Terras en muzikale optrecens op Havenplein slaan bijzondtr aan Zeehond op strandje Gorfchoek Scheiding kerk en staat Plaatsen info uitgesteld Democratie 7 Democratie 8 Democratie 10 Democratie 9 Democratie 11 Braderie Sint-Annaland voor volgend jaar alwee volgeboekt Donderdag 18 augustus 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Woonboulevard breidt uit met 358 parkeerplaatsen Standhouders die zowat allemaal volgend jaar terug wil len komen, precies het goede weer en drommen met mensen. De braderie in Sint-Annaland was zaterdag meer dan geslaagd, zegt Jos van Dijke van midden standsvereniging Activa. Het grote terras op het Haven plein, met muzikale optredens vanaf een podium, was nieuw en is voor herhaling vatbaar. Borg Varkens Nee 110 euro Genieten van tuin boerderij Landzicht Verontwaardiging Eerbetoon Stemmen van lezers Uit democratisch oogpunt woon je als niet-reformatorisch raadslid geen kerkdiensten bij, want jc vertrouwt erop dat men de democratie (samen leving) niet beschadigt. Uit respect voor iemands geloofsovertuiging doe je zo iets zomaar niet. Je doet mee met de zondagsrust en je betaalt mee aan hel gebruik van de gemeentelijke kerktorens (waar overigens veel kos ten van zijn en weinig opbrengsten). En ook bij onze democratisch geko zen collegeleden ga jc ervanuit, dat zij de democratie bewaken. Maar niets is nimmer waar, zoals we vorige week in de EB over wethouder Van Kempen hebben kunnen lezen. Men wil of durft niet op te treden, dus legt men zich bij de standpunten neer. Ik heb mij als kerklid (omdat mijn ouders dit ooit hebben geregeld) uit de administratie van de Hervormde Kerk laten verwijderen na de uitspra ken van dc dominee Lohuis omdat de democratie mij lief is. Door de uit spraken van deze predikant hebben de raadsleden er in feite weer een taak bijgekregen om te waken over alle geloofsgenootschappen binnen onze gemeente en te controleren in hoeverre deze de democratie van on ze gemeente kunnen beïnvloeden. Deze dominee heeft lange tijd zijn gang kunnen gaan zonder dat iemand van de raad of het college hem hierop heeft gecontroleerd en ter verant woording geroepen. Bovendien vind ik dat ons koningshuis is beledigd, hun goede naam is misbruikt en dc democratie in Nederland is bescha digd. Corrie van der Horst, democratisch gekozen raadslid. Ten tijde van ds. Budding werden er in Scherpenisse zogenaamde tijdre- des gehouden in hel verenigingsge bouw van de Hervormde Kerk, dc Hoeksteen. Niet alleen de titel van die rede verried al dat de inhoud niet passend was voor deze tijd namelijk: 'De verloedering van het geloof door het katholicisme'maar ook de reac tie van de gemeente bij wie ik mel ding maakte van de discriminerende tendens welke in de titel schuilging, leek mij zeer aanvechtbaar. De reac tie van de gemeente toen (afdeling welzijn) was: 'Och, dat hoort bij de vrijheid van meningsuiting Ik ben benieuwd hoe dc gemeente nu reageert op hetgeen de vertrekkende ds. Lohuis nog even meende te moe ten opmerken over het begrip 'demo cratie is van de duivel' Het kerkvolk is wel blijven zitten in zwijgzaam heid: het is niet te geloven. Hoe lang blijft deze 'onderdrukking' nog voortleven? Harrv Meijer, Scherpenisse. Door omstandigheden een late reac tie op de publicatie van het afscheid en de stellingen van ds. Lohuis in uw krant. Ik dacht dat wij in Nederland sinds enkele eeuwen een strikte scheiding hadden tussen kerk en staat. De een kan niet zonder dc ander om de nor men en waarden in stand te houden, maar het dagelijks bestuur in een ge mengde maatschappij als de onze is een zaak van rationeel denken en handelen. Het is niet de eerste maal dat vanaf de kansel politieke richting en keuze wordt opgelegd en dat de macht die kerkelijke bestuurders be zitten, wordt misbruikt