'Braderie geeft economie belangrijke impuls dankzij regionale uitstraling' Jongerenraad bakkeleit met Muziekschuur over subsidie 750 euro voor muziekfestival in Haestinge Ongelofelijke parkeersmoezen bij overvolle braderie Tholen Braderie valt in het water Nieuw lid van jongerenraad Donderdag 1 september 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Regels zijn regels. En regels moeten worden nageleefd. Dat geldt in het dagelijks leven en dus ook voor deelne mers aan de tweedaagse braderie in Tholen, zegt Leen Tichem (50). Een oude rot in het braderievak. Vrijdag en zaterdag liep hij zijn laatste rondjes over het Thoolse braderieterrein. Of liever gezegd schuifelde, want het was enorm druk. Pikante lingerie Kinderbraderie Parkeren Burgemeesters Niet zuinig Pleister Uitslagen Na een langdurige discussie heeft de overgrote meerder heid van de Thoolse jongerenraad maandagavond een positief advies gegeven voor 750 euro subsidie aan een muziekfestival op 3 december in Haestinge te Sint-Maar tensdijk. Alleen waarnemend voorzitter Femke van Hoorn zag het niet zitten vanwege het commerciële tin tje. Eén van de initiatiefnemers van de werkgroep Wo men who wanna rock', Frans van den Berge uit Stavenis- se, is namelijk ook eigenaar van het bedrijf de Muziekschuur. En die onderneming levert het licht, ge luid, e.d. voor het evenement. Drankverkoop Jongerenraad Van 14 tot 45 Kostprijs Iets nieuws Polen kijken 2 maanden niet in mail OV-jaarkaart ook geldig in buurtbus Jongeren adviseren nieuwe bibliotheek Pestproject op twee v.o.-scholen Tichem, eigenaar van kantoorboek handel Dieleman, is met het organi seren van de Thoolse braderie ge stopt. Zeven keer probeerde hij samen met Arjan Molenaar van de Marskramer - beiden zijn bestuurs lid van de Ondernemersvereniging - gemiddeld 150 ondernemers een plekje in de Thoolse binnenstad te bezorgen. Nu, zo zegt hij zelf, is het welletjes. Molenaar gaat door. Die heeft in middels een team van acht man gevormd om in de toekomst de on dernemers, die zelfs uit Noord- Holland naar de Thoolse braderie komen, een aardige omzet te bezor gen en het publiek twee dagen op een aangename manier bezig te houden. „De Thoolse braderie is populair", vindt Tichem. Ook dit jaar heeft hij weer een wachtlijst moeten hante ren omdat er simpelweg onvoldoen de plaats in Tholen is om meer kra men weg te zetten. Dit jaar waren dat er 153. „Ik had een wachtlijst van acht onderne mers." Tichem let bij de samenstel ling van de braderie vooral op het aanbod. „De meeste standhouders komen hier al jaren. Dan weet je wat voor vlees je in de kuip hebt en wat ze verkopen. Bij nieuwelingen wil ik weten wat ze verkopen. Zo hebben we voldoende kledingkra- men. Dertig deze keer. Dan zeg ik nee tegen de 31-ste." Tichem en Molenaar laten niet de kachel met zich aanmaken. Tichem: „Meldt zich een man die 'een kar- retje'wil wegzetten. Dat mag. Blijkt het een wagen van zes meter lang te zijn. Dat moet je dan maar zien op te losSen." En dat lukt volgens Molenaar. „Wij vinden dat de braderie een feest moet zijn voor iedereen. Dan is het een beetje geven, dan weer een beetje nemen. Maar alles in een ontspannen en vriendelijke sfeer", zegt Molenaar. Tichem: „Vorig jaar hadden we iemand die zou riemen verkopen. Blijkt plotseling zijn kraam gevuld met tassen. Dan wil len we dat hij de tassen weghaalt en riemen gaat verkopen. Anders wordt een andere ondernemer die aangaf tassen te verkopen de dupe." Maar als een ondernemer met tex tiel plotseling heel pikante lingerie blijkt te verkopen of Lonsdalekle- ding (het dragen van die kleding is omstreden omdat het wel gebeurt door uiterst rechtse jongeren - red.) hoeft die volgend jaar niet meer te rug te komen. Tichem: „Tholen is een