'Van fooien kon ik het eerste jaar bij de BBA een nieuwe fiets kopen' 1 Openingsknaller Huisartsen op Tholen zijn nog relatief jong Vierhonderd boeken van bieb in Elenahof 400 OCCASIONS Dik vijftien mille aan vernielingen Kinderen spelen vanwege regen binnen in sportzaal Haestinge Donderdag 28 juli 2005 61e jaargang no. 36 Altijd meer dan www.autoteam.nl Dagelijks activi-tijd voor wonen... lil SEE BUY Chauffeur Arie Neele uit Stavenisse geeft na ruim 25 jaar stuur over Woensdag op de dag dat hij zestig wordt, rijdt Arie Neele uit Stavenisse zijn laatste ritje als chauffeur van de BBA. Om twee uur vertrekt hij in Bergen op Zoom met lijn 107 naar Sint-Maartensdijk waar hij even na half drie uitstapt om het stuur over te geven aan een collega. Na ruim 25 jaar gaat Neele in de vut. Hij wilde wel tot de laatste dag blijven werken, want hij doet en deed het werk met ple zier. „Ik kan met iedereen goed door de bocht." PROLINE PORTABLE □VD-SPELER Fees! IW:A# prijs Strippenkaart De huisartsen op Tholen en Sint-Philipsland zijn vergeleken met hun collega's in de rest van Zeeland relatief jong. In Zeeuws Vlaanderen is 27 procent van de huisartsen ouder dan 55 jaar, op Tholen slechts 11 procent. De meeste huis artsen in onze gemeente zijn jonger. Dat blijkt uit cijfers van de GGD-Zeeland. Om de huisartsenzorg in de toekomst vei lig te stellen wordt nagegaan of er een vast overleg moet ko men tussen huisartsen en de gemeenten. Volgens huisarts A. van den Berge uit Sint-Annaland gebeurt er op Tholen al het een en ander, maar hij juicht samenwerking wel toe. In het dienstencentrum Elenahof voor ouderen in Stave nisse kunnen bewoners boeken lenen van de openbare bi bliotheek. Er staan 400 boeken ter beschikking, maar het aantal bewoners dat er gebruik van maakt is zegge en schrijven zes. J?<Si Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de eerste zes maanden van dit jaar is er voor 15.731 euro vernield aan eigendommen van de gemeente. Af valbakken, bloembakken, platte gronden, straatnaamborden, ver keersborden, bushokjes en bomen en struiken zijn nogal eens het doel wit van vandalen. Maar in het twee de kwartaal was de schade die zij veroorzaakten, aanmerkelijk minder dan in de eerste drie maanden van dit jaar: 2929 euro tegenover 12.802 euro. De gemeente probeert de schade op de daders te verhalen, want anders draait de belastingbetaler daarvoor op. Mensen die getuige zijn van ver nielingen, worden daarom opgeroe pen om in zo'n geval de politie te waarschuwen (0900-8844). Als er schade wordt geconstateerd, kunnen inwoners die altijd doorge ven aan het meldpunt van de ge meente. tel. 0166-667667. dus komt u vandaag óf TOT AUGUSTUS Ruimtewinst I Een show op het Tijdpad, vol i mogelijkheden om ruimte te winnen of besparen en ruimte multifunctioneel te maken. zomP^ Zomeropruiming tot 31 juli Hoe eerder u komt, hoe meer keuze u heeft! De kortingen lopen hoog op, de keuze ne i ntii AUGU STUS Stuur een anstichtkaart! j Wie vanuit hét vakantieadres een kaartje stuurt naar Interieur Paauwe (Zuidweg 20a, 4316 LB Zonnemaire) ontvangt een cadeau-bon van 50 euro. ZATERDAG De eerste zaterdag van de maand: bolus- bonus-dag: bolussen smullen en profiteren van de al fc gratis 6° stoel bij een seurs door het land om adviseren. Zonder verplic mét inspirerende ideeën, niet even te bellen (0111 V.A. VRIJDAG VLAAI AUGUSTUS See. buy.... Vlaai! Wie tot 27 augustus zijn/haar slag slaat bij Interieur Paauwe in de "See, buy, vlaai-week" wordt (afhankelijk van de besteding) de eerstvolgende zaterdag (of zater- dagen!) verrast Arie Neele neemt afscheid van de BBA, de gele bus stopt hieraan de Poststraat in Stavenisse. Dat geldt voor de passagiers en zijn collega's, zegt Neele. „Je moet jezelf flexibel opstellen. En het werk voor jezelf leuk houden. Anders heb je geen leven." Bij het openbaar vervoer wordt nogal eens aan agressieve pas sagiers gedacht of klanten die niet willen betalen. De BBA moet er jaar lijks een plan voor opstellen om er van de provincie subsidie voor te krij gen. Maar Neele heeft er nooit proble men mee gehad. „Ach. ik heb het ook wel