voor het be schermen en behouden van hun fun damenten. Met het handhaven van deze cultuur is niemand gebaat, bo vendien wordt voorbij gegaan aan de menselijke waardigheid en mondig heid., omdat alles ten dienste moet staan van hel hogere en een eigen mening als zondig wordt verklaard. Ik zou bijvoorbeeld op Europees ni veau onderzocht willen zien of de houding van bijvoorbeeld de SGP wel geoorloofd is, gezien de achter stelling van de vrouw en het stellen van het geloof boven het menselijk belang. Anno 2005 dit soort absurditeiten de biteren met als achtergrond nog niet ver genoeg te zijn gegaan, getuigt niet van een inzicht in de huidige tijd maar eerder van een stilstaan en hang naar het feodale tijdperk waartegen onze voorouders gevochten hebben om dit te veranderen. Mensen beïnvloeden en op deze ma nier onder druk zetten om een ge loofsrichting te handhaven, druist in tegen alles wat persoonlijke vrijheid is en past niet in onze tijd. Geloven is goed en begrijpelijk, maar wel samen met een gezond verstand en zonder dwang. R. Stutje, Tholen. Allereerst wil ik benadrukken dat ds. Lohuis bij zijn afscheid in Scherpe nisse de opmerking 'democratie is een uitvinding van de duivel' nooit had moeten maken, want dat is ge woon niet waar. Ons land staat te boek als een democratie, al kan men hier de nodige vraagtekens bij zet ten. Over een reeks van jaren zijn in ons land veel democratische en so ciale verworvenheden tot stand ge komen. Het is een groot goed om dit vast te houden. Dan kan men ook de vraag stellen: hoe democratisch is ons land eigenlijk? Of lijkt hel meer dan het is, lettend op welke wijze de overheid landelijk en plaatselijk be leid maakt. Hoeveel zaken zijn er niet waarvan ik me afvraag: wordt dit nu wel door een grote meerder heid van de bevolking gedragen? Van inspraak door de burgers is niet of nauwelijks sprake, terwijl die ho ge lasten moeten opbrengen. De ho ge snelheidslijn, de Betuwelijn, de nieuwe zorgverzekering per 1 janu ari 2006 die voor iedereen veel meer gaat kosten, zijn enkele voorbeelden. Daarnaast is er allerlei bureaucrati sche rompslomp die veel irritatie op levert. Landelijk en plaatselijk spreekt de overheid niet meer de taal van de burgers en zo neemt de be langstelling in de politiek af. Men kijkt passief toe en denkt: ze doen maar. Dat heeft een negatieve in vloed op het functioneren van.de de mocratie; veel verworvenheden ver dwijnen. De graaicultuur, het optreden van leidinggevenden in be drijven en instellingen - ook in de zorgsector - met salarissen van 2 tot 5 ton, daar komt steeds meer weer stand tegen. De daadwerkelijke zorg moet immers door steeds minder mensen worden gedaan. Dc invoering van de euro - wie heeft daar om gevraagd - heeft koop krachtverlies opgeleverd. De stem ming voor de Europese grondwet maakte duidelijk, hoe ver men van de burgers af staat. Dit alles heeft veel onvrede veroorzaakt en daarom zijn er velen zeer sceptisch wat betreft de democratie in ons land. Democratie is echter ook een groot goed en fou ten en gebreken zullen er altijd zijn. Er zal nog veel moeten veranderen om dc burgers veel intensiever bij het beleid te betrekken. Bij de verkiezin gen wordt van alles beloofd, maar als men dan toch op de oude voet verder gaat, leidt dat tot verschraling van de democratie. Een betrekkelijk kleine groep mensen is bezig onze demo cratie langzaam maar zeker om zeep te helpen. Een maatschappij vol ik- gcrichthcid, waar de grootste bek het grootste brok opslokt, maar dat is geen democratie meer. Als ds. Lohuis dan zegt: de democratie is een uitvin ding van de duivel, zeg ik: zeker niet, maar het zijn de mensen en sommi gen met duivelse praktijken, die pro beren de democratie teniet te doen. Iedereen die nog een christelijke le venswandel