Scherpenisse mag niet lijden onder uitspraken ds. Lohuis Prijsdoorbreak Fietsmeerdaagse slaat goed aan é^oeVlaatVie Kerkenraad op het matje voor uitspraken vertrokken predikant In Tholen stijgen de geboorten alleen maar "Het lijkt zo vanzelfsprekend" B. en w. blijven kerken en verenigingen bezoeken ///faHEIjNEN Zwanger Donderdag 18 augustus 2005 61c jaargang no. 39 Oldtimers, rommel, paling, show en koopjes Poortvliet De inwoners van Scherpenisse mogen niet de dupe wor den van de uitspraken van ds. J. Lohuis. B. en w. zijn niet van plan om contacten met kerkbesturen en andere bur gers te verbreken. Het college wil niemand uitsluiten. Wel zal het gemeentebestuur blijven waken voor beknot ting van grondrechten. De raadsleden en de wethouders hebben met het afleggen van de eed of belofte de Grond wet en ons democratisch staatsbestel onderschreven. „Als representanten van de parlementaire democratie ne men we dan ook volledig en onverkort afstand van de op vattingen van ds. Lohuis." LC 76 CM BREEDBEELD KTV mmm Beter en goedkoper Tijdgeest Praten met OOK B. en w. keuren uitlating ds. Lohuis af B. en w. hebben dinsdag unaniem afstand genomen van de uitspraak van ds. J. Lohuis dat de democratie van de duivel is. Het college acht de kerkenraad van de Her vormde Gemeente Scherpenisse verantwoordelijk voor de uitlatingen van de inmiddels naar Harskamp vertrok ken predikant. De kerkenraad wordt uitgenodigd voor een gesprek met het gemeentebestuur over de kwestie, die inmiddels landelijk de aandacht heeft getrokken. Vrijheid meningsuiting Haaks op landelijke ontwikkeling De laatste vijf jaar zijn er in de gemeente Tholen gedu rende de eerste zes maanden niet zoveel kinderen gebo ren als nu: 187. Die ontwikkeling staat haaks op de lan delijke trend, vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), van een dalend aantal geboorten. Op 1 juli van dit jaar telde Tholen 24.847 inwoners. Deze week DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ECHT GEREGELD. OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zie consumentengids januari MEUNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E TECHNOLOGIE Eendrach PO: Ise Courant land :65?474 e.nl itbode.nl' Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een zomermarkt met zestig kramen en een feesttent, een palingrookwed- strijd, een rommelmarkt en een tref fen van de oldtimerclub. Poortvliet staat zaterdag bol van de activiteiten. De zomermarkt begint om twaalf uur. Middenstanders en handelaren bieden allerhande waren te koop aan, verenigingen presenteren acti viteiten om de kas te spekken. Het organiserende Activiteitencomité Poortvliet heeft als gratis attracties voor de jeugd een springkussen met waterbak en een clown die ballon nen uitdeelt. Ook kan een rondje ge reden worden met paard en wagen. Op het Kerkplein is er een kinder braderie. Daar staat ook weer een feesttent, waarin Maikel Goud zwaard en Annemarie van der Ster ren het middagprogramma verzor gen. Eerst een kinderdisco, en om drie uur 'It's all in the mix'. In een tijdsbestek van drie kwartier worden in deze doldwaze show 65 liedjes - zowel oude als hedendaagse num mers - in rap tempo gebracht, waar bij het wisselen van kleding door beide artiesten achter een wit doek, gevolgd kan worden door het pu bliek. Om vier uur volgt een demon stratie door de linedance club van café 't Centrum en 's avonds ver zorgt dj Wouter van W en W party crew de muziek in de tent. De kitcar- club, die deze dag een treffen heeft bij autobedrijf Niemantsverdriet, maakt om vijf uur een rondje over de braderie. De palingrookwedstrijd begint om twaalf uur en organisator Peter v.d. Sterren heeft weer meer deelnemers dan vorig jaar. De uitslag is om half zeven bekend. Op het erf van fam. Coppoolse aan de Stoofstraat is van een tot vier uur de jaarlijkse rommelmarkt van de Gereformeerde kerk. De opbrengst is deels voor de kerk en deels voor de actie Kinderen in de Knel. Het gemeentebestuur acht de kerkenraad van de Hervormde Gemeente primair verantwoordelijk voor de uitspraken van de vertrokken predikant. Verrassend snel kwamen b. en w. gisterenmiddag met antwoorden op de schriftelijke vragen van de raadsfracties van Algemeen Be lang Tholen en de Partij van de Ar beid. Er werd dinsdagavond zelfs voor overgewerkt. Hiermee wil het college een signaal geven, dat er Advertentie I.M. zijn is vooruit zien! KftJÖjiïZORG^?