AEX-index stijgt de eerste helft 2005 met ruim 12%! Luctor Et Emergo op de financiële markten Tholen in bedrijf Bewaren of "weggooien"? Donderdag 14 juli 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De laatste paar jaren was het duidelijk worstelen om bo ven te komen op de financiële markten, na de enorme da lingen die hiervoor plaatsvonden. Hoewel de economie zwak blijft presteren, zien we sinds november vorig jaar de Nederlandse beursindex met overtuiging 'boven water komen'. De koersstijging van de AEX-index werd echter niet veroorzaakt door een blakende toestand van de eco nomie, eerder het tegendeel. In dit kwartaalartikel wil ik graag ingaan op wat hiervoor de drijfveer was en wat we voor de tweede jaarhelft mogen we verwachten op de fi nanciële markten. Korte terugblik Vooruitzichten Nederlandse beurs Technisch beeld AEX- index Verenigde Thoolse Beleggingsstudieclubs Rabo - VTB beurscompetitie 2005 Het klassement per 1 juli 2005: Opvallende gebeurtenissen Koopadviezen aandelen Nieuw in emissie De schrijver van dit artikel is de heer J.M. Verkamman, Senior Beleggings specialist D.S.I. reg. werkzaam hij Rabobank Tholen. Een halljaar geleden gaven wij de verwachting af dat de AEX-index dit jaar de 375 tot 400 punten wel eens zou kunnen halen. Op dat moment moest er nog erg veel gebeuren: 'de thermometer van de beurs' stond op dat moment immers op 348 punten. Hoewel er helaas geen belangrijke positieve economische verrassingen te melden waren, heeft de aandelen markt inmiddels al een behoorlijke stijging achter de rug. De Amster damse beurs is na bijna drie jaar, on langs de 390 punten gepasseerd, het hoogste niveau sinds augustus 2002! Vooral de eerste twee maanden van 2005 ging het hard, maar maart en april waren tegenvallende maanden. Sinds eind april is de AEX-index echter opnieuw met een gestage op mars bezig. In procenten bedraagt de winst op de Amsterdamse beurs ruim 12%. Hiernaast kunnen beleggers in aandelen van de AEX-index rekenen op een gemiddeld jaardividendrende- ment van 3,50%. De grootste drijfveer achter de stij ging is vooral het gebrek aan alterna tieven. 'Waar moeten we anders met ons geld naar toe?' Obligaties (kapi taalmarkt) vormen met de historische lage coupons geen alternatief, onroe rend goed is zo langzamerhand ex treem duur geworden. Ook de spaar rekening is voor de vaste kem van het vermogen geen interessante optie vanwege lage (geldmarkt)rente. Om dat Nederlandse aandelen nog steeds relatief goedkoop zijn wordt hierin het alternatief gevonden door verze keraars, pensioenfondsen en andere beleggers. Hiernaast vormen de lage rentestand en de speculaties op ver dere renteverlagingen een extra mo tor achter de stijging. Een renteverla ging kan immers gunstig uitpakken voor het bedrijfsleven. De lage rente wordt grotendeels verklaard door de lage inflatie en lage inflatieverwach tingen. Lenen wordt dan goedkoper waardoor de investeringsruimte en bestedingsruimte toeneemt. Ook zal men vanwege de lage rentevergoe ding op bestaande middelen eerder geneigd zijn te investeren wat een economische impuls kan geven. Aan de andere kant zorgt het gebrek aan vertrouwen in de hervormingen van het sociale stelsel en de Nederlandse economie voor de nodige onzeker heid bij de consument. Hierdoor staat er nog steeds erg veel spaargeld op de rekeningen van consumenten. Een ander effect dat bijdroeg aan een goede stemming op het Damrak was de daling van de euro t.o.v. de US- dollar. De Europese