"UiB „Blijf nou hier! 't Is maar een buitje" ZwaaMere stenen nodig op dijkglooiing Tholen en Schouwen één bij busvervoer Oerlemans Oerlemansw W^rl-M Braderie in Poortvliet is een feest van de herkenning BifsShff3^aér^n^dijk 3,5 kilometer 750 euro voor jeugdactiviteit Start HERFST 2005 Donderdag 25 augustus 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5tJ Tuinen die blank staan. Kelders die vollopen. Een water schap dat extra pompen inzet en een brandweer die over spoeld wordt met hulpvragen. In die vooral Walcherse en Zeeuws-Vlaamse sfeer speelde zich zaterdag de braderie van Poortvliet af. Bewonderende blikken Fraaie Friezen Paling en kippen Nare smaak Kerk groeit hard Rijkswaterstaat gaat volgend jaar 3,5 kilometer dijk glooiing vernieuwen aan de zuidwestkant van Tholen. Het betreft de glooiing aan de dijken van de Muijepol- der, Oudelandpolder en Noordpolder tussen Sint-Maar tensdijk en Stavenisse. Slechte stukken worden vervan gen en de glooiing vanaf de Pluimpot tot aan de schorren bij de Noordpolder wordt verzwaard. Tholen en Schouwen-Duiveland zullen samen een nieu we concessie vormen bij de aanbesteding van het open baar vervoer. Ze worden dan in de nieuwe indeling Noord-Zeeland genoemd. Het vaste vervoer en het zoge heten oproepafhankelijke vervoer (inzetten van lijntaxi voor het bedienen van woonkernen waar geen bus meer kan rijden omdat er te weinig reizigers zijn) wordt vol gend jaar gelijktijdig, maar in aparte percelen, aanbe steed. Dat betekent dat voor alle twee kan worden inge schreven, maar ook voor de beide onderdelen apart. !hal nieuw seizoen Oerlemans c j IQerlemansO j Jaarmarkt Steenbergen Wij zijn zaterdagavond tijdens de jaarmarkt dicht Zondag tijdens de jaarmarkt geopend Tot een uur of half drie was er in Poortvliet nog niets aan de hand. In Oost-Souburg en Vlissingcn liep de bevolking al te soppen en stroomde het water bij menigeen al onder de deur door. In Sint-Philipsland cn in Sint-Annaland had het al wel gego ten. maar bij autobedrijf Niemants- verdriet staan de auto's, waaronder een groot aantal uit het begin van de vorige eeuw. te glimmen in het zon netje. Op het parkeerterrein gaat van di verse auto's de kofferbak open en de eigenaren verkopen de daarin verza melde huishoudelijke spulletjes, fol ders van oude auto's tot verrekijkers aan toe. Ook wordt daar het feest van de her kenning gevierd. "Hce, daar heb je de familie Suijkerbuijk. Maar zon der auto", klonk het verbaasd. Handjes schudden, uitleggen hoe het allemaal zo was gekomen en vooral herinneringen ophalen en bijpraten. Tot rond een uur of half drie ook daar de eerste druppels beginnen te vallen. "Precies omgekeerde van vorig jaar", herinnert Jessica van Tiggele van het Activiteiten Comité Poortvliet (ACP) zich. "Vorig jaar regende het 's morgens en moesten we nat opbouwen. Later klaarde het op. Nu is het juist andersom. Jam mer." Bij Nicmantsverdriet kan de dag voor de deelnemers niet meer stuk. Van heinde cn verre zijn ze geko men. De leden van de Kitcarclub uit Nederland. Duitsland en Belgic. Op uitnodiging van Peter Massar uit Tholen, de schoonvader van Johan Niemantsverdriet, laten ze hun zelf gebouwde auto's zien. "Die koopje als bouwpakket. Op basis van de Lelijke Eend", legt Johan uit. Dat is even anders bij de oldtimer- vriendenclub uit Bergen op Zoom. Daar worden kosten noch moeite gespaard om oude Fordjes uit 1920, Volvo's uit het midden van de vori ge eeuw en open Spitfires op de weg te houden. Terwijl vaders en