'We waren echt niet dapper, maar deden gewoon ons werk' Zeeuws Bataljon op toneel Scherpenisse Nieuwe volière krijgt geen torentje Molgemeente met 20 leden is niet democratisch Groene baretdrager Danny Reid terug in Tholen: ZLM AUTOVERZEKERING? In Australië overleden Wereld ligt open via internet Ook Poortvliet kreeg een brief van de classis Bintje 12 cent Openingsavond Rode Kruis Boudeling beste Zeeuwse ploeger Gewoon lachen met Ernesto en Marcellino Donderdag 1 september 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 'Very emotional', is het al lemaal voor de 80-jarige Danny Reid uit Canada. Zijn bezoek aan Tholen roept allerlei herinneringen op aan de Tweede Wereld oorlog, die ruim zestig jaar geleden werd beëindigd ten koste van miljoenen mensen. Onder hen vrien den die het leven lieten in de strijd om de bevrijding van Frankrijk, België, Ne derland en Duitsland. Maar er zijn ook mooie herinne ringen, met name ook aan Tholen, waar hij Anna van der Stel leerde kennen. Topconditie Wim Geluk Instructeur Burgemeester 's I Niet zwemmen Speelmansplaten In kader Zeeland Nazomerfestival Véle tientallen Thoolse jongemannen verbleven tussen 1946 en 1950 als militair in het toenmalige Nederlands- Indië. Een flink aantal van hen was oorlogsvrijwilliger bij het tweede bataljon van het veertiende regiment in fanterie, bekend als het 'Bataljon Zeeland'. Documentaire over Bataljon Zeeland Danny Reid, hier met zijn tweede vrouw Donna, verbleef in het voorjaar van 1945 een paar maanden bij de familie Geluk op de Markt in Tholen. Tijdens het bevrijdingsfeest kwamen er oesters op tafel. Anna van der Stel, naar wie oud-militair Danny Reid op zoek was, blijkt 29 januari van dit jaar in Perth, Australië, overleden te zijn. Haar vroegere buurmeisjes in de Brugstraat in Tholen, de gezusters Blaas, hadden heel lang contact met haar. De verjaardagen werden nooit ver geten. maar sinds vorig jaar hoorden ze niets meer. Anna had twee broers, Jo en Ine, waarvan de laatste nog in leven is. Hij woont in Brielle en meldt dat zijn zuster is overleden. Ze was getrouwd met Aad Veth en emigreerde naar Australië. „Anna was heel muzi kaal", vertelt haar broer. Van contacten met Danny Reid herinnert hij zich niets meer. Wel zou ze bevriend zijn geweest met een Engelse of ficier, die ze op het Engelse eiland Wight nog bezocht heeft. Anna trouwde rond haar dertigste en vertrok naar Australië. Ze kregen 1 zoon, die in Canberra woont en waar Aad Veth na het overlijden van zijn vrouw nu ook naar toe gaat. Meer dan zestig jaar na de bevrij ding ging Danny Reid op zoek naar haar en naar Tholen, waar hij in het voorjaar van 1945 een paar maan den verbleef. Van zijn eenheid (Ma rine Commando Cliff Assault Wing) is hij de enige die nog in leven is. Behalve een bezoek aan een ereveld in het Franse Bayeux met de Rota- ryclub, kwam hij nooit eerder terug op het strijdveld. Danny, drager van de groene baret en getooid met vier onderscheidingen, bezocht altijd wel de reünies van zijn eenheid in Cornwall, in het zuidwesten van En geland, maar de 50ste of 60ste her denking van de bevrijding, noch de grote internationale ceremonie bij de herdenking van de invasie in het Franse Normandië op 6 juni 2004 waren voor hem aanleiding het vas te land van Europa te bezoeken. Vo rig jaar was hij trouwens ziek, maar na zijn herstel besloot hij toch naar Tholen te gaan. Danny Reid komt uit Schotland. Hij leek zoals zovele leeftijdsgenoten de kolenmijnen in te gaan, maar hij prees zich gelukkig bij een levens middelencoöperatie aan de slag te kunnen. De Tweede Wereldoorlog eiste ook de 18-jarige Danny op. Hij kreeg een zware opleiding bij de marinecommando's en werd op zijn negentiende bevorderd tot sergeant. „We werden getraind in het beklim men van rotsen met het oog op de invasie in Frankrijk. Bij de trainin gen gebeurden veel ongelukken. Naast bergbeklimmen en het oefe nen met het afschieten van ankers met