I De Meestoof krijgt met registratie een Michelinster Geen hotel in gemeentehuis Bekroning op werk van bestuur en vrijwilligers Impuls Scherpenisse en smalstad weer later Thoolse tocht past precies in schema zussen Steendijk 400 OCCASIONS Directeur weg bij Rabobank Havenfeest in Tholen Donderdag 14 juli 2005 61e jaargang no. 34 Altijd meer dan www.autoteam.nl Spar Moerland Scherpenisse sluit Dagelijks activi-tijd voor wonen... Streekmuseum de Meestoof uit Sint-Annaland is be kroond met het certificaat van het Museumregister, een soort Michelinster. Gedeputeerde drs. H. van Waveren reikte het certificaat en het bijbehorende muurschildje vrijdagmiddag uit aan het begin van de mini-conferentie samen bouwen aan het museumbestel in Zeeland. De Meestoof-bestuurders drs. W. Heijbroek en mevr. B. Joosse-Renes waren verbouwereerd. „Echt een geweldi ge verrassing, we zijn er heel blij mee." Schatten Verouderd Zeer bijzonder Kwaliteit Maurice de Coninck: onhaalbaar De Gouden Leeuw uit Scherpenisse verhuist niet naar het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Het vestigen van een hotel-restaurant in het historische pand aan de Markt en de kantoren in de Ds. de Bresstraat blijkt financieel on haalbaar. Volgens Maurice de Coninck is een investering van 6 tot 10 miljoen euro niet op te brengen. Wethouder K.A. Heijboer zegt deze maand nog met andere potentië le belangstellenden te gaan praten om de mogelijkheden van het gemeentehuis af te tasten. „Alles wordt onderno men om Sint-Maartensdijk op te krikken." Presentatie plan aan bevolking in het najaar Er moet een totaalplan komen voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse willen projectontwikkelaars meedoen aan de impuls van beide doipen. Er is wel belangstelling van buiten de gemeente, maar alle partijen moeten hun beleid op elkaar afstemmen wil het project een kans van slagen hebben. De 650.000 euro die de gemeente voor de impuls heeft uitgetrokken is een hoop geld, maar het is niet uitge sloten dat er meer nodig is om als overbrugging te dienen. Deze week Dit jaar doen er evenveel Tholenaren aan de Zevendorpentocht mee als vorig jaar: 352. Vorig jaar steeg het aantal met tien pro cent nu bleef het aantal gelijk. Ook oud-Tholenaren hebben de weg gevonden naar het startbureau in Oud-Vossemeer. Jannie van Haaften-Steendijk (52) met haar dochter Leenke (24) uit Kapelle, en haar zus Ria Steendijk (48) uit 's Gravenpolder doen voor het eerst mee aan de Zevendorpentocht. Ze trainen voor de vierdaagse in Nijmegen en lopen de 40 kilometer. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Directeur Chris Otto (56) vertrekt bij Rabobank Tholen na onoverbrugbare meningsverschillen met het bestuur. Rini Mathijssen, hoofd bedrijven, treedt tot 30 september als waarne mer op. Dan moet er voor langere lijd een waarnemend-directeur komen in afwachting van de fusie-ontwikkclin- gen in de Zeeuwse en West-Brabant- se Rabobankwereld. Otto was vorig jaar al een aantal maanden ziek thuis, wat mede door de interne spanningen veroorzaakt kan zijn. Zie verder pagina 2. Spar Moerland in Scherpenisse sluit aan het eind van het jaar de winkel aan de Kerkstraat. De inwoners van het dorp zijn via een bericht dat huis-aan- huis is verspreid, op te hoogte gesteld. 