moeders bewon derende blikken onder de motorkap pen werpen of met de kinderen rit jes in de vaak open auto's mogen maken, wordt elders op het terrein koffie cn koek geserveerd en gaat een aantal kofferbakken open. De eigenaren verkopen de inhoud. Het is de tweede keer dat het auto bedrijf iets dergelijks organiseert. "Gewoon voor de aardigheid. Want voor de verkoop van auto's hoef je het niet te doen. Wel is het aardig voor de naamsbekendheid. In 2004 hadden we ongeveer veertig deelne mers. Nu het dubbele telt Johan Niemantsverdriet. Als de eerste regenspetters de voor ruiten bedekken en bij het wegrij den de ruitenwissers worden getest, zoekt een aantal gasten de ruime showroom op. Daar is het droog en beraadslagen de bezoekers hoe het verdere verloop van de dag er zal uitzien. Want op een steenworp af stand staan tachtig kramen en min stens evenzoveel standhouders te wachten op zoveel mogelijk klan ten. "Waaronder elf deelnemers uit Tho len", vertelt ACP-voorzittcr Peter van der Sterren. "En daar zijn we heel erg blij mee." Een Hink aantal gasten van Nie mantsverdriet besluit ondanks het weer toch een bezoek aan de brade rie te brengen. De paraplu's gaan open en als echte jongens van Jan de Wit stappen ze met gezwinde pas de Langestraat in. Een spoor van verse paardendrollen leidt naar de sjees van Norman Gurney, mede-ei genaar van de paardenfokkerij Ky- zom. Twee fraaie Friezen staan voor de kar te wachten en geven aan dat er een ritje door het dorp kan worden gemaakt. Achter op de kar bungelt een aantal collectebussen. De in houd is bestemd voor de dierenbe scherming. "Nee, ik weet nog niet hoeveel ik heb opgehaald", roept Norman vanonder zijn regen scherm. De paarden hebben weinig last van het water en aan de lachen de gezichten op de wagen te zien. lijden ook de bezoekers niet onder het slechte weer. Even verderop verwelkomt een for se glijbaan met springkussen de be zoekers aan het begin van de brade rie. In de bak van het kussen heeft zich intussen tien centimeter water verzameld. Dat mag voor een flink aantal jongeren de pret niet druk ken. Een deel heeft de overkleding gelaten voor wat het is en glibbert en glijdt dat het een lieve lust is. In de Smidstraat, de Noordslraat, het Kerkplein en de Markt zoeken bezoekers beschutting onder het af dak van de kramen. Anderen hou den het voor gezien. "Hee, mensen! Blijf nou! Het is maar een buitje", roep de ijsboer optimistisch. Menig een kijkt, inmiddels met een klets nat hoofd, naar boven en vraagt zich af of de ijscovcnter het soms beter weet dan Marjon de Hond. Ook 3VO heeft last van de nattigheid, slechts 84 mensen doen mee aan de verkcersquiz. Uit de 18 goede in zendingen wordt L. Hage uit Sint- Maartensdijk als winnaar getrok ken. In de straten hebben zich ook de pa lingrokers verzameld. Ze doen mee aan de palingrookwedstrijd. "In to taal doen er 28 rokers mee. Daaron der vier professionals", weet Van der Sterren. Aan het einde van de dag worden de winnaars bekend gemaakt. D. van der Pijl uit Oss, een amateur die voor de eerste keer meedeed, wordt eerste, vindt de jury. Die wordt ge vormd door Kees Bazen uit Tholen. Hans Elenbaas uit Poortvliet van het gelijknamige carrosseriebedrijf cn Hans Hillcgcrs uit Zwanenburg die rookovens verkoopt. Van der Ster ren: "De jury krijgt de paling ge nummerd. Ze weet dus niet van wie de paling komt. Die van Van der Pijl vonden ze het lekkerst. Jammer van het weer, maar dat had geen invloed op de kwaliteit." Op de tweede plaats eindigt