Duizend euro voor Heenetrechtschool Hersteld Hervormde Gemeente bouwt kerk F.M. Boogaardweg Sint-Annaland Toilet weg, maar vissteiger blijft 0164 - 237404 Gebouw met 350 zitplaatsen en zaal met vouwwand erbij Donderdag 1 september 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Koos v.d. Slikke toch dirigent van mannenkoor DEV Thools spreekuur sociaal raadslieden Verkoopmarkt Zeeuwse comités Woord en Daad Folklore met klederdrachten in Kruiningen Opvoedbureau bij maatschappelijk werk ondergebracht De Hersteld Hervormde Gemeente heeft van landbouwer A. v.d. Reest 4000 m2 grond gekocht aan de F.M. Boo gaardweg in Sint-Annaland. Daar wordt een kerk ge bouwd met 350 zitplaatsen en een zaal voor verenigings activiteiten die bij extra drukte via een vouwwand gemakkelijk bij de kerk getrokken kan worden. Zaterdag a.s. is er een verkoping ten behoeve van het bouwfonds. Begraafplaats Vier architecten Rommelmarkt De vissteiger bij het voor malige veer te Stavenisse blijft, maar het toilet ver dwijnt. In 1985 kwam deze voorziening tot stand op initiatief van de Lionsclub Tholen. Die wilde een vis steiger met toilet voor min dervaliden en met subsidie van de directie openlucht recreatie van het ministerie van landbouw en visserij werd dat idee gerealiseerd. Veel gebruik door minder validen werd er niet van gemaakt, maar ook andere sportvissers maakten er graag gebruik van. De ge meente Tholen had twee mindervaliden een sleutel gegeven van het toilet. Nu de situatie op last van rijkswaterstaat werd beke ken, bleek één van hen overleden te zijn en de an dere man kwam er in ver band met zijn gezondheid ook nooit meer. Rijkswa terstaat wil niet, dat er ont lasting in de Oosterschelde terecht komt en de jonge ren die in de zomer veel in het havenkanaal bij de keersluis zwemmen, zullen dat zeker toejuichen. Een chemisch toilet op de vis steiger behoorde nog wel tot de mogelijkheden, maar dan zit je met regel matig schoonmaken. Afge zet tegen het feit dat er geen enkele mindervalide nog gebruik maakte van de voorziening, besloten b. en w. het toilet maar af te bre ken. Dit na overleg met de Lionsclub Tholen. De Oos terschelde bij het veer in Stavenisse blijft dus zuiver en de sportvissers hebben voortaan meer ruimte op de steiger. Culturele markt Bergen op Zoom 9 Koos van der Slikke (50) uit Scherpenisse is gisteravond be gonnen als de nieuwe dirigent van mannenkoor Door Een dracht Verbonden (DEV) uit Sint-Annaland. Hij volgt Rinus van (iorsel uit Sint-Maartensdijk op, die het in 1999 opgerichte mannenkoor vanaf het begin leid de. Uiteindelijk is dc wens van DEV dan toch in vervulling gegaan. Toen de wegen van het mannenkoor en Rinus van Gorscl in mei onver wacht uiteengingen - het bestuur vond het na zes jaar beter om te veranderen en een nieuwe muzikale leider te zoeken - werd Koos v.d. Slikke bereid gevonden om DEV tijdelijk te leiden. Op 4 juni stond er namelijk een uitvoering in Tho- len op het programma. „De inval beurt van Koos v.d. Slikke sloeg ge lijk aan, dus we wilden deze zeer enthousiaste dirigent eigenlijk wel aannemen. Ons bestuur was bijzon der tevreden over hem", zegt voor zitter Jan van Dijke. De vaste repe titieavond op woensdag paste Van der Slikke echter niet vanwege zijn werk. Maandag en vrijdag waren wel mogelijk (Van der Slikke is ook nog dirigent van gemengd koor Dc Lofstcm in Scherpenisse en tweede dirigent bij mannenkoor Rehoboth in Tholen), maar dat kwam de le den van DEV niet goed uit. In juli kwam er een nieuwe kandidaat op proef bij DEV, maar dat bleek niet de ware voor het mannenkoor. De zomervakantie werd ingeluid met een gezellige avond in de Wcl- lcvaete, waarbij Koos v.d. Slikke werd bedankt voor zijn bereidwil ligheid om in te vallen. Tijdens de vakantie ging het bestuur nogmaals