Provincie Zeeland Beleidsprogrammering Sociale Zorg (BSZ) 2005-2008 'Ik mot ze uut de modder niepe' Stoeprakkers uit Nieuw-Vossemeer kampioen op festival dweilbands Zeeuwse Kenniseconomie Doré 30 cent met 320 ton Subsidie voor kinderkamp Donderdag 14 juli 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 28/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Toeristisch trendkrant Met ingang van juli 2005 is een nieuw subsidie- en uitvoeringskader voor zorg en sociaal beleid van kracht. Provinciale Staten Nieuws uit de Staten De Stoeprakkers uit Nieuw-Vossemeer zijn zaterdag kampioen geworden van de open Zeeuwse kampioen schap voor dweilbands. Ze vielen op door hun kleding en act. Ze slaagden erin het publiek bij het optreden te be trekken door ze een polonaise te laten doen. Tweede wer den de Neutekraekers uit Oud-Vossemeer die het publiek verraste door een echte Smart voor te rijden met een lap eromheen. Het motto was het smartlappenfestival. Muzi kaal kampioen werd Héhé band uit Prinsenbeek. ió Abdij Nieuws Foto: Fietsende scholieren (Jaap Wolterbeek). Woensdag 6 juli is het Akkoord Zeeuwse Kenniseconomie onder tekend door de zogeheten drie o's oftewel Onderwijs, Overheden en Ondernemers. Het akkoord met de titel "Kennis maken in Zeeland" wil de Zeeuwse kennis economie ingrijpend versterken. Voor de periode 2005-2010 zijn drie hoofddoelen geformuleerd. Om de Zeeuwse kenniseconomie structureel te kunnen verbeteren moet duidelijk worden gekozen op welke gebieden initiatieven worden ontwikkeld. De partners willen uitgaan van de sterke pun ten van Zeeland en voortbouwen op eerder verschenen notities, zoals Pieken in de Delta en het Provinciaal Sociaal-Economisch Beleidsplan 2005-2008. Er zijn vijf focusgebieden vastge steld: logistieke dienstverlening, procesindustrie, kusttoerisme, watermanagement en aquacul- tuur. Hoofddoelen De hoofddoelstellingen van het akkoord zijn ambitieus. Als eerste wordt gestreefd naar meer gekwalificeerde mensen en een hogere onderwijsparticipatie. Op die manier moeten studenten aan het eind van hun opleiding kwalifi caties hebben die aansluiten bij de vraag van de werkgevers. Bovendien moeten de projecten zorgen voor een hogere onder wijsdeelname. Beroepsbevolking en docenten moeten bijscholings mogelijkheden krijgen om aan te kunnen sluiten op nieuwe ontwik kelingen. Een tweede hoofddoel is het rea liseren van een effectieve kennis uitwisseling. Vraag en aanbod van kennis moeten bij elkaar gebracht worden, zowel fysiek als virtueel. Het derde hoofddoel is het bevor deren van innovatie. Ondernemingen en organisaties in Zeeland moeten beter aan kun nen sluiten op veranderende (markt)omstandigheden. De pro jecten richten zich vooral op het stimuleren van vernieuwingspro jecten, het begeleiden van begin nende ondernemers en het verbe teren van het innovatievermogen van de bestaande ondernemer. Brochure In de uitgebrachte brochure is te lezen hoe de investeringen zijn, wie welke bijdrage levert en wat de randvoorwaarden zijn, evenals het invoeringstraject. De brochure is te bestellen bij het provinciaal informatiecentrum (zie linksboven). Voor het tweede jaar heeft het Kenniscentrum Toerisme Recreatie een trendkrant uitge bracht in opdracht van de provin cie Zeeland. Hoewel de cijfers een minder rooskleurig beeld laten zien dan het jaar ervoor, wordt er ook gekeken naar de oorzaken en de toekomstverwachtingen van de verwende consument. In haar voorwoord wijst de ver antwoordelijk gedeputeerde, mevrouw M. Ie Roy, op het belang van een heldere en eer lijke analyse. Alleen zo kunnen maatregelen genomen worden op het gebied van innovatie, voor waardenscheppend beleid, mar keting en promotie. De provincie wil daarin een voortrekkersrol spelen die onder andere tot uit drukking komt in de ondersteu ning van het Kenniscentrum Toerisme Recreatie. Cijfers Uit de grafieken blijkt dat de Zeeuwse ontwikkeling achterblijft bij de landelijke trend en dat deze daling voornamelijk veroorzaakt wordt door het verminderde aan tal