eens meegemaakt dat er iemand niet wilde betalen, maar dan wacht ik rustig tot de controleur komt om het op te lossen. Anders krijg je als be stuurder een slecht leven." De chauffeur zal vooral de school jeugd missen. De jeugd vormt ook de grootste groep reizigers. „Je krijgt jeugd van allerlei gezindten in de bus. Eigenlijk weet je nooit wat je binnen krijgt. Het is net zo onvoorspelbaar als het leven zelf. Ik heb daar altijd veel van genoten. Ik was ook altijd blij dat de scholen weer begonnen, want de vakantieperiodes zijn veel te stil. Ik kan goed accorderen met die gasten. Je moet ook begrip voor ze op kunnen brengen. Als ze de hele dag op school in de bank hebben gezeten. io" www.interieur-paauwe.nlj Advertentie I.M. Robinia Gold Een solide Groen belegging op Hollandse bodem met 100% inleggarantie - Pensioen op maat - Studie voor uw kinderen Email: a.vandongen@robiniagold.nl info@robiniagold.nl Tel: 0111 - 691786 06-23904548 Fax 0111 - 695076 I6 cm breedbeeld LCD scherm, geschikl voor DVD, MP3 en JP6G weergave, incl. draaglas en adapler voor bevesliging in de auto. 349T- l Kijk voor meer ÊÊÊKÊKÊÊ tfiTfffSYflT openings- J—II aanbiedingen VNBR elders in dif blad ge^0f gn gQedkOpef Advertentie I.M. dan willen ze zich wel even uit kun nen leven. Als ik nu over een braderie loopt, dan roepen ze allemaal aan me. Een heleboel zijn alweer vader of moeder geworden. Die zie je nu ach ter de kinderwagen lopen." Neele begon in 1965 als chauffeur bij de firma Van Driel in Stavenisse, maar stapte over naar het staalconstructie bedrijf Van Lammeren dat zich de het begin van jaren zestig in de toenmali ge industriekern Sint-Maartensdijk had gevestigd. Na Van Lammeren werkte Neele als lasser bij Drecht Metaal in Dordrecht. Onder meer op olieplatforms en booreilanden. Hij pendelde elke dag tussen Stavenisse en Dordrecht. Lange dagen waren het. Om half zes 's ochtends de deur uit, om zes uur 's avonds weer thuis. „Als ik nu om half zes de deur uitga voor een vroege dienst, dan ben ik om half twee 's middags thuis." Hij hoorde van de vacature bij de BBA van zijn vrouw Leny. Ze had in de smalstad opgevangen dat chauffeur Merien Heijboer wegging. Neele sol liciteerde. „Op zondag kwam de heer Versendaal van de BBA hier thuis voor het sollicitatiegesprek. Ik werd aan genomen in oktober 1979 en ging een maand naar Breda voor de oplei ding. Je reed dan een paar weken met iemand mee om het vak te leren. Toen was het nog in de bus een kaartje ko pen. Dat draaide je uit de kaartjesmo len, de Almex." Neele kon toen nog in Stavenisse de bus pakken. Er stonden vier BBA- bussen in de garage van Krijger. Dat duurde ongeveer een jaar. Daarna werden de bussen geparkeerd aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk op het terrein van de Thoolse beton industrie van de gebroeders Rijnberg. „Bui tenslapers. Allemaal Volvo's. Half au tomaten. Met een grote handel. Ze maakten veel leven." Daarna is de stalling gebouwd op het industrieter rein aan de Nijverheidsweg. Daar fietst Neele bijna dagelijks heen: „Het 8,1 kilometer volgens de teller op mijn fiets." Zijn eerste rit was van Bergen op Zoom naar Anna Jacobapoldcr. Lijn 106. De chauffeurs in het tijdperk van de Thoolse Autobusdiensten Tholen (TAD) reden vooral vaste routes, Sta- venisse-Bergen op Zoom v.v. en Sint- Annaland-Bergen op Zoom v.v. „Wij gingen ook al snel ritjes maken naar Putte. Dus van Tholen of Sint-Philips land naar de grens. En als je reserve- dienst had draaide je ook stadsdien sten in Bergen op Zoom. En moest je naar Roosendaal dan ging je daar op de streekbus. Bij de BBA moet overal inzetbaar zijn." Later breidde het werkgebied voor de chauffeurs verder uit naar Oude-Ton- ge en Rotterdam (Zuidplein), maar ook naar Breda. „Dat is veel mooier dan dat je alleen Stavenisse-Bergen moet rijden. Je bestrijkt een groter ge bied en dat is veel interessanter." Een van zijn favoriete routes is de route naar Breda met lijn 111 en 112. Een rit van twee uur van het station via Halsteren, Lepelstraat. Steenber gen, Dinteloord, Stampersgat, Oud- Gastel, Oudenbosch, Hoeven, Etten- Leur naar