Ambtenarenechtpaar honkvast op afdeling financiën in smalstad Keuken van de Schutse naar ziekenhuis Itawa in Polen ZLM AUTOVERZEKERING? Marktwerking Donderdag 14 juli 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De pasjes zijn ingeleverd. Op hun laatste werkdag heb ben ze zich om kwart over vijf 'netjes uitgeklokt', zeg gen de 58-jarige Hans en de 47-jarige Coby van Akke ren-Moerland uit Sint-Maartensdijk. Ze zijn geen ambtenaar meer. Het echtpaar werkte samen op de afde ling financiën van de gemeente. Van Akkeren 42 jaar, zijn vrouw ruim 30 jaar. Samen ruim 72 jaar. Een uni cum op Tholen. Ze blikken tevreden terug op hun lange loopbaan, maar hebben veel zien veranderen. En Van Akkeren is blij dat hij niet meer mee hoeft te verhuizen naar het nieuwe gemeentehuis in Tholen. Voor hem had het gemeentehuis gerust in de smalstad kunnen blijven. In het gemeentehuis is het zakelijker geworden. Op zolder Hans en Coby van Akkeren-Moerland stoppen na 72 jaar bij gemeente Warme zomer In de rats Conflict Damclub In twee jaar 339 huizen erbij Vrijdagmiddag is de complete keuken uit de tijdelijke huisvesting van de Schutse uit Sint-Annaland verhuisd naar het ziekenhuis van Itawa in Polen om de oude en ver sleten apparatuur te vervangen. De roestvrijstalen spullen werden in een vrachtwagen geladen. De apparatuur was niet meer nodig voor de nieuwbouw van de Schutse. Harm Venekamp uit Tholen is er blij mee dat de Schutse de apparatuur wilde afstaan voor het Poolse ziekenhuis. Van Akkeren behoort tot de steeds kleiner wordende generatie ambte naren die de overgang heeft meege maakt van een zelfstandige gemeen te (Sint-Maartensdijk) naar de nieuwe gemeente Tholen. Hij had in 1963 nog geen examen voor de mu lo in Tholen gedaan toen hij al solli citeerde op een advertentie in deze krant voor leerling-ambtenaar in de gemeente Sint-Maartensdijk. „Bode Piet de Korte kwam bij mij thuis om te vragen of ik op het gemeentehuis wilde komen voor een gesprek. Met de gemeentesecretaris Benou heb ik toen een praatje gemaakt. Over de vakken die ik leuk vond, geschiede nis en boekhouden. Ik begon met een salaris van 104 gulden in de maand. Na twee dagen in dienst werd ik gefeliciteerd door collega's. Het bleek dat het salaris met 1 pro cent was verhoogd." Na twee dagen kreeg Van Akkeren er al een gulden bij. Hij werd op 15 juli 1963 benoemd. „Dat ik bij de gemeente ging wer ken, maakte toendettijd indruk. Ze ker in mijn familie. Daar werd toch wel tegenop gekeken, want lang niet iedereen kon daar terecht." De leerling-ambtenaar kwam bij de gemeente toen het gemeentehuis volop in de steigers stond voor een ingrijpende restauratie. De pui ver dween, het gebouw kreeg een trap-^ gevel. Het personeel was uitgewe ken naar de kleuterschool aan de Riidda Barnenstraat waar ze met ze ven personeelsleden één vleugel van het gebouw bezette (naast het ver enigingsgebouw, nu Rode Kruis). Van Akkeren herinnert zich dat nog als een mooie plek. D.C. Bouwense was toen burge meester, T.C. Benou secretaris, Rien Meerman gemeente-ontvanger, bo de Piet de Korte en de ambtenaren Willem de Korte en Jaap Rijstenbil. Na ongeveer twee jaar verhuisden ze naar de 'echte secretarie' op de Markt waar de ambtenaren en be stuurders ruimer in hun jasje kwa men te zitten. De secretarie be vond zich in wat nu de trouwzaal is. Het loket zat in de muur, nu zit er de muziekinstallatie in. Van strikte taakverdeling was in de zelfstandige gemeente nog geen sprake. „Iedereen deed eigenlijk alles behalve