Velthuis wil geen verdere versnippering van thuiszorg 1 Feeststunt fg Ds. Lohuis trekt het boetekleed aan Woonzorgproject duldt meer geen verder uitstel Lekke band brandweerauto, nieuwe wagen komt er aan Rust en samenwerking belangrijker dan concurrentie 400 OCCASIONS Kat schrikt dief af bij inbraak Donderdag 8 september 2005 61e jaargang no. 42 Altijd meer dan www.autoteam.nl Schuurtje volkstuin Tholen in de fik Dagelijks activi-tijd voor wonen... Rust, stabiliteit en samenwerking bij de thuiszorg is veel belangrijker dan een concurrentiestrijd waarbij elke euro besparing de doorslag geeft. „Geen goedkope Por' dus die komt dweilen, maar die je niet kunt verstaan", zei wethouder Velthuis donderdagavond tijdens een voor lichtingsbijeenkomst over de nieuwe Wet Maatschappe lijke Ondersteuning (WMO). „Het gaat juist om dat praatje, het contact, de signaleringsfunctie. In die extra's zijn onze professionele zorgverleners getraind. We moe ten ervoor oppassen om andere, goedkope aanbieders de krenten uit de pap te laten halen." FUJITSU SIEMENS NOTEBOOK AMILO 1615 Befer en goedkoper PGB ter discussie Hartelijke en welgemeende excuses „Ik wil mijn hartelijke en welgemeende excuses aanbie den voor het tijdstip en de wijze waarop ik mij heb uitge drukt." Dat schrijft ds. J. Lohuis in een brief aan b. en w„ die ter kennis is gebracht van de gemeenteraad. De pre dikant 'betreurt ten zeerste dat de persoon van wethou der Van Kempen in diskrediet is gekomen.' Versluys pleit voor bouw Scherpenisse „We moeten het weer niet uitstellen en nog eens uitstellen, maar de grootst mogelijke snelheid betrachten om te begin nen met de bouw van een woonzorgcentrum in Scherpenis se. Dat weegt ons best zwaar", zegt J. Versluys namens de werkgroep ouderenhuisvesting Scherpenisse. „We zijn er namelijk al sinds het najaar van 2001 mee bezig." Het gebeurt niet vaak, maar zondagavond kreeg de brandweerwagen van de blusgroep Sint-Maartensdijk een klapband. Dat gebeurde rond kwart voor acht 's avonds aan de Engelaarsdijk in Poortvliet niet ver voor de provinciale weg bij Scherpenisse. Eendrachtbode, de Thoolse Courant 5. 4697 ZG Sint-Annaland -657007 b.g.g. 653474 57008 ie@eendrachtbode.nl @eendrachtbode.nl n@eendrachtbode.nl www.eendrachtbode.nl Het enige niedwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdagochtend werd bij het echt paar De Ruyter aan de Prinses Bea- trixstraat bij een inbraak een porte monnee met geld ontvreemd. De dief had zich via de achterdeur toegang verschaft tot de woning door een gat te boren in het slot. Door het aanhou dend miauwen van hun kat werd hel echtpaar rond half zes gewekt. Toen ze poolshoogte gingen nemen, was de dief al gevlogen. W. de Ruyter: „De kat heeft de dief waarschijnlijk afge schrikt want behalve de portemonnee is er niets meer meegenomen." Vrijdagavond rond half elf rukte de brandweer van Tholen uit om een schuurtje in het volkstuincncomplex aan de Koningin Julianastraat te blus sen. In het schuurtje van ongeveer drie bij vier meter stonden meubels opgeslagen. De brandweer moest twee haspels met zestig meter slang uitrollen om de brand achterin het ter rein te kunnen bestrijden. dus komt u vandaag óf i Een week lang zwerven de advj- j seurs door het land om u thuis te adviseren. Zonder verplichtingen, mét inspirerende ideeën, niet even te bellen (0111 VT-wonen dag/sch vanaf 11.00 uur Aandacht voor de spraakmakende collectie van 'VT-Wonen'. Laat een gratis schetsimpressie van uw interieur maken door o.a. Peter1 Klemann van HabiTouch (intereur- architect BNI). Maak een afspraak (op 0111 401318) en neem tekeningen, fotc SE PTE t Woonwijzer wor aanvang 2C Tot ver in 2006 organisee Bosman van De Woonwi cursus in Zonnemaire waarin alle onderdelen van het interieur aandachtig belicht worden. Kijk op www.de-woon-wijzer.nl voor de (maar liefst) 12 onderdelen die leiden tot het erkend certificaat binnenhuisarchitectuur. DO/VR/ZA Comfortabel