Schutse krijgt geld uit Europa voor scholing personeel 'Voor de kinderen moet het aanvoelen alsof ze thuis zijn' Klanten waarderen de kwaliteit van visspecialist Frans en Jolanda Bout v|| Welstand let op hoofdvorm Vroonstede Waterschap neemt sloten onder handen Tholen in bedrijf Velthuis legde geen relatie met Van Doorn Donderdag 1 september 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De eerste kinderen zijn er al, maar zaterdag opent Ria's Kinderdagverblijf aan de Molenstraat in Sint-Maartens dijk officieel. Na twaalf jaar peuterleidster was Ria Ver- wij meren toe aan een nieuwe uitdaging, vertelt ze. Ge zien de vragen uit haar omgeving heeft ze er alle vertrouwen in dat ze met haar kinderopvang in een be hoefte voorziet. Hummeltje Zestien kindplaatsen Vijf Zeeuwse instellingen in de ouderenzorg, waaronder de Schutse in Sint-Annaland. krijgen samen 2,25 miljoen euro Europese subsidie voor een scholingsprogramma voor het personeel. De cursussen en trainingen moeten ervoor zorgen dat medewerkers meekunnen met de ver anderingen in het werk. Voorwaarde voor een bijdrage uit het Europees sociaal fonds (ESF) is dat een aantal werklozen of arbeidsongeschikten een baan krijgt. Ria's Kinderdagverblijf opent deuren aan Molenstraat Sint-Maartensdijk Viswinkel aan Eendrachtsweg in Tholen viert tweede lustrum met acties Visspecialist Frans en Jolanda Bout in Tholen bestaat tien jaar. Dat wordt deze maand gevierd met acties voor de klanten. Het echtpaar Bout heeft van begin af aan ge kozen voor kwaliteitsproducten. „Daar bouw je iets mee op. De mensen gaan het stilletjes aan waarderen", zegt Frans Bout. /r^ Corenwijn België ABT vraagt weer maar, want antwoord blijft opnieuw uit Jaarmarkt staat bol van toneel, muziek en zang Hel hoekhuis in de Molenstraat krijgt, na enkele jaren onderbre king, opnieuw een functie in de kinderopvang. De ruimte, ongeveer zeven bij vijf meter groot, is lekker licht. Muren en plafond zijn wit, op de vloer ligt een lichte kleur lami naat. De blauwe, groene, gele en roze meubeltjes contrasteren er mooi mee. Tegen de wand staat een aanrecht met wastafel op aangepas te hoogte. Een trap voert naar de bovenverdieping, waar de bedjes staan voor de kleine kinderen. „Het schilderwerk hebben mijn man en ik zelf gedaan", vertelt Ria. Ze huurt het pand van J. Geluk, die aan de buitenkant de laatste hand legt. Het is de bedoeling om buiten in de tuin nog een speelruimte te maken. Omdat er al eerder kinder opvang in het pand zat, rust er al de bestemming 'maatschappelijke doeleinden' op. Ria Verwijmeren wil opvang bie den terwijl de kinderen dat niet als zodanig ervaren. „Voor hen moet het voelen of ze thuis zijn, dat is mijn uitgangspunt." Ze stelt het kind centraal en niet de opvang. Ria heeft ideeën om met de kinde ren te gaan picknicken, in het bos te wandelen of naar de bieb te gaan. De kinderopvang is van maandag tot en met vrijdag geo pend, tussen zeven uur 's morgens en zes uur 's avonds. Ria Verwij meren biedt drie soorten opvang aan: dagopvang voor kinderen van zes maanden tot aan de basis schoolleeftijd en buitenschoolse opvang voor kinderen tot 12 jaar. Ook flcxopvang behoort tot de mo gelijkheden. Daarbij gaat het om opvang op verschillende tijden en dagdelen, wat een week tevoren bekend moet zijn. Maar Ria stelt zich daar erg flexibel in op, zegt ze: „Je zult immers maar een duo- baan hebben en plots wordt een collega ziek waardoor je op andere tijden moet werken." De Sint-Maartensdijkse heeft twaalf jaar als leidster gewerkt bij 't Hummeltje. „Ik wilde meer dan er binnen de peuterspeelzaal, die valt onder de stichting peuterspeel zalen Tholen, mogelijk was. De uren zijn minder geworden, de scholing houd op omdat je alles al gedaan hebt. Ik liep dus tegen be perkingen aan", legt Ria Verwij meren haar stap naar een zelfstan dig ondernemerschap uit. „Ik geniet nog steeds van de kinderen en alles eromheen. En nu kan