Uitgelezen braderieweer lokt veel bezoekers naar Stavenisse Harm zoekt avontuur in Spanje maar mist soms de Zeeuwse klei Fietser zwaargewond na aanrijding Stavenisse ZLM REISVERZEKERING? 'Leestafel met vrijwilliger geen optie voor bieb' Kijkje op de camping Lagere snelheid op polderwegen Donderdag 28 juli 2005 EHBO-er L. den Braber verleende eerste hulp Brandweer s EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het was uitgelezen braderieweer zaterdag en dat was te merken in Stavenisse. Heel wat inwoners, campinggas- ten en bezoekers uit de omliggende dorpen kwamen naar de jaarmarkt. De organiserende voetbalelub SC Stavenisse is tevreden. ,,Het liep prima. En het meren deel van de standhouders was tevreden", aldus Joke van de Pol, die samen met Coby Wesdorp de organisatie heeft overgenomen van Willy de Rijke. Rubbertegels Ijskar Hola en adiós Schuurfeest Directeur W. Otterman pleit voor bussen Een leestafel met een paar boeken en kranten als ont moetingsplaats voor mensen in de kleine woonkernen is geen kwalitatief verantwoorde bibliotheekvoorziening. Dat zegt directeur W. Otterman van de stichting gemeen schappelijke openbare bibliotheek Tholen over het voor stel dat de PvdA in de laatste raadsvergadering deed toen de besluitvorming over het sluiten van de vestigingen in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland werd uitgesteld. Aan het onderhoud van de gebouwen besteedde de ge meente vorig jaar bijna 77.000 euro minder dan begroot. Proef geldopname Veel studenten lopen stage in het buitenland, maar som migen volgen hun gehele opleiding buiten Nederland. Ook de 21-jarige Harm de Wilde uit Sint Maartensdijk zag dit avontuur wel zitten. Vorig jaar verliet hij Tholen om aan zijn studie in Barcelona te beginnen. Bij een ongeval op de Oudelandsedijk in Stavenisse is een 22-jarige vrouw uit Stavenisse zwaargewond geraakt toen ze met haar fiets in botsing kwam met een bedrijfsauto. Ze is met ernstige verwondingen door een traumahelikopter naar het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam gebracht. EHBO-er Leen den Braber verleende eerste hulp. Het ongeval vond vorige week le schakelen, afgaande op de infor- maandagavond plaats rond kwart voor zeven. De vrouw was met haar twee zusjes aan het fietsen in de richting van Sint-Annaland. Zij reed tijdens het fietstochtje vooraan naast haar zus aan de binnenzijde, de an dere zus reed daarachter met een kind achterop de fiets. Uit de tegen overgestelde richting kwam de 24- jarige plaatsgenoot met een be drijfsauto aanrijden. Hij reed achter een auto die ook in de richting van het dorp reed. Ongeveer 300 meter vanaf de afrit naar het volkstuin complex raakte hij haar. Volgens de politie kwam dal omdat de bestuur der van de bedrijfsauto onvoldoende rechts hield. De vrouw belandde door de klap onderaan de dijk. De tuinders in de volkstuinen hoor den een klap. Een van het was Leen den Braber. Hij was bezig in de tuin vlakbij de dijk. Hij zag niet hoe het ongeval gebeurde, maar keek op toen hij de klap hoorde en zag hoe de vrouw van de dijk naar beneden viel, vertelt hij. „Ik ben er naar toe gegaan en was er als eerste bij. Om dat ik EHBO- er ben zag ik al dat ze een schedelbasisfactuur had en dat haar onderbeen was gebroken. Ik heb meteen 112 gebeld voor een ambulance, maar die moest uit Ber gen op Zoom komen. Dat heeft van af de alarmering tot de aankomst ongeveer 20 minuten geduurd. De ambulance was net bij het zieken huis weggereden. Ze hebben er 17 of 18 minuten over gedaan om hier te zijn." Onderweg besloot het ambulance personeel al een traumahelikopter in matie die ze hadden gekregen van Den Braber. De vrouw is wel bij be wustzijn gebleven, zegt Den Braber. Toen het ambulancepersoneel arri veerde bleef Den Braber assisteren. „Veertien jaar heb ik mijn EHBO- diploma. Je ziet dat het niet voor niets is. Maar dit is wel het eerste auto-ongeval dat ik meemaak. Ik hoop niet dat het nog een keer voor komt." De vrouw liep een schedelbasisfrac- tuur op en brak een