'Tot grote spijt hebben we om ge zondheidsredenen besloten om eind dit jaar onze winkel te sluiten.' zo schrijven Piet en Heieen Moerland. Zie verder pagina 2. Tholen beleeft zaterdag het eerste havenfeest. Van tien uur 's morgens tot twaalf uur 's avonds zijn er acti viteiten aan de Contr d'Escarpe. De blaaskapel van Concordia opent het programma en de Havenzangers zorgen in de feesttent voor de (inale. Zie verder pagina 11. Robin ia Gold Een solide Groen belegging op Hollandse bodem met 100% inleggarantie - Pensioen op maat - Studie voor uw kinderen Email: a.vandongen@robiniagold.nl info@robiniagold.nl Tel: 0111 - 691786 06-23904548 Fax 0111 - 695076 Advertentie I.M. dus komt u vandaag óf morgen? ZOMER RUIMING Zomeropruiming tot Hoe eerder u komt, hoe meer keuze u heeft! De korting* hoog op, de keuze ne T/M AUGUSTUS Stuur eer Insturen t/m 31 augustus Wie vanuit het vakar een kaartje stuurt naar Ir Paauwe (Zuidweg 20a, Zonnemaire) ontvc cadeau-bon van 50 euro. V. A ippe Het fotoverslag van de Fiets/Stijl-kamertocht van 2 juli op www.interieur-paauwe.nl ZATERDAG Alle woonaccesoires die u op uw bagagedrager passen staan uitge stald om voor opzienbarende prijzen mee te nemen. DONDERDAG Paauwe is de ideale stoi uw fietstocht. Welkom: strekken, onder massaqestoel en met bidon weer op de Kastenwanden op maa lair met geïntegreerde ruimtebesparende (dus ir baar, bijzet-) tafels en stoelen en knappe opklapbedden. Uw adviseurs putten uit jarenlange ervaring. www.interieur-pi Advertentie I.M. Meestoof-bestuurders B. Joosse-Renes en drs. W. Heijbroek zijn verrast door de waardering van gedeputeerde drs. H. van Waver en (links). Het Thoolse streekmuseum is de ne gende van de 36 Zeeuwse musea die deze waardering krijgt. Gedeputeer de Van Waveren zei verheugd te zijn, dat er met de opname in het Neder lands Museumregister een belangrij ke impuls uitgaat naar de Meestoof. Volgens Bonnie Joosse gaat de on derscheiding zeker meetellen. „Bij voorbeeld als je bij het Prins Bern- hardfonds om subsidie aanklopt, maar ook naar sponsors toe geeft het een goed gevoel wanneer je zo'n re gistratie hebt. Er is door onze be stuursleden en vrijwilligers ook ont zettend veel werk voor verricht, want je hele museum moet goed op orde zijn wil je zo'n erkenning krijgen. Naast een geweldige inzet, kost het ook veel geld om je collectie te regis treren, een beleidsplan te maken, enz. Je moet dat allemaal waar kun nen maken en bereid zijn om blij vend te investeren in het museum." In de Meestoof zijn momenteel de tentoonstellingen Om de beurt (de beurtvaart), In naam van Oranje en Op een ouwe fiets moetje 't leren. Van dinsdag tot en met zaterdag kan men van twee tot vijf uur in het voormalige gemeentehuis in de Bierensstraat in Sint-Annaland te recht. „De Meestoof toont de ge schiedenis van Tholen en Sint-Phi- lipsland in al haar kleur en variëteit", zei gedeputeerde Van Waveren. „Dit gebeurt in een hoofdgebouw, twee schuren en in een op het museumterrcin staande Noorse noodwoning. In het hoofd gebouw staan wisseltentoonstellin gen en stijlkamers opgesteld. In de schuren zijn een klaslokaal, ver schillende ambachtelijke presenta ties en een smederij te zien. Streek museum de Meestoof heeft zich ten doel gesteld een museum op Tho len in stand te houden, het verza melen en tentoonstellen van voor werpen, geschriften, boeken, kaarten, tekeningen, enz. van oud heidkundige, culturele en ge schiedkundige aard en van zodani ge zaken, die uit dat oogpunt in de toekomst van waarde kunnen wor den voor de eilanden Tholen en Sint-Philipsland. Het museum stelt zich tevens ten doel het publiek te confronteren met en het te informe ren over de schatten die de streek heeft voortgebracht, zodat de be langstelling wordt opgewekt en de kennis wordt vergroot", aldus Van Waveren. De Meestoof had 21 juni 2001 al een voorlopige registratie gekre gen. Een aantal onderdelen, zoals het collectieplan, moesten nog ver