'Het mooie van het werk is dat het elke dag weer anders is' Drie vrachtwagens vol rommel Huisvesting bewoners Ten Anker verandert Hogere bijdrage voor scootmobielen blijft Discussie over brandtrap bij scouting in Tholen Alle kinderen in musical Vishengel Torenhaan EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COL'RANT Moeder met kind aan de borst bij welstand De welstandscommissie krijgt tijdens de tweewekelijkse zitting heel wat mensen over de vloer. Architecten met grote bouwplannen, bouwkundig tekenaars, ontwerpers, aannemers, boeren die een nieuwe schuur willen laten bouwen, ondernemers die een loods willen uitbreiden en burgers die een dakkapel willen plaatsen of een schutting langs de tuin. Donderdag kwam I. Pekelaer uit Tholen met haar tien weken oude baby. Donderdag 21 juli 2005 Afgekoeld Bomen verder van Coentjeseweg in bos Vossemeer Veel twijfels Erg veel boeken Zoutbestendig Rondpompen Lastig Bezuinigen De tijdelijke huisvesting aan de Prinses Beatrixtraat/Bern- hardstraat voor bewoners van de Ten Ankerflat in Tholen wordt gewijzigd. Het gebouw wordt 180 graden gedraaid zodat de ingang in de richting van de Prinses Beatrixstraat komt te liggen. Hiermee komen de gemeente en Castria Wonen tegemoet aan de bezwaren van bewoners van de Prinses Beatrixstraat die vreesden voor parkeeroverlast. Rommelmarkt in Oud-Vossemeer trekt meer bezoekers dan verwacht Oude gevallenterugbetalen gaat niet Joppe schudt de hand van koningin Beatrix tijdens de opening van de kerk in Brouwershaven in 1994, tussen hen in burgemeester Labruyère. VERVOLG VAN JOPPE Tot 1972, toen het karwei in Dor drecht klaar was en het volgende project zich aandiende: het Markie zenhof in Bergen op Zoom. Joppe vond het een mooi project. „Samen met een collega timmerman heb ik de middelste stijlkamer met hemel bed op de verdieping gerestau reerd." Aansluitend werd de nieuwe bibliotheek onder handen genomen aan de andere kant van de Franse tuin. Nadien ging Joppe aan de slag als voorman/uitvoerder bij de restaura tie van de kerk in Waarde, waar een nieuw dak op moest. De goothoogte begon op zeven meter. Daarna volg de kerk van Arncmuidcn, waar aan de binnenkant de lambrisering werd vernieuwd. Er was ook het nodige schilderwerk. „Daar kwam bij het werk een bus met verf naar beneden gezeild. Die kreeg ik precies in mijn nek. Al het witsel vloog over mijn hoofd en mijn kleren. Wc zijn een halve middag bezig geweest om de boel op te ruimen." Joppe nam de vuile werkkleding in een vuilniszak mee naar huis. Zijn vrouw dacht dat hij vis mee had genomen omdat hij die wel eens vaker uit het vis sersdorp meebracht. Het mooie van het vak is volgens Joppe dat elk werk anders is. „En je blijft steeds leren. Als je op het ene karwei op je bek gaat, dan denk je dat overkomt me op het volgende niet meer. Maar dan is het wel wat anders waar je tegenaan loopt. Het mooie is dal als je 's ochtends weg gaat naar je werkje niet weel watje tegenkomt. Het is veel improvise ren. Maar belangrijk is dat je goede mensen hebt waar je mee kunt over leggen. Je moet het werk zien als een ketting. Iedere schakel moet soepel lopen. Vanaf de architect tot aan het ventje dat pas van de school komt." De uitvoerder heeft vele contacten. Met architecten, opdrachtgevers, opzichters, werklieden. ..Je moet als uitvoerder proberen door de bril van de opzichter te kijken. Moet de voeg er in blijven zitten of moet die er uitgehaald worden? Dat bepaalt hij. Maar als hij er niet is, dan moet je als uitvoerder er wel over beslis sen." Hel sleutelwoord is aftasten, zegt Joppe. „Nagaan of je op één lijn zit." Bij de restauratie van de Oude Kerk in Delft trof Joppe bijvoorbeeld een opzichter waar hij aan het eind van