met de Schcrpenissenaar praten, want hij bleef de ideale dirigent voor DEV. „We wilden hem best graag hebben en gelukkig heeft Koos v.d. Slikke met zijn werk zo danig kunnen schuiven, dat de woensdagavond wél beschikbaar komt. Daarom is hij nu onze vaste dirigent", aldus Van Dijke. De diri gent uit Scherpenisse leidde ook nog tien jaar een gemengd koor van 100 leden in Goes, zodat hij de nodige ervaring heeft opgedaan. Het Sint-Annalandse mannenkoor telt 60 leden. Nieuwe zangers zijn nog altijd welkom. In Poortvliet wordt aan een kerstprogramma meegewerkt. In Sint-Annaland staat mogelijk een uitwisseling met een gemengd koor uit Krabbendijke op het programma. Tholen krijgt een spreekuur sociaal raadsliedenwerk. Het maatschappe lijk werk begint er vanaf 5 oktober wekelijks op woensdagochtend mee, in het Centrum thuiszorg aan de Dr. Tazelaarslraat in Sint-Maartensdijk. Sociaal raadslieden zijn onafhanke lijk. Ze helpen bij het invullen van formulieren, het opstellen van brie ven, bezwaar- of beroepschriften en het formuleren van klachten. Ze in formeren en adviseren over rechten en plichten en kunnen bemiddelen, of verwijzen door naar een andere deskundige instantie. De terreinen waarop de sociaal raadslieden kun nen helpen: uitkeringen/sociale ze kerheid, werken, woningen, belastin gen, consumentenzaken, personen- en familierecht, onderwijs, gezond heid en juridische kwesties als vreemdelingenrecht, klachtrecht en burenrecht. De hulp is kosteloos en geheimhouding is verzekerd. Het spreekuur is op afspraak, men sen kunnen daarvoor bellen met het algemeen maatschappelijk werk in Sint-Maartensdijk, tel. 662055. Voor uitgebreidere informatie kan contact worden opgenomen met het sociaal raadsliedenwerk in Goes (tel. 0113- 272150 of e-mail srw@smwo.nl). 60-plussers. Emergis, centrum voor geestelijke gezondheidszorg, zoekt 60-plussers die mee willen werken aan een onderzoek. Het gaat om we tenschappelijk onderzoek naar per soonlijkheid en ouder worden. Er wordt eenmalig een interview afge nomen van ruim een uur, aan de hand van vragenlijsten. Informatie bij psycholoog Dineke de Ritter, tel. 0113-267430. Het comité Tholen van de stichting Woord en Daad organiseert op 17 september samen met vijf andere Zeeuwse comités een grote ver koopmarkt voor volwassenen en kinderen. Het is voor het eerst dat ze de handen ineen slaan, in navol ging van een landelijke verkoop- markt die Woord en Daad jaarlijks in Houten organiseert. Het voormalige terrein van bus maatschappij Connexxion (bij de stoplichten richting dc voormalige veerhaven) wordt gebruikt voor de markt. Ongeveer 65 kramen worden gevuld met allerhande nieuwe eri tweedehands spullen, er is een kin- dcrrommelmarkt, allerhande spelle tjes voor de jeugd en er kan een rit gemaakt worden in een huifkar. De opbrengst van de verkoopmarkt - die duurt van half tien tot half vier - gaat naar een gezondheidsproject" voor de allerarmsten in 'Khulna in Bangladesh. Dc interkerkelijke or ganisatie voor ontwikkelingssamen werking ICCO verdubbelt de op brengst. Dc Zeeuwse klederdrachtvereniging Ons Boeregoed viert het derde lus trum zaterdag met een folklorcdag in Kruiningen. Klederdrachtgrocpcn uit heel Nederland (Urk, Friesland, Gel derland, Limburg, West-Friesland, Zaanstreek, Zuid-Holland en Zee land) verzorgen optredens: kleder- drachtshows en volksdansen. Er zijn exposities van oude auto's en tracto ren. een ouderwetse wasdag, klein vee. Ringlijders, een koetsenstof- feerder en een hoefsmid geven de monstraties. Er zijn ouderwetse kin derspelen en 's middags is er een boe renkoopdag. Ook niet-folkloristische activiteiten staan op het programma: roofvogelshow, braderie en rommel markt en beklimmen van dc kerktor ren. Minister-president Balkenende opent 's morgens om