„Er wordt veel werk door ons verzet, maar de mensen zien het niet direct" Subsidie Informatrice Iki Timmer van regio VVV Zuid-Beveland en Tholen Donderdag 28 juli 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Waaien De deur van het VVV-kantoor aan de Haven in Sint-Maartens dijk staat open. Het echtpaar Koenen uit Rijen (gemeente Gil- ze-Rijen) komt binnen om de VVV-gids op te vragen: Zuid- Beveland en Tholen. Met als thema: Ontdek het hart van Zeeland, inclusief arrangementen. Het kantoor staat niet in het hart van Tholen maar in de smalstad omdat in de omgeving van Gorishoek in de Scherpenissepolder, en in de Muijepolder in Sint-Maartensdijk zich de meeste campings concentreerden. Verzilveren Meer potentie De gemeente betaalt vanaf dit jaar jaarlijks 24.993 euro aan de regio VVV Zuid-Beveland en Tholen. De jaarlijkse bijdrage werd dit jaar namelijk met 3176 euro verhoogd. Voorheen trok de gemeente 21.817 euro uit voor de VVV. Dit jaar werd bovendien een extra bijdrage verleend van 5635 in verband met de verhuizing van het kantoor in Goes van het pand aan het Sta tionsplein naar het streekmuseum in de binnenstad. De voorzitter van het bestuur van de VVV is A. Me loen uit Sint-Maartensdijk, oud di recteur van de vestiging van het Schelde college (nu Markiezaats college) in de smalstad. sen vinden de gasten volgens haar de weg naar Scherpcnisse via het internet. ..Het is ongekend hoe vaak dat gebruikt wordt om te boeken." Het hotel blijft in Schcrpenisse en komt niet naar Sint-Maartensdijk. Het plan voor een hotel en restaurant in het ge meentehuis aan de Markt is van de baan. „Jammer. zegt Iki, de hotels op Tho len zitten gauw vol. Ik moet nu heel vaak verwijzen naar de Poort van Ant werpen in Rilland (een voormalig kloos ter met veertig kamers - red.). Er is best veel vraag naar groepsaccommodaties. Er zijn wel een paar bed and breakfast- adressen en een vakantiewoning, maar voor groepen is hier eigenlijk geen plaats." Het gaat volgens haar dan om groepen duikers, om families of groepjes vrien den die hier willen komen wandelen of fietsen. „Ik heb niks voor ze. Ik moet ze doorsturen, terwijl je ze het liefst op het eiland houdt." Een ander punt is het verhuur van fiet sen. In Scherpenisse kan dat bij de firma Duine, maar in de smalstad kon het tot voor kort niet. Sinds dit jaar zijn er fiet sen te huur aan de overkant bij de Zeeuwse Babbelaar, het café op de hoek van de Haven en de Kaaistraat. Een aan winst. vindt ze. Ook verwijst ze naar de landschapscamping Kruytenburg in Poortvliet waar nu ook fietsen te huur zijn. Ook op zondag. Op het kantoor stapt het echtpaar Van Maasbommel uit Deurne (onder Hel mond) binnen. Ze verblijven in Huijber- gen maar zijn naar Tholen gereden om vanaf daar met de fiets een route van 59 kilometer te rijden. „We zijn lid van fiets actief en zitten in een pensioen van de stichting vrienden op de fiets. Bergen op Zoom is een van de knooppunten voor fietsroutes die door heel Nederland lo pen. We zijn afgetakt naar Tholen. Het is heel mooi, maar we hadden gedacht dat we overal langs het water zouden kun nen fietsen. Dat gaat niet," zegt de 63-ja- rige W. van Maasbommel. Op het stuur van zijn fiets ligt de route: Verstilde schoonheid van Tholen, staat er boven. Mevrouw F. van Maasbommel (62): „We zij nooit eerder op Tholen ge weest. We zijn al op veel plaatsen ge weest, maar hier waren we nog niet aan toe gekomen. Ze zijn om half tien ver trokken en doen het rustig aan. „We stoppen vaak anders zie je niks van de dorpjes. We stoppen ook om wat te drinken. We hebben ook nog de tijd om vanaf hier naar Tholen te rijden. Dan kunnen we daar misschien wat eten." Iki Timmer geniet van haar werk. Ze vindt het een veelzijdige baan. Ze krijgt veel mensen aan de balie. „Ik heb nooit problemen gehad. Behalve een keer met een toerist die stante pede wilde dat ik een boeking in een andere regio zou ma ken terwijl er veel mensen op hun beurt stonden te wachten. En ik