Schipper Beusenherg van Harpoen krijgt nu tijd voor het campingleven Prijsdoorbraak Jeugd 12-18 jaar in maart naar stembus Raadsverkiezingen via aanraakscherm Bevrijder op zoek naar Thoolse An "Wij vinden het geweldig!" 2 9. Hik. HEIJNEN Denja verliest productiedag na brand in oven Zwanger Donderdag 1 september 2005 61e jaargang no. 41 Brand slaapkamer Sint-Maartensdij k Initiatiefnemer stopt na achttien jaar met fietsveer Gorishoek-Yerseke André Beusenherg heeft gisteren zijn laatste vaartocht gemaakt tussen Gorishoek en Yerseke. De 65-jarige Bredanaar begon in 1988 met de Harpoen het eerste toe ristische fiets-/voetveer in Zeeland. Inmiddels telt het project 'Fiets een rondje met een pontje' twintig deelne mers. Beusenherg bewaart goede herinneringen aan zijn achttien jaren als veerschipper, maar hij sluit af met een slecht seizoen. „Ik denk dat ik de afgelopen twee maan den vijf keer een volle boot heb gehad. En nog veel vaker ben ik aan de kant moeten blijven omdat het te hard waaide." proline dvd-5peler L«W 95 j Beter en goedkoper Garantiesubsidie Toekomst ongewis Jongerenraad wil verkiezingen organiseren Tholen heeft primeur NewVote Deze week delta werkt er aan: het wordt écht geregeld. DELTA KV. 5?dT/ OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zm consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING VVV {TtCHIIOLOCIE Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Door nog onbekende oorzaak is er vrijdagavond brand ontstaan bij Denja in Sint-Maartensdijk. Het schoonmaken van de poeder- en roetschade vergde de hele zater dag en maandag, zodat er 1 pro ductiedag verloren ging. Dinsdag morgen konden de ovens weer gaan draaien om uien te bakken. De brand werd vrijdagavond half tien gemeld via de automatische brandmeldingsinstallatie. Vijf minu ten later was de brandweer uit Sint- Maartensdijk in de Nijverheidsweg, waardoor snel ingegrepen werd. De brand bleek in één van de ovens ont staan te zijn. Met poeder, schuim en water via de hoge drukspuiten werd het vuur in een half uur bedwongen. „Het was een geluk dat de brand in zo'n vroeg stadium is gemeld, waar door we alles vrij vlot onder controle hadden, maar de schade is nog be hoorlijk", zegt brandweercomman dant Ad Havermans. Bert Schot van Denja prijst de brandweer voor het ,zeer kordaat op treden.' „We zijn ook blij dat we een goede alarminstallatie hebben. Na onze uitbreiding en vernieuwingen is de brandweer drie weken geleden nog bij ons rondgeleid en daar had men vrijdagavond ook profijt van." Schot noemt het alleen een beetje frustrerend dat de preciese oorzaak nog niet achterhaald is. „Allerlei deskundigen en experts hebben wel foto's gemaakt, maar eigenlijk heb ben ze nog niets kunnen ontdekken." Denja lag op het moment van de brand stil, want vrijdagavond half zeven was de oven uitgegaan tot zo als gebruikelijk maandagochtend. Met eigen personeel en een gespe cialiseerd schoonmaakbedrijf werd zaterdag en maandag de poeder- en roetschade opgeruimd. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over vijf is er een binnenbrand ontstaan in de woning Bloemenlaan 63 in Sint-Maartens dijk. Een brandende kaars die verge ten was, bleek de oorzaak. De twee volwassenen ontdekten de brand nog tijdig en probeerden die met water zelf te blussen, maar dat lukte toch niet goed, zodat alarm werd gesla gen. Een in de woning slapend kind werd in veiligheid gebracht. De brandweer van Sint-Maartensdijk bluste het vuur in de slaapkamer. Meubilair en een matras waren aan getast. Er was ook rookschade. De voormalige huurwoning was door Castria Wonen verkocht. De belen dende panden liepen geen schade op. zijn is vooruit zien! keüüölzobc^^administratie txar I****!