'Ik was gezellig bezig en nam graag de tijd voor mijn klanten' Tweetaeligheid Werèntug Keep them rolling zet markt van Gereformeerde Gemeente luister bij „Veertig jaar bij dezelfde baas, daar hoef je niks voor te doen Scharrelslager Hans Poot sluit deuren aan de Kerkstraat Zestig jaar bevrijding is thema activiteitenmarkt in Tholen Automonteur Dick Bentschap Knook uit Sint-Maartensdijk 99 Brinkhorst: eiland redding voor Postbank Donderdag 25 augustus 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „De klanten vinden het jammer dat ik stop, maar ze geven me groot gelijk. En dat is een prettig ge voel." Slager Hans Poot in Tholen sluit de deuren van zijn winkel. Zaterdagmid dag 3 september om één uur is het gedaan. Begin dit jaar zette Poot zijn pand in de Kerkstraat op het internet te koop, met de gedachte er binnen een paar jaar mee op te hou den. Maar al na enkele maanden meldde zich een serieuze gegadigde en zo raakte de zaak in een stroomversnelling. Losse worst Kapperszaak Gewaardeerd Een vriend van me die de laatste jaren in Zwit serland woonachtig is, voedt zijn kinderen tweetalig op. Op school en met vriendjes wordt er door het kroost Frans gesproken, maar thuis en bij de grootouders is de voertaal 'gewoon' Nederlands. 'Zestig jaar bevrijd' is het thema dat het activiteitenco mité aflossing Rehobothkerk meegeeft aan de verkoop- en activiteitenmarkt die zaterdag 10 september van tien tot vier uur wordt georganiseerd op het terrein van Van der Harst op Welgelegen. Oude legervoertuigen van Keep them rolling en materieel van de Nationale Reserve geven extra cachet aan de activiteit. Verder staat er een tachtigtal kramen waar van alles te koop is. Ook wordt een rommelmarkt gehouden. Nationale Reserve Honderd vrijwilligers Dick Bentschap Knook is maandag in het zonnetje gezet door zijn werkgever. De 57-jarige inwoner van Sint- Maartensdijk werkt veertig jaar als monteur bij Autokar in Bergen op Zoom. Van Pon, de importeur van Volkswa gen, kreeg de jubilaris een gouden speld met briljantjes en een oorkonde. „Je hoeft er niets voor te doen", re ageert hij nuchter. Covers een begrip De 53-jarige Poot werkt al vanaf dc schoolbanken in de slagerij aan de Kerkstraat. Eerst bij slager Van Eijk, daarna drie jaar als chef-sla ger in wat Dc Bonte Koe heette en de afgelopen 22 jaar als eigen baas. „Het was dus heel vertrouwd allemaal." Hans Poot haalde na dc slagersopleiding ook zijn papieren voor keurmeester, maar dat beroep ambieerde hij nooit echt. Spijt van zijn keuze voor het slagersvak heeft hij nooit gehad. Tijdens zijn opleiding schopte Poot het zover, dat hij met twee collega's ons land mocht vertegenwoordigen op een internationale vakwedstrijd in Zwitserland. Hij kijkt er met ge noegen op terug. Dertien, veertien jaar geleden be sloot de Thoolse slager te begin nen met zogenaamd scharrelvlees. Het was de tijd dat er nogal wat schandalen speelden rond het ge bruik van hormonen door fokkers. „Het stuitte me tegen de borst, zet- ie me aan het denken. Want ik ben een dierenvriend. Begrijp me goed, ■een stukje vlees is lekker. Maar de manier waarop varkens en runde ren rijp gemaakt worden, vind ik belangrijk. Thuis in mijn groente tuin gebruik ik bijvoorbeeld ook geen bestrijdingsmiddelen", legt Hans Poot uit. De omschakeling was een risico, maar de klanten pakten het goed op. „De meeste Slager Hans Poot werkte 36 jaar in de zaak aan de Kerkstraat. zijn gebleven. En ik kreeg er nieu we bij, van het hele eiland." De dichtstbijzijnde 'scharrelslagers' zaten destijds in Bergen op Zoom en Wouw. Op Tholen is Poot altijd de