tien uur de folk lorcdag op de Markt, om half vijf sluit een optocht van alle groepen het eve nement af. Daarna is er in de feesttent bij clubgebouw 't Zael'of van Ons Boeregoed live Zeeuwse en Vlaamse volksmuziek te beluisteren. Ons Boeregoed telt ongeveer 190 le^ den. De vereniging presenteert niet al leen drachten uit dc hele provincie, ze verzorgt ook video/diapresentaties, aankleeddemonstralies, volksdansen, toneel, koorzang en babbelaars bak ken. Proberen een eendje aan de haak te slaan in een bak met water blijft een spannende bezigheid voor de jeugd. Ruim duizend euro heeft het pleinfeest van Die Heenetrechtschool in Oud-Vossemeer vrij dagavond opgebracht. Daar moeten nog wat kosten af, maar het resultaat mag er zijn vindt Carolien Fase die samen met een collega en drie ouders de organiserende commissie vormt. „En dat met spelletjes die 25 tot 50 cent kostten." Het geld komt ten goede aan de ba sisschool. Veel kinderen kwamen verkleed en ge schminkt als dier naar school, want het thema van het feest was 'dierentuin'. Twee uren lang bleef het een enorme drukte. Er waren tal van spelletjes om te spelen: touwtje trekken, grab- belbak, eendjes vissen, kop van jut, paalklim- men, vogelnest, enveloppen trekken, diergelui den raden, rad van avontuur en pony rijden. Er waren snacks te koop en ter plekke werden pannenkoeken gebakken. Bij de spelletjes stonden zowel leerlingen uit de groepen 5 tot en met 8, als ouders. Op een gegeven moment pakten zich donkere wolken samen boven het dorp, maar gelukkig voor de organisatie bleef het droog. Ook 's morgens had het al gere gend. „Je kunt dit niet naar binnen verplaat sen. Dus als het weer vandaag slecht was ge bleven, dan hadden we het voor dit jaar afgeblazen", zegt directeur H. Westerweel. Een aantal jaren geleden is het pleinfeest door omstandigheden verplaatst van het einde van het schooljaar naar het begin. En dat bevalt dermate goed, dat Die Heenetrechtschool het zo heeft gelaten. Hel Opvoedbureau. waar ouders te recht kunnen met vragen op opvoed kundig gebied, is overgeheveld van het Bureau jeugdzorg naar de stich ting maatschappelijk werk Ooster- scheldercgio. Het bureau houdt elke maandagochtend van half negen tot half tien spreekuur. Ouders kunnen dan langskomen voor een gesprek met Lian Oostdijck, of haar bellen voor informatie of een afspraak (tel. 0166-662055). Het Opvoedbureau is gevestigd in het Centrum thuiszorg aan dc Dokter Tazelaarstraat te Sint- Maartensdijk. Het Opvoedbureau begeleidt ouders kortdurend. Als het nodig is, worden ze verwezen naar andere vormen J van hulpverlening. Daarmee wordt in een vroeg stadium pedagogische ondersteuning geboden, waarmee veelal wordt voorkomen dat opvoe- dingsvragen en -spanningen uit groeien tot een problematische situ atie. Want dat zou de ontwikkeling van een kind ernstig kunnen belem meren. Oorlogsvrijwilligers. Op 6 oktober is er een reünie van oorlogsvrijwilligers (OVW'ers). Zowel voor de mannen die destijds in Engeland, Schotland of de V.S. zijn opgeleid, als voor hen die geen opleiding buiten ons land kre gen. De reünie is in de Bemhardka- zeme te Amersfoort (bekende adres sen krijgen automatisch bericht) en men kan zich melden bij L.J.C. van Alphen, tel. 0187-651447 of e-mail ljcvalphen@planet.nl. De kerkvoogdij van de HHG is al driekwart jaar aan het zoeken naar een geschikte bouwplaats. Na de scheuring in de Hervormde Ge meente Sint-Annaland door de kerkfusie van 1 mei 2004 moesten de bezwaarden de hervormde kerk aan de Ring verlaten. Al een jaar wordt gebruik gemaakt van de kerk van de Gereformeerde Gemeente in de Weststraat, maar het inpassen van twee diensten naast de drie zon dagse erediensten van de Ger. Gem. is niet ideaal. Daarom machtigde de ledenvergadering de kerkvoogdij om