lange touwen eraan, leerden we ook parachutespringen en acties uit voeren met snelle bootjes. Na die basistraining had je werkelijk de beste conditie die je maar kon wen sen." Als lid van een speciale eenheid kreeg Danny met zijn marinecom mando's de taak om een groot kanon uit te schakelen, die op een rots in Normandië stond. „Alle bombardementen waren mislukt. In juni 1944 waren we op weg naar het strand, toen het kanon bij een aller laatste bombardement alsnog een voltreffer kreeg. Wij keerden terug naar Engeland en werden later weer pas ingezet." Reid kwam in België, waar hij zich nog de duizenden collaborateurs in Brugge herinnerd. „Ze waren kaal geschoren en werden gespuwd." Hij deed ook mee aan 'small raids' op Walcheren, verkenningsoperaties ter voorbereiding op de landingen in Zeeland. In Brabant werd zijn een heid ingezet voor het opruimen van restanten van Duitse eenheden die hevig verzet boden en zich niet neerlegden bij het naderende einde van het Derde Rijk. Vanuit Geertrui- denberg opereerde Reid veel langs de Maas. De zwaarste gevechten maakte hij echter mee bij het over steken van de Rijn in Duitsland. In het voorjaar van 1945 mocht Danny Reid met zijn eenheid in Tholen tot rust komen. „We waren met ongeveer 20 militairen en ieder een was bij een familie onderge bracht. Zelf was ik ingekwartierd bij een zekere Willem die het orgel in de kerk bespeelde. Het huis lag aan een plein bij een kerk." Hoogst waarschijnlijk is dat bij Wim Geluk aan de Markt geweest. De bevrijding, VE-day (victory in Europe), werd op 8 mei 1945 groots gevierd. Het was een 'great eve ning', herinnert Danny Reid zich nog. Massa's mensen op straat en een enorm diner met oesters. „Daar heb ik mijn eerste en mijn laatste oester gegeten", lacht Reid. De meeste indruk maakte echter Anna van der Stel, de dochter van Marius van der Stel, directeur van de Nationale Bankvereniging op de hoek van de Kaay/Brugstraat, waar nu de ABN-Amrobank is. Haar zangtalenten klonken door het open raam en Danny Reid was er behoor lijk van onder de indruk. 'My love for Tholen', zegt hij, naar zijn hart wijzend. Zijn tweede vrouw. Donna, kan erom lachen. Zijn gunt hem de ze mooie jeugdherinneringen uit de overigens zware oorlogsjaren. „Nederland en het overige vaste land van Europa hebben zwaar gele den onder de Tweede Wereldoor log", blikt Danny Reid terug. „Wij waren niet dapper, maar hebben ge woon ons aandeel aan de bevrijding geleverd. We deden ons werk. On gelofelijk vonden we het, toen de Amerikanen in Duitsland concen tratiekampen aantroffen. Pas na de bevrijding kregen we dat te horen en we lazen er toen ook pas over in de kranten." Danny Reid bleef vijf jaar in mili taire dienst, van 1943 tot 1948. „De instructeurs in speciale operaties, zoals bergbeklimmen e.d., waren schaars. Naast Engelse commando's heb ik ook heel wat militairen uit Frankrijk, België, Nederland en Noorwegen getraind." Hij trouwde met Amy, woonde in St. Ives, een mooie kustplaats in Cornwall en bouwde een loopbaan op in de financiële wereld bij de Lombard Bank. Hun dochter trouw de met een Nederlander en emi greerde naar Ontario in Canada. Na 54 jaar getrouwd te zijn. overleed zijn vrouw in 2000, waarna Danny Reid besloot om naar Toronto te gaan, vlakbij zijn dochter. Dat was een grote overgang, maar hij kon er zijn twee grote hobby's blijven be oefenen. Golfen en zingen. Hij maakte deel uit van een mannen koor van 45 leden. Vorig jaar werd Reid echter ziek en moest hij het kalmer aan doen. „Ik doe nu alleen nog de sport voor gepensioneerden: koersbal", lacht Danny Reid, die dankzij zijn schoonzoon in ieder ge val één Nederlands woordje goed kan uitspreken: welterusten. Dinsdag vlogen Danny en Donna Reid van Toronto naar Amsterdam, vanwaar ze per trein naar Bergen op Zoom reisden. Hans Mulder uit Sint-Annaland, die daar samen met Gerda Becker een gastenverblijf aan de 's Gravenkreek exploiteert, haal de het