de werkdag vaak ruzie mee kreeg. „Dan liep ik weg. Als we dan de volgende dag elkaar weer zagen, dan konden we weer verder. Hij zei dan tegen me dat hij het waardeerde dat ik wegliep, omdat hij dan de volgende dag was afgekoeld." Een van de bijzondere opdrachten vdor Huurman was het vernieuwen van een aantal kolommen van de ga- Het U-vormige gebouw dat Castria Wonen voor een deel van de Schut- se in Sint-Annaland overneemt, komt nu met de open kant naar de Prinses Beatrixstraat te liggen in plaats van naar de Nieuwe Postweg. Het parkeren zou eerst vooraan op het terrein plaatsvinden, maar dat wordt nu verplaatst naar de achter zijde van het terrein langs de Nieu we Postweg waar volgens Ko Droogendijk van Castria voldoende grond beschikbaar is. „De bewoners die heel dicht bij de ingang wonen waren bang voor het lawaai van wegrijdende auto's. Vooral 's avonds. Ze waren ook bang voor in breuk op hun privacy. Daar zijn we nu aan tegemoet gekomen door een strook langs de woningen vrij te houden." De bewoners kwamen met hun be zwaren tijdens de bijeenkomst in Ten Anker waar verschillende plan nen werden gepresenteerd; voor dc De ingang van het dorpsbos aan de Coentjesweg in Oud-Vossemeer wordt opgeschoven richting de Gankelweg. Ook op andere punten komt de landinrichtingscommissie tegemoet aan bezwaren die bewo ners van de Coentjesweg eind juni uitten op een informatieavond in Tholen. Dc beplanting komt niet vlak tegenover hun huizen, maar verdeeld langs de west- en oost grens van het perceel. Aan weers kanten betreft het struweel, met aan de westkant ook essen en ie pen. Om schaduwwerking te voor komen, worden de alleenstaande bomen die in de noordwestelijke lerij van het kasteel van Breda waar de KMA (koninklijke militaire aca demie) in is gevestigd. „Daar rustte 36 ton gewicht op. Ze stonden om dc drie meter en waren vastgezet met ijzeren banden omdat ze bang waren dat ze uit elkaar zouden springen. Het was spannend want we moesten stempelen (stutten of schoren - red.) en vijzelen, de boel opkrikken. Dat moet je van tevoren goed berekenen. Het is allemaal goed gegaan. We vonden onder de houten vloeren ook nog oude turf. Die was als isolatie gebruikt." Tij dens het werk kreeg de KMA hoog bezoek. Koningin Juliana met prins Bernhard namen een kijkje in het complex, „ledereen die er niks te maken had, moest van het terrein. Wij mochten stil op dc steigers blij ven staan. Dat was wel mooi. Dan zie je ze ook eens van dichtbij." Een ander militair object, maar dan in onbruik, betrof de restauratie van enkele ravelijnen van het vesting stadje Naarden in 1981/1982. Sa men met de calculator had Joppe uitgerekend voor hoeveel het werk door Huurman kon worden uitge voerd. Het werk werd Huurman ge gund. Joppe kon toen ook naar het Markiezenhof, maar dit werk trok hem meer. „Dat kwam ook omdat ik het had begroot. Maar het was niet naast de deur. Ik kon het zo regelen dal ik in de keet kon overnachten. Tot woensdagavond, en dan naar huis, en van donderdag op vrijdag. Dus drie nachten. We hadden er twee we's en een douchecel, een keuken en warm water. In de zomer vakantie zijn we er ook op vakantie geweest toen ons jongste kind een jaar oud was. We hebben er rond ge wandeld en zelfs op het water gevist met een bootje van het werk." Aan dc ravelijnen was veel metsel werk. De dikke muren bestonden uit stenen, maar bij de restauratie is een deel vervangen door betonnen pla ten die holle ruimtes afsluiten. „Die zijn niet zichtbaar omdat er stenen tegenaan gemetseld zijn, maar het was wel een manier om kosten te besparen." Een van dc mooiste werken noemt Joppe de restauratie van de Grote Kerk in Dordrecht tussen 1983 en 1987. Het was voor Joppe ook een van de