De Hoeve is oase van groen en nog steeds verboden terrein voor auto's ijl ran, -> J] rr« gr - w*. iJK mm Jeanne van den Berg (58) wil 'mooi oud' worden op camping Trampoline Handgemeen Donderdag 28 juli 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Kees Le Granse uit Breda beweegt zijn riek heen en weer in het graspad van camping De Hoeve. Langzaam kruipt er een regenworm naar boven. Die verdwijnt in een emmertje dat naast hem staat. Le Granse zoekt het aas vlakbij zijn stacara van. Een ongewone pose zo midden op het pad. Niemand heeft er last van. Hij doet het al jaren zo. Hij gaat er mee vissen op het Schelde-Rijnkanaal. Op paling en snoekbaars, zegt hij. Worm na worm haalt Le Granse uit het pad tussen de caravans. Het is typerend voor camping De Hoeve aan de Havenweg in Scherpenisse. Hier geen asfaltpaden, maar overal groen gras. Voor auto's is het hier verboden terrein. Iedereen gaat te voet. Alleen kinderen rijden er op hun fietsjes naar het speelterreintje. Met pet rond Principes Kiekendief WÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊ Duiker en oud instructeur Paul Darmont (rechts) uit Antwerpen is een van de gasten die al lang op De Hoeve staat, links zijn vrouw Maria Darmont, midden René Smans. Jeanne. „Zo blijft hel hier een beetje rustig. Ik heb al lang genoeg in de kanti ne gestaan op camping Gorishoek hier tegenover." Samen met (haar inmiddels ex) man Henk Hirdes beheerde ze jarenlang de naburige camping. Ze kochten de cam ping De Oude Hoeve achttien jaar gele den van Van 't Slot. Haar schoonzus met haar man gingen die beheren. Er waren in de loop der jaren nogal wat wisselingen. Dochter Nicolette Hirdes met haar man Peter Paulusse namen het roer over en veranderden de naam in Dc Hoeve. Het oude ging er af. maar aan de camping veranderde niets. Ook zij stop ten er enkele jaren geleden mee, waarna Gerri Paulusse het overnam. Op I maart kochten Jeanne van den Berg en Kiel- man De Hoeve. De'58-jarige Jeanne wil er 1111 'mooi oud worden.' lacht ze. Ze is blij dat ze weer in de recreatiesector terug is. Na haar scheiding deed ze zes jaar lang in opdracht van de arbodienst de controles bij zieke werknemers. Met een auto reed ze door heel Zeeland en een groot stuk van Noord-Brabant tot aan Eindho ven. Verzuimrapporteur was ze. Het werk werd echter minder en ze besloot een jaar niks te doen. „In een halfjaar doe je dan de dingen waar je anders ook wel eens een rommelmarkt gehou den waar enveloppen kunnen worden getrokken. Het is een kleine camping. Hier hoeven geen grote evenementen gehouden te worden." In de nota economische bedrijvigheid en werkgelegenheid van de gemeente is één van de speerpunten om recreatie en toerisme verder te ontwikkelen. Het gaat dan vooral om het opknappen van bestaande voorzieningen (grotere standplaatsen op campings), de uit breiding van de watersport, doelge richte promotie (om natuur-, water- en cultuurtoeristen te interesseren), uit breiding van de kleinschalige dagrc- crcatieve voorzieningen (aanleg golf baan), meer aanbod van verblijfsrecreatie (met zomerwonin gen, toeristische standplaatsen, cam perplaatsen en ontbijt en logies) en het benutten van het cultuurhistorisch po tentieel (het benutten van cultuurhisto rische elementen). Het is een mondvol, maar Jeanne van den Berg wacht nog steeds op het bun galowpark bij Gorishoek met zomer woningen, op een steenworp afstand van Dc Hoeve. „Het plan is al 18 of 19 jaar oud