Provincie Zeeland Naar een kust met kwaliteit September 2005 - Zeelandmaand Nieuwe methode van mest injecteren geeft minder structuurbederf bodem Officiële Mededelingen Grenzen grondrechten zijn ruim Donderdag 18 augustus 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 33/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl In beroep Op 11 juli hebben Gedeputeerde Staten de Startnotitie Strategische Milieubeoordeling (SMB) Kustversterking Zuidwest Walcheren vastgesteld, die is opgesteld door het projectbureau Zwakke Schakels. Provinciale Staten Zomerreces Bezoek een openbare vergadering van Provinciale Staten asssftias Diversen Provinciaal Restauratie Uitvoeringspro gramma 2005-2010 Milieu Ontwerp-beschik- kingen ontgron ding waterpartijen landgoed Sint Maartensdijk -A' Loonbedrijf M. de Koster uit Kruiningen ontwikkelt injecteur met sleep slang De loodzware tank blijft aan de kant. In plaats daarvan ligt er een honderden meters lange slang langs de akker. Loonbedrijf M. de Koster uit Kruiningen heeft een nieuwe methode ontwikkeld voor het injecteren van vloeibare mest. „Het geeft minder structuur- bederf van de grond en taaie of kapot gere den kopakkers zijn verleden tijd", geeft Rien de Koster de voordelen aan. „Eigenlijk is veel gewicht overbodig. Want dit scheelt ze ker twintig ton." Dilemma Abdij Jubileumbezoek Koningin Beatrix aan Zeeland 2005 (Foto: Lex de Meester) September Zeelandmaand staat dit jaar in het kader van het Zilveren Regeringsjubileum 2005 van Koningin Beatrix. In samen werking met Zeeland Nazomer Festival, het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Stichting Nationaal Monument Watersnood 1953, de gemeente Sluis/Stichting Cultureel Aardenburg, Film by the Sea en Amnesty International, Kunstcommissie perscentrum Nieuwspoort, het Zeeuws Museum en Omroep Zeeland wordt op tal van locaties aan dacht geschonken aan dit jubi leum. Activiteiten De opening vindt plaats op 2 sep tember, 20.00 uur, op het Abdijplein in Middelburg met een concert door het Jazzorchestra of the Concertgebouw met als soliste Ellen ten Damme. Niet alleen in en rond het provin ciehuis aan het Abdijplein vinden activiteiten plaats. Vanaf 3 september tot en met 2 oktober is in het Watersnood museum in Ouwerkerk een ten toonstelling te zien met de naam "De watersnoodramp 1953 en de rol van de Oranjes". Op 10 september mogen in Aardenburg de winnaars van de gedichtenwedstrijd "25 gedichten voor Beatrix" hun inzending voor lezen. In Vlissingen zijn op 13 september speciale filmvoorstel lingen, een concert en een talk show, waarbij wordt ingezoomd op de speciale band van de leden van het Koninklijk Huis met Afrika en in het streekmuseum van Tholen is de hele maand septem ber een tentoonstelling te zien over "De band van de Oranjes met het eiland Tholen". Programma Het volledige programma (voor zover bekend) met alle data, aan vangstijden, activiteiten, locaties en de instanties waarmee wordt samengewerkt is na te lezen op de homepage van de website van de provincie www.zeeland.nl. Aanvullingen en wijzigingen zullen hier ook vermeld worden. Dinsdag 30 augustus is de eerst volgende zitting van de advies commissie bezwaarschriften van de provincie Zeeland, Abdij 6 in Middelburg. Tijdens de zitting komen vier zaken aan de orde: Om 14.00 uur wordt het bezwaarschrift van Greenberg Traurig uit Amsterdam behandeld tegen een besluit van Gedeputeerde Staten (GS) over het verzoek van de moedermaat schappij van Cobelfret (CdMR) om op grond van artikel 8.23 Wet Milieubeheer de vergunning van de Koninklijke Scheldegroep B.V. aan te