John Vroegop hoopt stiekem op promotie vierde klasse Jeffry Stoutjesdijk pleit voor rust en realisme bij Smerdiek Wil Raats: SPS moet met beide benen op de grond blijven staan Patrick van Haaften: 'Werken aan een betere trainingsopkomst' 'Promotie zou geweldige opsteker betekenen Stavenisse wil het beter doen dan vorig seizoen Promotie- en degradatieregels Donderdag 1 september 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Samen hebben ze een camper opgeknapt om er mee naar de grote muziekfestivals in de Benelux te rijden. Samen swingen ze ook in de voorhoede van vijfdeklasser Vos meer. Het superduo Jacco Vaders en John Vroegop wis selt elkaar af in de top van het schuttersklassement van het Thoolse voetbal. Vorig seizoen legde Vroegop beslag op de eerste plaats met negentien treffers. Aan de voor avond van weer een nieuwe competitie kijkt de 33-jarige spits vooruit. Vroegop staat niet te trappelen om te be ginnen. Dat doet hij nooit. Maar zo lang Sjaak Istha trai ner is van Vosmeer, gaat hij door. Niet voor eigen eer en glorie. „Het zou machtig mooi zijn om bovenin mee te draaien en een periodetitel te pakken. Dat zegt me meer dan die doelpunten van mij." Aderlating Problemen met de knie en de schouder stonden lange tijd zijn voetbalcarrière in de weg. Pas sinds vorig jaar voelt Jeffry Stoutjes- dijk (29) zich echt in orde. Prompt veroverde hij een plaatsje in de hoofdmacht bij Smerdiek. Met Jordy Hage en Leander Brink man behoort hij tot de ou dere spelers in de selectie van Ruud Linders. Een echte leider voelt hij zich niet. „Ik ben het best in een dienende rol." 'Voor de bovenste plekken zie ik ons niet meedoen Leider Positiespelletje Thuis ademde het vroeger dag en nacht Nieuw-Borg- vliet. Het voetballen kreeg de nieuwe SPS-trainer Wil Raats (36) dan ook met de paplepel ingegoten. Als hoofdtrainer wordt SPS zijn tweede klus. Eerder was hij twee seizoenen lang met het nodige succes de verantwoordelijke man bij Nieuw-Borgvliet, de club waar zijn vader Ad de jeugdafdeling mee hielp oprichten en waar nog jaarlijks een naar hem ge noemd toernooi wordt ge speeld. De laatste drie sei zoenen was Raats assistent bij Veere, in de luwte van Cees de Rooij. Raats heeft zin in het karwei bij SPS. „Al ligt de druk hoger dan toen ik hier deze winter op gesprek kwam." 'Kleine stroming in spelersgroep droomt van promotie Ambitieus Spitsen zijn altijd een beetje apart. Net als keepers en linksbuitens. John Vroegop is op die regel geen uitzondering. Een vrolijke gast is hij, een levensgenieter. De oogjes twinkelen voortdurend, het gesprek gaat alle kanten op en zelden is hij serieus. Voetballen vindt Vroegop lang niet altijd leuk. Op zijn dertien de stopte hij er mee, acuut. Om pas op zijn eenentwintigste onder Roger Withagen weer deel uit te maken van de selectie. Sindsdien maakte hij de hele neergang van Vosmeer mee. En ook, het vorig seizoen, de lichte tekenen van herstel. Door de jaren heen pakte Vroegop zijn doel- puntjes mee. Vaak met zijn maatje Jacco Vaders, door hem steevast Co genoemd, in de buurt. De twee voe len elkaar blindelings aan, in en bui ten het veld. Vaders meestal de stati sche spits voorin, de beweeglijke Vroegop er cirkelend omheen. Ei genlijk is het een wonder dat Vroeg op zo gemakkelijk het net vindt. „Ik heb een hele ontwikkeling als voet baller gemist. In de jaren dat ie mand gevormd wordt, was ik ge stopt en met heel andere dingen be zig. Voor een spits doe ik ook vaak de verkeerde dingen. Van nature ben ik meereen middenvelder. Ik wil al tijd naar de bal toe. Co vloekt me vaak naar voren. Daar moet ik staan en mijn momenten afwachten." Een trainingsbecst is Vroegop in het geheel