en het is er nog niet. Ik geloof hel pas als het er staat. Voor mij mag het wel. Maar de gemeente wil er ook hier zelfs een abonnement op het zwembad in Sint-Maartensdijk. Ze wor den gebracht of gehaald, maar ze kun nen ook makkelijk met de fiets over het fietspad langs de Pluimpot. Dan ben je er zo." De beheerder fronst haar wenkbrauwen als ze hoort dat de gemeente recreatie en toerisme als een van de economische peilers van de Thoolse economie verder wil ontwikkelen, (zij het passend bij 'de aard en schaal van Tholen.') „We heb ben steeds meer te maken met ver scherpte regels. Ieder jaar wordt onze vergunning verlengd. Na de rampen in Volcndam en Enschede willen gemeen tes zich niet branden aan onveilige situ aties. We moesten van dc brandweer de afstanden tussen de caravans op vijf meter brengen. Nu is dal drie meter. Daar is heel wat over te doen geweest. Nu wordt het per geval bekeken. Als je een caravan hebt die 25 jaar oud is, dan breekt hij gewoon in tweeën als je die moet verplaatsen. We krijgen het ko mende halfjaar controle. We moeten in één jaar met een plan van aanpak ko men. We zullen wel de nodige aanpass ingen moeten plegen, maar geen plekje is hier hetzelfde. Je kan niet zomaar ie mand wegsturen die hier al twintig jaar staat. Maar met de samenwerkende Het huis en het kantoor staan in de hoek achter op het terrein. Aan het eind van de enige geasfalteerde weg op De Hoeve. Daaraan ligt een klein grasveld je voor evenementen. De gasten kunnen er een tent opzetten. De stacaravans staan op en tussen het groen. Hel gras van de paden loopt onder de heg of het hekje door op de staplek voor de cara vans. Ook de speeltuin is groen. Net als op Wimbledon kan hier tennis op echt gras worden gespeeld, maar druk is het er niet. Voetballen is er niet toegestaan. Afwaaiende ballen zouden in de tuin tjes terecht komen of op de daken van de caravans. Tafeltennissen kan wel, maar de meeste kinderen kiezen vol gens Jeanne voor de trampoline. Achter het sanitairgebouw met douches en we's is een smal paadje naar de par- kcerstrook aan de Havenweg. Sylvester Timmerman uit Berchem rijdt met een van de twee speciale handkarren van de camping zijn wcckendboodschappen uit de kofferbak naar zijn stacaravan. Het is een beeld dat bij De Hoeve hoort. Dc auto's staan keurig op een rij buiten de camping. Gasten moeten te voet verder. Voor de bevoorrading is de handkar een uitkomst. Timmerman en zijn vrouw komen vanaf 1992 op De Hoeve. Het is 45 kilometer van hun wo ning, maar Timmerman gaat tijdens zijn verblijf op de camping zes van de zeven dagen in de week op en neer om dat hij kranten bezorgt. Dc Gazet van Antwerpen, de Standaard. I11 totaal 320. Daar is hij wel even mee bezig. De kar is volgeladen omdat zijn vrouw het volgende weckend zestig wordt. Flessen frisdrank, blikjes bier, wijn, kaasjes. Ze verwachten bezoek. Het is warm. De zweetdruppels staan op zijn voorhoofd als hij het poortje met bloei ende rozen voor de caravan passeert. Timmerman is met 'brugpensioen'. Behalve dat hij kranten bezorgt, is hij actief als natuurgids van het Vlaamse gewest. Hij verzorgt rondleidingen rond Antwerpen, maar kan ook ge- Sylvester Timmerman brengt met de speciale handkar de boodschappen van de auto op de parkeerstrook naar de stacaravan. weg te jagen. Dal is prachtig. Ik heb er heel veel foto's van getrokken." Vanwege de natuur rijdt Timmerman vanaf de Oesterdam binnendoor naar De Hoeve, bij