^EKTADMINlSTRATlE Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-moil: info@spkez.nl Advertentie I.M. WXGA resolulie, helderheid 450 cd/m2, conlraslverhouding 500: l,| Progressive Scan, 2 scarlaansluilingen. JB93T- fulfill Advertentie I.M. nu wel adequaat gereageerd wordt. Eerder kregen b. en w. diverse ver wijten van politici en burgers dat met name wethouder W.C. van Kempen, die bij de afscheidsdienst van ds. Lohuis het gemeentebe stuur vertegenwoordigde, niet on middellijk afstand van de uitspra ken van de predikant had geno men. Uit het antwoord van het col lege blijkt, dat wethouder Van Kempen tijdens de dienst 'overval len' is door de gewraakte uitspra ken van ds. Lohuis. „Wij zijn in de afscheidsdienst voor de eerste keer geconfronteerd met de opvattingen van ds. Lohuis over de democra tie." De volgende dag maakte wethou der Van Kempen er wel melding van bij zijn aanwezige collega's. „Het college heeft toen al uitge sproken de opvattingen van ds. Lo huis niet te delen en daarvan dan ook volledig en onverkort afstand te nemen, ook al hebben zijn uit spraken wellicht uitsluitend een le vensbeschouwelijk karakter." B. en w. wijzen de suggestie van ABT van de hand dat Van Kempen 'in de dienst' al afstand van ds. Lo huis had moeten nemen. „Met de wethouder is het college van me ning, dat het de maatschappelijke verhoudingen niet zou dienen, als hij op dat moment - zo dat al moge lijk was - in welke vorm dan ook een reactie op de uitlatingen van de dominee had gegeven." De predi kant wilde maar 1 spreker tijdens de afscheidsdienst en dat was ouder ling Quist. In tegenstelling tot wat gebruikelijk is, was er na de dienst ook geen gelegenheid om de ver trekkende predikant en zijn vrouw nog een hand te geven. „Wij hebben er dan ook alle begrip voor, dat Van Kempen zijn gevoelens eerst voor gelegd heeft aan het college dat hij vertegenwoordigde. Ons standpunt kunnen we ook op een andere ma nier kenbaar maken. Het college vindt het vanzelfsprekend om de be ginselen waarop ons democratisch staatsbestel is gegrondvest, uit te dragen. Daarvoor benaderen wij de kerkenraad, die wij primair verant woordelijk achten voor de gedane uitspraken. Wij gaan er op voorhand van uit, dat het kerkbestuur met ons over dit onderwerp, mede vanwege de reacties die de uitspraken van ds. Lohuis in de huidige tijdgeest heb ben opgeroepen, de dialoog wil aan gaan. Van de uitkomst zullen wij de gemeenteraad op de hoogte bren gen." „Het is al jaren staand beleid en volgens het college ook een goed en algemeen gewaardeerd gebruik, dat b. en w. zoveel als mogelijk is, gehoor geven aan uitnodigingen voor bijeenkomsten van zeer uit eenlopende aard van verenigingen, organisaties, instellingen, enz. Eén of meer leden vertegenwoordigen het college bij die bijeenkomsten, ook bij intrede- en afscheidsdien- sten van geestelijken van Thoolse kerken, in dit geval het afscheid van ds. Lohuis van de Hervormde Gemeente Scherpenisse. Die was mede vertegenwoordigd in het eer ste lokaal overleg overheid kerken (OOK) dat op 11 maart heeft plaatsgevonden. Het lokaal bestuur heeft als taak stelling. het behartigen van de al gemene belangen van alle inwo ners. Het college wil hiermee uiterst zorgvuldig, consequent en consistent omgaan en niemand uit sluiten. Wij delen de gewraakte op vattingen van ds. Lohuis niet en ne men daar afstand van, maar wij zullen wel de dialoog met de ker kenraad en de inwoners van Scher penisse die het kerkbestuur verte genwoordigt, blijven zoeken en onze gevoelens over de uitspraken en de reacties daarop, kenbaar ma ken." ZIE VERDER PAGINA 13 christen zijn en dat is lastig genoeg. We hebben de zaak uitvoerig be sproken en het standpunt van b. en w. is helder. De kerkenraad van de Hervormde Gemeente Scherpenis se krijgt van ons een brief en wordt uitgenodigd voor een ge sprek. Wij willen weten hoe ze te gen de uitspraak van ds. Lohuis aankijken. Ik acht het niet uitge sloten dat een afschrift van die brief naar de inmiddels vertrokken predikant gaat." Na toenemende reacties van politici en burgers kwamen b. en w. dins dagmiddag met een verklaring, waarin volledig afstand werd geno men van de uitspraken van ds. Lo huis over de democratie in de af scheidsdienst van zondag 31 juli. Volgens de daarbij aanwezige wet houder W.C. van Kempen (CDA) pas veertien dagen later omdat dins dag voor het eerst na de vakantie al le vier wethouders aanwezig waren. „Maar het eerste wat ik maandag 1 augustus bij aankomst in het ge meentehuis deed, was de uitspraak van ds. Lohuis