paar bij het station op. Vanuit Sint-Annaland bezoeken ze Tholen en de Canadese begraafplaats bij Bergen op Zoom. Gisterenmiddag had ook burgemeester Nuis een ge sprek met hen. Zaterdag gaan ze terug naar Schip hol, maar vandaar bezoeken Danny en Donna Reid eerst nog het Engel se Bristol. „Voor ons zijn dit ook bijzondere gasten", vertelt Hans Mulder, die 2,5 jaar geleden met ,bed en breakfast" begon en dinsdag Danny en Donna Reid uit Canada verwelkomde. „We krijgen gasten uit de hele wereld: van IJsland tot Zuid-Afrika. Veel Belgen, Fransen, Spanjaarden en Amerikanen. De wereld ligt open met internet." Hans Mulder kocht samen met Gerda Becker de royale woning met prachtige tuin van de familie Oudesluijs aan de 's Gravenkreek, vlakbij de Wellevaete. Op de begane grond hebben ze voldoende ruimte voor zichzelf en boven zijn er twee kamers die aan gasten worden verhuurd. Dat logies met ontbijt blijkt in een behoefte te voorzien met 300 over nachtingen per jaar. „Het blijkt veel populairder dan we dachten. We begonnen nadat hotel de Gouden Leeuw in de Voorstraat in Sint-Anna land sloot. De mensen krijgen een eigen sleutel en kunnen gaan en staan wanneer ze willen. Het zijn veelal fietsers en wandelaars. Met restaurant de Lagune bij de jachthaven hebben we een overeenkomst dat onze gasten daar kunnen gaan eten." De bel gaat. Er komen nieuwe gasten aan. Zwitsers, die in Stavenisse een boot willen bekijken. „Er komt hier van allerhande volk, maar het zijn bijna allemaal rustzoekers", zegt Hans Mulder. Stemmen van lezers MMM h Een reactie op het artikel 'Maartens kerk boos over brief van PKN' in de EB van 25 augustus. Terecht zijn ds. J. Joppe en ouderling A.J. Quist uit Sint-Maartensdijk bang voor een breuk. De classis Zierikzee van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) wil onderzoek doen onder de leden van de Hersteld Hervormde Gemeente (die hun lidmaatschap van de PKN nog niet hebben opgezegd.) De bedoeling is om koste wat kost te proberen om te komen tot een PKN- gemeente, naast Rehoboth. De PKN- commmissie voor bijzondere zorg (CBZ) en de classis hebben klaarblij kelijk een afkeer van gemeenten waar tot op dit moment de eenheid is bewaard gebleven. Alles wat nog heel is, moet gebroken worden. Dit is iets wat met de vorming van de PKN op 1 mei 2004 op veel plaatsen is gebeurd, wat tot veel verdriet en ontwrichting van gemeenschappen heeft geleid en nog leiden zal. Ook op Tholen is dat inmiddels genoeg zaam bekend. Alles wat aan ellende door de PKN is aangericht, zal zeker als een boemerang worden terugge worpen. En daarmee helpt de PKN zichzelf op de wat langere termijn naar de ondergang. Er zijn al tekenen die daarop wijzen. Men laat de tijd maar voor zich werken, dan komt dat vanzelf openbaar. De kerkenraad van de Hersteld Her vormde Gemeente heeft de gemeen te per 1 mei 2004 niet meegenomen naar de PKN en dat was al in 2003 besloten. Men had wat te herstellen en dat doe je als iets stuk is of stuk wordt gemaakt. De classis noemt dat besluit onwettig dus nietig. Vol gens de classis zijn er in Sint-Maar tensdijk leden die bezwaard de PKN in willen en zich niet willen afschei den. Ik vind dat er van afscheiding geen sprake is, want de Hersteld Hervormde Gemeente wil voluit hervormd blijven op de aloude basis zoals voor 1 mei 2004. De kerken raad had als wettig gezag de be voegdheid om de gemeente te bewa ren bij het Woord van God en de belijdenisgeschriften. Dan heb je ook het beste met je gemeente voor. Gemeenteleden hadden voldoende tijd om een keuze te maken na de gemeenteavonden. Er spreekt ver trouwen uit het feit, dat een zeer grootdeVV v&^e^ÜKfen'hwi kerken- -gevel^d^I^is^mder meer tot op dit moTntiil bèwJcffdis gebleven. Men heeft als kerkenraad nog een inven tarisatie gemaakt waarbij iedereen een keuze kon maken en zeer weini gen kozen voor de PKN. Dat men als classis hiermee niet tevreden is, blijkt nu. De leden van de Maar tenskerk