behoudende gemeenschap met veel mensen die leven volgens een bepaalde overtuiging. Daar moet je bij de opzet van de braderie reke ning mee houden." Dat geldt ook voor de muziek. In de buurt van de Bebouwdendam staat de Christengemeente Tholen te zin gen. Het 'hosanna' schalt blij en opgewekt door de straat. „Zolang ze geen last veroorzaken, vinden we dat prima. Als er muziek wordt gemaakt waardoor de standhouder zijn klanten niet meer verstaat, dan is het afgelopen." Zo mocht een muziekgroep uit Peru niet optreden. „Die kwam niet al leen zingen en gitaarspelen, maar wilde een complete geluidsinstalla tie wegzetten. Daar hebben de bra deriedeelnemers last van." Regels zijn regels en als je regels stelt moet je daaraan ook de hand houden, vindt het braderieduo. En die opvatting werkt, is hun erva ring. „De ondernemers weten dat we nauw samenwerken met politie, brandweer, de EHBO en met ver keersregelaars en dat we geen rare zaken dulden." Ook met noodhulp wordt rekening gehouden. Tichem: „We zijn er ook op voorbereid dat er een ziekenauto door moet kun nen om iemand uit een van de wo ningen op het braderieterrein op te halen. We zorgen er voor dat alle brandputten bereikbaar zijn. Daardoor is de Thoolse braderie een veilige braderie en komen de ondernemers graag naar Tholen." Hoe het komt dat op de vogelclub en de zangvereniging na geen enke le vereniging in de straten is te vin den, is ook Tichem een raadsel. Te verdienen valt er genoeg, wijst hij op de circa 125 man sterke kinder braderie. 's Ochtends om zeven uur zaten de eersten al in de straten. „Dan zoeken ze een goed plekje uit. Tot een uur of een 's middags mogen ze zoveel verkopen als ze willen. Omzetten van honderd euro of meer zijn eerder regel dan uit zondering. Maar kind of niet, regels zijn regels. Op de hoek van de markt hebben twee meisjes om half drie nog het een en ander op een kleedje liggen. Een vrouw uit Hal steren bekijkt een paar dingen en wil juist aan de kinderen vragen wat het kost, als Tichem en Mole naar ingrijpen. „Om één uur is de kinderbraderie afgelopen. We heb ben jullie al eerder gewaarschuwd. Binnen tien minuten is de boel op geruimd en anders doen wij het wel voor je. M aar dan gaat het wel in de container." Geschrokken beginnen de dames de boel in te pakken. Dan komt er een wat gezette man op ons af met in zijn hand een stapel gele folders. Wie niet wil veranderen leeft mor gen nog net zo als gisteren, luidt de wat cryptische tekst. De man is van de partij Algemeen Belang Tholen (ABT) en probeert tijdens de brade rie de politieke boodschap uit te dragen. Tichem is het met de gang van zaken niet eens. Hij sommeert een mevrouw daarmee te stoppen. „Haar collega's van de VVD heb ben een stand gehuurd. Die betalen daar 50 euro voor." De ABT-dame is echter niet van plan haar activiteiten te staken. „Onze voorzitter heeft alles gere geld", klinkt het verweer. Omdat Tichem en Molenaar van niets we ten, maar wél voorstander zijn van het gemoedelijk oplossen van pro blemen en eveneens de regels wil len toepassen, beloven ze de folde raars de rekening te sturen. Intussen is het schuifelen geblazen. Op de Botermarkt is een file ont staan van kinderwagens en rolla- tors. In de Dalemsestraat is het schuifelen geblazen. Tegenliggers blokkeren de doorgang bij het kij ken naar de uitgestalde artikelen. „Onze braderie is opgesteld in een achtvorm. We gaan daar niet buiten. Dat betekent dat het braderie- publiek langs elke kraam komt. Er zijn hier dus eigenlijk geen slechte plekken. Al denken sommige stand houders dat wel", vertelt Tichem. Braderiebezoekers willen zo dicht mogelijk bij de kramen parkeren. Jeroen Melse en Ko Roggeband weten daar alles van. Ze hebben een cursus 'verkeersregelaar' gedaan