nekwervel. Haar scheenbeen werd verbrijzeld, ze brak haar kuitbeen en ze liep kneu zingen op aan schouder en pols. Het gerucht ging dat ook de brand weer als hulpverleningsvocrtuig bij het ongeval betrokken zou zijn ge weest. Dit is niet het geval, zegt brandweercommandant .1. de Fcijtcr. „Ik hoorde dat ook pas woensdag avond. Toen werd ik erover aange sproken. Het kan zijn dat er een brandweerauto op oefening is ge weest. Als het publiek dan de wagen zien rijden en de sirene hoort dan wordt er een verband gelegd. De brandweer was er niet nodig want het slachtoffer zat niet bekneld." De brandweerwagen van Stavenisse is op die avond niet uitgereden. In de zomermaanden wordt er niet weke lijks maat tweewekelijks geoefend. De politie informeerde pas op woensdagavond (bijna twee volle dagen na het ongeluk), de media over het ongeval aan de Oudeland sedijk. Kamperen is schitterend, maar wat zie ik elk jaar weer tegen de eerste en laatste dag van ons verblijf op de camping op. De eerste dag, omdat wij dan na een vermoeiende autorit nog urenlang aan de slag moeten met het opzetten en in richten van onze tijdelijke huisvesting. En tegen de laatste dag omdat we dan datzelfde ritueel - maar dan in omgekeerde volgorde - nogmaals af moeten werken. 'Crisismomentenzijn dat. Als je je huwelijk echt een keer op de proef wilt stellen, is het samen opzetten en/of opruimen van een tent of caravan een prima methode. Wij mogen ons zachtjesaan tot de doorgewinterde kampeerders rekenen en dat is terug te zien in de harmonieuze samenwerking tussen mij en mijn echtgenote. Door schade en schande wijs geworden, kennen wij beiden onze zwakke en ster ke punten. De een neemt dan ook resoluut het commando en de ander krijgt de uitvoerende taken toebedeeld. U had waarschijnlijk al begrepen dat ik me over het in elkaar schuiven van tentstokken, het opzetten van de luifel, het spannen van scheerlijnen en het in de grond timmeren van haringen mag ontfermen. Na dat we jaarlijks een aantal stokken overhielden, en later bleek dat die voor de stevigheid van ons vakantiehuisje wel degelijk een functie hadden, hebben we besloten om elk onderdeel een nummer te geven. Dus mijn vrouw roept het num mer af en ik klik dat deel er volgzaam aan vast. Ja, ja, het is een geoliede machi ne bij ons. De laatste jaren zitten wij dan ook al opmerkelijk snel met een koel drankje, en met veel genoegen, naar de mopperende en transpirerende echtpa ren rondom ons op de camping te kijken. Geen beter vermaak dan leedvermaak, nietwaar? Er mag dan thuis nog zo goed geoefend zijn op het opzetten van tent of caravan, onder stress en met de spiedende blik van talloze collega-kampeerders op je ge richt werkt het altijd een stuk moeizamer. Bovendien schreeuwen, net nu het bij u niet uitkomt, de kinderen om aandacht. Het leven naast briesende vaders en gillende moeders nog tal van vennakelijke taferelen op. „Miep als jij nou niet onmiddellijk met die jengelende jong mar het zwembad gaat, dan pakken we nu meteen de boel in en gaan rechtsomkeert naar huis." Of: „Ik had je bij het in pakken van de bagage toch al gezegd dat ik die sleutel voor de steunpoten van de caravan als eerste nodig had." Maar soms kunnen mensen in hun drift ook ongemerkt komisch zijn. Een Utrechter met vier tenten werd het in elkaar passen van alle tentstokken plots klaps teveel. „Zeg schatje kijk nou zelf, er moet iets fout zitten. Heb jij ooit een bungalowtent met een plat dak gezien?" En ik maar grinniken vanachter mijn krantje. Pas als de hele wijk eenmaal gesetteld is, komen de sterke verhalen. Daarbij hebben de grootste klunzen doorgaans het hoogste woord. Ze wisten bij het op zetten van hun tent nog niet wat de onder- en bovenkant van een haring was, je hebt ze nota bene nog uit moeten leggen dat je een wartel van een gasfles er al tijd tegen de draad in moet indraaien, en nu willen zij hun buren imponeren met verhalen waarin zij zichzelf afschilderen als ware globetrotters. De hele wereld hebben ze afgereisd, en als er een camping