niet. Ook daarom is hij blij met de ploegendienst bij Philip Morris waar hij werkt als technisch operator. De ploegen, dat betekent één op de drie weken geen training. Een beetje bijkomen, noemt hij het zelf. De ploegen geven hem ook de vrijheid om overdag zijn eigen din gen te doen. Veel tijd heeft hij ge stoken in het rijklaar maken van de oude Bedford. „Op weg naar een festival hoorde ik ter hoogte van Schijndel ineens een raar geluid. Ik kijk in de spiegel en zie een achter band wegrollen. Met moeite heb ik de camper tot stilstand weten te brengen. Steekas gebroken. Een oud boertje heeft ons nog geholpen met het wegslepen. We hebben veel el lende en ook veel lol gehad met die wagen. Ondertussen is hij in orde. Niemand hoeft zich ongerust te ma ken." Muziekliefhebber Vroegop Dankzij de ploegendienst bij Philip Morris traint John Vroegop van Vosmeer eens in de drie weken niet mee en dat komt hem wel goed uit. kan ook genieten van de stilte aan de waterkant. Vissen, dat is nog zo'n grote passie van hem. En hoe wel geen trainingsbeest, voor Sjaak Istha gaat hij door het vuur. „Voor dat Sjaak kwam, zat Vosmeer in een gat. Door zijn fanatisme heeft hij de club uit het moeras getrokken. Ik heb ooit beloofd dat ik net zo lang zal blijven voetballen, als dat Sjaak hier trainer is. Ik ben bang dat Vos meer nooit meer een betaalde trai ner van buitenaf krijgt. Daarvoor is de club te klein en het niveau van de vijfde klasse ook te laag. Ik zie Sjaak ook niet stoppen. Hij is een Vosmeer-man in hart en nieren. Dat ziet er dus niet best voor mij uit." Sjaak Istha kreeg op het eind van het vorig seizoen enkele forse te genvallers te verwerken. Na jaren van malaise leek de periodetitel binnen bereik, totdat enkele minde re wedstrijden die droom in rook deden opgaan. In de overschrij dingsperiode werd aanvoerder en zoon Danny Istha plots benaderd door het naar de eerste klasse ge promoveerde Dintcloord, de club waar de Setallandse trainer Peter van Poortvliet aan de slag is ge gaan. Het besluit van de jonge Vos meer-aanvoerder wordt hem door Vroegop niet nagedragen. „Voor ons is het een forse aderlating. Dan ny was belangrijk voor Vosmeer. Hij zorgde voor rust achterin en had met zijn goede pass ook een groot aandeel in onze doelpunten. Eigen lijk is hij niet vervangbaar. Nie mand neemt hem echter iets kwa lijk. Eerste klasse, welke jongen van Vosmeer heeft ooit op dat ni veau gespeeld? Natuurlijk moet hij die kans grijpen. Ik ga ook vast een paar keer op zaterdag bij hem kij ken." Positief bij Vosmeer is de komst van de uit Dirksland afkomstige Jo- han Nagtegaal, een aanvaller die het scorend vermogen bij Vosmeer nog verder zal kunnen opvijzelen. An ders dan vorig seizoen zijn er dit jaar in de vijfde klasse drie periode- titels te verdelen, waardoor de kans op een prijs voor de oranjezwarten toeneemt. Vroegop hoopt ook op de verdere doorgroei van spelers als Theo van Eekelen en Jasper de Regt. „Dat zijn jongens die er met hun voetballende capaciteiten bo venuit steken. Het komt er alleen nog veel te weinig uit. Ze kunnen enkel beter worden. Daar moeten die mannen aan werken. Als dal lukt, kan Vosmeer er zijn voordeel mee doen." Stiekem hoopt Vroegop dat hij met Vosmeer ooit nog eens in de vierde klasse speelt, het ni veau waar hij als jonge voetballer begon. „We zijn bij Vosmeer na tuurlijk niet verwend met resulta ten. Vorig seizoen werd het vierde kampioen, dat vonden we al heel wat. Van het standaardelftal kan niemand zich een kampioensfeest herinneren. Voor de vereniging zou promotie een geweldige opsteker betekenen. Om te beginnen zou het al super zijn als we meedoen voor de bovenste plaatsen en een perio