mogelijkheden te onderzoeken voor de bouw van een eigen kerk. Naast streekmuseum de Meestoof leek een geschikte bouwplaats voor handen op de plaats waar tuintjes van de Wezen Armen liggen, maar dat stuitte op bezwaren bij de ge meente Tholen. De milieu-eisen vergen vanwege de geluidsnormen een afstand van 30 meter tot de woonbebouwing. De zoektocht ging verder, waarbij een perceel aan de F.M. Boogaard- weg achter de huizen aan de Burg. Baasstraat te koop was. Ook daar stak de gemeente een stokje voor, want een kerkgebouw in die hoek zou wel eens een belemmering voor toekomstige huizenbouw kunnen worden. Toen kwam de andere kant in beeld, een perceel aan de F.M. Boogaardweg tussen de begraaf plaats en de panden van jachtopzie ner Han van Vossen. De gemeente wil het stuk direct naast de begraafplaats aankopen van C.W. Goedegebuure voor toekom stige uitbreiding van de begraaf plaats. Daarvoor is ook nog een deel van het perceel van A. v.d. Reest no dig, totaal 1,9 ha groot, waarvan de HHG 4000 m2 koopt. De uienren die er nu nog staat verdwijnt. Tus sen die uienren en de sloot bij Van Vossen heeft de gemeente al een strook grond in eigendom en die wil de gemeente ook houden voor een toekomstige ontsluitingsweg van Vroonstede op de F.M. Boogaard weg. Kerkvoogd J.R van Dijke van de HHG is blij met het vierkante per ceel aan de rand van het dorp. „We hebben hiervoor de volledige mede werking van de gemeente toegezegd gekregen. Alleen vergt het nog wel de nodige tijd omdat het perceel nu een landbouwbestemming heeft. Via een artikel-19-procedure moet het bestemmingsplan gewijzigd worden en dat duurt zo'n 9 maan den. En de gemeente wil eerst een schetsplan zien voordat die proce dure kan beginnen, zodat het voor de artikel-19-procedure wel okto ber/november zal worden." De kerkvoogdij heeft vier architec ten die ervaringen hebben met kerk bouw opdracht gegeven om een schetsplan te maken. „In de tweede helft van september verwachten we die ontwerpen en vervolgens maken wij daar een selectie uit", zegt Van Dijke. De bouwcommissie o.l.v. kerkvoogd E.W. van Vossen bege leidt het project. De architecten hebben wel eisen meegekregen, zo als de 350 zitplaatsen, de vereni gingszaal, consistorie, toiletgroep, alsmede een torentje en een luid- klok. Ook het budget van 1 miljoen euro is belangrijk als uitgangspunt, naast het basisontwerp: een schuur- model. De kerkvoogdij wil het grondwerk, de afwerking van de bijgebouwen en de aanleg van het parkeerterrein in eigen beheer uitvoeren om kosten te sparen. „We willen immers een aanvaardbaar bedrag overhouden om te financieren", zegt Van Dijke. „De steun die onze gemeenteleden via de collectes, schenkingen en renteloze leningen hebben gegeven is groot, maar ontoereikend voor zo'n grote investering. We zijn aar dig op weg en het zou mooi zijn wanneer we maar de helft van de nieuwbouwkosten via de bank hoe ven te financieren." De verkoopdag met rommelmarkt van a.s. zaterdag tussen tien en vier uur op het parkeerterrein van de Ge reformeerde Gemeente in de West straat (bij regenachtig weer wordt naar de veiling uitgeweken) moet ook een bijdrage leveren aan het bouwfonds. „De activiteitencom missie o.l.v. Mark Leune is met veel enthousiasme bezig, maar we moe ten als HHG ook vanaf het begin al les opbouwen. Bovendien zitten al onze zustergemeenten ook met een zware financiële last, zodat we van die kant geen hulp kunnen verwach ten. Middelharnis bijvoorbeeld heeft ook een nieuwbouwplan." Van Dijke ziet echter geen moge lijkheden om samen plannen te ont wikkelen omdat elke gemeente weer andere eisen stelt, o.a. aan de welstand. De kerkvoogdij heeft op foto overigens heel wat voorbeelden gezien van het schuurmodel dal aan de F.M. Boogaardweg moet komen. Wanneer de artikel-19-procedure