aanhangt en daarnaar probeert te leven, verwijs ik naar Christus. Hij zegt: komt allen tot Mij die vermoeid en belast zijn en Ik zal u rust geven. Christus zegt: er is een plaats bij Mij. Dan hoefje van jezelf niets mee te brengen. Daarop gelet, is Christus de grootste democraat. En dat is dan pas echte democratie. C. Kwaak, Bergen op Zoom, oud-inwoner Sint-Maartensdijk. Natuurlijk kwamen er reacties op mijn stuk van vorige week en dat is leuk. Een signaal dat het gelezen wordt en mensen prikkelt. Sommi gen proberen mij duidelijk te maken wat democratie betekent en dat is ook democratie, want iedereen heeft een stem. Iemand schreef mij: demo cratie is de meest slechte vorm van besturen. Ik denk dat deze persoon niet goed weet wat een dictatuur in houdt. Ik wens henVhaar ook niet toe daar ooit onder te moeten leven. Ik heb ook weieens het gevoel van: schieten we niet teveel door, dwalen we niet teveel af. We zijn allemaal geneigd onze eigen gevoelens te zoe ken, maar dat houdt niet in dat leven in een democratisch land ons doet te rugverlangen naar Willem van Oran je. Zou hij nog greep krijgen op het hedendaagse Nederland? Vergeet het maar. Het is voor mij ook geen opwekkende gedachte dat die tijd terug zou keren. Lees de ge schiedenisboeken er maar op na. We moeten in ons leven zelf nadenken wat goed of slecht is, onze eigen ver antwoordelijkheden dragen bij wat we wel of niet accepteren, ook in wat we horen. De Schepper gaf ons toch een geweten? Het siert een mens niet - welke positie hij ook bekleedt - om respectloos met anderen om te gaan. Laten wij in deze zo verwar rende tijden zonder aarzeling tonen wie wij als Herder willen volgen. Dan gaan we niet kopje onder in de democratie of kerkstrijd. P.J. Gaakeer, Amersfoort. Woonboulevard Poortvliet krijgt er aan de Paasdijkweg 358 parkeer plaatsen bij. Dat betekent een ver dubbeling ten opzichte van de hui dige capaciteit van bijna 400 plaatsen aan de voor- en zijkant van het bedrijf. Het nieuwe, grote par keerterrein wordt achter de woning van de familie Bouman aangelegd. Naast en achter de Woonboulevard Poortvliet komt er extra capaciteit. „Voor de kerstshow moet alles klaar zijn", zegt directeur Arie Bouman. Hij neemt de maatregelen omdat bij de extra toeloop zoals de paas- en kerstshows volop in de bermen van de Paasdijkweg en de Schapenweg werd geparkeerd. „Daar moest wat afin gebeuren", zegt wethouder van openbare werken F.J. Goossen. „Aanleg van het nieuwe parkeerter rein is een oplossing in beider be lang." De gemeente heeft de politie ge hoord over de plannen en die is ak koord met de veranderingen. Niet alleen de verkeersveiligheid is ver zekerd, ook de bruikbaarheid van de Paasdijkweg voor het doorgaande verkeer van Poortvliet naar Sint- Annaland en andersom is gewaar borgd. Met verkeersmaatregelen en verschillende verkeersborden wordt dc rijrichting op het parkeerterrein en de doorstroming op de Paasdijk weg geregeld. Tijdens de bijna voorbije zomerva kantie is het overigens niet stil ge weest bij Woonboulevard Poort vliet. Dc wisselvallige zomer heeft geleid tot extra aanloop. „Voor ons was dit een prima zomer. We heb ben ongekend veel bezoekers ge had", zegt Arie Bouman. Er tegenover meldt Kees van Winke len dat het aanbod van tijdschriften voor een euro het goed doet op dc braderie. Volksdansvereniging Dodi-Dodi pakt uit vanwege het zilveren jubi leum. Corry Rademakers staat in een bepaald kostuum in de stand en geraden moet worden uit welk land dat komt. Corry sprak iedereen aan en bracht velen ertoe om mee te doen. Er waren 95 deelnemers die het juiste antwoord hadden: Honga rije. Na loting ging Dries Reitsma uit Sint-Philipsland met de vlaai aan de haal. Ook verkocht Dodi-Dodi zelfgemaakte en gebruikte spulle tjes. De familie Duijzer