leerzaamste, zegt hij. Het vernieuwen van natuurstenen ramen die verzakt waren. „Daar hadden we veel twijfels over, maar ik ben er la ter nog wel eens terug geweest en alles zit er nog." Ook de kap van de kerk moest hersteld worden. „Er zat een balk in van 55 bij 55 centimeter. Die was aangetast. Daar hebben we nieuwe stukken in moeten zetten. Er moest ook veel gestempeld worden. In dc Sint Bavo in Haarlem waren ze er toen ook mee bezig. In Dor drecht moesten we dat zelf uitdokte ren. Ik ben toen met een voorstel ge komen om eenvoudig te stempelen. tijdelijke huisvesting en de nieuw bouw van de serviceflat van Ten An ker. Ook is gekeken naar de drainage. Een aantal bewoners maakte zich zorgen over de waterhuishouding op het terrein voor de tijdelijke huis vesting, maar volgens Droogendijk wordt voor de bouw niet 'in de grond geroerd.' „Er is gekeken naar de drainage die er ligt. Daar komen we niet aan." Een slag draaien van het gebouw is volgens hem geen grote ingreep. „Dat moeten we zeker doen om het voor de bewoners op te lossen. Het kost alleen wel wat extra straat werk." Voor de huisvesting moet een ver gunning worden aangevraagd voor tijdelijke bebouwing. Die wordt in de regel voor vijf jaar verstrekt, maar volgens Droogendijk is het dc bedoeling dat het net zo lang blijft staan tot de serviceflat klaar is. hoek zouden komen, meer naar het zuiden geplaatst. In het dorpsbos zullen ook enkele lindebomen ge plant worden. Bewoners vrezen overlast van ge parkeerde auto's, maar volgens de landinrichtingsdienst is de erva ring dat mensen niet met de auto naar een dorpsbos komen. Eventu eel kunnen de dammen, die met paaltjes worden afgesloten, ge bruikt worden om een auto neer te zetten. Eventuele overlast van brommers en auto's op het garage- pleintje aan dc Weelhoekstraat - waar eveneens een toegangspad komt - is volgens de commissie een zaak voor dc gemeente of dc politie. De wens voor een honden toilet heeft de landinrichtingscom missie eveneens bij de gemeente neergelegd. Met de aanleg van het dorpsbos wordt in het najaar van 2006 begonnen. Dat is aan de constructeur voorge legd en overgenomen. Je moet daar bij zo simpel mogelijk denken. Na tuurlijk moet je weten waar je mee bezig bent. Zorgen dat het op zijn plaats blijft en niet opzij schuift, an ders ben je verkocht. Het is nooit gebeurd." Het stempelwerk in Nederland is volgens Joppe altijd gebaseerd op verticale krachten. Daar werd hij zich van bewust toen er begin jaren negentig een aardbeving plaatsvond die in Limburg schade aan een kerk toebracht. „We waren toen net bezig met dc kerk in Brouwershaven. Je hebt het dan wel in je hoofd." Een bijzonderheid aan de restauratie van dc kerk in Dordrecht was dat al le grafzerken in dc kerk moesten worden gelicht. „Die moesten beter worden gelegd. Ze lagen op doorge roest ijzer en spoorbiels. Het was onverantwoord om ze zo te laten liggen. Er lagen ook nog menselijke resten in. De meeste zerken wogen 3 tot 4 ton, sommige 7 tot 8 ton. Daar zijn we ook onder geweest. De ruimten zijn opgevuld met geëxpan deerde kleikorrels, van die bruine korrels die je ook vindt in planten bakken." Ook de vele glas-in-loodramen wer den vernieuwd. Er was veel stuc werk en er moesten nieuwe leien op het dak. „Alle facetten van het res taureren zaten er in. Er was een ou de opzichter met veel verstand van natuursteen. Daar leer je ook weer van." Bij de opening van de kerk ont moette Joppe prinses Margriet die koning Beatrix verving. De jaarlijkse rommelmarkt van de Hervormde Gemeente aan de Veerstraat in Oud-Vossemeer trekt dit jaar veel bezoekers. Peter Geene, organisator van de rom melmarkt, is zeer tevreden over de drukte. „De opkomst is groter dan verwacht. We