en bewaken de afzetting bij het Slacht- veld. Wat zij tijdens de braderieda- gen aan smoezen te horen krijgen van bestuurders die per se bij de Kruittoren moeten parkeren, daar over kunnen ze bij wijze van spre ken een boek schrijven. „De jacht haven is ook heel populair om te parkeren. Maar vol is vol. Ja, met een pasje van watersportvereniging De Kogge kunnen we een beperkt aantal auto's toelaten. Ook minder- validen proberen we een plaatsje te geven." Iedereen heeft wel een excuus om de mannen de hekken te laten ope nen. „Even naar de bloemist, even naar de visboer. Ik heb twee inva liden in de auto. Dan laat je die mensen door. maar even later zie je ze allemaal uit de auto stappen en naar de braderie lopen." Een man in een blauwe auto wil er door. „Even naar de bloemist", geeft de bestuurder aan. "Dan moet u omrijden", wijzen de verkeersre- gclaars de weg. „Maar ik ben hier niet bekend", klinkt het excuus. Roggeband lacht. „Volgens mij woont die man in de Garnalen- straat." De Thoolse braderie begon overi gens al vroeg. Vrijdagochtend om zes uur stonden er al tien mannen en vrouwen aan de poort van open- luchtzwcmbad De Spetter om mee te doen aan het dauwzwemmen. „Dan zwemmen de deelnemers in het donker", legt Ellen Brasz van het zwembad uit. In totaal deden er veertig, overwe gend vrouwen, mee aan deze brade rietraditie. Brasz: „Ivar Contant was de jongste deelnemer. Zeven jaar. Die stond om half zeven voor de deur. De oudste deelnemer was zestig jaar. Tot half negen is er ge zwommen en werd er ontbeten. Hardgekookte eieren, worstenbal- len. Erg gezellig allemaal." En dan de braderie op. Een flink aantal deelnemers had al van tevo ren in de Eendrachtbode aangege ven wat er zoal te koop zou zijn en welke aanbiedingen ze voor het pu bliek in petto hadden. Hengels, boeken, kaarten, computers en zelfs gratis kinderopvang tijdens de bra derie. Tichem neemt afscheid van een braderie die inmiddels wordt opge zet volgens een vast schema. „Wc hebben een draaiboek. Daardoor is er veel routine en veel vakman schap onder de medewerkers", vindt hij. „Ik heb het met veel ple zier gedaan, maar het kost me toch teveel tijd. Daarnaast vind ik dat de jongere garde aan de beurt is. Die heeft misschien weer andere idcecn over de opzet van een braderie." Tichem heeft zes jaar met Molenaar samengewerkt. Ook Molenaar gaat het aan het hart dat Tichem stopt, zegt hij. „Langzamerhand weet je precies wat de ander doet en hoe hij er over denkt. Jules Deelder mag dan de nachtburgemeester van Rot terdam zijn, wij zijn tijdens de bra derie de burgemeesters van Tholen." In de plaats van Tichem komt een acht man sterke activiteitencom missie ondememersvoorzitter Mo lenaar helpen. Wat er zal verande ren, daarover staat volgens Molenaar niets vast. "Wat blijft is de belangrijke regionale functie die de Thoolse braderie heeft. Stand houders en publiek komen uit het hele land. De braderie geeft een be langrijke economische impuls aan de gemeente." Hij schat dat tenminste 40% van de duizenden bezoekers uit Brabant en Noord- en Zuid-Holland komt. „Kan best", zegt Kees Aarts. Kees verkoopt 'beenmode'. Dat gaat van merksokken tot steunkousen. Alles wat er maar om. op of aan een been kan, ligt bij Kees in zijn kraam. Hij is een van de weinigen die, afgezien van landelijke markten, de braderieën in alle kernen van Tholen afloopt. „Dan zal ik gelijk een misverstand uit de wegruimen", zegt de Halstemaar strijdlustig. „Zeeuwen zijn absoluut niet zuinig. Ze kopen kwaliteit. Rich ting Rotterdam willen ze alleen maar veel voor weinig geld." Aarts heeft nog meer verschillen ontdekt. „Hier in Tholen zie je volk van alle mogelijke provincies. In Sint-Annaland is het vooral de ei gen bevolking die de