detitel pakken." Door de jaren heen voelt Stoutjes- dijk zich nauw betrokken bij de resultaten van vierdeklasser Smer diek. Zijn achternaam past ook in een traditie bij de club van blauw en zwart. Vanwege de fysieke on gemakken bleef Stoutjesdijk noodgedwongen een aantaï jaren aan de kant. In die tijd behaalde hij zijn papieren om in ieder geval in het jeugdvoetbal een rol als trainer/begeleider te kunnen spe len.Via zijn contacten met Ard Beurkens en Piet Rokven kwam hij bij Dosko terecht. Twee jaar lang was hij actief in de begelei ding van de in de hoofdklasse uit komende A-junioren van de Berg se club. Stoutjesdijk had een deel van de huidige lichting eerste elf talspelers op Meilust onder zijn hoede. Ook werkte hij nog een jaar met de op landelijk niveau spelende D-jeugd van Dosko. Mooie jaren waren het. „Altijd scouts langs de lijn. Werken met talenten. Ik heb veel energie ge stoken in het mentaal begeleiden van die jongens, om er op die ma nier het maximale uit te halen." In het tweede van Smerdiek speel de Stoutjesdijk seizoenen lang op bescheiden niveau zijn partijtjes mee. Van trainen kwam niet veel, ook al omdat hij doordeweeks vaak bij zijn vriendin in Rotter dam verbleef. Met het aantreden van Ruud Linders veranderde het voelballeven van Stoutjesdijk. Als centrale verdediger heeft hij in middels een vaste stek in het team veroverd. „Als het lichaam het houdt, wil ik nog jaren op dit ni veau voetballen." De resultaten in het debuutjaar van Stoutjesdijk waren moeilijk te peilen. Briljante fases werden bij Smerdiek afge wisseld met momenten dat het ab soluut niet liep. De ploeg slaagde er niet in om een reeks sterke wed strijden neer te zetten, waardoor bijvoorbeeld een periodetitel nooit in beeld kwam. Ook richting het komend seizoen pleit Stoutjesdijk voor realisme. „De vorige genera tie spelers van Smerdiek heeft ja ren aan een stuk de nacompetitie gehaald. Telkens lukte het niet om juist dat laatste stapje naar de der de klasse te zetten. Door die re sultaten uit het verleden wordt er elk jaar minimaal op een periode voor Smerdiek gerekend. Zelf denk ik niet dat je dat van zo'n jonge groep mag verwachten. Te hoge verwachtingen leggen teveel druk op de schouders van de jon ge spelers. We moeten met z'n al- De streekduels met SPS en Stavenisse vormen voor Jeffry Stoutjesdijk de krenten in de pap, want voor de periodetitels doet Smerdiek niet mee. len nog wat geduld hebben bij Smerdiek." Zoekend naar het uitblijven van aan sprekende sportieve resultaten, wordt bij Smerdiek altijd gewezen op het ontbreken van een echte leider bin nen de lijnen. Stoutjesdijk, adminis tratieve duizendpoot bij Weggcmans Metaalbewerking in zijn woonplaats, kent de discussie. „Met zijn voetbal lende capaciteiten zou Jordy Hage de leider moeten zijn. Voor Smerdiek is hij belangrijk. Als hij wegvalt neemt de onrust in het veld meteen toe en zakt het niveau. Van nature voelt hij zich echter niet lekker in die leiders rol. Het is ook een taak die je niet moet onderschatten. Een echte leider moet met iedereen kunnen opschie ten, met jong en oud in het veld en ook met de begeleiding. Hij moet met de jongere spelers over andere zaken dan voetbal kunnen praten. Het gaat ook om het overbrengen van een stuk levenservaring. Ik weet dat er in dat proces bij Smerdiek van mij een bijdrage wordt-verwacht. Ik behoor tot de ouderen, heb ervaring in de begeleiding en ik heb ook wel een visie. Als voetballer vind ik me zeker geen leider. Ik ben het best in een dienende rol." Zonder een actieve rol in de strijd om de periodetitels vormen de streekdu els met SPS en Stavenisse voor Smerdiek dit seizoen weer de kren ten in de pap. „Zeker