vullen/aan te scher pen voor de inrichting aan de Ritthemsestraat 500 in Vlissingen-Oost. Om 15.15 uur volgt het bewaar schrift van Quarles Jurgens advocaten uit Goes, namens hun cliënt Hoondert B.V. tegen een besluit van GS over het opleggen van een dwangsom voor het overtreden van artikel 8.1 lid 1 onder b Wet Milieubeheer. Om 16.00 uur wordt het bezwaarschrift behandeld van de heer J.C.C. de Theije uit Wolphaartsdijk tegen een besluit van GS over de afwijzing van een verzoek om ontheffing ex artikel 68 van de Flora- en faunawet voor het doden van grauwe gans, Canadese gans, brandgans en rotgans met een geweer. Om 16.30 uur tenslotte wordt het bezwaarschrift behandeld van de Stichting Duif uit Vlissingen tegen een besluit van GS over de wel verleende ontheffing in het kader van dezelfde wet aan de heer J.C.C. de Theije uit Wolphaartsdijk voor het doden van de holenduif. Nieuws In de Nederlandse kust bevindt zich een aantal zwakke schakels die naar verwachting tussen nu en tweehonderd jaar moet wor den versterkt om aan de eisen van veiligheid tegen overstroming van het achterland te voldoen. Het project Zwakke Schakels is op initiatief en met financiële steun van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat tot stand gekomen. De uitvoering is in han den van de kustprovincies zelf, vanwege hun rol in de ruimtelijke planvorming en taken met betrek king tot waterkeringen. De provincie Zeeland kent twee zogeheten prioritaire zwakke schakels. Dat zijn kuststroken die een tekort aan hoogte en sterkte hebben als de zeespiegel rijst en de aanval door golven verandert. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het om het gebied van Breskens tot aan het Zwin en in Zuidwest Walcheren van Vlissingen tot Domburg. De totale lengte van twintig kilometer in Zuidwest Walcheren is onderver deeld in zeven kustvakken. Niet alleen het veiligheidspro bleem moet duurzaam worden opgelost, ook moet rekening gehouden worden met natuur, landschap, economische functies en recreatie. Behalve de gemeen ten Veere, Vlissingen en het Waterschap Zeeuwse Eilanden zijn en worden daarom ook belan genorganisaties bij de plannen betrokken. Procedures De SMB is één van de wettelijke procedures die moet worden doorlopen. Ook een milieurapport en een Maatschappelijke Kosten Baten Analyse (MKBA) mogen niet ontbreken. De provincie Zeeland kiest voor een Streekplanuitwerking om het kust- Zonsondergang Vlissingen (Foto: Lex de Meester) versterkingsplan Zuidwest Walcheren te laten vaststellen. Deze uitwerking moet passen binnen de kaders van het nieuwe Omgevingsplan Zeeland. Omstreeks mei 2006 zal het ont werpbesluit samen met het milieurapport en het planproces de inspraak ingaan. Na afloop van deze periode en het advies van de commissie voor de milieu effectrapportage wordt het milieurapport en de Streekplanuitwerking door GS vastgesteld. Startnotitie In de planstudie spelen twee the ma's een rol: kustveiligheid en ruimtelijke kwaliteit. Kustveiligheid wordt beïnvloed door twee processen, klimaatver andering en daarmee gepaard gaande zeespiegelstijging en ver hoogde stormintensiteit, alsmede kusterosie ten gevolge van de stroming in de getijdegeulen Oostgat en Sardijngeul. Bij ruimtelijke kwaliteit spelen meerdere factoren een rol. Natuur, water(huishouding), milieu, landschap, archeologie en cultuurhistorie, landbouw, recrea tie en toerisme en scheepvaart. Na verkennend onderzoek en overleg met betrokkenen zijn uit de ruimtelijke scenario's en kust- versterkingsopties drie integrale alternatieven naar voren geko men, te weten zeewaarts, landin