braderie be zoekt." Voor wat betreft de omzet maakt dat volgens hem weinig uit. De om zet tijdens een braderie staat of valt met het weer. „Als het te warm is, zitten de mensen aan het strand en als het regent gaan ze niet naar bui ten." Het weer was tijdens de Thoolse braderie uitstekend, zegt Aarts. Ook mevrouw J. van Olffen-Deurloo is die mening toegedaan. Zij is een van de 25 vrijwilligsters die vrijdag en zaterdag koffie, thee. soep, pan nenkoeken en cake verkochten ten bate van de Hervormde Gemeente Immanuël. Vooral zaterdag kon ze rekenen op een vol terras. „Het zat eigenlijk constant vol. Nee, loten en bloemstukken hebben we niet meer verkocht. Verleden jaar nog wel. De vrijwilligers die die taak altijd op zich namen waren er niet. Twee wa ren met vakantie en de derde heeft een ernstig zieke vrouw thuis. We hebben besloten het dit jaar zonder te doen." Wat de horeca-acties voor de kerk hebben opgeleverd vertelt ze niet. „Ik weet niet of ik dat wel mag ver tellen. Het geld gaat in elk geval naar de kerkvoogdij en naar de dia conie." Henk van Driel toonde zich even eens tevreden. Hij is voorzitter van de plaatselijke EHBO. Van Driel beheerde een kraam met folderma teriaal en hield de EHBO-trommel bij de hand. „Slechts één ongelukje geweest", laat hij weten. „Op de markt had een standhouder zich in z'n vinger gesneden. Een medewer ker kwam aanrennen en vroeg om een pleister. Ik heb de spullen mee gegeven en de man kon zichzelf helpen. Vorig jaar had ik 12 mensen met wespensteken." Dat verenigin gen goede zaken kunnen doen op de Thoolse braderie werd eveneens door de EHBO-Tholen ervaren. Volgens Van Driel hebben zich tien nieuwe leden ingeschreven. Een daverend vuurwerk onder streepte zaterdagavond dat de Thoolse braderie, in 1968 begonnen door de middenstandsvereniging met drogist Niek Jansen vele jaren als drijvende kracht, nog steeds een succes is. Een veegploeg zorgde er voor dat er zondagochtend nauwe^ lijks een spoor van het feest was te rug te vinden. 3VO was in Tholen met de gebrui kelijke verkeersquiz. Er deden 200 mensen aan mee en 41 van hen le verden een foutloze oplossing in. Als winnaar werd Jurrian van Dam uit Poortvliet getrokken. Ook de vrijwillige thuiszorg - aanwezig om meer naamsbekendheid te krij gen - trok 200 deelnemers met een prijsvraag. Ze moesten vijf meer keuzevragen beantwoorden over het werk van de organisatie. Een open vraag ging over het aantal vrijwilligers en dat zijn er 39. Me vrouw J. Schouten was de gelukki ge winnaar, zij kreeg en 'verwen-je- zelfpakket' Ingrid Bras, jongerenwerkster bij de gemeente Tholen, wees op de subsi dieregels. „Er mag geen enkele be langenverstrengeling zijn en hier verdient één van de mede-organisa toren aan dit evenement. Uw eigen bedrijf levert namelijk licht en ge luid." Van den Berge: „Ik subsidieer dit festival, dat kun je tot de laatste let ter toe ook uitzoeken, want inscha keling van een derde zou veel meer kosten." Zijn compagnon Pierre Bouwens uit Halsteren, lid van de band Nodal Point, legde uit dat licht en geluid bij de Muziekschuur maar 250 euro kost, terwijl dat bij een an der bedrijf veel meer is. „Willen jul lie soms een nieuwe subsidie-aan vraag, zonder de Muziekschuur?" Ingrid Bras vond dat de initiatiefne mers dat zelf moesten bedenken. „Draai het zelf om, anders slaagt de ze aanvraag bij b. en w. niet!", waar schuwde ze. De jongerenraad advi seert immers en het college beslist. Van den Berge zei echter, dat hij hierover ook nog een gesprek zal hebben met wethouder Velthuis. „Ik trek me terug als het moet, maar je valt toch niet over 250 euro voor licht en geluid!" De eigenaar van de Muziekschuur benadrukte dat dit echt een spotprijs' is, want het gaat om dure apparatuur en als er