Nachtmarathon Oosterscheldeschool brengt ruim 1167 euro voor Dorcas op Laatste kans hulp huurders Castria Wandelen en fietsen voor Lesotho Vrouw gewond na ongeluk op Rijksweg bij Anna Jacobapolder Geweldig express tegen pesten Open atelier bij Jan Kettelerij CU houdt vast aan koers industriegrond Donderdag 7 juli 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Rond kwart voor zeven vrijdagochtend zaten de leerlin gen te knikkebollen. De laatste uurtjes van de nachtma rathon voor de dertien leerlingen uit groep zeven en acht en hun meester Peter Tange van de Oosterscheldeschool in Scherpenisse zijn aangebroken. Ze hebben twaalf uur lang zonder slaap gedaan. Met de fancyfair en de mara thon samen konden de leerlingen 1167,83 euro overhan digen aan Tiny Goeree van Dorcas. Kees Slager over verdronken dorpen Nog 177 bedrijven voor bodemsanering Aidspatiënten Proef voor twee jaar met de GGD Er zijn maar 4 aanmeldingen bij de GGD bekend van Tholenaren die aanklopten om hulp om zo te voorkomen dat ze uit hun huis zouden worden gezet. Samen met ge meenten in de Oosterschelderegio, woningcorporaties, Emergis en de stichting maatschappelijke werk is een project opgezet om te voorkomen dat mensen op straat zouden worden gezet door woon- en huurproblemen. In het rapport over het eerste half jaar, van 1 april tot en met 31 december 2004, blijkt dat er 47 aanmeldingen zijn ge weest, waarvan slechts 4 uit Tholen. Doorbraak nodig Prestigeproject De dertien leerlingen van groep zeven en acht van de Oosterscheldeschool in Scherpenisse bleven wakker voor Dorcas. Joy de Korte vond het rond half ze ven wel moeilijk om wakker te blij ven. „Toen wilde ik wel naar huis." Het laatste half uur zit ze achter de computer de tijd uit te zitten. Ande ren hangen half over de tafel. Of on dersteunen hun hoofd. Vanaf don derdagavond half negen hebben de leerlingen een heel programma doorlopen om de twaalf uur te over bruggen. Niet in hun eigen bed, maar in het klaslokaal terwijl het buiten aardedonker was. Ze werden wakker gehouden door lessen be grijpend lezen, rekenen, taalspelle tjes maar gingen tussen door ook even naar buiten om een luchtje te scheppen. Vanaf elf uur kregen ze een gastles van Perry Bakx (oud voorlichter van de gemeente Tholen) over de ge schiedenis van de het eiland en de herindeling van de gemeente. De ouderraad had mensen opgeroepen die het leuk vinden om iets over de geschiedenis van het eiland te ko men vertellen. Rond twaalf uur kwam een van de moeders een ver snapering brengen en daarna kregen de kinderen pannenkoeken met spek. Ook toen gingen de leerlingen daarna weer even naar buiten. Om drie uur werden met de hulp van twee moeders droomvangers gemaakt. Een van de kinderen ver telde ook iets over het boek dat ze gelezen heeft. Vanaf vijf uur hebben de leerlingen spelletjes gedaan, zo als sjoelen en darten. Daarna brak een moeilijke periode aan tot het De jongerenraad Tholen (Joth) wil voor de brugklassers van de twee scholen van voortgezet onderwijs op Tholen aandacht besteden aan pesten. Het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk heeft al positief gereageerd, maar aan het Calvijn college was de vraag maandag avond nog niet voorgelegd. Dat bleek tijdens de openbare vergade ring van de Joth in Poortvliet. De raad besteedde vorig jaar ook al aandacht aan het pesten op de basis scholen. Dat was zo'n succes dat overwogen wordt dit ook op de middelbare scholen te doen. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van de zogeheten geweldig express, een grote vrachtwagen met een open container waar een tentoonstelling in is gemaakt. Leerlingen moeten met een lijstje in de hand vragen in vullen. Volgens jongerenwerkster Ingrid Bras wordt er op een ludieke wijze aandacht besteed aan vooroordelen. Haar ervaring is dat het veel stof tot gesprek en discussie geeft. De ex press biedt ook lesmateriaal voor leerkrachten. Een nadeel is dat het bedoeld is voor de brugklassers. Een deel daarvan heeft er het afgelopen schooljaar op de basisschool al mee kennisge maakt. Het project kan alleen door gaan als beide scholen meedoen. Beeldend kunstenaar Jan Kettele rij uit Tholen doet op 8 en 9 juli mee aan het open atelier van de Zeeuwse kunstkring. Op beide da gen kunnen belangstellenden een kijkje nemen in zijn atelier, tuin en huis aan de Kon. Wilhelmina- straat. Daar worden sculpturen, in stallaties en in opdracht gemaakte relatiegeschenken geëxposeerd. Steensoorten, gereedschappen en werken waarmee Kettelerij bezig is, zijn ook te zien. Zoals het mo del van een kunstwerk dat in de nieuwbouw van de scholenge meenschap Prins Maurits te Mid- delharnis komt te hangen. „Die opdracht heb ik verworven uit een 'prijsvraag' die drie kunstenaars in opdracht van het schoolbestuur moesten presenteren", vertelt de Thoolse kunstenaar. Hij exposeert momenteel in Den Haag en Eek en Wiel, vanaf eind augustus is werk van hem te zien in Wouwse Plan tage en op 11 november in Terneu- zen. Het open atelier is op vrijdag 8 ju li van tien tot negen uur en op za terdag 9 juli van tien tot vijf uur. Schrijver/publicist Kees Slager uit Poortvliet verzorgt donderdag 14 juli een inleiding over verdronken dorpen in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Slager zal er ingaan op de dorpen die in het verre verle den door de zee zijn verzwolgen, in 1953 en die mogelijk in de toe komst prijs moeten worden gege ven aan het water. De VPRO-radio- rnaker doet dat tijdens de opening van de wisseltentoonstelling Ver dronken dorpen op Schouwen-Dui- veland. in samenwerking met de stichting cultureel erfgoed is er een expositie over gemaakt. Aan de hand van ou de kaarten, tekeningen, verhalen en teksten wordt een beeld geschetst van de geschiedenis van het eiland, van de dorpen die verloren zijn ge gaan en van de dorpen die gebleven zijn. De tentoonstelling is tot stand gebracht door historicus Jan Zwe- mer en vormgever Ramon de Nen- nie. De expositie in de caissons aan de Weg van de Buitenlandse Pers, duurt tot en met 5 november en is te zien van dinsdag tot en met zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur. Op za terdag 13 augustus wordt er vanuit het museum een krekenwandeling gehouden en op zaterdag 3 septem ber vindt de opening plaats van het koninklijk huis en de watersnood. De provincie Zeeland moet nog 177 bedrijven benaderen voor bo demsanering. Van 1997 tot en met 2004 zijn er al 170 plaatsen onder handen genomen. Voor de aanpak van de ondernemingen in de perio de 2005-2009 draagt de provincie 72.570 euro bij. Voor de bodemsa nering in gebruik zijnde bedrijfs terreinen werkt Zeeland samen met de provincies Limburg en Noord-Brabant in de stichting BSB Zuid. Doel van de operatie is om bedrijven te stimuleren om vrijwillig en in eigen beheer de bo dem te onderzoeken en zonodig te saneren. Dit op basis van geza menlijke afspraken tussen over heid en georganiseerd bedrijfsle ven. In Zeeland hebben 700 bedrijven een inventariserend on derzoek uitgevoerd en ter beoorde ling aan de BSB overlegd. Hiervan zijn circa 350 bedrijfsterreinen zo danig verontreinigd, dat een nader bodemonderzoek nodig is. Dit zal in de periode 2005-2009 worden uitgevoerd. ontbijt van kwart over zeven. Maar volgens Tange hielden de kinderen elkaar goed in de gaten. Af en toe werd er flink op de tafels geroffeld. Niet om iedereen bij de les te hou den maar om iedereen wakker te houden. Het saaiste van de nacht was om half zeven, het leesuurtje uit Ondersteboven, zeggen de kinderen bijna allemaal. Maar dat was ook half zeven in de ochtend. De leerlingen konden door familie en kennissen gesponsord worden. Ook bedrijven zijn gevraagd om een duit in het zakje te doen. Er werden 25 bedrijven aangeschreven; vier re ageerden, drie gaven echt geld. Dat viel Tange wel een beetje tegen, zei hij. Maar met de opbrengst van de