krijg wel eens klachten in mei van fietsers die veront waardigd zijn dat de pontjes nog niet va ren. Maar dat is in Griekenland ook zo. hoor." Op het kantoor kunnen deelnemers aan de excursies van Staatsbosbeheer zich aanmelden (9 x Pluimpot, 8x Scherpc- nissepolder, 10 x nattelaarzcntocht Sint- Annaland). Daarnaast worden er op ver zoek voor groepen excursies verzorgd. Zo heeft ze een vraag gehad van passan ten die met hun zeiljacht in de haven van Sint-Annaland liggen. „Dat hadden ze gevonden via de site van de VVV- Zee land." De stadswandelingen (ook die door Tholen) worden vanuil Yerseke ge regeld. In Sint-Maartensdijk wordt ook de ledenadministratie gedaan. Vanuit Goes wordt de p.r. verzorgd. Zo zijn de taken in de regio verdeeld. Het nut van het VVV is voor haar zon neklaar. „We krijgen wel subsidie van de gemeente, maar er wordt ook veel werk door ons verzet. Alleen zien de mensen dat niet direct. We zijn voortdu rend bezig Tholen en Zuid-Beveland te promoten." Als haar gevraagd wordt wat er zo aan trekkelijk is aan Tholen hoeft Ike Tim mer niet lang na te denken. „Tholen is een eldorado voor fietsers. In de zomer is het prachtig om langs de bloemenvel den te rijden, maar ook langs het water buitendijks." Zelf gaat ze in Nederland op vakantie. De informatrice zit Tholen te promoten maar komt zelf uit het Noorden. Geboren in Delfzijl en vier jaar op Ameland gewoond. „Daar kan het ook waaien net als hier. Ik ga op va kantie in het noorden. Van oudsher trekt het water." Informatrice Iki Timmer uit Tholen werkt op het kantoor van de WV aan de Haven in Sint-Maartensdijk. brochure en op de adrespagina van de regio VVV. De ondernemer krijgt ook de bevoegdheid om de Iris-cheque te in nen. Daarnaast krijgt hij tien procent korting op VVV-artikelen en wordt aan 'toeristische belangenbehartiging' ge daan. De andere pakketten van 138 euro en 193 euro zijn uitgebreider. De prij zen gaan volgend jaar veranderen. Le den gaan dan per product betalen. Dat heeft te maken met het samenvoegen van de web-sites en de p.r. van de pro vincie Zeeland. Er zijn volgens Iki genoeg redenen voor ondernemers om zich aan te sluiten om dat de VVV hen op veel terrein van dienst kan zijn. Toeristen brengen extra geld in het laadje, maar dat wordt vol gens Iki nogal onderschat. „Ik ken men sen uit Breda van recreatieterrein de Pluimpot die hier naar de kapper gaan. Naar de bakker en de slager. Je staat er van versteld hoeveel mensen hier ko men vragen waar ze de supermarkt kun nen vinden. Iedereen pikt er een graan tje van mee. Je kan wel zeggen dat het om een beperkt seizoen gaat, maar we proberen er wel voor te zorgen dat de mensen elk jaar terugkomen. Als de toe risten er niet zouden zijn, dan zou dertig procent van de middenstand wegvallen. Mensen zien dat niet of willen het niet zien. Ik weet niet hoe het komt." De hoofdvestiging van de regio VVV zit in Goes. Behalve in Sint-Maartens dijk is er ook een vestiging in Yerseke, een agentschap in Wemeldinge (op camping Linda) en er zijn acht folder- serviceposten. De VVV brengt de aan gesloten leden onder de aandacht van 'toerist/consument op internationaal, nationaal en regionaal vlak.' Dat doet ze door middel van arrangementen, ad vertenties, mailings, contacten met de pers, brochures, verstrekken van infor matie aan de inkomende toerist, deelna me aan beurzen in binnen- en buiten land, het verzorgen van de verspreiding van folders naar al de kantoren en fol derservicepunten, en hel vermelden op de internetsite. Verder wil de VVV het 'collectief be lang van het toerisme in de regio behar tigen, door deel te nemen in belangrijke overlegorganen ten behoeve van platte landsontwikkeling.' Ook overlegt de VVV met 'maatschappelijke groeperin gen en overheden voor een goede af stemming.' De informatrice staat ook in stands van Zeeland op de vakantiebeurs in Utrecht (januari), de Uit en actief (maart), op de vakantiesalon in Antwerpen (februari) en in Gent (september). „Het