wat ka pot gaat, moet dat ook hersteld wor den. De meeste kosten gaan boven dien zitten in arbeidsuren van- 35 euro bruto per uur. Van den Berge zei dat Women who wanna rock een stichting zonder winstoogmerk is. „Maar alle kosten De Thoolse jongerenraad be staal uit Jenneke Ouwersloot en Kayleigh v.d. Ende uit Tho len; Femke van Hoorn en Sa- mantha Petie uit Oud-Vosse- meer; Leonie Potappel, Annet Vroegop, Ralf Smits en Leon de Rijke uit Stavenisse; Hjal- mar van der Mark uit Poort vliet. De twee Sint-Philipslanders. voorzitter Hermen Geluk en Jan-Dries Reitsma, ontbraken maandagavond wegens vakan tie. De vergadering werd ge leid door waarnemend-voorzit ter Femke van Hoorn. moeten natuurlijk wel betaald wor den, dus ook de huur van 215 euro voor Haestinge van vrijdagmiddag tot en met zaterdagavond. Ook de reiskosten voor de deelnemende bands van 75 euro. En als we daar naast nog een bekende Nederlandse band willen laten komen, moet je al gauw aan 5000 euro denken. Maar een hoofdact kan ook 8000 euro ver gen." De twee organisatoren hadden be grotingen opgesteld met 200 bezoe kers van 7 euro en 300 bezoekers van 10 euro, waarbij er een eigen ri sico van respectievelijk 1400 en 3000 euro zou zijn. Omdat de sport zaal van Haestinge een vrije grote zaal is, wordt er ook ruimte voor marktkramen gepland die voor 90 euro per standplaats verhuurd wor den. De drank verkoop is in handen van de beheerder van Haestinge, waardoor het volgens de initiatiefne mers niet mogelijk is om het festival kostendekkend te maken. Wel wor den er nog sponsors gezocht en ook de provincie Zeeland zal om subsi die worden gevraagd. In Goes droeg de gemeente 4500 euro bij aan .Roc ken op de Grote Markt.' „Als je ziet wat andere gemeenten neertellen voor dit soort activiteiten, dan moe ten we hier op Tholen toch ook wat kunnen doen", zei Van den Berge. De Muziekschuur heeft eerder ge vraagd om in de open lucht een mu ziekfestival te organiseren, maar daarvoor gaven b. en w. geen toe stemming. Daarom is nu aan Haes tinge gedacht, waar Van den Berge in 2003 ,Op doorbreken' organiseer de, wat volgens hem niet tot geluids overlast leidde. De jongerenraad is in subsidiëring beperkt tot 750 euro, maar Women who wanna rock zou graag het dub bele zien, dus 1500 euro. De kosten zijn namelijk hoog (er lag een exploi tatieberekening met 6500 euro) en voor de medewerkers en vrijwilligers zou ook een verzekering afgesloten moeten worden. De initiatiefnemers hopen nu naast de 750 euro van de jongeren nog eenzelfde bedrag via wethouder Velthuis los te peuteren. Als doelgroep voor het festival noe men de organisatoren jongeren van 14 tot 45 jaar. Daarbij is er nog een probleem omdat aan kinderen bene den de zestien geen alcohol mag wor den verkocht. Women who wanna rock werkt aan De jongerenraad Tholen in dorpshuis de Stove te Stavenisse, v.l.n.r. Annet Vroegop, Hjalmar v.d. Mark, Samantha Petie, notuliste Lenie van Dijke van de gemeente Tholen, waarnemend-voorzitter Femke van Hoorn, gemeentelijk jongerenwerkster Ingrid Bras, Ralf Smits, Kayleigh v.d. Ende, Leonie Potappel, Leon de Rijke en Jenneke Ouwersloot. een terugkerend muziekevenement, georganiseerd door jongeren, voor jong en oud. Het streven is om Thool se en andere Zeeuwse bands een plat form te bieden en de eilandelijke jeugd een georganiseerd dagje/ avondje uit te bicden op 3 december. Aangezien de organisatoren weer andere begrotingen bleken te hebben dan de jongerenraad, ontstaat er een verwarrende discussie. Jenneke Ou wersloot doorbrak die met de op merking, dat de subsidie zou kunnen doorgaan, wanneer De Muziek schuur tegen kostprijs licht en geluid zou leveren. Even werd nog gespro ken, wat nu onder kostprijs verstaan moet worden, maar uiteindelijk