huwelijken voltrek ken, want daar moet je voor beë digd zijn. Personeelszaken, bouw vergunningen en archief. Je liep alles zo'n beetje door." Aan finan ciën kwam van Akkeren nauwe lijks toe. Wel was hij een tijdje ontvanger toen Meerman voor het samenwerkingsverband voor so ciale zaken ging werken. Van Akkeren vermoedt dat een van de redenen waarom ze hem toen hebben aangenomen was, dat hij uit een groot gezin kwam met ze ven jongens en een meisje. „Ze hebben gedacht dat ik niet in dienst hoefde vanwege broeder- dienst, maar ik werd wel opgeroe pen. Ik heb vijf maanden in Oir- schot gezeten. Toen vroeg Benou aan me: vind je het goed dat wc je uit dienst halen? Dat was toen Meerman naar het samenwer kingsverband ging, net voor de herindeling in 1971." Zeven gemeenten werden samen gevoegd. Er kwamen afdelingen. Van Akkeren kwam op financiën met C. Meertens en W.C. Klippel. De afdeling werd ondergebracht in de voormalige winkel van Vinjé (op de hoek van de Kaaistraat). „We zaten met vijf of zes man op zolder, onder een puntdakje met vijf bureaus, Meertens en Klippel zaten beneden. Er stonden overal bureaulades, de gehele gemeente administratie stond er opgesta peld. Het was een rotbende." Van Akkeren maakte geen bewus te keus voor financiën. „Ik was er wel voor bezig. Het had wel mijn interesse. Ik deed de opleiding ge meente-administratie met een cen traal examen in Den Haag, en ver der leerde ik aan particuliere instituten zoals de Katholieke Leergangen in Bergen op Zoom." Lang bleef de afdeling niet op die plek. Financiën betrok het pand aan de overkant van de Kaaistraat, het voormalig hotel-restaurant de Gouden Leeuw, (nu bibliotheek) aan Markt 58. Ook daar kwam Van Akkeren boven te zitten. Met uit zicht op de Markt. „Dat was een hele verbetering. Beneden zat so ciale zaken." Op Markt 58 ontmoette Van Akke ren zijn toekomstige echtgenote Coby Moerland uit Stavenisse. De vlam sprong nog niet meteen over toen ze eind 1974 bij de gemeente begon. „Ik kwam van de mavo en had niet de bedoeling om bij de gemeente te werken of zo. Mijn vader ging langs het arbeidsbureau bij Van der Male en die wist werk op de grasdrogerij in Scherpenis- se. Daar vroegen ze iemand. Ik kwam er te werken op de admini stratie bij Jaap Wesdorp. Maar al gauw bleek dat ze daar met de grasdrogerij wilden stoppen. Eind 1974 kreeg ik al weer ontslag. Mijn vader hoorde dat er toen ie mand weg ging bij de gemeente op Hans en Coby van Akkeren uit Sint-Maartensdijk kunnen nu meer aandacht aan hun tuin achter huis Stads vaete gaan besteden. de afdeling financiën. Er waren twee kandidaten. Ik werd aange nomen." Had Hans uitzicht op de Markt, Co by keek uit op het 'erf van Steketee' (een van de laatste caféhouders van de Gouden Leeuw), met de grote schuur die het terrein afscheidde van de Oostvest (nu parkeerterrein). Er was toen al sprake van een boek houdmachine (met een magneet strip) Er konden al drie verschillen de kaarten tegelijk op bewerkt worden. Ze hield zich onder meer bezig met de verwerking van de no ta's voor de vuilnisstortplaats in Tuttelhoek, maar ook met het 'co- hier rioolrechten'. „Voor elke gezin moest er een acceptgirokaart wor den gemaakt. Er was veel invul- werk. Ik weet nog dat we in 1976 een hele warme zomer hadden en dat de prinlplaten van de machine Oververhit raakten. We moesten er een ventilator voorzetten om de boel koel te houden." Ook de betalingen moest ze verwer ken. Iedere nota, iedere factuur ging door haar handen. „Ze werden in bakken