hebben er rekening mee gehouden dat er minder be zoekers zouden komen in verband met het havenfeest in Tholen, maar dit valt alles mee." De bru- to-opbrengst is bijna 2822 euro. In februari zijn de voorbereidingen voor de rommelmarkt begonnen. Ie dere vrijdagavond zijn er spullen in gezameld. met als resultaat drie vrachtwagens vol rommel. „Dit is de eerste keer dat er zo gigantisch veel spullen zijn ingezameld", zegt Gee ne. Om negen uur zaterdagmorgen staan de eerste bezoekers al te trappelen om in het bezit te komen van de spul len die zij goed kunnen gebruiken. Deze vroege vogels komen van hein de en verre, het zijn meestal vaste klanten die elk jaar terugkeren. On der hen zijn er opvallend veel men sen van Turkse afkomst. De elektro nische apparatuur, zoals radio's, cassetterecorders, platenspelers en lampen, is bij hen zeer geliefd. Ze nemen dit mee naar Turkije om te re pareren of aan hun familie te schen ken. Een uur later is er een veiling waar de meest bijzondere stukken bij opbod worden verkocht door veilingmeester Sjaak Roggeband. „Er zit opvallend veel groot spul tussen", aldus Geene. Hij heeft het dan voornamelijk over meubilair, maar ook orgels. „Daar naast zijn er dit jaar ontzettend veel boeken, zoveel zelfs dat we ze niet eens allemaal kwijt kunnen." Dit gro te aantal boeken is mede te danken aan ^ie bibliotheek die veel afgeschre ven boeken geschonken heeft. Verder is er op de rommelmarkt veel speel goed, kleding, glaswerk, huishoude lijke artikelen en zijn er verse bloe men te vinden. Ook aan de innerlijke mens wordt gedacht, want bij de in gang van het terrein verkoopt de zen- Een ander project waar Joppe bij betrokken was, vond plaats in Leer dam. „Samen met Jos Guiljam uit Sint-Maartensdijk moest ik acht langdurig werkloze Molukkers op leiden. We moesten en oude hout- loods aftreken en een nieuwe ma ken, en gebruik maken van oude materialen. De mannen konden nog geen schaaf vasthouden. Achteraf bleek ook nog eens dat 80 tot 90 procent verslaafd was. De helft had ook nog eens in de bak gezeten, maar we hebben ze altijd als mens behandeld en er eerlijk tegenover gestaan. De oudste was veertig. Het vroeg veel extra energie, want je wist nooit hoeveel er 's morgens op het werk zouden verschijnen. Als je beton moest storten, dan nam je daar twee dagen voor in plaats van één." Joppe voerde er overleg over met een maatschappelijk werker van de gemeente. Het liep volgens Joppe allemaal niet zo lekker. „Maar het was een bijzondere erva ring. Je hebt toch met die mannen te doen. De Nederlandse regering had de Molukkers veel beter op moeten vangen toen ze naar hier kwamen." In de kerk van Brouwershaven stuit te de restauratieploeg van Huurman op de bonte knaagkever. „Als je daar een klap tegen een spant gaf. dan liep hij bijna leeg. Alleen de buitenschil bleef over. Dc hout worm zit aan de buitenkant, dc knaagkever in het midden tot drie centimeter aan de buitenkant. Er moest veel aan vernieuwd worden met kunststof injecteren en probe ren de knaagkever dood te spuiten. dingscommissie onder andere koffie, broodjes, wafels en pannenkoeken. Daarnaast verkoopt zij handwerk- spullen en nieuwe boeken. Bij de opening van deze kerk in 1990 schudde Joppe de hand van koningin Beatrix. De foto op het gangkastje herinnert daar nog aan. „Ik werd aan haar voorgesteld door de burgemeester. Meer is dat niet, hoor. Het gaat meer om het idee, het gevoel." Leerde hij de levende Oranjes ken nen, Joppe kwam ook dicht in de buurt van de overleden Oranjes toen hij voor het bedrijf bezig was aan het onderhoud aan de toren van de Nieuwe Kerk in Delft waar prins Claus, prinses Juliana en prins Bernhard achtereenvolgens begra ven zijn. Joppe was