Bezwaar tegen bouw van aardappelloods Ruim 1,7 miljoen subsidie nodig voor monumenten Uitlegger met een scherpe prediking en rijke lessen verlaat Scherpenisse De mensen tonen begrip Gebed is graadmeter van geestelijk leven LTO werd papieren tijger Restauratie molens, kerken en orgel in zes jaar Democratie is van de duivel Dominee Lohuis vertrekt na zeven jaar naar Harskamp Donderdag 4 augustus 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Gebr. Mosselman vrezen derving inkomsten Lohuis wijst op gevaar menselijke activiteiten: In zijn afscheidspreek wees ds. J. Lohuis de Hervormde gemeente te Scherpenisse op de noodzaak van het gebed. "We geven elkaar zo makkelijk de hand en wensen el kaar het goede toe, maar onze knieën zijn vaak zo stram. Als wegen scheiden, is het zo nodig om elkaar op te dra gen voor de troon van genade", aldus de naar Harskamp vertrekkende predikant. Strijd om leer „Gemeente ik ben scherp geweest, maar nooit hard. Ik deed het uit liefde om u te brengen aan de voeten van de Heere Jezus Christus", aldus ds. J. Lohuis zondagmid dagbij zijn afscheid als predikant van de Hervormde ge meente te Scherpenisse. De naar Harskamp vertrekkende predikant beleed ook schuld richting zijn eerste gemeen te. „Ik had veel meer de schrik van de hel en ik had veel meer de liefde van Christus moeten verkondigen." Praktisch onderwijs Pijn om de kerk Rode Kruis Molens Miljoen Orgel Vossemeer l)e gebroeders Mosselman aan de Oostweg in Sint-Annaland vrezen in komstenderving nu hun buurman J. Slager een aardappelbewaarloods annex machineberging wil bouwen naast hun kassen. De gebroeders te len komkommers onder 13 ha glas. Namens de gebroeders kwam don derdag in de welstandscommissie jurist J.L. Mieras van de ZLTO be zwaar maken tegen het plan. maar 'welstand' bleek daar niet de geschikte plaats voor. Volgens Mieras komt het glastuin bouwbedrijfbehoorlijk in de proble men als de schuur pal naast de kas komt te staan. Hij vroeg zich af of de loods op een andere manier gesi tueerd kan worden. Volgens voorzit ter H.J. Groenenwegen van de com missie was het een lastige locatie. De commissie had zich al eerder uit gebreid gebogen over het plan. De leden zijn zelfs ter plekke gaan kij ken, legde hij uit. De nieuwe loods wordt 30 bij 75 meter, met een vloeroppervlakte van zo'n 2250 vierkante meter. Volgens Groenenwegen was er op zich niet veel op aan te merken. ,.Het is nu al een groot complex. Wij kunnen niet zeggen dat de loods een probleem oplevert in dit agro-indus- trieel gebied. Wij zijn ook aan het schuiven geweest, maar zagen ook geen andere oplossing op het ter rein. Voor ons is de kleurstelling van de nieuwe loods belangrijk. Die moet donker zijn. De loods moet zo neutraal mogelijk ogen. Het is een grote loods, maar uw tuinbouwbe drijf is ook grootschalig. We hebben er meerdere keren over gesproken." Volgens L.J. Mosselman heeft de bouw van de schuur grote gevolgen voor het glastuinbouwbedrijf. ,,De schuur wordt 11 of 12 meter hoog. Dat geeft heel veel schaduwwer king. Dat kost ons ons bedrijf." De nieuwe loods komt op drie meter afstand van de komkommerkas. „Vooral in de winter hebben we zon nodig. We gaan berekenen wat de gevolgen zijn. We hebben van de be staande loodsen ook al last. We ver wachten 60 meter schaduwwerking. Dat is tot op de helft van ons be drijf." Volgens Mieras zit heel het gebied straks met de loods 'zo vol als een ei.' Groenenwegen beaamde dat, maar wees er op dat het volgens het