Adriana neemt fietsveerverbinding Gorishoek-Yerseke over van Harpoen Ballon Liyen komt in Oostenrijk terecht 'Jongens en meisjes op de werkvloer zijn mijn belangrijkste gereedschap' ZLM MOTORVERZEKERING? Uitlatingen Maartenskerk stroken niet met werkelijkheid Zomer in Zeeland Sint-Annalander Hans Kats werkt veertig jaar bij Bruynzeel Donderdag 8 september 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Twee visstropers gepakt Philipsdam 4# Het was toch even slikken en een traantje wegpinken voor André Beusenberg, woensdagavond bij Gorishoek. Na achttien jaar varen op het fietsveer naar Yerseke, meerde hij De Harpoen om 18.17 uur voor het laatst af aan de steiger. Volgend jaar zal Marstrand rondvaarten uit Yerseke de toeristische verbinding gaan onderhouden met de Adriana. Studenten Geen schouderklopjes De bijna driejarige Liyen Versteeg uit Tholen heeft de ballonnenwedstrijd gewonnen die de Ondernemersver eniging op 16 juli organiseerde bij het eerste havenfeest. Haar ballon is teruggestuurd door de familie Vock uit Hohenruppersdorf in Oostenrijk, ongeveer 950 kilometer van Tholen. Daarmee won Liyen een step, die ze maan dag ophaalde. Als jongen droomde hij ervan om timmerman te worden. Maar dat liep anders en inmiddels heeft Hans Kats uit Sint-Annaland een loopbaan van veertig jaren achter de rug bij Bruynzeel Keukens. Veertien jaar geleden verruil de hij de werkvloer voor een bureaustoel en sindsdien is Kats als calculator verantwoordelijk voor de kostprijsbe rekening. Zijn hart ligt echter nog steeds in de fabriek. „Die geur van het hout hè. En de jongens en meisjes op de werkvloer zijn mijn belangrijkste gereedschap", zegt de 59-jarige Sint-Annalander die vorige week zijn jubi leum vierde bij het bedrijf in Bergen op Zoom. Speciaal werk Stemmen van lezers Als reactie op de artikelen over de Maartenskerk het volgende: In de pe riode voorafgaand aan de stichting van de PKN is heel nadrukkelijk ge steld - kort gezegd - dat de (Hervorm de) Gemeenten hun eigen wijze van viering mochten voortzetten. Dus eenzelfde opstelling van de centrale leiding van de (Nederlandse Her vormde kerk als in de voorbije de cennia het geval was. De beslissing daartoe konden de plaatselijke ge meenten zelf nemen. Hen aantal gemeenten vond dat blijk baar een te grote aantasting van hun -beslissingsbevoegdheid en besloot om zich los te maken van het te stich ten kerkverband. De Hersteld Her vormde Kerk werd een gegeven. Dat daarmee een kerkscheuring werd veroorzaakt, moge duidelijk zijn. Ik denk zeker een vraagteken te mo gen zetten bij het oprichten van een stichting om de bezittingen van de verlaten 'moederkerk' eenzijdig over te nemen. Maar dat is hel juridisch formele aspect van deze inbcdrocvcn- dc gang van zaken. En dat de kerken raad van de Maartenskerk het stand punt betwist, dat kerk en pastorie bezit zijn van de PKN is op z'n zachtst gezegd een verwonderpunt. Zo ook - zie vorige EB - de boosheid van predikant en kerkenraad over de brief die vanuit de classis aan de leden van de vroegere Hervormde Gemeen te in Sint-Maartensdijk is geschreven met blijkbaar de vraag 'wilt u bij de PKN blijven of kiest u voor de nieu we situatie?" Hoe is overeind te hou den dat nu de PKN zou zorgen voor een scheuring in de gemeente, na al les wat er de afgelopen periode (zie boven) is gedaan door de kerkenraad. Ook meen ik me te herinneren, dat ds. Joppe zich bij zijn komst naar St.