opgeslagen in de badcel. Die was er wel niet meer, maar het was wel de plek waar de badcel had gezeten." De ambtenaren verhuisden eind 1978 naar de nieuwe vleugel achter het oude gedeelte van het gemeente huis aan de Blauwstraat. Het stel was inmiddels getrouwd. Van Akke ren: „Toen kwamen we op een echt kantoor terecht." Het was een hele vooruitgang, zegt Coby. „Voorheen moesten we altijd naar de 'overkant'. Dat hoefde toen niet meer. Tegenwoordig gaat alles via de mail." Als echtpaar hebben ze in het ge meentehuis nooit samen op één ka mer gezeten. Ze konden wel samen naar het werk lopen en tussen de middag samen thuis gaan eten. Een groot goed, vinden ze beiden. Van Akkeren deed aan de Blauwstraat ook de hele administratie van de woningstichting Beter Wonen. En een deel van de gemeenterekening. Er was toen ook nog de woning stichting Eiland Tholen. „Die be stond al voor de herindeling. In ver schillende woonkernen had de stichting bejaardenwoningen staan: 102, 94 en twee keer 30." Zijn vrouw kreeg de verwerking van de onroerendgoedbelasting onder haar hoede toen Ben van Olffen naar onderwijs verhuisde. „Toen ben ik de belastingen gaan doen. Dus ook de w.o.z., waarde onroe rende zaken. Dat heb ik tot het laat ste toe gedaan." Coby was een van de eerste ambtenaren die in deeltijd is gaan werken. „Samen met Dicky van de Linden ben ik vier dagen gaan werken in plaats van vijf. Nu zijn er mensen die maar twee uren werken." De sfeer in het gemeentehuis was goed. vertelt Van Akkeren. „Er wer den voetbalwedstrijden gespeeld met meer niet-voetballers dan voet ballers. We speelden altijd voor de derde helft. Na de wedstrijden do ken we de kroeg in. Er was een ambtenarenelftal, eentje van de po litie, van de Timpa, van Goedhart, maar ook van de gemeente Yerseke. Ik was keeper. Maar dat kon ik hele maal niet. Ik stond onder de lat en had al een stuk of zeven doelpunten rond mijn oren gehad, toen ik op een bal dook en mijn middelvinger uit de kom schoot. Toen heb ik wel even in de rats gezeten voor mijn werk, maar dat viel mee. Het was toen heel gemoedelijk. Nu is het al lemaal veel zakelijker geworden." De grote veranderingen in de loop baan van Van Akkeren zijn de herin deling in 1971 geweest en de verde re automatisering van het werk. „Ik ben met de kroontjespen begonnen. De akten moesten met inkt geschre ven worden. Er waren wel typema chines, maar ik het begin maar twee telmachines voor zes man. Eentje met een handel, de ander elektrisch. Dan stond je op elkaar te wachten, maar de gemeente-ontvanger had het eerste recht op de telmachine. Ik weet dat er in 1969 een nieuwe werd gekocht. Die kostte tussen de 3000 en 4000 gulden. Daar zat ook het onderhoud bij. Nu gooien ze al les weg." De voortschrijdende automatisering is volgens Van Akkeren echter een geleidelijk proces. „Je rolt van het ene naar het andere. Nu werken we allemaal met computers." Het ambtenarenkorps is in de jaren steeds verder gegroeid. Coby vindt het jammer dat ze de laatste jaren niet iedereen meer kent. „Op de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie geef je collega's van andere afdelingen een hand, maar je kent ze helemaal niet. Er zijn vele jonge mensen gekomen. Velen werken in deeltijd. Er is ook nogal wat verloop. Bij financiën en belastingen zijn er weinig mensen vertrokken. Iedereen is honkvast. Er is meer gevoel van saamhorig Volgens Coby is het ook voc werk van belang dat er weini loop is omdat er volgens haar tijd gemoeid is met het inwerken van nieuw