t «KiSl Drie Tholenaren geïnstalleerd als vrijwilliger Nationale Reserve 'V I t 0 Mosselmannen laken het vergunningenstelsel zeegroente m k XLr, f Provincie gematigd positief over Ten Anker Vroeger at heel Sint-Annaland van de schorren Herman Ridderhof, Corné van Leeuwen en Marijn Priem Gemeente blijft bij ombudsman Donderdag 7 juli 205 EENDRACHTBODE, DETHOOLSE COURANT Drie Tholenaren zijriaterdag geïnstalleerd als lid van de Nationale Reserve atres). De 21 -jarige Marijn Priem en de 25-jarige Core van Leeuwen, beiden soldaat uit Stavenisse, alsmede 2-jarige korporaal Herman Ridder hof uit Oud-Vosserter. legden met hun hand op het vaandel de eed of böfte af. .Ik zweer trouw aan de ko ningin, gehoorzaambid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht', lonk het twintig keer op het Haven plein in Zierikzee, gvolgd door ,Zo waarlijk helpe mij God almachtig' of ,Eit verklaar en beloof ik.' Rampenbestrijdin: Avontuur Biertje Gezien grootschaligheid bouwplannen Calvijn college Groene Schoo ROC Zeeland Diversen Concept L32 Verbutfh Kleinkinderen Doorgedranid Proefveld 'Drie jaar geleden was de larkt in nel G.F.A. van der Thiel. comman- Tholen het decor voor eernstalla- tie van nieuwe vrijwilligeradit keer was Zierikzee aan de beu en ook voor die stad was er sprakvan een [noviteit. De inwoners en ikantie- 'gangers kwamen veelal j>or het eerst in aanraking met de vorm van vrijwilligerswerk. Fanieleden, vrienden en kennissen va de drie Tholenaren waren voor delcchtig- heid naar Zierikzee gekonh, even als Natres-militairen uit lel Zee land. Noord-Brabant en imburg. De drumfanfare van de Nies luis terde de beëdiging op, dieok werd bijgewoond door de Thoo; burge meester W. Nuis. Het Thoolse vierde pelen van de in Vlissingen gevestigdetlfacom- pagnie o.l.v. majoor Van lakei telt nu 12 Tholenaren: 4 uit Sit-Maar- tensdijk. 3 uit Stavenisse, uit Tho- len en Scherpenisse en Uit Oud- Vossemeer. Er zijn ook viwilligers uit West-Brabant en Goee-Over- flakkee die tot het viert pelcton horen, maar dan zijn er ch nog 8 vacatures op de 35 leden, :gt eerste luitenant Kees Griep uiKrabben- dijke, commandant van h Thoolse peleton. Hij werd zelf tk in het zonnetje gezet door luittant-kolo- dant van het 30ste Natresbataljon wegens zijn 25-jarige inzet voor de Nationale Reserve. Ook veel oud- militairen woonden de plechtigheid in Zierikzee bij. De vaandclwaeht o.l.v. adjudant Strikwerda trok spe ciale aandacht. Volgens loco-burgcmccster Croné van Zierikzee heeft de Natrcs na de afschaffing van de dienstplicht aan betekenis gewonnen. Zo hebben de ze militairen een laak gekregen in het kader van de rampenbestrijding. ,.De Natres verdient dan ook een waardevolle plaats in onze samenle ving. Als gemeente Zierikzee laten we ons vandaag graag bezetten. We vinden het nog aangenaam ook!" Leden van de Natres kiezen er vrij willig voor, maar het werk is niet vrijblijvend, zo werd in verschillen de toespraken benadrukt. De 32- jarige Herman Ridderhof uit Oud- Vossemeer, werkzaam in de fust- loods van de veiling Sint-Annaland. heeft er geen problemen mee. Hij is jarenlang bij het Rode Kruis Tholen geweest en maakte daar onderdeel uit van het Sigmateam dat bij de rampenbestrijding wordt ingezet. Gezien zijn ervaring op dat terrein kreeg hij als hospik de rang van kor- f I* -*> i-''7 De soldaten Priem (v.l.n.r) en Van Leeuwen en korporaal Ridderhof werden geïnstalleerd als nieuwe Thoolse leden van de Nationale Reserve. Rechts commandant Griep, die een onderscheiding kreeg wegens zijn 25-jarige vrijwillige inzet. 