bespreken met bur gemeester Nuis, want ik voelde me flink geraakt. We besloten toen om nog geen stappen te nemen, maar op een passend tijdstip te reageren in afwachting van de terugkeer van de wethouders Heijboer (SGP) en Velt huis (PvdA)." Het standpunt van al le collegeleden werd hierover be langrijk geacht. De wethouders van de twee grootste politieke partijen in de gemeenteraad van Tholen maak ten dinsdag met Va|n Kempen en Goossen (VVD) het kwartet weer compleet. Burgemeester Nuis was toen echter op vakantie, maar maan dag had hij zich nog met de zaak be ziggehouden en volgens wethouder Van Kempen staat hij vierkant ach ter de verklaring. „Het college is unaniem: volledig en onverkort dis tantiëren we ons uitdrukkelijk van de uitspraak van ds. Lohuis. Als lid van een christen-democratische par tij wil ik de democratie dienen en Wethouder Van Kempen was op uitnodiging van de kerkenraad bij de afscheidsdienst van ds. Lohuis aanwezig. Het college ziet geen re den in de uitlatingen van 1 predi kant om voortaan geen uitnodigin gen meer aan te nemen van deze of andere kerkenraden. Per uitnodi ging zullen b. en w. beoordelen - zoals tot nu toe beleid is - of de uit nodiging wordt aanvaard of niet. De algemene gedragslijn is, dat daar waar mogelijk het college uit nodigingen voor lokale bijeenkom sten van zeer uiteenlopende aard aanneemt. Het college ziet zijn aan wezigheid daarbij als zuiver func tioneel. B. en w. karaktiseren de uitspraken van ds. Lohuis als 'de mening van de betreffende dominee, gedaan tijdens een kerkdienst.' ZIE VERDER PAGINA 5 Nederland als samenleving op de uit- sterfkoers. Groei bevolking is het laagst sinds 85 jaar. Aantal baby's in 2005 op laagste peil sinds 1900. Zo maar enkele recente krantenkoppen. De boodschap is helder: in ons land worden steeds minder kinderen gebo ren, er overlijden méér mensen en er emigreren meer Nederlanders dan er buitenlanders hier komen wonen. Een landelijke toename van slechts 8000 inwoners in de eerste helft van dit jaar, zo'n beperkte groei is sinds 1920 niet meer voorgekomen. Dat er minder kinderen worden geboren, komt vol gens het CBS vooral door de afname van het aantal vrouwen van rond de dertig jaar. Want dat is de leeftijd waarop de meeste vrouwen moeder worden. In Tholen was het vorig jaar zo, dat eenderde van de toen geboren baby's een moeder had die tussen de 30 en 34 jaar oud was. Van iets meer, 38%, lag die leeftijd tussen 20 en 29 jaar. Dat beeld verschilt dus van het landelijke, waarmee mogelijk de af wijkende trend van het aantal geboor ten deels is verklaard. ZIE VERDER PAGINA 2 Na veertig jaar bij De Waal eet Maarten Quist nog iedere dag een bokkenpoot Vier Sint-Philipslandse kinderen hebben het naar hun zin in Kleine Tour Steenbergen Hans Bouman uit Poortvliet terug van stage voor reisbureau in Thailand EN VERDER... Ad, Loes en Hans Marien een kwart eeuw in 't Paekhuys Roofvogels zijn trekpleister bij Meestoof tijdens braderie Sint-Annaland Groen wijkt voor tijdelijke Ten Ankerflat MET DE HOND MOET MEN OOK ZIJN VLOOIEN LIEFHEBBEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Met 54 deelnemers zijn de organisatoren van de fietsmeerdaagse in Sint-Maartensdijk heel tevreden. „Dat is het dubbele van vorig jaar, dus zijn we daar bijzonder blij mee", zegt bestuurslid Peter van Sprundel van het evenementencomité Smalstad. „We hebben bewust voor de laatste week van de schoolvakantie gekozen en dat pakt goed uit. En het prachtige weer is natuurlijk ook heel belangrijk. Alles bij elkaar levert dat een leuk, gemêleerd gezelschap op." Dinsdagavond vanaf half zeven gingen 54 fietsers van start aan de Haven voor de 19 of 28 km richting Stavenisse en terug. Piet Groffen en Jan Ou- desluijs hadden een route uitgestippeld door de polders, in samenwerking met Siem Schot. Naast de fietsers uit Sint-Maartensdijk was er een groep je dames uit Poortvliet en een aantal leden van volksdansvereniging Dodi Dodi. De 79-jarige Giljam was de oudste deelnemer. De dochter van de familie Wieringa-van As de jongste. De molen in Stavenisse fungeerde de eerste avond als controlepost, waarbij de fietsers behalve koffie of thee met een Zeeuws speculaasje ook nog een informatieblad van vrijwillig molenaar Gatz.e de Moed ontvingen. Zie verder pagina 2. i l Zie de advertentie elders in deze krant. DELTA KV Advertentie I.M. mi De familie Wieringa-Van As in de Nieuweweg bij Stavenisse. 0 4?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1