won drie kippen en Stina Hage ging met een quilt naar huis. De vereniging hield bijna 1100 euro over aan dc brade rie en dat bedrag gaat volledig naar de Nederlandse stichting voor het Gehandicapte Kind (NSGK). Voor zitter Joke de Witte is bijzonder te vreden. „We hebben altijd ontzet tend veel plezier onder elkaar. Maar we wilden nu eens iets voor een an der doen en hebben deze stichting uit een aantal goede doelen geko zen", legt ze uit. De NSGK helpt - via bijdragen aan patiëntenvereni gingen, vrijwilligersorganisaties of professionele zorginstellingen - kinderen en jongeren met een han dicap om, met hun beperking, vol waardig te kunnen leven. Het grote terras op het Havenplein is een schot in de roos tijdens de Sint-Annalandse braderie. Bezoekers luisterehier naar Het Schorrekoor. Mossels Zware luchten dreven af en toe over, dat verdér uitgewerkt en zo is het twee keer vielen er ook een paar druppels, maar verder bleef het za terdag tot laat in de avond droog in Sint-Annaland. „Jc kunt wel merken dat Sint-Annaland een 'toaverkot' is, zeiden sommige mensen tegen me", aldus Jos van Dijke. 's Morgens was het fris, maar later werd de tempera tuur aangenaam. Ideaal bradcriewecr dus. En dal bracht veel mensen naar het dorp aan dc Krabbenkreek. De auto's stonden tot ver op de Oude Zeedijk. Dc organisatie had behalve in West-Brabant ook op Schouwen- Duiveland reclame gemaakt. „Er wa ren heel veel vreemden, toeristen waarschijnlijk. Dat hoorde je van de standhouders." In de Voorstraat was het regelmatig schuifelen langs de kramen. „Zo druk met mensen, dat heb ik niet eerder meegemaakt", zegt Van Dijke. Tegen dat het optre den van het Schorrekoor op het Ha- venplcin zou beginnen, zat en stond het daar tjokvol. „Het is natuurlijk schatten, maar ik denk dat er 1300 tot 1500 mensen waren. Anderen hebben het over 2000." Doordat de geluidsinstallatie zichzelf opblies, begon het koor drie kwartier later dan gepland en die vertraging werd gedurende de avond niet meer ingelopen. Na het Schorrekoor zong het shantykoor De Kanaken uit Ber gen op Zoom en verder traden de bands Massive en Tears of Blood op. Al met al een succes, vindt Van Dij ke. „We hadden het Schorrekoor ge vraagd om te zingen. Dat wilde een podium en goed geluid", legt hij uit. Met een afvaardiging van het bestuur van de middenstandsvereniging is programma tot stand gekomen. De vier horeca-ondernemers rondom het plein sloegen eveneens de handen in een en zo kwam er één groot terras tot stand. „Dat is heel goed beval len", zegt Bas de Man van café Ha venzicht. „Alles bij elkaar is de bra derie een groot succes geworden. De minnen en de plussen moeten we nog op een rij zetten, want er zijn al tijd dingetjes die beter kunnen." Zo wel De Man als Van Dijke zijn vóór een vervolg van deze opzet. De kermis - die vrijdag al begon en ook maandag nog voortduurde - was opgeschoven richting de haven- dijk, naar het voormalige water schapsterrein. „De exploitanten wa ren tevreden over het geheel", weet Jos van Dijke. Hij kreeg daardoor ruimte op het Havenplein voor de kinderbraderie. „Voorgaande jaren had je lege plekken in dc Voorstraat als de kinderbraderie was afgelo pen. Dat wilde ik niet meer. Ook al omdat er veel meer kramen waren dan anders, moest de 'ruimte beter benut worden. Over de verplaatsing van de kinderbradcrie heb ik geen enkele opmerking gekregen." Onder de 86 braderiedeelnemers - die meer dan 120 kramen vulden - waren veel nieuwkomers. Van Dijke sprak ze allemaal, want ze komen na achten hun borg terughalen. „Dat werkt prima. Iedereen betaalt 20 eu ro en krijgt die alleen terug als hij tot acht uur blijft." Volgens hem ging 96% van de standhouders 'dik tevree' naar huis. De verkopen wa ren goed en verder was men positief over de variatie in