vakanties van vaste gasten. Wel varieert de ontwikkeling per regio. Het toerisme concentreert zich nog steeds in de zomer maanden, met name in juli. Gelukkig geeft de toerist in Zeeland gemiddeld wel veel geld uit en de werkgelegenheid in de sector is stabiel gebleven. Hoe tevreden de toerist in Zee land is, waar Zeeland goed in is, waar groeimogelijkheden liggen en wat de economische voorde len zijn van toerisme in Zeeland is eveneens te lezen. De krant kan onder andere besteld worden bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland (zie linksbo ven). In 2004 zijn door het provinciebe stuur de Zorgvisie Zeeland 2004- 2008 en de Sociale Agenda 2005-2008 vastgesteld. Om de plannen en ambities uit de beide documenten nader uit te werken en te verwezenlijken is één inte graal uitvoeringsprogramma opgesteld. In de periode 2005-2008 staan de volgende tien programma's centraal: Maatschappelijk toegankelijk; Zeeland Woonzorgland; Zuinig op zorg; Jouw zorg, mijn zorg; Gevoel op veilig; Vernieuwing in het vrijwilligers werk; Vitale dorpen, leefbaar platteland; Jeugd telt mee; Niemand aan de zijlijn; Ideeënnetwerk. In deze programma's worden kan sen en bedreigingen voor zorg en sociaal beleid in beeld gebracht. Ook wordt aangegeven waar de provincie, in samenwerking met anderen, de komende jaren op in wil zetten. Bij de programma's is al rekening gehouden met de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO), die naar verwachting in 2006 wordt ingevoerd. Een aan tal bestaande wetten en subsidie regelingen zullen in de WMO wor den ondergebracht. Centraal in de WMO staat de eigen verantwoordelijkheid, zelf standigheid en zelfredzaamheid van de individuele burger. Daarvoor moet een samenhan gend beleid worden ontwikkeld op het gebied van maatschappe- Zeeland Tijdens de vergadering van Provinciale Staten van 1 juli 2005 werd o.a. gesproken over: Kadernotitie integraal jeugd- Foto: Kinderen aan het strand (Anda van Riet). lijke ondersteuning, wonen en welzijn. Alleen zo kan de ver wachte ondersteuning door vrij willigers en mantelzorgers gerea liseerd worden. Vooral de gemeenten krijgen in het kader van deze wet een grotere verant woordelijkheid. De provincie vindt het belangrijk dat deze nieuwe wet voor de inwoners van Zeeland met zo weinig mogelijk overgangsproblemen gepaard gaat en dat er een goed voorzie ningenaanbod ontstaat, waardoor mensen langer zelfstandig kun nen blijven wonen. Provinciale instellingen Voor alle programma's is een belangrijke rol weggelegd voor gelieerde en gesubsidieerde instellingen als Scoop, Sport- Zeeland en Klaverblad. Zij hebben een functie in de signalering, ondersteuning, de samenhang tussen de projecten en de terug koppeling en overdracht naar het werkveld. Subsidiemogelijkheden Alle subsidiemogelijkheden op het gebied van zorg en sociaal beleid zijn binnen de Beleidsprogrammering geïnte greerd. Subsidies voor projecten en activiteiten moeten jaarlijks vóór 1 april of 1 oktober worden ingediend via het aanvraagformu lier. Subsidieaanvragen van min der dan 5.000 kunnen het hele jaar door worden ingediend. Samen met de genoemde provin ciale instellingen wil de provincie kennisoverdracht en samenwer king stimuleren. De provincie geeft daartoe onder andeere twee maal per jaar het blad "BSZ informatief" uit over de projecten die binnen de BSZ in Zeeland worden utgevoerd. De Beleidsprogrammering Sociale Zorg 2005-2008 kan opgevraagd worden bij het pro vinciaal informatiecentrum en is te downloaden via www.;eelgnd.nl. De kadernotitie jeugdbeleid schetst op hoofdlijnen de uit gangspunten voor een provinciaal jeugdbeleid. Het jeugdbeleid moet zich richten op een vang netfunctie, op het stimuleren van vernieuwing en op het wegnemen van knelpunten, teneinde een vol waardige deelname van jeugd en jongeren in de leeftijd van 0-24 jaar aan de samenleving mogelijk te maken. Provinciale Staten stellen unaniem de kadernotitie Integraal Jeugdbeleid vast. Incidentele middelen Gemeenschappelijke Regeling Zeeuwse Bibliotheek