Ben Borgerdijn uit Zoetermeer en Mi chel van der Est uit Sint-Philipsland legt beslag op de derde plaats. De liefhebbers van gerookte aal kunnen de lekkernij voor 12.50 euro per pond mee naar huis nemen. Die prijs vindt Van der Sterren wel mee vallen. "Kijk maar eens in Halste ren. Daar betaal je veertig euro voor een kilo. Dat is 20 euro voor een pond." Volgens Van der Sterren waren zo wel de palingrokers als de stand houders over het algemeen dik te vreden met de commerciële resultaten. "De kippenboer had nog maar twee kippen over. De paling was vrijwel uitverkocht en de fruit- hapjes van Jansen van de Spar lie pen ook als een trein." Enorme drukte ook in de feesttent. "Nee. Niet alleen door de regen", wijst Jessica van Tiggele op de spectaculaire show die daar wordt opgevoerd. Het feestteam van café 't Centrum verzorgt een, zoals zij het noemen, 'doldwaze hitmix It's all in the Mix'. Daarbij is het de be doeling om 65 liedjes in drie kwar tier in stijl op het podium te bren gen. De kunst is om je zo snel mogelijk om te kleden. De show. gecombineerd met een kinderdisco, is volgens mevrouw Van Tiggele ze ker voor herhaling vatbaar. Wat niet voor herhaling vatbaar is, is de opstelling van een onderne mer uit Poortvliet. Een Thoolse gemeenteraadslid kreeg de indruk dat de man bier verkocht terwijl door de gemeente daarvoor geen vergunning was afgegeven. Het raadslid waarschuwde vervolgens het comité. De discussie die toen ontstond, heeft zowel bij Jessica van Tiggele als bij Van der Sterren een nare smaak achtergelaten. "Temeer omdat die meneer van tevoren was gewaarschuwd maar zich daar niets van wilde aantrek ken." Van der Sterren wil er verder niet al teveel over zeggen. "Omdat er naar onze indruk regels werden overtreden en we dat in Poortvliet niet willen, zagen we ons genood zaakt de politie te waarschuwen. Die heeft echter geen proces-ver- Norman Gurny met zijn Friese paarden bood het braderiepuhliek de kans op een ritje door het dorp. baal kunnen opmaken. Toen de politie kwam. regende het en was de boel van de betreffende onder nemer al opgeruimd." Volgens Van der Sterren gebeurt het wel meer dat deelnemers zich niet aan afgesproken gedragscodes houden. Hij wijst op de gevaarlij ke situatie die vorig jaar tijdens de braderie ontstond toen een stand houder een brandkraan blokkeer- derie (op 19 augustus 2006) niet meer uitgenodigd." Met een opbrengst van 6368 euro is het rommelmarktcomité van de Gere formeerde Ontmoctingskcrk dik te vreden. De rommelmarkt werd in de Stoofstraat, gelijk met de braderie ge houden en pikte op die manier een "De eerste keer brachten de spullen circa 2000 gulden op. Vorig jaar kwa men we op 7000 euro. De helft van de opbrengst gaat naar de actie 'Kinde ren in de knel'. Dat is een onderwijs project in Peru en wordt gecontro leerd door de organisatie 'Kerk In Actie'." De andere helft van het geld is be stemd voor de eigen kerk. Coppoolse: "Onze kerkgemeenschap groeit hard. hij. Intussen komt een medewerker van de rommelmarkt vragen of Cop poolse misschien een tasje met spul len heeft verkocht. Dat heeft hij niet. "We zetten wel eens iets voor een be zoeker weg. Dat komt die man of vrouw dan later ophalen. Maar waar dat tasje is gebleven, dat weet ik niet." Later blijkt dat iemand het tasje met inhoud heeft meegenomen. Coppool se: "Het is stiekem meegenomen." Er Mevrouw Mulliè maakt tijdens de rommelmarkt een praatje met mede-organisator Coppoolse. de. "Ik ben verantwoordelijk voor het naleven