munt verloor in de eerste helft van 2005 zo'n 11%. Als gevolg daarvan maakten de dol- largevoelige aandelen een spronge tje. Een saillant detail is dat de recente stijging van de AEX-index wordt veroorzaakt door de koersstijging van Koninklijke Olie. De Oliereus was het afgelopen jaar verantwoor delijk voor zo'n 30% van de index stijging! De stijging van het aandeel Koninklijke Olie was grotendeels het gevolg van de stijging van de prijs van ruwe olie. Die steeg met zo'n $15 ofwel ongeveer 34%. Beleggen in 'olieaandelen' was achteraf gezien sowieso een fantastische zet ge weest; SBM Offshore steeg zo'n 21%. P&O Nedlloyd mag omschreven worden als de absolute topper in de AEX met een stijging van bijna 70%, maar dat kwam natuurlijk door het overnamebod van het Noorse Maersk. Opvallend aan het afgelopen halljaar was de 'undcrpcrformance' van de fi nanciële waarden. Fortis wist als eni ge bank-verzekeraar de AEX, zij het nipt, te verslaan. De andere finan- cials deden het afgelopen jaar niet zo heel veel, met winsten van zo'n 4 tot 6%. ABNAmro was achterblijver vanwe ge het overnamebod op de Italiaanse bank Antonveneta. Beleggers zijn bang dat door de 'biedingsoorlog' met Banca Popolare di Lodi de prijs voor de Italiaanse bank veel te hoog gaal worden. Aan de hand van koers- reacties op berichtgeving is duidelijk geworden dat beleggers erop hopen dat ABNAmro de strijd verliest. In dat geval kan zij haar belang in An tonveneta altijd nog aan Banca Pop- lare di Lodi verkopen met een inte ressante boekwinst. Het aandeel ABNAmro is in dit kader dan ook speculatief interessant. Nederlandse aandelen deden het in het eerste haltjaar ook in wereldwijd perspectief goed. De MSCI Neder land-index steeg over de afgelopen zes maanden met 15,4%, waarmee het de Europese, Amerikaanse en Aziatische MSCI indices voorbijs treefde. De meest succesvolle regio van de eerste jaarhelft van 2005 is zonder twijfel Latijns Amerika. Be leggers hebben vertrouwen in dit continent terwijl oliebedrijven daar goede zaken doen. De MSCI Latijns Amerika-index steeg in de eerste jaarhelft met meer dan 25%. 'Beleggers immuun voor terreur' Hoewel we in dit artikel vooral te rugblikken op de eerste jaarhelft van 2005, kunnen we het uiteraard niet laten om de vreselijke aanslagen in Londen van vorige week, donderdag 7 juli, nog even aan te halen... De aanslagen die vorige week don derdag in Londen zijn gepleegd zorgden ervoor dat de aandelenmark ten overdag een forse tik kregen. Ui teraard is er op zo'n moment sprake van een schrikreactie op de financië le markten. Er heerst dan veel onze kerheid en dat is slecht voor het ver trouwen van beleggers. Het gevolg hiervan is dat grote financiële partij en direct overgaan tot het dumpen van aandelen (koers AEX daalde met 3,9% naar 375 punten). Omdat be leggers veiligheid zoeken dook men, ondanks de zeer lage rente, massaal in staatsobligaties. Ook goud en an dere edelmetalen werden als 'vlucht- haven' gebruikt en stegen in waarde. Halverwege de dag was er meer dui delijk over de situatie in Londen en keerde de rust weer; de AEX-index herstelde weer en liep op naar een ni veau van bijna 384 punten. Duidelijk is dat beleggers ongevoeliger begin nen te worden voor terreuraanslagen. Binnen een dag was het schrikeffect op alle beurzen weer verdwenen en ging men over tot de orde van de dag Wij verwachten de komende tijd een marktconforme performance van de Nederlandse aandelenmarkt. De eco nomie is net als elders in