- Maartensdijk nog afvroeg of hij over enige tijd nog wel in de pastorie zou kunnen blijven wonen. Hem was toen zeker niet duidelijk of de pastorie van de 'nieuwe' kerk zou zijn! Is er sindsdien een rechtsgeldige be slissing genomen over de eigendom van de pastorie? Als dat zo zou zijn, zou de PKN daar toch wel van de op de hoogte moeten zijn. Verder moet me nog één ding van het hart. In de afgelopen periode las ik veel uitlatingen van briefschrijvers in de EB, die absoluut niet strookten met de werkelijkheid. Nu weer, zowel in de uitlatingen van ds. Joppe, (vdm), van zijn kerkenraad, als ook in een in gezonden brief van dhr. Kwaak. Waarom onwaarheden en onheuse suggesties? Is dat het 'resultaat' van het gebed 'Heere wat wilt Gij dat we doen zullen?' M. Prak, Utrecht Twee visstropers uit Tholen en Ber gen op Zoom zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag rond één uur betrapt bij het sluizencomplex aan de Philips dam toen ze bezig waren fuiken te lichten op een plaats waar ze geen visrecht op hebben. De fuiken waren geplaatst door een de 64-jarige Thole- naar. Samen met de 68-jarige vrouw uit Bergen had hij ruim dertig fuiken uit het water gehaald. Het tweetal werd betrapt in een gezamenlijke ac tie van de politie Zeeland, Midden- en West-Brabant, het korps landelijke politiedienst en de algemene inspec tiedienst. De vis is teruggezet. De man en vrouw zijn naar het politiebu reau in Tholen overgebracht. Na ver hoor en het opmaken van een proces verbaal zijn beiden weer vrijgelaten. Ze zeggen dat de aarde steeds verder opwarmt. Dat het klimaat door aller lei invloeden dusdanig van slag is dat wij het steeds warmer zullen krijgen. Heeft daar deze zomer iets van gemerkt? Ik niet. Het was een troosteloze zomer. Geen zomerzon, geen zomerhit, geen zomer- rage, geen gezellige vakantiesfeer en al helemaal geen zwoele zomeravon den. Ik zou de zomer van dit jaar dan ook liever als een 'zachte herfst'beti telen. En wat komen tijdens zulke trieste, gure en natte zomermaanden de tekort komingen van Zeeland als vakantiestreek weer aan het licht hè? Als je na lang nadenken tot pak 'rn beet vier of vijf volwaardige slechtweervoorzie- ningen komt in onze provincie, houdt het zeker op. De Zeeuwse toeristenor ganisaties komen tijdens hun publiciteitscampagnes steeds weer aanzetten met de watersport\'oorzienitigen en de uitgestrekte stranden. Daar kan het inderdaad goed toeven zijn, maar niet als Pluvius het vrijwel dagelijks op zijn heupen heeft en als de thermometer zo maar rond de 17 graden schom melt. Nee, dan zullen er toch echt voldoende (overdekte) alternatieven moe ten zijn waar de vakantiegasten zich kunnen vermaken. Het doet mij als rechtgeaarde Zeeuw pijn te moeten constateren dat wij qua recreatieve voorzieningen zo mijlenver achterblijven bij de rest van ons land. De politiek verantwoordelijken hebben slimme ingenieurs en project ontwikkelaars opdracht gegeven om van Zeeland een 'doortrekprovinciete maken. In die opzet is men volgens mij prima geslaagd. Nadat de jaren tachtig en negentig werden benut om alle Zeeuwse eindjes via mooie dam men en bruggen aan elkaar te knopen, werd met de opening van de Wester- scheldetunnel de voorlopige kroon op het infrastructurele werk gezet. Bij de ingebruikname van de nieuwe onderwaterweg jubelde menigeen dat je nu in pakweg 45 minuten van Rotterdam naar België kunt rijden. Met andere woorden, ons grondgebied wordt meer en meer gebruikt om snel van a naar b te gaan. Wat er in de dorpen en steden langs de Zeeuwse snelwegen te be leven valt, is klaarblijkelijk van veel minder belang. Hoewel ook ik dagelijks geniet van de rust en ruimte op het Zeeuwse platte land, is het mij wel