van afspraken met de brandweer. Dus heb ik die man ge vraagd daar weg te gaan. Die reed vervolgens hard met een vracht wagen op me in. Ik heb dat erva ren als een poging tot moord en aangifte gedaan. Daar heb ik niets meer van gehoord. Mensen moe ten begrijpen dat het activiteiten comité bestaat uit vrijwilligers die in de braderie veel vrije tijd ste ken. Dan wil je die dingen niet meemaken. Nee. Dergelijke men sen worden voor de volgende bra- flink graantje mee van de braderiebe zoekers. "De helft van dat bedrag is tijdens de rommelmarkt zelf omgezet, de andere helft via de intemetweb- site www.pootje.markt-plaza.nl In ternet wordt voor ons een steeds be langrijker bron voor de verkoop van gebruikte materialen. Want dat gaat het hele jaar door", ervaart woord voerder David Coppoolse. Met gemiddeld dertig vrijwilligers zette hij zaterdag voor de zevende of achtste keer, precies wist hij het niet meer, allerhande goederen, zoals boe ken, lampen en gereedschap buiten. In het gebouw is plaats voor 120 kerk gangers en dan is de kerk vol." Er zijn de afgelopen jaren echter steeds meer bezoekers bijgekomen. Met de ruimte wordt dan ook gewoekerd, want het kerkbestuur heeft een gebruiksver gunning waarin het maximale aantal bezoekers wordt vermeld. Coppoolse: "Dus moeten we gaan uitbreiden. Maar hoe. dat weten we nog niet." Een uitbreiding aan het gebouw lijkt Coppoolse onmogelijk. "We zitten aan alle kanten klem. Misschien kun nen we binnen meer ruimte maken door een andere indeling", filosofeert ncv/W ry wordt wel meer gestolen, zegt hij. Ook tijdens deze rommelmarkt mist het comité een aantal zaken. Enkele vrijwilligers hielden een bezoeker in de gaten die binnen in de schuur aan de Stoofstraat een aantal boeken in zijn handen had. "We hebben toen vriendelijk gevraagd de spullen eerst af te rekenen voordat er buiten verder werd gekeken", vertelt Coppoolse. "Toch zijn er binnen boeken gejat. Buiten spulletjes van huishoudelijke aard. Niet dat het erg veel waarde heeft, maar het is vervelend dat het gebeurt." Het gaat alleen om steenbeklcding. Volgens rijkswaterstaat is na onder zoek begin jaren negentig gebleken dat de dijken niet geheel op sterkte zijn. Om dit aan te pakken, is het projectbureau zeeweringen opge richt. Dat heeft inmiddels al tachtig kilometer glooiing vervangen. Langs de Westerschelde rest nog ruim zestig kilometer. Volgend jaar wordt aan de Oosterscheldedijken begonnen: 175 van de 200 kilome ter wordt onder handen genomen. De huidige dijkglooiing voldoet niet aan de veiligheidsnorm, om een stormvloed die eens in de 4000 jaar voor kan komen te weerstaan. Volgens J. Perquin is gebleken dat de dijkbekleding op de glooiingen te licht in gewicht is. Dat betekent dat hel bestaande materiaal eruit moet cn vervangen wordt door nieu we betonzuilen. of dat er ander ex tra materiaal over het bestaande heen gebracht wordt. „Het wordt dan een iets dikker pakket. Een deel van de glooiing bestaat uit de bekende Haringmanblokken. Die zullen volgens Perquin opnieuw worden toegepast, zij het dat ze ge kanteld worden zodat het gewicht per vierkante meter hoger wordt. „Het is vooral een kwestie van ge wicht. Bij extreem zware stormen zouden ze er nu uitgeslagen wor den. Met het zwaardere materiaal niet." Wellicht zullen ook de zwarte ba saltzuiltjes plaats moeten maken voor nieuw en zwaarder materiaal. De vakken zijn beperkt. De basalt zal echter niet verdwijnen, maar op andere plaatsen gebruikt worden, aldus Perquin. De