betrokken bij de restau ratie van de kerken in Kats, Kortge- ne, Tholen, Zierikzee en Brouwers haven. Hij hielp hier en daar ook nog wel met sjouwen. „Maar als uitvoerder mag je niet de spil zijn in het werk, het moet doorgaan als je weggaat." Hij kent de kerken van binnen en buiten. Dat geldt ook voor de kerk van de Hervormde gemeente in zijn Dc totale bruto-opbrengst van de rommelmarkt is 2821,90, waarvan 200 euro is verdiend met de boeken. Hoewel er dit jaar aanzienlijk meer woonplaats waar hij kerkrentmees- ter van is. Hij hielp mee een onder houdsplan voor tien jaar op te stel len voor de binnenkant van de kerk. Joppe pleit voor periodiek onder houd. Dat is volgens hem van groot belang. Voor het behoud van het ge bouw en om de kosten in de hand te houden. „Nu willen ze bij een res tauratie levenslange garantie, maar dat kan niet. Gebouwen staan altijd in weer en wind met zoute invloed van het zeewater. Water- en wind- dicht houden is van groot belang." Zoutbestendige voegmortel helpt volgens Joppe tegen het verweer. Dat zit ook in de voegen van de kerk. in Scherpenisse aan het Kerk- pad. Die wórdt vooral door vrijwil ligers bijgehouden. Joppe heeft nu ook meer tijd voor de kerk die net als vele andere kerken te lijden heeft van duivenpoep. „Er zaten er 60 tot 80 op het dak en in de goten. De poep is niet goed voor dc leibe dekking en -de goten zaten ook re gelmatig vol. Ze worden nu wegge vangen met een kooi. We wilden het eerst met een roofvogel doen, maar daar zit je te dicht voor op de be bouwing." spullen ingezameld zijn, is de op brengst van de verkoop lager dan voorgaande jaren. De zendingscom- missie heeft voor 800 euro verkocht. Terwijl het kind aan de borst lag pleitte ze als bestuurslid van de jeugdvereniging scouting Tholen voor een oplossing voor het aan brengen van brandtrappen aan dc gebouwen van de Heenetrechtgroep op de voormalige oesterputten. De stalen trappen zouden volgens de welstandscommissie aftreuk doe aan de gebouwen. De commissie had gepleit voor een houten betim mering en een dakje boven de trap zodat het minder zou opvallen, maar dat stuitte op bezwaren van de brandweer vanwege de veiligheid en de scouting vanwege de kosten en het extra onderhoud. Mevrouw Pekelaer kwam dat uit de doeken doen, maar al pratende ging ook haar kind zich roeren in de bug gy die naast haar stond. „Hebben jullie er bezwaar tegen dat ik ze laat drinken"? vroeg ze aan de commis sieleden. Nee, niemand had be zwaar. Ze legde het kind aan dc borst en zette vervolgens uiteen dat de vereniging niet veel geld heeft om brandtrappen aan te schaffen, noch om ze van veel extra's te voor zien om ze minder op te laten vallen. „We willen het ook goed kunnen on derhouden. Nu is het al zo dat wc één keer per maand problemen heb ben met vandalisme. Kapotte dak pannen en dergelijke. We willen zo min mogelijk vandaalgevoclige ma terialen gebruiken. Bij hout bestaat de kans dat het gesloopt wordt. We kunnen het staal wel schilderen." Inwoners die een voorziening krij gen op grond van de wvg. betalen jaarlijks een eigen bijdrage. Wie minder dan anderhalf keer het vast gestelde norminkomen heeft, betaalt 45 euro. Wie daarboven zit. moet 8,75% bijdragen van het netto jaarin komen min het norminkomen. Als de voorziening een algemeen gebruike lijke zaak vervangt - wie een scoot- mobiel krijgt, heeft bijvoorbeeld geen fiets nodig - levert dal de ont vanger in de ogen van dc gemeente een besparing op. Daarom wordt daarvoor sinds 2000 een hogere bij drage gevraagd, het zogenaamde bc- sparingsbedrag. Voor een scootmo- biel is dat 272 euro. Een Tholenaar die dat besparingsbe drag aanvocht, is eind januari door de bestuursrechter in het gelijk ge steld. Bovendien