81 geslaagden uitzondering op evenwichtig beeld 5 jaar Muzikaal project als impuls voor dorpen Vier gewonden bij botsing berucht kruispunt Oostdijk Nu alle DAMESMODE HALVE PRIJS of minder den Engelsman C^van Driel Calvijncollege Tholen krijgt er 5 lokalen en mediatheek bij Automobilisten vergeten gordel van de voorjaars/zomer collectie Donderdag 14 juli 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Het Calvijncollege in Tholen heeft een bijzonder school jaar 2004/2005 afgesloten. Niet alleen zat men sinds fe bruari in de rommel in verband met de uitbreiding met vijf nieuwe lokalen, een mediatheek, fitnessruimte en di verse nevenruimten. Na de zomervakantie is dat leed al lemaal geleden en kunnen de 355 leerlingen van de prachtige accommodatie gebruik maken. Bijzonder was met name het teleurstellende slagingspercentage van 81%. „Dat is voor onze school vrij uniek", zei directie lid C. Giljam uit Scherpenisse. „Zo'n percentage is ver beneden ons gemiddelde, want het gemiddelde over de afgelopen vijfjaar is 97,4%." Dichtbij en goedkoop Geef je hand Rotte kozijnen Mediatheek Schoolplein Daar gaan ze Nieuwe meubels Nieuwe leraren Fitnessruimte Bandera Latina op Markt van smalstad Bandera Latina is woensdagavond te gast op het podium van het eerste Smerdieks muziekfestival op de Markt in Sint-Maartensdijk. Het is de tweede avond van het festi val dat gisteravond op de Haven de primeur beleefde met optredens van het koor Musicompany uit Bergen op Zoom en de Thoolse band L.O.Z. Debuut haar Nissan over de Oost- dijk en zag daarbij de over de Rijksweg aankomende auto van een 43-jarige man, eveneens uit Anna Jacobapolder, over het hoofd. De Fiat kwam wel iswaar van links, maar reed over een voorrangs- weg. Voor de 19-jarige wa ren de felle, pal over de Rijksweg staande zon en de hoge beplanting links van de weg belemmerin gen om de Fiat goed te zien aankomen. De klap van de botsing was in de Schoolstraat te horen. Brandweerman Ar- co Kunst was er dan ook snel bij en ging met zijn stafauto van de Thoolse brandweer, alarmlichten aan, dwars op de Rijksweg staan. In de Fiat zaten naast de bestuurder nog twee vrouwen. Die konden er eerst zelf uitkomen, maar stapten daarna weer terug in de auto omdat ze het koud hadden. De 43- jarige bestuurder had ge broken ribben en werd met de twee anderen door de hulpverleners van de Thoolse ambulance behan deld. Een tweede ambu lance uit West-Brabant kwam ook nog te hulp. De 19-jarige bestuurster van de Nissan was naar de zij kant van de weg gebracht, waar ze werd behandeld in verband met verwondin gen aan haar been. Alle vier gewonden werden per ambulance naar zieken huis Lievensberg in Ber gen op Zoom gebracht. Na behandeling mochten er drie naar huis; de 43-jarige man met de gebroken rib ben moest blijven. Twee politiemannen uit Kruinin gen arriveerden later en namen de situatie op. Ook de verkeersongevallen- dienst stelde nog een on derzoek in. Bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen sleepte de twee vernielde auto's weg. Vier gewonden waren het gevolg maandagavond van een botsing tussen twee personenauto's op het kruispunt Oostdijk/Rijks- weg bij Sint-Philipsland. Een berucht punt waar al menige gewonde is geval len en diverse auto's zijn vernield. „Wanneer doet het waterschap daar nu eindelijk eens wat aan!", roept mevr. Van Nieuwen- huijzen, die vlakbij het kruispunt woont en de di rect betrokkenen van een kopje thee voorziet. Ze heeft er al verschillende brieven over gestuurd, maar nog zonder succes. Een combinatie van hard rijden en minder goed zicht is veelal de oorzaak van de ongevallen. Maan dagavond tegen acht uur was het weer raak. Een 19- jarige automobiliste uit Anna Jacobapolder