der uitgewerkt worden. „Door de wisseling van functies bij het erf goedhuis (SCEZ) in Middelburg, is een beoordeling drie jaar blijven liggen", zegt Willem Heijbroek. De nieuwe museumconsulent drs. Leo Adriaanse pakte de zaak in sa menwerking met drs. Van Rossum vorig jaar weer op, maar toen ble ken veel zaken al weer verouderd. Bovendien waren in de tussentijd een groot aantal nieuwe eisen ge formuleerd. „Het kwam er eigen lijk op neer. dat wij geheel op nieuw moesten beginnen met een uitgebreider pakket", aldus Heij broek. Hij pakte dat zelf op, samen met Frank Kousemaker en een aan tal andere vrijwilligers. Het resul taat geeft voldoening, want nu wordt aan alle basisvoorwaarden ruimschoots voldaan. „Bedrijfs- en collectieplan geven een goed beeld, er zijn voldoende voorzieningen voor het publiek, er is interne des kundigheid en een stabiele finan ciële basis voor het behoud van de belangrijke collecties." Heijbroek noemt de registratie van betpkenis voor het verkrijgen van fondsen, het deelnemen aan manifes taties en het ontvangen van bruikle nen voor exposities.Voor het eerst zijn de! voorwerpen ingedeeld naar hun betekenis in vier categorieën. Hier door was het collectieplan eind juni geschikt om deel te nemen aan het Museaal Inventarisatie Project. Daar mee maakt de inventaris van het streekmuseum de Meestoof deel uit van de collectie Zeeland. Een vervolg hiervan zal zijn, dat de topstukken door onafhankelijke deskundigen zul len worden beoordeeld voor opname ip de collectie Nederland. „Het is zeer bijzonder dat een muse- ujn met uitsluitend vrijwilligers aan beide kwalificaties voldoet", zegt He ijbroek. „Volgens de museumconsu lent zal het in de toekomst noodzake lijk zijn professionele krachten aan te stellen. Dat heeft mede te maken met het veiligstellen van de collectie en de continuïteit van de werkzaamheden", aldus de secretaris van de Meestoof. De Nederlandse Museumvereniging heeft in 1997 samen met de stich ting Landelijk Contact van Muse umconsulenten de museumregistra- lie in Nederland geïntroduceerd. ZIE VERDER PAGINA 7 Het gemeentebestuur krijgt daarmee na het afblazen van Welgelegen II door Bouman-Potter opnieuw een te leurstelling te verwerken. B. en w. wa ren heel enthousiast toen in januari bekend werd dat Maurice en Tanja de Coninck van de Gouden Leeuw uit Scherpenisse het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk een nieuwe be stemming wilden geven. Wethouder Heijboer sprak toen van een tweeslag, want Castria Wonen zou van het vrij komende pand aan de Hoge Markt in Scherpenisse een woonservicecen- trum maken. De gemeente had Castria met zijn projectontwikkelaar Marsaki inmiddels subsidie toegezegd uit de isv-pot. „Het onderzoek om van de Gouden Leeuw een woonzorgcen trum te maken was in april al rond en viel positief uit", zegt Heijboer. „Dit was dus geen breekpunt, maar alleen de financiële haalbaarheid van de aan koop en verbouwing van het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk. Op 27 ju ni hebben we een laatste gesprek met Maurice de Coninck gehad en voor hem bleek dit niet haalbaar. De eind streep hebben we dus niet gehaald." De wethouder betreurt het. „We wil len immers een impuls voor Sinl- Maartensdijk en Scherpenisse en daarom doen we er alles aan om wat andere oplossingen te vinden. Alleen moeten we wel rekening houden met de factor tijd. Dat hebben we hierbij ook gezien. Veelal vergt zoiets veel meer tijd dan je denkt." Het onderzoek naar de mogelijkhe den voor de vestiging van een hotel restaurant in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk is negatief