten kiezen. Voor de ontvangst van de digitale signalen is wel een decoder nodig en een zogeheten startpakket (met smartcard, handleiding, aanmel- dingskaart en zenderkaart). Een aantal deelnemers aan de puzze- loriëntatierit van MAC Tholen kreeg zaterdag een koude douche na een gezellige avond. Toen ze na de prijs uitreiking in Meulvliet naar huis wilden gaan, bleken vijf auto's op het parkeerterrein aan de Zoekweg beschadigd te zijn. Er waren lampen vernield, er zaten deuken in het chassis, benzineklcppen waren ge forceerd en tankdoppen verdwenen. De gedupeerde MAC-leden belden de politie, die hen verzocht buiten bij de auto's te wachten. Na lang te vergeefs wachten in de regen (de meldkamer zou terugbellen als er geen agenten kwamen) kregen de mensen tot hun ongenoegen bij hun tweede telefoontje de mededeling dat er geen politie meer kwam. Dc oriëntatierit was uitgezet door Stan Smits. In dc A-klasse won N. de Kok met 180 strafpunten, vóór K. Fraanje (ook 180 p), 3. C. de Jonge 210 p, 4. mevr. Leendertse 240 p, 5. H. van Vossen 240 p, 6. C. Droogers 330 p, 7. mevr. Eversdijk 340 p, 8. R. van Stee 390 p cn 9. mevr. Goe- degebuure 400 p. In de B-klasse was mevr. De Waard eerste met 280 strafpunten, 2. W.E. Olie 450 p, 3. Goedhart 460 p. 4. Schuller 540 p, 5. J. van Wijngaarden 570 p. Juryvoorzitter mevr. M. Buys noemde de keuze van de winnaar van de OOT-kwaliteitsprijs uit de vier genomineerde bedrijven 'buitengewoon moeilijk'. „We zijn namelijk op alle vier bijzonder trots, maar de jury gaf toch uiteindelijk de voorkeur aan Van Dijke. Met bewondering heb ben we kennis genomen van uw activiteiten. We vinden het dan ook ontzettend leuk om deze Siringusprijs aan u uit te reiken. Siringus was een Hongaarse ontdekkingsreiziger die in de oesterputten van Tholen zout scheidde en daarmee de eerste zoutexporteur was. Van Dijke heeft met het uitvoeren van zelf uitgevonden machines Tholen eveneens in ternationaal op de kaart gezet", zei mevr. Buys, die het kunstwerk met oorkonde en bloemen aan Van Dijke sr. en jr. overhandigde. VERVOLG VAN ONDERNEMER Ook de drie andere genomineerden werden in de bloemen gezet. Een jong bedrijf als BSA van Jan Kees Boerman, die in 1996 begon met het bouwen van simpele netwerk jes en nu erg vernieuwend bezig is met meet- en regeltechnieken, als mede controlesystemen voor gas sen, dampen en fijnstoffen. „Een bedrijf met extra capaciteiten en kwaliteiten, dat daarvoor subsidie van het ministerie van economi sche zaken heeft ontvangen", zei de juryvoorzitter. Boerman heeft enkele maanden geleden ook mee gedaan voor de Zeeuwse Emerg- oprijzen. Een al wat ouder bedrijf - in okto ber 30 jaar - is Bosters-van Wezel uit Oud-Vossemeer, bekend van de Elon-brandblussers en verband- koffers. „Vossemeer is niet de plaats waar je zo'n onderneming zou verwachten", zei mevr. Buys. „Het getuigt dan ook van lef om actief te zijn met cursussen voor verbetering van arbeidsomstandig heden, bedrijfshulpverlening en ontruimingsplannen. U toont zich, met uw 20 medewerkers, maat schappelijk verantwoordelijk op gebied van de veiligheid." Het oudste bedrijf dat genomineerd werd, was Dieleman-Limovi. dat in 1923 vanuit Zeeuws-Vlaanderen in Tholen neerstreek en onlangs in de drukkerijbranche onderscheiden werd als beste leerbedrijf. „Met per soonlijke ontwikkelingsplannen voor de medewerkers, begeleiding van stagiaires en omscholing van een medewerker die na een ongeluk zijn eigen werk niet meer kon doen, wordt het sociale karakter van dit bedrijf aangetoond. Er zijn ook cri sissen meegemaakt, maar er is veel geld gestopt in moderniseren, zodat er nu een hoogontwikkeld grafisch- technisch bedrijf is ontstaan", aldus jury-voorzitter mevr. Buys. De uitreiking van de OOT-kwali teitsprijs gebeurde dinsdagavond in Meulvliet tijdens de door bijna 200 mensen bijgewoonde grote ondernc- mersavond van de gemeente Tho len, OOT en de