waarts en consolidatie. De uitgewerkte alternatieven, scenario's en opties staan in de startnotitie met kaarten en bijla gen. Deze kan besteld worden bij het provinciaal informatiecentrum, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118-631400, e-mail- adres infocentrum@zeeland.nl Zeeland De leden van Provinciale Staten vergaderen niet in de vakantie maanden. Het zomerreces loopt van 9 juli t/m 21 augustus. De eerstvolgende vergadering is die van de commissie Ecologie en Water op 7 september. De volgende statenvergadering wordt gehouden op vrijdag 7 oktober. Meer informatie over actuele zaken en bijeen komsten van Provinciale Staten of statencommis sies kunt u bekijken op de website: www.zeeland.nl onder provinciale staten. Provinciale Staten, uw volksvertegenwoordiging, vergaderen vrijdag 7 oktober over onderwerpen die u als inwoner van Zeeland betreffen! Heeft u belangstelling om een Statenvergadering bij te wonen? Vul dan onderstaande bon in. Statenleden en fractiemedewerkers heten u welkom, maken u weg wijs en geven uitleg over de agenda. De vergaderingen van Provinciale Staten worden gehouden in de Statenzaal, Abdijplein 10 te Middelburg en beginnen'om 09.30 uur. Naam Adres Postcode Woonplaats e-mail Datum 7 oktober 11 november 9 december (omcirkel uw voorkeursdatum) Retourneer de bon aan Provinciale Staten, t.a.v. de Statengriffie, Antwoordnummer 75, 4330 WB Middelburg Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 16 juli 2005 het Concept Provin ciaal Restauratie Uitvoerings programma 2005-2010 vast gesteld. Het programma dient jaarlijks te worden op gesteld ingevolge het Besluit Rijkssubsidieregeling Monu menten 1997 (Brrm 1997). In het Brrm 1997 is een onderscheid gemaakt in bud- gethoudende en niet-budget- houdende gemeenten. Voor de niet-budgethouden- de gemeenten (met minder dan 100 rijksmonumenten) is nu het Concept Provinciaal Restauratie Uitvoeringsprogramma 2005-2010 voorlopig vast gesteld. Hierin staat in volg orde van prioriteit aangege ven welke rijksmonumenten voor subsidie in aanmerking komen voor de gemeenten Borsele, Hulst, Kapelle, Noord-Beveland, Reimerswaal en Terneuzen. De overige budgethoudende gemeenten (met meer dan 100 rijksmonumenten) stel len jaarlijks een eigen Gemeentelijk Restauratie Uitvoeringsprogramma op. Het Concept Provinciaal Restauratie Uitvoerings programma ligt van 18 augustus tot 16 september 2005 ter inzage bij het Provinciaal Informatie centrum, Nieuwe Burg 42, Middelburg, op werk dagen van 9.30-12.30 en 13.30-16.30 uur, bij alle Zeeuwse gemeenten op de voor hen gebruikelijke tij den en in de Zeeuwse Bibliotheek gedurende de openingstijden. U kunt een exemplaar van het concept opvragen bij het Provinciaal Informatie centrum, telefoon 0118- 631400 of e-mail infocentrum@zeeland.nl Voor aanvullende inhoude lijke informatie kunt u vanaf 26 augustus 2005 contact opnemen met: mevr. C.J. Boersma (tel. 0118-631479, e-mail cj.boersma@zeeland.nl, fax 0118-627839). Belanghebbenden kunnen hun zienswijze schriftelijk kenbaar maken aan het col lege van Gedeputeerde Staten. Deze zienswijze dient uiterlijk 16 septem ber ontvangen te zijn. Gedeputeerde staten van Zeeland willen de door Bosch Slabbers te Middelburg namens J. Bout te Rhoon, M.L. Schot en C.J.J. Schot-Oudesluijs te Sint Maartensdijk aange vraagde vergunning inge volge de Ontgrondingenwet voor het uitvoeren van ontgrond ingswerkzaamheden ten behoeve van de aanleg van waterpartijen in het kader van een te realiseren land goed aan de Kastelijnsweg ten zuiden van Sint Maartensdijk verlenen met voorschriften ter bescher