reed in Voor de geslaagden en hun ouders was het woensdagavond niettemin een feestelijke gebeurtenis, al was de rode loper dan niet uitgelegd. Straatmakersbedrijf Van Haaften uit Stavcnissc had diverse maatregelen getroffen om tussen het omgewoel de schoolplein nog een pad te ma ken. „Het was wel behelpen door de blubber, maar u maakt als eerste gasten gebruik van de nieuwe hoofdingang", zei directeur P.M. Kunst van de Thoolse school. De opvallende, ronde mediatheek naast de gewijzigde hoofdingang was al goed te zien. In de pauze kregen de bezoekers gelegenheid om even in de nieuwe ruimten te kijken, maar de leerlingen en hun ouders waren vooral gekomen om het diploma in ontvangst te nemen. „Hartelijk gefeliciteerd met het re sultaat", zei Giljam namens de cen trale directie van het Calvijncollege uit Goes. „Er is vier jaar hard en minder hard gewerkt. Het is zeld zaam dat er zoveel leerlingen gezakt zijn. Ik hoop en verwacht dat dit een uitzondering is gezien dc afgelopen vijfjaar. Niemand van de leerkrach ten had er op gerekend dal het er ne gen zouden zijn." In 2003 slaagden nog alle eindexamenkandidaten in Tholen, in 2000 en 2001 was het percentage ook heel hoog met 98. Vorig jaar zat dat er heel dichtbij met 97 en in 2002 was tot vorige keer het laagterecord met 94. De 81% ging daar nog ver onder en dat noopt het Calvijncollege tot een na dere analyse. „Het slechte nieuws blijft eerder beklijven dan goed nieuws", zei Giljam. Hij hoopte echter gezien het gemiddelde van 97.4% over vijf jaar dal de ouders toch als ambassadeurs zouden op treden. „De afgelopen periode van 2000 tot en met 2004 geeft namelijk een evenwichtig beeld te zien." Directeur Kunst denkt dat er na twee jaar teveel leerlingen in Tholen blijven die eigenlijk een lager vm- bo-niveau (de kader- of beroepsge richte leerweg) in Krabbendijke zouden moeten kiezen. „Maar Tho len is de vertrouwde school voor leerlingen van het eiland en Sint- Philipsland. Het is ook lekker dicht bij en goedkoop qua reiskosten." In Tholen kun je examen doen in dc richtingen theoretische leerweg (de vroegere mavo) en de gemengde leerweg, maar voor sommigen is dat eigenlijk een te hoog vmbo-niveau. Naast de 9 gezakten waren er ook 6 geslaagden via een herexamen, wat mede het moeilijke schooljaar illus treert. „Je mag gelukkig zijn met het di ploma", zei Giljam, maar hij hield de geslaagden voor om één ding niet te vergeten. „Geef de Heere de hand. Laatje door Hem leiden, want bij de Heere zijn milde handen en vriendelijke ogen. De wereld zegt: doe met ons mee en geniet maar. Geef de Heere de hand en eet niet van twee walletjes." Giljam las 2 Joalien Bevelander uit Poortvliet, die namens de geslaagden een toespraak hield en een plant aanbood, bedankt hier leraar Dickhout voor de lessen Nederlands. star te Gouda om wal praktijk op te doen. De schooldecanen hebben een prachtig kantoor op de boven verdieping. waarbij ze uitkijken op het weiland achter de huizen aan de Ten Ankerweg. Om leerlingen bij te spijkeren, is er een kamertje gemaakt waar de begeleiding in al le rust kan gebeuren. De vorige uitbreiding van het Cal vijncollege dateert van 1998 en de kozijnen blijken versleten te zijn. Daarom is met de gemeente, die de gebouwen aan de school over draagt. langdurig onderhandeld over herstel van die mankementen voordat dc overdracht plaatsvindt. Tot spijt van de leiding van het Calvijncollege is de toestemming van de gemeente zo laat gekomen, dat dit karwei niet aansluitend op de uitbreiding van de school in de zomervakantie kan plaatsvinden. Daardoor krijgt dc Thoolse school in september weer met bouwover- last te maken. Dal de rotte kozij nen vervangen worden, is echter hard nodig en directeur