i w, Euterpe naar Haestinge, Rode Kruis naar gemeentewerkplaats Owdst Dpruimfirtale BEKENDMAKING Regen maakt de oogst van graszaad onzeker 'Via de telefoon werkt niet, dus ben ik hier' "De meteropnemer Ill A komt nu elk jaar langs" ///A Zwanger 2 paar halen, 1 paar betalen Bouw brandweerkazerne en uitbreiding van dorpshuis A/46 32^/ /)-£ 'kPfW Oth 4 J Onderhoud oude kleuterschool voor muziekvereniging tot 2008 n mam Donderdag 4 augustus 2005 61e jaargang no. 37 ///fa HEIjNEN Braderie in Sint-Maartensdijk Bloemen plukken op proefveld m Muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk wordt gehuisvest in partycentrum Haestinge en het Rode Kruis in de gemeentewerkplaats op het bedrijventerrein van Sint-Maartensdijk. Dat is althans het streven van het col lege van burgemeester en wethouders. Euteipe kan tot 2008 in de voormalige kleuterschool blijven. Daar wordt technisch onderhoud aan gepleegd. Tijdens de braderie, bij Quist schoenen SONY 51 CM LCD KTV 5lechls 8 cm diep Graanoogst: boeren houden adem in De vele regen die zondagochtend is gevallen is schade lijk voor de graszaadoogst. De telers die het gras een week eerder hebben gemaaid, vrezen dat ze niet kunnen dorsen als het slechte weer aanhoudt. Met de graanoogst voor de deur houden de boeren de adem in, zegt voorzit ter E. Hage van de ZLTO-afdeling Tholen en Sint-Phi- lipsland. De pas opgerichte nieuwe landelijke belangen groepering Glaskracht van glastuinbouwers heeft geen gevolgen voor de Thoolse afdeling. Twintig vierkante meter extra hal Wellevaete Aannemingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp gaat de brand weerkazerne en de uitbreiding van de Wellevaete in Sint- Annaland ontwerpen en bouwen. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders onlangs besloten. De bouwovereenkomst zal na de bouwvakvakantie worden afgesloten. Deze week De infomobiel van nutsbedrijf Delta toert sinds mei door de provincie. Vrijdagochtend staat de wagen op de Markt in Tholen. Een stuk of vijftien mensen mel den zich met vragen. „Om half negen kwamen de eer sten al. We waren nog aan het opbouwen", zegt Jan Heijstek die met de auto rijdt. 'Welkom bij Delta', staat met grote letters achterop te lezen. DELTA DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zi« consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW i ~ECH\OiOCIÏ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag is de bra< :c in Sint- Maartensdijk van de dernemers- vereniging Smalstad niet ruim 130 standplaatsen (kramen en attracties) goed bezet. Verenigingen staan er met hun kramen en spelletjes om de clubkas te spekken. Winkeliers van de plaatselijke middenstand bieden er hun koopwaar aan en handelaren van buiten komen er met allerhande artikelen. Voor kinderen valt er ook genoeg te beleven op de Markt, in de Kaaistraat en op de Haven. Er zijn twee luchtkussens, een klimto ren en een dolfijn. Gratis toeganke lijk met de stempelkaart van de win keliersactie. Op de Haven staan het vliegende tapijt, de grijpkranen en de draaimolen. De lokale omroep verzorgt de muziek. Ook de country linedancers treden weer op voor het gemeentehuis. Er zijn dartdemon straties en bij café Cosy Corner is een open podium voor muzikanten. Wie een instrument bespeelt of wil zagen kan er terecht. Verder ver zorgt dweilband Exprcsso muziek. De braderie duurt van tien uur tot half negen 's avonds. Bezoekers aan het proefveld van de zaadteeltstudieclub Eiland Tholen kunnen zaterdag zelf een boeketje bloemen plukken. Aan de Veiling- weg in Sint-Annaland is het veld vanaf tien uur 's morgens weer open voor het publiek. Er staan meer dan dertig soorten. Veel soorten staan in bloei. Van dahlia tot slaapmuts, van coreopsis tot zomerazalca. Er zijn deskundigen aanwezig om de bijzonderheden van de teelt uit te leggen. Op de bloeiende planten ko men nu veel insecten af zoals bijen, maar ook diverse soorten vlinders. Bezoekers die bloemen mee naar huis willen nemen, wordt aangera den een schaar of mesje mee te ne men. zijn is vooruit zien! ■NTADMlNlSTRATlE VcXbv**1# Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Advertentie I.M. -;p A'yV- A/V ft v \A\ V tfk.r _a f s- 'X' ■f" /'-f -V V* V V- ït- Voor penningmeester R. Pot van Euterpe gloort er hoop op betere vesting. ':r :rv. Na jarenlang onderzoeken van ver schillende gebouwen gloort er nu weer enig licht voor de muziekver eniging Euterpe. Het huisvesten van Euterpe én het Rode Kruis in de gemeentewerk plaats aan de Nijverheidsweg bleek niet mogelijk. De aanpassingen aan het gebouw (onder meer voor ge luidsisolatie) zouden te duur wor- Alle kinderschoenen halve prijzen Op de standaardcollectie 20% korting Ds. de Bresstraat 10 Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. 