een doorn in het oog dat onze provincie het in tegenstel ling tot de rest van ons land nog steeds zonder zaken als bijvoorbeeld sub tropische zwemparadijzen, een dierenpark, speeltuin, kunstijs/skibaan, overdekte winkelcentra, een voetbalstadion met daaromheen allerlei profes sionele sportvoorzieningen en een pretpark voor alle leeftijden en voor elk klimaat, moet doen. Zeeland is en blijft op dit gebied een grote witte vlek op de Nederlandse kaart. En als er zich al een investeerder met vooruitstreven de plannen meldt, dan worden er in no-time zoveel barrières opgeworpen dat zo iemand zich wel tien keer bedenkt voor hij hier ook maar één cent in vesteert. Wij moeten ons er denk ik maar bij neerleggen, maar toch steekt het dat je overal in den lande terecht kunt voor grootschalige in- en outdoorvoorzie- ningen. En dat terwijl wij ons hier zoet moeten houden met miniatuur Wal cheren, Neeltje Jans en Het Arsenaal. Op zich best leuke uitjes hoor, maar of het voldoende is om de elders veel meer verwende toeristen naar ons mooie Zeeland te lokken? Ik betwijfel het. Sterker nog, ik denk dat steeds meer - vooral jonge - Zeeuwen zich via ons mooie wegennet naar die oor den begeven waar ze zich wél onder alle omstandigheden, en bij elke weer- soort, kunnen vermaken. Rust en ruimte is bijzonder prettig, maar als je er teveel van hebt kan het overgaan in saaiheid. Zeker tijdens kletsnatte en koude vakanties. Voor mensen die graag verder kijken dan de rand van hun badlaken op het strand, en voor diegenen die het hier na het bezoeken van de zoveelste folkloristische toeristenmarkt, braderie, havenfeest of mossel party allemaal wel gezien hebben, is het ontbreken van voldoende volwaar dige recreatieve voorzieningen in de buurt een groot gemis. Assurantiekantoor V D: <a Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. OvLThcckc Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. In de showroom van Bruynzeel voelt Hans Kats zich nog altijd aangetrokken door een keuken van hout. Arjan en Mia Huissen van Mars trand waren woensdag naar Goris hoek gekomen om Beusenberg de hand te drukken. „Wij gaan hier volgend jaar met de Adriana va ren", melden ze. De Adriana voer afgelopen seizoen op de trajecten Wemeldinge-Zierikzee en Wemel- dinge-Yerseke. De dienst werd op 25 augustus al gestaakt gezien de te genvallende resultaten als gevolg van het slechte zomerweer. De Har poen maakte de maand augustus wél vol. En op de laatste vaardag was het prachtig weer: volop zon en de Oosterschelde als een spiegel zo glad. Terwijl De Harpoen kwam aanva ren, speelde blaaskapel Dak d'r Af vrolijke muziek. Secretaris Teun van Elsacker van de stichting Fiets een rondje met een pontje stapte als eerste aan boord. Hij hing Beusen berg een felblauwe zwemband om de nek, met daaraan de wimpel van de stichting. Voorzitter Kees van Liere sprak van een memorabele dag. Hij complimenteerde en be dankte de in maart 65 jaar geworden André Beusenberg voor de afgelo pen achttien jaar, waarin hij veel toeristen met zorg en veilig heeft overgevaren. „Dit pontje was het zaadje van wat, in 1997, de stichting werd." Van Liere prees het initiatief van Beusenberg, Geluk en Zwikker - dat is de doener, interrumpeerde de schipper - om met het toeristi sche pontje te beginnen. Volgend jaar is het tiende vaarseizoen van de stichting en dat tweede lustrum wordt gevierd, kondigde de voorzit ter aan. Hij overhandigde André Beusenberg een flesje drank (éen jonge voor een ouwe') en een inge lijste foto van De Harpoen, waarop aan de achterkant een