uitge vallen. De hotelketen Golden Tulip heeft samen met Maurice en Tanja de Coninck berekeningen gemaakt voor het verwezenlijken van 45 hotelbed den in de gemcentekantoren aan de Ds. de Bresstraat. In het historische deel van het gemeentehuis aan de Markt zou in de raadzaal het restau rant van de Gouden Leeuw komen met in de trouwzaal op de begane grond een brasserie: een eetgelegen heid met een laagdrempelig gehalte. „De kosten hiervan zijn dermate groot, dat het niet op te brengen is", zegt Maurice de Coninck. „Ik krijg het in elk geval niet gefinancierd. Je moet denken aan een investering tus sen de 6 en 10 miljoen euro en dat is voor mij persoonlijk niet haalbaar. Je kunt wel aan allerlei ingewikkelde constructies gaan denken en ook der den inschakelen, maar ik wil zelfstan dig ondernemer blijven en plezier in mijn vak houden." Pagina 2: Gezond verstand zegt Dat zegt B. Roelofs van het adviesbu reau Buck consultants uit Nijmegen over de vertraging die (weer) is opge treden bij het uitwerken van projecti deeën. Het op elkaar afstemmen van de projecten en het vinden van de be nodigde financiën kost meer tijd dan gepland. Pas na de zomer wordt het totale plan door het college van bur gemeester en wethouders besproken en aan de gemeenteraad voorgelegd. De presentatie zou in mei al plaats vinden, maar dat is niet mogelijk ge bleken, zo licht Roelofs toe. „Er is wel een plan opgesteld, maar de ingrediënten moeten aan elkaar gekoppeld worden om de kans op de haalbaarheid te vergroten." Volgens Roelofs zit hem in het aan elkaar kop pelen de kneep. Het gaat volgens de adviseur bij dit soort projecten om de langere termijn. En dan moet er ook interesse zijn van andere partijen dan de bestaande bedrijven in het gebied. „Projectontwikkelaars hebben wel belangstelling getoond, maar die wil len het liefst dat het in één totaalplan bekeken wordt." ZIE VERDER PAGINA 7 Hans van Akkeren stopt na 42 jaar bij de gemeente Stephanie Geluk wint met Eegedima het jeugdtoernooi Pieter van Dijke slaagt ondanks ziekenhuisopname voor vmbo-examen EN VERDER... Vier gewonden bij botsing op berucht kruispunt Militairen Prinses Irenebrigade oefenen in overleven Grote aanvoer van aardappelen op veiling NOOIT WERD IEMAND DOOR EN IX)OR SLECHT VAN HET ENE MOMENT OP HF.T ANDERE Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Dc zussen Steendijk zijn afkomstig uit Stavenisse maar wonen op Zuid-Beveland. Ze doen voor hel eerst mee, vertelt Jannie: „Mijn dochter woont in Nijmegen en ziet daar de vierdaagse langs komen. Ze stelde voor om ook eens mee te doen. Mijn zus Ria vond het ook een leuk idee. We hebben geen ervaring dus hebben we op internet een trainingsschema opgezocht om het op te bouwen. Tien kilometer, vijftien, twintig, twee keer twintig en zo naar de veertig. Deze tocht past precies in het schema. Het was voor ons de eerste keer dat we een georganiseerd tocht meemaakten. We vonden het alledrie bijzonder goed georganiseerd. Op heel de route. We kregen watermeloen en appelsap. Een dikke pluim voor de organisatie." Het viel haar wel op dat er weinig bekenden meeliepen. „Ik was benieuwd wie ik te gen zou komen, maar dat viel tegen. Toch was het wel leuk om weer mensen te ont moeten die ik jarenlang niet gesproken heb." Zelf kan ze niet meedoen met de vierdaagse. Ze is uitgeloot. Ze gaat nu als verzorgster mee voor haar zus en dochter. Zie verder pagina 7. Jannie van Haaften-Steendijk (tweede Scherpenisse. van links) met haar dochter Leenke en zus Ria (vierde en vijfde van links) op de Lageweg bij .0—

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1