ik mijn eigen ding doen." Het af scheid van de kinderen van de peu terspeelzaal zal best moeilijk zijn, realiseert ze zich. „Ze zijn zater dagmiddag alle 65 welkom bij het openingsfeest. Er staat hier dan een springkussen en er kan een ritje ge maakt worden met een paard en wagen." Hoewel Ria Verwijmeren een zeker risico neemt door voor zichzelf te beginnen, heeft ze er alle vertrou wen in dat het lukt. „Veel mensen in het dorp kennen mij. En ik heb ook al veel vragen gekregen over kinderopvang." De wet kinderop vang die dit jaar van kracht is ge worden, wil de concurrentie in de kinderopvang op gang brengen. En daar wil de Thoolse aan meedoen. Haar papieren heeft ze allemaal, de registratie bij de gemeente (een wettelijke verplichting) - voor 16 kindplaatsen - is inmiddels ook een feit. Een pedagogisch werkplan, een informatieboekje, het ligt er al lemaal. „Bij de zakelijke kant heb ik enorm veel hulp gekregen van Martin Verburgh, een heel goede vriend van ons." Wat Ria nog gaat De zitzakken zijn populair bij de eerste 'klanten' van Ria Verwijmeren: Yoni en Mischa van Daalen en Esra Bolier. volgen zijn een cursus kinder-EH- BO en een cursus voor het begelei den van stagiaires. Ze heeft ook een achtcrwacht geregeld om bij te springen als dat nodig mocht zijn. Ria's Kinderdagverblijf wordt za terdagmorgen officieel geopend. In verband daarmee zal een tent de Molenstraat afsluiten, want in het pand zelf is de ruimte erg beperkt. De nieuwe wet hanteert als uit gangspunt dat kinderopvang een zaak is van ouders, werkgevers en overheid. Gemeenten zijn verant woordelijk voor het toezicht op de kwaliteit en laten die toetsen door de GGD. De ouders betalen een bijdrage, die deels voor belasting aftrek in aanmerking komt. Daar naast mógen werkgevers belasting vrij maximaal een derde van de kosten vergoeden. Een extra com pensatie van het rijk is - als ouders werk en zorg combineren - moge lijk als de werkgever niets of slechts beperkt bijdraagt. Daarvoor moet de kinderopvang wél geregis treerd staan en het gezinsinkomen mag maximaal 45.000 euro bedra gen (anderhalf keer modaal). Om dat de kosten van kinderopvang door de nieuwe wet in veel geval len voor de ouders hoger zijn, heeft de minister 100 miljoen euro extra beschikbaar gesteld en nog eens 100 miljoen toegezegd. De Schutse neemt van de 4,5 miljoen euro van het scholingsprogramma 483.143 euro voor zijn rekening. Bij volledige uitvoering en een correcte registratie is de Europese bijdrage maximaal 50% van dat bedrag: 284.000 euro. Volgens Schutse-direc- teur Kok doet een instelling het goed als deze zestig tot zeventig procent re aliseert. „Wij verwachten zeker de be oogde score te halen." In Sint-Anna land was de insteek vooral om - in het kader van kleinschaligheid en de ver anderende visie op zorg - een koppe ling te maken tussen beleid en scho ling. In 2004/2005 is onder meer aandacht besteed aan de hygiënecode haccp voor het keukenpersoneel. het voeren van functioneringsgesprekken door leidinggevenden, een nieuw sa- larisvcrwerkingspakket voor de admi nistrateur, workshops over wet- en re gelgeving die de zorg raakt en het begeleiden van stagiaires door verzor genden. De Schutse heeft vier mede werkers in dienst genomen: twee van uit gesubsidieerde banen (ID en WIW) en twee BBL-jongeren (wer ken en leren). De uitbreiding van de verpleeghuiszorg en de nieuwbouw hebben tot deze nieuwe banen geleid. Verder zijn in Sint-Annaland intern medewerkers vrijgesteld voor het ESF-project en voor praktijkbegelei ding op de werkvloer. Over voortzetting van het project in 2006/2007 beraden de deelnemers zich nog. De Schutse staat daar in principe positief tegenover. Japanse oesters. Ecologisch ad viesbureau Baptist uit Kruisland maakt in opdracht van de provincie Zeeland voor 8960 euro een passen de beoordeling inzake het proefpro ject Japanse oesters. Het geld komt uit de pot innovatieregeling