de Bergsediepsluis slaat hij af naar de Ceresweg en Kettingdijk, langs camping de Striene. en voorheen door de Klaas van Steelandpolder. Dat doet hij nu niet meer omdat de wegen in de Scherpenissepolder zijn afgesloten sinds daar een nieuw natuurgebied tot ontwikkeling is gekomen. Hij betreurt het dat hij niet meer via de Schoondorpse- en Gatweg naar Goris hoek kan rijden. „Ik zou er wel eens doorheen willen lopen, maar dat mag niet. Dat vind ik jammer." Eenmaal op zijn praatstoel kan Timmer man verhalen over de bedreiging van de laatste restjes natuur rond Antwerpen. Dc havenstad die steeds verder uit breidt. Niet alleen met havens, maar ook met kantoorkolossen. De smalle stroken groen langs de beroemde en be ruchte Singel worden volgens Timmer man te grabbel gegooid aan het 'groot kapitaal.' Omdat Antwerpen evenveel kantoren wil als Brussel. Megalomaan, noemt de natuurliefhebber het. De zweetdruppels parelen over zijn wangen in zijn baard. Het passantenterrein achter op De Hoe- kocht bij een boer. Met Pinksteren heb ben we er drie dagen gestaan. In de re gen en de blubber, met onze eigen compressor van een paar honderd kilo die met een Volkswagenmotor werd aangejaagd." De Vlamingen pionierden aan de boor den van de Oosterschelde. En ze bleven terugkomen. Maar de groep van Dar mont verkaste van Zwikker naar Van 't Slot. Dat was gebeurd na een handge meen met andere gasten, bekent de dui ker. „We maakten veel plezier, we zon gen veel en dronken veel. Dat gaf ambras." Darmont herinnert zich nog dat Van 't Slot grond had gekocht van 'boer Bijl'. En dat de camping begon rond de vij ver, de drinkput. En dat er een plan moest komen om de gronden een recre atieve bestemming te geven. „Met een hele planning en indeling voor zo'n 250 mensen en 40 tot 50 caravans. Er stond toen geen boom of niks niet. Moet je nu eens kijken hoe die bomen en de struiken gegroeid zijn." Darmont maakt een weids gebaar met zijn armen. Om zijn hals hangt een gouden kettinkje met zwemvliezen. dc Belgen." De eerste kampeerders op de Oude Hoe ve kwamen in 1961. groepjes onderwij zeressen en Zweedse verpleegsters. Van 't Slot had de boerderij gekocht nadat hij zelf in 1959 verhuisd was van Sint- Maartensdijk naar de woning aan de Ha venweg (schuin tegenover de ingang van de camping). Hij was een pionier. Werd voor gek versleten toen hij aan de over kant een 'kampeercentrum' wilde vesti gen. Het toenmalige gemeentebestuur zag er wel wat in en verleende mede werking. Van 't Slot was woninginrich ter/meubelmaker en hield tot 1977 zijn winkel in de Schoolstraat aan. In 1980 eiste de Oude Hoeve al zijn tijd op. In 1985 waren het ook vooral de Belgi sche duikers die op de camping stonden: CVD, Mistral. Diestse Sportduikers, het Franstalige SAS uit Brussel en de La goon Divers uit Wilrijk. Toen werd er ook al over een slecht-weer-voorziening gesproken met enkele honderden vakan tiehuisjes. Van 't Slot beschouwde het als een luchtkasteel, en betreurde toen de grootschaligheid van het plan. Over het bungalowpark wordt nog steeds ge sproken. Dc Hoeve staat er nog. Een rustige camping, verscholen tussen het groen. Een plek om 'mooi oud te wor den.' mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊBSÊÊBSssmmmBmÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Zeeland trekt minder toeristen. Vooral Nederlanders laten de provincie links liggen en kiezen voor een bosrijkere omgeving, zo blijkt uit cijfers van het