Rabobank. Een ont moeting van bedrijfsleven en overheid in een turbulente tijd, zei burgemeester W. Nuis in zijn ope ningswoord. Hoewel er berichten zijn dat het met de economie weer de goede kant uitgaat, laat de burger zich geen vertrouwen aanpraten, ook niet met vrijvallend spaarloon. „De economie krijgt nog geen im puls, maar volgens minister Zalm komt in 2006 na het zuur toch het zoet. De verkiezingen zijn een stra tegisch moment voor lastenverlich ting en die impuls hebben we no dig." De burgemeester herinnerde eraan, hoe twee jaar geleden in Meulvliet het thema was: economi sche tegenwind of felle storm. „Het Centraal Plan Bureau voorspelt nu een groei van 2,25% en de hoop kan daarmee in 2006 terugkeren. We moeten kansen pakken en niet bij de pakken neerzitten." De nota ruimte biedt volgens Nuis kansen voor ontwikkelingsplanolo gie. Alleen moet er dan geen hoop regelgeving en bemoeienis van de provincie bijkomen. Nieuwe samen werkingsvormen zijn absoluut nodig om optimale resultaten te boeken." De burgemeester kondigde een nieu we samenwerking met West-Brabant aan, van Breda tot Bergen op Zoom. „We praten mee en behalve de sa menwerking van Zeeuwse en Bra bantse gemeenten in dit economi sche kerngebied, dienen ook de twee provincies meer samen te doen. Dan voorkom je teleurstellingen bij de verdeling van Europese subsidies." Nuis noemde het doortrekken van de rijksweg A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord en het plan voor een glastuinbouwgebied van 100 ha bij Steenbergen als voorbeelden van ontwikkelingen die ook de gemeente Tholen aangaan. Met de nota econo mische bedrijvigheid - evenals met de nota recreatie en toerisme - is naar de toekomst gekeken en dat dient handen en voeten te krijgen met voldoende bedrijventerrein: in Tholen voor regionale opvang en in de dorpen ook met het opknappen van oude industrieterreinen. De burgemeester stipte de positieve punten van het eiland nog eens aan, naar aanleiding van de recente be slissing van Allied Minerals, een in ternationaal bedrijf dat uit vele ves tigingsmogelijkheden toch voor Tholen koos. „Vanwege de cultuur van de omgeving, de goede logis tiek met o.a. de ligging tussen de havens van Rotterdam en Antwer De genomineerden voor de OOT-kwaliteitsprijs, v.l.n.r. het echtpaar Tichem van Dieleman-Limovi, vader en zoon Van Dijke, het echtpaar Boerman van BSA en het echtpaar Bost ers van Bosters-van Wezel. pen en de uitstekende arbeidsmo raal. Deze potentie moeten we ver der benutten." Tholen loopt volgens Nuis voorop met een project voor duurzaam on dernemen dat landelijk als voor beeld wordt gesteld. Ook de instel ling van het sociaal-economisch platform SEPT stipte hij aan. „Niet over elkaar praten, maar met elkaar. Op basis van vertrouwen in plaats van regels, met wederzijds begrip en respect", aldus de burgemeester van Tholen. Dr. Steven van Eijck borduurde daarop voort in zijn lezing over het thema 'Ons land in beweging.' Hij was 310 dagen staatssecretaris van financiën voor de LPF in het eerste kabinet Balkenende en is nu com missaris jeugd- en jongerenbeleid, voorzitter van het ontwikkelingsor gaan EDBR in Rotterdam, voorzit ter van het platform Nederland Breed en lid van de commissie voor overleg met de overheid van de rooms-kalholickc bisschoppencon ferentie. Hij wees burgemeester Nuis erop om net als zijn Rotter damse collega Opstelten een 1-lo ket-functie voor bedrijven in te voe ren. zodat ze niet met verschillende bestuurders en ambtenaren te ma ken krijgen. „De overheid moet zich aanpassen en vraaggericht gaan werken. Er is nu onwaarschijnlijk veel inefficiëntie en dubbel werk; het is niet te geloven. Zeven depar tementen gaan soms over 1 onder werp. Gemeenten, die dichtbij de burger staan, moeten meer verant woordelijkheden en ook middelen krijgen. De Tweede Kamer kan ge halveerd worden, want het parle ment moet zich met hoofdlijnen be