Kunst neemt de hinder dan maar even voor lief. De vloerbedekking in de oudste ruimten is 20 jaar oud en wordt ook vernieuwd. Een totale meta morfose dus voor het Calvijncolle ge in Tholen. Er wordt nog tot me dio november gewacht met een open huis. „We moeten eerst lek ker draaien", zegt directeur Kunst. Van Maanen uit Kruiningen heeft eerst op het secretariaat gewerkt, maar heeft na een vierjarige studip haar bevoegdheid gehaald als lera res Nederlands en gaat in Tholen aan de slag. Ook in de moedertaal zijn de Calvijn-leerlingen daarmee verzekerd van lessen in het school jaar 2005/2006, dat eind augustus begint. Bij het vernieuwde Calvijncollege in Tholen valt de mediatheek di rect op bij de nieuwe hoofdingang dankzij de ronde vorm. Alles is nu nog leeg, maar na dc zomervakan tie zal mevr. Van der Welle uit Tholen daar met behulp van diver se vrijwilligers de scepter zwaaien. De leerlingen hebben er de keuze uit boeken, cd-roms en dvd's om hun kennis verder te verdiepen. Er komen 16 computers te staan, naast grocpswcrktafels. Dc scho lieren kunnen hier ook copieën in kleur maken. Het plein van het Calvijncollege gaat helemaal op de schop. Zeven leilindes zijn al gekapt en een gro te wilg, maar er komen dertien lei lindes voor terug. De struiken langs de Kraal en de Eben Haëzer- school zijn ook verdwenen. Op die plaats komen de nieuwe fietsen stallingen in een L-vorm met een capaciteit van 340 fietsen. De vori ge stalling was veel te vol. Er vie- Pieter van Dijke uit Sint-Annaland krijgt zijn getuigschrift. Ondanks dat hij dik een maand niet naar school kon in verband met een ziekenhuisopname, slaagde hij toch nog voor zijn vmbo-diploma. Kronieken 30:1-9 over de godvre zende koning Hiskia, ging voor in gebed en liet de Psalmen 118:1 en 103:9 zingen. Directeur Kunst reikte de diploma's uit, vanaf Joalien Bevelander tot en met Willemijn Vroegop. Aan de ta fel van dhr. Flikweert lag een ge tuigschrift en een foto van klas 2 ge reed. Na ondertekening reikte bestuurslid N.G.H. Huizen een bij bel uit. Namens de leerlingen sprak Joalien Bevelander een dankwoord richting ouders en docenten. Zij ver ontschuldigde zich dat ze misschien niet de gemakkelijkste leerlingen waren geweest, maar de vier jaar in Tholen waren wat de Poortvlietse leerling betreft .ontzettend snel' ge gaan. Een grote plant met op de pot de namen van alle geslaagden was het afscheidscadeau voor de school. „Een heel belangrijk papiertje is ge haald", zei dhr. S. Kodde uit Sint- Philipsland namens de ouders. „Dit stemt tot dankbaarheid jegens de Heere, docenten en ouderraad. Ik heb hier zelf op de chr. mavo geze ten, de voorloper van het Calvijn college en naarmate je ouder wordt, denk je met meer genoegen aan je schooltijd terug. De saamhorigheid hier is goed en over het personeel hoor je aan tafel wel eens iets als gave peer, toffe leraar en een hele boel andere dingen", lachte Kodde. Bestuurslid N.G.H. Huizen, die alle geslaagden een bijbel had meegege ven, riep de vertrekkende leerlingen op hun vertrouwen op de Heere te stellen. „Er komt namelijk nog een examen, ons laatste examen en daarvoor kun je alleen maar zakken. Dankzij het bloed van de Heere Je zus krijg je echter toch je diploma." Met samenzang van Psalm 37:2 en 3 werd de diploma-uitreiking offi cieel afgesloten. Daarvoor had leraar Dickhout ech ter in dichtvorm en met een fotopre- sentatic de geslaagden met de nodi ge humor uitgezwaaid. Onder het motto .Daar gaan ze dan' liet hij de vertrekkende leerlingen de revue passeren. Bij de voorbereiding zat het niet mee, want 170 foto's waren gewist, maar dankzij Corinne Geluk en Annelijn Kunst werden toch nog voldoende beelden achterhaald. Zo beroerd waren ze dus ook