*1 Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl www kiaamzorgzeeland nl Advertentie I.M. André Beusenherg geeft helper Ed Lutt een fiets aan bij aankomst van de Harpoen aan de steiger te Gorishoek. Na 18 jaar ups en downs heeft de 65-schipper nu een punt gezet achter het recreatieve fietsveer naar Yerseke. Om vijf over tien zaterdagmorgen legt de Harpoen aan bij de steiger aan de pier bij Gorishoek. Een vijf tal fietsers is meegekomen van de overkant van de Oosterschelde. Via een goot rijdt schipper André Beu- senberg de fietsen van boord, op de steiger pakt Ed Lutt ze aan. Hij springt nogal eens bij op de tochten van het scheepje. Zo krijgt Beusen- berg vaker hulp. „John Kooistra uit Ouderkerk aan den IJssel vaart al zestien jaar met me mee. Hij ver blijft hier ieder jaar vier weken in een caravan en vond het allerminst leuk om te horen dat ik ermee ga stoppen." In de maanden juli en au gustus vaart de Harpoen dagelijks drie keer vanuit Gorishoek en net zoveel keren weer terug vanuit Yer seke. Zaterdagmorgen zou er een extra tocht zijn, maar de groep stu denten kwam niet opdagen. „Ze hadden de avond tevoren teveel ge feest." Beusenberg kijkt terug op een slechte zomer, met veel wind en re- Pal/NTSC compalible, 10-Bil video D/A converler. RGB scarlaansluiling, afstandsbediening. 49?* Mei JPEG weergave j EVERYDAY PRICING Kijk voot meer aanbiedingen elders in dit blad. gen. Dat betekent weinig aanbod van fietsers en vaak aan de kant blij ven liggen. Het honderd jaar oude platbodem vrachtscheepjè kan de oversteek niet wagen als er veel wind staat. Dat was afgelopen vrij dag het geval. 'Ivm te veel wind 6 a 7 geen overzet mogelijk' stond er met rode viltstift op een briefje in het mededelingenkastje vooraan de steiger. In datzelfde kastje hangt een in 1994 afgegeven beschikking van het gemeentebestuur waarin de Har poen een vaste afmeerplaats wordt toegewezen. De afgelopen jaren heeft de veer- verbinding ups en downs gekend, zegt de schipper. De eerste paar jaar moest hij het doen met een krakke mikkige steiger, nadien zorgde de gemeente - met rijkssubsidie - voor een betere voorziening. Het fiets veer bleek een trekpleister. Maar toen er méér van dergelijke verbin dingen in Zeeland kwamen, merkte de Bredanaar een terugloop van de klandizie. Mankementen aan het schip bleven hem evenmin be spaard. De oorspronkelijke Harpoen - dat was nog het scheepje waarmee Larooij uit Scherpenisse tot 1962 de veerdienst onderhield - is in de loop van de jaren vervangen omdat ze niet meer voldeed aan de eisen van de scheepvaartinspectie. Het nieuwe vaartuig is opnieuw Harpoen ge noemd. In de loop van de tijd zag Beusenberg mensen die geregeld meevoeren. „Er was een man uit Zeeuws-Vlaanderen, een tachtiger, die ieder jaar een bakje pruimen meebracht. Hem mis ik al enkele ja ren." In de jaren zestig ging Thoolse jeugd geregeld uit op Zuid-Beve land. Daar zijn huwelijken uit voort gekomen en zodoende vervoert Beusenberg regelmatig mensen die bij hun kinderen, of kinderen die bij hun ouders op bezoek gaan. Waar Beusenberg slecht tegen kan, is de veranderde mentaliteit. „Ik krijg tegenwoordig ook wel boze re acties. Bijvoorbeeld als mensen niet mee kunnen omdat het bootje al vol is (de capaciteit is 24 passagiers - red.), of omdat ik vanwege de harde wind niet vaar. Mensen willen ken nelijk niet begrijpen dat het om hun veiligheid gaat. Maar in de beginja ren had je dat soort reacties niet." De visserszoon André Beusenberg kocht de Harpoen destijds samen met Kees Geluk uit Sint-Maartens dijk en ze lieten de boot opknappen. Mét eigenaar Hector Zwikker van De Pluimpot - toen bestuurslid van de provinciale VVV - bedachten ze om het scheepje weer in de vaart te brengen tussen Gorishoek en Yerse ke. Andere recreatieondernemers en de gemeenten onderkenden het toe ristisch belang hiervan. „Wethouder Versluijs was toen van recreatie en die was erg vooruitstrevend. In ieder geval is er met vallen en opstaan een leuk toeristisch product van ge maakt", aldus Zwikker, die destijds bijsprong voor de financiering. Op 4 juni 1988 was de eerste tocht. Zo wel Tholen als Reimerswaal kwam met een garantiesubsidie van 2500 gulden over de brug. Die subsidie is gebleven en daarop is regelmatig een beroep gedaan, want kostendek kend is de veerverbinding de meeste jaren niet. De brandstofprijs is in de afgelopen jaar zowat vervijfvou digd, aldus