bij de tegen standers worden de mouwen dan op gestroopt, zo hoog dat ze niet verder meer kunnen. Er komt ook nog net wat meer publiek op af dan bij ande re wedstrijden, hoewel het met de belangstelling tegenwoordig niet meevalt. Het blijven speciale duels, met supporters langs de lijn die vroe ger nog tegen elkaar gespeeld heb ben. Dat sfeertje, die traditie, het blijft mooi. Toch is het te hopen dat binnen niet al te lange tijd een van die Thoolse vierdeklassers promo veert. SPS heeft vorig jaar bewezen dat het geen utopie hoeft te zijn. Zo'n stapje omhoog zou een sportie ve impuls voor het Thoolse voetbal betekenen. Van Smerdiek mag het nog niet verwacht worden. Voor de bovenste plekken zie ik ons niet meedoen. Deze groep moet rijper worden, meer volwassenen. Pas over een jaar of vier vijf mag je deze ploeg definitief beoordelen." Zonder training geen resultaten. Die voetbalwet geldt ook bij vier deklasser Stavenisse. Te vaak ge beurde het vorig seizoen dat de trainingsavonden moesten wor den afgelast vanwege de gebrek kige opkomst van de spelers. Aan Patrick van Haaften lag het zeker niet. De 18-jarige middenvelder toonde zich leergierig en verzaak te bijna nooit. Wel baalde hij soms van de kleine groep spelers die zich doordeweeks aan de Pi- lootweg meldde. „Op die manier raak je natuurlijk nooit op elkaar ingespeeld." Van Haaften is niet het type speler dat zijn collega's aanspreekt op hun gedrag. Daarvoor is hij te jong en te bescheiden. Trainer Rien Smits klaagde vorig seizoen na weer een verloren wedstrijd nogal eens over het grote aantal lieve jongens in zijn selectie. Van Haaften is er één van. In én buiten het veld. „Ik moet sterker en harder leren worden in de duels." Leren doe je op trainingen. Samen met andere jongeren als Marco Oos- dijk, Jacco Knuist en Jasper van der Jagt behoorde Van Haaften tot de trouwste bezoekers. Vorig jaar maak te hij zijn echte debuut in de hoofd macht. De vuurdoop was in het jaar daarvoor. In de verloren finale van de Eendrachtcup tegen WHS maakte hij een meer dan verdienstelijke entree. De jonge Van Haaften behoorde tot de uitblinkers, ondanks een gemiste kans in de openingsfase die voor sen satie had kunnen zorgen. „Hoewel we verloren, beschouw ik dat nog steeds als de mooiste wedstrijd die ik ooit gespeeld heb. Ik had nog nooit zoveel publiek bij een wedstrijd van Stavenisse gezien." Het afgelopen seizoen viel er voor Stavenisse weinig eer te halen. De competitie werd afgesloten met een troosteloze voorlaatste plaats, juist boven hekkensluiter Mevo. Over winningen waren schaars, ook al om dat dragende spelers als Adrie Smits en Paul Oosdijk vanwege blessures al snel buiten beeld raakten. Diepte punt was het tussentijdse vertrek van trainer Dick Soomers, na een hand gemeen met een dronken speler. Ook diens opvolger Rien Smits lukte het niet om de ploeg uit het moeras te trekken. Door de smalle basis en de waslijst aan blessures moest het team vrijwel wekelijks in een andere sa menstelling de mat op. Dit seizoen Patrick van Haaften van Stavenisse wil internationaal chauffeur worden, zodat het onzeker is of hij d trainingen wel zo goed kan blijven bijwonen als hij nu doet. lijken de voortekenen gunstiger. De selectie werd uitgebreid met een aan tal nieuwkomers, waarvan routinier Mario Smits de opvallendste naam is. Doelman Marco Dorst is gestopt. In zijn plaats keert de ervaren Mare Hogendoorn onder de lat terug. De doelstelling van Stavenisse is vol gens Van Haaften simpel. „We moe ten het beter doen dan vorig jaar. Als we een ploeg of vier onder ons weten te houden, hebben we het goed ge daan." Van Haaften werd in de voorberei ding op het seizoen door