oordeelde de recht bank dat de betreffende bepaling in de verordening niet klopt. Burge meester en wethouders besloten daarop, het besparingsbedrag tijde lijk niet toe te passen. Maar in een nieuw financieel besluit - dat 1 juli in werking is getreden - is voor een scootmöbiel een bijdrage van 250 euro opgenomen, gebaseerd op het bedrag dat het Nibud (nationaal insti tuut voor budgetvoorlichting) han teert. De uitspraak van de rechtbank, maar ook het ontbreken van het bcspa- ringsbedrag in het wvg-protocol en het feit dat de bij het samen werkingsverband Oosterscheldcre- gio aangesloten gemeenten geen uni form besparingsbedrag hanteren, waren voor de PvdA aanleiding om in de raadsvergadering met een amendement te komen. Raadslid M.A.H. den Haan noemde de bijdra ge 'kort door de bocht' en wees erop dat de Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) ze niet onver deeld toepast. Voor dc CU hoefde dc bijdrage evenmin. „Er komt zo weer een eigen bijdrage voor een groepe ring die al extra kosten genoeg heeft. Via een beroep op de bijzondere bij stand kan zé teruggevraagd worden en dan zijn we als gemeente bezig met het rondpompen van geld", zei P. van Belzen. ABT zag het besparingsbedrag even min zitten. „Tholen mag geen 272 euro vragen, maar maximaal 45 eu ro", zei fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne. Zijn fractie stelde dat ook eerder al in commissievergaderin- Alle 46 kinderen die mee hebben gedaan aan de selectie voor het musicalproject van de gemeente mogen meedoen aan het muziek theaterstuk Minoes. Dat heeft dc werkgroep van het musical project besloten na de twee selectiemidda gen in de Wellevaete in Sint-Anna land. De werkgroep is van mening dat alle kinderen geschikt zijn om deel te nemen aan de musical die in de eerste drie maanden van 2006 op verschillende plaatsen wordt opgevoerd. Dc wekelijkse oefening begint op Ze had een kopie van de brief van de brandweer voor dc commissie mee genomen waarin de eisen staan ver meld. Voorzitter H.J. Groenenwegen van de commissie stelde echter dat de gebouwen door hun vorm wel aan dacht vragen. En dat het een kleine moeite is om de trap zo vorm te ge ven dat het bij het gebouw past. „Je kunt hier niet zo maar een stalen trap tegen knallen. Het is een zichtloca- tie. Scouting is ook nog eens een vorm van recreatie. Er moet wel wat aandacht aan besteed worden." Pekelaer begreep waar de commis sie naar toe wilde. De lijn van het dak volgen in het stalen profiel van de trap. Groenenwegen beaamde dat. „Wij vragen om er een ontwer per naar te laten kijken en niet alleen de leverancier van dc brandtrap pen." In plaats van een houten dakje zou er ook een stalen dakje boven de trap kunnen komen. Pekelaer wees er nog eens op hoe lastig het is om vrijwilligers te vinden die de opstal len van de scouting willen onder houden. „We doen dat twee keer per jaar, dus we willen er niet veel werk bij hebben. Maar we zullen kijken of we vormtechnisch de lijn van de ge bouwen kunnen volgen." De zogen de baby was ondertussen stil gewor den. gen. zich baserend op een brief van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport. In die brief wordt echter ook de vraag opgeworpen of de 272 euro die Tholen rekent, volle dig als eigen bijdrage aangemerkt kan worden. Het ministerie geeft aan dat een inwoner naast een eigen bij drage wel degelijk te maken kan krij gen met 'een bedrag dat voor een al gemeen gebruikelijke voorziening uitgespaard wordt'. Hel liefst had ABT een nieuwe veror dening uitgesteld tot na het in wer king treden van de wet maatschappe lijke ondersteuning (WMO), omdat die wet de gemeente de mogelijkheid geeft om flexibeler op te treden. Ver der wilde Boulogne weten of de