fancyfair, de bijdragen van de be drijven én het geld dat de kinderen bijeenbrachten was er uiteindelijk 1167,83 euro. Daarvan werd het leeuwendeel door de kinderen opge bracht: 672 euro. Joy de Korte had het meeste spon sorgeld weten binnen te halen: 150 euro. Per kwartier was per leerling, plus de meester 1 euro verdiend, zo had Tange uitgerekend. Joy mocht in de hal van de school de cheque overhandigen aan Tiny Goeree van de stichting Dorcas voor het project in Lesotho. Het land in Zuid Afrika wordt economisch verlamd. Het aantal aidspatiënten neemt schrik barend toe, vooral onder de actieve bevolking. Ziekenhuizen en klinie ken raken overvol. Aidspatiënten worden naar huis gestuurd om plaats te maken voor zieken die wel te genezen zijn. De druk op de zorg thuis aan de aidsslachtoffers neemt toe. Dorcas steunt via partnerorga nisaties in Lesotho het thuiszorg project met het verstrekken van voedselpakketten, vitaminen, kle ren, dekens en huishoudelijke mate rialen. De ChristenUnie houdt tóch onver anderd vast aan een beperkte uit gifte van industriegrond per jaar. In de gemeenteraad corrigeerde fractievoorzitter P. van Belzen zijn partijgenoot W. Mol, die zich in de commissie ruimte ruimhartiger had opgesteld. Er bleek allerminst sprake te zijn van een ommezwaai. „We blijven bij ons standpunt, zo als weergegeven in ons gemeente programma. dat de rust en de ruimte in onze gemeente - zie ook Bestemming Tholen - onze grote voorkeur heeft. Dit resulteert in een beperkte uitgifte van bedrijfs- grond om verstening te voorko men", zei Van Belzen. „Dat is een heel ander geluid dan vorige week", stelde J.J.P.A. Boulogne (ABT) vast. „Inderdaad, het is een correctie", aldus de CU-fractie- voorzitter. Alle vier konden dankzij de 'laatste kans hulp' in hun woning blijven. Er wordt hulp geboden aan mensen met hoge huurschulden, onaange past gedrag en bij het voorkomen van huisuitzetlingen. Cliënten wor den via de corporaties verwezen naar het project woon(her)kansen. Het gaat daarbij om huurders met meervoudige problematiek. Als er sprake is van huurschuld wordt doorverwezen naar de gemeentelij ke schuldhulpverlening. In alle an dere gevallen (overlast met of zon der huurschuld) wordt hulp verleend door maatschappelijk wer kers die de mensen thuis bezoeken en bepalen of ze in aanmerking ko men voor hulp. Uit de eerste gege vens blijkt dat er voor de laatste kans hulp 13 uit de gemeente Goes komen, 12 uit Reimerswaal, 10 uit Schouwen-Duiveland en 5 uit Bor- sele, 1 uit Kapelle en 1 uit Noord Beveland een verzoek op hulp heb ben gedaan. Volgens directeur J.J. Kloet van Castria Wonen valt het inderdaad op dat er weinig huurders uil Tholen zijn aangemeld. „Het is nog een proef. Het wordt overal wat verschillend opgepakt. Het aantal van Tholen lijkt weinig, maar het kan ook zijn dat er van elders rela tief veel zijn. Wellicht moet het se lectieproces anders. Er is ook naar gestreefd om mensen meteen te hel pen en geen wachtlijst te creëren. Dat leek eerst te gebeuren, maar dat viel toch wel mee. Het kan zijn dat wij wat strenger waren en de ande ren wat soepeler." Er is ook een project die mensen een nieuwe kans geeft wanneer ze uit een psychiatrische instelling zijn ontslagen en zelfstandig gaan wo nen. Cliënten waarvan verwacht wordt dat ze zelfstandig kunnen wo nen, worden verwezen naar het pro ject woon(her)kanscn. Die neemt contact op met de woningcorporatie en stelt een begeleidingsplan op. De begeleiding wordt uitgevoerd door een psychiatrisch verpleegkundige. Voor dit onderdeel hebben zich 22 cliënten aangemeld. Er is niet uitge zocht waar ze vandaan komen. Alle 22 verblijven in Emergis in Goes. Op dit moment zijn er enkel contac ten met Emergis, de Zeeuwse instel ling en niet met de GGZ westelijk Noord-Brabant (dat doet niet mee aan het project), waar Thoolse cliënten onder vallen. Wel wordt er samengewerkt met het project bege leid wonen van