zitmeubilair goede hoogte, meubilair compromisloos aanpas wensen, het juiste slaf van meubelen die het Ic ken aangenamer maken. Bel gerust wanneer wij u kunnen helpen met gratis personen- en/ of groepsvervoer: 0111 Voorzitter mevr. Emmelot van de Vrijwillige Thuiszorg Tholen bood wethouder Velthuis het Ervaringenboek van Zeeuwse mantelzorgers aan omdat de rol van de mantelzorg na invoering van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning groter wordt. Met de WMO wordt de rol van het lokale bestuur per 1 juli 2006 be langrijker. Zo komt de huishoudelij ke verzorging van de thuiszorg op korte termijn naar de gemeente. Als het aan mevr. Velthuis ligt, komt er echter in de gemeente Tholen geen Europese aanbesteding wie het goedkoopste huishoudelijk werk, wasbeurten en verpleegkundig werk kan uitvoeren. Niet voor niets citeer de ze klinisch psycholoog Jan Derk- sen met zijn stelling 'De cultuur in een goed functionerende ge zondheidszorg is strijdig met het concurrenlieprincipe.' „Concurren tie brengt strijd met mede-zorgverle ners met zich mee", zei de wethou der. „Agressie, boosheid, afgunst. Samen zorgen voor de cliënt, daar is de patiënt bij gebaat. Vandaar mijn hartenkreet: doe rustig aan met ver anderen, want het gaat om kwetsba re groepen." Mevr. Velthuis constateerde dat het Kobima Gold Een solide Groen belegging op Hollandse bodem met 100% inleggarantie - Pensioen op maat - Studie voor uw kinderen Email: a.vandongen@robiniagold.nl info@robiniagold.nl Tel: 0111 - 691786 06-23904548 Fax 0111 - 695076 Primeur bij BCC, AMD Turion processor voor briljanfe preslalies. 512 MB, 80 GB HD, Dual layer DVD-brander, Wifi 802.lig, 15,4" widescreen. Ü99T- Kijk voor meer jat Jtgg aanbiedingen |HMB elders in dit blad. Advertentie I.M. met de zorg eigenlijk best goed gaat op Tholen. „Er is hier veel meer thuiszorg dan in de rest van Zeeland. Tholen loopt voorop met het ont mantelen van verzorgingshuizen en het leveren van zorg aan huis. De wachtlijst van de thuiszorg is aan zienlijk teruggelopen. Tot 2015 wordt er echter een groei van 20% verwacht ten opzichte van de thuis zorg 2004. Tholen heeft echter maz zel dat er veel jongeren zijn ten op zichte van de rest van Zeeland", zei de wethouder. De diverse instellingen zoals Allévo, Curadomi, Privazorg en RST wer ken goed samen. „Maar het kan na tuurlijk altijd nog beter", voegde de wethouder daar direct aan toe. Ze realiseerde zich, dat mensen bang zijn voor vele veranderingen die de WMO met zich meebrengt. Kostenbeheersing vanwege de finan ciële houdbaarheid van de AWBZ is namelijk landelijk een belangrijk uitgangspunt. Volgens de wethouder is er op Tholen sprake van een goed zorgaanbod, dat goed aansluit op de vraag en ook redelijk transparant is. Om dat te kunnen handhaven, heb je een bepaalde schaal nodig, een hoe veelheid om alles goed te regelen in alle woonkernen van de gemeente Tholen. En dat kan volgens mevr. Velthuis alleen door samenwerking. Ze wist zich gesteund door de raads leden, die gepleit hebben voor voor zichtigheid. „Gooi niet alles zomaar overboord wat we nu hebben en ver ander tijdens het lopend proces. Mijn persoonlijke mening is ook: oppassen met concurrentie in de zorg. Ga daar niet blind op af, want we hebben als gemeente al een aan bieding van een schoonmaakbedrijf gekregen." „Je haalt de bodem onder de organi satie uit, als je één deel van de thuis zorg elders laat doen", zo borduurde ook welzijnsambtenaar W. v.d. Meer op dit thema voort. „Tholen is maar klein, dus samenwerking blijft no dig." Wat dat betreft vond wethouder Velt huis het persoonsgebonden budget (pgb) ook een dilemma, want de vrije, individuele besteding van zorggelden kan ten koste gaan van bestaande instellingen, die een be paald draagvlak nodig hebben. Ook hier kan versnippering nadelig uit werken. Als politicus zei mevr. Velt huis het pgb overigens prima te vin den: iedereen kan een eigen keuze maken. „Maar