ming van de bij de ontgron ding betrokken belangen. Tevens heeft de aanvrager verzocht een machtiging ex artikel 12 Ontgrondingenwet te verle nen, teneinde zo spoedig mogelijk met de werkzaam heden te kunnen aanvan gen. Gedeputeerde staten willen ook de gevraagde machtiging verlenen met voorschriften ter bescher ming van de bij de ontgron ding betrokken belangen. De aanvraag, de ontwerp beschikkingen en de overi ge stukken liggen van 19 augustus tot en met 16 september 2005 ter inza ge bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren, alsmede in het gemeente huis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen van 9-12 en van 13.30-15 uur, met uitzonde ring van de maandagmid dag. Gedurende de periode van terinzagelegging kan een tel. afspraak worden gemaakt voor het inzien bui ten kantooruren. Na 16 september 2005 tot einde beroepstermijn liggen de stukken op genoemde plaatsen ter inzage op werk dagen tijdens kantooruren. Tot en met 17 september 2005 kan een ieder gemoti veerde bedenkingen tegen de ontwerp-beschikkingen indienen bij gedeputeerde staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Indieners van bedenkingen kunnen verzoeken hun per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Wie in dezelfde periode over de ontwerp-beschikkingen van gedachten wil wisselen of mondeling bedenkingen wil inbrengen, kan een telefo nische afspraak maken (0118-631786). De aanvra ger wordt in de gelegenheid gesteld daarbij aanwezig te zijn. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stuk ken, kan men zich v.w.b. de Directie ruimte, milieu en water wenden tot dhr. G. Beckers (tel. 0118-631786). Bart (22): 'Ik stond van top tot teen in de fik...' GEBRUIK NOOIT SPIRITUS OM EEN BARBECUE AAN TE STEKEN! Brandwonden Stichting Giro 20 21 22 Postbus 1015 -1940 EA Beverwijk Tel. (0251) 27 55 55 Wél veilig BBQ-en? www.brandwonden.nl De Koster heeft het systeem van de injecteur met sleep- slang zelf uitgedokterd. Vorig jaar probeerde hij al een pro totype, maar toen waren er problemen met de verdeling van de mest. Dat is nu opge lost, het systeem functioneert naar tevredenheid. „Ik kan tot een kilometer van de pomp komen." De klanten zijn en thousiast, want de andere werkwijze levert hen voordeel op. De Koster: „Je ziet geen sporen in de gewassen, bij voorbeeld als er na het 'kule- foateren' een groenbemester ingezaaid wordt." De prijs en de capaciteit verschillen niet ten opzichte van de traditione le werkwijze. Het loonbedrijf werkt met een injecteur van zeven me ter breed. Voor de tractor chauffeur is het wennen om met de slang achter zijn ma chine te rijden, geeft De Kos ter aan. „Het is iets bewerke lijker." De mest wordt aangevoerd vanuit een pomp die aan de rand van het per ceel kan blijven staan. Daar kunnen tankwagens deze ook gemakkelijk vullen. De pomp wordt vanuit de tractor op afstand bediend. Het nieu we systeem vergt wél een tractor met een behoorlijk aantal p.k.'s, aldus de loon werker. Het materieel staat in Krabbcndijke. zodat hij rede lijk snel op Tholen kan zijn. Dat is van belang, want de afgelopen driejaar lag vijftig procent van zijn werk op Tholen, aldus Rien de Kos ter, die bereikbaar is via 06- 51533097. Advertentie Een meterslange slang voert de vloeibare mest naar de injecteur op de tractor, op een akker aan de Postweg bij Tholen. OVERLOOP VOORPAGINA „Daarnaast zullen wij ook blijven waken voor beknotting van grond rechten. Wij voelen er daarom in eerste aanleg bijvoorbeeld niet voor 0111 overleg over maatschap pelijke vraagstukken in een expli ciete richting, zijnde een kerkelijke