belang van het bezoeken van die beurzen is dat je Zuid-Beveland en Tholen op de kaart zet en mensen tegenkomt die om tips vragen. Journalisten van verschillende De campinggasten moesten in de buurt van hun caravan van de nodige informa tie kunnen worden voorzien. De 40-jari- ge Koenen staat sinds drie jaar op cam ping de Muie. In een stacaravan. „Voorheen hadden we een toercaravan. We stonden in Bruinisse bij Aqua Delta. Wc wilden een eigen douche en wc. We waren het beu om steeds naar de open bare wasgelegenheid te gaan. We heb ben twee kinderen. We zijn op zoek ge gaan. Op hemclvaartdag zijn we rond gaan kijken. Via Nieuw-Vossemeer over Tholen en langs Stavenisse zijn we deze kant opgekomen. We kenden Tholen niet. We hebben een rondje over de camping gelopen, zijn met de eigenaar gaan praten. En die had nog een stacara van staan met twee slaapkamers, met een douche en een wc. Dat zochten vinciale Zeeland-site: www.zee- landvvv.nl. „Dat is ook beter want de mensen surfen er nu al heel veel op." De website is dag en nacht te raadple gen, het kantoor is beperkt door de ope ningstijden. In de zomer staat de deur langer open. Dat de deur open staat heeft ook een andere reden. Het kantoor valt niet op in het gebouw met de luifel. De VVV-vlag hangt weliswaar uit, maar Iki heeft de ervaring dat de klanten het moeilijk kunnen vinden. Dat wordt ook bevestigd door twee dames die uit Ber gen op Zoom komen om informatie over het stadje Tholen waar ze een rondleiding krijgen van free-lance gids Henk Elenbaas. Ze hadden de VVV in Tholen verwacht en toen ze in Sint- Maartensdijk kwamen dachten ze op de Markt het VVV te zullen vinden. we." De kinderen zijn 6 en 4 jaar oud. Ze hebben het naar hun zin. „Het bevalt goed. De meeste mensen op de camping komen uit Brabant. Voor ons is het maar een uurtje rijden. Je bent er zo. Dat is ook voor de kinderen lang genoeg. Als ze uren in de auto moeten zitten, gaan ze zich vervelen." Als het mooi weer is hoeven ze niet per se de camping af. De kinderen zitten dan bij het zwembadje. En achter de dijk ligt het water van de Oosterschelde. „We hebben ook een rubberbootje ge kocht om te kunnen varen. Het is vlak bij. Maar we lopen ook de braderieën af. Ze komen vanaf april en blijven tot be gin oktober. VVV- infromatrice Iki Timmer geeft ook een los velletje mee Iki: „Dat begrijp ik. We zouden ook veel liever op de Markt zitten, in het ge bouw naast het gemeentehuis, op de hoek met de Kaaistraat. Dat is een prachtig punt. Hier lijkt het kantoor van buitenaf gesloten. Het oogt niet. Door die luifel zie je niet of het kantoor open is." Er is ook gekeken of het VVV in het nieuwe gemeentehuis aan de Luchten- burgseweg in Tholen ondergebracht zou kunnen worden, maar dat vindt de in formatrice geen geschikte locatie. „Dan zit je helemaal buiten het centrum. Op de Markt in Sint-Maartensdijk zou mooier zijn, maar hier op de Haven is weer meer parkeergelegenheid." En als er bezoekers komen naar de Haven dan vinden ze geen haven. Die werd ge dempt. Om er een voorstelling van te routes had besteld. Het promotiemateri aal bleef over omdat er uiteindelijk maar 80 deelnemers waren. Marnix is er blij mee. Het kantoor heeft rekken met folders en kaarten over het hele gebied van Tholen en Zuid-Beveland, maar is de laatste ja ren ook meer als winkel in gebruik. „Daar willen we ook meer naar toe. Mensen kunnen hier ook cadeautjes ko pen voor sinterklaas of kerst. Dit voor jaar heb ik op de beurs cadeautjes uit kunnen kiezen. Van rond de vijf euro. De glazen gelkaarsen met de vis zijn al uitverkocht. We gaan ook op de maritie me toer met bootjes, en Zeeuwse schor- tenbont. Mensen die er oog voor hebben kopen dat wel, zoals pannenlappen, beursjes, schorten of ovenwanten." Het echtpaar Van Maasbommel uit Deurne fietst het hele eiland rond en wil graag langs het water rijden. met de evenementen op Tholen in de maanden juli en augustus. Dat doet ze ook aan het Belgische echtpaar