Euroland zwak. De Nederlandse economie staat stil. Al drie jaar lang zien we een nulgroei en de vooruitzichten zijn gematigd. De laatste maanden kalft zowel het consumenten- als het producentenvertrouwen wat af. Het is wel gunstig dat de werkloosheid de afgelopen maanden niet verder is gestegen. De inflatie ligt maar net boven de 1%, maar een renteverla ging door de ECB lijkt naar onze mening niet in het verschiet te lig gen. Wij rekenen erop dat de euro opveert omdat het enorme tekort op de Amerikaanse handelsbalans voortduurt. Dat maakt Euroland een aantrekkelijke regio vanuit valuta oogpunt gezien. Analisten voorzien weinig winst groei voor de Nederlandse markt, terwijl voor de bedrijven die deel uit maken van de internationaal gerichte MSCI Wereld-index voor het ko mende jaar een winstgroei van maar liefst 10% wordt voorzien. De waar dering van de Nederlandse aandelen markt is echter aantrekkelijk. Beleg gers betalen voor de AEX-index gemiddeld 11 keer de jaarwinst, ter wijl internationaal gezien 14 keer de jaarwinst betaald wordt. Wij vinden dit verschil te groot en beschouwen de AEX-index als ondergewaar deerd. Sectorvoorkeuren Een belangrijke component van de AEX is natuurlijk Koninklijke Olie (met een dividendrendement van 3,5%) en is met de hogere olieprijzen ge verhouding USD/EUR, verwacht herstel Europese consumentenbe stedingen) ING en FORTIS (te lage waarde ring en hoog dividendrendement) Koninklijke Olie (blijvend hoge olieprijs, hoog dividendrendement, inkoop aandelen, kostenbesparing op nieuwe ondernemingsstructuur) Reed Elsevier (lage waardering, be tere marktomstandigheden, gaat nu vruchten plukken van overnames /investeringen, winstgroei boven 10%) Unilever (heeft forse herstructure ringen achter de rug, moet nu kun nen oogsten. Heeft forse onderwaar dering t.o.v. branchegenoten; koopje!) Verder staan CSM, Danone, DSM en Robeco Health Care op het ver langlijstje. Speculatief: ABNAmro (overigens een solide onderneming) Beleggingsadviseurs J.M. Verkamman, C. de Wilde en M.J. Potappel (v.l.n.r.). wel een van de trekpaarden. Wij voorzien in de tweede helft van 2005 geen terugval in de energieprijzen en verwachten derhalve ook geen koers daling voor Royal Duch Shell. De energiesector is in onze sectorpoli- tick zelfs een sector die wij een over weging toekennen. In ons beleg gingsbeleid leggen wij een grotere nadruk op defensieve aandelen kwaliteitsaandelen met een relatief hoog dividendrendement. U kunt hierbij denken aan bijvoorbeeld Uni lever, CSM en Danone. Ook zijn wij positiever geworden op de farmacie- sector. Deze sector lijkt inmiddels 'uitgeziekt'. Beleggers raken minder gefocused op het slechte nieuws over aflopende patenten en onveilige me dicijnen en richten hun aandacht weer meer op de veelbelovende pijp lijnen van enkele farmaceuten en bi- otechbedrijven voor nieuwe medicij nen tegen kanker en andere kwalen. Met betrekking tot de sector finan ciële waarden zijn wij licht onder- wogen. Internationaal is het aantal faillissementen de afgelopen jaren behoorlijk afgenomen en banken hebben de toevoeging aan de strop- penpot kunnen verminderen. Mede daardoor zijn de bedrijfsresultaten van de banken aanzienlijk verbeterd. ING en Fortis (met een dividendren dement van sep. 4,4% en 4,6%) blij ven onze meest favoriete aandelen. De gebeurtenissen in Londen hebben uiteindelijk maar een marginaal effect gehad op het koersverloop van de aandelenmarkten. De AEX-index heeft zich op basis van slotkoersen