bestemmingsplan is toegestaan. „En voor de omgeving is de loods niet storend." Mieras twijfelde er aan of de drie meter afstand tussen de kas en de nieuw te bouwen schuur wel klopt. „In een agrarisch gebied is dat marginaal." Mieras begreep echter dat de welstands commissie niet de juiste plaats was om bezwaar te maken tegen de bouw van de loods, omdat de com missie alleen een uitspraak kan doen of een gebouw 'voldoet aan redelijke eisen van welstand.' En vanaf de openbare weg voldoet de aardappelbewaarloods/machineber- ging daar aan. VERVOLG VAN DELTA Hij regelt op elke standplaats de stroomvoorziening, koffie e.d. en houdt als beveiligingsman tevens een oogje in het zeil. De ervaringen met de bus zijn goed. Over het algemeen krijgen de mede werkers positieve reacties, zeggen Niels en Johan die - gestoken in een speciaal T-shirt - de klanten in Tho- len te woord staan. Normaal werkt het tweetal op het hoofdkantoor, maar dit persoonlijke contact bevalt hen uitstekend. „Het is heel anders dan door de telefoon. De mensen komen soms met een stapel papie ren. Als je het hen hebt uitgelegd, tonen ze toch wel begrip." Dat klan ten soms boos zijn, begrijpen de medewerkers ook wel. Maar nega tieve ervaringen hebben ze tot nu toe niet. Er zijn slechts een paar mensen die zich dermate hebben misdragen, dat Delta ze de toegang tot het kantoor en de infomobiel heeft ontzegd. Via een internetver binding staan de laptops in de wa gen in verbinding met de computer op het hoofdkantoor. Daardoor kun nen sommige zaken meteen afge handeld worden. De rest nemen de medewerkers mee om 's middags op kantoor te verwerken. Het is zonnig op de Markt in Tho- len. Bij de wagen staat een tafeltje met enkele stoelen. Klanten wordt koffie of iets fris te drinken aange boden. Binnen zijn twee werkplek ken, die met een scherm afgesloten kunnen worden. Het interieur is op gesierd met foto's. Petra Daansen staat mensen te woord over andere zaken dan de nota's. Ze heeft in een rek het nodige foldermateriaal be schikbaar. J. Niemantsverdriet uit Poortvliet meldt zich met een vraag over de dag- en nachtstand van de elektriciteitsmeter in zijn bedrijf. „Van de week heb ik het kantoor gebeld. Na vijftien minuten wach ten was ik nog steeds niet doorver bonden. Dat werkt dus niet. Ik heb de hoorn er opgegooid. Op internet zag ik dat de wagen in Tholen kwam en dus besloot ik dat te pro beren." Niemantsverdriet is tevre den over de afhandeling van zijn vraag en wacht nu af of het goed komt. Een bewoner van de Markt komt met een brief van Durion. Hij is overgestapt naar die energieleve rancier, maar wil terug naar Delta, zegt hij. „Heel veel klanten komen weer terug", weet Johan. Bij Petra meldt zich iemand die een kabel aansluiting wil. Ook dat kan ter plekke geregeltj worden. Echt druk is het in Tholen niet, maar er zijn voldoende klanten om de wa gen met enige regelmaat te laten ko men. De infomobiel is een project van een jaar. De zestien jaar oude wa gen is eerst gehuurd, maar recent aangekocht door Delta. Hij wordt aangepast, zodat klanten komende winter bij slecht weer binnen op hun beurt kunnen wachten. Eigenlijk staat de wagen tot twaalf uur, maar dan is er nog iemand binnen. En een Sint- Annalander die over de Markt loopt, maakt van de gelegenheid gebruik om ook even zijn licht op te steken. Zo wordt het ruim half één, maar dat vinden de medewerkers niet erg. „We rijden rechtstreeks terug naar Middel burg. Daar tank ik af en maak de wa gen gereed