ge meente, op grond van het gelijkheids beginsel, iedereen gaat terugbetalen die de voorbije jaren 272 euro als bij drage voor een scootmobiel heeft be taald. Dat zijn 178 inwoners geweest. Volgens wethouder M.A.E. Velthuis kan terugbetalen formeel juridisch niet. „Er zijn destijds besluiten geno men en die zijn onherroepelijk ge worden doordat er geen bezwaar op is gekomen." Ze wees erop dat een toenemend aantal gemeenten het be sparingsbedrag invoert. De VNG heeft Tholen ook laten weten dat toe passing ervan mogelijk blijft, als de omschrijving in de betreffende veror deningen verbeterd wordt. „Het be sparingsbedrag afschaffen zou een openeindregeling creëren en dat wil het CDA niet", steunde J.P. Bout het college. Zowel de christen-democra ten als de SGP vonden de voorgestel de inkomensgrens voor het bepalen van de eigen bijdrage een voldoende tegemoetkoming. De wethouder zei ook nog, dat de gemeenteraad het college heeft op gedragen om op de uitgaven voor de wvg te bezuinigen. „Maar doe dat niet op de verkeerde dingen. Besteed het inkopen van de scootmobielen Europees aan", reageerde Boulogne. Volgens ABT koopt de gemeente Til burg ze aanmerkelijk goedkoper in dan Tholen. Ook zou een bedrijf in Sint-Philipsland landelijk de goed koopste leverancier zijn. Tholen koopt de scootmobielen niet zelf, dat gebeurt voor een aantal Zeeuwse ge meenten gezamenlijk via het samen werkingsverband, zei de wethouder. Met de steun van alle fracties, uitge zonderd ABT, is de nieuwe wvg-ver ordening uiteindelijk vastgesteld. woensdagmiddag 7 september in de Wellevaete. De kinderen zullen kennis maken met alle aspecten van het opvoeren van een musical. Er zal niet alleen gewerkt worden aan dc uitvoering van de musical. De kinderen worden ook betrokken bij bijvoorbeeld het decor en de aankleding. Tijdens de twee selectiemiddagen oefenden de kinderen zang en dans. De animo van de kinderen van 8 tot en met 12 bleek groot. De regie van de musical is in handen van Yvonne van Casand. Het pro ject zal verder begeleid worden door drie vrijwilligers en het jeugd- en jongerenwerk van dc ge meente. Joppe's laatste klus was de restauratie van een boerderij in Huijbergen. Op zijn laatste werkdag, woensdag, kreeg hij onverwacht een af scheidscadeau van dc eigenaar: een vishengel met een molen. „Dat was heel mooi. Ik had tegen mijn vrouw gezegd dat ik wel een vis- en een spitvergunning zou willen hebben. Nu kreeg ik een hengel. Vorig jaar ben ik een keer op de makreel gaan vissen. Sindsdien is het er niet van gekomen. Van Aric Bijl kreeg ik namens de collega's een tas met klusspullen." Vrijwilliger Riet Oostdijk (links) onderhandelt met Krijn Goedegebuure over de verkoop van een oude winkel weegschaal. Bij de restauratie van de "scheve toren' van Delft, ook wel dc oude Jan genoemd, moest ook het haantje van 35 kilo eraf. De windwijzer staat op een kruis van zes meter. De toren van 85 meter stond in de steigers en Joppe vreesde dat studenten de haan er als grapje af zouden halen. Dat gebeurde. „Gelukkig hebben ze hem wel boven laten liggen. Want je gaal toch niet lekker naar boven als je ziet dat de haan er af is." Soms gaf hij ze steigermateriaal mee als ze een 'feestje wilden bou wen'. „Dat was beter, anders namen ze het zelf wel mee." Een amendement van de PvdA om het besparingsbedrag te schrappen voor mensen die een beroep doen op de wet voorziening gehandicapten (wvg), is door de Thoolse gemeenteraad verworpen met de kleinst mo gelijke meerderheid. CU, ABT en 1)66 steunden de sociaal-democraten, maar samen hebben ze slechts negen van de 19 stemmen. ABT stemde vervolgens als enige tegen de nieuwe WVG-verordening.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7