bedankbrief was geplakt. Voor Beusenbergs vrouw Rietje waren er bloemen. De Thoolse recreatiewethouder W.C. van Kempen en havenwethouder C. Knuit van Reimerswaal spraken eveneens dankwoorden en boden geschenken aan. Beusenberg was zichtbaar geëmo tioneerd. Hij zei het varen al die ja ren met plezier te hebben gedaan. „Het was een hobby, maar een hob by die ook wel eens te duur was." De Bredanaar, die zeven maanden per jaar op camping De Pluimpot verblijft, bedankte vooral zijn vrien den en iedereen die de afgelopen periode meewerkte: „Honderdmaal tsjakka!" Daarna gingen de passa giers van boord. Samen met John Kooistra uit Ouderkerk aan den IJs- sel, die zestien jaar lang elke zomer vier weken meevoer, loste André Beusenberg de laatste fietsen. En daarmee zat het vaarseizoen erop, maar dit keer definitief. Het lossen van de laatste fiets is een emotioneel moment voor schipper André Beusenberg rechts) en zijn maat John Koost ra. achteraf zeg ik: wat heeft de leiding me veel vertrouwen gegeven." Ove rigens was het niet allemaal hallelu ja, want begin jaren tachtig ging Bruynzeel failliet. „Onze afnemers bleven keukens vragen. Het is ge beurd dat we afvalhout uit de con tainer trokken en daarvan keurig af gewerkte keukens maakten. Want de leveranciers leverden niet meer." Onderdelen van het Bruynzcel-con- cern maakten een doorstart en zo kwam Bruynzeel Keukens tot stand. Een nieuwe uitdaging diende zich aan toen Kats gevraagd werd om chef te worden van de montageafde ling luxe keukens. „Dat betekende vaste werktijden. Aan het eind van de hal stond een vrachtwagen en om zó laat moesten de keukens geladen zijn." Het was niet wat Hans Kats, inmiddels getrouwd en in Sint-An- naland gaan wonen, zocht. Na een paar jaar kwam de huidige functie op zijn pad. „Het bedrijf bleef maar groeien, maar wat een keuken pre cies kostte wisten we eigenlijk niet zo goed. Hans, kijk daar eens naar, kreeg ik te horen." En zo verdiepte de Sint-Annalander zich in de kost prijzen en werd calculator. Na 26 jaar op de werkvloer werd hij achter een bureau gezet. „Het naar school gaan begon helemaal opnieuw." De man van de praktijk moest met cij fertjes aan de slag op hbo- en uni versitair niveau. Dat was niet ge makkelijk, valt uit zijn woorden op te maken. „Maar het is goed geko men." Kats heeft ontzettend veel ge leerd van studenten die bij Bruyn zeel stage liepen, vertelt hij. In de loop van de tijd heeft hij zich daar bij ook nog het werken met de com puter eigen moeten maken. Dat zijn baan veelomvattend is, blijkt uit de verbazing bij externe onderzoeksbu reaus als ze horen dat hij dit werk in zijn eentje doet. Werd vroeger geke ken hoeveel keukens er per week op een afdeling geproduceerd werden, tegenwoordig zijn alle handelingen vertaald in arbeidsminuten. „Alle bewerkingen van de keukens zitten in mijn hoofd. Je moet niet hoeven nadenken", geeft Kats aan. Dat hem bij investeringen van vier, vijf mil joen euro wordt gezegd 'kijk daar eens even naar', geeft aan welke verantwoordelijkheid op zijn schou ders rust. Maar ook het vertrouwen dat de leiding in hem heeft. „Dit is geen baan voor schouder klopjes, maar het geeft wél ontzet tend veel voldoening", zegt Hans Kats over zijn werk als calculator. „Maar ik had het nooit gered zonder mijn affiniteit met de jongens en de meisjes op de werkvloer. Want zij zijn mijn belangrijkste gereed schap." Het contact met de werk vloer heeft Kats, zelf een man van de praktijk, altijd gehouden. „Ik zal nooit wennen achter een bureau, in mijn hart blijf ik een fabrieksmens." Dat de