enige gebleven. Als 'scharrelslager' betrekt Poot vlees van dieren die buiten hebben kunnen lopen. In de slachthuizen wordt dat aangegeven met een ex tra stempel op het vlees. Dagelijks kan hij, onaangekondigd, controles krijgen. Voor de varkens is Produ cer! de instantie die dit bewaakt, voor de runderen is Poot aangeslo ten bij France Limousin. Hij bouwde een vaste klantenkring op - 90% van zijn klanten is vast - en er zijn er bij die bijvoorbeeld om de vier weken een behoorlijke hoe veelheid vlees afnamen. „Het zijn mensen die bewust voor dit vlees kiezen." De eerste jaren als zelfstandig on dernemer zijn tropenjaren ge weest, met weken van 70 tot 80 uren, zegt Hans Poot. Zijn vrouw hielp toen ook mee in dc winkel, wat minder werd nadat de kinde ren waren geboren. Pool heeft daarna wel personeel gehad, tot de winkel wat minder werd. Nu is de omzet al jaren stabiel. De slager doet de winkel helemaal alleen. „Ik kan het alleen af, ik kan snel werken." Zijn zoon springt in het weekeinde bij. Veel producten maakt hij zelf, op de werkbank in de winkel. Tussendoor, want de klanten wachten. Die vinden dat trouwens leuk om te zien. Zijn grillworst en Zeeuws spek zijn ge waardeerde specialiteiten. „En het balletje losse worst is bij mij schijnbaar lekkerder dan bij een ander", lacht Poot. Dat ligt overi gens niet aan het scharrelvlees, haast hij zich te zeggen. De slager is buitenaf blijven wo nen, bij Poortvliet. Hij komt dage lijks op de fiets of de scooter naar de zaak. „Ik ben graag buiten." Tussen de 50 en 60 uren in de week is hij aan hel werk. Maar straks krijgt Poot meer tijd voor andere dingen, voor zijn gezin. „Mijn vrouw heeft me altijd gesteund, de zaak was heel belangrijk voor me." Twee keer per jaar een week va kantie, dc laatste drie jaren de hele woensdag gesloten, dat was alle vrijaf. „Ziek zijn kon niet. In al die jaren heb ik twee keer écht griep gehad. Dan stond ik met 39 graden koorts te werken. Alles bij elkaar ben ik twee dagen thuis geweest." Poot heeft een goede boterham ver diend aan de winkel, zegt hij. Met zijn scharrelvlees was hij niet duur der dan de 'gewone' slager. „Ik nam genoegen met wat minder winst. Om de klanten te behou den." Hij was gezellig bezig in zijn winkel, kon de tijd nemen voor zijn klanten, zegt Hans Poot. Een op volger heeft hij niet. En een over name in dezelfde branche zit er in deze tijd evenmin in. Daarom nam de slager enkele jaren geleden het besluit om op termijn te gaan stop pen. Dat hij al zo snel een liefheb ber voor het pand vond, heeft hem verrast. „Zakelijk gezien is dat goed. En of dat over twee jaar nog zou lukken, moet je afwachten. Bo vendien zou ik, als ik dit nog tien jaar zou blijven doen, fors moeten investeren. En dat haal ik er dan niet meer uit." Poot is blij dat het pand de winkelbestemming houdt: Margriet Koopman uit Sint-Maar tensdijk begint er eind dit jaar een kapperszaak. „Het contact met de klanten zal ik missen", zegt slager Hans Poot. „Want met velen heb ik een band opgebouwd in de loop van de ja ren. Ze betekenen ook meer voor me dan alleen mensen waaraan je geld verdient. Verschillende zijn inmiddels voor het laatst geweest en geven je dan een hand. Ook kreeg ik van iemand een kleine at tentie. Zoiets doetje wat, je wordt gewaardeerd." Na het sluiten van de zaak zal Hans Poot enkele da gen per week blijven werken. Bij springen bij slagers bijvoorbeeld. Hij is al benaderd. „Maar eerst gaan we op vakantie. Daarna maak ik pas afspraken", zegt slager Hans Poot. Reacties van m lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226^ Niks nieuws