denominatie, eenzijdig af te bre ken. Dat past niet in de taakstelling waarvoor wij gesteld zijn. Het is duidelijk dat dit voorval in het re guliere overleg met vertegenwoor digers van kerken, door ons ter sprake zal worden gebracht", aldus b. en w. in hun antwoord op de vra gen van ABT en de PvdA. Het college ziet de aanwezigheid van wethouder Van Kempen bij de afscheidsdienst in tegenstelling tot de PvdA-fractic niet als een eerbe toon. „Het was zuiver functioneel: het vertegenwoordigen van het lo kaal bestuur. In een open en rela tioneel bestuurlijk bestel is de rela tie tot onder meer maatschap pelijke organisaties en burgers in toenemende mate maatgevend. De aanwezigheid van hel college op uitnodiging van de kerkenraad was dus ook gericht op de inwoners van Scherpenisse en de leden en andere genodigden van de betreffende ker kelijke gemeente. Er is dus geen sprake van eerbetoon." De Nederlandse staatsvorm is een parlementaire democratie die uit het midden van de 19de eeuw da teert. De scheiding tussen kerk en staat is van een veel oudere datum. Op de beginselen van de parlemen taire democratie is het wereldlijke bestuur en wereldlijk recht over ons land geregeld. Binnen de rechtsfilosofie, rechtsgeschiedenis en de geschiedenis van onze staats inrichting worden ook andere 'rechtsbronnen' onderscheiden. De naleving daarvan behoort echter niet tot de taak van de wereldlijke overheid, aldus het college, dat ook verwijst naar de Grondwet, waarop de raadsleden en wethouders hun eed/belofte van trouw hebben afge legd. Datzelfde staatsbestel brengt ook grondrechten als vrijheid van me ningsuiting, vrijheid van gods dienst, enz. met zich mee. die in de Grondwet verankerd zijn. „Die rechten moeten wij, voor zover ze niet overschreden worden, altijd res pecteren of mogen door ons niet ingeperkt worden. Dat is een groot goed en een van de pijlers van onze democratie. Het is uiteindelijk aan de rechter om te oordelen of er sprake is van een overschrijding. De jurisprudentie laat zien dat de grenzen voor het uitoefenen van de grondrechten ruim zijn." Het college wijst erop. dat ook de wethouders en de burgemeester een persoonlijke opvatting over open bare uitingen van anderen kunnen en mogen hebben. „Zo ook in dit geval. De vraag is dan ook. hoe hiermee in relatie tot de functione le taakstelling van het college, consequent en consistent om te gaan. Voor de individuele leden die hel college vertegenwoordigen is dit, zoals de raad zal begrijpen, een enkele keer een dilemma. B. en w. moeten de algemene belan gen voor alle inwoners behartigen. Daarnaast heeft het college en heb ben de individuele leden een ver antwoordingsplicht aan de ge meenteraad. Dit betekent dat zowel in het opzicht van een con sequente en consistente gedrags lijn, als in politiek-bestuurlijk op zicht. wij op een uiterst zorg vuldige wijze dienen te reageren op uitnodigingen", aldus b. en w. in antwoord op de schriftelijke vragen van de raadsfracties van ABT en PvdA. Volgens drs. P.J. Vergunst van de Gereformeerde Bond in de PKN, de richting waartoe de Hervorm de Gemeente Scherpenisse be hoort, is de democratie op zich niet verkeerd. „Maar het feit dat dit volk daarin niet naar de wet ten van God vraagt. Daarom zie ik de democratie op zich niet als uitvinding van de duivel. Het moet onze roeping zijn het volk die wet van God voor te houden en daarom is de democratie als minst slechte regeringsvorm op weg naar Gods koninkrijk het werkveld van een christen", al dus de algemeen secretaris in het Nederlands Dagblad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13