voor maandag. Dan staan we in Brouwershaven", zegt Heij- stek. Komende dinsdag is de infomo biel van Delta trouwens op het Spui- damplein in Scherpenisse te vinden. Zeven jaar geleden begon ds. J. Lo huis als predikant in de Hervormde gemeente te Scherpenisse. Destijds deed hij met de bedewens van Pe trus aan de verstrooide vreemdelin gen zijn intrede. Voor zijn afscheid koos ds. Lohuis opnieuw een bede- wens vanuit de zendbrieven. Naar aanleiding van de derde brief van Johannes stond hij stil bij de wens die de apostel doet voor zijn mede arbeider Gajus: „Geliefde, voor alle dingen wens ik, dat gij wel vaart en gezond zijt, gelijk uw ziel wel vaart." Dominee Lohuis benadrukte dat de inhoud van deze wens op merkelijk is. „Het is een gebed om gezondheid en tijdelijk welzijn. Jo hannes wenst Gajus toe dat het met hem lichamelijk net zo goed zal gaan als met zijn ziel. Johannes heeft immers een goed getuigenis gehoord over zijn medearbeider Ga jus. Van Gajus is weinig bekend, maar wel is duidelijk dat hij een praktisch christen was, wat onder meer zichtbaar werd doordat hij herbergzaam was voor de rondtrek kende predikers. Gajus vreesde God en had een gezonde ziel. Daarom dat de inhoud van de bedewens is, dat het nu lichamelijk net zo goed mag gaan als met zijn ziel. Als ik dit nu bad voor u, hoe zou het dan met u zijn? Hoe staat het met onze ziel; is er geestelijk leven. Bent u ge zond?" „Het gebed is de belangrijkste graadmeter van de gezonde ziel", aldus ds. Lohuis. „De band tussen ons zal rekken en verwijden, maar hoe zal dat met het gebed zijn? Ik hoop dat het gebed het voornaamste zal zijn onder u. Wij kijken vaak of er een bloeiend verenigingsleven is en of er tal van activiteiten zijn in de gemeente. De menselijke activitei ten mogen echter niet op de voor grond staan. Daar gaat de kerk aan ten onder in deze tijd. Dat u nu een gemeente mag zijn, die haar knieën buigt. Dat is veel beter dan het ge ven van kritiek, het roddelen en het wijzen naar elkaar. Bij iemand met een gezonde ziel gaat heel zijn hart uit naar de Heere. Daar is een leven de indruk van de nabijheid van de Heere en een vurig verlangen om te schuilen bij de Heere. Dan springt de ziel van vreugde op, omdat je Zijn liefde ontvangen hebt. Heeft uw ziel al vrede met God of is uw ziel nog doodziek?"vroeg ds. Lo huis aan zijn gemeenteleden en de aanwezige gasten. „U kunt rechtzinnig spreken over de eeuwige straf, maar als een mens niet meer te zeggen heeft, dan is zijn ziel nog doodziek. Een gezonde ziel ziet op de bereidwilligheid van de Heere Jezus Christus. Dan wordt de ruimte van het Evangelie gezien; de ruimte om zalig te worden. Zo mocht Gajus de voetstappen van de Heere Jezus drukken." Ds. Lohuis gaf aan dat het gebed ook een cen trale plaats moet innemen bij het vervullen van de ontstane predi kantsvacature. „Het gevaar is aan wezig dat, als de dominee vertrok ken is, er een machtsgreep gedaan wordt om een andere leer te krijgen, hetzij naar links of naar rechts. Maar laat nu uw bede zijn: Uw Ko ninkrijk kome en dat de gemeente met eer door het leven mag gaan", aldus de 38-jarige ds. J. Lohuis bij zijn afscheid van de Hervormde ge meente te Scherpenisse. VERVOLG VAN ZLTO Is het weer wisselend, ook be stuurlijk is voor de ZLTO het nodi ge veranderd. De ZLTO is uit de landelijke land- en tuinbouworga nisatie Nederland (LTO) gestapt. En sinds enkele weken is er een nieuwe belangenhartiger van glas tuinbouwers opgericht: Glas kracht. Dat heeft