als bestuurder vind ik het lastig, want als een ieder gaat kiezen bij wie hij de zorggelden be steedt, dan krijg je sommige dingen niet meer geregeld. En de mensen die van de pgb gebruik maken, wor den ook hartstikke gek van de papie ren. Daarom worstel ik met de pgb", zei de wethouder. Van der Meer vulde aan, dat de ge meenteraad van Tholen kan zeggen: geen pgb meer. ABT-raadslid C. van der Horst stond direct op en zei de pgb te willen handhaven, maar PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde, die als voorzitter van de raadscommissie samenleving de in formatiebijeenkomst in het gemeen tehuis leidde, riep haar lot de orde. „De raad krijgt nog een kans." De vele andere aanwezige raadsleden waren het daarmee roerend eens. Mevr. Van der Horst kreeg echter bijval van een aantal aanwezigen. Mevr. De Klerk (voorzitter werk groep gehandicaptenbeleid Tholen) wees erop dat gehandicapten dankzij de pgb meer zelfstandigheid hebben. „Het brengt wel veel papier met zich mee en daarom is goede voorlich ting vereist, alsmede discipline." Ook Rineke Kardux van gezinsver vangend tehuis de Klimroos uit Tho len was voor handhaving van het pgb. „Die gelden kunnen immers ook bij professionele instellingen besteed worden." Kees Verloop van de Nederlandse Patiënten Vereni ging pleitte eveneens voor keuzevrij heid van zorgaanbieders. „Monopo lies moeten we voorkomen." ZIE VERDER PAGINA 7 Donderdagavond debatteerde de ge meenteraad over de kwestie Lohuis naar aanleiding van de antwoorden van b. en w. op schriftelijke vragen van ABT en PvdA. Met geen woord werd echter over de excuusbrief van de predikant gesproken, die 18 au gustus al bij de gemeente Tholen was ontvangen. Ds. Lohuis had zelf verzocht om vertrouwelijk met de brief om te gaan 'zodat de pers de inhoud niet in handen krijgt.' Raads lid P. van Belzen had via het beslui- tenlijstje van de b.-en-w.-vergade- ring gezien dat de dominee een brief over zijn omstreden uitspraak over de democratie had geschreven en had de brief opgevraagd. „Ieder an der raadslid had dat kunnen zien, maar omdat het onderwerp overal in discussie was, wilde ik er als nestor van de raad wel kennis van nemen", zegt het CU-raadslid. B. en w. stuurden woensdag - een dag voor de raadsvergadering - de brief van de predikant naar de raads leden, waarbij de vertrouwelijkheid werd benadrukt. Het college had echter al rekening gehouden met het feit dat de pers er om zou vragen met een beroep op de Wet Open baarheid Bestuur (WOB). Dat ge beurde ook donderdagavond, maar de brief werd alleen ter lezing aan geboden en niet in kopie meegege ven of per mail verzonden. B. en w. hadden daarover tevoren juridisch advies ingewonnen. Aan de ene kant realiseerde het college zich de per soonlijke levenssfeer van de predi kant, maar de uitspraak was wel in het openbaar gedaan. Aan de andere kant was er een politiek-bestuurlijke kant. De kwestie was een zaak van veel discussie geworden en wanneer geweigerd zou worden om de brief ter inzage te leggen, zou het college mogelijk veel lastige vragen krijgen met een negatieve beeld vormirig over de gemeente Tholen als gevolg. Daarom besloten b. en w. om niet actief, maar wel passief mee te wer ken aan het openbaar maken van de brief van ds. Lohuis. De raad sprak dus donderdagavond over een kwestie, waaruit de angel door de excuusbrief van de predi kant verdwenen was. Er leek als het ware een show te worden opge voerd, maar diverse fractievoorzit ters ontkennen dat. „Het ging om de gemeentelijke vertegenwoordi ging", zegt PvdA-fractievoorzitter Van der Linde. „De reactie van b. en w. was aan de orde", vindt ook CU- fractieleider Van Belzen. „Of wet houder Van Kempen al of niet had moeten weglopen tijdens de af- scheidsdienst en het komende ge sprek met de kerkenraad van de Hervormde Gemeente Scherpenisse, dat waren de discussiepunten." D66-raadslid Van den Donker meent dat 'ABT er een show van heeft ge