CE35. Ook het aantal overnachtingen is vorig jaar terugge lopen. Trekken de meeste toeristen naar Walcheren en Schouwen-Puiveland met een aandeel van 26 procent, ook Tholen spreekt een aardig mondje mee met 25 procent van de 10,6 miljoen overnachtin gen in 2004. Recreatie en toerisme is een van de speerpunten van het Thoolse economische beleid, maar staat nog altijd in de ecfiaduw van de agrarische sector. Kan het een van de belangrijkste kurken van de Thoolse economie worden nu de landbouw terugloopt? Le Granse kwam hier al logeren in één van de vier houten huisjes die op het terrein stonden. Hij praat over een klei ne veertig jaar geleden, zegt hij. Le Granse ging van houten huisje naar ca ravan en van caravan naar stacaravan. Zo is het meer gasten vergaan. De camping ontstond rond een drinkput van de boerderij. Nu heet het water een vijver. Mevrouw C. Sprenkels uit Rijs- bergen kijkt er op uit. Een kleine be schaduwde plas onder hoge wilgen. Er moeten eenden en waterhoentjes zwem men, maar ze laten zich nu niet zien. Mevrouw Sprenkels geniet van het uit zicht. Ze heeft er haar stacaravan met ruime voortuin dan ook naar genoemd: Vijverzicht. Ze komt er al zestien jaar. Jeanne van den Berg en haar partner Bert Kielman runnen samen de cam ping. Het stel woont in het huis op De Hoeve. Jeanne is de beheerder, haar partner werkt nog vier dagen in de week elders. Er zijn zeventig vaste staplaat- sen. Ze zijn vanaf de weg niet te zien. Het terrein van bijna twee hectare is omzoomd met bomen en struiken. Een groene oase in het akkerland van de Scherpenissepolder. Gasten parkeren hun auto's op de parkeerstrook naast de camping aan de Havenweg. De vaste gasten bij hun 'nummerpaaltje', bezoe kers bij de paaltjes met een R Er zijn weinig plaatsen voor passanten ingeruimd. Er is geen kantine op De Hoeve. Ook dat is niet erg gebruikelijk op een camping. Maar De Hoeve is dan ook geen doorsnee camping. „Een kan tine hoeft voor mij ook niet hoor", zegt nooit tijd voor had en dan is het over. Ik ben een mens om onder de mensen te komen. Dit kwam op mijn pad. Hier wil ik langer blijven." De meeste gasten komen elk jaar terug. Sommigen al drie generaties. „Er zitten hier veel Belgen. Opa's en oma's met hun kleinkinderen. Ze zorgen er hier voor op de camping terwijl hun ouders allebei nog werken." Belgen en Braban ders bevolken De Hoeve. En van de zui derburen zijn er maar liefst drie duik clubs permanent te gast tijdens de zomer: de CVN (centrum voor versprei ding van de duiksport) uit Antwerpen, de Diestse Sportduikers uit Diest en Aquaticum met leden uit verschillende plaatsen in Vlaanderen. De camping is open van half maart tot half oktober. „Dan gaat het water er af," zegt ze doelend op het afsluiten van de waterleiding voor alle vaste stacaravans. De Diestse Sportduikers bezetten voor een groot deel het pas- santenterreintje. Zij beschikken niet over stromend water en halen dat uit een van de vaste waterpunten op het terrein. Het zijn actieve gasten want ze organiseren nogal eens wat activitei ten. Vooral voor de kinderen. Jeanne hoeft dat allemaal niet zelf te doen. Er is zelfs een soort animatie team van drie gasten.