boven de stijgende trendlijn vanaf april weten te handhaven en daarmee blijft de trend omhoog gericht. Hoe wel we dit natuurlijk nog niet met ze kerheid kunnen zeggen, zien we het herstel van donderdagmiddag en vrij dag als een teken dat het vertrouwen van beleggers niet zwaar beschadigd is. Zolang de AEX-index dan ook bo ven de dubbele steun op 380 punten blijft, handhaven we ons koersdoel van circa 400 punten. Als dit niveau met overtuiging wordt doorbroken ligt het koersdoel op zo'n 420 punten volgens de technische analyse. We moeten echter een kanttekening plaatsen bij de zeer lage volumes (omzetten) op de effectenbeurs. (Als er sprake is van een bepaalde bewe ging van een fonds of index die ge paard gaat met een hoog volume, heeft de trend die wordt ingezet een grotere betrouwbaarheid voor de toe komstverwachtingen De IRIS visie wereldwijd De wereldeconomie stevent af op een groeivertraging. Het aanhoudend kwakkelende Euroland laat in 2005 een bescheiden groei van 1% zien. In de Verenigde Staten neemt de groei af tot 3.5%, nog altijd een aantrekkelijk groeicijfer. Ondanks allerlei maatre gelen door de overheid, zien we in China nog altijd weinig tekenen van afkoeling. Een groei van 9% dit jaar is aannemelijk. Japan liet een verras send sterk eerste kwartaal zien, maai de economische groei zwakt waar schijnlijk later dit jaar weer af. De de flatie neemt in elk geval weer toe. De Verenigde Staten en China blijven dus de groeimotoren van de wereldecono mie. De bestaande onevenwichtighe den, zoals het enorme Amerikaanse tekort op de lopende rekening, de al maar oplopende dollarreserves van Aziatische centrale banken en de on natuurlijk lage Amerikaanse lange rente, nemen verder toe. IRIS advi seert een neutrale weging van aande len in de portefeuille. Momenteel zijn de positieve en negatieve factoren die de vooruitzichten van aandelen beïn vloeden in balans. Het scenario van een wereldeconomie die in rustiger vaarwater komt ont vouwt zich. De ISM-index, die het Amerikaanse ondernemersvertrou- wen weergeeft, laat al een jaar lang een daling zien, maar blijft nog wel wijzen op groei. In Europa zien we een aanhoudend lage economische groei. Daar staat tegenover dat de Chinese economie krachtig door groeit, en dat straalt af op de hele re gio. Onder deze omstandigheden is het mogelijk voor bedrijven om winstgroei te behalen, al is deze niet hoog omdat de winstmarges in histo risch perspectief al hoog zijn. De om zetgroei is dus bepalend voor de winstgroei van het bedrijfsleven. 'De fensief is in trek, nu beleggers op zoek zijn naar wat minder risico. De obligatiemarkten zijn uitermate vriendelijk gestemd. Een verklaring kan zijn dat pensioenfondsen een toe nemende voorkeur hebben om hun langlopende verplichtingen af te dek ken met langlopende beleggingen, ongeacht de huidige rentestand. Een indicatie daarvoor is de vraag naar 30- en 50-jaarsobligaties. Vanuit een macro-economisch oogpunt zijn obli gaties echter onaantrekkelijk. De kor- VTB RabobankTholen U.A. In het kader van het 15-jarig bestaan van de V.T.B. (Verenigde Thoolse Beleggings studieclubs) heeft Rabobank Tholen sa men met de V.T.B. een beurscompetitie opgezet voor de Thoolse Beleggingsstu dieclubs onderling. De Rabobank treedt tevens op als sponsor van de hoofdprijs: EUR 500,00 voor de beleggingsstudie club met de hoogste fictieve vermogens waarde (effectenportefeuille liquiditei ten per 30 december 2005 nabeurs. Doel De Rabo-VTB beurscompetitie 2005 heeft