hebben allemaal een brief gekregen omdat de classis een on derzoek instelt buiten de kerkenraad om, die terecht niet meewerkt aan een breuk in de eigen gemeente. Eenheid is kennelijk verkeerd. Men wil zo proberen om een handjevol mensen de PKN in te krijgen met een predikant van elders. Dit is al op meer plaatsen gebeurd. Op deze wijze probeert men met allerlèi on deraards gewroet een soort van mol gemeente te stichten, al bestaat die maar uit 20 leden, maar dan heeft Sint-Maartensdijk een tweede PKN- gemeente met bijbehorende kerken raad die ook de gebouwen in han den krijgt. Of men die kan onderhouden of ooit een predikant zal kunnen beroepen, is niet belang rijk. De grote groep Hersteld Her vormden die zovele jaren alles heb ben gedaan om hun gemeente op te bouwen, mogen de Maartenskerk dan bij gratie gebruiken, maar moe ten wel een hoge huur gaan betalen. Je kerk die je zo lang hebt gesteund - vaak met grote bedragen - wordt dan afgenomen door lieden die nooit of nauwelijks iets hebben bij gedragen. We kunnen niet recht pra ten wat krom is. Bij de PKN is van een democratisch gehalte weinig te merken. De kerkelijke hiërarchie telt met alleen de macht van enke len, al moet dat ten koste gaan van velen. Ik hoop dat het in Sint-Maartensdijk nooit zover komt, want dan ben je gedegradeerd tot slaaf van dat soort mensen. Dat men zich als PKN-clas- sis op deze wijze moet profileren, is treurig en zielig. Kerkenraad en leden van de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Maar tensdijk: geef nooit een duimbreed toe aan alles wat de PKN en de clas sis wil. Dat hel werk van de Hersteld Hervormde Gemeente voor velen tot zegen mag zijn, in de weg van een oprecht gebed: Heere wat wilt Gij dat we doen zullen. C. Kwaak, Bergen op Zoom, oud-inwoner Sint-Maartensdijk. Hervormden in Poortvliet hebben evenals de leden van de Maartens kerk in Sint-Maartensdijk een brief gekregen van de hervormde classis Zierikzee en de commissie van bij zondere zorg (CBZ) van de Prote stantse Kerk in Nederland (PKN). Er is sprake van eenzelfde situatie om dat het overgrote deel van de her vormden zich na de kerkfusie van 1 mei 2004 niet heeft laten uitschrijven, dus juridisch is overgegaan naar de PKN. In de praktijk wil echter het grootste deel van de Poortvlietse her vormden niets met de PKN te maken hebben, want ze zijn lid geworden van de Hersteld Hervormde Kerk, hoewel ze hun lidmaatschap van de PKN ook weer niet willen opzeggen. De classis wil nu helderheid en legt de Poortvlietse hervormden voor waar ze voor kiezen: PKN of Her steld Hervormde Kerk. Er kan een antwoordformulier teruggestuurd worden, maar men kan ook eerst nog informatiemateriaal opvragen om een juiste beslissing te kunnen nemen. Het lidmaatschap is persoonlijk, zo dat ieder zelf een keuze moet maken. Volgens de classis kan de kerkenraad dat niet collectief voor de gehele ge meente uitmaken. De kerkenraad van de Hersteld Her vormde Gemeente Poortvliet advi seert de gemeenteleden dringend om niet te reageren op de brief van de classis. „Welke reacties er ook binnen zullen komen, ze zullen ten allen tijde tegen onze gemeente gebruikt worden met het uiteindelijke doel de gemeen te in twee delen te splitsen." In Poortvliet speelt evenals in Sint- Maartensdijk ook het eigendomsrecht van de gebouwen, zowel de monu mentale kerk in het centrum van het dorp als de pastorie in de School straat. De PKN zegt daarvan de juridi sche eigenaar te zijn, maar de hersteld hervormden betwisten dat. Op de aardappelveiling in Sint-An naland zijn ook Bintjes voor de klok aangevoerd. Gisteren drukten de handelaren af bij prijzen tussen de 10 en 12 cent per kilo. In september zul len de grote percelen met Bintjes gerooid worden. De vroege rassen raken langzaam op. De Doré werd een cent duurder ten opzichte van vorige week, maar de Bildtstar ver loor wat in prijs. De aanvoer was gis teren minder dan de helft van dins dag. Vanaf volgende week wordt er niet meer dagelijks geveild, maar al leen nog op dinsdag en donderdag. Woensdag 31 augustus: Doré 15, Première 11, Nicola 12, Eigenheimer Uitgerekend nu het nog een week warm weer is, kan er niet gezwom men worden bij de Speelmanspla ten. Maandag stelde de provincie een zwemverbod in nadat een ver hoogde concentratie blauwalg was gemeten. De blauwalg is herken baar als een groene drijflaag op het water. Wie erin zwemt, kan last krij gen van huidirritatie, oog-, oor-, maag- of darmklachten. 