onder de zonne dus. Ons wiere vroeher ok tweetaelig opgevoed. Tuus in bie speelkameroadjes wier d'r Zêêuws gepraet, ma tehen de mééster in de juffrouw was je onbewust bekwaem om he- weun ABN te praeten. In te recht! Ik kan van m'n ei he oaguut foutjes herinnere as (bie zonnig weer tehen de juf frouw) 'het zonnetje doet schij nen', om a 'n Zêêuw zeit: 'ut zonnetje doe schiene'. Mijn vrouw en ik zijn ras-Zeeu wen en dus praten we Zeeuws tegen onze kinderen. Want we zien geen enkele reden om te gen je eigen vlees en bloed plotseling een andere tongval te gaan hanteren. In tegenstel ling tot vroeger, is het echter vandaag de dag niet alleen het onderwijs waar ABN wordt verwacht. Je merkt dat er in het dagelijks leven een onaf wendbaar proces van 'Neder- landspraterij' gaande is, wat er in zal resulteren dat er over pakweg vijftig jaar nog nauwe lijks Zeeuws wordt gesproken. Noe a bie m'n oudste zeuntje 't oorspronkelukke woordjes- gebrabbel zachjesan overhaet in 't voortbriengen van volzin nen, levert dat nae 'n ochendje spele mee kameroas onhewild koddig taelhebruuk op. Vooral nae 'n dag at 'n vee opgetrok ken eit in een 'pratende' om- hevieng, komt 'r nog a wat Ne- derzêêuws over de lippen van 't vintje: 'die errebeesjes bin van mij' of 'ik kan a koppeltje duikelen'. Recentelijk werden wij verblijd met een tweede zoontje. De kraamhulp van dienst was een degelijke Zeeuwse dame, lui sterend naar de naam Mien. Deze naam zorgde voor vraag tekens bij onze peuter, want el ke zin waarin 'Mien' voor kwam was verwarrend: 'Dat glas is van mien'. Mocht er de afgelopen weken géén vakan tie zijn geweest bij de peuter speelzaal, dan waren daar ter plekke vast en zeker de woor den gesproken: 'Ik ben van ochtend aangekleed door 'mij'. Ook kun je geconfronteerd worden met onvertaalbaar heid, meestal van emotioneel getinte uitdrukkingen. 'Nie vö niks óór in lees je dikkels a Zêêuwen die a langdurig uut- gewoaid bin nae elders op de wereld, bie hrööte emotie mêêstied onbewust op plat Zêêuws overschaekele. 'Kiek uut! of 'In noe nae bed!'. Het is prima dat je jezelf als Zeeuw meer dan goed ver staanbaar kunt maken in het Nederlands, zoals in over treffende trap meertaligheid überhaupt een pré is. Ik ben echter blij dat ik naar mijn kin deren toe niet continue de ver taalmachine aan moet gaan zetten bij 'Dienktrom' ('Pietje, denk erom'), 'Klae noe' en 'Bé j' dan noe wiesder' (ben je dan nu wijzerf?)). Of, in positieve zin: 'Je bin 'n hrööte knecht' (schat, je bent een grote knecht) of 'm'n lieven' (mijn lieve Om maar te zwijgen van: 'Tsjong, 't is noar, belbel- bel. Jêêrejee'. Bas Quist, Oud-Vossemeer. Het is voor de derde keer dat de Gereformeerde Gemeente Tholen een grootschalige verkoopdag or ganiseert. In 2000 en 2002 ge beurde dat in het kader van de nieuwbouw van de kerk. Het co mité van toen is ontbonden, maar vorig jaar kwam het verzoek om activiteiten te ontplooien voor het bijeenbrengen van extra geld ter aflossing van de bouwkosten, legt Colinda de Heer uit. Zij maakte met Marga v.d. Dussen deel uit van het vorige comité en deze twee vormen nu samen met Onno Lindhout het nieuwe comité. Het drietal coördineert in feite de zaak. „Wij hebben alle standhou ders benaderd, gevraagd hóéveel kramen ze nodig hebben. Daar naast doen we een beroep op de aan de kerk gelieerde verenigin gen om de organisatie van bepaal de onderdelen op zich te nemen." Zo neemt dc vrouwenvereniging de koffiehoek voor haar rekening, de plus-16 vereniging regelt de rommelmarkt, en een groepje vrij willigers bakt friet. Het indelen van het terrein, de publiciteit, het