maakt.' „ABT kwam met een ver klaring in de zin van: wij zijn goed en alle anderen zijn slecht." Pagina 5 Volledige tekst brief ds. Lohuis. Volgens wethouder mevr. M.A.E. Velthuis heeft het .alle aandacht' van het gemeentebestuur. „We zijn bezig om het op te pakken." Twee maanden geleden werd bekend dat er in de Gouden Leeuw aan de Hoge Markt geen woonzorgcentrum komt omdat Maurice de Coninck daar met zijn restaurant en hotel blijft zitten. Versluys en zijn mede-werkgroep leden C.M. Kleppe en mevr. D. van der Werf-Fase, hadden daar trou wens toch .gemengde gevoelens' bij. „Wanneer daar een woonzorg centrum zou komen, zouden we een hotel-restaurant als voorziening in Scherpenisse verliezen en daar hechten we ook aan", zegt Versluys. Uit een eerder onderzoek van de werkgroep bleek echter, dat de ou dere inwoners het liefst op de hoger gelegen delen van het dorp een woonzorgcentrum willen. Daar is de supermarkt, de bakker en andere winkels. Overigens komt dat aspect in een ander licht te staan wanneer de winkel van Moerland in de Kerk straat sluit en de bakker Cock Leijs in de Weststraat als het enige ver kooppunt voor dagelijkse levensbe hoeften overblijft. De werkgroep heeft nog wel een ho ger gelegen deel van het dorp op het oog voor de bouw van een woon zorgcentrum: de Westzeedijk. „Het stuk tegenover de Kaaistraat lijkt ons zeker geschikt", zegt Versluys. „De groenstrook naast het Pluim- potterrcin is daar breed genoeg. ZIE VERDER PAGINA 9 Deze week Henk Kats viert 40-jarig jubileum bij Bruynzeel Keukens Ballon van Liyen komt in Oostenrijk terecht 'Het scheelde maar zo'n klein stukje!', zegt Marcel Heijboer EN VERDER... Setallander zwaar gewond na eenzijdig ongeval met auto op Rijksweg Adriana uit Yerseke neemt fietsveer naar Gorishoek over van Harpoen Nieuw clubhuis Kogge onder dak WAAR U HOORT ZWEREN STAAT DE LEUGEN VOOR DE DEUR Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het korps was op de terugweg naar de kazerne nadat hulp was verleend bij het auto-ongeval van de 20-jarige Setallander op de Rijksweg in Sint-Philipsland. De Mercedes is aan de achterzijde uitgerust met twee dubbele rijen banden. Eén van de twee banden aan de rechterachterkant begaf het. De band ging aan flarden. De wagen werd aan de kant gezet om het euvel te verhelpen. Chauffeur/pompbediener Rien Kloet en Comé van Gor- sel haalden de wielen eraf. Hans Priem en Henk Stoutjesdijk haalden het reservewiel op in de kazerne in Sint-Maartensdijk. „Vanwege de last in de wagen nemen we het reservewiel nooit mee, legt brandweercommandant J. de Feijter uit. „De auto weegt ongeveer 11 ton. Er gaan de laatste jaren steeds meer spullen mee omdat het een hulpverleningsvoertuig is. De schaar en de spreider voor het bevrijden van slachtoffers zijn net wat zwaarder dan in de andere voertuigen." Volgens bevelvoerder Johan Dorst was het een geluk dat de wagen pas panne kreeg toen de hulpverlening al achter de rug was. „Het zou vervelend zijn geweest als je op weg er naar toe lek zou rijden. Beter nu, op weg naar huis." Vier jaar geleden kreeg de wagen ook een lekke band. Volgens de Feijter worden nu alle banden vernieuwd aan de wagen. „Met één nieuwe band krijg je een ongelijke belasting. We willen niet het risico lopen dat het daardoor weer gebeurt." De wagen is negentien jaar oud en wordt nog dit jaar vernieuwd. De offertes zijn al aange vraagd, zegt De Feijter. „Meestal gaan de wagens 16 tot 18 jaar mee. We zitten met het ge wicht tegen het maximale aan van wat het chassis aankan." Bij het verwisselen van de band hielp ook de nieuwe brandweerman Jaco Diemei. De 21-jari ge verkoper bij de doe-het-zelfzaak in de smalstad is ook overdag paraat. En dat is volgens De Feijter een groot voordeel. Hans Priem rolt de reserveband naar de wagen die langs de Engelaarsdijk aan de kant is gezet. Links Jaco Diemei, Corné van Gorsel en Henk Stoutjesdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1