aqua- cultuur. Het waterschap begint binnenkort met het baggeren van sloten en wa tergangen. Op Tholen gebeurt dat in een gebied bij Oud-Vossemeer, be grensd door de Molendijk. Oud-Vos- semeersedijk, het Scheldc-Rijnka- naal, de Nieuwlandsedijk, Puitsedijk en Roolandsedijk. Op aangrenzende akkers dient een rijstrook vrijgehou den te worden voor de hydraulische graafmachine. Waar verontreinigd slib van de klassen 3 of 4 wordt aan getroffen. wordt dat afgevoerd naar een depot van het waterschap. Naast het baggeren nemen de mede werkers van het schap ook het maai en van ruim 5000 kilometer sloten en watergangen ter hand. Dat karwei moet in december geklaard zijn. Dc winkel op de hoek van de Een drachtsweg en de Vossemeerse- poort ziet er schoon en netjes uit. Van toeristen krijgen Jolanda Bout en haar vijf medewerksters dat re gelmatig te horen. Aan de presenta tie van de producten in de vitrines wordt veel aandacht besteed. „Elke drie maanden komt de decorateur." En het assortiment is groot. Want het traditionele verse visje is steeds minder in trek. „Het scholletje, de wijting, dat gaat verdwijnen", al dus Frans Bout. „Het jongere pu bliek kiest de gemaksproducten, de kant en klare gerechten." Die zijn daarom in ruime mate in zijn zaak te vinden. Bami, paella, vissoep, pizza's, salades, stoofschotels en vishapjes zoals peppadews (vis met peper, tomaat en fetakaas), olijven. ansjovisfiletjes. „We maken het praktisch allemaal zelf, dagelijks wordt daarvoor verse vis aange voerd. Het is arbeidsintensief", zegt Jolanda Bout. Waarvoor ook veel mensen naar de Eendrachtsweg komen, is gebakken vis. „Kibbeling vooral is populair." En op dit moment is het seizoen van de nieuwe haring en de mosse len aan de gang. De mosselen zijn erg goed dit jaar, aldus Bout. Zijn Hollandse nieuwe betrekt hij al ja ren van een handelaar uit Scheve- ningen. „Die weet hoe ik ze hebben wil. Want niet elke nieuwe haring is zoals nieuwe haring moet zijn." De vishandelaar heeft pas geïnvesteerd in een haringmeubel, waardoor de ze vis in de winkel gekoeld gesne den en weggelegd kan worden. „Ook dat komt de kwaliteit weer ten goede." De kwaliteit van de vis is iets waar het echtpaar Bout goed op let. En de olie waarin ze gebak ken wordt, wordt om de twee dagen ververst. De vangstbeperkingen in de EU maken dat vis best een duur product is. Daardoor zoekt de handel naar alternatieven. „Tilapiafilets bijvoor beeld, uit Zuid-Afrika. Of pangasi- us, een Aziatische vis. Maar ook Hollandse kabeljauwhaasjes en ver se tonijn zijn prijstechnisch aan trekkelijk", legt Jolanda Bout uit. „En bovendien volledig graatloos. Dat vindt de consument tegenwoor dig erg belangrijk.'1 De klanten blij ven niet tot Tholen beperkt, zegt Frans. Bout. Uit West-Brabant, van campings en jachthavens weten ze zijn winkel te vinden. „En we mer ken ook heel goed dat er in Tholen een nieuwe wijk is bijgebouwd." Het ondernemerspaar beleeft er voldoening aan. Ze zien de omzet nog altijd een stijgende lijn verto nen. „Stilletjes aan gaan de mensen waarderen dat je een bepaalde, con stante, kwaliteit biedt." Het hele jaar door wordt er vis en visproduc ten gegeten, ervaart het echtpaar Bout. „In de zomer, als het warmer is, zijn de vismenu's, gebakken vis en slaatjes in trek. En de haring na tuurlijk." De eerste dagen dat de nieuwe haring er is, schenken Jo landa Bout en de medewerkers er de klanten Corenwijn bij. Bout: „Al tien jaar krijgen we op de eerste za terdag van het haringseizoen vijf mannen in de zaak die op die dag vier of vijf viswinkels langsgaan voor de haring. Ik denk dat ze uit Bruinisse komen. Ze zeggen steeds dat ónze haring het lekkerst is. Maar dat kan natuurlijk ook aan dat borreltje liggen." Sinds vier jaar doet Jolanda Bout de winkel, terwijl haar man op pad is. „We hebben een zaak in België overgenomen.Vijf dagen in de week sta ik er met mijn wagen op markten. Ik rijd 's morgens om half zes de