trainer Smits enkele malen als rechterverde- diger geprobeerd. Onduidelijk is nog op welke positie het jonge talent, vo rig jaar vooral rechtermiddenvelder, precies komt te staan. Zelf maakt het hem niet zoveel uit, als hij maar speelt. Eerst en vooral hoopt de aan komende vrachtwagenchauffeur op een betere trainingsopkomst. „Vorig jaar was het vaak behelpen. Door de lage opkomst viel er niet veel meer te doen dan een beetje op doel schieten en een positiespelletje. Terwijl je, ze ker als jonge speler, meer baat hebt bij oefeningen die je beter maken." Op termijn is nog onzeker of Van Haaften zelf het trainingsbeest kan blijven dat hij nu is. Hij begint aan zijn laatste jaar van de chauffeursop leiding aan het Markiezaat college in Bergen op Zoom. Nu al werkt hi vier dagen in de week en gaat hij e een naar school. Half september be gint hij bij transporteur Bernaards ii Halsteren als bijrijder. In de toe komst hoopt hij op een baan als in ternationaal chauffeur. Ook pa Vai Haaften heeft ervaring als chauffeui „Van jongs af aan heb ik op d< vrachtwagens gezeten. Dat vind il het mooiste wat er is. Toch wil ik e alles aan doen om te blijven trainen twee keer in de week als het kan Resultaten komen tenslotte niet van zelf. Ik hoop dat meer jongens daa achter komen. Verder moeten w< werken aan een vaste opstelling. Al: dat lukt, wordt het allicht een leul seizoen Tot ieders verrassing pakte SPS in de laatste maanden onder Gerard van Zalinge de derde periodetitel en werd voor het eerst in tijden nacom petitie gespeeld. Dat avontuur was maar een kort leven beschoren. Niettemin heeft dat prille succes bij SPS voor de nodige verandering ge zorgd. Raats heeft het in de voorbe reidingsperiode geproefd. „Er is een kleine stroming in de spelersgroep die nu droomt van promotie. Het gros is met twee voeten op de grond blijven bestaan. Eerlijk gezegd lijkt me dat realistischer. Het behalen van die periodetitel was mooi en het resultaat van een keihard werkend collectief. Ook zat alles mee. Dat gebeurt niet elk jaar." Raats was tijdens de nacompetitie een aandachtig toeschouwer. Ook bij de wedstrijden voor de Tholen- cup stond hij langs de lijn. De te genwoordig in Ossendrecht woon achtige trainer, in het dagelijks leven samensteller bij De Kok Staalbouw in Heerle, heeft zijn con clusies getrokken. „Ondanks de sterke eindfase van het seizoen viel me op dat er weinig coaching bin nen de lijnen is. Het was een elftal zonder hiërarchie. SPS heeft wel er varen spelers, maar ze zijn van natu re niet echt mondig. Ik weet ook wel dat je geen leiders in een elftal kunt aanwijzen. Leiders staan op en benoemen zichzelf. In mijn visie zou Michel Lisseveld zo'n type spe ler kunnen zijn. Hij is van de oude Wil Raats vindt dat SPS een speler moet krijgen die het elftal leidt en motiveert. „Er zijn wel ervaren spelers, maar ze zijn van nature niet mondig." stempel en nog op en top gemoti veerd. Volgens mij kan hij een meerwaarde voor het team hebben." Elke trainer legt bij zijn aantreden de accenten anders. Ook Raats wil op détails anders spelen dan zijn voorganger. Nadrukkelijk kiest hij voor een systeem met twee spitsen en een versterkte verdediging. In de voorbereidingsperiode liep het nog niet echt van een leien dakje. „Ik denk dat zo'n systeem nodig is om succes te halen. De afdeling is vol gens mij zwaarder dan vorig sei zoen. Met Kruiningen en Yerseke zijn er sterke ex-derdeklassers bij gekomen. Tegen dat soort ervaren ploegen mag je gewoon niet teveel ruimte weggeven. Het is ook niet per se een defensief systeem. Met Op zaterdag 3 september gaat de bal rollen voor de nieuwe voetbal competitie. Deze week kijken we met de clubs