dat met de boot naar Tholen komt varen en zich alvast wil oriënteren wat er zoal te doen is. De evenementen in augustus worden vooral door braderieën bepaald. Er zijn er maar liefst vier. In Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland, Poortvliet en Tholen. In juli zijn er twee, in Oud-Vossemeer en Stavenisse. Ook staat in die maand de rommelmarkt van Oud-Vossemeer ver meld. Als nieuwe evenementen heeft ze het eerste Smcrdiekse muziekfestival (drie woensdagavonden) en het haven- feest in Tholen toe kunnen voegen. Ze is er blij mee. Het aanbod wordt er gevarieerder door. „Maar niet iedereen weet dat ze evenementen bij ons kunnen aanmelden zodat ik ze op deze kalender kan zetten. Het is heel typisch. Organi saties willen graag veel ruchtbaarheid geven aan hun evenement. Ik moet er vaak zelf achteraan. Het is een dienst verlening voor de organisaties want het kost verder niks. Ik zet het dan ook al tijd op de site. Alle evenementen wor den gelinkt via VVV Zeeland.nl. Daar maken heel veel mensen gebruik van. Het heeft een enorme vlucht genomen." De regio VVV heeft nu nog een eigen site, maar die vervalt. Er komt één pro- kunnen maken moeten de klanten naar de buren, zegt Iki. „In het cafetaria han gen schilderijen en foto's van de haven toen die nog open was." De vaste gasten op de campings kunnen het kantoor wel goed vinden. „Ze lopen meestal aan het begin van het seizoen binnen als ze naar de bakker of de su permarkt gaan. Maar dan nog zijn er campinggasten die binnenlopen en zeg gen: ik ben hier nog nooit geweest. Dat hoor ik vaak." Een van de bezoekers is de kleine Mar nix Lindhout uit Sint-Maartensdijk. Hij komt samen met zijn moeder om een geschenkenbon. Vroeger heette dat de VVV-geschenkenbon. Sinds 2000 de Iris cheque. Iki: „Dat komt internatio naal gezien beter uit de bus. Ze zijn er vanaf 5 tot 50 euro. De bon blijft heel gewild. Je geeft geen geld, maar laat zien dat je toch de moeite hebt genomen om iets te kopen. Ze kunnen kiezen uit een speciale envelop en krijgen er ook altijd een boekje bij met adressen waar ze de bon kunnen verzilveren." Marnix krijgt een frisbee mee. Die was nog over van de voorraad van de natio nale fietsdag waarvoor de VVV 250 Maar waar de Thoolse VVV niet onder uit kan is het Delfts blauw. Molentjes of klompjes. Ze blijven in trek. Het zijn volgens de informatrice vooral buiten landers die op zulke souvenirs afkomen, maar ook Nederlanders willen nog wel eens met zo'n kleinood naar huis gaan. „Maar ook streekproducten van 't Sie- pje uit Zuid-Beveland. En op de beurs vond ik lepeltjes met het oude stadhuis en de kerk van Tholen erop. Plus het wapen van Zeeland natuurlijk." Ze werkt nu zeven jaar bij de VVV. In de zomer is het kantoor 31 uur open, in de winter 20 uur. Dan is er minder aan loop, maar wel meer tijd om de banden met de leden te verstevigen. „Ik ga dan bij onze leden op bezoek. Het is goed om weer eens bij te praten en zaken af te stemmen." De regio VVV Zuid-Beveland en Tho len heeft in totaal 290 leden, waarvan 76 op Tholen. Op Sint-Philipsland heeft de VVV geen enkel lid. Wel in Halste ren (restaurant De Ram) en in de Heen (Akkermans outdoor center en kanover- huur, camping en chaletpark de Uit wijk.). De leden betalen elk jaar contri butie. Hoe hoog de bijdrage is, hangt af van welk 'product' ze afnemen. Het ba sispakket kost nu 85 euro. Daarvoor wordt het bedrijf vermeld in de VVV tijdschriften of organisatoren van de na tionale fietsdag. Met sommigen had je alleen telefonisch contact. Nu heb je er een gezicht bij. Het maakt het contact makkelijker. Journalisten zijn vaak op zoek naar ideeën voor een verhaal. Die kun je dan op weg helpen. Dit jaar heb ben we 2 maal in de Libelle gestaan. In Midi Fietsen en Tour-actief. Ook van de Capitool reisgids voor Nederland is in teresse, maar dan moet je wel iets bij zonders hebben willen ze het echt ver melden. Ze wilden de boerderij Reijgersburgh en de schilderijen van Ja- coba van