19, Bintje 10-12, Bildtstar 20, drie lingen 2, kriel 21aanvoer 43 ton. Dinsdag 30 augustus: Doré 12-15, Gloria 13, Frieslander 14, Nicola 12, Eigenheimer 21, Bildtstar 20-22, bonken 22-23, drielingen 2, kriel 18- 25, aanvoer 112 ton. Advertentie I.M. Het Nederlandse Rode Kruis afde ling Tholen/Sint-Philipsland orga niseert donderdag 8 september een openingsavond in het gebouw te Sint-Maartensdijk. Tijdens deze avond, die om 19.30 uur begint, kunnen belangstellenden op infor mele wijze kennismaken met het werk van het Rode Kruis, waaron der het vrijwilligerswerk zoals de vakantie- en boodschappenprojec- ten. Ook is het mogelijk om zich aan te melden voor een EHBO- cursus. Het afdelingsbestuur heeft beslo ten om de twee automatische ex terne defibrillators in beheer te brengen bij de bestuursleden Bert Stolk (Molendijk 27 Sint-Maar tensdijk) en bij Chris de Neeff (Kerkstraat 21 Scherpenisse). Tij dens hulpverleningen zullen de apparaten op de desbetreffende lo catie zijn. Freek Boudeling uit Anna Jacoba- polder mag zich opnieuw Zeeuws ploegkampioen noemen. De Thole- naar behaalde zaterdag in Wilhel- minadorp met afstand de meeste punten: 162. Boudeling was de eni ge deelnemer bij de 2-schaar wen- telploegen, maar liet ook de veer tien ploegers met drie- en meerscharige ploegen achter zich (de winnaar in die categorie had 135 punten). Hij is nog de enige Tholenaar die bij ploegwedstrijden actief is, de Thoolse wedstrijd wordt al een aantal jaren niet meer georganiseerd. Op 2 en 3 september worden bij Numansdorp de Nederlandse ploeg- kampioenschappen gehouden. Daar heeft Boudeling liefst zeventien concurrenten om het tegen op te ne men. Er wordt tevens paardenploe- gen georganiseerd, waaraan Leo van Nieuwenhuijzen uit Sint-Phi- lipsland en Ko Brooijmans uit Tho len meedoen. Een programma vol komisch ver baal en visueel geweld. Dat bren gen Ernesto Marcellino vrijdag 16 september in Meulvliet in Tho len. Ga d'r zelf maar eens staan! heet de voorstelling. Het cabaret duo wordt bijgestaan door Wilfried Finkers, die teksten levert en als le vend decor fungeert. Een avond met de imitator en gang maker Ernesto en Marcellino die meer de clown uithangt, betekent ongecompliceerde humor vol woordgrappen. Het is voortdurend spookrijden in de file. En als ze in de huid kruipen van Don Quichot en Sancho Panza, blijkt de enige boodschap die het duo achterlaat, van de ezel afkomstig te zijn. En zo halen ze onderuit dat 90% van hun programma pure onzin is, want nog nooit heeft iemand kunnen achter halen waar die andere 10% over gaat. Bij Ernesto Marcellino geen moeilijk gedoe, geen denkwij zen die het publiek prikkelen, maar gewoon lachen. Het neigt naar ca baretesk variété. De voorstelling, bij Uit op Tholen, begint om kwart over acht. Toe gangskaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk en boekhandel Dieleman in Tholen. Op 12 oktober 1945 voer dit batal jon aan boord van de Alcantara vanuit Liverpool naar Indië, op 16 januari 1948 verliet het Tandjong Priok met de Johan van Oldenbar- neveldt. Het bataljon maakte één van de twee politionele acties mee, in de zomer van 1947. De herinneringen van de Zeeuwse oud-Indiëgangers zijn de basis voor het toneelstuk 'Ons Konink rijk' dat zaterdag wordt opgevoerd in het Holland Huis in Scherpenis se. In het kader van het Zeeland Nazomerfestival wordt het stuk van Kester Freriks in nog vier plaatsen in de