geen bestuurlijke gevolgen voor de afdeling, zegt Hage. „In ons bestuur zijn ver schillende sectoren vertegenwoor digd. Ook de glastuinbouw, in de persoon van Rini Kaljouw uit Sint- Annaland. Die blijft gewoon in het bestuur. Glaskracht is echt voor de hele grote bedrijven. Supergrote bedrijven met verschillende vesti gingen die op een industriële ma nier geordend zijn. Het gaat om kassen van 40 ha. Vijfjaar geleden was dat onbestaanbaar. Juist die groep is ontevreden over de belan genbehartiging in de LTO. Wij merken daar niets van omdat we hier toch vooral met gezinsbedrij ven te maken hebben. De verwe venheid tussen de sectoren is hier ook veel groter. Er is niet eens over gesproken. We wisten er niet van dat dit in de maak was." Eerder stapte de ZLTO al uit de LTO. Dat was wél een verrassende stap, zegt Hage. „We werden er als afdelingsbestuurders een dag van tevoren over ingelicht. Het wer kapparaat in Den Haag functio neerde niet optimaal. Ook na lang durige gesprekken heeft dat niet tot de beoogde oplossing geleid. De ZLTO heeft toen het initiatief genomen met de twee andere, de noordelijke en de Limburgse land en tuinbouworganisatie, er uit te stappen. Daarna zijn er weer ge sprekken geweest en er is weer vo lop samenwerking onderling. Er is een nieuw model opgesteld met een sterk afgeslankt servicebureau. De voorzitter van de LTO. Doorn bos, liep rond zonder gezag. De sectoren hadden zich al veel meer georganiseerd via vakgroepen. De begroting van de LTO moest ook enorm worden afgeslankt. Het werd steeds meer een papieren tij ger." Doornbos is dijkgraaf gewor den. Volgens Hage heeft de stap weinig of geen reacties opgeleverd van de leden. VERVOLG VAN EUTERPE Op uitdrukkelijk verzoek van ds. Lo huis had de afscheidsdienst een sober karakter. Alleen ouderling Quist sprak de vertrekkende predikant toe en ook was er na afloop geen gelegenheid voor de genodigden om ds. Lohuis en zijn vrouw de hand te drukken. „Het gevaar is groot bij een afscheidsdienst dat het Woord van God op de achter grond komt en dat wij mensen de eer krijgen", aldus ds. Lohuis. Na zijn af scheidspreek sprak de predikant een kort dankwoord richting onder andere de koster, het college van kerkrent- meesters en de kerkenraad. „Dank voor uw vriendschap, wij zullen u missen. De Heere geve de kerkenraad licht en wijsheid om de man naar Gods raad te beroepen. Binnen de kerkenraad was er nooit een fluwelen sfeertje. We hebben elkaar ook mogen vermanen en vertroosten. Dankbaar kunnen we terugzien op de achterlig gende zeven jaar." Ouderling Quist gaf in zijn toespraak duidelijk de gevoelens van weemoed weer. „Zeven jaar geleden waren we zeer verblijd en verwonderd dat de Heere uw hart neigde om te komen. Nu staan wij aan de andere kant. Harskamp is verblijd en wij moeten u loslaten, maar Gods Woord blijft hier op de kansel liggen. U heeft ons van uit het Woord onderwijs gegeven met een niet aflatende ijver. Ook onder wijs in de praktische kanten van hel christelijk leven. Lessen kregen we uit het rijk van de natuur. Wij herinneren ons de lessen van de spinnenkop, de raaf, de adelaar, het zaad en de wijn gaard. Scherp predikte u steeds de twee wegen van het leven binnen of buiten Christus. Weemoed vervult ons nu wij u als uitlegger moeten missen. Naar ons gevoel was u werk nog niet af, maar de Heere regeert en Hij sprak anders. Niet de weemoed, maar de dankbaarheid moet de boventoon hebben. De Heere heeft u niet voor niets naar deze plaats