Verburgh Toenemend geweld op scholen, maar Tholen is nog geen randstad Diefstal van bouwplaatsen groeit, maar Tholen blijft redelijk rustig C.J. Feijen vangt een toonhaai bij St.-Annaland J. Goossens: Leerlingen zijn brutaler dan twintig jaar geleden Na anderhalfjaar bouw Schutse slechts een keukenblad weg Donderdag 25 augustus 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Voorzitter Marleen Barth van de Onderwijsbond CNV vindt dat leerlingen die wegens agressief of gewelddadig gedrag van school worden gestuurd, hun recht op gratis onderwijs verspelen. Dat kost ouders van leerlingen in het basisonderwijs 3900 euro per jaar en 8200 euro voor ouders van leerlingen die speciaal onderwijs volgen. Daarnaast vindt Barth dat schoolbesturen en schooldi recties van dit gedrag aangifte moeten doen bij de poli tie. Nu worden volgens haar nog teveel zaken in de doof pot gestopt of intern geregeld. Dit om de reputatie van de school niet te schaden. Scheldpartijen Rechter Maatregelen Criminaliteit Rustig Bose 32-1 GS digitaal home entertainment systeem Wereld van verschil Respect afdwingen Normen en waarden Wegsturen Aangifte Zijn visvrienden uit de Reigerlaan en de Westpoort in Sint-Maartensdijk keken hem aan of hij een lesje vissers latijn van de bovenste plank ten beste gaf. Na de stevige ruk aan zijn hengel was C.J. Feijen er echter van over tuigd dat hij een haai aan de lijn had en die bluf werd be waarheid. Een toonhaai van 96 cm en 14 pond. Onderwijsminister Van der Hoeven en onderwijsorganisaties hebben de suggesties van de CNV-voorzitter niet met applaus ontvangen, re ageerde Barths woordvoerder Kees van Kortenhof. „De scholen erken nen wel de kwetsbare positie van de leerkrachten door de toenemende agressie, maar willen de voorstellen van Marleen Barth niet overne men." De onderwijsbond neemt daar vooralsnog geen genoegen mee. Van Kortenhof: „Volgende maand beginnen de begrotingsbesprekin gen. Dan zal de CNV Onderwijs bond de discussie in de Tweede Ka mer opnieuw op gang brengen." In Dordrecht stak een 14-jarige leerlinge van een plaatselijke vmbo/havo-school het hoofdhaar van een docente in de brand. In Rotterdam-Heyplaat rolden ouders vechtend over het schoolplein. Ou ders die docenten bedreigen - „Wacht maar. Ik weet waar je woont, ik gooi een steen door je ruit" - Een leerling in Roosendaal die docenten van lijfstraffen be schuldigt en Zeeuwse en West-Bra bantse scholen die steeds meer leer lingen schorsen en verwijderen. En dan praten we nog niet over ra cisme. Zoals in Klaaswaal, dertig autominuten van Tholen, waar een onderzoek leert dat er sprake is van haat tegen buitenlanders. Met op het schoolplein kinderen van een jaar of veertien die legerschoenen met witte veters dragen. Met bom- berjacks lopen die zijn opgesierd met een Nederlands vlaggetje. Een bushok beschilderd met hakenkrui zen en whitepower-tekens. Leerlingen die geen leerlingen wor den genoemd maar kakkers, alto's, punkers en kaalkoppen. Sommige scholen hebben een harde kern van dat type kinderen. Kinderen met nu al extreemrechtse gedachten. Door docenten gekwalificeerd als 'onver beterlijk'. En waarom? „Omdat ze die ultrarechtse denkbeelden van thuis meekrijgen. Daar is door ons niet tegenop te werken." Van grotere omvang is op dit mo ment de agressie van ouders tegen schoolpersoneel. En in het verleng de daarvan van leerlingen die klap pen uitdelen aan het onderwijzend personeel. Scheldpartijen in de klas zijn langzamerhand meer regel dan uitzondering. De minister van Onderwijs weet