Provincie Zeeland Gewijzigde plannen Westerschelde Container Terminal (WCT) Poortvlietenaren krijgen regenton Zeeuws Palet Aanleg schoonwaterriool wordt in september aanbesteed ■Officiële Mededelingen Donderdag 11 augustus 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 32/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Schelde-estuarium 2010 Zeeland Seaports heeft op 29 juli het nieuwe ontwerp gepresenteerd voor de WCT, waarmee de duinen van de Kaloot behouden kunnen blijven. Provinciale Staten Terugblik Provinciale Staten Milieu Vergunning Varkenshouderij Britt B.V. Saneringsplan Coentjesweg ong. te Oud-Vossemeer Bodemverontreini ging Hofstraat 9 te Oud-Vossemeer Abdij Nieuws foto: Windmolens Sloe Jaap Wolterbeek) Met de uitgave Zeeuws Palet wil de provincie geïnteresseerden op de hoogte houden van de ontwik kelingen rond het Omgevingsplan Zeeland. Vorig jaar oktober heb ben Provinciale Staten de hoofdlij nen van het plan vastgesteld. De afgelopen maanden is druk gewerkt aan een verdere uitwer king van deze hoofdlijnen in over leg met gemeenten, waterschap pen en diverse belangenorganisa ties. Het resultaat is een concept ontwerp van het Omgevingsplan Zeeland 2006-2012, met de nadruk op concept. Als in oktober 2005 het ontwerp beschikbaar is, start ook de inspraakprocedure waarbij ieder een zijn/haar zegje kan doen. In Zeeuws palet worden een aan tal onderdelen van het concept ontwerp nader toegelicht. De luchtkwaliteit bijvoorbeeld verbe tert weliswaar gestaag, maar in de binnensteden en langs drukke vaarroutes moet nog wel wat ver anderen en door het gewijzigde Europese stoffenbeleid komen er nieuwe opgaven bij. De provincie wil onder andere door windener gie bijdragen aan een verminde ring van C02-uitstoot. Om de hori zon zo min mogelijk te "vervuilen" wordt aangestuurd op concentra tie in bepaalde gebieden. Ten aanzien van water moet al het Nederlandse grond- en oppervlak tewater, dus ook het Zeeuwse, voldoen aan de normen van de Europese Kaderrichtlijn Water (EKW). Het huidige waterbeleid moet daarvoor worden aange past. Een van de schoolvoorbeel den van integraal omgevingsbe leid is de aanleg van een zogehe ten landschapsnetwerk. Hiermee kan de landschappelijke structuur worden versterkt, extra capaciteit worden gerealiseerd om overtol lig water te bergen en de toegan kelijkheid van het landelijk gebied voor bewoners en toeristen wór den vergroot. De provincie wil, naast grootschalige vormen van verblijfsrecreatie, ook vormen van kleinschalig plattelandstoerisme behouden en het unieke karakter van deze toeristische producten versterken. Hoewel de provincie meer ruimte wil geven aan lande lijk wonen, mag dit niet ten koste gaan van de groenblauwe open heid van het landschap. Zeeuws palet kan besteld worden bij het provinciaal informatiecen trum, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001,4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400, e-mailadres infocentrum@zeeland.nl De hoofdlijnen van de besluiten, die de regeringen van Vlaanderen en Nederland hebben genomen ten aanzien van het Schelde-estu arium 2010, zijn door de project directie ontwikkelingsschets Schelde-estuarium (Proses) samengevat in een brochure. De veiligheid wordt vergroot door dijkverhogingen in stedelijk en industrieel gebied en door vóór 2030 gecontroleerde overstro mingsgebieden aan te leggen. De toegankelijkheid van de haven van Antwerpen wordt beter door de vaargeul geschikt te maken voor grote (container)schepen. De vaargeul wordt verdiept naar 13,1 meter (was 11,85 meter) om doorvaart mogelijk te maken, ongeacht het tij. Met flexibele startlocaties voor baggermateriaal wordt getracht de dynamiek van de Schelde te behouden en te versterken. Nederland en Vlaanderen gaan meer ruimte maken voor natuur. Grensoverschrijdend wordt De Vlakte van de Raan als zeereser vaat aangewezen, het Zwin wordt uitgebreid met minstens 120 en mogelijk 240 hectare en in de Hertogin Hedwigepolder en de Prosperpolder wordt 440 hectare intergetijdegebied ontwikkeld. In Nederland zal circa 300 hectare estuariene natuur ontwikkeld wor den op nader te bepalen locaties. In Vlaanderen wordt de Durme heringericht. Er wordt 125 hecta re natuur ontwikkeld in overstro mingsgebieden en in de Kalkense