'n >>3i_ Korporaal Herman Hderhof wordt gefeliciteerd doorzijn vader. poraal. In april kreeg hij in Ermelo een opleiding van twee weken. Het was aanpakken van 's morgens zes tot 's avonds elf uur. Eens in de veertien dagen oefent Ridderhof in Vlissingen. Waarom hij overstapte van het Rode Kruis naar de Natres? „De sportiviteit en de inzet spreekt me aan", zegt de Vossemeerder. „En je werkt hier in teamverband met collega's. Bovendien zit er een stuk avontuur bij." Dat laatste geldt ook voor de 25-ja- rige Corné van Leeuwen uit Stave nisse. „Eigenlijk had ik in het leger gewild, maar dit is een goed alterna tief", zegt de in Krimpen a/d IJssel werkzame elektromonteur. De 21-jarige Marijn Priem uit Sta venisse is de jongste van de drie nieuwe Natres-militairen. De hef truckchauffeur bij Frans Maas in Bergen op Zoom kwam er in okto ber bij. „Mijn vriend Berend Klip- pel zit al bij de Natres en zijn verha len wekten mijn belangstelling. Ik wilde er iets bij doen en dit paste goed." De Natres wordt o.a. ingezet bij be waking van legertransporten, zoals in de haven van Vlissingen. maar ook in het hoge noorden bij de Eemshaven. Ook bij open dagen van land- en luchtmacht zijn ze pre sent en in Tholen zijn de militairen altijd aanwezig bij de dodenherden king op 4 mei. Na de installatie op het Havenplein vormden de 20 nieuwe Natres-leden een rij bij sporthal Onderdak, waar de gelukwensen in ontvangst wer den genomen van familie en vrien den, alsmede ook van de werkge vers van de betrokkenen. Die waren vooraf nog apart geïnformeerd over de eventuele afwezigheid van hun medewerkers bij meerdaagse oefe ningen, e.d. Ook burgemeester Nuis verwelkom de de versterking. Hij zei trots te zijn op de drie Tholenaren, al keek hij wel even vreemd op toen de twintig met een biertje in hun hand de gelukwensen in ontvangst na men. Het is toch de discipline van vroeger niet meer. De nieuwe lich ting kreeg een boek over 50 jaar Natres, dus de historie valt nog na te lezen. Burgemeester Nuis zei trots te zijn op de Thoolse versterking. Hij is hier in gesprek met Marijn Priem en zijn vrouw Ellen Priem-de Groen. „Ondanks de grootschaligheid staan wij, gezien uw plannen om in Tho- len-Noord zorgwoningen te bouwen en gegeven de bestaande situatie bij de Ten Ankerflat, gematigd positief tegenover het nieuwbouwpro ject wonen, zorg en welzijn." Dat laten gedeputeerde staten van Zee land weten aan directeur M.P. Heijboer van zorgcentrum Ten Anker in Tholen. De provincie zou veel liever meer kleinschaligheid zien. maar daarvoor is het allemaal te krap en er vallen al 12 bedden af. Het provinciaal bestuur heeft dins dag kennis genomen van de plannen voor de vervangende nieuwbouw van de Ten Ankerllat en de verbou wing van het verzorgingshuis en verpleeghuis Ten Anker. De stich ting voor regionale zorgverlening SVRZ wil het aantal verpleeghuis plaatsen in Ten Anker terugbrengen tot 48. bestaand uit groepen van maximaal 7 personen. Om deze ma nier van kleinschalig wonen aan te kunnen bieden, is het nodig dat het verpleeghuis wordt aangepast. Ook het verzorgingshuis moet verbouwd worden om hier meer verpleeghuis plaatsen onder te kunnen brengen. Dat resulteert in een totaal van 60 bedden, waarvan 28 verzorgings huisplaatsen en 32 verpleeghuis plaatsen. Daarnaast wil Ten Anker minimaal 12 verzorgingshuisplaat sen buiten het terrein verwezenlij ken. Daarvoor heeft de SVRZ Tho- len-Noord op het oog, het gebied aan de Grindweg/Edisonweg waar voor een totale vernieuwing op het programma staat. Op het terrein van Ten Anker bevindt zich ook de Ten Ankerfiat. waarin 56 zorgwoningen gerealiseerd worden. Een andere plek is niet mogelijk, stelt de pro vincie vast. Eventueel wordt het aantal zorgwoningen neerwaarts bijgesteld als gevolg van steden bouwkundige randvoorwaarden. Op het terrein van Ten Anker kan de SVRZ alle vormen van zorg, van thuiszorg tot verpleeghuiszorg, con tinu leveren. Als de nieuwbouw voltooid is. komt Ten Anker totaal aan 186 plaatsen tegenover nu 198, dus een terug gang van 12. „Dit blijft een behoor lijke concentratie ouderen", stellen gedeputeerde staten vast. „Om toch in zekere zin in kleinschaligheid te kunnen voorzien, worden de plaat sen verdeeld over verschillende ge bouwen. Het wordt niet één groot complex. De bestaande situatie biedt niet veel andere mogelijkhe den', aldus g.s. De