er van. Ze kent de onderzoeken van onder meer de Algemene Onder wijsbond (AOB) en de vereniging van schooldecanen en leerlingbege leiders (NVS-NVL). Onderzoeken waarin staat dat docenten zich va ker ziek melden. Dat ze zich niet veilig voelen. Dat ze in hun taak niet worden gesteund door hun schooldirectie als het gaat om boze ouders die verhaal komen halen. Van de docenten op vmbo-scholen, vooral die met veel allochtone leer lingen, maakt één op de vier leer krachten melding met agressief ge drag te worden geconfronteerd. Met als tragisch dieptepunt in januari vorig jaar Hans van Wieren, con rector van het Haagse Terracollege, die door een leerling werd doodge schoten. „Uiteraard gebeurt er wel eens wat op onze school", zegt adjunct-di recteur J. Goossens van het Markie zaat college, de vmbo-school in Sint-Maartensdijk. De school telt 250 leerlingen, is onderdeel van het Markiezaat college in Bergen op Zoom en valt onder het ROC West- Brabant. Goossens kan zich slechts één voorval herinneren dat een ou der door het lint ging. Die is uitein delijk door de rechter veroordeeld. „Verder gebeurt er, als het gaat om agressie, discriminatie of geweld, erg weinig op deze school. Er wordt wel eens wat gezegd en geroepen. Leerlingen zijn brutaler dan twintig jaar geleden. Daar groei je als leer kracht echter in mee." Goossens vindt dat de 'grotestads- problematiek' vooralsnog aan zijn school voorbijgaat. „Hier hebben we nog leerlingen die van hun ou ders normen en waarden krijgen bijgebracht. Of allochtone ouders dat niet doen, weet ik niet. We heb ben hier amper kinderen uit het bui tenland. Minder dan tien." RM. Kunst is vestigingsdirecteur van het Calvijncollege in Tholen. Een reformatorische school voor voortgezet onderwijs. En op refor matorische scholen zijn de studiere sultaten van de leerlingen beter dan bijvoorbeeld van leerlingen van De bouwvakvakantie is een prima gelegenheid voor criminelen om op het gemakje op bouwplaatsen te kijken of er iets van hun gading is te vinden. Maar ook buiten die periode is het raak. Volgens Tracer Scha- deonderzoek Adviesbureau uit Wezep verdwijnen er in Nederland dagelijks drie tot vijf machines van bouwplaatsen. Oorzaak? Onvol doende beveiliging en te veel vertrouwen. Directeur Ton van der Kamp zei eerder dit jaar dat het gaat om 1500 tot 2000 minigravers, shovels en verreikers, maar ook om stenen, ko per en kozijnen. "Alleen een hek om de bouwplaats helpt niet. Je moet ook de machine zelf 24 uur per dag beveiligen of een beveiliger inschakelen. De kosten kun je door berekenen in de bouwprijs." De gemeente Tholen telt 28 bouw en aannemersbedrijven en vijf grondwerkbedrijven. Onlangs werd in de Anna van Bourgondiëstraat in Sint-Annaland 's nachts een aan hangwagen met daarop een graaf machine gestolen. De politie heeft nog geen idee wie de daders zijn en of het ding is teruggevonden. De Eendrachtbode onderzocht hoe het met de diefstallen vanaf bouw plaatsen in Tholen is gesteld en wat de plaatselijke bedrijven doen om diefstal te voorkomen. Een van de grotere werken in Sint- Annaland was de bouw, door bouw bedrijf Fraanje uit Lewedorp, van zorgcentrum De Schutse. Werk voorbereider en woordvoerder Maarten de Landmeter kent de lan delijke problematiek, maar schat dat het nog wel even duurt voordat der gelijke toestanden op Tholen merk baar zijn. „We hebben anderhalf jaar in Sint-Annaland gewerkt. Dat is heel goed verlopen. Er is wel eens wat weggehaald. Kleine dingetjes. Zo misten we op een gegeven mo ment een werkblad van een