weer niet. Toch werden de leraren door de leerlingen soms tot wanhoop gedre ven, al viel er uiteindelijk wel mee te leven, bekende Dickhout. Hij deed zijn voordracht echter met ge mengde gevoelens, want niet alleen voor de geslaagden was het een af scheid, ook voor de leraar komt dat in het verschiet. Dickhout is al taken aan het overdragen aan zijn beoog de opvolgster. Voor het laatst had hij de leerlingen alle vier jaren les ge geven en daardoor goed leren ken nen. Bij de volgende lichting is dat minder en daarom zag Dickhout wel een beetje tegen juli 2006 op. maar wie weet. Met .beste mensen, het ga je goed' werden de geslaagden uit gezwaaid, voorzien van een cd-rom van de afscheidsdag en het gedicht van deze avond. De meeste leerlingen gaan verder studeren, met name naar het mbo zorg en welzijn in Goes en Rotter dam (Hoombeeckcollcge) en naar het mbo techniek in Bergen op Zoom. Een klein aantal geslaagden gaat werken in combinatie met een beperkte studie. De bezoekers zaten in de gemeen schapsruimte op nieuwe stoelen omdat de oude al naar de Gerefor meerde Gemeente in 's Gravenpol der waren gegaan. Ook het school- meubilair uit de oude lokalen wordt hergebruikt, maar dan in Oost-Europa. „Na dc .vakantie krij gen we in 9 lokalen nieuwe meu bels", zegt directeur Kunst. Leraar A. Verwijs krijgt aan dc voorkant een nieuw lokaal voor dc handelslessen met daarin een prak-, tijksimulatie voor een winkel en een kantoor. Nieuwe toiletgroepen voor de 355 leerlingen, een extra ruimte voor de conciërge, een gro ter muzieklokaal van 70 in plaats van voorheen 50 m2 met vier key boards en een piano, een gezamen lijke computerruimte voor natuur- en scheikunde, enz. Naast de leslokalen zijn er diverse nevenruimten bijgekomen. Het ge bouw is groter, dus er komt een vierde werkster bij en die krijgen ook een aparte ruimte. Een hele ruime bergplaats is ook welkom. Boven is er een vergaderruimte bijgekomen voor teamvergaderin gen. Er is een stagebegeleidings- ruimte, want in Tholen komen er regelmatig studenten van de Drie De spanning is geweken, het diploma op zak. 'In de pauze even uitblazen voor de nieuwe mediatheek. Naast de gebouwen is Calvijn ook qua personele bezetting optimaal gesteld. Alle posities zijn bezet en daar is de directeur blij mee, want er zijn toch een aantal mutaties. Zo gaat de opvolger van J. de Jonge, mevr. Wisse, al vertrekken naar Parijs om daar verder Frans te stu deren. De 26-jarige mevr. Van Kempen uit Nieuwe Tonge gaat na de vakantie Franse les geven. Dhr. Wisse stapt uit het onderwijs om makelaar te worden. Zijn op volger voor economie is dhr. Van Groningen uit Kapelle. Dhr. Ten Cate draagt de natuur-, schei- en wiskundelessen over aan dhr. Van Koeveringe. Voor geschiedenis komt mevr. Molenaar erbij. Mevr. len fietsen om en daarbij ging ook wel eens wat kapot. Dat leed moet na de vakantie geleden zijn. Direct aansluitend op de gymzaal neemt het Calvijncollege na de va kantie een fitnessruimte in gebruik met 10 apparaten voor sportoriën- tatie. Daar kunnen de leerlingen hun energie zeker kwijt. En wie naar buiten wil, kan op het plein aan basket- of volleybal doen. ook in de pauzes. Dc toeschouwers kunnen op vijf banken plaatsne men. Naast hun dagelijkse fiets tocht naar school krijgen de Thool se scholieren met de nieuwe voorzieningen veel meer mogelijk heden om te bewegen. Initiatiefnemers Claudia Muller en Philip Wouterse van de ondernemers vereniging Smalstad willen op hun wijze met het festival een impuls ge ven aan Sint-Maartensdijk en Scher penisse. Meer activiteiten zijn nodig om de leefbaarheid in deze dorpen te behouden en te bevorderen. Het festi val wordt in de zomer gehouden om ook toeristen de gelegenheid te