Meersen wordt 600 hectare wet land ingericht. Er zal nog 210 hectare natuur ingericht worden op nader, te bepalen locaties. De brochure is te verkrijgen bij het informatiecentrum van de provincie. Gedeputeerde Staten heeft op verzoek van Provinciale Staten aan Zeeland Seaports gevraagd de mogelijkheden te onderzoe ken van een kleinere WCT. Een grootschalige containerter- minal in Vlissingen-Oost is alleen mogelijk als het streekplan Zeeland wordt aangepast. Provinciale Staten heeft in 2002 ingestemd met die aanpassing, maar dat besluit is door de Raad van State in juli 2003 vernietigd. Provinciale Staten heeft vervol gens in oktober 2004 besloten om de haalbaarheid van een nieuwe procedure te laten onder zoeken. Eén van die onderzoe ken is van het Waterloopkundig Laboratorium Delft-Hydraulics. In samenwerking met Arens Bureau voor Strand- en duinonderzoek, Svasek Hydraulics, Royal Haskoning en Ecologsich Adviesbureau B. Kruijsen is het concept-rapport tot stand geko men. In de loop van dit jaar zullen ook de onderzoeksresultaten beschik baar zijn van de milieueffectrap portage en de maatschappelijke kosten-batenanalyse. Opdracht De opdracht vanuit de provincie Zeeland was te onderzoeken of het mogelijk is om een container- terminal met een kadelengte van 2000 meter aan te leggen langs het strand van de Kaloot zonder schade aan te richten aan beschermd natuurgebied in het kader van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. Het onderzoek heeft zich toege spitst op het behoud en, indien mogelijk, versterking van de FotoKaloot: (Aerolin) natuurlijke kenmerken van drie locaties, waar jonge duinvorming plaatsvindt. De eerste locatie is in de buurt van de EPZ-centrale (A), de tweede tussen de inlaat en de uitlaat van de centrale (C) en de derde in de buurt van de Oosthavendam (D). Bovendien zijn verschillende variaties beke ken met een- en tweezijdige inkortingen van de terminal. Onderzoek en conclusies Ten behoeve van het onderzoek is eerst de historische ontwikke ling van de gebieden in kaart gebracht. Vervolgens zijn de belangrijkste randvoorwaarden onderzocht voor de processen van duinvorming en erosie op de Kaloot. Om een voorspelling te kunnen doen over de ontwikkelin gen en effecten na aanleg van de WCT, is een zogeheten morfolo gisch model samengesteld. De conclusie van het effect- onderzoek is dat het mogelijk is een Westerschelde Container Terminal aan te leggen met een kadelengte van ongeveer 2000 meter, indien de terminal tweezij dig ingekort wordt. De jonge dui nen in de deelgebieden A en D blijven zo volledig gespaard. Ook de processen die voor duinvor ming van belang zijn kunnen in stand gehouden worden, als de voorspelde achteruitgang van het strand wordt voorkomen door zandsuppleties. Overigens zou den deze ook zonder WCT nodig zijn, in verband met de Habitat richtlijn, die instandhouding ver plicht. Informatie Dinsdagavond 6 september wordt het rapport tijdens een informatieavond over de WCT toegelicht. Deze avond in Hotel Arneville in Middelburg is toegan kelijk voor alle belangstellenden. De samenvatting van het onder zoek kan nagelezen worden op: www. wctvlissingen. nl De 47 leden van Provinciale Staten komen maandelijks bijeen tijdens de statenvergadering, leder lid van PS is ook lid van een politieke partij. Deze partij en/fracties organiseren diverse bijeenkomsten om met elkaar maar ook met hun achterban en doelgroepen van gedachten te wisselen over actuele zaken. Daarnaast maken deze leden deel uit van een of meerdere sta tencommissies. Tijdens deze ver gaderingen worden voorstellen behandeld die in de statenverga dering aan de orde komen. In Zeeland werken we met vier statencommissie: Economie en Mobiliteit, Ecologie en Water, Ruimte en Sociale en Bestuurlijke Zaken. De commissieleden verga deren eveneens maandelijks. Om goed geïnformeerd te zijn leggen de leden regelmatig werk bezoeken af en nemen ze deel aan bijeenkomsten waar uiteenlo pende onderwerpen ter discussie worden gesteld. Statenleden informeren op hun beurt weer belangen-organisaties, overheden en andere doelgroepen. Naast alle reguliere vergaderin gen hebben de Statenleden in de eerste helft van dit jaar o.a. deel genomen aan: - een bezoek aan het Buys Ballot college te Goes. Onze politici