personeel. In hun werk hebben beiden wel te maken gehad met pieken. Voor Co by lag de drukste periode van het jaar in de maanden maart en april. Dan gaan de aanslagen voor de ge meentelijke heffingen de deur uit. Er waren dan ook wel inwoners die telefonisch reageerden op de aan slag. „Eenvoudige bezwaren mocht ik wel beantwoorden, maar de moeilijkere gevallen zijn voor de taxateurs. Zo gauw de aanslagen zijn verzonden, staat de telefoon roodgloeiend. Zeker met de nieuwe waardes. Daar was niet iedereen ge lukkig mee. Dan kon ik ze enkel maar inlichtingen geven. En probe ren of ze er ook wat begrip voor op konden brengen. Zaken worden met de grootste zorgvuldigheid gedaan. Maar gezien de grote hoeveelheid objecten die de gemeente heeft, kan er wel eens wat fout gaan." Voor Hans waren het opstellen van de jaarrekening en de begroting de jaar lijkse grote klussen. „Dat begon al in januari. De jaarrekening moest in april klaar zijn en dan kon je aan de begroting beginnen die in oktober door de raad wordt vastgesteld. Het was wel eens vliegen om op tijd klaar te wezen." Van Akkeren ging er me nige zaterdag voor terug. Hij doorliep in zijn loopbaan alle ran gen: van leerling-ambtenaar tot chef van de afdeling. Dat was hij negen jaar, van 1992 tot 2000. De rangen zijn allemaal losgelaten. Nu zijn de ambtenaren in schalen ingedeeld. Van Akkeren heeft zo'n beetje alles ge zien, zegt hij. Hij heeft ook een moei lijke periode doorgemaakt toen hij in conflict kwam met het hoofd van de afdeling. „Het was een persoonlijk conflict dat wel voortvloeide uit het werk. Ik ben eigenwijs en dwars als ik denk dat ik in mijn recht sta. Het college heeft uiteindelijk zijn advies opgevolgd. Ik ben een andere functie toegewezen en was geen chef meer. Het was een vervelende tijd. Voor ons, maar ook voor heel de afdeling. Het draaide goed. We waren met ze ven mensen. Dat is de helft van wat er in andere gemeenten met dezelfde omvang aan ambtenaren op financiën werkt. Maar de afdeling is toen net als alle andere afdelingen doorgelicht door Deloitte en Touche. De conflict situatie was zo scherp, dat er een moest wijken. Het ging keihard. Jam mer want voor de buitenwereld leek het er op dat er op de afdeling van al les mis was. Ik ben van chef weer ge woon medewerker geworden. Er is een nieuwe chef benoemd. Maar ik heb geen problemen gehad om te blijven functioneren. De hele afde ling is er goed doorheen gekomen en het is allemaal weer vergeten." Van Akkeren moest een tandje terug schakelen. Dat kostte hem wel enige moeite. „Ik had het voor het zeggen en dan houdt dat op. Je gaat dan de kennis die je eerst had, missen. Je wist alles. Dat werd veel minder. Maar als je zelf gewoon mee blijft werken, dan dwingt dat alleen maar ag te voet Jaren hebben <antinc gegeten, it heel glad was en het een keer heel hard regende." Hans „Het was echt ideaal. Lekker even naar huis, een stukje lopen." Van Akkeren kan vervroegd met pen sioen. In een eerdere regeling kon hij er met veertig jaren uit, maar die re geling is komen te vervallen. „Wil ik er nu gebruik van maken, dan moet ik dat nu ook doen." Het was ook het moment voor zijn vrouw om te stop pen. Coby: „Ik zie het niet zitten als er een van ons thuis zit. We kunnen er samen nog van genieten." Ze hoeven de verhuizing naar Tholen niet mee te maken. Voor Van Akkeren was het ook niet nodig geweest, zegt hij. „Zoals het nu is op bepaalde af delingen, kan het niet langer. Kijk eens naar de noodbouw in de tuin. Maar het grootste