mensen in de productie hem altijd helpen als hij vragen heeft, noemt hij 'het fijne van dit bedrijf'. Inmiddels wordt uitgekeken naar een opvolger, want de Sint-Anna lander gaat ermee stoppen als hij zestig wordt. Ondanks dat hij nooit timmerman is geworden, heeft Hans Kats de bouwwereld wél altijd met belangstelling gevolgd. Spijt over zijn keuzes heeft hij niet. „Bij As- selbergs ben ik op tijd weggegaan, want er is in Bergen op Zoom niets meer over van die hele ijzergieterij. En wat de bouw betreft: ik heb altijd warm en droog gezeten." Ter gelegenheid van zijn jubileum bij Bruynzeel kreeg Hans Kats met zijn gezin vorige week dinsdag een rondleiding door de fabriek. Er was een ontvangst door de directie, waarbij de jubilaris een gratificatie ontving en de zilveren Bruynzeel- speld. Bloemen waren er van de on dernemingsraad. Vrijdagavond volgde een etentje met collega's - ook een aantal van de werkvloer, enkele toespraken en cadeaus van het personeel. Liyen met haar step, moeder Elise Versteeg (links) en Bianca Heuseveldt van de Ondernemersvereniging. (Advertentie LM.) Wie op de havendag een kinder- passe-partout kocht, kon het op treden van een clown bekijken en springen op een trampoline, en kreeg bovendien iets te drinken, een zakje chips en een ballon. On geveer 250 kinderen woonden de show bij. „Het passe-partout was een succes. De hele dag door is het verkocht", zegt Bianca Heus eveldt van de activiteitencommis sie van de Ondernemersvereni ging. De ballonnen zijn opgelaten op de Contr' Escarpe en dreven weg in zuidoostelijke richting. De organisatie kreeg 29 kaartjes te rug, van mensen die een ballon hadden aangetroffen. Daarbij was Sprundel het dichtst bij huis, ook kwamen er neer in plaatsen ten zuidoosten van Eindhoven, in midden-Limburg en erg veel in Duitsland. De ballon van Bas van 't Hof uit Tholen is in Keulen ge vonden, die van zijn broer Tom een stuk dichter bij huis: in Maar- heeze. In Wegberg (ten oosten van Roermond) is de ballon van Nien- ke van As uit Tholen acht dagen na het oplaten gevonden, blijkt uit een meegestuurd briefje. Keulen is hemelsbreed ongeveer 350 kilometer van Tholen, zodat de witte ballon van Liyen Versteeg met 950 kilometer beduidend ver der weg is terecht gekomen. Ho henruppersdorf ligt zo'n dertig ki lometer ten noordoosten van We nen en ongeveer twintig kilometer van de grens met Slowakije. De af zender van het kaartje deed er twee ansichtkaarten bij. Op de ene stond iets in het Engels geschreven, op de andere in het Duits. „Heel erg attent", vindt Elise Versteeg. „Als dit in de krant komt, zal ik het uit knippen en die mensen toesturen om te laten weten wat het resultaat was." Voor de 28 andere kinderen waar van het kaartje is teruggestuurd, ligt een attentie gereed bij speel goedzaak Vosje in de Bebouwdcn- dam. Het zijn uit Tholen: Nienke van As, Tim v.d. Berge, Catheleijn Burger. Bas van 't Hof, Tom van 't Hof, Steffi Hogendoorn, Kouter, Judith v.d. Kruk, Kyra Maartense, Kelly v.d. Meer, Rutger Neele, Raymon Nesen, Rosalie de Nijs, Anouk Nijsse. Nina Scheermeijer. Jesse Schot, Jurgen Stroot, Claudia Tichem en Robinc Zwagemaker. Verder Ricardo Voshol uit Oud- Vossemeer, Irma Westdorp uit Sint- Annaland, Stijn van Liempt (Hal steren), Sjoerd de Koek (Bergen op Zoom), Jeffrey Bakx (Roosendaal), Niels Snelder ('s-Heerenberg). Jan Noort (Rijnsburg), Eliza Kapteijn (Tilburg) en Damon Kools (Veld hoven). Als landarbeiderszoon in Dintcl- in de omgeving." Hij solliciteerde oord kreeg Hans Kats na de lagere school de kans om door te leren. Hij koos