in Europa wordt genoemd, dan zijn zij daar zeker al een keer geweest. Met name mensen uit de Randstad hebben hier een handje van. ledereen van buiten de ring Rotterdam, Den Haag, Am sterdam wordt door hen aangemerkt als boer. En al wordt dat nog net niet hard op gezegd, die boertjes zijn niet zo snugger. Mijn vrouw en ik hanteren dan ook niet voor niets de stelregel: 'Een praatje met andere kampeerders is leuk, maar niet als zij zich teveel aan je opdringenVoor je het weet moet je avond aan avond aanschuiven op het terras van weer zo 'n blaaskaak, die alles al eens heeft meegemaakt, die alles al heeft, en die het op maatschappelijk gebied helemaal gemaakt heeft. Vandaar dat ik twee weken op een camping ook eigenlijk altijd precies lang ge noeg vind. Zo blijven de onderlinge contacten in ieder geval altijd oppervlakkig en ontbreekt de tijd om echt een hekel aan bepaalde personen te krijgen. «wr Jan MOvcrhccke Assurantiekantoor Van D Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerwëg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. arc8tV\£3ëKatie De Voorstraat in Stavenisse was zaterdag regelmatig vol met mensen. 's Morgens was het fris met een lichte wind, maar 's middags brak een zonnetje door het wolkendek heen en toen liep het kwik nog op tot 26 graden. Dat zorgde voor een (linke drukte in Stavenisse. De Voorstraat, met aan weerskanten kramen, was met vlagen propvol mensen. Bij de kerk hadden Piet Moerland en Adri Elenbaas gere geld aanloop in de schiettent, om de hoek kon er gedart worden. En hal verwege de Voorstraat werden plankjes aan de man gebracht voor het rad van avontuur. Aan het einde van de dag waren daar alle prijzen weg. Bij de rommelmarkt speurden geregeld mensen naar tweedehands spulletjes die ze konden gebruiken. Het aanbod van artikelen is divers: kleding, sieraden, bloemstukken, kledingstoffen en patronenboeken. cd's en cadeau-artikelen. Peter van der Sterren heeft een speciale aan bieding vishengels en doet daar pri ma zaken mee. „Ik heb al twee keer bij moeten halen, zo goed gaan ze. Maar ook andere sportvisartikelen worden verkocht. Deze braderie is voor mij stukken beter dan die in Sint-Philipsland", zegt de Poort- vlietenaar. Zijn zelfgerookte paling wordt eveneens vlot aan de man ge bracht. De verkoper in een kraam met sokken is voorzichtiger: „Er zijn meer kijkers dan kopers." In de stand van kapsalon De Knipschêêre staal een aquariumbak vol met haar, waarvan hel gewicht geraden kan worden. Tina Hagenaars heeft het haar van haar klanten van de afgelo pen drie maanden bewaard, het weegt 7250 gram. De familie Goe- degebuure uit Sint-Annaland raadt dat en wint een jaar lang gratis knip pen. Wie iets wil eten, heeft op de bra derie volop keus: er is ham en worst te koop, saté en andere snacks, oliebollen en snoep. Op de hoek van de Bosstraat laten brade riebezoekers zich de poffertjes van Van Prooijen goed smaken. Op de terrassen in de straat genieten de mensen van een drankje, terwijl ze ondertussen kijken wie er allemaal langs loopt. Het is gezellig in het dorp. De Bosstraat is het domein van peuterspeelzaal 't Stavertje en ba sisschool De Schalm. Ze hebben er een waterglijbaan ingericht. De be doeling is dat deelnemers zich op een autobinnenband - er zijn ver schillende formaten - zover moge lijk laten glijden over een met zeepsop ingesmeerd dekzeil. Het spel is een succes, zegt Saskia van Oeveren. Er zijn verschillende leef tijdscategorieën. Bij de peuters wint Perry Moerland, bij de basis- schooljeugd Wesley Smits met 19,30 meter en Angelo van Oeveren met 18,90 meter. Bij de volwasse nen gaat Julian Eindhout met de eerste prijs aan de haal. Hij weet 25,80 meter ver de straat in le schuiven. School en peuterspeel zaal hebben ook een fotoraadwed- strijd, waarbij handen en voeten ge koppeld moeten worden aan de gezichten van de ouderraadsleden Jolanda de Ruiter, Joke v.d. Pol en Coby Quaak. Carina Oosdijk wint er een schoonheidspakket mee. De opbrengst van de activiteiten wordt gebruikt om