een wedstrijdelement; competitie onder de deelne mende bcleggingsstudieclubs. Iedere deelne mende beleggingsstudieclub beschikt over een fictief bedrag waarmee zij zonder enig finan cieel risico een portefeuille kan samenstellen uit aandelen die binnen de AEX en AMX ver handeld kunnen worden op Euronext te Am sterdam. In het kort In april 2005 is de beurscompetitie van start gegaan. Alle aangesloten beleggingsstudie clubs van de V.T.B. doen aan de competitie mee. Voor de beurscompetitie is een reglement opgesteld. Enkele relevante regels hieruit zijn: - Het fictieve startkapitaal per beleggings studieclub is EUR 500.000. - De fictieve handel vindt uitsluitend plaats in aandelen van de AEX en AMX. - Het aantal mutaties is gemaximaliseerd tot 4 per kalendermaand. - De aan- of verkoopkoers die wordt toege past is de slotkoers van de dag voor alle orders die voor 17.30 uur binnen zijn. - Er wordt vanwege de transparantie en het gemak geen rekening gehouden met dividenduitkeringen en transactiekosten. - Het is niet toegestaan om meer dan EUR 100.000 in één fonds te investeren. De organisatie van de Rabo-VTB beurscom petitie 2005 is in handen van een vaste com missie van afgevaardigden van de deelnemen de beleggingsstudieclubs; de heren R Stouten, R. van Gurp en E. Clarijs. Stand van zaken per 1 juli 2005 Na een maand met veel handel zijn er behoor lijke verschuivingen te melden in het klassement van de Rabo - VTB beurscom- petitie 2005: Leider in het 'algemeen klassement' is B.S.C. 'De Vangstok' (St. Maartensdijk). Deze beleg- gingsstudicclub won de sprint van B.S.C. 'De Uutdaehing' (St. Annaland) die in de maand mei nog 'in het geel' reed. Zonder te muteren steeg B.S.C. 't Getij (Schcr- penisse) van de vierde naar de derde plaats. Koerswinst op de bestaande posities was 'het geheime recept' hiervoor. Een eervolle vermel ding voor een opvallende sprinter in het pelo ton is weggelegd voor B.S.C. "De Hoogte in' (Nieuw Vossemeer); van de 8e plaats naar de 5e Als laatste in het peloton treffen de B.S.C. 't Stuvertje (St. Annaland) in gezelschap met B.S.C. De Kluute (Stavenisse) aan. BeleggingsStudieCluh: waarde: 1De Vangstok 2: De Uutdaehing 3:t Getij 4: De Smisse 5: De Hoogte in 6: HetThoolse Gat 7: De Kluute 8: 't Stuvertje EUR 567.315 EUR 566.682 EUR 541.303 EUR 532.441 EUR 526.595 EUR 504.124 EUR 500.000 EUR 500.000 te rente in de Verenigde Staten stijgt dit jaar waarschijnlijk tot 4% nu de in flatie steeds verder oploopt. Dat is slecht nieuws voor obligaties: bij stij gende rentes dalen doorgaans de koersen van obligaties. In Euroland is er minder prijsdruk. de onderliggende inflatie is nog steeds erg laag. Dat ver klaart ook het grote verschil tussen de Europese en Amerikaanse lange ren te. Hoewel het koersbeeld goed is, vinden wij obligaties in beide regio's onaantrekkelijk. De waardering van obligaties is in middels te hoog opgelopen. Euronext versoepelt noteringeisen voor de Amsterdamse beurs. Bedrij ven die een beursnotering wensen zijn niet langer verplicht om te voldoen aan de vermogenseisen. Ook is de re gel geschrapt dat er ooit winst moet zijn gemaakt om te kunnen noteren op de effectenbeurs. Het 'strafbankje' voor bedrijven met een negatief kapi taal blijft wel bestaan. Peasioenfondsen zwaar in aande len. Eind 2004 was 86% van het to taal belegd vermogen (533 miljard) van pensioenfondsen belegd in effec ten. Tien jaar geleden was dit nog niet eens de helft. Beleggingen in aande len stonden toen 23% in de