voor de ambachtsschool, want timmerman worden was zijn droom. „Het schoolhoofd vond dat ik meer in mijn mars had. Ik deed de am bachtsschool in twee in plaats van drie jaar." Vervolgens stond ijzer gieterij Asselbergs op de stoep. Kats werd er via het leerlingstelsel - vier dagen werken en één dag naar school - opgeleid tot modelmaker. „Voor de gietijzeren kachels werden alle mallen van hout gemaakt." Ne gentien was Kats toen de kastenfa- briek van Bruynzeel uit Zaandam naar Bergen op Zoom kwam. „Een nieuwe fabriek, met nieuwe machi nes. En de best betalende werkgever en werd na een gesprek van vijf mi nuten aangenomen. „Vervolgens weigerde het arbeidsbureau een ont slagvergunning. Omdat Asselbergs mijn opleiding bekostigd had en van positieverbetering geen sprake was. Het heeft een half jaar geduurd voor alles in kannen en kruiken was." Kats' eerste karweitje bij zijn nieu we baas was het repareren van be schadigde onderdelen. „Ten opzich te van mijn werk bij Asselbergs was dat een afgang. Gelukkig heeft dat maar een week geduurd." De Din- teloorder mocht naar het moederbe drijf in Zaandam, waar hij acht maanden als leerling vertoefde. „Dat was een totaal andere wereld. Je keek je ogen uit bij al dié enorme zaag- en schaafmachines." Wat ook wennen was voor de jongen van het Brabantse platteland was zijn gast gezin zevenhoog op een flat in een nieuwbouwwijk. Iedere ochtend moest Kats van de ene kant van de stad naar de andere fietsen. „Vier bruggen passeerde ik dan. En die stonden altijd open. Ik heb in die tijd wel eens gedacht: waar ben ik aan begonnen." Na acht maanden kwam Hans Kats terug in Bergen op Zoom. Hij werd in het machinale gedeelte van de fabriek geplaatst op de afdeling voor enkelvoudig werk. En werd meteen teamchef. „In de massaproductie heb ik nooit ge werkt. Dat zou ik ook niet volge houden hebben." Gaandeweg ver plaatste Bruynzeel alle onderdelen naar Bergen op Zoom. De afdeling voor luxe keukens het laatst, daar voor ging Kats nog eens tien weken terug naar Zaandam. Naarmate het economisch beter ging, wilden de mensen steeds luxe- re keukens in plaats van de simpele keukenkastjes. Dat paste niet in de massaproductie en daarom is de af deling 'speciaal werk' gevormd. „Dat ga jij doen, kreeg ik te horen. De afdeling bestaat nog steeds." In zijn stem klinkt enige trots door als hij dat zegt. Kats begon in een grote hal met zeven man personeel. „Ei genlijk was dat een grote timmer manswerkplaats. Het was een erg leuke tijd." Alles werd toen nog van hout gemaakt, de ladcnbakken bij voorbeeld van berkentriplex. En het werd ook allemaal in de fabriek ge lakt. Halverwege de jaren zeventig ontwikkelde Bruynzeel een eigen lijn en Kats rolde in de productont wikkeling. Twee types deden het erg goed, ze werden in vier kleuren ge maakt en met de hand gebeitst. De kennis die hij als modelmaker bij Asselbergs had opgedaan, kwam Kats in deze tijd goed van pas. Hij was inmiddels gevraagd als exami nator bij de stichting Hout. Op en gegeven moment kreeg Kats de houtinkoop als taak. „Dan mocht je toestemming geven voor de aan koop van bijvoorbeeld dertig kuub hout. Dat was wat! En op het laatst mocht ik zelfs hele stammen inko pen." De kennis die daarvoor nodig was, vergaarde Kats noodgedwon gen zelf. Vooral door op zagerijen rond te kijken. Ook werd hij betrok ken bij investeringen in de machi nes. Maar net zo goed stond hij in de fabriek een keuken te lakken. „Een schitterende tijd. Op de top had ik 35 mensen op de afdeling. En

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3