rubbcrtcgels te kopen voor het schoolplein van de peuters. Op het Van der Lek de Clercqplein doet rijwielhandel Duine uit Scher- penissc goede zaken, meldt een te vreden Arie Duine. Hij heeft een behoorlijk assortiment meege bracht, mikt onder meer op de jeugd die voor het eerst naar de middelbare school gaat. „Er zijn mensen die nu kopen, anderen heb ben gekeken en komen naderhand naar de winkel." Duine hecht aan zijn vaste stek op het plein, bij de bushalte. Hij heeft de organisatie gesponsord met een fiets om te ver loten. Daarvoor zijn huis aan huis folders met een lotnummer ver spreid. De bezitter daarvan moet wél bij de trekking aanwezig zijn. Als dat na vijf keer trekken nog al tijd niet het geval blijkt te zijn, wordt de fiets bij opbod verkocht. Behalve een viskraam staat een ijs kar op het plein. De mensen staan in de rij voor 'ijs van Gijs'. De vrij willigers van 3VQ hebben het erg druk met hun verkeerstest, die liefst 174 deelnemers trekt. Van hen beantwoorden er 22 de vragen foutloos, na loting is Sjaak Ver maas uit Sint-Maartensdijk de win naar. Voor de ogentest neemt de animo steeds af, dit keer melden zich daarvoor vijftien liefhebbers. Bij de haven is de kermis neerge streken en daar is vooral de jeugd te vinden. Die vermaakt zich in de botsauto's of de draaimolen, niet de hollycranes en de boksbal. Een suikerspin of een frietje gaat er ook altijd wel in. Na afloop van de braderie is het ge zellig in dorpshuis De Stove, waar J&E Entertainment de muziek ver zorgt. land. Later ontdekte ik dat Barce lona hierin juist erg blijkt schillen met de rest waar de relaxte sft overheerst. De Catal lona ligt in de provi nië-red.) werken erg htfrd^vbó melijk in de landbouw toerisme, en daar zijn ze trots op. Een leuke bijkomstigheid van stu deren in Spanje is dat ik op deze manier de taal leer spreken. Voor dat ik naar Spanje ging kon ik niet meer Spaans dan 'hola' en 'adiós'. Nu heb ik inmiddels de taal wel goed onder de knie. In het begin van mijn verblijf heb ik vier we ken lang een cursus Spaans ge volgd. Tijdens die cursus heb ik de basis van de Spaanse taal geleerd, de rest leerde ik in de omgang met huisgenoten en vrienden, op school en tijdens mijn werk. In Spanje kennen ze geen studenten huizen. maar ik woon wel met vier medestudenten in een apparte ment. Van mijn huisgenoten is er één Kroatische jongen, één Duitse jongen en één Zweeds meisje. We kunnen het goed vinden met el kaar en doordat we allemaal ver van huis zijn, vormen we samen eigenlijk een kleine familie. Ons appartement is erg groot en het ligt op drie minuten afstand van de school.We studeren vaak met an dere studenten bij ons in het ap partement, daardoor is het altijd wel erg druk in huis, maar dat is wel gezellig. In mijn vrije tijd ga ik vaak met mijn huisgenoten en vrienden naar het strand, stappen of uit eten. Eten is heel belangrijk in Spanje. Er is hier niemand die een brood trommel meeneemt naar zijn werk. In plaats daarvan gaan de Spanjaarden uitgebreid lunchen en daar trekken ze vaak wel twee uur voor uit! Daarnaast speel ik op za terdagmiddag altijd Gaélic foot ball, dat is een Ierse sport, het is een mix van rugby en voetbal. We spelen dan vaak wedstrijden, soms ook op Europees niveau. Verder heb ik het afgelopen jaar iedere ochtend bij de Citi bank in Barce lona op de financiële afdeling ge werkt. Mijn werk bestaat uit het facturen en het maken oor de verschillen- et is een grote or- o'n 800 tot 1000 waaronder veel 'stagiaires. Hoewel ik de enige Nederlander ben, kom ik dus nog wel regelma tig in aanraking met mijn landge noten. Nu het zomerseizoen weer begonnen is zie je ook steeds meer Nederlanders in de stad. Ze vallen echt op, want ze zijn veel langer dan de doorsnee Spanjaard. Zon der dat ik ze heb horen praten her ken ik de Nederlanders eigenlijk meteen. Heimwee naar Nederland heb ik niet echt, maar ik mis wel bepaal de dingen. In Nederland heb ik al tijd op het platteland gewoond, nu woon ik in een gigantisch grote stad. Dat is een groot