zorgwoningen in plan Noord zorgen nog voor spreiding. De provincie heeft de plannen alleen vanuit beleidsoog- punt bekeken en niet vanuit plano logische of ruimtelijke ordenings oogpunt. Het gemeentebestuur van Tholen is erover ingelicht, evenals het Zorgkantoor en het Klaverblad. De gemeente blijft aangesloten bij de Zeeuwse ombudsman. De raad besloot hier onlangs toe. Het was een hamerstuk. De gemeenteraad moest er opnieuw een besluit over nemen omdat er volgend jaar een nieuwe regeling komt. Daarin staat dat de gemeentewet voorziet in de nationale ombudsman. De gemeente moest voor 1 juli laten weten of ze wilde blijven bij de Zeeuwse ombudsman waar de ge meente al sinds 23 april 2001 bij is aangesloten. Zo niet dan zou de gemeente automatisch worden aangesloten bij de nationale om budsman. Het college ziet geen enkele reden om over te stappen naar de natio nale ombudsman. Volgens het col lege functioneert de Zeeuwse om budsman, waar alle Zeeuwse gemeenten en de meeste gemeen schappelijke regelingen bij zijn aangesloten, naar tevredenheid. Dit jaar zijn er geen klachten van Tholenaren bij de ombudsman in gediend. Ook in 2004 en 2003 wa ren geen klachten van Thoolse burgers. In 2002 waren er twee. waarvan éc'n niet in behandeling kon worden genomen en één waar de ombudsman wel naar heeft ge keken. De klager kreeg in dit ge val (over de communicatie met de gemeente) gelijk. De gemeente zou ook een eigen gemeentelijke ombudsman of om- budscommissie kunnen instellen, maar dat wil het college niet. Me de gezien het geringe aantal Thoolse klachten voor de ombuds man in de afgelopen vier jaar. Er is gekozen voor de Zeeuwse om budsman vanwege het laagdrem pelige karakter en de lagere kos ten. De ombudsman treedt ook op voor die gemeenschappelijk regelingen waar de gemeente deelnemer in is: GGD-Zeeland, algemeen maat schappelijke werk Noord- en Midden Zeeland, Zeeuwse mu ziekschool, openbaar lichaam af valstoffen verwijdering Zeeland, woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland, regionale brand weer Zeeland, reïntegratie Mid den-Zeeland, samenwerkings verband welzijnszorg Oosterschel- dcregio en de centrale post ambu lancevervoer Zeeland. Aan het Calvijn colle in Tholen zijn de volgende lcrlingen ge slaagd voor het vmboxamen. GEMENGDE LEER'EG ZORG EN WELZIJN Stavenisse: Willekc 3s. Sint-Maartensdijk: Gerrianne Ponse. Sint-Philipslund: Jien Ridder hof. GEMENGDE LEER'EG TECH NIEK Sint-Annaland: Piet van Dijkc. THEORETISCHE LEERWEG ZORG EN WELZIJt Scherpenisse: Sonjaan Houdt. THEORETISCHE LEERWEG ECONOMIE Stavenisse: Dankart Rooze- inond. Aan de vestiging iiKrabbendijke slaagde Jaco den Bner uit Stave nisse voor het vmi-examen ba sisberoepsgerichte eerweg me taaltechniek. En aa de vestiging .Goes behaalden Fnk Eerland uit Stavenisse en Janir Elenbaas uit Poortvliet het havoiploma. De volgende leerligen zijn ge slaagd aan de Grtne School te Sommelsdijk. Poortvliet: Irma van Ommeren, Susan van der Sterren. Sint-Philipsland: Dominic van den Berg. Marloes van der Est, Maurice van Feleus, Sarina Moer land, Mandy Wagenaar. Aan het ROC Zeeland te Middel burg zijn geslaagd: Said van de Klundert uit Tholen als administrateur. Jeanct Rijstenbil uit Scherpenisse als verkoopmedewerker. Maikel Goudzwaard uit Poortvliet als middenkaderfunctionaris recre atie. Corina Menheere uit Sint-Anna land is via de Avondschool in Bre da geslaagd voor het heao-examen. Arno Anthonisse uit Scherpenisse is geslaagd voor milieukunde aan de Hogeschool Brabant Avans in Breda. Angela de Rijke uit Tholen is aan de Hogeschool Rotterdam ge slaagd voor de opleiding facility management. Simone Groencvcld uit Tholen is aan de Hogeschool Zeeland ge slaagd voor de pabo christelijk programma. Pieter de Vos uit Stavenisse is aan het Ammancollege in Rotterdam geslaagd voor het examen vmbo- metaaltechniek kaderberoepsge richte leerweg. Paulien van Popering van muziek vereniging Accelerando uit Sint- Annaland