voor 2005 Door Provinciale Staten is expli ciet aangegeven dat de collectie vorming en openingstijden voor de Zeeuwse Bibliotheek op het niveau van 2004 dienen te blij ven. Mede in verband hiermee is er voor het jaar 2005 een inci denteel bedrag nodig van 409.000,- als provinciaal aan deel in de totaal benodigde inci dentele middelen ad 522.000,-. Provinciale Staten stemmen una niem in met het verlenen van een extra provinciale bijdrage in de kosten van de Gemeenschappe lijke Regeling Zeeuwse Biblio theek voor het jaar 2005 van 409.000,-. Provinciaal bibliotheekplan 2005-2008 en structurele meerkosten Zeeuwse Bibliotheek In de provinciale visie past een kwalitatief hoogwaardige Zeeuwse Bibliotheek binnen dit maatschappelijke effect. Provinciale Staten stellen una niem het concept provinciaal bibliotheekbeleidsplan vast en de provinciale basissubsidie voor de Gemeenschappelijke Regeling Zeeuwse Bibliotheek, dan wel de opvolger daarvan, voor de perio de 2006-2008 ten bedrage van 5.069.089,-. Statenvoorstel Trajectnota/ MER Kanaalkruising Sluiskil Het oplossen van het verkeers knelpunt van de Sluiskilbrug over het Kanaal Gent-Terneuzen is een reeds lang gekoesterde wens van de provincie. De nu voorliggende Trajectnota/ MER is opgesteld door de Project organisatie Kanaalkruising Sluis kil, waarin de provincie Zeeland, Rijkswaterstaat Zeeland en de NV Westerscheldetunnel gezamenlijk opereren. Provinciale Staten besluiten una niem: - in te stemmen met bijgevoegde concept reactie van Gedepu teerde Staten op de Traject nota/MER Sluiskil; - Gedeputeerde Staten te manda teren om de provinciale reactie verder af te handelen en voor 8 september 2005 toe te zenden aan het Bevoegd Gezag. Statenvoorstel Structurele subsidie Stichting Zeeuwse Schaapskudde 2006-2010 De Stichting Zeeuwse Schaaps kudde verzoekt om een subsidie voor de jaren 2006 t/m 2010. Voorgesteld wordt om de subsi die van 2005 te continueren. Voor 2005 is een bedrag van 27.100,— in de begroting opgenomen. Dit bedrag is tevens uitgangspunt voor 2006 en zal jaarlijks geïndexeerd worden. Provinciale Staten stemmen in met het voorgestelde. Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg René Slager raapt aardappelen op voor de huisverkoop bij zijn oom Daan Bijl aan de Hartogsweg in Scherpenisse. René Slager uit Scherpenisse zit op zijn knieën op het land. Met zijn handen maakt hij de aard appelen bloot om de laatste kist te vullen die hij meeneemt naar de boerderij van zijn oom Daan Bijl aan de Hartogsweg. Het was zaterdagochtend niet gemakke lijk om met de rooier de aardap pelen naar boven te werken. Op de.lagere delen van het aardap pelperceel aan de Havenweg bij Gorishoek is het voor de rooier te nat. Op de hogere delen lukt het wel. „We rooien voor de huisverkoop, Doré's en Frieslan den Er wordt vooral aan de cam- pinggasten verkocht. Er zijn er bij die bijna dertig jaar om aardappelen komen. De Belgen bakken graag patat van de Fries- landers." Slager werkt zelf bij de gebroe ders Hage aan de Molenweg in Scherpenisse. Hij doet in grond verzet. „Dit is mijn hobby. Op za terdag help ik mijn oom. Ik doe dit graag. Zeker als het zonnetje weer gaat schijnen." René heeft wel een oliebroek aan getrokken om tussen de aardap pelbedden te knielen en droog te blijven. De aardappelen zijn 'vuil' na de vele regenval van vori ge week. Dit in grote tegenstelling tot enkele weken geleden toen het seizoen opende na een zeer droge periode en de aardappelen blank uit de Thoolse klei kwamen. „Ik mot ze noe uut de modder niepe," zegt Slager. De prijzen op de veiling in Sint-Annaland waren na de regen flink opgelo pen. De aanvoer was vorige week met 29 ton veel minder en dat dreef de prijs van de Doré's op van 26 eurocent naar 45 euro cent per kilo. „Een regenpries," zegt René, „als de boeren maan dag en dinsdag weer op het land kunnen om te rooien dan zakt de prijs weer." De aardappelprijs heeft zich goed staande weten te houden na herstel van de aanvoer. Werd er een week geleden 45 eurocent per kilo