zoeken van sponsors, maar ook het regelen van de EHBO, par keerwachten en bewegwijzering zijn zaken voor de commissie. De organisatoren zijn blij met de medewerking van de Nationale Reserve (Natres). „We hadden promotiemateriaal gevraagd. Maar ze komen met zes mensen, een jeep, legertruck, boogtent, wa pens, bepakking en radioappara tuur. Dat is natuurlijk prachtig", zegt Marga v.d. Dussen. Via Jan Quaak uit Oud-Vossemeer is gere geld dat er oude legervoertuigen van de vereniging Keep them rol ling naar Tholen komen. Deze ver trekken om half elf vanaf Van der Harst voor een tocht langs alle Thoolse dorpen. Rond het mid daguur zijn ze terug op de activi teitenmarkt. En 's middags is er nog een défilé door Tholen, waar na de voertuigen opnieuw op het bedrijfsterrein te bewonderen zijn. Daarnaast zal een expositie over de Tweede Wereldoorlog ingericht worden. Met bijvoorbeeld een mo tor met zijspan, oude uniformen, materiaal van streekmuseum De Meestoof, oorlogsverhalen en -beelden. Voor de rommelmarkt kunnen morgen, vrijdag, tussen zeven en acht uur nog spullen ingeleverd worden. „Die mogen we nu vast bij Van der Harst opslaan, zodat we ze niet nog een keer hoeven te verplaatsen. De heer Van der Harst is trouwens buitengewoon bereid willig en dat is plezierig", aldus Colinda de Heer. Bijzondere stuk ken van de rommelmarkt worden om elf uur bij opbod verkocht, ter wijl vanaf drie uur 's middags een zakkenverkoop plaatsvindt. „Men sen kunnen dan voor een bepaald bedrag een zak kopen en die vul len met spulletjes van de rommel markt. Dat werkte drie jaar gele den prima", zegt Onno Lindhout. De standhouders komen zowel van het eiland als van daarbuiten, ook zijn er leden bij van de eigen ker kelijke gemeente. De deelnemers lijst van drie jaar geleden is ge bruikt en verder is er gelet op voldoende diversiteit. Het aanbod bestaat onder meer uit bloemen, fruit, vis, snoep en koek, friet en snacks, noten en kaas, streekpro ducten, boeken, kleding (zoals ca mouflagekleding voor kinderen) en ander textiel, stoffen, cd's en muziekcassettes, speelgoed, ge reedschap, lampen, schoenen, fietsaccessoires en zonwering. De evangelisatiecommissie van de Gereformeerde Gemeente, Bond tegen het vloeken. VBOK en SGP- jongeren zijn met een informatie stand aanwezig. Activiteiten zijn er ook volop. Zo wordt er paling gerookt en netten geboet, kan een rondrit gemaakt worden met een huifkar en staan muzikale intermezzo's gepland. De kinderen kunnen zich onder meer vermaken met oud-Holland se spelen, een springkussen, tram poline, skelters en spijker slaan. „Er is voor iedereen wat te doen", aldus Onno Lindhout. Hij schat dat er die dag tachtig tot honderd vrijwilligers in actie komen om de markt te doen slagen. De oude legertuigen van Jan Quaak waren eerder dit jaar hij Ten Anker te zien; op 10 september is Keep them rolling present op de markt van de Gereformeerde Gemeente Tholen. De dag van zijn veertigjarig dienstverband bij Autokar begon voor automonteur Dick Bentschap Knook gewoon in de werkplaats. Met geen woord was er thuis of in het bedrijf over gerept dat het ju bileum van Bentschap Knook maandag gevierd zou worden. Op de eigenlijke datum, 16 augustus, had de Tholenaar op gebak getrak teerd. Afgelopen maandag ging hij gewoon naar zijn werk. „De brug in de werkplaats was met ballon nen versierd en iedereen liep te grijnzen, dus toen wist ik hoe laat het was", vertelt de monteur. Ook zijn vrouw Anncmiek was thuis opgehaald, de kinderen moesten vanwege de eerste schooldag ver stek laten gaan. In de showroom van het bedrijf werd met de ongeveer