is aan de Zeeuwse mu ziekschool geslaagd voor het C-examen alt saxofoon. LCD-scherm met 80 c beeldscherm diagonaal in 16:9-formt Lichtopbrengst: 450 dm Contrast: 800:1 Resolutie: 1366 x 76£ixels Kleur: Platina Verburgh prijs: 2.799,- MET Kortingsbon: £.499,- Akbe loopt tot 30 juni LOEWE. EI e c t r i c a Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom Tel. 0164 23 79 40 www. verburgh. nl Advertentie I.M. De Mosselmannen komen graag op de schorren. Niet alleen om een maaltje lamsoren of zeekraal te snijden, maar ook voor de rust en de ruimte. Gewoon als ontspanning. Het steekt de broers uit Sint-Anna land al jaren, dat er door de overheid paal en perk gesteld wordt aan het snijden van zeegroenten en het betreden van de schorren. Het ver gunningenstelsel vinden ze onrechtvaardig. Rien Mosselman heeft een vergun ning, al kwam die veel te laat bin nen toen het seizoen al begonnen was, maar Wim, Piet en Jan niet. De oudste broer treft op de enorme schorren voor de Hollacrepolder veelal oudere Sint-Annalanders aan. „Op één jaar na, heb ik altijd nog een vergunning gekregen, maar mensen die hun hele leven op de schorren kwamen, hebben er geen. Dat klopt niet, terwijl er in sommige huishoudens drie vergun ningen afgegeven zijn door de pro vincie." Rien Mosselman haalt nog een anecdote op, waarbij Kees van Ou denaarde op de schorren de les werd gelezen door een milieuman. „Die stond met zijn voeten op een nest met eieren", lachen de Mos selmannen. Maar eigenlijk vinden ze het droevig dat de eilandbevol king zo geweerd wordt van de schorren. „Wie hier geboren en ge togen is. weet er veel meer van dan die milieufreaks", zegt Wim Mos selman. wiens vrouw wel een ver gunning heeft gekregen. „Een klein groepje beslist wat je nog mag op het schor en het eiland mag doen. Je mag dit en dat niet meer. De vogels hebben meer rechten dan de mensen. Het schor is van ons, zei een oudere Sint-An- nalander eens, maar dat is nu hele maal de verkeerde kant opge gaan." Volgens Piet Mosselman is het al lemaal te ver doorgeschoten. „De overheid zorgt voor natuur, maar je mag er niet van genieten. Met 1100 ha schorren is er genoeg, je ziet hier vijftig mensen echt niet zitten. En bij een natte laarzen- tocht trapt men veel meer kapot dan bij het snijden van lamsoor of zeekraal." Rien Mosselman heeft in een half uur een maaltje zeekraal bij elkaar. „Voorheen zag je altijd vogels wanneer je aan het snijden was, maar die zie je nu niet meer. Die zitten kennelijk bij Sint-Philips- land." Een paar jaar geleden nam Rien Mosselman zijn kleinkinde ren nog mee naar de schorren. „Als ze niet mee mogen, dan leren ze het snijden van zeegroente ook niet meer en dat vind ik gewoon jammer." Elke vloed komt er nog zout water over de schorren en bij eb staat de zeekraal er Oosterscheldevers bij om gesneden te worden. Er staan echter ook veel andere planten tus sen. „Hoe minder je snijdt, hoe vuiler het perceel wordt", zegt Wim Mosselman. Hij vindt het ook uit dat oogpunt helemaal verkeerd om het snijden van zeegroenten zo aan banden te leggen. „Vroeger at het hele dorp ervan", aldus Piet Mosselman. Nu is het een delicatesse, maar Rien Mos selman verkeert in de gelukkige omstandigheid dat hij de ene week zeekraal kan eten en de andere week lamsoren. De aanvoer van de laatste zeegroente is bijna over. Er komt veel uit het buitenland, maar er gaat voor de kenners niets boven de lamsoren en zeekraal uit het Oosterscheldegebied. Op 18 juli sluit het snijseizoen. Het vergunningenstelsel leidt vol gens Wim Mosselman soms tot vreemde situaties. „Iemand uit Scherpenisse heeft een vergunning om op de schorren bij Rilland- Bath te snijden. Over het milieu gesproken. Dan moet hij per auto op en en neer rijden. Het wordt al lemaal teveel overdreven. Zo zijn er extra ambtenaren ingezet om de vergunningen te controleren en wie er geen heeft, krijgt 125 euro boete. Bij mij is er vier keer inge broken, maar die diefstallen zijn