keu ken." De Landmeter zoekt daar geen criminele organisatie achter. „Dat kan net zo goed iemand geweest zijn die op de bouwplaats werkte." Fraanje heeft tijdens de bouw van De Schutse wel maatregelen getrof fen die diefstal tot een minimum moeten beperken. „Dat zijn ook de voorwaarden van de verzekerings maatschappij. We hebben materia len die vrij gemakkelijk zijn mee te nemen achter slot en grendel gezet. Zoals keukenapparatuur en cv-ke- tels. Ook hebben we de laatste we ken iemand ingeschakeld die in de buurt woonde en 's nachts een oogje in het zeil hield." Of dat geholpen heeft, kan De Landmeter niet beoor delen. "Die man heeft nooit iets bij zonders gezien." Hubert Heutink, woordvoerder van de vereniging van bouwbedrijven Bouwend Nederland (de vroegere bouwwerkgeversorganisatie AVBB) juicht de maatregelen die Fraanje heeft genomen toe. In het bijzonder het inschakelen van iemand in de buurt die enig toezicht houdt. „Dief stal in de bouw neemt enorm toe. Als ik de verhalen van de leden moet geloven, is er sprake van geor ganiseerde criminaliteit. Grote ma chines worden op een dieplader ge laden, weggehaald en doorver kocht."" Verzekeringsmaatschappijen begro ten de schade per jaar op 25 miljoen euro. Een schrikbarende toename, zegt Centraal Beheer Achmea. In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal diefstallen met 15% toegeno men, vergeleken met dezelfde pe riode in 2004. Dieven nemen hef trucks mee, hijskranen, grondver- zetmachines en tractoren. De ma chines zijn goed verhandelbaar in Engeland, Afrika, Zuid-Amerika en Oost-Europa, constateert de maat schappij. Centraal Beheer spreekt van een netwerk van criminele organisaties waarvan de leden afspreken in cafés, en vertellen waar ze mee be zig zijn om elkaar niet in de weg te lopen. Centraal Beheer is evenals Heutink een voorstander van een beveiliger op de bouwplaats. Heutink zegt dat er in Zeeland een proef loopt met een bouwbedrijf dat een wooncabi- ne op de bouwplaats heeft staan die permanent, gratis, wordt bewoond. Leverancier is Camelot Beheer in Den Bosch. Directeur Van den Ark vindt het een methode om diefstal en vandalisme terug te dringen. Vooral werklozen en mensen die ar beidsongeschikt zijn, bewonen de cabines. Fraanje is in Sint-Annaland zover niet gegaan. De Landmeter: „Dat was nog niet nodig. Onze opdracht gever kende iemand die werkte bij Landschapsbeheer. Die ging 's nachts op pad en hield dan de bouw plaats in de gaten." Uiteraard, zegt De Landmeter, kom je ook op Tholen tijdens de bouw wel eens wat tegen dat je liever niet hebt. „Dan gaat het om vandalisme. Er wordt wel eens wat vernield." Toestanden zoals nu door andere or ganisaties landelijk worden be schreven, zo gek is het volgens hem op het eiland nog niet. Dat zegt ook Dick van Goossen- Willigen van aannemersbedrijf Dura Vermeer. Het bedrijf nam eni ge jaren geleden aannemersbedrijf Hommel uit Oud-Vossemeer over en heeft flink wat werk op het ei land. „Diefstal in de bouw is zo oud als de bouw zelf', zegt hij. „En de gelegenheid maakt de dief. Dus al les achter slot en grendel. Vergele ken met andere bouwlocaties in Ne derland is het op Tholen rustig." Dat ervaart ook J.R Quist van aan nemersbedrijf Kleinbouw uit Sint- Philipsland. „Af en toe missen we wat uit een container of uit het auto busje. Dan gaat het om gereed Home cinema uit slechts twee luidsprekers De luidspreker arrays zijn leverbaar in de kleuren grafiet en zilver basmodule n,et afgebeeld Electronica Hi-Fi. T.V. Video, Computer- Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom systemen, tel. 0164 237940 Printers, www.verburgh.nl Netwerken Volgens adjunt-directeur J. Goossens van het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk is het toenemend geweld op scholen vooral een probleem in de grote stad. openbare scholen. Ruim 78% van de leerlingen van deze scholen gaat zonder vertraging naar het hoger onderwijs, tegen 51,1 van de leerlingen van openbare scholen, zeggen onderzoekers in dagblad Trouw en in weekblad Elsevier. En, plakken de onderzoekers daar ge lijk als conclusie achteraan, dat heeft niets te maken met het gerin ge aantal allochtone leerlingen. Kunst is niet gelukkig met de na druk die vaak wordt gelegd op scholen met allochtone leerlingen. Hij vindt dat stigmatiserend wer ken. Hij heeft wel iets gemakkelij ker praten dan zijn collega's in de randstad. „Wij hebben hier 350 leerlingen. Die komen allemaal van het eiland. Nee, daaronder is geen enkele allochtoon." Dat ouders boos zijn omdat hun kind een slecht cijfer heeft, komt niettemin ook op zijn school voor. „Maar als je dat over het hele jaar bekijkt, zijn die incidenten op de vingers van één hand te tellen. Soms wordt iemand uit de les ge stuurd. Als er iets is, nemen we zelf contact op met de ouders. Die wil len op de hoogte worden gehou den." Ook hij ervaart desondanks meer brutaliteit van de leerlingen dan vroeger. „Dat is ook logisch. Leer lingen moeten assertiever zijn om zich in deze tijd te handhaven. Ze zijn sociaal ook vaardiger. Ze vra gen veel meer naar het waarom van de dingen dan vroeger." Kunst kent de verhalen van colle ga's uit de randstad. „Dan is het hier op Tholen een wereld van ver schil." Hij leest de ervaringen van zijn landelijke collega's ook in de vakbladen. „Om die reden besteden we meer dan vroeger aandacht aan agressie en hoe je daarmee moet omgaan. Onze conciërge heeft een training gehad hoe hij lastige klan ten moet aanpakken. Dat hoeft niet alleen te gaan om leerlingen of ou ders, maar dat kan ook de directeur zijn." Namens de federatie openbare ba sisscholen Tholen (daarbij zijn acht scholen voor basisonderwijs aange sloten) buigt L.A. Hellemons zich op verzoek van de Eendrachtbode over het probleem. „We hebben in totaal 1050 leerlingen. Daaronder relatief gezien, zoals op Ter Tolne in Tholen en De Ricburch in Sint- Maartensdijk, een redelijk aantal allochtone leerlingen. Ik werk hier tien jaar en nog nooit is er een klap gevallen. Eenmaal is er gescholden door een van de ouders. Wat we wel hanteren, is een veiligheidsplan. Daarin wordt op dergelijke gebeur tenissen ingegaan. Dat betekent dat we nu gesprekken met ouders altijd met z'n tweeën houden. Iemand die alleen in het gebouw is, moet stan daard de deur afsluiten. Dat geldt ook voor de schoonmakers. Uitein delijk kan er van alles gebeuren." Meer last dan van agressieve ouders en leerlingen heeft hij van de enor me administratieve rompslomp waaraan zijn directeuren worden blootgesteld. „Het ene plan na het andere komt er van het ministerie. De uitvoering daarvan kost enorm veel tijd en geld. Middelen die be ter zouden kunnen worden be steed." Wat verder van huis praat Peter Winters (45), directeur van het Mol- lerlyceum in Bergen op Zoom, over kwesties als agressiviteit, het uitde len van klappen en discriminatie. Collega's uit de randstad die hier komen werken, vinden het een ver ademing. „In deze regio zijn de leerlingen nog gewillig. Ze willen graag iels leren." Dat neemt niet weg dat ook op zijn school sprake is van veranderingen