zighouden en niet met details." Hij pleitte voor daadkracht om din gen te kunnen veranderen. Van Eijck vond het ook vreemd dat de gemeente leges vraagt aan bedrijven als die willen uitbreiden. „Dat is toch een rem op de groei? Dat kan toch niet! Zo moet de overheid ook geen twee diensten op uw dak stu ren of tegenstrijdige dingen aange ven. Het moet simpeler, want de re latie tussen dc overheid en de burger is verziekt." In Rotterdam gaf hij voorbeelden van samenwerking van bedrijven, instellingen en de overheid. Van Eijck pleitte voor maatschappelijk verantwoord ondernemen, waarbij de leidinggevenden in bedrijven het voortouw moeten nemen om kans arme jongeren via stageplaatsen en opleidingen aan de bak te helpen. „Ook de kerken hebben hierin een taak, er moeten bruggen geslagen worden. Ook leden van het konink lijk huis zetten zich in en wie kan de mooie ogen van prinses Maxima weerstaan? Investeren in maat schappelijk ondernemen geeft onge lofelijke bevrediging als kansloze jongeren een baan krijgen en zaken opknappen." Van Eijck pleitte voor normen en waarden. „Maar gezag moet je ver dienen. Daaraan moet gewerkt wor den, want het is bizar hoe ver we soms gedaald zijn. Laten we er als jeblieft geen bende van maken." In het voortgezet onderwijs hebben le raren soms met zeer moeilijk op voedbare kinderen te maken en Van Eijck vond het vreemd, dat de grote hoeveelheid informatie die de basis scholen over de kinderen hebben, niet doorgespeeld wordt naar de middelbare scholen. De grote jeugdwerkloosheid in combinatie met het ontbreken van geschikte mensen in bepaalde sectoren vond de Rotterdamse econoom ook reden voor wijziging van het beleid. Ook het bedrijfsleven zelf heeft een taak. Wanneer de ketens sluiten, zullen banken eerder bereid zijn geld in innovatiefondsen te steken. „Dan kan er een geweldige dyna miek ontstaan", zei Van Eijck. In de discussie over de koopkracht effecten van kabinetsmaatregelen wees hij de inkomensplaatjes die nu gehanteerd worden, van de hand. „Die deugen niet. Je moet kijken naar de draagkracht en daarvoor zijn de sociaal-economische klasse en de belangrijkste inkomstenbron belangrijker dan de hoogte van het inkomen." De econoom stipte ook de afschaffing van de hypotheek rente-aftrek even aan. Volgens hem moeten de politieke partijen kleur bekennen en over dat hete hangijzer in navolging van de banken praten. „Politici verdonkeremanen nu de realiteit. Als je niks doet, krijg je onrust." Mr. R. Boas, die de onder nemersavond leidde, werd een beetje triest van de inefficiëntie bij de overheid die Van Eijck schetste. „Al 60 jaar kennen we dc juiste theorie, maar eigen belang blok keert oplossingen." Zo kan vol gens de econoom de wao-premie omlaag omdat het aantal wao'ers Hink afgenomen is, maar sociale zaken en financiën verschillen daarover van mening. Nu wordt de vennootschapsbelasting verlaagd, maar daar betaalt iedereen in deze zaal aan mee, zei Van Eijck. Raadslid Chr. Koopman vroeg naar compensatie van de hoge brandstofprijzen in de landbouw, wat in Frankrijk wel gebeurt. Van Eijck pleitte voor een specifieke doelgroepbenadering. „Daarvoor moet de landbouw lobbyen in de Tweede Kamer, anders blijf je een vergeten groep." Namens mede-organisator Rabo bank Tholen, sprak hoofd bedrij ven M.C.J. Mathijssen een slot woord. Hij onderstreepte het maatschappelijk verantwoord on dernemen en vond dat er niet al leen bruggen gebouwd moeten worden, maar dat er ook schotten verwijderd dienen te worden. Ma thijssen hoopte dat de gemeente dc vrijheid krijgt om de regelge ving te verminderen. Voor de Ra- bobankman was het na de uitrei king van de kwaliteitsprijs in elk geval duidelijk dat het op Tholen gebeurt en niet over de brug. In Meulvliet had een aantal Thoolse bedrijven een stand ingericht om deze ondernemersavond nog een extra tintje te geven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13