nog nooit opgelost. De mensen durven gewoon niet meer op de schorren in verband met de boete. Er wordt echt teveel doorgc- dramd." Voor het snijden van zeegroente op de schorren bij Anna Jacobapolder foto onderschrift De broers Wim. Rien en Piet Mosselman uit Sint-Annaland vinden de beperkingen bij het snijden van zeegroente en her betreden van de schorren onrechtvaardig. Een lekker maaltje zeekraal. en Sint-Annaland hebben gedepu teerde staten van Zeeland 156 ver gunningen verleend. Voor de schor ren van Anna Jacobapolder west 58 en oost 48. De schorren zijn eigen dom van stichting het Zeeuws Landschap. Bij Sint-Annaland. waar de schorren van Staatsbosbe heer zijn, werden 50 vergunningen verstrekt voor het snijden van lams oor en zeekraal. Ook in 2004 wer den er totaal 156 ontheffingen van de Natuurbeschermingswet gege ven. Zo'n 99% van de aanvragers is inwoner van Tholen. Rond de Oos- terschelde zijn er zeven gebieden waar zeegroente gesneden kan wor den. Totaal moesten 203 mensen te leurgesteld worden. Bij de gemeen tehuizen kan men ontheffings- formulieren ophalen die ingevuld naar de provincie gestuurd worden. Al vijftien jaar wordt er met dit sys teem gewerkt. J.F. Brilman van de provincie geeft toe dat er een stuk toeval in de toekenning zit, want het formulier dat het eerst uit de postzak wordt gehaald wordt altijd gehonoreerd, maar wie onderin de postzak zit, valt buiten de boot. Tot nu toe wordt er niet gekeken wie vorige jaren ook geen ontheffing heeft gekregen. Naar volgorde van binnenkomst wordt er ontheffing verleend. Aanvragers kunnen een eerste, tweede en derde voorkeur opgeven. De provincie heeft J. Poleij uit Kruiningen gedurende twee jaar 10.000 euro (totaal dus 20.000 eu ro) subsidie gegeven voor de aan leg van een proefveld voor de teelt van zeekraal. De tien mille vormt veertig procent van de totake kos ten. Op zeer beperkte schaal heeft hij er al mee geëxperimenteerd en de eerste resultaten zijn hoopge vend. Dr. W. Brandenburg van het Rivo uit Ycrseke begeleidt het pro ject. Poleij heeft jarenlange erva ring met het snijden en verhande len van zeekraal en heeft nu op zijn landerijen een perceel achter de dijk gedeeltelijk geschikt gemaakt voor de teelt van deze zeegroente. Er is een proef genomen met be trekking tot de hoogte van het af graven. dus tol hoever het proef veld periodiek onder brak water komt te staan, dan wel dat regen water blijft staan. Later is er een bemestingsproef aan toegevoegd. In het wild verzamelde zeekraal met zaad is op het proefveld ver spreid. De kieming is goed en de plantjes groeien. Een deel van het perceel is met lichtdoorlatend plas tic op 20 cm overdekt om kieming te vervroegen. Het proefveld wordt vergroot naar 60 meter breed van de totale perceelslengte langs de dijk. Er wordt nieuw zaaizaad van diverse herkomsten verzameld, o.a. uit Mexico. Ook andere zilte plan ten als zeekool en asperge worden op het proefveld gezet. Het project loopt tot 1 september 2007. Al van af 1982 worden er met provinciale steun de haalbaarheid van commer ciële zeeasterteelt in Zeeland on derzocht. Vollegrondsteelt van zee aster (lamsoren) als bladgroente in Nederland is mogelijk, maar be vloeiing met zeewater is noodzake lijk om de karakteristieke zilte smaak te krijgen. In 1992 werd een proefveld van 1 ha bij Burgh-Haamstede aangelegd met subsidies van de provincie (50.000 gulden), het rijk (300.000 gulden) en de Europese Commissie (540.000 gulden). Economisch bleek daar niet veel perspectief in te zitten, maar volgens de provincie kan de teelt van zouttolerante of zoutminnende gewassen een lucra tieve inkomstenbron voor enkele Zeeuwse boeren vormen. De na tuurlijke omstandigheden lenen zich hiervoor uitstekend. Op lange re termijn dient gedacht te worden aan een totaal areaal van enkele tientallen hectares. Dit jaar nog be spreken gedeputeerde staten een masterplan zilte teelten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5