Beieren met eigen ogen aan schouwen. Dan wijsje ze de weg." Een kleurenfoto van boerderij Reijgers- burg staat dan ook in kleur in de VVV gids, in het voorjaar genomen toen het zoet waterplanten. En dan. bijna aan het eind van de tocht, blijkt het allermooiste tot het laatst be waard. Negen kilometer lang voert het fietspad me bovenop de dijk of buiten dijks langs de Oosterschelde. Ik zie een man die op de slikken naar pieren aan het zoeken is, zeilbootjes op het water en in de verte het mossel- en oesterdorp Yerse ke. En duikers die hun duimen omhoog steken dat alles oké is. In een automatis me steek ik ook mijn duim op. Tholen is oké.' Bij het verhaal staat ook een arrange ment: Fietsen en tafelen op Tholen. Voor 135 euro. Oesters, kreeft, Zeeuws lam. Regionale specialiteiten uit de keuken van hotel de Gouden Leeuw in Scherpe nisse. Het arrangement geldt van 15 april Marnix Lindhout krijgt een frisbee op het WV-kantoor. tluitekruid in de berm langs de gracht nog volop bloeide. In Midi Fietsen staat in het zomernum mer een fietsroute over Tholen. Het eeu wenoude vestingsstadje Tholen vormt voor de auteur de toegangspoort tot het eiland. Hij wil langs de bijna vijftig kilo meter lange zeewering fietsen, maar dat lukt niet als hij via Oud-Vossemeer naar Sint-Annaland, Stavenisse naar Sint- Maartensdijk rijdt. .Akkers en weilanden strekken zich eindeloos voor me uit. Af en toen wordt het uitzicht onderbroken door een boerenhoeve. En op een oude zeedijk wil een fotogeniek paard maar al te graag aangehaald worden. Het is rustig op de weg. héél rustig. Een enkele keer komt een fietser me tegemoet, dan een auto. Maar het geluid sterft alweer weg, meegenomen door de wind die hier in het vrijwel boomloze landschap vrij spel heeft.' Het mooiste stuk voor de fietser komt nog. .In Sint-Maartensdijk rijd ik naar de 'Haven', maar die biedt geen droomuit- zicht op het water. Sinds 1957 heeft Sint- Maartensdijk zijn verbinding met de Oosterschelde verloren. De kreek waar vroeger schepen dexirheen voeren, is nu een natuurgebied met zoutminnende planten als zeekraal en strandzoutgras. Op de hogere gedeeltes groeien allerlei tot en met 30 november. „Er komen veel gasten op af. We richten ons voorname lijk op zakelijke klanten maar in de va kantieperiode komen er echt veel mensen om te fietsen en te eten," zegt Tanja de Coninck van de Gouden Leeuw. Het culi nair fietsarrangement slaat aan. Het me rendeel van de gasten neemt zelf de fiets mee. Degenen die geen fiets meebrengen wordt er eentje uit eigen beheer van de Gouden Leeuw verstrekt. „We zijn er heel content mee. Het is ook leuk om in zo'n tijdschrift te staan, alleen adverteren we niet zo vaak vanwege de kosten en vanwege het feit dat we maar zes kamers hebben. De capaciteit is een probleem, maar dal is bekend." Ze benadrukt dat de gasten graag over Tholen fietsen maar dan zichzelf ook graag verwennen met een goed diner 's avonds. „De keuken is zeker zo belang rijk. We hebben gasten die elk jaar te rugkomen, Belgen en Nederlanders. En die zeggen altijd dat het hier zo mooi is om te fietsen. Zo relatief rustig ook. Ze genieten van de die mooie bloemzaad- velden. Wat dat betreft is er veel meer potentie." Behalve via de advertentie in Midi Fiet- Zeeland trekt minder toeristen. Vooral Nederlanders laten de provincie links liggen en kiezen voor een bosrijkere omgeving, zo blijkt uit cijfers van het CE55. Ook het aantal overnachtingen is vorig jaar terugge lopen. Trekken de meeste toeristen naar Walcheren en 5chouwen-Duiveland met een aandeel van 28> procent, ook Tholen spreekt een aardig mondje mee met 25 procent van de 10,6 miljoen overnachtin gen in 2004. Recreatie en toerisme is een van de speerpunten varfhet Thoolse economische beleid, maar staat nog altijd in de schaduw van de agrarische sector. Kan het een van de belangrijkste kurken van de Thoolse economie worden nu de landbouw terugloopt?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7