werkzaamheden zullen tussen 1 april en 1 oktober (buiten het storm seizoen) plaatsvinden. Dat gebeurt in de meeste gevallen machinaal. Zeker op de rechte stukken. Voor 2006 is 25 miljoen euro be schikbaar. Het hele project duurt tot 2015. Het geld van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt in etappes uitgegeven. Voor het totaal is ongeveer 900 miljoen euro uitge trokken. Voor alle steenglooiingen aan de Oosterschelde en de Wester schelde. Elk plan wordt ter inzage gelegd. Burgers kunnen er op reageren. bineerd met het vervoer voor gehan dicapten. Gemeenten ontvangen daar dan subsidie voor. Het college van burgemeester en wethouders vreest voor verschraling van het voorzienin genniveau en de sociale functie van het openbaar vervoer, zo heeft het de provincie laten weten. Gedeputeerde staten vinden echter dat 'alle kernen' in Zeeland op zijn minst bereikbaar moeten zijn per lijntaxi of flcxbus. Voor het organiseren van activiteiten voor en door jongeren kan bij de ge meente subsidie worden gevraagd. Per aanvraag is maximaal 750 euro beschikbaar. Om in aanmerking te komen, moeten jongeren betrokken zijn bij de aanvraag, de organisatie en de uitvoering van de activiteit. De aanvrager moet een toelichting geven in een vergadering van de jongeren- raad. Deze raad toetst de aanvraag vervolgens en adviseert burgemeester cn wethouders over het al dan niet toekennen van een subsidie. De eerstvolgende openbare vergade ring van de jongerenraad is maandag avond om half acht in De Stove te Stavenisse. De provincie Zeeland is in 2006 aan de beurt. Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft het voor vol-_ gend jaar al gedaan. De provincie zal tol cn met 2007 sub sidie verlenen om de rijksbezuinigin gen op de exploitatiebijdrage van het openbaar vervoer te compenseren. De strippenkaart gaat op den duur ook verdwijnen. Het is de bedoeling dat er met de chipknip wordt afgerekend. Maar daarbij wordt er wel van uitge gaan dat het tarief gelijk blijft aan het huidige. Ook zal er gekeken worden of de tarieven kunnen worden aange past aan bepaalde doelgroepen. Zo zal er een proef komen met een 'aantrek kelijk tarief' voor minder draagkrach- tigen. Bij de aanbesteding wordt vooral naar de kwaliteit gekeken. Dat betekent dat er gerekend wordt op 'een zo groot mogelijk aantal dienstregelingsuren.' Ook wil de provincie het vervoer van scholieren verbeteren. Daarbij wordt gekeken naar de gemiddelde bezet tingsgraad van de bussen. Verder kijkt de provincie streng naar het milieu. Ze zal roetfilters voorschrijven of het gebruik van schonere brandstof ei sen. Op het platteland.-waar de lijntaxi of flexbus niet overal wordt ingezet, kunnen gemeenten collectief vraagaf hankelijk vervoer aanbieden, gecom- Op het terrein van autobedrijf Niemantsverdriet verzamelden zich twee keer zoveel liefhebbers van kitcars en oldtimers als vorig jaar. De standhouders in Poortvliet hadden, ondanks de regenbui, niet over belangstelling te klagen. Op vrijdag 26 augustus start het nieuwe seizoen. Van vrijdag 26 augustus t/m zaterdag 10 septem ber ontvangt u bij aankoop boven 50,- een leuke attentie, (zolang de voorraad strekt) vrijdag 2 september zaterdag 3 september zondag 4 september zondag 4 september: 12.00-17.00 uur Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen 0167 - 563 430 Openingstijden winkel: Maandag 13.00 - 17.30 uur; Dinsdag t/m donderdag 9.00 -17.30 uur; Vrijdag 9.00 - 20.30 uur; Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7