het aanbod. Bijna iedereen wil volgend jaar terugko men. „Ik zit nu eigenlijk al vol. Maar uitbreiden naar andere straten ben ik niet van plan." Er is zaterdag geen wanklank geval len, zegt Van Dijke. Wél heeft hij het springkussen op de Ring voortij dig gesloten. „Er was niet geleverd wat wij hadden gevraagd, doordat een bepaald speeltuig niet tijdig te rug was. Bij de twee attracties op de Ring was nu te weinig toezicht. Twee kinderen hebben zich bij de EHBO moeten laten behandelen. Toen ik dat hoorde, heb ik het kus sen gesloten. Want wij als organisa tie dragen de verantwoording." Tevreden gezichten dus in Sint-An naland. „Voor ons is de braderie ab soluut geslaagd. Het heeft de hele dag gelopen. Natuurlijk ook met de nieuwe schoenenafdeling erbij", zegt Arjenne Pleune. Ook Marianne Baaij van Marianne's handwerk winkel meldt dat het 'lekker druk en gezellig' is geweest. „Zowel builen als binnen in de winkel." De terras sen in de Voorstraat waren goed be zet, bij slager Slager vonden ham burgers en braadworst gretig aftrek en er tegenover bij bakker Van der Maas stonden de mensen in de rij voor oliebollen. Veel bezoekers lie pen te likken aan een ijshoorn van IJs van Gijs. Verkeersorganisatie 3VO is dik te vreden met 232 deelnemers aan de verkeerstest. Slechts achttien men sen hadden alle vragen goed, Jimmy van Dijk uit Tilburg werd uitgeloot als winnaar. Voor een ogentest meldden zich 23 mensen. Tafelten nisvereniging Smash '76 had onder meer een dartbord hangen. Dennis van Dijke had met 147 het hoogste puntenaantal en won een dinerbon vanO euro. Chris Hage werd met 126unten tweede en dat leverde hencen taart op. Bij het prikbord ginjle eerste prijs naar Marnix van der raaf. Emy Geluk en Anneke Heijdra braiten stichting Varkens Nee on- dere aandacht. De groep probeert groschalige varkensmesterijen weje houden uit Tholen, vanwege de /erlast die ze geven. Op een A4b zijn vier zaken op een rij ge- zet e bij de Raad van State zijn ge- woien. Momenteel richt Varkens Netich op de uitbreidingsplannen vartritl b.v., ten noorden van Tho- lenVctievoeren kost geld en daar- oms de stichting op de braderie prent. Ze zoekt de steun van de bevking. „Want voor hen zetten wets immers in", zegt Emmy Ge- lukDok op de braderie in Tholen zal trkens Nee aanwezig zijn. VV-leden staan aan de Ring, waar ze (merkingen van voorbijgangers op rote vellen papier schrijven. Me. fietspaden is een wens, en de toeitenbelasting gebruiken voor recitieve voorzieningen. Ook voniemand dat dc politic minder boes moet uitschrijven en in plaats daaan overtreders harder moet aankken. En de (jacht)haven in Sinknnaland zou toegankelijk moen zijn voor jan-met-de-pet. Ma;in de haven kan iedereen ko- meireageren de VVD'ers daar op. Tenjl de liberalen een stand huren, deleleden van ABT op de braderie papten uit waarop de sterke pun ten n de partij verwoord staan. Het {ode Kruis heeft een extra stan gehuurd, waarin informatie oveftirsussen en activiteiten wordt gegen. Zoals gebruikelijk zijn ookindwerkartikelcn van de wel fare koop. „Maar het Rode Kruis biednéér dan alleen gebreide sok ken ">cgt bestuurslid Jany Boogaard. Bij Gorishoek trekt de jonge zeehond veel bekijks. Foto Bert Zwikker Tegenover de volksdansclub, op het terrein van de kerk, zit het terras dat zangkoor VZOS heeft ingericht, goed vol. Bas de Man had 's morgens om tien uur al klanten op zijn terras en het is de hele dag blijven lopen, zegt hij. „Overal kwamen ze vandaan: Vlis- singen, Haarlem, Amsterdam." Tot 's avonds laat bleef het druk op de terrassen. En de café's zaten hom- vol. Zelfs toen het licht ging rege nen, bleven de mensen onder de pa rasols staan. De Man verkocht zelfs nog gekookte mossels op straat. „Het was heel gezellig en er is niks geen trammelant geweest. Zelf