in omgangsvormen. Hij wil dat niet scharen onder de noemer agressie. „Luister naar hun taalgebruik. Alle maal veel heftiger dan vroeger. Wat ze niet allemaal tegen elkaar zeg gen. Dat komt misschien geweldda dig over, maar is het niet." Ook de verhouding met de docenten is anders. „Je bent nu veel meer stu diebegeleider. In gesprekken met ouders merk je dat die mondiger zijn geworden. Ook Turkse en Ma rokkaanse ouders. Van onze 1192 leerlingen komen er 111 van Tholen en Sint-Philipsland. Ongeveer 50 zijn er van allochtone afkomst. Als er problemen zijn, maken we ge bruik van een tolk." Rector L.C.M. de Rond zwaait de scepter over scholengemeenschap 't Rijks in Bergen op Zoom. Van de 1970 leerlingen komen er 250 uit Tholen en zijn er ruim 100 van al lochtone afkomst. Merkwaardig ge noeg komen de meeste leerlingen niet uit Bergen op Zoom, maar uit de gehele regio. Van de randstedelij ke problematiek die langzaam maar zeker naar het zuiden dreigt te zak ken, heeft hij nog geen last. Hij ver wacht dat ook niet te krijgen. „Er zijn drie zaken die ik op school on toelaatbaar acht. Geweld, stelen en drugs. Daarin zijn we hier heel dui delijk. We proberen hier een balans van goede regels te vinden en zelf het goede voorbeeld te geven." Vooral leraren maatschappijleer en geschiedenis hebben het in de rand stad zwaar te verduren als de Twee de Wereldoorlog, de holocaust en religie de onderwerpen zijn. zeggen onderzoekers. De Rond: „Ik geef zelf maatschappijleer. Wij waren na de moord op Theo van Gogh de eni ge school die een gesprek heeft ge houden met de pers en allochtonen over die gebeurtenis. Dat hebben we gedaan op basis van wederzijds res pect. Respect krijg je niet cadeau. Dat moetje door je maatschappelij ke opstelling afdwingen." De Rond is voorstander van het han teren van oude normen en waarden. Daarbij heeft hij van zijn Thoolsc leerlingen de minste tegenspraak. „Kinderen uit die hoek hebben min der snel een grote mond. Verder zie je weinig verschil. Mogelijk zijn ze wat rustiger." Van ruzies tussen leraren onderling is volgens De Rond helemaal geen sprake. „We hebben 154 perso neelsleden. Daaronder 130 docen ten, waarvan acht uit Tholen. Die gaan op een eerlijke manier met el kaar om. Wc vermijden dat er 'on- derbuikgevoelens' de kop opsteken door meningsverschillen snel uit te praten." Ook verwacht hij niet snel agressie ve ouders op de stoep. „We houden spreekuur. Daar kunnen alle ouders verhaal komen halen. En als er iets is gebeurd, moet je niet lang wach ten met het bieden van oplossingen. Anders kan het uit de hand lopen. Wij zitten er wat dat betreft boven op." G. van Es, directeur van assurantie kantoor SEZ in Reeuwijk. weet niet of die houding in de toekomst veel zal helpen. Ook Tholen krijgt op termijn te maken met dezelfde na righeid als nu in de randstad wordt ervaren, voorspelt hij. Zijn bedrijf biedt een verzekering tegen agressie en geweld op school. De polis keert 34.000 euro uit aan een leraar die als gevolg van een ongeval met ge weld blijvend invalide wordt. Ook schade aan kleding en persoonlijke eigendommen is verzekerd. „Massaal", zegt Van Es over de re acties van schoolbesturen „Alleen, ze schreeuwen hun deelname niet van de daken. Een verzekerd lera rencorps geeft een gevoel dat het onveilig is op school." Naar eigen zeggen hebben tenminste 20 scholen daadwerkelijk een polis afgesloten. Uit de gemeente Tholen heeft zich tot dusverre geen enkele school gemeld, zegt Van Es. „Wel een grote scholengemeenschap van de Zuid-Hollandse