deel van het ge meentehuis staat hier al. Met depen dances was het volgens mij wel opge lost. Tegenwoordig wordt er met een centrale computer gewerkt. Naar de werkplaats hebben ze tenslotte ook een kabel gelegd." Volgens zijn vrouw had de gemeente op de plek van de zilveruienfabriek van Polderman ook nieuw kunnen bouwen. Hans: „Maar ze zullen wel alle voor en tegens tegen elkaar afge wogen hebben." Het echtpaar heeft voldoende hob by's om de tijd te vullen. De grote tuin rond het huis Stads vaete aan de Hogeweg vergt veel onderhoud. In de achtertuin stroomt het water door de visvijver. Onder de hoge bomen is het schaduwrijk. Van Akkeren is ook actief in de Thoolse damclub. Hij is al 37 jaar secretaris en speelt nog sa men met leden van de damclub in Sint-Philipsland in de Zeeuwse com petitie. Die begint weer in september en wordt op 25 zaterdagen gespeeld. Samen zitten ze al 23 jaar op dansles in Steenbergen. Van Akkeren: „Dan sen doe ik liever dan dammen. We speelden ook wedstrijden, maar daar zijn we mee gestopt. Dan zat je te lang aan de kant op je beurt te wach ten. Op de les zelf is het veel leuker omdat je dan de hele avond danst." Samen zijn ze ook begonnen met een cursus EHBO. Niet omdat ze dat in verenigingsverband nodig heb ben, maar meer voor zichzelf. Wan delen en fietsen doen ze ook graag en Hans wil een oude hobby weer oppakken. Toen ik 25 jaar in dienst was bij de gemeente, kreeg ik een schildersezel. Ik ben met goede moed begonnen, maar dat heeft maar twee zaterdagen geduurd. Het eerste schilderij staat nog steeds in de steigers." De collega's op de afdeling hadden voor het afscheid de Stads vaete courant gemaakt. Ze werden op de laatste werkdag onthaald met een groot bloemstuk en een attentie. Door het hele gebouw hing een pos ter met een foto van het paar: partir c' est mourir un peu (afscheid ne men doet pijn). Met de collega's van de afdeling zijn ze samen uit eten gegaan bij de Gouden Leeuw in Scherpenisse. Dat stelden ze erg op prijs. „Dan zie je de collegialiteit." En ik maar denken dat we voor regelrecht financieel voordeel tegenwoordig toch echt enkel en alleen nog maar bij de 'in staat van oorlogverkerende supermarkten terecht konden. Mooi niet dus. Net zomin als bij al die gelibe raliseerde aanbieders van nutsvoorzieningen overigens. Sterker nog, sinds de handel in gas, water en elektriciteit vorig jaar is vrijgegeven is het er op de energiemarkt wel veel onoverzichtelijker, maar zeker niet goedkoper op geworden. Het is eigenlijk een grof schandaal dat er over de rug van ons als consumenten nu een commerciële koehandel is ontstaan over wie er nu wat nuig leveren bij u in de meterkast. Ik vind het sowieso onbegrijpelijk dat het mogelijk is dat een nutsbedrijf uit Groningen of Gelderland hier in Zeeland goedkopere stroom of voordeliger aardgas en water kan aanbieden dan de energiemaatschappij uit de eigen provincie. Klaarblijkelijk stelt de vrije energiemarkt vrijwel alle aanbieders ook nog eens voor gigantische admi nistratieve problemen. Want terwijl de helft van ons land zachtjesaan niet meer weet van wie ze nu eigenlijk hun gas, water en stroom betrekken, we ten de administrateurs bij de betrokken instanties op hun beurt weer niet van wie ze nu eigenlijk een maandelijks voorschot moeten innen. En diege nen die wél bij hen in de kaartenbak zitten, ontvangen rekeningen waarvan in vele gevallen geen hout blijkt te kloppen. Chaos troef dus. Gelukkig maar dat we dergelijke wantoestanden tegenwoordig afkunnen doen