geven de optredens tijdens hun vakantie op een van de campings, te bezoeken. Muziek is er voor iedereen, zo bena drukken beiden in het voorwoord van het programmaboekje. „Wc hebben geprobeerd artiesten uil te nodigen die een zo breed mogelijk repertoire ten gehore kunnen brengen. We den ken dat hel aardig gelukt is. Met bands van het eiland Tholen, uit Goes en een musicalkoor uit Bergen op Zoom is de regio goed vertegenwoor digd. Aangevuld met wereldmuziek van de Arnhemse band Bandera Lati na is er veel te beluisteren en te bekij ken." Deze band staat woensdag op de Markt. Gisteren werd er in verband met de kermis op de Markt uitgewe ken naar de Haven (tegenover het kantoor van Castria Wonen). Bande ra Latina brengt 'een mix van virtuo siteit, ritme en passie. De band is geïnspireerd door de muzikale stro mingen van het mediterrane gebied en Zuid-Amerika. De muzikanten voeren de luisteraars mee op een ont dekkingstocht, een speurtocht naar de essentie van muziek, overal ter we reld.' De vier bandleden zijn er zelf het le vend voorbeeld van. Twee komen uit Italië, een uit Mauritius en een uit Su riname. Ze spelen al zo'n zes jaar sa men en hebben naam gemaakt op het gebied van de rumba flamenco en de mediterrane wereldmuziek. Ze brengen een avondvullend pro gramma dat om half acht begint. Op de laatste avond, 27 juli, is het de beurt aan Soul Impression, jong ta lent van Thoolse bodem. Het is het debuut van de band onder leiding van Frans van den Berge uit Stavenisse. De groep met de 16-jarige zangeres Margreet de Bruin gaat terug in de tijd met onder meer nummers van Dooby Brothers, Otis Redding en Stevie Wonder. Ze beginnen om ze ven uur. De slotact wordt toepasselijk ver zorgd door Punt Uit uit Goes. Ze brengen covers uit de jaren zestig tot negentig, maar maken ook een uit stapje naar het moderne materiaal. Zij treden vanaf acht uur op het podi um voor de pomp op de Markt. Bij een verkeerscontrole schreef de politie vrijdagavond 24 bekeuringen uit. Zeventien automobilisten kre gen een boete wegens het niet dra gen van een autogordel. Ook enkele bromfietsers werden door de politie staande gehouden. Drie brommers waren niet voorzien van gele platen en een bromfietser bleek ook niet over een bromfietscertificaat te be schikken. Er werden verder bekeu ringen uitgeschreven voor het par keren buiten de parkeervakken, het parkeren op een invalidenplaats zonder kaart en het negeren van een inrij- en parkeerverbod. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd door de politic tevens een al coholscontrole gehouden. Op de Poortvlietsedijk bij Scherpenisse, de Postweg bij Poortvliet en in Krabbendijke en Kloetinge werden in totaal 113 bestuurders aangehou den voor een blaastest. Vier bestuur ders bleken teveel alcohol te hebben genuttigd en kregen een boete en een rijverbod opgelegd. Scootmobielcursus. Dc provincie Zeeland geeft de gemeente Tholen 1500 euro subsidie voor het organi seren van een scootmobielcursus met 30 deelnemers. Totaal betaalt de provincie bijna 22 mille aan der tien projecten ter bevordering van de verkeersveiligheid. Personeel van de twee ambulances behandelen de drie gewonden uit de auto die uit Anna Jacobapolder kwam en over de Rijksweg richting de watertoren reed. Een politieman maakt op de motorkap van een auto aantekeningen voor het proces-verbaal, terwijl ambulancepersoneel de beenwond van een vrouw uit Anna Jacobapolder behandelt. Op de voorgrond de vernielde Nissan, die van de Oostdijk linksaf de Rijksweg op wilde draaien en op de achtergrond de eveneens zwaar beschadigde Fiat die uit Anna Jacobapolder kwam. Voorstraat 15, Sint-Annaland,Tel. (0166)65 24 90 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5