boeken, nu is dit percentage 47%! Het gemid deld hoger rendement van aandelen is hiervoor het motief. Europese grondwet nee. Hel refe rendum heeft in Frankrijk en in Ne derland een duidelijk 'nee' opgele verd. Hieruit blijkt opnieuw dat Europa nog lang geen hechte eenheid vormt. Het vertrouwen in Europa heeft hierdoor een knauw gekregen. Er waren nauwelijks gevolgen merk baar op de effectenbeurzen. Wel heeft de US-dollar vooruitlopend hierop reeds kunnen profiteren. Naam 'Koninklijke Olie' verdwijnt van de beurs. Aandeelhouders heb ben er mee ingestemd dat Kon. Olie en Shell Trading Transport Trading worden samengevoegd. De nieuwe naam wordt Royal Dutch Shell Plc. Het (hoge) dividend wordt in het ver volg 4 keer per jaar uitgekeerd! Beursnotering zal plaatsvinden in Amsterdam. Londen en New York. ABN Amro koopt Britse zorgketen Priorv Group. Het nieuwe belang zal op de balans van de bank komen, ver volgens zal het worden opgesplitst en binnen 5 jaar herplaatst. Hoewel deze deelname opmerkelijk lijkt, is hier naar onze mening sprake van goed gevoel voor ondernemerschap! TomTom nieuw op de beurs. Deze navigatiefabrikant ging op 27 mei naar de beurs tegen een emissie koers van EUR 17,50. Vrijwel direct steeg de koers door naar EUR 19,00. Nu noteert de koers circa EUR 18,50. In tussen kunt u ook handelen in opties TomTom. NH Hoteles verdwijnt van de beurs. De onderneming heeft hiervoor een aanvraag ingediend bij de Amster damse beurs. Hei motief hiervoor is de beperkte handel in het fonds. General Motors boekt enorme om zetstijging. In de VS zijn de verkopen met 41% gestegen. Dat was vooral te danken aan de hoge kortingen die daar gegeven werden. Omdat de on derneming al enige tijd 'junkbond sta tus' heeft is het te wensen dat er nog wat aan de strijkstok blijft hangen Zon breekt door op chipmarkt. De vraag naar computerchips trekt weer aan. De grote chipbedrijven o.a. Intel verhogen hun omzet verwachtingen. De grote vraag komt vooral uit de consumenten elektronica en compu ters en laptops. Beursgoeroe prof. dr. Jaap van Duijn vertrekt. De heken- de beleggingsstrateeg Jaap van Duijn gaat na een zeer verdienstelijke staat met ingang van begin oktober met pensioen. Jaap van Duijn was de afge lopen 3 jaar tot twee maal toe namens onze bank te gast in Tholen als spre ker op beleggingseminars. Kenmerkend is dat hij complexe eco nomische zaken op een eenvoudige manier kan verwoorden. Nu krijgt hij meer tijd om ondermeer een fietstocht op Tholen te maken, gaf hij aan in een telefonische reactie. Hennes Mauritz (vervallen im- £ortbc£erkine£niiC^ Rabo COMMODITY Note 2(M»5 -2010" Beleggen in grondstoffen met 100% garantie; - - inspelen op de enorme vraag van uit China en India - - Inhoud: olie, gas, koper, alu minium, nikkel, goud, zilver en agrarische grondstoffen. Profiteert van 100% winstpar ticipatie in de onderliggende waarde. Zorgt voor risicovcrlaging van de effectenportefeuille door uitstekende spreiding. Garantie 100% van de ingeleg de gelden. Looptijd: slechts 5 jaar, dagelijks vrij verhandelbaar. Uitgifteprijs, tevens nominale waarde EUR 100,00 (dus geen koersopslag! De emissie staat kosteloos open tot uiterlijk 5 augustus a.s. 15.00 uur Uiteraard zijn er meer interessante mogelijkheden dan hierboven ge noemd. Echter het is altijd van groot belang dat uw effectenportcfcuille 'in harmonie' is met u wensen en doel stellingen. Een juiste spreiding over assets is de belangrijkste keuze die gemaakt moet worden. Vervolgens