zonder bezwaren verloopt en de schetsplannen snel de goedkeuring van de welstandscommissie krijgen, zou er in de tweede helft van 2006 met de kerkbouw in Sint-Annaland begonnen kunnen worden. Het toiletgebouw voor minder\>aliden op het vissteiger in Stavenisse wordt afgebroken, maar de steiger blijft voor sportvissers beschikbaar. Ongeveer midden op het perceel bouwland aan de F.M. Boogaardweg wordt de kerk van de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland gebouwd. Op de achtergrond de juunrenne' en de gebouwen van jachtopziener Han van Vossen. Om de deelname aan kunst en cultuur te stimuleren, wordt zaterdag 10 sep tember in Bergen op Zoom ccn cultu rele uitmarkt georganiseerd. Bezoe kers kunnen kennismaken met, genieten van of via workshops deel nemen aan wat er op cultureel gebied zoal te doen is in de gemeente Bergen op Zoom. Een verscheidenheid aan koren (religieus, kamermuziek, musi cal, opera, pop) doet mee, muziekver enigingen en orkesten, dansgroepen, schouwburg De Maagd, het Centrum voor de kunsten, creatief centrum Halsteren, de kantkloskring, een pop- penatelier en de stichting historische kostuums. Ook het uit-punt van de bi bliotheek is aanwezig. Vanaf 11 tot 16 uur zijn er optredens in De Maagd en op de Grote Markt, waar bovendien organisaties zich in kramen presente ren. Tegelijkertijd is er op het markt plein ook een 'stoffenspcktakcl'. Ambulance. Gedeputeerde staten hebben het besluit van het gemeen tebestuur goedgekeurd om toe te treden tot de stichting Regionale Ambulance Voorziening Zeeland. VERVOLG VAN PONTJE Inmiddels is er een uniforme dienst regeling en wordt alleen in juli en augustus gevaren. Dc pontjes in de verschillende Zeeuwse wateren ver binden de (voormalige) eilanden met elkaar en maken doorgaande fietsroutes mogelijk. „Eigenlijk zijn het verlengde fietspaden over het water", zegt Zwikker. Het bestuurs lid van de stichting Fiets een rondje met een pontje meldt dat voor vol gend jaar wordt gedacht aan het in zetten van (buurt)bussen om fietsers te vervoeren als pontjes uitvallen. De toekomst van het oudste toeristi sche fietsveer in Zeeland is onge wis. Beuscnbcrg gaat de Harpoen verkopen, om nog iets terug te ver dienen van de in al die jaren ge maakte kosten. Geprobeerd wordt om met belangstellenden tot over eenstemming te komen om het scheepje als fietsveer in de vaart te houden. Dc stichting hoopt tijdens het schippersoverleg komend najaar met de mogelijke nieuwe eigenaar en de gemeenten afspraken te kun nen maken. Natuurlijk zal André Beusenberg zijn vaartochten tussen Gorishoek en Yersekc missen. Maar hij krijgt nu tijd voor andere dingen. „In de twee zomermaanden kon ik nooit meedoen met het campingleven." Hij en zijn vrouw vertoeven al 33 jaar op camping De Pluimpot, waar ze zo'n zeven maanden van het jaar wonen. De stichting ontving de Harpoen gisterenmiddag om zes uur feeste lijk aan de steiger bij Gorishoek. Blaaskapel Dak d'r af was ge vraagd een muzikale bijdrage te leveren. Van het stichtingsbestuur zouden in ieder geval voorzitter Kees van Liere, secretaris Van Elsacker en Zwikker aanwezig zijn. Vertegenwoordigers van de gemeenten Tholen en Reimers- waal waren uitgenodigd en ook collega-schippers. In de kantine van camping De Pluimpot werd Beusenberg toegesproken en was er een drankje en een hapje. Zilte Zaligheden. Om visserijpro ducten uit onze provincie te promo ten - ter versterking van hel imago, maar ook voor de werkgelegenheid in de visserij, recreatie en horeca - wordt het project Zilte Zeeuwse Za ligheden opgezet. De provincie geeft voor de jaren 2005 t/m 2007 totaal 150.000 euro subsidie. van Dedemstraat 182 - Bergen op Zoom Sportcomplex Meulvliet, Tholen. 6 september/18.30 uur Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9