secretaris Teun van Els- acker van stichting Fiets een rondje met een pontje. Die stichting is in 1997 van start gegaan en regelt alle publiciteit rondom de fietsveren. De veerschippers betalen contributie aan de stichting. „Voor de Harpoen wordt die al vele jaren gesponsord door de samenwerkende Thoolse campings", aldus Zwikker. Dankzij een actie van de Rotaryclub Rei merswaal konden drie jaar geleden het interieur en de passagiersvoor zieningen verbeterd worden. Er werd een stroomaggregaat geplaatst en voortaan was een koffiezetappa raat onderdeel van de basisuitrus ting. Aanvankelijk voer De Harpoen twee keer per dag - de tijden hingen af van het tij - gedurende drie maanden. ZIE VERDER PAGINA 9 De jongerenraad werkt plannen uit om tegelijk met de gemeenteraads verkiezingen in maart 2006 ook jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar hun stem te laten uitbrengen. „Mijn ja heb je", liet VVD-raadslid K.B.M. Saris maandagavond in dorpshuis de Stove weten, waar de Thoolse jongerenraad het idee besprak. Jongeren werkster Ingrid Bras had gaat ook een hoop kosten, met name voorbeelden uit Drente meegebracht en in het gemeentehuis had ze er ook al een aantal collega's over gesproken. Volgens waarnemend-voorzitter Fem ke van Hoorn van de jongerenraad kan de betrokkenheid van de jongeren bij de politiek vergroot worden. „De verschillende politieke partijen moe ten we uitdagen om een jeugdpara- graaf te maken voor de gemeente raadsverkiezingen van maart 2006." Op basis van die gegevens kunnen jongeren hun voorkeur uitspreken, maar gevolgen heeft dat niet, want je moet 18 jaar zijn, wil je stem echt gaan meetellen voor de krachtsver houdingen in de gemeenteraad van Tholen. Als voorbeeld van mogelijke thema's werden de onderwerpen sport, uitgaan en veiligheid genoemd. „Er zijn nog veie stappen te nemen en ook van de jongerenraad zelf gaat het heel veel vergen", waarschuwde Ingrid Bras. Het wordt een aparte stemming, dus moet er in de diverse stemlokalen ook ruimte voor zijn, want naast de ge meenteraadsverkiezingen worden ook de waterschapsverkiezingen op de zelfde dag gehouden. De gemeente zal ambtenaren beschikbaar moeten stellen die de stembureaus voor de jeugdverkiezingen bemannen. „Het het promotiemateriaal", zei mevr. Bras. Naast persoonlijke uitnodigin gen naar de groep van 12 tot 18 jaar moeten er ook folders gemaakt wor den en posters die op scholen e.d. kunnen worden opgehangen. De jon gerenraad was het erover eens. dat de tekst daarop niet te langdradig moet zijn. „Korte teksten!", werd bena drukt. Ook het organiseren van een apart verkiezingsdebat voor deze jeugdver kiezingen kwam ter sprake. Raadslid Saris was daar een warm voorstander van. „Ik kan me niet voorstellen dat daar 1 politieke partij tegen is. Je kunt er zelfs geld voor vragen", aldus het VVD-raadslid. Jenneke Ouwersloot dacht dat de jeugd er niet warm voor te krijgen is. „Op zo'n debat komt niemand af." Femke van Hoorn opperde de sugges tie om bij de provincie om geld te vra gen voor de activiteiten rond de jeugdverkiezingen. „Er moet nu heel snel een advies naar het college", concludeerde Ingrid Bras. B. en w. beslissen in eerste in stantie of er geld, ruimte en ambtena ren voor beschikbaar gesteld zal wor den. En ook de politieke partijen moeten er nog aan mee willen wer ken. Tholen heeft als eerste gemeente in Nederland gekozen voor deelname aan de verkiezingsdienst NewVote. Bij de gemeenteraadsverkiezingen op dins dag 7 maart wordt gebruik gemaakt van die nieuwe apparatuur. De kiezers brengen hun stem uit op een aanraakscherm met grote, goed leesbare let ters. De kiezer kiest een partij en vervolgens een kandidaat, waarna de keu ze bevestigd wordt Inmiddels hebben de Brabantse gemeenten YVaalre en Hilvarenbeek, Amsterdam en Bernheze het voorbeeld van Tholen gevolgd. „Het is een kwestie van de ontwikke- houd. De gemeente kan zich concen- lingen goed in de gaten houden", zegt hoofd verkiezingen Leen den Braber over het feit dat Tholen de primeur heeft met NewVote. Niet dat de stern- machines