„Die gaan zelf met de pet rond om geld op te halen. Ze vragen of de mensen wat over heb ben voor de kindermiddag. Er wordt Vijf jaar geleden gekregen bij zijn af scheid als voorzitter van het CVD. Twintig jaar voerde hij de vereniging aan. Ook de duiker/instructeur kan ver halen over de natuur. Maar dan van on der de waterspiegel. Hij roemt de flora en fauna in de zeearm. Hij heeft al overal gedoken in zijn leven. In de tro pische wateren op de Caraïben, bij Flo rida, in hel heldere water van de Mid dellandse zee. Maar steeds trok dc Oosterschelde weer. Vanwege de hel derheid, zegt hij. „Niet zo helder als de Middellandse Zee en minder troebel dan de Noordzee. De Oosterschelde zit daar tussenin." Lyrisch wordt hij over het ondcrwaterleven. „Breek eens een mossel open en leg die eens op de bo dem en kijk eens wat daar op afkomt aan garnalen en krabben en kreeftjes. Het is de baarmoeder van de Noord zee." In het begin kwamen ze met hun tentje uit het Antwerpse. Ze spraken af bij het Sportpaleis en reden gezamenlijk rich ting Tholen. Ze vonden er hun stek vlakbij de duikplck: Gorishoek. „We konden hier vlak bij de punt (bij de Zeester - red.) duiken. Het is nu niet ver meer. In 45 minuten zijn we hier, vroe ger deden we er via Putte en Hooger- heide anderhalf uur over. De lucht is hier goed. Voor ons is het hier zeven zondagen per week." Het echtpaar herinnert zich ook nog het 25-jarig bestaan van de camping, in 1985. „Van 't Slot was verkleed als hertog, zijn vrouw als freule. We hebben hem een gouden horloge gegeven. We kregen alle maal een boek over de Oosterschelde met prachtige foto's. Het was hier een hele hechte gemeenschap, moet je weten. Er waren ook veel kinderen die hier als baby kwamen en opgegroeid zijn." Zijn vrouw Maria Darmont-Roonacker herinnert zich Van 't Slot ook als een man met principes. „Geen auto's op de camping, geen asfaltwegen. En vrou wen met hoge heeltjes (hakken - red.) moesten maar gewone schoenen aan doen." Ze lacht. Ze lijkt ook geen type voor dat soort schoenen. Ooit was zij Belgisch kampioen turnen. Toen ze achttien was. Ze komen nog elk jaar naar De Hoeve. Net als René Smans, die ooit als 'para' in de Congo heeft gevochten. Ver van de 'brousse' is dit ook zijn stek geworden. Hier ligt nu ook een stuk geschiedenis van hun eigen leven. Ze koesteren het, zoals ze de camping koesteren. Darmont veert nog een keer op om te vertellen dat het met het duiken in de Oosterschelde bijna was gedaan. Toen de Oosterscheldekering werd aangelegd mocht er niet meer overal worden gedo ken. „Ik had toen een discussie met Paul Boersma, dc voorzitter van de Ne derlandse Onderwatersportbond. Jullie pakken onze kreeften, zei hij. Hij was het er mee eens dat het duiken verboden zou worden. Maar wij zijn hier toen met burgemeester Baercnds aan tafel gegaan en we hebben een akkoord weten te be reiken. Het kwam er op neer dat we tot vijftig meter uit de teen van de dijk mochten duiken." Maar de gasten zaten niet alleen onder water. Ze zochten ook vertier in Sint- Maartensdijk. Doen er boodschappen en een groepje Belgen werd zelfs lid van de tennisvereniging Jacoba van Beieren. Uiteraard werd er dan een in terland gespeeld: „de Ollanders tegen een elk-weer-voorziening bij hebben met een zwembad. En dat kost veel geld. Daarom zouden er veel bunga lows gebouwd moeten worden om het te kunnen realiseren." Voor de lokale economie zou het vol gens haar ook goed zijn als het er komt. „Iemand die een bungalow kan betalen, heeft een ander bestedingspa troon. Dan krijg je toch ook weer an dere bestedingen. Het is ook goed te gen dc vergrijzing. Dat is niet tegen te houden. Wc hebben hier Belgen die el ke donderdag met drie of vier man naar de