is een juiste spreiding over sectoren, on dernemingen en regio's van groot be lang. De D.S.I. gecertificeerde beleggings adviseurs van het Thoolse bclcggings- adviesteam zijn gespecialiseerd in het opbouwen en onderhouden van grote re en complexe effectenportefeuilles, waarbij iedere situatie een ander ad vies verlangt. Dat is maatwerk! De bovenstaande visie is mede geba seerd op IRIS-research. Wellicht ten overvloede melden wij u nog dat bij beleggen in effecten, de rendementen uit het verleden en ook beursvenvach- tingen geen garantie geven voor toe komstige ontwikkelingen. Aan het bo venstaande artikel kunnen dan ook geen rechten worden ontleend. Rabobank Tholen Beleggingsadviesteam onderdeel van afdeling Private Banking Adviestelefoon nr. (0166-) 665 330 Email: info@tholen.rabohank.nl Actuele website: www.rabobanktho- len.nl (/beleggen) Advertentie LM. Het is nu juli 2005 en misschien heeft u uw administratie al bij uw accountant ingeleverd. Mogelijk heeft uw accountant de jaarrekening 2004 al opgesteld en ook de bijbehorende fiscale aangiften verzorgd. Is dat niet het geval, dan zult u in ieder ge val binnenkort uw jaarrekening en/of fiscale aangiften ontvan gen. Na het ontvangen en bespreken van de jaarrekening en fiscale aangiften van 2004 kunt u het jaar 2004 ook als het ware afslui ten. Daarbij komt altijd de vraag op: "Moet ik nu al mijn admini stratie nog bewaren of kan ik misschien iets "weggooien"?'.' Voor een ondernemer geldt een wettelijke bewaarplicht van zeven (7!) jaar. Dit betekent dat u vanaf 1 januari jl. de adminis tratie van 1997 en voorgaande jaren kunt vernietigen, weg gooien of wat dan ook; u heeft voor die jaren geen bewaar plicht meer. Maar er is één uitzondering: bescheiden, welke betrekking hebben op onroerende zaken en omzetbelasting, dient u gedu rende tien (10!) jaren te bewaren. Let dus goed op dat u niet al les weggooit of vernietigt. Wat moet u zoal bewaren? Ik vermeld een aantal voorbeelden, waarbij ik direct opmerk dat deze lijst uiteraard niet volledig is: - arbeidsovereenkomsten - loonbelastingverklaringen - overeenkomsten met klanten - alle zakelijke correspondentie - kassabonnen - opdrachtbonnen - et cetera - kopie legitimatiebewijzen van werknemers - kas- en bankboeken (alle rekeningafschriften) - vrachtbrieven - declaraties - offerten - aanslagbiljetten - et cetera Het is u toegestaan om overeenkomsten en overige delen van uw administratie te digitaliseren, maar bij een boekenonder zoek moet de controlerend ambtenaar op eenvoudige wijze toegang hebben tot de gedigitaliseerde bescheiden, adminis tratie, etc. Dit geldt ook voor al uw overige bestanden, welke u op uw PC of in uw digitale netwerk heeft opgeslagen. Dit is vrij eenvoudig: een particulier heeft geen bewaarplicht! Dat wil overigens niet zeggen dat het niet verstandig is om toch uw administratie enige tijd te bewaren, al was het alleen maar om bijvoorbeeld bepaalde aftrekposten in uw aangifte inkomsten-belasting (denk bijvoorbeeld aan ziektekosten of betaalde hypotheekrente) aan de belastingdienst te kunnen aantonen. Voor een particulier bestaat geen wettelijke bewaarplicht, maar het is in vele gevallen wel aan te raden om de adminis tratie - hoe bescheiden van omvang ook - toch nog enige ja ren te bewaren. E.T.M. (Gidy) Jansen Federatie-belastingadviseur De Rijke Partners Adviesgroep te Oud-Vossemeer Telefoon (0166) 678250 e-mail jan sen derijke-partners. nl Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9