wa ren er toch zes leden van de jonge renraad voor 750 euro subsidie. Er moet dan wel een aangepaste begro ting komen. Ingrid Bras had echter haar twijfels of deze aanvraag wel door b. en w. komt. In het verleden wees de jongeren raad zelf een verzoek van J&E uit Sint-Maartensdijk af voor subsidie aan een muziekevenement omdat dit ook uitging van een bedrijf zoals de Muziekschuur. Toen werd niet de mogelijkheid besproken, dat J&E subsidie zou krijgen wanneer tegen kostprijs apparatuur beschikbaar werd gesteld. De jongerenraad discussieerde ook nog over het punt of Joth haar naam wil verbinden aan het mu ziekfestival, want de hoop van de organisatoren was erop gevestigd dat de jongerenraad als mede-or ganisator zou optreden. Voor het verspreiden van folders, posters, de kaartverkoop, de garderobe, e.d. zijn vele handen nodig en le den van de jongerenraad zouden daarbij uitstekend kunnen helpen. Waarnemend-voorzitter Femke van Hoorn, die de wegens vakan tie afwezige voorzitter Hermen Geluk verving, had eerst haar be denkingen gezien enkele contac ten met Frans van den Berge en zijn collega Pierre Bouwens. Van den Berge zei het jammer te vin den dat vooroverleg nu tegen hem gebruikt wordt. „Ingrid Bras was enthousiast en heeft verwachtin gen gewekt." De jeugdwerkster zei dat de subsi dieaanvraag en het verzoek voor hulp van Joth bij de organisatie van het muziekfestival, door elkaar zijn gaan lopen. „Dit is ook iets nieuws voor de jongerenraad." Op 10 september is er een eerste bespreking in Haestinge en de ini tiatiefnemers willen dan graag de jongeren er al bij hebben. „Zo'n muziekfestival past wel in het plaatje van de jongerenraad, maar persoonlijk ga ik er niet heen", liet Jenneke Ouwersloot weten. Frans van den Berge wilde weten, voor welke band ze wel warm zou lopen. Leon de Rijke wist het wel. „De bands zoals die pas op de bra derie in Sint-Annaland hebben op getreden. dat was leuk." Annet Vroegop leek het wel een goede activiteit, leuk voor jongeren. Ingrid Bras wees op hun rol als jongerenraadslid. „Je vertegen woordigt wel de jeugd van Tholen en niet alleen jezelf. Het gaat er hier om, of je de naam van Joth aan dit evenement verbindt." Frans van den Berge zei dat de jeugd haar stempel op zo'n festi val moet kunnen drukken. Hij was voorstander van een thema en een jaarlijks terugkerend, flexibel mu ziekevenement met bands van Tholen en uit de omgeving. De overgrote meerderheid van de jongerenraad was uiteindelijk voor deelname van Joth aan zo'n mu ziekfestival, waarvoor dan een speciale stichting Tholen rockt' opgericht zou kunnen worden. Leden van de jongerenraad zouden op alle braderies folders uitdelen om hun naamsbekendheid te vergroten. Van de zeven braderieën die de gemeente Tholen nog rijk is, blijkt er echter slechts één bezocht te zijn: Stavenis se. „Als je daar vier keer over het bra- derieparcours bent gegaan, heb je ie dereen ook gezien", zei Hjalmar v.d. Mark. Gemeentelijk, jongerenwerk ster Ingrid Bras was kritisch ten op zichte van de Joth-leden. want waar om hadden ze de andere braderieën niet bezocht? .Geen tijd op zaterdag', werd geantwoord. Mevr. Bras vond het toch jammer dat het niet gebeurd was en dat'niemand initiatief had ge nomen. ledereen had maar afgewacht. „Als je in de jongerenraad zit, moetje ook actief deelnemen. Jullie moeten zelf je verantwoordelijkheid nemen", aldus Ingrid Bras. De cursus jeugdadviseur waaraan de leden 5,6 en 7 januari meedoen, komt volgens haar in dit verband ook goed van pas. „Daar worden jullie flink af gemat." Femke van Hoorn en Ralf Smits heb ben begin juni als leden van een gro te Thoolse delegatie een bezoek ge bracht aan de Poolse zustergemeente Itawa. Hoewel Femke spoedig na te rugkeer al een