gingen in de trailer in discussie met jongeren van deze middel bare school; - de voorrondes van het Nationaal Jeugddebat; - een werkbezoek aan de Eerste Kamer; - de opening van de fietsbrug over de Sloeweg; - een werkbezoek van de com missie Ruimte aan de gemeente Terneuzen; - een werkbezoek van de com missie Ruimte aan het Spieghelkwartier in Vlissingen; - een werkbezoek van de com missie Economie en Mobiliteit aan de Hogeschool Zeeland; - een schoolbezoek van 160 leer lingen van het CSW aan Provinciale Staten. Leerlingen gingen met statenleden in dis cussie over kernenergie; - een bezoek van de Tweede Kamer Commissie Verkeer en Waterstaat aan Zeeland i.v.m. de Ontwikkelingsschets Schelde-estuarium 2010; - een werkbezoek aan het Klaverblad. De statenleden hebben ook ver schillende hoorzittingen en gedachtewisselingen gehouden waar inwoners en maatschappe lijke organisaties hun stem kon den laten horen: - gedachtewisseling over het omgevingsplan Zeeland; - hoorzitting over het Schelde- estuarium. Foto: bezoek Middelbare School aan Provinciale Staten Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan Britt B.V. een vergunning Wet milieubeheer met voor schriften ter bescherming van het milieu verleend voor het veranderen en in wer king hebben na die verande ring van een inrichting aan de Groene- of hokseweg 9 te Oud Vossemeer. Naast de 2 bestaande stal zal een derde stal gebouwd worden. In de vergunning zijn een aantal wijzigingen aange bracht ten opzichte van het ontwerp. De vergunning ligt van 11 augustus 2005 tot en met 21 september 2005 ter inzage: bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werk dagen 's morgens van 9-12, 's middags of 's avonds na telefonische afspraak (0166-668200 tst 13). Degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning, de advi seurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp- vergunning degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die zijn aange bracht ten opzichte van de ontwerp-vergunning en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan wor den verweten geen beden kingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp- vergunning kunnen tot en met 22 september 2005 tegen de vergunning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunning wordt op 23 september 2005 van kracht, tenzij overeenkom stig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet bestuurs recht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State en/of de benodigde bouwvergunning nog niet is verleend. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stuk ken kunt u zich wenden tot mevr. A de Pijper (tel. 0118- 631958). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben onder zoeksrapporten en een saneringsplan ontvangen van de heer C.A.M. van Treijen te Nieuw-Vossemeer met betrekking tot de bodemverontreiniging op de locatie Coentjesweg ong. te Oud-Vossemeer. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreini ging als ernstig te beschou wen en tevens met het saneringsplan in te stem men (artikel 29 en 39 Wet bodembescherming). De ontwerp-beschikking, met de daarop betrekking hebbende stukken, ligt van 11 augustus tot en met 22 september 2005 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werk dagen 's morgens van 9-12 uur, 's middags of 's avonds na telefonische afspraak (0166-668200 tst. 13). Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schrif telijk of mondeling hun zienswijze over de aan vraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631722. Alleen zij die zienswijzen naar voren hebben gebracht over de ontwerp-beschik king en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten dat hij/zij geen zienswijzen naar voren hebben gebracht, kunnen later beroep instellen tegen het definitieve besluit. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelin ge toelichting en kopie ën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot mevrouw S.M. van Baal (tel. 0118-631722). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bodemverontreini ging op de locatie Hofstraat 9 te Oud-Vossemeer ernstig is (artikel 29 Wet bodembe scherming). De beschikking ligt van 12 augustus 2005 tot en met 22 september 2005 ter inzage bij de directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooru ren, en in het gemeente huis van Tholen,Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen 's morgens van 9-12, 's middags of 's avonds na telefonische afspraak (0166-668200 tst. 13). Belanghebbenden kunnen tot en met 22 september 2005 een bezwaarschrift tegen de beschikking indie nen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Gedurende de behandeling van het bezwaarschrift kan op grond van artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht, juncto artikel 36 van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot het treffen van een voorlopi ge voorziening worden inge diend. Dit verzoek moet worden gericht aan de voor zitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De beschikking treedt 23 september 2005 in wer king, tenzij binnen die ter mijn een verzoek om een voorlopige voorziening is gedaan. In dat geval treedt het besluit niet in werking, voordat op dat verzoek is beslist. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelin ge toelichting en kopie ën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot de mevr. S.M. van Baal (tel. 0118-631722). Wethouder Goossen (links) en ambtenaar Van den Eijnden rollen de houten regenton naar de woning van Ina de Jonge, die op de achtergrond toekijkt. Dit jaar koppelt de gemeente 45.000 vier kante meter verhard oppervlak af van de riolering. In wijken in Sint-Philipsland, Poortvliet en Tholen wordt een apart riool gelegd voor de afvoer van regenwater, zo dat de zuiveringsinstallatie minder wordt belast. Met medewerking van de bewoners sluiten in Poortvliet 62 huizen aan op dit schoonwaterriool. De gemeente heeft de bewoners van de Bern- hardstraat. Burg. van Doornstraat, Ph. De Goedestraat en het Jan van der Slikkeplein gevraagd op vrijwillige basis de regenpijp aan de voorkant van de huizen aan te sluiten op een schoonwaterriool. Als beloning voor de medewerking én ter compensatie van de overlast omdat er in tuinen moet worden ge graven. krijgen de bewoners een waterpakket ter waarde van 100 euro. Gisteren zijn die verspreid in de wijk. De helft koos voor een regenton, éénderde wilde een waterbespa- ringsset en de rest een plantenbon. Wethouder F.J. Goossen van openbare wer ken overhandigde de eerste regenton en een plantenbon aan Ina de Jonge in de Burg. van Doornstraat. Hij is ingenomen met de mede werking. De gemeente draagt de kosten, maar dan nog is het voor haar een voordelige manier om extra vierkante meters af te kop pelen. En dat afkoppelen is een wettelijke verplichting in het kader van verbetering van de waterkwaliteit. In Poortvliet wordt 5000 vierkante meter af gekoppeld. Het karwei wordt in september aanbesteed, tegelijk met eenzelfde werk op vier plekken in de wijk Dalempolder in Tho len. Daar worden de regenpijpen van de hui zen niet aangesloten, maar wél wordt hier de grondwalerproblematiek meegenomen. Het gaat om 10.000 vierkante meter verharding. In de wijk Noord in Sint-Philipsland gebeurt dat momenteel al en daar levert het 30.000 vierkante meter afgekoppeld oppervlak op. „Van 2006 tot en met 2008 willen we nog 60.000 vierkante meter afkoppelen, een enor me klus", aldus de wethouder. „Daarnaast is er de noodzaak om jaarlijks 12.000 tot 13.000 vierkante meter te realiseren." In nieuwbouwwijken wordt al standaard een schoonwaterriool aangelegd. In bestaande wijken combineert de gemeente dat, met het oog op de kosten, met herbestratingen, riole ringswerken of eventueel de openbare ver lichting. De bewoners worden er nadrukke lijk bij betrokken. In Poortvliet is daarvoor het IVN, een organisatie voor milieu-educa tie, ingeschakeld. De provincie subsidieert dat door de uren voor zijn rekening te nemen. In Poortvliet loost het schoonwaterriool. via een zandfilter dat zuivert, op een sloot in de Deestraat. De meeste regenpijpen worden er ondergronds op aangesloten, want de meeste bewoners geven daaraan de voorkeur. Voor het graafwerk in de tuinen zal een afzonder lijke aannemer aangezocht worden. „In nieuwbouwwijken worden de aansluitingen bovengronds gerealiseerd met gootjes. Dat is goedkoper", aldus ambtenaar Pascal van den Eijnden. De wethouder bood mevrouw De Jonge als dank voor haar medewerking een boeket aan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 11