Breda (lijn 111). De 112 gaat via Philip Morris, Moer straten, Heerle, Wouw, Roosendaal, Rucphen. Willebrord en Etten-Leur naar Breda. „Als je dan weer terug bent in Bergen dan heb je al een halve dienst onder de pannen." De invoering van de strippenkaart betekende voor de chauffeur en de reiziger een grote ver andering. „Vroeger stonden de men sen te wachten om een kaartje te kun nen kopen. Dat duurde soms lang. Zeker als je aan het begin van de maand tienrittenkaarten moest verko pen. Enkele handeling kost tijd. Nu stempel je de zones af op de strippen kaart. Er zijn heel veel reizigers met een week-, maand-, jaar- of een OV- jaarkaart. Die laten dat zien en lopen door. Er komt 'eigenlijk .geen geld meer aan te pas." En ook hoeft er niet meer apart te worden betaald voor een hond of voor een kinderwagen. „Dat was vroeger een half kaartje." Wat met de invoering van de strippen kaart ook veranderde was het geven van fooien. „Heel zelden dat het nog gebeurt. Vroeger toen er nog met geld worden betaald, kregen we dikwijls een fooitje. In het eerste jaar bij de BBA kon ik er een nieuwe fiets van kopen. Nu kun je er misschien een bekertje koffie mee betalen in de kantine." ZIE VERDER PAGINA 17 Van den Berge: Samenwerking gemeente is nodig Volgens de GGD telt Tholen negen huisartsen, maar dat zijn er tien. Van de negen dokters die de GGD heeft betrokken in het onderzoek zijn er vier tussen de 40 en 45 jaar en drie tussen de 45 en 50 jaar. Slechts een Thoolse huisarts heeft te kennen ge geven mogelijk binnen enkele jaren te willen stoppen. De jongste huis arts hier is volgens de GGD tussen de 35 en 40 jaar. Op Tholen zijn drie vrouwelijke huisartsen werkzaam. Drie huisartsen (in Tholen) werken in een groepspraktijk, de rest solo. Over de toekomst van de huisartsen zorg maakt de GGD enige zorgen. Conclusie is dat er geen problemen spelen wat betreft de opvolging van vertrekkende huisartsen, maar dat het zaak is de vinger goed aan de pols te houden. Landelijk worden er tekorten verwacht en dat zal ook hier voelbaar worden, meent de GGD. De provincie moet aantrekke lijk blijven voor praktijkzoekendc huisartsen. En daar kunnen gemeen ten een rol spelen. Door het schep pen van een zo gunstig mogelijk vestigingsklimaat. Dat kan bijvoor beeld door het ondersteunen van art sen die een HOED (huisartsen onder één dak) willen vormen of bij de op zet van gezondheidscentra (Vijfhoek in Tholen). De samenwerking bin nen de eerste tl Liszorg biedt de ge meente kansen om een cn ander op elkaar af te stemmen. Maar dat bete kent wel dat huisartsen en gemeen ten met elkaar om tafel moeten gaan. Zorgverzekeraars zouden hier bij ook aan kunnen schuiven. Volgens secretaris A. van den Berge van de Thoolse huisartsenvereniging is het een goede zaak dat er structu reel overleg komt. „Er is nu wel al overleg in de stuurgroep wonen, zorg en welzijn. Daarin zit ik als vertegenwoordiger van de huisart sen samen met Ten Anker, Castria Wonen, de gemeente, patiëntenver enigingen en thuiszorginstellingen. Dat is vrij uniek om elkaar regelma tig te spreken. De lijnen zijn hier daardoor kort." Overleg over de huisartsenzorg in de toekomst juicht Van den Berge wel toe. Juist omdat het in het Zeeuwse een "mooi afgerond ge bied' is. „Het is goed te overzien. Ik ben wel voor zo'n samenwerking." De gemeente zou wat hem betreft wel een wat actievere rol mogen spelen. Er zou een visie moeten ko men voor de samenwerking van de verschillende disciplines op het ge beid van de gezondheidszorg. „Daar merken we nog te weinig van. De rijksoverheid en de zorgverzeke raars gaan dat ook steeds meer ver wachten." Aanleiding voor de GGD om een onderzoek te doen was de opmer king van enkele wethouders op het jaarlijks overleg met de GGD. Zij uitten hun zorg over de toekomst van de huisartsenzorg in hun ge meente. Omdat feitelijke gegevens ontbraken is besloten onderzoek te doen naar leeftijd, geslacht en regio waarin de huisartsen werken. Zij betalen contributie aan de Zeeuwse bibliotheek en kunnen er elke dinsdag een boek halen en te rugbrengen. „Een minimale dienst verlening," zegt