twintig me dewerkers uitgebreid koffie ge dronken. Bedrijfsleider C. Stange en A. de Vroome van Pon - die hij al jaren kent - spraken Dick Bent schap Knook toe. Ook algemeen directeur Bruynseels kwam zijn trouwe personeelslid feliciteren. Er waren geschenken van het be drijf en de personeelsvereniging, bloemen voor zijn vrouw en zelfs attenties voor de kinderen. Dat oud-collega Dick Konings (43 dienstjaren bij het autobedrijf) er bij was, waardeerde de jubilaris bijzonder. Maar zijn gedachten gingen ook uit naar de ruim een jaar geleden overleden medewer ker van Autokar Rien van der Stel (afkomstig uit Oud-Vossemeer), die eveneens veertig jaar bij het bedrijf in dienst zou zijn geweest. Het gaat vanzelf, je hoeft er niets voor te doen. Dat zegt Dick Bent schap Knook over zijn veertigjarig dienstverband. Al die jaren is hij automonteur gebleven, het werk bevalt hem en hij heeft het naar zijn zin in Bergen op Zoom. Het bedrijf is door omstandigheden verschillende keren van eigenaar gewisseld. Dat verliep trouwens niet altijd even plezierig en er is ook wel een moment geweest dat de Tholenaar erover dacht om naar een andere baas uit te kijken. Bentschap Knook is als 17-jarige begonnen bij wat toen autobedrijf Govers heette. „Dat is trouwens nog steeds een begrip." Hij had na de lts in Sint-Maartensdijk de op leiding voor automonteur gevolgd in Bergen op Zoom. „Vervolgens konden we kiezen waar we aan de slag wilden. Want de garagehou ders kwamen ons op school uit zoeken. zó hard hadden ze mensen nodig." Dal Govers in 1965 pas een nieuw bedrijf had aan de Wouwseweg, gaf voor de Thole naar de doorslag. Rond 1970 ver huisde het autobedrijf naar de hui dige stek aan de Roosevelt laan. „Bij de opening vertelde de burge meester dat General Electric Ber gen op Zoom als vestigingsplaats had gekozen", herinnert hij zich. Later heette het bedrijf - dat aan vankelijk alleen Volkswagen dealer was en er naderhand Audi bij kreeg - achtereenvolgens De Warande, De Nieuwe Warande, Auto Boz en Autokar. Mét de ei genaren wisselde regelmatig het middenkader, maar op de werk vloer vielen de veranderingen mee. Wél is in vier decennia de techniek van een auto behoorlijk veranderd. „Het is steeds lastiger te volgen. Maar je groeit er in mee." Volgende week staat voor de monteur weer een cursus op het programma in verband met dc nieuwe VW Passat die op de markt wordt gebracht. Dick Bentschap Knook, in zijn vrije tijd al vele jaren actief als volleyballer, hoopt zijn werk nog een aantal jaren met plezier te kunnen doen. Maandag kreeg hij na de hulde de rest van de dag vrijaf van zijn baas. De Postbank wil op alle Nederland se eilanden een vestiging met het volledige Postbankassortiment handhaven. De Postbank onderkent daarmee de bijzondere omstandig heden van deze gebieden. Dat zegt minister van economische zaken mr. L.J. Brinkhorst in antwoord op de schriftelijke vragen van dc PvdA- Tweede Kamerleden Crone en Blom. Beide parlementariërs had den bepleit dat het postagentschap Sint-Annaland met de huidige, vol ledige Postbankservice (dus geldop names boven de 250 euro en stortin gen) behouden zou blijven 'gelet op de bijzondere omstandigheden en de geïsoleerde positie van dit ge bied.' Minister Brinkhorst zegt van de Postbank begrepen te hebben, dat de situatie inmiddels is gewijzigd en dat het postagentschap niet omgezet wordt in een servicepunt met alle beperkingen van dien. De Postbank heeft in overleg met TPG Post en Postkantoren b.v. besloten om het postagentschap Sint-Annaland te handhaven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5