door het op een falend computersysteem te steken. Van het ondoorzichtige gehannes met de voor ons burgers toch o zo belang rijke zaken als gas, water en elektra naar andere primaire zaken, zoals het afhalen van een rijbewijs, paspoort of een identiteitskaart, is een relatief kleine stap. En laat ik er in al mijn naïviteit nu toch altijd van uitgegaan zijn dat dergelijke, door het Rijk verstrekte documenten, gewoon bij iedere ge meente voor hetzelfde tarief af te halen zouden zijn. Wederom geen waar dus. Wie gaat shoppen bij lokale overheden, komt tot de ontluisterende con clusie dat je op de ene plek al een rijbewijs hebt voor nog geen twee tien tjes, terwijl je er elders bijna 50 euro voor neer moet tellen. In iets mindere mate geldt hetzelfde voor paspoorten en identiteitskaarten. Hoe kan zoiets nu, vraag ik me af. Het zijn toch allemaal dezelfde procedures en - op de pasfoto en handtekening na - identieke documenten. Kan iemand mij mis schien uitleggen waarom er dan geen standaardtarieven voor dergelijke be langrijke - met de invoering van de identificatieplicht zelfs verplichte - do cumenten gelden Dergelijke zaken maken mij wat mismoedig. De politiek heeft zowel op lan delijk als gemeentelijk niveau de mond vol van 'transparantie' en het onvol prezen fenomeen 'dualismemaar op tal van punten krijg je geen inzicht in de handel en wandel van de beleidsmakers en hun ambtenaren. Dat je voor het ophalen van huisvuil, het onderhouden van openbaar groen en het on derhoud aan het riool in de ene gemeente meer geld kwijt bent dan bij de andere, kan ik begrijpen. Maar een rijbewijs is een rijbewijs. En of je nu een identiteitskaart als inwoner van Lutjebroek, Ubach over Worms of Blokzijl nodig hebt, mag toch in financiële zin geen enkel verschil maken, dacht ik zo. Niks blijkt echter meer zeker in dit landje. En nu steeds meer gehaaide za kenlui zich op het 'alles uit één kabel'-concept storten, zal het waarschijn lijk niet lang meer duren of we krijgen ook hier binnen afzienbare tijd de prijzige rekening voor gepresenteerd. (Mobiele) telefonie, internet en het ontvangen van tv- en radiosignaal wordt door de moderne technologieën hoe dan ook een stuk voordeliger. Ik vrees alleen dat het door het grote aan tal aanbieders dat zich op deze lucratieve markt zal storten, voor de klant weer erg onoverzichtelijk wordt. De vrijemarktwerking heeft mij en mijn gezin tot nu toe nog niet veel finan cieel voordeel opgeleverd. Misschien moet ik gewoon meer geduld hebben en wachten op het moment dat al die wispelturige computersystemen de commando's van hun baasjes wél omtoveren in duidelijke, eensluidende, kloppende en (vooral) voordelige offertes en facturen. een condensor voor de koeling en afzuigkappen. Om het kookeiland in de vrachtwagen te tillen riep Beeke de hulp in van de heftruck chauffeur die bezig was aan de be strating rond de nieuwe Schutse. „Toch wel makkelijk dat er zoveel aannemers in de buurt zijn," lacht Beeke. Behalve keukenapparatuur ging er ook een operatielamp van het zie kenhuis Lievensberg mee. Ambte naar W. van der Meer die als con tactpersoon voor de gemeente optreedt, bracht de lamp. plus een aantal computers naar Sint-Anna- land. Venekamp: „Afgesproken is dat de keukenonderdelen in Itawa door eigen monteurs in elkaar wordt ge zet. Als dat niet mogelijk is dan hebben de monteurs van Moeleker uit Krabbendijke beloofd dat te willen doen. Maar dat wachten we maar even af." Venekamp is tevre den over het directe resultaat dat zijn