email naar de Poolse jongeren stuurde om de contacten blijven aan te houden, bleek er maandagavond nog g«en antwoord te zijn. Volgens jongerenwerkster In grid Bras houden de Poolse jongeren in juli en augustus twee maanden lang vakantie en kijken ze dan niet naar hun email. Femke van Hoorn had het bericht echter al in juni ge stuurd, zei ze. Ook Thoolse jongeren kijken in de vakantie weinig naar hun email, want het verzoek voor deelname aan een project in het kader van het Eu ropees jeugdbeleid van 24 tot en met 28 oktober bleek door weinigen ge zien te zijn. Twee jongeren die de Engelse taal goed beheersen worden namens Nederland uitgezonden en daarvoor wilden drie leden van de Thoolse jongerenraad wel in aan merking komen. Het is de bedoeling dat de ov-jaar- kaart die jongeren vanaf 18 jaar krijgen om met openbaar vervoer te kunnen reizen, ook geldig is in de buurtbus. Een definitieve beslis sing daarover is echter nog niet ge nomen, benadrukte Ingrid Bras maandagavond tijdens de vergade ring van de Thoolse jongerenraqd. Ook op gewone regionale buslijnen zou de ov-jaarkaart gebruikt kun nen worden. Berichten over het mogelijk vervallen van de buslijn tussen Stavenisse en Sint-Anna land kon mevr. Bras niet met feiten staven. Waar een busreisje al niet goed voor is. Ralf Smits uit Stavenisse, lid van de jongerenraad Tholen, werd in de bus door Petra Das van de bibliotheek uit Sint-Maartens dijk aangesproken over de nieuwe bibliotheek in Tholen. Zou de jon gerenraad kunnen adviseren bij de inrichting van dat nieuwe gebouw, dat tegelijk met het Markiezaatcol- lege in de nieuwbouwwijk Stads- zicht in Tholen komt. De jongeren raad voelt daar wel voor, zo bleek maandagavond tijdens de vergade ring in Stavenisse. Ralf Smits legt contact met Petra Das om er nader werk van te maken. In het nieuwe complex komt een leeszaal en een mediatheek, die zowel door de leer lingen van het Markiezaatcollege als de bezoekers van de bibliotheek De twaalfjarige Kayleigh v.d. Ende uit Tholen is aan b. en w. voorgedra gen als nieuw lid van de jongeren raad. Dat gebeurde maandagavond in dorpshuis de Stove, tijdens een openbare vergadering van de Thool se jongerenraad. Via het pcstproject van Joth op de openbare basisschool ter Tolne is het meisje geïnteres seerd geraakt in de jongerenraad. Ze heeft geen hobby's, dus voldoende tijd voor dit werk. naast haar huis werk voor het Prinsentuincollege in Halsteren, waar Kayleigh v.d. Ende deze week naar toegegaan is. kan worden gebruikt. Een aparte zaal kan voor lezingen - ook 's avonds - gebruikt worden. Er komt ook een podium voor eventuele voorstellingen. En vanuit het res taurantje dat de leerlingen exploite ren, kunnen ze bezoekers van een drankje en een hapje voorzien. Ar- chitectburean Snoeren uit Dongen is bezig om de plannen voor het Markiezaatcollege en de biblio theek uit te werken, maar definitief is er nog niets. Na het pestproject op de basisscho len wil de Thoolse jongenraad ook de leerlingen van het voortgezet on derwijs voorlichten over problemen die kunnen ontstaan door pesten. Het Markiezaatcollege in Sint- Maartensdijk wil eraan meewerken, maar het Calvijncollege in Tholen moet nog benaderd worden. Her men Geluk en Jan-Dries Reitsma houden zich daarmee bezig, maar die ontbraken maandagavond we gens vakantie op de vergadering van de jongerenraad in Stavenisse. Op 10 oktober wordt er verder gepraat over het pestproject, evenals over de website van Joth. Leen Tichem (rechts) stopt met de organisatie van de braderie, maar voorzitter Arjan Molenaar (links) van de Ondernemersvereniging Tholen gaat door. Hij wil met een nieuwe groep van acht mensen de braderie in 2006 organiseren. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5