heb ik het zó druk gehad, dat ik nog niet even op de hoek van de straat kon gaan kijken of een harinkje eten." Tuinliefhebbers zijn komend week einde weer welkom bij boerderij Landzicht, aan de Breedenvlietsedijk tussen Sint-Annaland en Stavenisse. Brigitte Jumelet heeft er 6500 vier kante meter tuin aangelegd. Delen met veel vaste planten, maar ook een boomgaard, groentetuin en dessert- tuin. In de bloemenpluktuin kunnen bezoekers zelf een boeket samenstel len. Verder zijn er planten te koop. ei gen stekjes, kruiden en 'vergeten' groenten. Maar ook brocante en harti ge taarten. Een groepje leerlingen uit Sint-Philipsland zorgt voor muziek. Brigitte Jumelet combineert de aan dacht voor de tuin steeds met kunst. Dit keer is er werk te zien van Rijn- hard Schrcgardus, schilderijen van Tjits v.d. Ende, Astrid Blaauw en Jan- neke Kooij, is Gonnic Mulders aan wezig met keramiek, klankschalen en sieraden en demonstreert André Ver duit het maken van glas-in-lood. Het publiek kan zowel zaterdag als zondag terecht op Landzicht, tussen tien en vijf uur. In de toegangsprijs is een kopje koffie of thee begrepen. Het plaatsen van informatiepanelen bij dc zeventien bijzondere boerderij en op Tholen en Sint-Philipsland is uitgesteld tot volgend jaar april. De tekstborden met gegevens over de be knopte geschiedenis van de hofstedes komen aan het erf te staan voor voor bijgangers. De panelen zouden eerst dit jaar al worden geplaatst, maar de productie neemt meer tijd in beslag. Ze worden gemaakt door leerlingen van de afdeling bouwtechniek van het middelbaar beroepsonderwijs van het Markiczaat college in Bergen op Zoom. Het eerste bord wordt geplaatst bij 't Hoefje van de familie Van der Slikke in Poortvliet door gedepu teerde Poppelaars. De provincie geeft 3150 euro subsi die voor het project dat mede door M. Bierens uit Tholen is opgezet. „Mijn hele leven woon ik hier al, maar een zeehond heb ik op het strandje bij Gorishoek nog nooit gezien." Bert Zwikker van cam ping De Pluimpot was verrast toen een campinggast hem donderdag avond rond een uur of acht meldde dat er zo'n dier op het strand lag. Hij ging er meteen heen om foto's te maken. Afgezien van een wondje aan de nek vond hij de zeehond er redelijk uitzien. Die ervaring had ook de heer De Korte uit Sint- Maartensdijk, die er voorbij fiet ste. „Het beest was mak. Het draaide gewoon zijn kopje naar je toe." De politie was inmiddels ge waarschuwd en een drie kwartier later arriveerde iemand om het dier op te halen. „Het bleek dat de jonge zeehond veel te licht was voor zi leeftijd, een zogenaamde huilert, zegt Zwikker. Om aan te sterkeis het beestje naar de zee- hondeipvang in Pieterburen ge- brachtDe aanwezigheid van de zeehon zorgde voor een enorme toeloopij het strandje. VERVOLG KERKENRAAD Ds. J. Lohuis. „Zij vallen onder het recht van vrij heid van meningsuiting. Het college laat de uitspraken dan ook geheel voor rekening van de dominee. De scheiding tussen kerk en staat in Nederland maakt bovendien, dat het in principe niet gebruikelijk is dat de overheid zich bemoeit met wat er in kerken gepredikt wordt. Als daar reden toe is, wordt achteraf wel dc dialoog aangegaan." Dat gebeurt ook in dit geval, waar de kerkenraad van de Hervormde Gemeente Scherpenisse een brief krijgt waarin b. en w. hun gevoelens over de gewraakte uitspraken en de reacties daarop, alsmede het forme le collegestandpunt, kenbaar zullen maken. „Uiteraard wordt de kerken raad, die verantwoordelijk wordt geacht voor de uitspraken, om een standpunt gevraagd", aldus b. en w. dinsdagmiddag in een verklaring. Met de vierkante afwijzing van de uitspraak van ds. Lohuis door het volledige college, dus ook SGP- wethouder Heijboer, worden de raadsfracties van Algemeen Belang Tholen en de Partij van