gezonden. Het zaad is gestrooid en zondaren zijn tot bekering mogen komen." Ouderling Quist vertelde hoe de dank richting ds. J. Lohuis door de ge meente tot uitdrukking is gebracht door het schenken van een schilderij met daarop een afbeelding van de kerk van Scherpenisse. „Nu hoort ons kerkgebouw niet tot de mooiste ge bouwen. Een plompe toren, geen zij beuken en ook geen kruiskerk. De Heere heeft onze gemeente laag bij de grond gehouden. Stormen zijn er ge weest, maar het Woord van God is hier gebleven. Bij het zien van het kerkgebouw mag u er steeds aan her innerd worden hoe de Heere aan deze plaats is geweest." In de achterliggende jaren maakte de Hervormde gemeente van Scherpe nisse twee ingrijpende kerkscheurin gen mee. Ds. J. v.d. Sleen nam een deel van de gemeente mee, toen hij een vrije gemeente oprichtte in Scher penisse en vorig jaar zorgde de vor ming van de Protestantse Kerk in Ne derland opnieuw voor verdeeldheid. Bezwaarde gemeenteleden sloten zich aan bij de Hersteld Hervormde Gemeente te Sint-Maartensdijk. On danks deze ingrijpende gebeurtenis sen waren de kerkbanken voor de af scheidsdienst van ds. Lohuis allemaal vol. „Maar laten we nooit wennen aan de scheur die ontstaan is", aldus de predikant. „De pijn van de kerk wordt ervaren. We staan in een diep verval- Onder de genodigden bij de afscheidsdienst van ds. Lohuis was ook wethouder W.C. van Kempen namens het gemeentebestuur. Lohuis sprak zijn erkenning uit voor het bijwonen van de eredienst door een afgevaardigde van het gemeentebestuur, maar wees de democratische politiek sterk af. „De overheid is Gods dienares, maar ik ben tegen een democratie. Het is mijn diepste overtuiging dat de democratie een uit vinding van de duivel is. Wij moeten immers door God geregeerd wor den. Het verlangen is dat er weer iemand als een Willem van Oranje opstaat, die de democratie gaat verjagen zodat er een theocratie zal ko men en God alleen verheerlijkt worde." Er hebben zich al verschillende kan didaten aangemeld. Na de vakantie volgt de sollicitatieprocedure. „Dat heeft nu even voorrang. We hebben een redelijk goed muzikaal jaar ach ter de rug. Maar ook een wisseling van dirigent. En er zijn ook een stuk of tien leden weggegaan. Vooral jeugdleden, maar ook enkele oudere leden waar de animo was wegge zakt." Het Rode Kruis kan naar de gemeen tewerkplaats. maar er is nog geen dui delijkheid over de huurprijs en welke ruimte de vereniging kan gebruiken voor opslag van goederen of de stal ling van de Rode-Kruisbus. Om het gebouw voor het Rode Kruis gereed te maken is 28.000 euro nodig. Het bestuur staat positief tegenover een verhuizing naar de gemeentewerk plaats. Maar het weet nog niet wat de kosten voor de vereniging zullen zijn. „Dat wordt allemaal na de vakantie besproken, "zegt voorzitter B. Stolk. „We kunnen er de personeelskantine gebruiken. We komen er alleen in de avonduren, 's Avonds staat die nu al tijd leeg." Maar veel meer bekend is er volgens Stolk nog niet. Zo is nog niet bekeken waar en hoe het Rode Kruis de spul len kan opslaan. Noch of het moge lijk is om er de Rode-Kruisbus te stal len. „Dat moet allemaal nog besproken worden. De bus moet bij voorbeeld op elk moment van de dag beschikbaar zijn. Het terrein is bevei ligd, maar dan moeten wij er wel goed bij kunnen komen. Het streven is er wel, maar we weten nog niet wat het ons gaat kosten. Dat is natuurlijk wel belangrijk voor ons om een be slissing te kunnen nemen." Het college stelt de