verschil en daarom mis ik de ruimte die ik Ne derland had het meest en ik mis de klei onder mijn voeten. Maar ik mis ook de typisch Nederlandse dingen, ik mis drop, bolussen en kaas, maar ik mis natuurlijk ook mijn familie. Gelukkig heb ik om de twee weken telefonisch contact met mijn ouders en ook internet biedt een goede uitkomst Ik ben ook al een aantal keren terug ge weest naar Nederland, zoals met kerstmis en in mei ben ik speciaal voor het schuurfeest in Poortvliet voor twee dagen terug naar Neder land gekomen. Wanneer ik terug ben op Tholen dan merk ik pas hoeveel ik veranderd ben. want op Tholen blijft alles min of meer het zelfde. Ik ben wel van plan om ooit nog terug te komen naar Tho len, maar de komende tien jaar ze ker nog niet. Na mijn studie ga ik werken, want om verder te leren op universitair niveau moetje min stens twee jaar werkervaring heb ben. Het liefst wil ik werk vinden in de voedsel- of levensmiddelen branche, omdat mijn hart toch bij de landbouw ligt. Ik heb wel de ambitie om het landbouwbedrijf van mijn ouders over te nemen, maar voorlopig absoluut nog niet. Mijn toekomst ligt nu nog open." Dc PvdA opperde tijdens de raads vergadering het idee om een leesta fel te creëren in de kleine woonker nen, en die eventueel te bemannen met vrijwilligers. De sociaal-demo craten namen daarmee een voorstel van de SGP over, die al jaren voor de inzet van vrijwilligers pleit. Maar Otterman zegt niets in het plan te zien. „Meer vrijwilligers in schakelen is geen optie. Wij voelen er niets voor om een leestafel met een paar boeken en kranten in te zetten. Dat verstaan wij niet onder een kwalitatief verantwoorde voor ziening." Het college was eerder met het bi- bliotheekbestuur overeengekomen dat de vestigingen in Sint-Maartens dijk en Sint-Annaland dicht zouden gaan, dat er een nieuwe bibliotheek in het Markiezaatcollege in Tholen komt en dat er elders bibliobussen worden ingezet. Maar vanuit Sint- Annaland rees protest van de stich ting dorpsgemeenschap en beide ba sisscholen tegen de sluiting van de vestiging De Librije aan de Kloos terstraat. Daar bleken de fracties '(behalve de VVD) gevoelig voor. Vanuit Sint-Maartensdijk is geen actie gekomen tegen de sluiting. In de raad is nu afgesproken dat er bin nen de beschikbaar 550.000 euro gekeken worden naar een aanvaard bare oplossing voor de andere dor pen. De bal ligt volgens Otterman nu weer bij de politiek. „We hebben al le mogelijkheden al onderzocht. En zien geen anderen mogelijkheden. Als de fracties vaste vestigingen willen houden, dan zal er geld bij- moeten. Dat is de enige manier. Als dat niet lukt dan is de inzet van bi bliobussen de beste optie. Dat enige manier om nog een kwalitatief ver antwoorde voorziening in stand te houden. De fractievoorzitters gaan alles op een rijtje zetten. Wij zullen daar nog wel een keer over gaan praten, maar verder kan ik er niks over zeggen. We waren verrast door de opstelling van de raad. We dach ten dat er eindelijk duidelijkheid was gekomen, maar nu is dat weer uitgesteld." Uit de jaarrekening 2004 van de ge meente valt onder dc post onder houd gebouwen af te lezen dat er 76.853 euro minder is uitgegeven. Zo is de cv-ketel in de vestiging aan Op het gedeelte van de Oudeland sedijk bij Tholen, tussen de Zwarte- weg en de Ceresweg, én op een stuk van de Kerkweg (200 meter vanaf de Oudelandsedijk) gaat voor het verkeer een maximum snelheid gelden van 30 km/u. Dat heeft het dagelijks bestuur van het water schap Zeeuwse Eilanden besloten. de Dalemsestraat in Tholen niet ver vangen (4097 euro). Ook aan de vestiging aan de Markt in Sint- Maartensdijk is minder gespen deerd: de binnenriolering (4907 eu ro) en de waterinstallatie (4907 euro) zijn niet vervangen. Datzelf de geldt voor het cv hoofdverdeel- net (6131 euro) en elektra (12.261 euro). Ook het aanrechtblad is niet vervangen (469 euro). Ook het ver vangen van het sanitair is voor een deel niet uitgevoerd (1276 euro). Ook het vervangen van de loopplan ken en de verlichting op de zolder