Emergis. De Thool se situatie zal nu in de stuurgroep besproken worden. Wordt het pro ject namelijk voortgezet, dan zal ook westelijk Noord-Brabant be trokken moeten worden in het ge heel. Het komt namelijk wel eens voor dat Thoolse cliënten in de in stellingen in West-Brabant terug willen naar Tholen. Het gaat om een proef van twee jaar. Zaterdag hebben 61 deelnemers 453,65 euro bij elkaar gefietst en gewandeld voor Lesotho, het Zuid-Afrikaanse thuiszorgpro ject van Dorcas. Bij de start om elf uur op landschapscamping Kruytenburg in Poortvliet regen de het licht, maar de eerste wan delaars gingen toch fier op pad. Hier gingen totaal 37 fietsers en wandelaars van start, hetzij voor de 14 of de 33 km. Bij de tweede startplaats, de hallen van Wiel aard aan de VVouthoekweg in Sint-Maartensdijk, begonnen 24 mensen aan de route, die door Mas Andriesse uit Scherpenisse was uitgezet. Dorcas is niet te leurgesteld over de beperkte deelname. „Integendeel", zegt organisator Witte Andriesse. „De doelstelling om in sportieve sfeer kennis te maken met het hulpverleningswerk van Dorcas werd ruimschoots gehaald. Re creatie, sociale ontmoeting en in formatie gingen prima samen. Het was gezellig en al lopend of fietsend, zie je op de binnenwe gen meer van Tholen dan in de auto. De 453,65 euro was een mooi resultaat, want hierdoor kunnen nog meer medemensen in nood geholpen worden", al dus Witte Andriesse. Zaterdag 30 juli kunnen er weer hulpgoederen ingeleverd worden in het nieuwe depot van Dorcas, in de hallen van Wielaard aan de Wouthoekweg in Sint-Maartens dijk, tussen 9.30 en 12.00 uur. Op 6 augustus worden er tijdens de braderie creativiteitsartikelen verkocht bij de Rehobothkerk in Sint-Maartensdijk. Op 4 en 5 no vember wordt een voedselactie in de Thoolse supermarkten ge organiseerd. Dorcas is 25 novem ber present tijdens de vrijwilli- gersavond van de gemeente Tholen en zaterdag 26 november is dan de najaarsrommelmarkt. Het was somber weer toen deze wandelaars bij Kruytenburg begonnen aan de Dorcasroute. Bij een eenzijdig ongeval is dins dagochtend rond half zeven een 19-jarige automobiliste uit Anna Jacobapolder gewond geraakt. Ze reed in de richting van Sint- Philipsland en kwam door onbe kende oorzaak via de linkerbaan in de sloot terecht. Daarbij raakte de bestuurster twee wilgenbomen die aan de kant van de sloot staan. Een voorbijganger die de auto in de sloot, in de buurt van de af slag naar Anna Jacobapolder, zag liggen, belde het alarmnummer 112. Het slachtoffer was wel aan spreekbaar maar zat bekneld. De automobiliste raakte met de flank van haar auto een boom en schoof over de boom heen om daarna met de rechterkant een andere boom te raken. De wagen kwam vervolgens op de linkerzij kant in de sloot terecht. Om 6.31 werd de ambulance ge waarschuwd. Twee minuten later werd de brandweer van Sint-Phi- lipsland opgeroepen voor een on geval met beknelling. Besloten werd om ook assistente te vragen van het hulpverleningsvoertuig uit Sint-Maartensdijk. Inmiddels was ook een tweede ambulance uit Bergen op Zoom ingescha keld. Ook de politie was met twee voertuigen aanwezig. De brand weer knipte het dak van de auto open om het slachtoffer te kun nen bevrijden. Het ambulancepersoneel scha kelde ook de traumahelikopter in omdat de toestand van het slachtoffer ernstig leek. De heli kopter landde midden op de La- geweg. De arts aan boord van het toestel hesloot om haar met de helikopter naar het ziekenhuis in Antwerpen te laten vervoeren. De technische recherche deed on derzoek naar de oorzaak van het ongeval. Waarschijnlijk heeft de bestuurster de macht over het stuur verloren. De Rijksweg was rond half tien weer vrij voor het verkeer. De auto is totaal ver nield. De brandweer gebruikte een ladder om bij de auto te kunnen die in de sloot lag langs de Rijksweg bij Anna Jacobapolder. VERVOLG VAN BOUMAN In Poortvliet kan er een themacen trum op woongebied komen. We