raad nu verder om er de begroting 2005 voor aan te pas sen. De 75.000 euro voor de huisves ting van Euterpe en het Rode Kruis wordt nu gebruikt om de voormalige kleuterschool tot 2008 in stand te houden en het Rode Kruis te huisves ten in de gemcentewerkplaats. De restauratie van de stadhuisto ren in Tholen is onlangs afgerond. Later dit jaar zal de houten stan derdmolen in Sint-Annaland on derhanden worden genomen. Het zijn twee van de twaalf projecten uit het restauratie-uitvoerings- programma van de gemeente voor de periode 2005 t/m 2010. Daarvoor denkt de gemeente ruim 1,7 miljoen euro aan subsi die nodig te hebben. Op dit mo ment is krap 4,5 ton aan budget beschikbaar. Zeven molens, drie kerken, een kerk orgel en de stadhuistoren zijn de ob jecten die in een periode van zes jaar gerestaureerd zouden moeten wor den. Van de hoogte van de toegeken de rijksbijdrage hangt het af, wat er gerealiseerd kan worden. Bovendien moeten de eigenaren van de monu menten de rest van het benodigde be drag op tafel leggen. En ze moeten de subsidie voorfinancieren. Het budget voor 2005 is 77.892 euro. Daarvan is inmiddels 40.884 euro op gesoupeerd, dat geld is gebruikt voor de Thoolse stadhuistoren. Het restant. 37 mille, wil de gemeente bestem men voor molen De Verwachting aan de Vlasmarkt in Tholen. De 157 jaar oude molen - zonder kap en wieken - is eigendom van de familie Van Gor- sel. die erin woont. In het bovenste deel zijn de muren poreus en de hou ten balken aangetast. Restauratie daarvan is hard nodig, volgend jaar zou ermee begonnen moeten worden. Van het budget van 2006 wordt 26.592 euro voor deze molen be stemd. In 2007 ligt het Thoolse res- tauraliebudgel net boven een ton. maar in de drie jaren erna is steeds tussen de 62 en 63 mille beschikbaar. Met de restauratie van de oudste Thoolse molen, de houten standerd molen uit 1684 in Sint-Annaland, wordt dit jaar begonnen. Vorig jaar is de bonte knaagkever aangepakt, nu moeten met name de houten funde- ringsblokkcn gerestaureerd worden. De molen is eigendom van de ge meente, die hoopt op 144 mille rijks subsidie. Hiervan zou 50.921 uit het budget voor 2006 moeten komen (dat daarmee opgebruikt is) en 93.079 uit dat voor 2007. In 2006/2007 zouden twee 18e eeuw- se molens gerestaureerd moeten wor den: De Korenaar in Poortvliet, van de heer Christiaanse. en De Hoop in Sint-Philipsland die eigendom is van de gemeente. In Poortvliet zijn de balken slecht en de vloeren rot, ter wijl van de houten molen in Sint-Phi lipsland de kap dermate slecht is dat de wieken niet meer naar de wind ge zet kunnen worden. De Korenaar zou 82.800 euro rijkssubsidie moeten krijgen, verdeeld over de jaren 2007 tot en met 2009 (respectievelijk 10.948,62.346 en 9506 euro). Van de voor De Hoop benodigde 145.600 euro subsidie zou 52.706 euro van het budget 2009 en 57.339 euro van het budget 2010 moeten komen. Voor de jaren daarna resteert dan nog 35.555 euro. Omdat de budgetten niet toereikend zijn, is voor zes monumenten de rijkssubsidie pas vanaf 2011 voor zien, dus de periode na dit uitvoe ringsprogramma. Niettemin is voor vier ervan een jaar van uitvoering ge prikt. Molen De Korenbloem in Scherpenisse staat voor 2007/2008 op, met een subsidie van 315.000 eu ro. Deze molen staat al jaren scheef - aan één kant raken de wieken daar door de grond - en er is veel herstel nodig aan het gaande werk. Over res tauratie wordt al ruim tien jaar ge praat. maar steeds is die vanwege be zuinigingen uitgesteld. Het