de Arbeid op hun wenken bediend. Die had den vorige week naar aanleiding van het verslag van de afscheids- dienst en de ingezonden stukken daarover in deze krant, b. en w. via schriftelijke vragen om actie ge vraagd. Volgens ABT had dc na mens het gemeentebestuur aanwezi ge wethouder W.C. van Kempen dat al tijdens de afschcidsdicnst op 31 juli moeten doen. De PvdA wil we ten of de kerkenraad van de Her vormde Gemeente Scherpenisse de mening van de vertrokken predikant deelt. En welke consequenties trekt het college? „Democratie is in alle beschaafde landen de basis voor het politieke bestel", schrijft PvdA-fraclievoor- zitter M.A.J. van der Linde in een brief aan b. en w. „Voor het behoud van de democratie of het terugwin nen daarvan, hebben mensen hun leven gegeven. Veel mensen zullen dan ook met verontwaardiging ken nis genomen hebben van de woor den van de heer Lohuis. Onze frac tie heeft reacties ontvangen en de ingezonden stukken in de Een- drachtbode spreken voor zich. Dc PvdA is om die reden van mening, dat een vertegenwoordiger van ons democratisch gekozen gemeentebe stuur de stellingen van de predikant niet voor kennisgeving mag aanne men." ABT vindt dat wethouder Van Kem pen al tijdens de afscheidsdienst had moeten optreden. „Waarom heeft de vertegenwoordiger en verdediger van onze democratische normen cn waarden niet in de afscheidsdienst van ds. Lohuis laten welen, dat hij en allen die hij vertegenwoordigde het niet eens is met de stelling van deze dominee dat de democratie een uitvinding is van de duivel?" J.J.P.A. Boulogne en mevr. C. van der Horst willen weten of wethou der Van Kempen officieel afgevaar digde was namens het college bij het afscheid van ds. J. Lohuis van de Hervormde Gemeente Scherpe nisse. „Was het college bekend met de anti-democratische standpunten van ds. Lohuis toen zij besloten een afvaardiging naar zijn afscheid te sturen?" ABT wil verder weten of de Her vormde Gemeente Scherpenisse aangesloten is bij het OOK. het overleg van een groot aantal Thool- se kerken met het gemeentebestuur. „Zo ja. blijft het college dan overleg voeren met een instelling die leden heeft die zich tot doel hebben ge steld om een einde te maken aan de democratie?", aldus de schriftelijke vragen van ABT. Ds. Lohuis baarde opzien met zijn afwijzing van de democratische po litiek. „Het is mijn diepste overtui ging dat de democratie een uitvin ding van de duivel is", voegde hij eraan toe, nadat hij zijn erkenning had uitgesproken voor de aanwezig heid van wethouder Van Kempen als afgevaardigde van het gemeente bestuur. De PvdA wil van b. en w. weten op welke manier wethouder Van Kem pen op de uitlatingen van Lohuis heeft gereageerd. „De aanwezig heid van een vertegenwoordiger van het gemeentehestuur kan gezien worden als een eerbetoon. Vindt het college dit eerbetoon terecht als de betreffende persoon van mening is dat dc democratie verjaagd dient te worden?", vraagt fractievoorzitter Van der Linde aan b. en w. Eerder schreef ook inwoner J. de Jonge uit Tholen een brief over deze kwestie aan zowel b. en w. als de gemeenteraad. Hoewel wethouder Van Kempen vorige week laconiek reageerde met de opmerking dat hij de uitspraken van de predikant had aangehoord en niet via de krant wil de reageren, blijkt uit de dinsdag uitgegeven verklaring van b. en w. dat de zaak maandag 1 augustus, de dag na de afscheidsdienst, al door hem werd besproken met de burge meester. Daar maakte hij eerder geen melding van. wat mede geleid heeft tot de raadsvragen van ABT en PvdA. In de raadsvergadering van I september wordt mogelijk nog ingegaan op de zaak aan dc hand van de antwoorden op de schriftelijke vragen en de brief van J. de Jonge. Wethouder W.C. van Kempen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5