provincie gespeeld. De schrijver, zelf in Jakarta gebo ren, las tevoren interviews van de Thoolse journalist Kees Slager met Getrainde vrijwilligers van het project Ooggetuigen van de 20ste eeuw gaan interviews afnemen voor een documentaire over het Bataljon Zeeland. De maker van de documentaire, Multi World Pic tures te Amsterdam, heeft die sa menwerking gezocht. De provincie stemt ermee in, dat de projectduur van 'Ooggetuigen' (een initiatief van de Thoolse journalist Kees Slager) hiervoor met een jaar wordt verlengd. Na gebruik voor de documentaire worden de inter views afgestaan aan de stichting veteranen, sprak er ook zelf en be zocht reünies. Er ontstond een beeld van jongeren die met een ideaal naar Indië gingen, ongewild in een (vrijheids)oorlog terecht kwamen en bij terugkomst geen gehoor vonden. 'Ons Koninkrijk' gaat over de niet vertelde verhalen, het zwijgen, en de trauma's. Cas Enklaar en Wim van der Grijn spe len twee oud-strijders die een zaal inrichten voor de jaarlijkse reünie van het Bataljon Zeeland en onder tussen de dood reconstrueren van de gesneuvelde broer van één van hen. Freriks wil in zijn stuk recht doen aan het verhaal van de oud- Indiëgangers, géén oordeel vellen. De voorstelling in Scherpenisse begint om half negen. Ooggetuigen van de 20ste eeuw, die haar collectie toegankelijk maakt voor derden. Het idee voor de documentaire is al enkele jaren oud, de productiekosten worden op 160.000 euro (exclusief btw) ge raamd. Het Bataljon Zeeland - het 2e ba taljon van het 14e regiment infan terie - is in januari 1945 gevormd en telde een groot aantal Thoolse vrijwilligers. Het opereerde in België, Duitsland en Nederland en verbleef van 1946 tot 1948 in het toenmalige Nederlands-Indië. Over de geschiedenis van het ba taljon schreven de Thoolse broers W. en J. Kot drie jaar geleden het boek 'Van burger tot veteraan'. De volière aan de Dokter Renesstraat wordt na 36 jaar vervangen. De volière die aan de Dokter Renesstraat in Oud-Vossemeer staat, wordt vernieuwd. Maar het markante 'torentje' komt niet terug. De vogelkooi stond op de lijst van bouwwerken die de gemeente wilde afstoten. Marco Berkey, die het gevogelte in de kooi verzorgt, wilde de volière graag behouden. Hij mag nu een nieu we bouwen. Dat gebeurt op de bestaande fun dering, met crèmekleurige trespa rabatdelen en een doorzichtig dak van golfplaten. De volière is in 1969 door de N.V. Ambachts heerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberge geschonken aan de toenmalige ge meente Oud-Vossemeer. In september van dat jaar aanvaardde de gemeenteraad de schen king. De volière stond er toen al, zij het nog zonder vogels en mogelijk ook op een andere plaats. In 1971 is er, in opdracht van de nieu we gemeente Tholen, weer aan gewerkt. Waar schijnlijk heeft timmerman P.J. Hommel er toen de nachthokken en de berging aan ge maakt. Dat was in de eerste week van januari 1972 klaar en sindsdien staat de volière erbij zoal hij nu staat, tegenover de ouderenwonin gen aan de Dokter Renesstraat. Leden van De Vogelvrienden hebben jarenlang voor de vo gels in de kooi en ren gezorgd en op die manier is ook Marco Berkey ermee in aanraking ge komen. Hoewel de volière er inmiddels meer dan der tig jaar staat, blijkt dat nooit planologisch te zijn geregeld door de gemeente. Het perceel heeft in het bestemmingsplan Kom de bestem ming 'groenvoorziening' en er mogen geen ge bouwen op worden geplaatst. Nu er een nieu we volière komt, zet de gemeente de zaak alsnog recht, op kosten van Berkey. Er loopt een zogenaamde artikel-19-procedure voor vrijstelling van het bestemmingsplan. Voor de nieuwe volière heeft Marco Berkey de Ambachtsheerlijkheid bereid gevonden om ook nu weer de kosten te dragen. 4iiariatltl*ai««r Jan P.M. Ovorhockc Ten Ankerweg 72 Tholen - Tel: Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet Tel: (01661612 509

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3