directeur W. Otter man van de openbare bibliotheek. „Er is maar een klein aantal men sen dat er gebruik van maakt. Zes leners die naar de bibliotheek gaan." Vrijwilligers van de Elenahof hel pen bij hel uitlenen van de boeken. Dat gebeurt elke dinsdagmiddag tijdens de soosmiddag die in de Elenahof wordt gehouden. In juni is begonnen met het uitlenen van de boeken. „Er wordt mondjesmaat gebruik van gemaakt, maar we heb ben er ook nog geen ruchtbaarheid aan gegeven vanwege de vakantie." Nu wordt er geen gebruik gemaakt van de voorziening omdat er geen soos is, maar in augustus wordt de uitleen weer ter hand genomen. Stavenisse beschikte over een uit- leenpost in het voormalige ge meentehuis aan de Voorstraat dat door vrijwilligers werd gerund. Toen dat werd afgestoten kwam er een bibliobus voor een aantal uren per week naar het dorp. Maar ook deze verdween uit het dorp omdat er bezuinigd moest worden. Nu is er weer een vaste collectie van 400 boeken, maar is vooral gericht op de oudere lezer. Deze week Harm de Wilde uit Sint-Maartensdijk volgt internationale opleiding in Barcelona Jeanne van den Berg wil mooi oud worden op camping De Hoeve Tholenaar Ton van Os naar Schotland voor nationale titelstrijd 'adventure racing' EN VERDER... Tholen niet woonlasten één, drie, vier en vijf in Zeeland Vrijwilligers Thoolse Rode Kruis prikken blaren bij vierdaagse Nijmegen EEN GOEDE AVOND STAAT TE WACHTEN WIE ARBEIDZAAM DE DAG DOORBRACHTEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Ballen gooien, touwtje springen, pionvoetbal, volleybal en een raadspelle- tje. Bijna tachtig kinderen tussen de zes en twaalf jaar konten op de spel letjesochtend af in Haestinge in Sint-Maarteasdijk. Het was de bedoeling dat het in en om het zwembad zou plaatsvinden, maar om half negen re gent het en wordt besloten om de spelletjes in de sportzaal te houden. Langzaam druppelen de kinderen een voor een of in kleine groepjes de zaal binnen nadat ze door de 19-jarige studente Jessica Kouwenhoven uit Tholen zijn opgevangen in de kleedkamer. Ze zit op de nationale beroepsopleiding zwemonderwijsgevende in Hoogerheide. Samen medestudent Aijan van Driel heeft ze de ochtend georganiseerd als afsluitende opdracht van het tweedejaar voor de school. Jessica: „Als het de hele ochtend regent kun je de kinderen niet buiten laten spelen. We willen geen risico nemen dat ze ziek worden." De zitbanken raken langzaam maar zeker vol. Maar het is nog wachten tot ieder een binnen is. Om de tijd vol te maken wordt er maar een liedje gezongen. Wie weet er een liedje? Er is er een jarig. Badmeester Robert Metske vraagt of er ook iemand ook jarig is. Dat is niet het geval maar een van de broertjes Koopman zegt dat zijn broertje Arend Jan elf wordt. Na het liedje speelt Mets ke mime. De kinderen moeten goed kijken wat hij uitbeeldt. Hij gaat op va kantie. Waarheen, en wat doet hij er zoal. De kinderen mogen antwoord geven en slagen er in aan te geven waar de speler /Jjn vakantie doorbrengt. Als alle bijna tachtig kinderen binnen zijn kunnen ze beginnen. Ze mogen zelf kiezen aan welk spel ze meedoen. Een grote groep kiesi voor de nachtwacht op het podium waar alles donker wordt gemaakt. Elk kind krijgt een cijfer en moet een geluid maken als het nummer wordt geroepen: de nachtwacht slaat twee. Twee groepen spelen volleybal. Niet over een net, maar over een groot matras dat rechtop is gezet zodat ze elkaar niet kunnen zien. Ze moeten opletten wan neer en waar een bal overheen wordt gegooid door de tegenpartij. Ook kunnen de kinderen punten halen door met ballen door de vakken van het klimrek te gooien. Er wordt ook fanatiek touwtje gesprongen. Vooral door de meisjes. Jessica en badjuffrouw Marian gebruiken een lang touw en laten de kinderen een voor een springen maar ook in groepjes. Dat maakt het spannend. Lukt het of lukt het niet. In Tholen worden 's middags spelletjes gedaan. Daar schrijven zich zo'n zestig kinderen voor in. Touwtje springen is een van de spelletjes voorde kinderen in de sportzaal van Haestinge. H6

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1