Doré's betaald bij een aanvoer van slechts 29 ton door de zware regenbuien, gisteren was de prijs nog 30 cent bij een aanvoer van maar liefst 320 ton. Zoveel aardappelen tegelijk is dit seizoen nog niet voorgekomen op de veiling Sint-Annaland. Dinsdag werd er bij een lagere aanvoer min der betaald voor een kilo Doré's: 26 cent. Volgens een onderzoek van Albert Heijn verliest de gekookte aardappel terrein op de eettafel, al is die met 53% nog wel populair, maar in de jaren negentig was dat nog 64%. Rijst en pastaproducten verdringen de aardappel, maar de recent begonnen promotiecampag ne van de gezamenlijke Thoolse veilingen kan het aantal Nederlan ders dat gekookte aardappelen eet mogelijk weer opkrikken. Woensdag 13 juli: Doré 25-30, Première 18, Gloria 18, Frieslander 18-21, Nicola 20-22, Eigenheimer 31-36, Bildtstar 29-34, bonken 38- 40, drielingen 11, kriel 46-53, aan voer 320 ton. Dinsdag 12 juli: Doré 25-26, Pre mière 18-19, Frieslander 18-22. Ni- cola 26. Eigenheimer 40-41, Bildt star 29-36, bonken 37-39, drielingen 9-10, kriel 36-50, aan voer 242 ton. De provincie stelt 4246 euro beschik baar voor het organiseren van een kin derkamp in de herfstvakantie. Het kamp wordt door de jeugd- en jonge renwerker van de gemeente Tholen voorbereid en samen met leden van de jongerenraad uitgevoerd. Hoe het programma er uit gaat zien is nog niet bekend. De provincie honoreert het verzoek om subsidie omdat het vol doet aan de doelstelling om kinderen te stimuleren. Er hadden zich 21 bands aange meld maar op het laatste zegden er vijf om uiteenlopende redenen af. Volgens Ivo Slokkers van de Lamsöóren die het festival voor de negende maal verzorgt, heeft het te maken met de vakantieperiode. „Sommigen schrijven zich in ja nuari en februari al in. Ze repete ren dan voor de carnaval, maar daarna wordt het minder en laten ze een kampioenschap als dit snel schieten. We hebben er nu 16 en dat is twee bands minder dan vo rig jaar. We hebben er wel voor gezorgd dat de tent van 2 uur 's middags tot 9 uur 's avonds vol zit." Voor het eerst waren er twee cate gorieën gemaakt. Voor de act die de bands opvoerden en voor de muzikale prestaties. „Dat hebben we gedaan om te voorkomen dat een band die het beste muziek maakt altijd zou winnen." Er waren vier podia waar de dweilbands op konden treden. In de tent op het plein aan de Raad huisstraat, aan de Ring, op de hoek van de Zilverstraat/Voor- straat en op de hoek bij de Raad huisstraat/Voorstraat. De Stoeprakkers slaagden er vol gens de jury (steeds bestaande uit drie leden) het best in om op het motto in te spelen. De Neutekrae kers hadden het motto letterlijk genomen en een Smart in een lap gewikkeld. Voor de organiserende Lamsöóren had de dweilband bo vendien een speciaal lied gemaakt. Vrijwel alle leden werden daarin bezongen. De derde plaats was voor Ut nuk me niks uit Hooger- heide. Ook deze band kwam met een Smart op de proppen, maar dan gemaakt van hout. Ook het smartlappenrepertoire van deze band viel erg in de smaak bij de jury. Muzikaal kampioen werd de Héhé band uit Prinsenbeek. De jury oor deelde dat deze band bestaat uit 'muzikale toptalenten met zeer re cent repertoire.' Het publiek werd ook nog beetge nomen. Om vijf uur zou de be faamde Vlaamse artiest Eddy Wal- ly optreden in de tent in de Raadhuisstraat, maar het werd een imitatie-Wally door Jos Vaders van de Lamsöóren. Hij liet zich wel door een limousine via de Bo- neblokstraat tot aan de ingang van de tent rijden, compleet met vier lijfwachten zoals het een echte ster betaamt. Binnen werd het publiek nog eni ge minuten in spanning gehouden tot 'Wally' zijn opwachting zou maken. Het verschijnen van de au to bracht steeds meer mensen op de been die ook graag getuige wil den zijn van wat er komen zou. Vaders bleek zich de mimiek van de smartlappenartiest eigen te hebben gemaakt toen hij een aan tal nummers playbackte. Leden van de Stoeprakkers op weg naar hun optreden op het podium aan de Ring.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13