in de voormalige filmzaal zijn niet uit gevoerd (3.938 euro). In de vestiging in Sint-Annaland is het aanbrengen van een nieuwe laag dakbedekking achterwege gelaten en dat bespaarde een bedrag van 10.092 euro. Ook hier is de binnen riolering niet vervangen (3854 eu ro), noch de elektra-installatie (9632 euro). Ook aan de uitleenpost in Oud-Vossemeer is minder bouw kundig onderhoud uitgevoerd in verband met de sloop van het ge bouw. Verder is er bij alle vestigin gen en uitleenposten op diverse pos ten ongeveer 15.000 euro bespaard. Vorig jaar is aan het onderhoud aan de biebgebouwen 9789 euro uitge geven. Op Schouwen-Duiveland, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren kun nen inwoners vanaf oktober geld opnemen in de bibliobus. De Zeeuwse bibliotheek, de Rabobank, RAAF open systems en Logica cmg hebben daarin het voortouw geno men om de leefbaarheid in de kleine woonkernen in stand te houden. In deze nieuwe biblioservicebus kun nen boeken worden geleend, maar ook geld opgenomen worden. Via een informatiezuil kunnen ook di verse lokale en nationale diensten afgenomen worden waar dan ter plekke elektronisch voor kan wor den betaald. Het gaat om een proef die tot eind 2006 duurt. Op Tholen reed een bi bliobus, voor Scherpenisse en Sta venisse, maar deze is vanwege be zuinigingen, geschrapt. Of er nieuwe bussen worden ingezet moet aan het eind van dit jaar door de raad worden besloten. Het schap heeft bovendien een maximum snelheid van 60 km/u in gesteld voor een aantal polderwe gen ten zuiden van de Postweg en oostelijk van de Rcimerswaalse- weg. Het betreft de Veerweg, Oude landsedijk (tussen Postweg en Zwarteweg), Zwarteweg, Kerkweg (rest), Gemaalweg, Ceresweg, Kor- tendijk. Boomweg, Hooiweg, Deur- looweg, Mosselhoekseweg, Weg van Plcune, Cruyshoekweg en Ste- nenkruisweg. Harm de Wilde (staande derde van links) speelt een mix van rugby en voetbal. "Ik volg de opleiding International haal ik goede cijfers, soms zelfs Business and Management aan de ESEI Business school (escuela, superior, estudios, internaciona- les) in Barcelona. Als ik afgestu deerd ben kan ik aan het werk als manager bij grote internationale bedrijven. Ik heb er nu één jaar op zitten en de opleiding bevalt me tot nu toe erg goed. Het onderwijs is in het Engels en één vak volg ik in het Spaans. Ondanks de taal nog betere cijfers dan de Spaanse studenten bij het vak in het Spaans. Dc studie is erg op de praktijk gericht, we moeten veel projecten doen en daar hou ik wel van. Dc vakken management en marketing vind ik het leukst en de projecten die we daarvoor moeten uitvoeren zijn erg realistisch. Zo moesten we bijvoorbeeld eens re search doen in zeven verschillende supermarkten in dc stad. We moesten toen onder andere letten op de positionering en het assorti ment van de supermarkten en daar een verslag van schrijven. De op leiding duurt in totaal vier jaar en het laatste jaar zal ik in Londen volgen. Ik blijf nu dus nog twee jaar in Barcelona wonen. Deze opleiding wordt ook in Ne derland aangeboden, maar ik heb er voor gekozen om de studie in het buitenland te volgen. In de eerste plaats omdat de studie erg internationaal gericht is, daarom lijkt het mij beter om zo'n studie in het buitenland te volgen tussen studenten van veel verschillende nationaliteiten. Ik had ook het idee dat. wanneer ik mijn hele leven in dezelfde omgeving blijf, niet meer verder zou kunnen groeien. Op de ze manier kan ik me wel blijven ontwikkelen. Ik heb gekozen voor Spanje omdat ik zelf erg precies en stipt ben aangelegd. Ik dacht altijd dat de Spaanse cultuur totaal het tegenovergestelde zou zijn van mijn karakter en ik wilde graag uitvinden hoe ik met mijn per soonlijkheid op zo'n cultuur zou reageren. De relaxte cultuur van Spanje valt me echter wel tegen, want ik verwachtte dat het veel ex tremer zou zijn. De inwoners in Barcelona zijn over het algemeen toch best gehaast en stipt, maar wel in mindere mate dan in Neder-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3