defect waren, maar in de boekhouding van de gemeente Tholen waren ze wel afgeschreven. Het nieu we systeem hoeft niet gekocht te wor den, want leverancier SDU biedt een mogelijkheid van huur en die kans heeft de gemeente Tholen aangegre pen. Het nieuwe stemapparaat werd bij het referendum voor de Europese grondwet al beproefd. Leden van de Thoolse stembureaus kregen een korte demonstratie. Vervolgens werden ook b. en w„ de gemeentesecretaris en de raadsleden voorgelicht. In de raads vergadering van 6 juni werd een posi tief oordeel gegeven. TNO is nog be zig met een keuringstraject, maar volgens SDU ziet dat er goed uit. NewVote biedt de mogelijkheid om 'de vuile was' de deur uit te doen. Geen zorgen meer over de stemappa- ratuur op zich. het programmeren van de partij- en kandidaatsgegevens, SDU plaatst een compleet voorbereid stemapparaat en neemt die na de ver kiezingsdag weer mee voor onder- treren op de voorbereiding, de feitelij ke verkiezingen en de uitslagen. De stekker in het stopcontact en de stem computer werkt. Door het gefaseerde stemmen komt de kiezer snel en doel gericht tot zijn keuze. Verschillende verkiezingen op 1 dag zijn geen pro bleem. De voorlopige uitslag is direct te zien in de zogenaamde Elektor. Het is een eigentijds en compact systeem, compleet geprogrammeerd. De tech nologie is in de praktijk ruimschoots bewezen. Het stemapparaat is voor zien van een voorzittersmodule voor het selecteren en vrijgeven van de juiste verkiezing en het volgen van de stemfase waarin de kiezer zich be vindt, maar de voorzitter ziet niet op welke partij of kandidaat er gestemd wordt. Met een thermische printer kan de uitslag afgedrukt worden. Het is zelfs mogelijk om via mobiele com municatie de uitslag direct naar het centrale stembureau door te sturen, maar daar kiest de gemeente Tholen nog niet voor. De bestaande, mechani sche stemmachines houdt de gemeen te Tholen voorlopig nog. Mogelijk worden ze benut voor de eerste jeugd verkiezingen in maart 2006. Ria Verwijmeren wil de kinderen het gevoel van thuis-zijn geven Leen Tichem stopt met het organiseren van de braderie in Tholen Kayleigh van den Ende is nieuw lid van dejongerenraad EN VERDER... Hersteld Herv. Gem. bouwt kerk aan de Boogaard weg in Sint-Annaland John Vroegop hoopt stiekem op promotie naar vierde klas SLECHTE EIGENSCHAPPEN SCHEPPEN AF EN TOE GROTE TALENTEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Ruim zestig jaar na de bevrijding is de 80-jarige Danny Rcid uit Canada op zoek naar zijn Thoolse An, met wie hij in het vooijaar van 1945 contact had. Dc bankiersdochter uit de Brugstraat - een lange, knappe meid - trok 's mor gens de aandacht van twee Engelse commando's toen ze aan het zingen was. „Het raam stond open en we hoorden haar zingen bij de piano", vertelt Danny Reid in zijn gastenverblijf aan de 's Gravcnkreek in Sint-Annaland. „Ze had werkelijk een 'lovely voice.' Good morning, riepen we. Toen ze stopte met zingen, hing ze uit het raam en raakten we aan de praat. Ze was driejaar ouder dan ik en we werden uitgenodigd voor een muzikale avond bij haar thuis. Toen onze eenheid uit Tholen vertrok, werden we door An en haar familie uit gezwaaid bij dc kapotte brug over de Eendracht. Ik kreeg een foto mee van haar met op de achterkant een tekst in het Frans. Terug in Engeland hoorde ik van een officier die Frans sprak pas wat dat betekende: partir c'est mourir een peu." Toen zijn latere vrouw de foto vond, werd die verscheurd en Tholen ver dween uit beeld. Contacten waren er nooit meer, maar na het overlijden van zijn echtgenoot en zijn verhuizing naar Canada, waar zijn dochter woont, rees bij Danny Reid toch het plan om Tholen, waaraan hij zulke mooie herinnerin gen heeft, nog eens te bezoeken. Zie ook pagina 3. Zie de advertentie elders in deze krant. Advertentie I.M. Danny Reid, een Engelse commando die inmiddels al weer vijfjaar in Canada woont, met zijn tweede vrouw Donna in de tuin van hun gastenverblijf te Sint-Antudand. -B

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1