4:3 LCD KTV, 640x480 (vga), feleleksl, afstands bediening. den. Er was voor 2005 75.000 euro voor uitgetrokken, maar dat bleek veel te weinig. Volgens b. en w. wordt het minstens 100.000 euro. Daarbij moet ook rekening gehou den worden met het feit dat de aan passingen slechts voor drie jaar zijn bedoeld omdat Euterpe in 2008 on derdak moet krijgen in het gereno veerde en/of vernieuwde Haestinge. In de gemeentewerkplaats zou eerst ook de brandweerkazerne komen. Voor de kazerne. Rode Kruis en Eu terpe zou dat 150.000 euro vergen, maar de kazerne viel af zodat er 75.000 euro overbleef voor de beide andere kandidaten. De gemeente werkplaats was voor Euterpe geen alternatief. Volgens penningmeester R. Pot van Euterpe lag de werkplaats op het industrieterein vooral voor kinderen te afgelegen. „Het is ook donker in de winter. Een ander na deel was dat het plafond uit stalen damwand bestaat en dat is ongunstig voor het geluid. We zouden achter de garagebox komen, een nogal af gesloten ruimte met weinig ramen. Bovendien ook moeilijk te bereiken met de grote trommels. Er zou dan een pad achterlangs gemaakt moeten worden. Voor de aankleding moest er ook nog het een en ander aan ver bouwd worden. Een voordeel was dat het wel snel beschikbaar zou zijn." Er is ook gekeken naar de perso- neelskantine op de verdieping, maar die is volgens Pot te klein voor het orkest. „Er zat ook een rare hoek in, zodat we er ook niet goed konden zitten. En het zou ook nog eens een tijdelijke oplossing zijn geweest. Het is wel heel goed bekeken." Haestinge als onderkomen voor Eu terpe is al langer in beeld. Door het enkele malen uitstellen van de reno vatie is ook naar alternatieven ge zocht. „Maar we hopen daar nu een min of meer een aparte ruimte te krijgen. Het liefst laagbouw, het ge luid moet naar boven weg kunnen. Ook voor de muzikanten zelf is het van belang dat het een beetje ge dempt wordt. In de oude kleuter school is het geluid nu erg hard. Maar we hebben nu weer enige hoop op huisvesting in Haestinge na al die jaren. Het is voor het bestuur best wel moeilijk geweest om het aan de leden uit te leggen. De mensen gin gen denken dat er niks gebeurde. Daar werden we door de leden op aangesproken." Omdat Euterpe tot 2008 in de voor malige kleuterschool aan de Riidda Barnenstraat blijft, moet aan het ge bouw noodzakelijk onderhoud wor den gepleegd. Volgens Pot is dat hard nodig. „Aan de kachel is mini maal onderhoud gepleegd. Die is slecht. Als er radiatoren uitvallen, dan worden ze gewoon afgesloten. Het is er echt behelpen. Maar ook buiten om het gebouw is het achter stallig. De tuin is niet onderhouden. er zijn op het plein veel tegels losge haald. Die liggen overal. En met het zand uit de zandbak worden de ramen beklad. Wel is er enkele jaren geleden noodverlichting aange bracht." Het bestuur moet nog in overleg met de gemeente over de verdere invul ling gaan spreken, maar Pot ziet nu toch weer een zonetje opkomen, zegt hij. „Als er maar verbetering in komt, dan is dat heel mooi." Het bestuur onderzocht (al dan niet samen met de gemeente) allerlei mo gelijkheden, zoals het overnemen van de voormalige kleuterschool. Maar ook werd nieuwbouw onder zocht. Ook is gekeken naar de be- drijfsloods van Lindhout-Potter op het industrieterrein. En naar de gym zaal van het Markiezaat college. Er is zelfs een geluidsonderzoek voor ver richt. „We hebben er proef gespeeld. Maar het was eigenlijk te groot." Eu terpe heeft ook in de kantine van het Markiezaat college gespeeld. „Wat geluid betreft was dat heel goed. Ide aal als repetitielokaal. Dat stuk van de school met de leslokalen boven zou wel geschikt wezen. Ook alle voorzieningen zoals sanitair zijn aan wezig. De boel wordt er afgebroken, maar dat stuk zouden ze kunnen la ten staan. Het is ook nog het behoud van een stukje erfgoed." De vereniging heeft ook nog andere zorgen op dit moment. Euterpe (met ongeveer 55 leden) is op zoek naar een nieuwe dirigent na het vertrek van de Belg Bernd van Echelpocl. ZIE VERDER PAGINA 5 De weersomstandigheden zijn wis- dan heel druk worden op de Thoolse selend. Tholen en Sint-Philipsland blijven (behalve de zware hagelbui begin juni) nog redelijk gespaard, zegt Hage. „Als je nu ziet hoeveel het vrijdagavond geregend heeft in Bergen op Zoom en Putte, dan ko men we nog goed weg. Het is op het nippertje. Begin juli hadden we ook veel regen. Daarna is het zonnig en erg warm geworden. En korte tijd later is