bezoek aan Itawa heeft opge leverd. „Veel mooier resultaat dan de onderwijsconferentie. Het kon ook heel snel worden geregeld. Ik was gelukkig net op tijd voor de keuken. Een week later en de ap paratuur zou die naar een opkoper zijn gegaan. Het heeft zo moeten wezen." De afgelopen twee jaar is er enorm veel gebouwd in de gemeente Tho len. Er kwamen maar liefst 339 nieuwe huizen bij. Vorig jaar waren het er 171 en in 2003 werden 168 nieuwe huizen opgeleverd. Ten op zichte van 2002 is er sprake van een enorm verschil, want toen kwamen er op heel Tholen en Sint-Philips land maar 22 huizen bij. In 2000 waren het er 46. De woningbouw concentreert zich in een paar plaatsen. Vorig jaar Tho len, Sint-Philipsland en Oud-Vosse- meer. In Waterfront werden 63 nieu we huizen opgeleverd, in de wijk Stadszicht 61 en elders in Tholen verrezen nog 2 woningen. In Sint- Philipsland is de nieuwbouwwijk Graefnisse verantwoordelijk voor de aanwas met 21 huizen. In Oud- Vossemeer bood de wijk Welhoek vorig jaar plaats aan 15 nieuwe wo ningen en elders in het dorp kwam er nog 1 bij. Elders op het eiland is er heel weinig gebouwd: Sint-An- naland kree^ er 4 nieuwe huizen bij, in Stavenisse en Poortvliet elk 2. In Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Anna Jacobapolder werd vorig jaar geen enkel nieuw huis opgeleverd. Met behulp van een heftruck word het kookeiland in de vrachtwagen getild. Tussen de twee monteurs W. Beeke van de Schutse (rechts) en H. Venekamp. In de vrachtwagen ambtenaar W. van der Meer. Hij bezocht onlangs het ziekenhuis met zo'n 300 bedden in Iwawa en was geschrokken van de deplora bele toestand in de keuken. „Het is knap dat ze daar elke dag weer eten op klaar kunnen maken. Won derbaarlijk." Venekamp had een tweedaagse onderwijsconferentie bezocht (met Poolse, Russische, Litouwse en Letse deelnemers) over het gebruik van geweld, drugs en alcohol op scholen, en knoopte er nog een aantal dagen aan vast om met een Pools contactpersoon alleen de stad en de omgeving te verkennen. „Je komt dan op plaat sen waar je anders geen kans toe hebt. Het was geen officieel be zoek. Dan laten ze toch meestal de mooie dingen zien." Na terugkomst in Tholen zocht Ve nekamp contact met directeur P. Kok van het woonzorgcentrum de Schutse om te vragen of de keu ken van de lijdelijke huisvesting aan de F.M. Boogaardweg be schikbaar was voor het ziekenhuis in Iwawa. Hij kreeg daar groen licht voor en kreeg ook medewer king van het installatiebedrijf dal de nieuwe keuken in de nieuw bouw plaatst. Ook het transport kon worden geregeld. Weer via de Poolse kennis van Venckamp die een transportondernemer inscha kelde die veel op Duitsland en Ne derland rijdt. Na enig zoeken vond de chauffeur de Schutse en konden de spullen worden ingeladen. Hoofd techni sche dienst W. Beeke van de Schutse had samen met de installa teurs het een en ander voorbereid. Alle onderdelen waren losgekop peld en gereed gezet en konden naar buiten worden gedragen of gereden want er waren ook zware ketels bij. Alle spullen gingen de vrachtwagen in. Een kookeiland compleet met gasputten, braadsle de, friteuse en warmhoudplaat, drie kookketels waarvan eentje met roerwerk (voor stampotten en pap), een grote koelkast, ovens, broodtrommels, twee wagens au bain Marie, een compleet koffie zetapparaat van 2 keer 5 liter, een koelcel van drie bij twee meter. Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan 'RAL Overboekt Ten Anherweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3