eilanden." Aan de hand van de onderzoeksré- sultaten naar het aantal geschorste of weggestuurde leerlingen gaat de randstedelijke agressiestorm voor lopig aan Tholen en Zeeland voor bij. Elseviers Weekblad constateer de dat vooral middelbare scholen leerlingen wegsturen vanwege fy siek geweld, bedreigingen en sto rend gedrag tijdens de les. In het jaar 2003 ging het landelijk om 426 verwijderde leerlingen, tegen 739 vorig jaar. Meer dan'2800 leerlin gen werden in 2003 twee dagen of meer geschorst. Dat waren er in 2004 ruim 3570. Aan het onderzoek werkten 686 scholen mee waaronder Zeeuwse en Zuid-Hollandse scholen waarvan de besturen gevestigd zijn in Ter- neuzen, Vlissingen, Middelharnis, Middelburg en Goes. Daaruit bleek dat de technische scholengemeen schap Middelharnis twee leerlingen had geschorst. De christelijke scholengemeen schap Walcheren stuurde één leer ling van school. Het Calvijncollege telde in de onderzoeksperiode geen geschorste of verwijderde leerlin gen. Dat geldt eveneens voor het Mollerlyceum en 't Rijks. Een graafmachine op een aanhanger is eerder dit jaar in Sint-Annaland ontvreemd, maar over het algemeen valt het op Thoolse bouwplaatsen mee. schap. We proberen zoveel mogelijk veiligheidsmaatregelen te nemen. Een wooncabine op de bouwplaats? Dan kunnen we wel stoppen. Dat kost veel te veel geld. Het gaat niet zo goed in de bouw. Er is te weinig werk voor te veel bedrijven." Hans Elenbaas, directeur van aanne mersbedrijf Goedegebuurc uit Sint- Annaland, miste onlangs een triller. Een apparaat dat gebruikt wordt bij bestratingswerkzaamheden. „Die dingen zijn gemakkelijk te vervoe ren en te verhandelen." Elenbaas schat dat hij per jaar 1500 tot 2000 euro kwijt is aan diefstallen op de bouwplaats. Hij denkt er wel over na om een chip in sommige appara ten te zetten waarmee via een satel liet is te achterhalen waar het mate riaal zich bevindt. De kosten daarvan zijn wat hem betreft nogal hoog. Ook in zijn branche geldt mo menteel dat er wel veel werk is, maar voor weinig geld. Hans Weggemans van het gelijkna mige bouwbedrijf mist soms ge reedschap uit de bouwkeet. „Dan gaat het om een spa of wat stenen. Laatst was er van ons in Oud-Vosse meer een bouwkeet opengebroken. Daar staat weinig of niets in. We hebben als regel dat het elektrische gereedschap niet op de bouwplaats wordt achtergelaten, maar wordt te ruggebracht naar de werkplaats. Die is beveiligd." Vorig jaar, zegt beveiliger Tracer, waren vooral loonwerkbedrijven het slachtoffer van diefstal en verduiste ring. Vooral van verduistering, om dat kranen en tractoren te gemakke lijk werden uitgeleend aan onbe kenden. Die brachten het materiaal niet terug. Van tractoren werd het typeplaatje met chassisnummer verwijderd waar na ze in brand werden gestoken. Het plaatje werd op een gestolen machine gemonteerd. „Van ons is in de 85 jaar dat we be staan nog n<x)it groot materieel gesto len", weet mevrouw H. van de Klun- dert, woordvoerster van het gelijk namige grondverzctbcdrijf in Oud Vosssemeer. „Ik heb wel gehoord dat bij collega's graafmachines zijn ge stolen." Ze vindt wel dat sommige fabrikan ten het de dieven wel erg gemakkelijk maken. „Neem Itachi-kranen. De zelfde contactsleutels passen op alle kranen." Van de Klundert heeft pas een nieu we kraan aangeschaft. Een investe ring van circa 100.000 euro. Daarvan is het startsysteem beveiligd. Van de Thoolse bedrijven waarvan materialen zijn gestolen, doet niet ie dereen aangifte bij de politie. De er varingen van bijvoorbeeld Hans Elenbaas - aannemersbedrijf Goede gebuurc zit al ruim 40 jaar in de bran che - zijn op dat gebied niet al te best. Hij wil er niet al te diep op ingaan. „Mijn ervaring is dat de politie voor dergelijke diefstallen niet achter het bureau vandaan komt. Een aangifte wordt niet betaald. Dat is met een boete of een bekeuring anders. Zelf ben je een dag kwijt met een aangif te." Sjaak Fase, eigenaar van Sjaak Fase Grondverzet in Poortvliet, deed wél aangifte. Van de diefstal van een combinatie van een trekker met een grondkar. Die stond op een fabrieks terrein dat met camera's was bevei ligd. „Er stonden er vier. Ze pikten die van mij er uit. Op de tv zie je die reclame over aangifte doen, maar volgens mij is er met die aangifte van mij niet veel gedaan." Sterker nog, Fase werd er naar eigen zeggen ziek van. „We hoorden 's ochtends om kwart over zes dat die trekker weg was. We belden direct de politie. Een agent zei: kom om een uur of negen maar eens naar het bu reau. Zo gezegd, zo gedaan. Om ne gen uur zeiden ze: We hebben het te druk. Kom om een uur of een maar terug." In die tussentijd had een op lettende collega in de buurt van Oos- terhout een trekker gesignaleerd met de sticker van Fase er op. Fase gaat er wel over denken om zijn materiaal te beveiligen. „Nu doen we nog iets met de stroomtoevoer. Ik wacht tot de ver zekeringsmaatschappij eisen stelt en die gaan we dan naleven." De woordvoerster van politie Zee land vindt dat er wel degelijk aangif te moet worden gedaan. Zonder aan gifte kan de politie niets uitrichten. Over de problemen die sommige on dernemers daarmee hebben, is haar niets bekend. Wel heeft ze de indruk dat diefstal van bouwplaatsen ook in Zeeland steeds meer voorkomt. „Dan heb ik het niet over grote ma chines, maar over partijen roestvrij- staal." De politie heeft geen cijfers over ge stolen machines van bouwplaatsen omdat die niet apart worden bijge houden. „We noteren dat onder dief stal uit bedrijven. Daar valt dus alles onder." Een korte blik in de computer leert dat er meldingen zijn geweest van diefstallen uit bedrijven in Scherpe- nisse, Sint-Maartensdijk en Tholen. Advertentie I.M De vangst 'vond zondag in de Oos- de Europese wateren komen twee terschelde plaats aan boord van de Vaya Con dios van Jan Bos. De vis- plaats lag ongeveer twintig meter uuit de dijk bij Sint-Annaland bij bord K. Nico Rouffaer had het dagje uit georganiseerd voor de buurtbe woners. Het was zwaarbewolkt weer met een noordwesten wind, kracht 4 tot 5. Na wat scholletjes gevangen te hebben, een wijting en een steenbok, kwam tussen de lichte regen door een toonhaai. „Zie je wel dat ze hier zitten", reageerden de collega's van Feijen en iedereen kreeg weer hoop op een goede vangst. De toonhaai heeft stompe, platte tanden, net als roggen. De beide rugvinnen zijn bijna even groot. In soorten voor: M-mustules en M-as- terias. De laatste onderscheidt zich van de eerste door lichte vlekken op de flanken. De maximale lengte is 2 meter, maar gewoonlijk zijn ze maar 1 meter. Drachtige wijfjes worden ieder jaargetijde aangetrof fen. Een worp levert 10 tot 20 en soms zelfs iets meer jongen op. Toonhaaien bewonen de kustwate ren op 20 tot 100 meter diepte. Ze leven van langoesten, zeekreeften, krabben, weekdieren en kleine bo- demvissen. Het geheim van Feijen voor deze bijzondere vangst: een weegschaal tje met 2 zagers en een roestvrijsta len haakje nummer 3 van Mustad en 40,00 Berkeley lijn. De heer Feijen toont zijn bijzondere vangst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9