in de laagst spelende klassen vooruit. Wat zijn de ver wachtingen en wat de mogelijkhe den? De inzet voor de komende compe titie is af te leiden uit de promotie- en degradatieregeling van de KNVB. In klasse 4B (Smerdiek, SPS en Stavenisse), de laagste klasse van het zaterdagvoctbal, promoveert de kampioen recht streeks. De drie periodekampioe nen strijden om de klassepcriode- titcl en de winnaar speelt met de klasseperiodekampioenen uit 4A en 4C én de nummer tien van 3A of 3B om twee promotieplaatsen. In het zondagvoetbal promo veert in klasse 5B (Vosmeer) de kampioen eveneens rechtstreeks. De drie periodekampioenen spe len een nacompetitie met de drie periodekampioenen van klasse 5A, de winnaar van de tweede periode in 5C en de nummers tien van de klas,sen 4A en 4C Ze worden over drie poules ver deeld en elke poulewinnaar pro moveert. mensen als Michel Lisseveld, Tijs Nijmeijer en Willem Bevelander hebben we aanvalskracht en snel heid genoeg. Door meer op te bou wen van achteruit, kun je compacter voetballen en toch je kansen af dwingen. De omschakeling naar dat nieuwe systeem heeft tijd nodig. Ik had erop gerekend dat de meer erva ren spelers dat eerder zouden heb ben opgepakt." Raats gaat het komend seizoen ook benutten om zelf zijn diploma TC2 te behalen. Door een samenloop van omstandigheden is het er niet eerder van gekomen, hoewel hij al op jonge leeftijd voor het trainer schap en de begeleiding koos. Nog voor zijn twintigste moest hij, op dat moment spits van Nieuw-Borg vliet, wegens een chronische knie blessure stoppen. Vele jaren was hij actief in de jeugdafdeling van de club die hem zo na aan het hart ligt. Raats was echter te ambitieus voor De Brombeer en zag zijn plannen voor een doortimmerd jeugdplan schipbreuk lijden. Vervolgens stap te hij over naar de concurrent FC Bergen waar hij drie jaar lang de hoogste junioren onder zijn hoede had. Toen trainer Toine van Beers na een conflict tussentijds vertrok, keerde Raats bij Borgvliet terug als hoofdverantwoordelijke. Hoewel hij het hoofdtrainerschap eigenlijk te vroeg vond komen, kon hij de lokroep niet weigeren. Twee jaar achtereen promoveerde hij met Borgvliet, tot in de vierde klasse. Het eerste seizoen omdat de voet balbond de zesde klasse ophief, zegt Raats er eerlijk bij. Ondanks de successen zocht hij nieuwe hori zonten. „Ik had meer en meer moeite om boven de groep te staan. Het elftal bestond voor een groot deel uit jongens waar ik vroeger in de jeugd zelf mee gevoetbald had. of die ik als jeugdtrainer jaren aan een stuk had meegemaakt. Het wa> voor beide partijen tijd voor een nieuw gezicht." Raats volgde Cees de Rooy naai Veere, de eertijds prestigieuze Wal- cherse club waar juist een nieuwe wind was gaan waaien. Veere wilde verder gaan met eigen spelers er opbouwtrainer Raats zag zijn kans Drie jaar lang reden beide Brabant se trainers samen Zeeland in, einde loos over voetbal bomend. Eer mooie tijd, al wilde zijn toenmalige werkgever niet meewerken aan de trainerscursus op woensdagmiddag Ondanks het ontbreken van het be geerde papiertje vond Raats het tijc om op eigen benen te gaan staan De Rooij is nu trainer bij zondag vierdeklasser Roosendaal. Raat: koos voor SPS. „Ik ben blij dat il terug ben in de regio. Ik denk ooi dat SPS een club is die bij mij past Het is een vereniging met zijn be perkingen qua spelersmateriaal Het is wel een hechte club, eer dorpsvereniging, zoiets als Borg vliet is. De lat ligt niet extreen hoog en er staat een jonge groep Voor mij persoonlijk is het eer mooi vertrekpunt. Ik hoop hier, sa men met de jongens, stapje voo stapje beter te worden."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13