brug over." Bout noemt de zuiderburen een trouw publiek. En er zit groei in deze tak van zijn bedrijf. Het venten met vis en de verkoop vanuit een winkelwagen is waarmee Frans Bout negentien jaar geleden begon als zelfstandig ondernemer. Hij geniet van het contact met de mensen. Ook zijn oudste zoon, Freddy van vijftien, gaat al regelmatig mee. De twee jaar jongere Janko spreekt de win kel meer aan, en dan vooral het in- rifchten van de vitrine. Frans en Jolanda Bout kijken met voldoening terug op wat ze, dank zij alle energie die ze erin hebben gestopt, bereikt hebben. Waarde ren het dat ze inmiddels met een gerust hart een weekje op vakantie kunnen: de medewerksters zorgen dat de zaak gewoon doordraait. Voor de toekomst zijn er nog wel ideeën. Maar eerst is het feest van wege het tweede lustrum van vis specialist Frans en Jolanda Bout. Tot en met 1 oktober loopt in de winkel een spaarkaartactie. Bij ie dere vijf euro die de klanten beste den, krijgen ze een stempel. Vijf stempels geven recht op een gratis product. Uit alle ingeleverde volle stempelkaarten wordt er bovendien één getrokken en die krijgt een di nerbon ter waarde van 100 euro. Verder is er voor de kinderen tot en met 10 jaar een kleurplaat ver spreid op het hele eiland. Ook die kan tot uiterlijk 1 oktober in de winkel ingeleverd worden. De eer ste prijs is een Gazelle kinderfiets, verder zijn een waardebon van 50 euro en een van 25 euro de prijzen. (Advertentie I.M.) Het gezin Bout en de medewerksters. V.l.n.r. staan Benita Smit, Winette van Gorsel, Frans en Jolanda Bout, Sonja Melse, Freddy en Janko Bout. Daarvoor zitten v.l.n.r. Linda Deurloo, Franke Bout en Jolies Potter. Terwijl op het ene perceel nog aardappelen worden gerooid, wordt verderop in de nieuwbouwwijk Vroonstede in Sint-Annaland geheid voor een nieuw huis. Zeker het eerste huis in een nieuw rijtje krijgt extra aandacht van de Thoolse welstandscommissie. Dat ondervond H. Jansen uit Tholen die donderdag met zijn zoon naar het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk was gekomen om te horen wat de welstandscommissie vond van het ontwerp voor een vrij staande woning aan de Klipper in Sint-Annaland. De woning, die langs de Zoetwa- terweg komt (de doorgaande weg naar Stavenisse), komt voor pas santen dus extra in het zicht te staan. Commissievoorzitter H.J. Groenenwegen lichtte zijn bezwa ren tegen de hoofdvorm en de ar chitectonische uitwerking toe. Er zaten zeventien zelfde ramen in. „De verhoudingen raken zo zoek. De verhouding kap/gevel moet be ter worden en de woning moet meer rust krijgen, want nu is het allemaal heel moeizaam", zei Groenenwegen. Jansen liet weten een beetje voor de oude stijl van vroeger te hebben gekozen. „Tegenwoordig is dat al lemaal computerwerk, dus het ontwerp heb ik zelf gemaakt, maar de tekening niet. Verder heb ik vanuit het beeldkwaliteitsplan Vroonstede gewerkt en volgens het boekje mag je niet zoveel uit de band springen." Volgens de welstandscommissie Jtan het allemaal wat spannender." „De zeven ramen in de voorgevel vormen nu net een treintje. Ook een beetje zakken met de goot tot 9.50 tot 10.00 meter en dan kun je toch hetzelfde volume bouwen", adviseerde Groenenwegen. Jansen zei bewust naar vier ramen onderin de voorgevel te hebben ge keken. Hij hield niet van grote ra men. De welstandscommissie vond het dan beter om twee groepjes van twee ramen te maken. Ook vond men het ontwerp wel erg in de breedte opgezet, waardoor het huis dicht bij de toekomstige bu ren zou komen. Geadviseerd werd om de aanbouw ook onderdeel van de hoofdvorm te maken en niet apart te zetten. Volgens Jansen was de garage krap en echt niet te ruim. „Overal hebben we wel wat commentaar op", concludeerde Groenenwegen, zodat vader en zoon Jansen met heel wat huis werk de welstandscommissie ver lieten. Wethouder Velthuis heeft op een PvdA-ledenvergadering op 29 juni geen enkele relatie gelegd