markt in Sint-Annaland gaan om er boodschappen te doen en dan een terraske pikken aan het Haven plein." Ook voor de kinderen van de camping- zou het wel een uitkomst als het bunga lowpark in de buurt zou verrijzen. Dan zouden ze er naar het zwembad kunnen gaan. Nu hebben een paar kinderen campinghouders die aangesloten zijn bij de Recron hebben we nu een over eenstemming bereikt. Maar we hadden eerst het gevoel dat de gemeente ons om zeep wilde helpen. Jullie zullen mee moeten werken, werd er tegen ons ge zegd. We hadden niet het idee dat de ge meente voor ons wilde werken." De beheerder vindt dat de recreatieon dernemers 'overwoekerd worden door eisen en regels.' „Om de zoveel plaat sen moeten er brandblussers komen te hangen. Wc moesten aan bedrijfshulp verlening gaan doen. Dat diploma heb ik en voor de twee feestavonden die we hier in het seizoen hebben, moet je het diploma sociale hygiëne hebben, het vroegere vakdiploma horeca." Ze ko men ook twee keer per jaar de douches en waterpunten bemonsteren voor de legionellabacterie. We moeten aan ge scheiden afval doen, glasbak, papier bak en snoeiafval. En dan zijn er ook eisen op het gebied van de groenstrook. Die kan hier niet breder omdat je dan in het land komt van een ander." Een andere grief betreft de verhoging van de toeristenbelasting met 100 pro cent enkele jaren geleden. Voor een stacaravan betalen de gasten 122,40 eu ro per jaar, een toercaravan kost 88 eu ro en een passant betaalt 60 eurocent aan toeristenbelasting per nacht. „Dat krijgen we gewoon over ons heen. Dat was geen prettige tijd. Klanten vallen ons erop aan, terwijl wij daar niks aan kunnen doen." vraagd worden om in een groter gebied zijn kennis van de flora en fauna over te dragen. Als natuurliefhebber bezoekt Timmer man regelmatig het natuurgebied de Pluimpot. Uren kan hij er rondkijken, zegt hij. Hij kent het op zijn duimpje en is altijd weer verrast door de vele soor ten wilde orchideeën die er groeien. „In België weel ik ook dc plaatsen waar ze groeien, maar hier in de Pluimpot staat de moerasorchis. Die is heel zeldzaam." In het natuurgebied broedt ook de brui ne kiekendief, vertelt Timmerman. De kiekendieven hebben het op jonge meeuwen gemunt uit de kolonie kok meeuwen die zich jaarlijks op een van de broedeilanden vestigt. „Ach ja, als je dan het gevecht ziet tussen de kieken dief en de meeuwen die ze proberen ve is bezet door de Diestse Sportdui kers. Aan de rand van de camping staat de stacaravan van het echtpaar Dar mont, oud-voorzitter van het CVD. De 79-jarige Paul Darmont was een van de eerste gasten op de toenmalige Oude Hoeve. De duiksport stond eind jaren vijftig, begin jaren zestig nog in de kin derschoenen, vertelt de oud-leraar aan een technische school in Antwerpen. „Je had de Frogman, de voorloper van het CVD. We hadden niks. We maakten de flessen en compressoren zelf. E11 oe fenden in een sloot. Nadien gingen we duiken in de Middellandse Zee. Dat kan alleen tijdens het verlof. We wilden in de buurt ook duiken en zijn naar plek ken in de buurt gaan zoeken. Zo kwa men we in de Oosterschelde terecht, via Bergen op Zoom. Maar na de duik moesten we weer terug naar huis. We hebben toen voor het eerst bij Zwikker gestaan. Die had een stuk grond ge- .-^gggj wife?* 'y' W~*A -rM mmm Jeanne van den Berg bij de vijver waar de camping is ontstaan, de stacaravan achter haar heet Vijverzicht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7