hopen daarvoor te kunnen profiteren van de ruimere mogelijkheden die de wetgeving op het gebied van ruimtelijke ordening biedt. De con sument van de toekomst eist uitbrei ding", aldus Mark Kouters. „Voor Poortvliet is belangstelling, zowel van consument als detaillist", zegt Arie Bouman. Hij vindt het te kenend. dat Trendhopper niet naar Welgelegen II in Tholen wil komen, maar wel naar Woonboulevard Poortvliet. „Hier wil men graag aanschuiven. Ook Thoolse bedrij ven kunnen hier terecht en er is al belangstelling voor getoond. We kunnen een lagere huur rekenen dan in Tholen, waar iedereen op één na is afgehaakt. Gemeente en provin cie zouden een bestaand bedrijf waar nog zoveel potentie in zit, moeten koesteren. Naast ons huidig personeelsbestand van 175 mensen kunnen er nog eens 100 medewer kers bijkomen. Wanneer gemeente en provincie toestemming geven voor een doorbraak aan de Paasdijk- weg. biedt dat niet alleen toekomst aan de detailhandel, maar is dat ook gunstig voor de werkgelegenheid en de leefbaarheid op Tholen. Vandaar dat we de vraag voor uitbreiding bij het gemeentebestuur hebben gelegd en wij hopen dat er positief meege dacht wordt." Bouman is bereid een nieuw detail handelsrapport te laten maken en dat volledig te bekostigen als de ge meente bereid is dat te respecteren als uitgangspunt voor de nieuwe ontwikkelingen. „Als we vast blij ven houden aan het MKB-Revarap- port betekent dat de nekslag voor de detailhandel op Tholen. Op zeer korte termijn is er een nieuwe visie nodig. Vandaar dat we de vraag bij de gemeente hebben gelegd" Bou man hoopt eind 2006 te kunnen bouwen aan zijn uitbreiding, op het perceel met uien naast zijn woning, dat al geruime tijd eigendom is. VERVOLG VAN WELGELEGEN II Het zou ook voor mij mooi geweest zijn wanneer er een woonboulevard in Tholen was gekomen. In eerste instantie was het alleen aan Thoolse ondernemers aangeboden en nu krijgen anderen een kans. Het blijft immers een mooi plekje en de be stemming grootschalige detailhan del is er nog steeds. Ik zal dan ook proberen om er wat bij te krijgen op Welgelegen, want meer bedrijvig heid daar is voor mij wel aantrekke lijk", aldus Erik van Houte. Johan Melse van Melse ijzerwaren en gereedschappen op de Markt re ageert onthutst op het afhaken van Bouman-Potter, want vrijdagmid dag had hij nog een gesprek bij de gemeente en toen werd daarover niets gezegd, terwijl b. en w. don derdag door Bouman waren inge licht. „Twee jaar al zijn we door de gemeente aan het lijntje gehouden. In eerste instantie wilden wij zelf grond kopen van de gemeente op Welgelegen II, maar b. en w. wens ten het hele perceel aan een grote partij te verkopen en dat bleek Bou man te'zijn. Wij zaten er dus aan ge koppeld, want het gemeentebestuur wilde een prestigeproject waarmee Tholen zich op de borst kon klop pen. De prijzen die projectontwik kelaar Bogor vroeg, waren echter niet op te brengen. Toen die afhaak te en aannemer Fraanje ervoor in de plaats kwam, leek het de goede kant op te gaan, maar de bouwkosten waren nog hoog. Onlangs bleek dat een gespecialiseerde aannemer in bouwmarkten het vijf ton goedko per zou kunnen doen en dan hoor je nu dit. Ik voel me behoorlijk beet genomen, want deze langslepende zaak heeft ons al veel geld gekost. Bovendien zijn we geremd in onze ontwikkeling. Het is een zeer onver kwikkelijke zaak. We zijn ook on fatsoenlijk behandeld." Melse was na het afhaken van Ver- jaal uit Sint-Maartensdijk en Gran- do Keukens uit Halsteren de enige nog die samen met Bouman-Potter op Welgelegen II wilde bouwen. En nu blijft hij alleen over en daar is de Thoolse ondernemer niet blij mee. „Als je een buurman hebt die volk trekt, is dat natuurlijk een plus voor je winkel. Maar misschien zijn er nog andere gegadigden nu de grond vrijkomt. Misschien keert het zich nog allemaal ten goede", besluit Melse hoopvol.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9