naar het voormalig collegelid L.J. van Doorn. Dat is het antwoord van b. en w. op schriftelijke vragen van de ABT-fractie. Algemeen Belang Tholen wilde weten wat mevr. Velthuis bedoelde met haar uitla tingen, dat het overleg met sport verenigingen bij de gemeente Tholen ,een blinde vlek' was. ABT vond dat vreemd, want het college had daarin twee jaar nadat wethouder van sportzaken Van Doom opgestapt was, toch wel verbetering kunnen brengen. „Me vr. Velthuis heeft deze uitlating gedaan tijdens een bijeenkomst van haar politieke partij en niet in haar hoedanigheid van wethou der", geeft het college als com mentaar. Over deze hele korte re actie deden b. en w. overigens een week langer dan de veel uitvoeri ger vragen van ABT en PvdA over de kwestie Lohuis, waarop een ge detailleerd antwoord van het col lege kwam. Volgens b. en w. sprak Velthuis niet als wethouder, maar op alle ledenvergaderingen van politieke partijen is het gebruikelijk dat de wethouder daar over het verloop van de desbetreffende wethou dersportefeuilles spreekt, zoals de raadsleden dat op hun werkterrein doen en eventueel ook de statenle den. Betrokkenen spreken daar duidelijk niet als gewoon partijlid, zonder enige functie, maar met hun kennis en informatie als wet houder of raadslid. ABT zegt .helaas' opnieuw schrifte lijke vragen te moeten stellen. Dit keer over het wegslepen van gepar keerde auto's die overlast geven. In het najaar van 2004 nam de ge meenteraad daarvoor de wcgsleep- verordening aan, die 1 januari 2005 in werking zou treden. Raadslid me vr. C. van der Horst stelde er eerder al vragen over, evenals een inwoner van Tholen die overlast ondervond van geparkeerde auto's. Het ge meentebestuur reageerde met twee brieven, o.a. 28 april, waarin werd vernield, dat de wegsleepverorde- ning nog niet in werking was getre den. Dinsdag 5 juli had fractievoor zitter J.J.P.A. Boulogne een gesprek met burgemeester W. Nuis en één van de onderwerpen was de weg- sleepregeling. De burgemeester kon daarop niet gelijk een antwoord ge ven, maar Boulogne zou het .spoe dig vernemen.' Inmiddels is er bijna twee maanden voorbij en ABT heeft nog niets vernomen, zodat naar het wapen van de schriftelijke vraag ge grepen wordt. „Waarom is de weg- sleepverordening nog niet in wer- •king getreden? En waarom is de raad hiervan niet op de hoogte ge steld? Waarom krijgt een raadslid een onvolledig antwoord van de burgemeester op 14 april en een me deburger een meer compleet ant woord van de afdeling openbare werken op 28 april? Welke andere verordening (en) is (zijn) door de raad wel vastgesteld, maar door het college nog niet in werking ge steld?", wil ABT weten van b. en w. Steenbergen staat morgen, zaterdag en zondag in het teken van de jaar markt. Naast tal van kramen met aanbiedingen van middenstanders en informatie van verenigingen en instellingen, is er volop aanbod van toneel, theater, muziek en zang. Op vrijdagavond verzorgt toneelvereni ging TV Soufflé uit Kruisland vanaf zeven uur straattheatcr en de percus siegroep van muziekvereniging Vol- harding treedt dan eveneens op. Op de zaterdag verzorgen vanaf half twee het jeugdorkest van harmonie Amicitia en de Bergse theatergroep Snot en Kwiel optredens. Om zes uur speelt de big band The Persi Swing Collection (van Amicitia), waarbij Carolien van Campenhout als zangeres optreedt. Zondagmid dag vanaf half twee treedt het smart lappenkoor De kreunende Tram uit Stampersgat voor het voetlicht, evenals theatergroep Cameleon, de percussiegroep van Amicitia en het grote orkest van deze harmonie. Politiecontroles. Verkeersdeelne mers zijn gewaarschuwd: de poli tie controleert komend weekeinde op Tholen. Van vrijdagavond half acht tot za terdagmorgen vijf uur is er een al coholcontrole. En op vrijdag 9 september tussen zes uur 's mor gens en half vier 's middags wordt er op de snelheid gelet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7