het weer omgeslagen naar regen. Van vrijdag op zaterdag had collega Dick Vermaas in Sint-Maar tensdijk 26 millimeter regen, ik 11 mm. Er zijn grote verschillen." Voor graszaadtelers is het volgens de voorzitter niet erg hoopgevend. „Er ligt al erg veel gemaaid op het land. Als het weer niet stabiel blijft, dan voorspel ik dat het graszaad niet gedorst kan worden. Daar moet het goed droog weer voor wezen. Het ligt, nu in het zwad. Het gras gaat er doorheen groeien. Hoe langer dat ligt hoe lastiger het oogsten wordt. Het zaad wordt ook overrijp. Dat geeft kwaliteitsverlies en ook heb ben we dan te maken met hogere droogkosten. Het vochtgehalte moet onder de 14 procent blijven." Wat op het land ligt, zijn de late ras sen. Het vroege ras, zoals rietzwepk, is volgens Hage voor het grootste deel al geoogst. Als het droog blijft, dan kan er deze week nog graan worden gedorst, verwacht Hage. amen met de oogst van graszaad, gerst en tarwe kan het en Sint-Philiplandse akkers. „Van wege het slechte weer schuift het al lemaal naar elkaar toe." Bij G.J. Hoek in de Noordpolder lag maan dag het graszaad al een week op het land. Hoek had 40 millimeter regen gehad en kon niet oogsten. Dinsdag was het droog en zonnig en werd er al op verschillende plaatsen gedor- sen, tarwe maar ook graszaad. De aardappelen hebben minder last van de wisselende weersomstandig heden. „De aardappelen bestemd voor de frietindustrie groeien nog volop. Begin juli hebben de aardap pelen op de wat lagere delen wel schade geleden. Er was toen nogal wat afdracht, zoals we dat noemen. Maar met de regenval van nu is de teler wel tevreden. Zeker nu het ook weer wat droger is geworden." Voor suikerbieten en uien is het weer redelijk. De zaaiuien gaan nu volgens Hage 'strieke', de stelen gaan plat liggen en dat betekent dat de bol goed gaat doorgroeien. „De plant gaat energie halen uit het loof dat af gaat sterven." Volgens Hage lijkt het erop dat het weer steeds ex tremer wordt onder invloed van klimatologische omstandigheden wereldwijd. Met alle gevolgen van dien: „We houden ons hart vast. Maar als je ziet hoe het in India de mensen treft, dan mogen we hier niet mopperen." ZIE VERDER PAGINA 5 De nieuwe brandweerkazerne komt op de hoek Langeweg/Veilingweg bij de rotonde. Of het laagbouw wordt of een gebouw met een verdieping is nog niet bekend, zo licht brandweercom mandant J. de Feijter toe. „Er komt een garage en een instructielokaal. Maar hoe dat wordt uitgewerkt, weten we nog niet." Er is nog wel een wijzi ging van het bestemmingsplan nodig. Nu rust er een landbouwbestemming op. De gemeente vraagt de wijziging aan bij de provincie. Het is ook nood zakelijk gebleken vanwege de eisen die gesteld worden aan de bouw van de brandweerkazernes op basis van geluidsvoorschriften, zo staat in de programmarapportage van mei. De bouw van de brandweerkazerne stond op de investeringsplanning van 2004. Nu de nieuwbouw niet plaats heeft gevonden en ook de vervanging en aanschaf van voertuigen achterwe ge is gelaten, vallen de kapitaallasten 83.000 euro lager uit dan geraamd. Ook het niet vervangen van de ver lichting en de sanitaire voorzieningen vorig jaar heeft tot een besparing ge leid van 7810 euro. Bij de uitbreiding van de Wellevaete gaat het om een muziekoefenlokaal voor Accelcrando/tafeltennishal voor Smash, een jeugdhonk en een ber ging. Daar is een zogeheten kwali teitsplan voor opgesteld van (toekom stige) gebruikers en de gemeente. ZIE VERDER PAGINA 11 De mensen zien het werk dat de VVV verzet niet direct, zegt informatrice Iki Timmer Zeiler René Koptitels is in de ban van de catamaran Elisabeth Geluk Zeeuws reservekampioen dressuur EN VERDER... Kritiek natuurvereniging op grotere windturbines Anna Jacobapolder Tobbedansen aan Gorishoek verbroedert canipinggasten DE LEUGEN IS DE POEZIE DIE NIMMER UIT DE MODE RAAKT Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het loopt in Tholen geen storm hij infomobiel Delta Veel mensen willen opheldering over hun nota's. De chaos rond de factu rering - gevolg van de invoering van een nieuw computerprogramma in verband met de liberalisering van de energiemarkt - heeft het imago van Delta geen goed gedaan. Met de infomobiel zoekt hel nutsbedrijf de klan ten nu op. Een twintigtal medewerkers rijdt op toerbeurt mee. Heijstek is de vaste chauffeur, maar gaat binnenkort een collega inwerken. zie verder pagina 5. 2ie de advertentie elders in 1 deze krant. iiilA DELTA N.V. Advertentie I.M. r-P. Petra Daansen staat in de infomobiel een Thoolse klant te woord.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1