stucwerk in de hervormde kerken van Scherpe nisse en Sint-Maartensdijk zal moge lijk in respectievelijk 2007 en 2008 aangepakt worden. Er wordt gerekend met 259 mille subsidie voor Scherpe nisse en 140 mille voor de Maartens kerk. Eenzelfde bedrag wordt in 2011 opgevoerd voor de kerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart in Tholen, die kampt met een opbollende vloer en scheuren in de zijgevel. Dan zijn er nog twee molens, particu lier eigendom, waar een grote restau ratie nodig is maar waarvan nog niet bekend is wanneer die zal plaatsvin den. De Vier Winden te Sint-Anna land zou 210.000 euro rijkssubsidie moeten krijgen. De Jager te Oud- Vossemeer 140 mille. Voor acht van de twaalf opgevoerde projecten is na 2010 nog totaal 1.016.155 euro sub sidie nodig, waarvoor Monumenten zorg nog geen budgetten heeft vast gesteld. Een monument waarvan de restaura tie eveneens volgend jaar uitgevoerd zou moeten worden, is het orgel in de R.K. Willibrorduskerk te Oud-Vosse meer. In het uitvoeringsprogramma heeft de gemeente de benodigde sub sidie op 65.100 euro geschat. Daarvan zou 5000 euro uit hel budget van 2010 bekostigd moeten worden, de rest uit de budgetten van latere jaren. Kast. windvoorziening, klavier en pijpwerk van het orgel zijn dringend aan een opknapbeurt toe. Maar daar mee is een flink bedrag gemoeid, waarvoor de kerk het geld eerst bij el kaar moet zien te krijgen, geeft kerk bestuurder P. Etienne aan. Het instru ment wordt al jaren nauwelijks meer bespeeld. Het orgel is in 1855 geleverd door C.J. Rogier te Bergen op Zoom voor een bedrag van 1250 gulden (567 eu ro). Waarschijnlijk bouwde hij het op uit onderdelen van andere orgels, want het lijkt eind 18e of begin 19e eeuws te zijn. Verder heeft het een in de Zuidelijke Nederlanden gebruike lijk klankpatroon. Het instrument is een zogenaamd positief, met één kla vier (klavicromvang c-f) en acht re gisters. Het heeft negen sprekende stemmen en telt ongeveer 460 pijpen. In het parochiearchief is te vinden dat het orgel in 1883 hersteld is en dat drie jaar later een nieuwe blaasbalg is aangebracht met het oog op een toe komstige vergroting. In 1951 is een plan gemaakt voor restauratie en het aanbrengen van een elektrische venti lator. Ook in 1978 is over restauratie gesproken, maar toen is het er niet van gekomen. In datzelfde jaar zijn er van het orgel opnamen gemaakt voor de grammofoonplaat 'Historische orgels in Zeeland II' van de werkgroep mu ziek van het Kon. Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Het orgel achterin de Willibrorduskerk te Oud-Vossemeer. Eronder staat het beeld van de H. Cecilia, patrones van de kerkmuziek. Het kerkgebouw van Scherpenisse, maar dan geschilderd, kreeg de vertrekkende predikant als afscheidsgeschenk. len, maar nochtans vaderlandse kerk. Het is een oordeel van God. Wij wor den getuchtigd door Gods geselroede. Ons past ootmoed en nederigheid van het hart", aldus ds. Lohuis die zijn dank ook richtte tot de gemeente van Sint-Maartensdijk waar hij tot aan de landelijke kerkfusie vijf jaar als con sulent werkzaam was. De Hervormde gemeente te Scherpenisse wordt in de vacaturetijd bijgestaan door de 64-ja- rige ds. L.H. Oosten uit Maasdam van de Hervormde gemeente Sint-An- thoniepolder. Dhr. Moerkerk uit Oud dorp is door de kerkenraad aangesteld als bijstand in het pastoraat gedurende de vacaturetijd. Ds. J. Lohuis bij zijn komst oktober 1998.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5